n PFAFF ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Febr. 1935, medegedeeld door net Kon Ned Met. Inst te De Blit. Hoogste barometerst. 776.3 te Reval. Laagste barometerst.: 727.te Janmayen. Verwachting tot den avond van 10 Febr.: Matige tot zwakke Oostelijke tot Noor delijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Matige tot lichte vorst 's nachts overdag lichte vorst to' temperatuur om om het vriespunt. De hooge druk nam in het Westen iets af; in het Noord-Oosten toe. In het hooge Noorden volgt de eene diepe depressie ie andere op en vertoont de barometer snelle en groote veranderingen. De depressie 'n het Zuiden blijft evenwel stationair, zoo dat de krachtige strooming van zeer koude lucht uit Oost-Europa over Duitschland en Frankrijk naar de Golf van Biscaye en Spanje aanhoudt. Aan de Baskische kust heerscht een sneeuwstorm met tempera turen nabij het vriespunt. In de Duitsche middelgebergten werd de vorst zeer streng en melden de top-stations temperaturen van min 16 tot min 20 graden Celsius. Vol gens de vliegtuigwaarnemingen is het op 5000 meter thans niet meer beneden ruim 30 graden. Langs de Noorsche kust blijven de temperaturen hoog. Terwijl Zuid-Noor- wegen en Midden-Zweden tijdelijk vorst- vrij werden, keerde hoog in het Noorden van Scandinavië de vorst terug. Het is re voorzien dat de vorsttoestand over het vasteland aanhouden zal en evenzoo in het Zuidelijk en Oostelijk deel van ons land. LUCHTTEMPERATUUR: 0.8 gr. onder nuL LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Zaterdagnamiddag 5.30 uur tot Zondagmorgen 6.58 uur; van Zondagnamid dag 5.32 uur tot Maandagmorgen 6.56 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 10 Febr. voorm. 7.21 uur en nam. 7.48 uur; op Maandag U FFebr. voorm. 8.14 uur en nam. 8.50 uur. Eerste Kamer De ministers Colijn en Oud aan het woord Gisteren zjjn de antwoorden gegeven op de redevoeringen van de verschillende leden door Minister C o 1 ij n, als voorzitter van den Ministerraad, en door den Minis ter van Financiën. Het is nu eenmaal niet te verwach ten in de Eerste Kamer, dat er veel nieuws vernomen zal worden. Ook nu was het weer voor het meerendeel een herha ling van wat reeds dikwijls gezegd is: de algemeene economische politiek in de richting van aanpassing aan de wereld markt; de financieele politiek op hetzelfde doel gericht, met als voornaamste eisch de handhaving van den gouden standaard. Verder op de verschillende gebieden de met deze politiek overeenstemmende maat regelen: verlaging van de productiekosten, dus loonsverlaging; vooral verlaging van de vaste lasten; verlaging van de woning- huren. Het doel van al deze maatregelen is: weer exportfahig te worden, waardoor verzekering van de welvaart zal volgen. Deze aanpassing zal zoo lang door moeten gaan tot het zoo vurig verlangde stabili- satievlak zal zijn bereikt; is dit eenmaal bereikt, dan zullen we met een sterk ver minderde welvaart zitten, maar dan toch met een welvaart, waarvan we eenigszins zeker zijn dit is althans de verwachting van deze regeering. In het kader van deze richting zal men de maatregelen moeten zien, die genomen moeten worden. Devaluatie is niet te ver antwoorden, omdat dit nog een element van onzekerheid in de wereld zal brengen, waardoor de stabilisatie utopistisch begint te worden; bovendien zou zulk een maat regel immoreel zijn tegenover hen, die in volle vertrouwen op de regeeringspolitiek van handhaving van den gulden op de conversie van de leeningen zijn ingegaan. Dit argument heeft den heer Serra- rens (R.K.) voorloopig tot stilzwijgen gebracht, maar met de belofte er op te rug te komen. Deze afgevaardigde las uit een Engelsch tijdschrift een citaat voor, waaruit moest blijken, dat men daar plan nen had de goudlanden te dwingen tot de valuatie. De heer Colijn zette daartegen over de meening van een minister-presi dent van een gedevalueerd land, die hoop te, dat de goudlanden hun positie zouden handhaven. De minister-president zeide voorts, dat er gezocht wordt naar gepaste vormen ora de hypotheeklasten te verminderen zon der het hypothecair crediet te schaden. Eenige mededeelingen zijn gedaan, o.a. dat een ontwerp tot beteugeling van de cumulatie bij de leden van het kabinet circuleert; dat over den bouw van een tweede Statendam bijna overeenstemming is bereikt. Ook de ordeningskwestie kwam natuur lijk ter sprake. Deze regeering ziet de or dening als iets, wat geheel buiten de cri sis omgaat. De verwezenlijking van het denkbeeld van de ondernemersovereen komsten is nu zoover, dat de wetgever nu over kan gaan tot het mogelijk maken van een wettelijke binden verklaring. Op dezelfde manier zal de geheele ordening tot stand moeten komen. De handhaving van het gezag, vooral in verband met de revolutionaire verte genwoordigers in de publieke lichamen, is een kwestie, die de regeering als volgt ziet: eerst zullen die publieke lichamen alles moeten doen wat zij kunnen om dat Kwaad te lijf te gaan en, mocht dit onvol doende zijn, dan is de tijd rijp om tot een fundamenteele wetsverandering over te gaan. Het spellingvraagstuk zal bij de be handeling van het Hoofdstuk Onderwijs door minister Marchant namens het kabi net besproken en het beleid in deze ver dedigd worden. De Liberalen en Christe- lijk-Historischen legden zich hierbij onder protest neer. De procureurs-generaal van onze ge rechtshoven zijn bezig een onderzoek in te stellen naar de particuliere wapenin dustrie in ons lard. Mocht dit onderzoek onvoldoende zijn, dan zullen verdere maat regelen getroffen worden. Zoo is het einde van de Algemeene Be schouwingen weer bereikt; eenige leden repliceerden nog, tegen de gewoonte in, maar iets belangrijks leverden deze na beschouwingen toch niet op. Dinsdagmiddag zal begonnen worden met de Defensie-begrooting. BINNENLAND Om in dezen tijd voor oogen te honden. I. Voorbereide ndonderw ij s. (Be- waarschoolonderwijs). De netto-uitgaven der gemeenten bedroegen in 1930 per leer ling: van het openbaar onderwijs ƒ112.70; van het bijzonder onderwijs 23.40. Ver schil 89.30. II Lager onderwijs: De netto-uit gaven van Rijk en gemeenten tezamen be droegen in 1930 per leerling: van het open baar onderwijs 118.30; van het bijzonder onderwijs 90.40. Verschil 27.90. 1) Van het Centraal Bureau voor de Statistiek, Juni 1934. OM WETTELIJKE BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL. Hernieuwde aandrang van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden. Reeds herhaalde malen mochten de be sturen van de drie Nederlandsche Midden standsbonden zich tot den Minister van Economische Zaken wenden terzake van een wettelijke regeling van het cadeaustel sel. Laatstelijk was zulks het geval bij schrijven van 19 Maart 1934, waarin uit voerig stelling werd genomen tegenover het advies, door den Nijverheidsraad in deze materie uitgebracht, en verschillen de bezwaren, door genoemden Raad tegen de wettelijke beteugeling van dit concur- rentie-euvel aangevoerd, werden weerlegd. In de kringen van den Nederlandschen Middenstand wordt kwalijk begrepen, waarom een wettelijke bestrijding van dit euvel nog steeds achterwege blijft, 's Mi nisters ambtsvoorganger heeft het cadeau stelsel indertijd openlijk als een „euvel" erkend; reeds eenige jaren wordt omtrent de wettelijke bestrijding overleg gepleegd en geadviseerd; maar een ontwerp van wet heeft het Departement nog steeds niet ver laten. Voegt men daarbij de wetenschap, dat in het buitenland het euvel met krasse maatregelen wordt ingeperkt en ook hier te lande, in één bepaalde bedrijfstak, het absoluut verbod practisch zelfs geen te genstand ontmoette, dan is de bevreem ding van den Middenstand over het steeds maar uitblijven van een algemeene maat regel hier te lande toch zeer wel te verkla ren. De strjjd om het bestaan wordt voor een overgroot deel van den Middenstand met den dag zwaarder en rechtstreeksche hulp wordt hier door de landsoverheid slechts op een uitermate beperkt terrein geboden. Temeer moet het daarom den Middenstand treffen, wanneer ook maatregelen, welke althans indirect de bedrijfsmoeilijkhedeq zouden kunnen verlichten, achterwege blij ven. Het cadeaustelsel nu is, zeker in de tegenwoordige omstandigheden, een con currentiemiddel, dat door de wijze, waar op het wordt gehanteerd en de daardoor gewekte verkeerde indrukken bij het koo pend publiek, ontoelaatbaar moet worden genoemd. Met alle aandrang hebben daarom de Middenstandsbonden zich dezer dagen op nieuw tot den Minister van Economische Zaken gewend met het verzoek ten deze de zoo dringend noodige maatregelen met alle kracht te bevorderen en door een wette lijke regeling een concurrentie-euvel uit te schakelen, waartegenover het bedrijfsleven I zelf vrijwel machteloos staat. ADLER NAAIMACHINES Smaakvolle uitvoeringen, eerste klas kwaliteit, lage prijzen, bij C. F.Bt!3EERP®EL Reparatie aan alle soorten en merken Naaimachines onder garantie "^SS BREESTR. 171 GRATIS LESSEN] TEL. 2657 NOODTOESTAND IN HET CAFé- BEDRIJF Hoofdbestuur van „Horecaf' stelt klasse-indeeling met prijsregeling voor In verband met den noodtoestand in het café- en restaurantbedrijf te Amsterdatn, vernemen wij, dat het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Werkgevers in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf „Hore caf' zich met een circulaire tot 'alle afdee- linger» van den Bond in het land gewend heeft, welke circulaire in hoofdzaak een pri.isregelend optreden behelst. Er wordt in de circulaire o.a. gezegd, dat de algemeene bestuursraad zich prin cipieel voor een ingrijpen van bondswege in deze aangelegenheid verklaarde, opdat ..alzeheele onderaan® van zwiVe+*ande be drijven alsnog zou kunnen worden voor komen en het behoud van een redelijke zij het kleine winst nog mogelijk zal kunnen zijn". Het hoofdbestuur van „Horecaf' heeft het vraagstuk der prijsregeling thans na der uitgewerkt. Deze regeling komt hier op neer: De zaken zullen worden ingedeeld in twee of meer klassen. Voor elke klasse zullen minimum-prijzen worden vastge steld van de voornaamste consumpties en het logies. De vaststelling der minimumprijzen zal afdeelingsgewijze geschieden door te vor men prijsregelingscommissies. Aan de hand van de statuten, zoo wordt verder gezegd, zal bij gebleken overtredin gen op de te maken prijsregelingsovereen komsten tegen de enwilligen worden op getreden. Het hoofdbestuur zal na onder zoek van eventueele klachten niet aarze len om hooge boeten op te leggen. De niet- leden, die zich niet vrijwillig aan de prijs regeling zullen houden, zouden tot nale ving daarvan gedwongen worden door middel van hun leveranciers. Voor zoover noodig zou door het hoofd bestuur overleg gepleegd worden met de leveranciers-organisaties. Hun medewer king, aldus wordt nog betoogd, zal ver kregen worden, op grond van het feit, dat zij het hoogste belang hebben bij een bloeiend „Horecaf-bedrijf Naar wij vernemen zal de Amsterdam- sche afdeeling van „Horecaf" Dinsdag 12 Februari alhier een algemeene vergadering houden om de voorstellen van 't hoofdbe stuur te behandelen. Aan de orde zal komen een voorstel tot het nemen van een besluit inzake de wen- schen van het hoofdbestuur, dus over klasse-indeeling, vaststellen van mimum- prijzen voor die klassen, aan de hand van gegevens en over het houden van toezicht op de naleving der prijsregeling. Ook zal nog een besluit genomen moeten worden over het aantal klassen, waarin te Am sterdam de bedrijven verdeeld zouden moeten worden. „Tel." STADSNIEUWS STILLE ARMEN Deze week ontvangen: A. B. per giro f 10.— Oom Bertus onder motto „Die heb ben wij niet" 6.— G. van G., bijschrift: „Gaarne zou de ik meer geven, maar daar dat niet gaat, dan maar ter navolgihg 1.—- Allen hartelijk dank. God zegene ul 't Is toch zoo dringend noodig, dat velen den raad opvolgen van de laatste geef ster. Menschen die geen steun durven vra gen, zitten nu verlegen om brandstof, licht enz. enz. Dus dringend aanbevolen aan hen, die wat kunnen doen. JAC. CREYGHTON, President Bijz. Raad der St. Vinc.-Vereen. Rjjnsburgerweg 149, Giro 71164. BEGROOTING GOEDGEKEURD. B. en W. van Leiden hebben vanmorgen bericht ontvangen, dat Ged. Staten van Zuid:Holland hun goedkeuring hebben ge hecht aan de onlangs in den gemeenteraad vastgestelde gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1935. VERKIEZING PROV. STATEN. Wij herinneren onze lezers er aan na tuurlijk, inzoover zij lid zijn van de R.K. Kiesvereeniging! dat morgen de 1ste stemming is voor de samenstelling van de candidatenlijst R.K. Staatspartij voor de Prov. Staten. We moeten twee candidaten kiezen. Geadviseerd zijn de aftredende le den de heeren Bader en mr. Bolsius lid van Ged. Staten. De Antirevolutionaire lijst van de Kies kring Leiden is aldus samengesteld: 1. W. Warnaar, SassenheLm; 2. dr. C. Bee kenkamp, Leiden; 3. J. G. van Es, Leiden; 4. A. Warnaar Jr., Hazerswoude; 5. Chr. Eggink, Voorschote.i; 6. H. van Zonneveld, Sassenheim; 7. T. S. Goslinga, Leiden; 8. F. Eikerbout, Leiden; 9. C. A. Veltkamp, Kat wijk aan Zee; 10. P. Boot Jr., Leiden. HELPT DE WERKLOOZEN! Katholieken van Leiden, A-s. Zondag zal na de H. Missen Uw aal moes worden gevraagd voor het werk onder de R.K. Werkloozen. Het is een extra col lecte, die wel geen verwondering zal wek ken bij leder, die ook maar eenigszins op de hoogte is van de ellende onder onze werkloozen. Gelukkig hebben wij nog niet te klagen gehad over gebrek aan mede werking van de zijde van de katholieke Leidenaars. Maar het vele, dat nog noodig is dwingt het comité voor werkloozenzorg om een extra beroep te doen op Uw liefda digheid. Deze collecte zal besteed worden voor de voorziening in de stoffelijke en geestelijke behoeften van onze werkloozen. De stoffelijke behoeften: iedereen weet, hoe langzaam maar zeker de gezinnen ver armen; het tekort is al niet meer aan te vullen, maar laten wij dan tenminste doen, wat mogelijk is. Men kan het vervelend vinden, dat men maar steeds weer'wordt lastig gevallen om een aalmoes, het woord: de ellende onder onze werkloozen, kan een gemeenplaats geworden zijn, omdat het al zoo dikwijls gebruikt wordt, maar men moét met de werkelijkheid nu eenmaal re kening houden en de ellende, die er te vin den is, is niet onder woorden te brengen, zoodat wij met onze armoede aan woor den de juiste woorden missen, om de werkelijkheid te schilderen. Dan blijft er niets anders over, dan dat wij met steeds dezelfde woorden maar aankloppen, steeds maar herhalend hetzelfde, het eentonige lied van de ellende. De geestelijke nooden: het is zoo hard noodig, dat wij meer doen voor onze werk loozen, om ze een beetje meer de steun te geven van hun godsdienst. Als zij daarin niet volop steun en kracht vinden, worden het heelemaal gebroken levens. Wij moeten hard en hard noodig beginnen aan het werk van de retraite voor de werkloozen. Ook om die reden wordt deze extra bijdrage gevraagd. Het woord van onzen Bisschop heaft tot resultaat g^had, dat weer eens getoond is, dat, ondanks de zorgen van ieder, ons katholieke volk nog niet vergeten heeft de liefdadigheid te beoefenen. Welnu, nog eens wordt een aanval gedaan op die liefdad g- heid, omdat er noodtoestand is; wij hopen, dat ieder zijn bijdrage geve voor hen, die nog zooveel minder bedeeld zijn. Het gaat hier niet om groote giften (ofschoon pok deze natuurlijk niet onwelkom zouden zijn), maar het comité denkt op de eerste plaats aan een offeren van alles en iedereen, daar door zullen onze katholiekerr weer eens een heerlijk bewijs geven van echte katholieke saamhoorigheid,, gedachtig het woord van St. Paulus: „Wanneer één lid lijdt, lijden alle leden mee." Hier gaat het om talloos vele leden van de Kerk, die onnoemelijk lijden, kathol.e- ken, laat a.s. Zondag Uw medelijdendè lief de een pracht-prestatie leveren. Geeft daarom allen naar best vermo gen, ter liefde van Uw lijdende broeders en zusters! Prof A. CLEOPHAS, Adviseur. LEIDSCH UNTVERSITEITSFONDS. Verslag der Commissie van Uitvoering. In verheugende tegenstelling met het vo rige verslag mag vermeld worden, dat in de afgeloopen periode de Universiteitsraad 't verlies van geen zijne leden te betreuren heeft gehad. De Commissie van Uitvoering heeft met het haar toegewezen bedrag de Universi teit op vele gebieden kunnen steunnen. In derdaad is het Leidsch Universiteitsfonds onder alle academische instellingen degene, die de meest algemeene beteekenis heeft en die daardoor het blijkt thans du.de- lij'ker dan tevoren in het universitair be stel niet meer gemist zou kunnen worden. Denkt men b.v. aan onze bijzondere leer stoelen, dan moet gezegd worden, dat de Romaansche afdeeling van de faculte.t der Letteren zonder de medewerking van het Fonds hare practiscne beteekenis nagenoeg geheel zou inboeten. Evenwel mag ook hier niet verzwegen worden, dat de wijze waar op de Regeering deze medewerking aan vaardt bij de Commissie van Uitvoering de gedachte aan eenige waardeering nog nooit heeft doen opkomen. Ten aanzien van de privaat-docent- en assistentschappen geldt op bescheidener wijze hetzelfde. Naast persoonlijke tege moetkoming in reiskosten worden verschil lende subsidies verleend uitsluitend met het oog op de vertegenwoordigde vakken van onderzoek of onderwijs. Musea en Instituten. Hier moge genoemd worden de voortgezette bijdrage aan het Sterrewacht-Fonds (onder herinnering aan het onverwachte, als een slag gevoelde overlijden van de Sitter), de verhoogde bijdrage ten behoeve van de reorganisatie van het Ethnografisch Museum, steun aan het Herbarium, Natuurwetenschappelijk en Historisch Museum, Lezingen. De verleden jaar op initiatief van het Fonds door Prof Mr. P. Scholten in het groot-auditorium gehouden lezingen voor studenten van alle faculteiten over I „Beginselen van samenleving" waren een AGENDA Zondag Feestavond „Jeanne d'Arc", Den Burcht, 8 uur. Zondag, R.K. Vrouwenbond. Kerke!. Jaar feest. Kapel R.K. H.B.S. 9 uur. Maandag. Sport-prr.paganda feestavond, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Maandag: Abonnementsvoorstelling „Six teen" door ie Hagespelers. Schouw burg. 8.15 uur. Dinsdag. Liederenavond Lien Koster. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Vereeniging „Veilig Verkeer", Stadsgehoorzaal, Kleine zaal, te Vrydag: Propaganda-vergadering Sint Raphaël. Spr. H.B.-lid v. Dyk. RJC. Volksbond 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de doktoren: Jasperse, Kortmann, Meyboom, Poortman en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genhoiz. Tel. 393. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 4 tot en met Zondag 10 Febr. a.s. waargeno men door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Pijl, Haven 19. tel. 85, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegr.tgeest, tel 274. groot sucoes. De Commissie van Uitvoering mag mededeelen dat thans Prof. Barge zich bereid verklaard heeft vóór Pascben deze lezingen te geven. De studentenbelangen werden door de Commissie van Uitvoering niet vergeten. Reeds eenige malen heeft de Commissie yan Uitvoering beraadslaagd over de mo gelijkheid van het bevorderen van uitwis seling van studenten tusschen onze en ver schillende andere Universiteiten, het be lang van deze zaak ontgaat haar niet; voor hands is het haar nog niet gelukt daarvoor de noodige middelen te vinden. De Universiteitsdag, is met groote opge wektheid te Dordrecht gevierd. Voordrach ten werden gehouden door de heeren van Oven en Carp. Ten slotte een tweetal punten van alge- men belang: 1. De toenemende beteekenis van het Fonds deed zich ook gevoelen in een ver langen naar samenwerking met het Colle ge van Curatoren. Een passende vorm dezer samenwerking werd daarin gevonden, dat de Secretaris van het College van Curato ren uitgenoodigd wordt de vergadering der Commissie van Uitvoering bij te wonen tel kens wanneer zaken van algemeen univer sitair belang behandeld worden. De Com missie van Uitvoering hoopt, dat deze vorm van samenwerking van beide colleges be vredigen zal en de gewenschte gevolgen moge hebben. In ieder geval komt het der Commissie van Uitvoering voor, dat de goede richting in beginsel gekozen is. 2. Een laatste punt, dat, ook na het ver slag van den penningmeester nog wel even genoemd mag worden is de reeds ingetre den en nog te verwachten vermindering van het ter beschikking van de Commissie van Uitvoering gestelde en te stellen be drag. In overeenstemming met het College van Gecommitteerden heeft de Commissie van Uitvoering gemeend met bezuinigen voorzichtig te moeten te werk gaan, daar de steunverleening vanwege het Fonds een zoo groote plaats gekregen heeft in het organisme der Universiteit, dat Intrekking in vele gevallen ontwrichting ten gevolge zou hebben. Geveilde Perceelen. Winkelhuls Haarlemmerstraat 189: in bod 6000, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. voor 7200.—. De perceelen Langebrug 75 en Was- stx-aat 67 zijn niet gegund. DIOSCOPEN. Casino. In „Charlie speelt Carmen", een gesyn chroniseerde film, zien we Charley Chaplin als hoofdpersoon op het witte bioscoop scherm verschijnen in de rol van Spaansch officier en dat in een stadje vol smokke laars en vechtersbazen. In dit burleske film werk krijgen we te genieten van onver- valsohten Chaplin-humor, die het publiek hartelijk doet schateren, vooral bij de aller- genoegelij'kste scène in een herberg en de kostelijke duel-scène, waarin Charlie zijn tegenstander de baas blijft. De tweede hoofdfilm „In den greep der duisternis" oftewel „De Wurger", is wat men noemt, een echte „thriller", een film dus vol sensatie, doch sensatie van komi- schen aard. De Wurger, moordenaar van beroep, zit in zijn cel te wachten op de doodstraf. Hij weet nog te ontsnappen en de rechter, die hem ter dood veroordeeld j heeft, ontvangt een briefje, waarin hij de zen bericht, dat hij hem 's nachts om half één zal bezoeken. Nu gebeuren er allerlei geheimzinnige dingen, doch het gelukt de politie den Wurger te grijpen, die blijkt de directeur te zijn van een sanatorium voor geesteszieken. Een echte griezelfilm, doch van de goede soort. Er was groote belangstelling voor deze films, want de zaal was zeer goed bezet. Het voorprogramma was, wat de journaals betreft, interresant. Voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2