26ste Jaargang ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 No. 8036 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prof. Aalberse over de toekomst van ons land VOORNAAMSTE NIEUWS. Enorme fabrieksbrand te Leiderdorp 3)e Êcid^eHeöoii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetafïng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. V Nationalisme en Katholicisme Overdreven nationalisme is een soort egoisme. Wij, die nationaal zijn, v©l-op, oprechte volbloed vaderlanders wij verafschu wen het nationalisme, zooals wij dat zien gevormd en gekweekt door het Na- tionaal-Socialisme in Duitschland. Dat is bekrompen enghartig, klein geestig. De mensch is nationaal, vaderlander, maar ook internationaal, wereldburger. Wij willen ons gaarne veroorloven, hier af te drukken een citaat, scherp maar vol komen juist, uit „Nationalisme en Katho licisme", een brochure, geschreven door prof. dr. Ferd. Sassen, opgenomen in de brochurenreeks van de Vox Carolina (uitg. N.V. Dekker en v. d. Vegt, Nijmegen). „Onder nationalisme versta ik dan: het verhoogde besef van saamhorigheid on der de leden van een volk, dat alle han delen in de volksgemeenschap doet be schouwen onder het oogpunt van het natio nale belang. Die verhooging kan uitgroeien tot over spanning. We krijgen dan chauvinisme, jin go isme, eenzijdige verheffing van het eigen ras met gevolgelij k den eisch van volstrek te biologische raszuiverheid, toenemende ondergeschiktheid van de doeleinden en belangen van de enkelingen aan die van de gemeenschap, en indien men in de volksgemeenschap het oogpunt van de staatkundige organisatie naar voren laat treden: staatsabsolutismè, de alles beheer - schende waarde van de staatsraison, de leer van het „recht is macht", de heiliging van alle middelen door het doel van het staatsbelang, verdrukking van nationale minderheden, imperialisme. De sombere nasleep van de gevolgen van een ongere geld nationalisme is nauwelijks te over zien. Men kan geheel de geschiedenis van de 19e en 20e eeriw doorloopen, om de on heilen te kunnen schatten, die 't aan de wereld heeft berokend. De geschiedenis van de laatste 20 jaar, die ons in korten tijd meer heeft doen beleven dan im een eeuw te voren, biedt trouwens reeds voorbeelden in overvloed van brutale overschatting van eigen volk en ras, van ongebreidelden machtshonger, van onbeschaamde inbreu ken op volkenrecht en internationale mo raal, en van een nationaal egoisme, dat mog wel met den naam van „heilig" wordt betiteld, die alle uit een valsche opvat ting van theorie en pr act ijk van het na tionalisme zijn voortgevloeid. Doof al die uitwassen is het nationalisme in een kwa den reuk gekomen. Men heeft kunnen schrijven: „Le nationalisme sera la pro- chaiine hérésie condamnée". (Het nationa lisme zal de ketterij zijm van den eerst- komenden .lijd). Ik durf niet zeggen, of deze voorspelling zal uitkomen. Wie de Laatste jaren met schrik en ontzetting heeft aanschouwd, hoe bij de totale negatie van ieder rechtsbegrip in een naburig land de heiligste goederen der religie in het ge drang zijn geraakt, en wie den taaien strijd heeft gevolgd, dien de Kerk tegen den machtswellucht van een overmoedig staats absolutismé heeft durven aanbiden, zal i zich niet verwonderen, als eens de grond slag van dat alles in de theorie van een on geordend nationalisme door een verwer pend oordeel van het hoogste kerkelijk ge zag zal worden getroffen. En het zal dan niet moeilijk zijn, de gronden van zulk een veroordeeling te achterhalen en te billij ken. Want de uitwassen, die de overspan ning van het nationalisme noodzakelijk meebrengt, komen in de laatste instantie alle voort uit de moraal van het eigenbe lang, van het collectieve egoisme, toege past op het gemeenschapsleven, aan alle regels van natuurlijke en bovennatuur lijke moraal onttrokken en daarnaast uit een volkomen miskenning van de waarde der menschel ijke persoonlijkheid, die vooreerst bij de bestreving van haar eigen hoogere doeleinden niet aan den staat onderworpen dient te zijn en vervolgens, ook op het niveau der zuiver-tijdelijke goederen, onafhankelijk van den staat rechten bezit, waarover deze niet zonder meer en naar willekeur mag beschikken." Het hier geschetste onredelijke na tionalisme, dat in strijd is met de katholieke beginselen, draagt mede het nationaal-so- cialisme in Duitschland en zit vast aan alle nationaal-socialistische stroomingen, waar dan ook. Wij willen „vooruit naar een maatschappij, die in de 20ste eeuw weer heieven wil de Christelijke sociale gedachte, die ook overheerschend was in dien luisterrijken bloeitijd van de middeleeuwen In de heden gehouden 15de vergadering van den Partijraad der R.-K. Staatspartij te Utrecht heeft de voorzitter van de Roomsch-Katholieke Tweede Kamerfractie Prof. Mr. Aalberse, een rede gehouden over het onderwerp: „De Ordeningsgedachte". Prof. Aalberse begon met er op te wij zen, dat de tegenwoordige crisis geen ge wone crisis is, waarbij na enkele jaren her stel volgt. Thans heerscht een soort van economische aardbeving met groote grond verschuivingen, waarvan een blijvend ver anderde structuur het gevolg is. Door pro tectie, autarkie en nationalisme is het vrije wereldverkeer, op individueele grondslag, omgezet in een sterk belemmerd ruilver keer tusschen afgesloten nationale volks huishoudingen. Nationaal en internationaal moeten wij ons aan den nieuwen toestand aanpassen. Wij moeten niet streven naar herleefd Mercantilisme of naar staatskapitalisme, maar door organisatie moet ordening ge bracht worden. Dit alles heeft een geeste lijken ondergrond: zoowel individualisme als socialisme zijn halve waarheden, maar grondslag van de katholieke sociologie is, dat de mensch tegelijk individu" en sociaal wezen is. Men moet dat niet beschouwen als $en compromis tusschen liberalisme en socialisme, maar als een synthese. Als maatschappelijk ideaal aldus prof. Prof. Aalberse stond ons altijd voor oogen een geordende samenleving van in dividuen, die van nature tot samenleving en dus tot samenwerking bestemd zijn. Een dergelijke ordening is de Christelijke staats- en maatschappij-opvatting. En daarom zijn de grondslagen van de maat schappij en rechtvaardigheid èn naasten liefde. Wat nu betreft de practijk van deze or dening: voor het heden moet, voor zoover de besta einde organisaties onmachtig zijn, de staat zelf van boven af de ordening ter hand nemen. Dit is reeds gebeurd bijv. door de instelling der crisis-centrales. In inter nationaal opzicht moet een actieve handels politiek worden gevoerd: de export moet bevorderd worden. Er moet plaats zijn voor contingenteering en tariefsverhoo- ging. Voor het bljjvend-toekomstige moet reeds VOORHOUT. ZILVEREN JUBILEUM Dr. H. A. G. BOTS Op Woensdag 13 Februari a^. zal dr. H. A. G. Bots zyn zilveren jubileum als ge neesheer in Voorhout herdenken. Des mor gens zal een Plechtige H. Mis in de Paro chiekerk van den H. Bartholomeus worden opgedragen uit dankbaarheid. Des namid dags van half 4 tot 5 uur zal in het Pa rochiehuis tegenover de RJC. kerk voor eenieder gelegenheid zijn de familie te complimenteeren met dit jubileum. thans gezorgd worden voor aansporing en stuwing van het maatschappelijke leven om tot ordening te komen. Vervolgens moet er een publiekrechtelijke bedrijfs-or ganisatie komen, met verordenende be voegdheid en onder toezicht van de over heid. De overheid had dat reeds eerder moe ten doen, aldus spr. Er waren trusts, kar tels en concerns ontstaan, een vrijwillige ordening met het gevolg, dat het groeps- egoisme ongebreideld werken kan. Door niet aanpassing van de prijzen aan de ver laagde productiekosten en de ingezonken koopkracht werd de productie veel meer ingekrompen dan nooddg zou ziin geweest. Daardoor ontstond groote werkloosheid. Het dieptepunt der depressie zou minder diep gelegen hebben, als de kartels deze even egoïstisch als bekrompen en van wei nig economisch inzicht getuigende politiek niet hadden gevolgd. De ordening moet dan ook staan onder controle van de overheid, die moet kunnen ingrijpen voor de handhaving van het al gemeen welzijn. Uit de genoemde bedrijfs organisaties moet nu echter voortkomen de nationale economische raad, het algemeen regelend lichaam, dat het zich uitleven van groepsegoïsme kan tegengaan. De aldus georganiseerde volkshuishou ding regele ook de .internationale economi sche verhoudingen, hier echter met directe medewerking van den staat, omdat de handelspolitiek nauw samenhangt met het te voeren algemeen buitenlandsch beleid. Dit stelsel heeft niets van socialisme, want het privaatbezit der productiemid delen blijft gehandhaafd, terwijl de be drijfsorganisatie patroons en arbeiders om vat. Wij willen niet terug zoo vervolgde spr. naar de Middeleeuwsche gilden, de typische maatschappelijke organisatie in de stadhuishouding, maar wel willen wij vooruit naar een maatschappij, die in de 20ste eeuw weer- beleven wil de christe lijke sociale gedachte, die ook overheer schend was in dien luisterrijken bloeitijd van de Middeleeuwen. Wanneer in deze richting gestuwd wordt, dan zal het mogelijk zijn, dat wij niet al leen door deze zwaren depressietijd heen komen en ons geleidelijk aanpassen aan den nieuw-ontstanen natidhalen en interna tionalen eoonomischen toestand, maar ook, dat wij, geleerd door de droeve lessen van het naaste verleden, tevens voor ons volk voorbereidèn een betere toekomst, waarin door doelmatige ordening nieuwe crises voorkomen worden. Mogen wij alleen op een betere toekomst hopen, als eens de Vereenigde Staten van Europa zijn geconstitueerd? Wij hebben ze nog niet zien ontstaan, noch in politieken, noch in economischen zin. Laat eerst de staten zich maar inwendig organiseer en en ^anpassen aan den toestand. Wij hebben voorshands genoeg internationale conferen ties gehad, waar ieder land schoone rede voeringen over het herstel van dien vrijhan del aan de andere landen liet voordragen, om onderwijl zelf juist in de tegenoverge stelde richting te handelen, wellicht ho pende, dat die brave anderen het anders zouden doen. Voorshands aldus spr. blijf ik lie ver met de beide been en op onze vader- landsche vloer staan en geef den raad: La ten wij ons ook op economisch gebied aan eensluiten en als goed georg. volksgemeen schap tegenover de andere volkshuishou- ringen optreden om voor ons volk, als de zware wolken wat wegtrekken, een zoo goed mogelijke plaats in de zon te verkrij gen. Eens zal de dag komen dat de vol ken weer zullen gaan beseffen, dat zij el kander noodig hebben en dat ook de vol kerengemeenschap niet kan berusten op nijd en strijd, maar op samenwerking, steu nende ook op rechtvaardigdheid en naas tenliefde. Spr. besloot met het troostvolle woord van Vondel: „Zij vreezen geen gevaar, die op Gods toekomst hopen". Want wat ik in enkele groote trekken schetste aldus spr. het waren de groote omlijningen van den Christel ijken toekomststaat, waarin de groote beginselen van Quadragesimo Anno practische toepassing zullen hebben gevon den. BRUTALE ROOFOVERVAL. Door vier bandieten op 70-jarigen landbouwer. In den afgeloopen nacht is een roofover val gepleegd in een alleenstaande boerde rij op het land van Kleef te Loon op Zand, bewoond door den 70-jarigen landbouwer W. Verhoeven. Vier mannen waarvan 2 gemaskerd, heb ben zich door uitsnijding van een raam in de keuken toegang tot de woning ver schaft. Zij zijn vervolgens doorgedrongen tot de slaapkamer van den landbouwer, die zóó vast sliep, dat hij hiervan niets be merkte. De bandieten grepen den man, drukten hem een prop in den mond en bonden hem handen en voeten. De indrin gers hebben toen het huis doorzocht en zelfs het licht aangestoken. Zij werden niet gestoord, daar de boerderij geheel alleen staat. Twee uur lang hebben zij gezocht en zijn tenslotte heengegaan met een be drag van 300.aan contanten, het slacht offer aan zijn lot overlatend. Toen de on verlaten waren verdwenen slaagde de oude man erin de prop uit zijn mond te trekken, doch van de touwen kon hij zich niet be vrijden. Eerst hedenmorgen hoorde een voorbijganger hulpgeroep. Deze ging de woning binnen en vond den man in zijn benarde positie. Het slachtoffer was zóó vast gebonden, dat de touwen met een mes BUITENLAND. De moordzaak-Prmce blijkt onoplosbaar. (2de blad). De houding van Italië tegenover het lacht-pact. (2de blad). Nog steeds lawines in de Alpen. (Bui- tenL Ber, 2de blad). BINNENLAND. Algèmeene beschouwing over de Staats- begrooting in de Eerste Kamer (le blad). Brutale roofoverval te Loon op Zand (le blad.) UIT DE OMGEVING. Fabrieksbrand te Leiderdorp. (1ste blad). r =a moesten worden losgesneden. Een uitgebreid onderzoek wordt door de politie ingesteld. Tot nog toe ontbreekt elk spoor, daar de oude man slechts een vaag signalement kon opgeven. Fabriek van matrasvulling in lichter laaie In het groote fabrieksgebouw, waarin is gevestigd de „NedervuT'-fabriek aan de Van der Valk Bouman-weg te Leider dorp gelegen heeft hedenmorgen een ontzettende brand gewoed. In het groote ge bouw waren voorheen de Olieslagerijen van Sillevis gevestigd, doch sedert een jaar was het pand in gebruik genomen door de N.V. Nedervul, welke er een fabriek inrichtte voor' matrassen-vulling. Voor de fabricage van deze vulling waren groote hoeveelhe den vodden op de zolders opgeslagen. Omstreeks kwart voor 10 hedenmorgen werd door het personeel brand ontdekt in een stofhok, terwijl op 'tzelfde oogenblik bleek, dat de vodden-zolders reeds hadden vlam gevat. Er ontwikkelde zach enorme rookwolken, welke het personeel noopten overhaast het gebouw te verlaten. Kort vóór dat de brand werd ontdekt had een z.g. scheur-machine, welke met stoom werd gedreven, vlam gevat, vermoedelijk door wrijving. Dit begin van brand werd met emmers water gebluscht, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat er eenig verband is tusschen dat begin en de kort daarop ontdekte vuurhaard in het stofhok. Door de sterke Oostenwind aangewak kerd stond het gebouw weldra in lichter laaie. Het fabriekspersoneel nam het blus- schingswerk reeds ter hand, terwijl onve- wijld de beide brandspuiten van Leiderdorp en een der spuiten van Leiden ter hulp snelden. Tegen het vuur, dat in de vodden woedde en opgezweept werd door de felle Oostenwind viel echter weinig uit te rich ten. De brandweer bepaalde zich er toe, de huizen, welke aan de voorzijde tegen de fabriek zijn gebouwd, te weten het huis van den bedrijfsleider Barts, het kantoor, en het woonhuis der beide directeuren I. Spetter en E. de Raai, te behouden. Zoover op dit moment het verloop van den brand te overzien is, zal dit met het woonhuis der directeuren wel gelukken, dank zij het feit, dat tusschen de fabriek en het huis een brandvrije muur was opge richt Het huis van den bedrijfsleider even wel is in vlammen opgegaan, evenals een gedeelte van het kantoor. De inboedel kon grootendeels worden gered, floch werd zeer zwaar beschadigd. Een naast de fabriek gelegen, met vod den beladen schuit had eveneens vlam ge vat, en werd door de brandweer in den Rijn gevaren, waar het als een fantastisch spookschip ronddreef. Hoog spoelden de vlammen over het drie verdiepingen hooge gebouw uit, terwijl een zware rookstreng over de stad dreef. De rook- en warmte ontwikkeling was zoo groot, dat het ver keer over de Van der Valk Boumanweg moest worden afgesloten. Uit de vuurzee barstten telkens knallen los, veroorzaakt door het springen van benzine-vaten en oliebussen. Door de Rijksveldwccht werd het pu bliek op een afstand gehouden. In de fabriek werkten 30, meest jeugdige personen. De fabriek -/as sedert een jaar in bedrijf; het matrassen-vulsel werd ver vaardigd met behulp van vrij kostbare machines, welke alle door het vuur ver nield zijn. Ongeveer een jaar geleden, toen het be drijf te Amsterdam gevestigd was, werd het eveneens door brand vernield. Bij de vestiging te Leiderdorp werden bijzondere maatregelen geëischt om brandgevaar te voorkomen, daar het materiaal waarmede de vodden verwerkt worden, zeer ontvlam baar is. Het gebouw, eigendom van den heer W. G. Silevis te Oegstgeest, was verzekerd, evenals de fabrieksinhoud, eigendom van de huurster, de N.V. Fabriek van Vulma terialen. De burgemeester van Leiderdorpe, de wet houders en de gemeente-secretaris waren op het terrein vam den brand aanwezig. Foto Slegtenhorst.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1