UIT DE OMGEVING HULP IN NOOD ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 üE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP In de gisteren gehouden Raadsvergade ring was alleen afwezig de heer A. Oskam met kennisgeving. Na het gebed opent de burgemeester deze eerste vergadering van dit jaar met een toespraak, waarin allereerst gewezen wordt op de moeilijke tijden, Welke gemeente en gemeentenaren beleven en de hoop geuit, dat God spoedig uitkomst mag geven en dat de raad al het mogelijk zal doen om aan een herstel mede te werken. Spreker wijst er op, dat in dit jaar de raadsverkie zingen worden gehouden, en de politiek zich in dien tijd vaak het meest doet gelden, doch spr. hoopt dat de besluiten steeds naar eer en geweten genomen zullen worden in het waarachtig belang van de gemeente en dat de woorden en daden van de raadsle den buiten dé vergadering zich ook zullen kenmerken door eerlijkheid en bezonnen heid. Spreker is de leden erkentelijk voor de wenschen, bij de jaarwisseling ontvan gen, biedt wederkeerig zijn beste wen schen aan en dankt tevens mede namens aljn verloofde voor de bewijzen van belang stelling ondervonden bij zijn verloving De voorzitter deelt mede, dat de jaar wedden van den burgem., secretaris en ontvanger thans opnieuw geregeld zijn en de Kroon alsnog heeft gevorderd, dat de korting met een geringe geleidelijkheid vol ledig moet worden toegepast Gedeputeerde Staten vragen de mee rling van den raad om de belooning voor de ambtenaar van den burgerlijken stand belast met de huwelijksvoltrekking terug te brengen van 2.op 1.en de overi ge belooningen in totaal 160.op 60. Het voorstel van den voorzitter om een ver laging te vragen van niet meer dan 10 pet., aangezien de wedden van de wethouders met niets verlaagd zijn, het presentiegeld van de raadsleden ook slechts met 10 pet. maar beneden is gegaan en verlaging nu met respectievelijk 50 en 63 pet. al te ri goureus is, kon alleen genade vinden bij den heer Van Houten. Gelezen wordt een rapport van den ge meente-opzichter over een vijftal woningen in het Zuideinde, nummerd 121 tot en met 125, welke in zoodanigen staat verkeeren, dat hij adviseert ze onbewoonbaar te ver klaren. Burgemeester en Wethouders ach ten dit echter een bezwaar, omdat deze ge zinnen niet zoo gemakkelijk een andere wo ning zullen vinden, zeker niet tegen zoo la gen prijs. Geen der raadsleden is het hiermede eens en alleen met de stemmen van de wethou ders tegen worden ze onbewoonbaar ver klaard. Gedeputeerde Staten wenschen niet goed te keuren het besluit om over 1934 en 1935 telkens 500 te onttrekken aan de reserve van het Ontginningsbedrijf tot dekking voor de jaarlijksche afschrijving van het gemeentehuis, omdat het doel van de re serve nadrukkelijk is vastgelegd en niet is komen vast te staan, dat de jaarlijksche afschrijving van 500 niet op andere wijze gevonden kan worden. Besloten wordt het besluit in te trekken. Een verzoek van Aiphen aan den Rijn om een verhoogde bijdrage voor de boord- voorziening van den Ziendeweg wordt goedgevonden. De vergadering oefent veel drang uit dat de weg wordt opengesteld voor de luxe wagens er..de gewone vracht auto's. Overgegaan wordt, thans tot de samen stelling van de stembureaux. Het hoofdbu reau zal gevormd worden door den burge meester (ambtshalve) en de heeren A. J. den Hartog, P. Augustinus, Th. Mourits en P. Stam. Het le stembureau (in het Zuideinde) door den burgemeester (ambts halve), J. G. Zwart er Alb. van Houten, het tweede door P. Augustinus, A. J. Ver haar en P. Stam en het 3e door A. J. den Hartog, S. Splinter en A. van Wijngaar den. Zeer uitvoerig werd daarna onder de loupe genomen een aanvrage van het R.K. Kerkbestuur ex art. 72 van de L. O.-wet om in verband met den bouw van kerk en pastorie de speelplaats van de meisjes school naar achter te brengen. Aangezien geen jurisprudentie op derge lijke gevallen aanwezig is heeft de voor zitter zijn licht opgestoken aan het Depar tement van Onderwijs in Den Haag, al waar men te kennen gaf, dat de aanvrage eventueel voor de Kroon in aanmerking kwam om te worden toegewezen. Eenerzijds wordt nu beweerd, dat de speelplaats volk< men in orde is en om dien nieuwbouw de gemeente toch niet op kosten gejaagd kan worden, anderzijds: als het kerkbestuur daar wettelijk recht op heeft, waarom dan geweigerd? Op dit stramien borduurde men 1u. voort totdat tot stem ming werd overgegaan, waarbij de stem- 'men staakten. Tegen inwilliging stemden de heeren den Hartog. Augustinus, Zwart, Van Wijngaarden en Stam. Aangezien men gebonden is aan een ter mijn zou denzelfden avond weder verga derd worden om opnieuw over dit punt te stemmen. Een voorstel tot wijziging van een artikel van de politieverordening, om daarmede meest vast te leggen het doel van een elec- trischen kabel voor overbrenging van krachtstroom, zonder dat hiervan misbruik gemaakt wordt ten opzichte van het bezi gen van lichttsroom wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De openbare vergadering wordt nu geslo ten ter bespreking van een voorstel om den post: „ondersteuning aan behoeftigen" te verhoogen, in besloten zitting. Des avonds vergaderde men opnieuw, waarbij nu ook de heer Oskam aanwezig was. De voorzitter brengt nu opnieuw in stem ming het verzoek van het R.-K. Kerkbe stuur ingevolge art. 72 van de L.O.-wet voor het verleggen van een speelplaats waarvan thans de inwilliging wordt gewei gerd met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren van Wijngaarden, Oskam, Stam, den Hartog, Augustinus en Zwart. Tegelijk wordt het ontwerp-besluit voor gelezen en goedgekeurd. In de ochtendvergadering was de rond vraag aangehouden, welke nu aan de orde wordt gesteld. De heer v. Wijngaarden wil de pen sioenstoeslag voor den oud-burgemeester Onderwater intrekken. De voorzitter verzet zich hiertegen o.m. er op wijzende, dat ge- interesseerde reeds 86 jaren oud is. Beslo ten wordt dit punt aan te houden. De heer Baas wil de distributie van de onvermengde margarine overhevelen naar de winkeliers, waarop de voorzitter ant woordt, dat dit tot de beslissing behoort van B. en W. en een verzoek daar voor aanhangig is bij Burgemeester en Wethouders. De heer Van Houten spreekt over het op halen van allerlei gelden, wat teveel te gelijk gebeurt. De mogelijkheid zal on derzocht worden, dat de electriciteitsgel- den in het midden van de maand worden opgehaald. De heer Zwart heeft gehoord, dat naar elders vertrokken nog steun ontvangen uit deze gemeente, wat met een pertinent „niet waar" wordt beantwoord. Ook zou verandering gebracht zijn in bedrijfsloonen, buiten den raad om. Hierop komt later antwoord. Daarna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zegening der klok. In verband met de zegening der nieuwe klok, zal de Hoog mis Zondag niet te half 10, doch 9.20 uur aanvangen. LISSE. Biljartclub, Gisteravond hield de R.K. Biljartclub „Luto" haar 5e jaarvergadering in de bovenzaal van den R.K. Volksbond. Medegedeeld werd, dat Maandag a.s. de Kring weer begint te biljarten, waaraan verschillende vereen, zullen deelnemen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat aan inkomsten 250.26, aan uitgaven ƒ251.20 was geboekt, alzoo een nadeelig saldo van ƒ094. Het voordeelig saldo 1933 was 149/44, hetwelk gedaald is tot 148.50. Aan de orde is bespreking feestavond, waarvoor ƒ90.wordt uitgetrokken plus 5.zaalhuur. Na 1 Maart zal de contri butie verlaagd worden met 5 erts. In de lustrumcommissie werden benoemd de heeren J. Langeveld en Herm. v. Dijk, bij gestaan door drie bestuursleden. Ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan zal een wedstrijd gehouden worden met zes bal len. Geboren: Antonius z. van H. Warmer dam en A. de Vos Joanna Alida Maria d. van A. P. van der Wiel en A. C. Riet veld Franciscus Maria Wilhelmus z. van J. H. van Nobelen en M. C. Jonker Wii- Jy Adriana d. van P. Vis en C. Westerbeek Petrus Theodorus z. van J. C. H. van Kesteren en J. A. van der Voort. Ondertrouwd: C. J. Schenk 30 j. en C. C. A. Breed 27 j. beiden alhier. Overleden: Maria Opdam 20 j. Hendrik Veenendaal 14 j. Gevestigd: P. Westenberg uit Am sterdam H. Litzenburger uit Rotterdam J. van Loon en echtg. uit Haarlemmer meer M. C. Slobbe uit Bloemendaal L. F. van Stipriaan en echtg. uit Bergen. Vertrokken: T. H. de Lange naar Amsterdam J. Philippo naar Wassenaar N. Th. Rood en gezin naar Ouddorp S. Ricardo naar Amsterdam J. A. M. Si mons naar 'sGravenhage C. M. J. C. Majoie naar Tilburg J. van Winkel en gezin naar Sassenheim A. C. Koomen naar Voorhout W. Kooi naar Harlingen J. Schilling naar Zeist J. M. Hoog kamer naar Haarlemmermeer Wed. H. Zijp en gezin naar Hillegom J. M. Kop- pert naar Haarlem. NOORDWIJKERHOUT. Korenbond „Mgr. Lans". De Koren- bond „Mgr. Lans", afd. Bloembollenstreek zal 14 Maart a.s. zijn eersten Zangersavond geven. Gezien het feit, dat deze bond eerst een paar maanden geleden is opgencht, is het wel een blijk van een actief bondsüeven. Naar wij vernemen wonden de Gregori- aansche cursussen, welke door Kapelaan Paap uit Amsterdam worden gegeven, druk door de zangers bezocht. Te Noordwijker hout volgen niet minder dan 67 zangers den cursus. Gemeeniebegrooting 1935. Uit de pas vastgestelde gemeeniebegrooting blijkt, dat het Gemeentebestuur tot den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek heeft gericht om een extra bijdrage uiit het •venkel oosh eids -subs id ie f o nds, a an gezien het niet is mogen gelukken de begroot-ng sluitend te maken, ondanks het fait, dat de uitgaven tot het allernoodzakelijkste zijn beperkt geworden en de inkomsten tot een wettelijk maximum of tot het uiterst toe laatbare zijn verhoogd. Voorts is tot de Kroon het verzoek ge richt om eene bijdrage in de kosten der huishouding der Gemeente. Uit een en an der blijkt, dat deze Gemeente wel zeer zwaar getroffen wordt door den ongunst der tijden. Een sluitende begrooting zou, ondanks dit alles, nog wel mogelijk zijn gebleken, indien de Wet regelende de fi- nancieële verhouding tusschen- het Rijk en de Gemeenten, -hare gunsten meer gelijk matig over de Gemeenten in de Bloembol lenstreek gelegen, had verdeeld. Hoe moet immers verklaard worden het feit, dat de naburige Gemeente Voorhout uit dit fonds per inwoner 12.89 uitgetrok ken krijgt, terwijl Noordwijkerhout met een twee maail zoo hoog inwonertal slechts per inwoner 5.39 trekt. Voorhout krijgt dus 7.50 per inwoner meer dan Noordwij kerhout. Zou de uitkeering voor Noordwij kerhout gelijk zijn aan die van Voorhout, dan zou Noordwij'kerhout geen extra sub sidie uit het wekeloosheid-subsidiefonds noodig hebben, en niet bij de Kroon om ondersteuning der Gemeentefinanciën be hoeven aan te kloppen. Noordwij'kerhout zou immers 51.000 meer ontvangen dan thans. De belastingen zouden met 11.000 kunnen worden verlaagd. ZILK. Een tncoie daad. Het bestuur van de Werkliedenvereniging „Leo XIII" alhier heeft besloten aan haar leden, gezinshoof- I den, een bepaald kwantum brandstof gra tis te verstrekken. Voorwaar een welkom geschenk bij de thans heerschende koude. RIJNSBURG Tuinbouw. Er was deze week goede belangstelling voor sommige artikelen, voornamelijk winterkool. Vooral ïoode kool ging vlug weg tegen goede prijzen varieerend van ƒ7.109.80 per 100 voor eerste soort. Gele kool bracht van 5.80 j 7.90 in de beste kwaliteit op. Andijvie was duur en ging per K.G. voor 913 per K.G Uien bleven in dezelfde prijs van vorige week, van 1.902.50 per 100 K G. Selderieknollen le soort van 4.10 tot 5.40 per 100. SASSENHEEVÏ. Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond een boetplichtige ledenvergade ring in het K.S.A.-gebouw. De voorzitter, de heer J. Kortekaas, sprak zijn dank uit over de opkomst, hoewel deze grooter had kunnen zijn. Spr. heet in 't bijzonder wel kom den heer J. W. v. d. Akker, Centraal President, die deze avond, welke bedoeld te zijn, de derde cursusavond, een spreek beurt zal vervullen. Spr. schetst dat het voor de toekomst noodig zal zijn dat we een kern hebben in de organisatie, welke kern wordt gevormd door het geven van de cursusavonden. Hierna werden -de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken werd medege deeld, dat voor de op 6 Mei te houden Centr. Raad voorstellen kunnen worden ingediend. Vervolgens, dat op 21 Febr. een propaganda-slotvergadering zal plaats heb ben, uitgeschreven door het Werklieden verbond. De voorzitter spoort allen aan propaganda te maken; ieder zal welkom zijn. Spr. verzoekt het reglement mee te br-engen voor het zingen van het Strijd lied. Ten slotte nog een dankwoord aan hen, die voor verspreiding hebben gezorgd van de noodige brochures op de cursus avonden. Alsnu werd het woord verleend aan den heer v. d. Akker, die tot taak had te behandelen: „De taak van de standsor ganisatie op sociaal en economisch terrein". Spreker gaf in het eerste deel van zijn be toog uitleg wat het woord maatschappij eigenlijk beteekent, dus wat zij is en hoe deze moet zijn, maar helaas niet meer is. De mensch kent het maatschap-gevoel niet meer, kent alleen de strijd tegen de maat schappij. Door het liberale stelsel is de maatschappij verdeeld geworden. Met voor beelden geeft spreker weer hoe de arbeids kracht in de maatschappij dikwijls onjuist wordt opgevat. Zoolang het liberale stelsel niet uit den weg is geruimd zullen de or ganisaties moeilijkheden ondervinden om de belangen der arbeiders te behartigen. Vervolgens geeft spr. weer, welke taak God voor ieder heeft weggelegd, te doen en moet doen om in de maatschappij te leven. In de tegenwoordige maatschappij heeft men God uitgeschakeld. Het gevolg daarvan is verscheuring in het diepste we zen van het maatschappelijk leven. Ka tholieken hebben hier een groote taak te vervullen ter bescherming van een recht vaardige ordening. Voor deze leerzame uiteenzetting had spreker een welverdiend applaus in ont vangst te nemen, hetgeen gevolgd werd door een dankwoord van den voorzitter. Bij de rondvraag werd besproken dat men als lid van de vakafdeeling ook lid j behoort te zijn van zijn standorganisatie. I Een tweede vraag over het lid zijn der j N.S.B. en alle andere dergelijke organisa- I ties werd door den Geest. Adviseur beant woord. Hierna sluiting. LEIMUIDEN. Opheffing O. L. School. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben het besluit van den Raad dezer gemeente tot ophef fing der O. L. school in deze gemeente met ingang van 1 April a.s. goedgekeurd. Werkloosheid. Het aantal werkloozen dat staat ingeschreven bij het agentschap der arbeidsbemiddeling bedraagt momen teel 44. Diefstal. Bij den kweeker A. van Wie- ringen werden Uit zijn kas in den Griet polder een 2000-tal Chrysantenplantjes ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. TER-AAR. Sportvereeniging Adolf Kolping" In het R.K. Ver.gebouw hield onze R.K. Sportvereeniging „Adolf Kolping" een buitengewone ledenvergadering onder lei ding van den waarn. voorzitter Jan den Haan. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de vereeniging „Majella", waarin zij haar deelneming betuigt met het j.l. Zondag overkomen ongeluk. De secr. (waarnemend), de heer P. van Zaal, leest de notulen, welke zonder aanmerkin gen worden vastgesteld. Vanwege het ver trek van den heer Jac. den Haan naar elders, zag de heer Jan den Haan zich ge kozen als voorzitter, en Adr. Otto als be stuurslid. Beide bij enkele candidaatstel- ling. Tot lid van de elftalcommissie, vaca- ture-J. Zwirs, werden benoemd B. Zwirs. Door een vertegenwoordiger van een Haagsche verzekering werd nu het nut naar voren gebracht van het „verzekerd zijn". Alle leden sloten zich aan bij deze maatschappij. Bij de verdere besprekingen werd besloten binnen korten tijd een groo te propaganda-avond te organiseeren, voor eenieder toegankelijk. De voorz. van de elf talcommissie sprak nog een pittig woordje over de verhouding der leden onderling, en het thuis blijven om luttele redenen. Ook d£ oud-voorz., de heer L. v. d. Laan, sprak nog een opwekkend woord met een opbouwende opmerking. Hierna sluiting. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Dezer dagen hield voornoemde vereeniging haar ledenvergadering onder praesidium van den heer C. v. Spronsen. Dei aftredende bestuursleden W. Kapteijn en Joh. v. Eyk werden herkozen en de heer W. Wouden berg zag zich benoemd in de vacature-v. Driel. Over de grens. Iemand, die zich op verdachte wijze ophield op verschillende erven, werd door de politie aangehouden. Het scheen een vreemdeling te zijn, en wel vermoedelijk een Pool. Daar hij niet in het bezit was van de noodige papieren, is hij over de grens gebracht. Hagelsteun. Het toegestane 'bedrag voor de hagelschade, ruiim 17 duizend gul den, zal volgende week Donderdag door de Centrale Veiling, aan de verschillende ge troffen tuinders worden uitgekeerd, naar aanleiding van de gegevens, vastgesteld door de Commissie van hagelschade. AUTOM A AT: ROLFILMS VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij.het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al hier, staan als werkzoekenden 218 perso nen ngeschreven: t.w. 22 timmerlieden, 15 metselaars, 15 opperlieden, 8 grondwer kers, 7 schilders, 93 land- en tuinbouwar- beiders, 15 los-arbeiders, 2 zilverbewerkers, 3 loodgieters, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 2 straatmakers, 3 chauffeurs, 1 radio-tech- niker, 1 betonwerker, 2 houtbewerkers, 3 monteurs, 1 electricien, 1 kantoorbediende, 2 schippers, 4 smeden, 1 survaillant, 1 let terzetter, 1 loopknecht, 1 bakker, 1 spin- meester, 1 scheepmaker, 1 bouwkundig op zichter, 1 constructieteekenaar, 1 kunst- hoornbewerker, 1 spoorwegarbeider, 2 meu belstoffeerders, 1 winkelbediende, 2 fa brieksarbeiders, 1 dienstbode. Door den agent der arbeidsbemiddeling j wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk- I gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Geboren: Johannes Jozephus, zoon v. Cornells Gerardus van der Peet en van Wil- helmina Elisabeth Lagerberg Lambertus Adrianus zoon van Simon Laurentius Ger- rits en Catharina Alida van der Geest Geertrida Elisabeth, dochter van Leonard Klaassen en van Geertruida Elisabeth Lan geveld. Gevestigd: J. M. van Dort Haagweg Cl Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontv. k elen en afdrukken voor Amateurs 6 van Avereest H. van der Wel, Donklaan 11 van Alphen aan den Rijn L. H. V. Grönloh, Leidscheweg 119, van 's-Graven- lemmermeer L. J. Oltmans geb. van hage H. Gortel, Donklaan 1, van Haar- Hulsteijn, Leidscheweg 141 van 's Graven- hage H. Huisman Leidscheweg 185a, van Veur. Vertrokken: J. Vis, Leidscheweg 141 naar 's Gravenhage A. Schottelndreier, Burg. Treubstraa* 3, naar Leiderdorp J. Nagtegaal, Veurscheweg 45e naar Drie bergenRijsenburg H. G. M. van Saazen, Noordheijstraat 29, naar Ugchelen-Apel- doorn H. J. Bertels geb. van Leeuwen, idem 29, naar Montfoort D. van Barne- veld, Veurscheweg 102, naar Lage Zwa- luwe G. J. Brussee, Valkenburgscheweg 36 naar 's Gravenhage L. A. Truijers, Leidscheweg 183d naar Leiden A. C. den Hertog, Leidscheweg 198b naar Leiden W. M. C. Boertje Leidscheweg 102 naar Haarlem W. van den Berg, Voorstraat 6' naar Leiden T. F. A. Hogendorp Leid scheweg 96 naar Noordwijk J. van deh Klooster Leidscheweg 88, naar Ouddorp M. P. J. Siegman, Veurscheweg 3 naar Schiedam W. M. Ceerders, Veursohew°<* 3 naar Rotterdam. WARMOND. Retraiteclub. Onder groote belangstel ling hield de Warmondsche retraiteclub „St. Aloysius" haar eerste vergadering van dit jaar. De vergadering stond onder lei ding van den heer Th. Weyers. Over de laatst gehouden retraite waaraan door 28 personen werd deelgenomen, was een keu rig verslag samengesteld, opwekkend en leerzaam. Overgegaan werd tot vaststelling van een reglement. De kapelaan hield hier na een lezing, waarbij hij als onderwerp had gekozen „Sint Aloysius" aan wien de vereeniging was toegewijd. In duidelijke bewoordingen schetste spr. het leven van dezen grooten heilige, waarbij hij aantoonde het verheven doel dat Aloysius in een re traite zag. Overvaren. Een roeiboot met een paar visschers uit Leiden is door een motor vrachtschip overvaren. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, daar de vis schers al zwemmende den oever wisten te bereiken. Zij werden aan boord van het motorschip opgenomen, dat hen meenam naar Leiden. ZEGWAART. Geboren: Elisabeth, dochter van J. W. Westhoek en M. BaL Gehuwd: R. Hayes, 25 j. alhier en J. Koorneef, 21 j. te Zoeterwoude. Mjjn dochter Justina krijgt 500.000 gulden, Coralie 750.000 gulden mee. Aardig. Je kunt me de twee ▼oor anderhalf millioen laten. (Le Rire), DE LUGHTRO0VE8S VAN H0ITIKA. 157. We moeten die lui hier te vriend houden en zullen dus moeten betalen. Er volgde een gesprek in het verminkte Portugeesch, dat Piet al eerder gehoord had en .eindelijk trok ze af, na nog een nijdige blik op Piet geworpen te hebben. Ik wed, dat die eieren niet eens meer versch waren, mopperde Piet en volgde het tweetal naar de trap aan de kade. 158. Ze waren nauwelijks bij het water, of de beide mannen gaven een schreeuw. Het vliegtuig is weg!! Ze keken rond en zagen heel ver weg hoe een aantal boot jes het toestel schenen voort te sleepen. De schurken! Ze willen ons nog meer afzetten en afpersen. Meteen snelden de beide mannen weer naar de huizen toe, Piet op een draf er achter aan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 15