DINSDAG 5 UARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE COLMSCHATE. Zondagmiddag kwam de heer Myerson, accountant te Deventer, met een groote Buick uit de richting van Holten over den rijksweg naar Deventer. Te Colmschate, gemeente Diepenveen, liepen drie kinderen op den weg, waarvan er een, een 4 -jarig zoontje van den arbeider Van den Hengel, plotseling overstak. De heer Myerson wierp nog het stuur om, om langs het kind te komen, doch dat mislukte. Een der spat borden raakte het kind, dat zwaar gewond werd opgenomen met een schedelfractuur, been- en ruggegraatfractuur en andere kwetsuren. Het kind is in het ziekenhuis te Deventer overleden. De justitie was spoedig ter plaatse en liet de auto in beslag nemen. JONGEN IN DE GEUL GEVALLEN. Lijk nog niet gevonden. Gistermiddag is de 7-jarige A. Quaed- vlieg, wonende te Broekhem bij Valken burg, toen hij van school op weg naar huis was tijdens het spelen in de Geul geraakt en verdronken. Den heer Smeets, hoofd onderwijzer van de St. Canisius-school, die even na het ongeval passeerde en gekleed te water sprong, mocht het niet gelukken het kind op te halen. Het lijkje is nog niet gevonden. OUDE VROUW VERBRAND. Zondagochtend ontdekten buren van de alleenwonende mej. A. Haken te Finster- wolde, dat haar kamer vol rook stond. De deur werd geforceerd en men vond het totaal verkoolde lijk van de oude vrouw. Vermoedelijk is zij boven een brandende stoof in slaap gevallen en in brand ge raakt. STEIGERTOUWEN BIJNA DOORGESNEDEN. Schandelijk geval van sabotage. Op het werk van drie in aanbouw zijnde huizen der fa. Gebrs. W. aan de Nieuwe Brouwersstraat te Oss, kwamen de arbei ders bij den aanvang van hun werkzaam heden gistermorgen tot de ontdekking, dat alle steigertouwen tot voor driekwart wa ren doorgesneden. De gemeentepolitie heeft den geheelen dag verschillende personen in verhoor genomen om de schuldigen aan deze laffe daad, die hoogst ernstige gevol gen zou gehad hebben als zij niet zijtijds was ontdekt, te achterhalen. Tot gister avond echter was nog geen resultaat be reikt. DE GEHEIMZINNIGE VUURPIJLEN BIJ TEXEL. Een visscher uit De Cocksdorp heeft gisteren, terwijl hen met zijn boot ter hoogte van de Vliehors (het Zuidelijke deel' van Vlieland) voer, een naambord van een schip drijvende gevonden. Op het zwarte bord stond met witte letters de naam „Akia" aangegeven. Men brengt deze vondst hier in verband met de vuurpijlen, die Zaterdag zijn waar genomen. Zooals bekend, is toen nog de „Brandaris" uitgevaren, zonder evenwel een schip te hebben gezien. Bovendien herinnert men zich, dat Zaterdagmiddag een Deensch visschersscheepje ter hoogte van De Cocksdorp is gesignaleerd. Meer dan vermoedens kan men uit deze omstandigheden echter niet putten. Er is gen enkel overtuigend bewijs, dat er Za terdag nabij de Vliehors een boot vergaan zou zijn en dat daarbij sprake zou zijn van den Deenschen visscher. DE GEARRESTEERDE ARMENIëRS. De een nam de Katholieke geestelijkheid voor zijn rekening, de ander de Protestantsche. Men is nog niet veel wijzer geworden bij het onderzoek naar de gedragingen van den Syriër die Zaterdag te Utrecht werd gearresteerd tegelijk met een verdachten collega, die in de hoofdstad werd gepakt. De Utrechtsche inspecteur van politie, de heer C. J. J. Walpoott, die de Utrechtsche affaire leidt, aldus meldt „De Maasbode", heeft ons gisterenmiddag het een en an der getoond en tevens de moeilijkheden gedemonstreerd, die aan een onderzoek verbonden zijn. De man, die in Utrecht werd gearresteerd, is thans op het top punt van ongenaakbaarheid. Ook deze ver schuilt zich achter zijn wel zeer zeker gefingeerd priesterschap en vindt het meer dan erg, dat men hem wantrouwt. Zeer terecht merkte echter de inspecteur op, dat de gedragingen van den arrestant weinig priesterlijk zijn. Hij weigerde tot nu toe iedere inlichting, geeft voor, dat hij ziek wordt, eischt een advocaat en trachtte vrij spoedig na zijn arrestatie eenige be zwarende documenten te verscheuren. Dit waren recu's van aangeteekende zendin gen, kennelijk naar familie-leden afgezon den. Het paspoort van den Syriër bevat een foto waarop hij een vollen baard draagt en priesterkleeren. Momenteel draagt hij geen baard meer en bij zijn arrestatie was hij gewoon gekleed, zelfs zonder priester boord. Tusschen de vele zonderlinge documen ten, Syrische, Turksche en wat al meer is ook een bisschoppelijke aanbeveling, die echter zóó vaag is, dat men al op het eer ste gezicht aan de echtheid er van twijfelt. Daarin wordt gesproken van twee perso nen, die toegelaten kunnen-worden. De eene is de Utrechtsche arrestant, de andere is de Amsterdamsche. En toch beweren bei den, elkander niet te kennen. Hetgeen meer dan onwaarschijnlijk is, gezien de wijze, waarop de arrestatie is geschied. Eenigen tijd geleden had zich bij Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, een vreemdeling vervoegd, die voorgaf, Apostolisch missionaris te zijn en allerlei stukken toonde, die die zeer aan nemelijk maakten. Toen hij zich daarna bij het Gregoriushuis te Utrecht meldde, met de bedoeling, te bedelen voor „our poor people", ons arme volk, en die den overste verdacht voorkwam, heeft Mgr. Huurde man gevraagd, of de vreemdeling nog even bij hem terug wilde komen. Het eenige ant woord op dit verzoek is geweest: een over haaste vlucht naar Amsterdam, nadat de koffers in het hotel met een taxi waren opgehaald. Toen is de politie gewaar schuwd en de recherche trok onmiddellijk op onderzoek uit. In een ander hotel te Utrecht vond zij daarop een tweeden vreemdeling, die even eens dergelijke practijken had toegepast. Het werk verdeeld. Opereerde de eerste grootendeels onder de Katholieke geestelijkheid om intenties of, als dat niet lukte, om een visitekaartje of een andere schriftelijke aanbeveling, de Utrechtsche arrestant had zijn werkterrein meer onder de oud-Katholieke en Her vormde geestelijkheid gekozen. Hoewel hij thans voorgeeft, geen moderne Europee- sche taal te kennen behalve Engelsch, was hij toch voorzien van eenige Nederland- sche kerkelijke jaarboekjes, waar hij de adressen van de predikanten uit opdiepte. Beiden leefden er royaal van en hun be deltochten geschiedden meermalen per auto. In'de meeste gevallen moest de taxi op eenigen afstand van de pastorie wach ten. Het is niet de eerste maal, verzekerde ons de heer Walpoott, dat dergelijke vreem delingen met deze practijken ons land be zoeken. Zonderlingen gasten zijn het, die ■wel tot een intern, vertakte oplachtersben- de behooren. Opmerkelijk was, hoe b.v. bij den Syriër te Utrecht foto's werden gevon den van internationale bandieten. Werd hem gevraagd naar de herkomst er van, dan was het steeds: gekregen van die of die. En waarom? Prompt luidde het ant woord: „om te waarschuwen tegen die menschen. Het zijn oplichters." Het is telkens hetzelfde. Anderen be schuldigen van oplichterij en zelf dezelf de practijken toepassen. Een brief uit Marseille. Eenigen tijd geleden kreeg men bij het Kerkelijk gezag in Nederland een schrifte lijke navraag van een Missie-bureau uit Marseille, naar een zekeren pater Gabriel. Deze zou van zijn Missie-bisschop ziekte verlof hebben bekomen, om in Nederland herstel te zoeken én een dokter te consul teeren. Sindsdien was er in, Marseille niets meer van hem vernomen. Nu zijn er twee constructies mogelijk. Er kan een pater Gabriël bestaan, wiens pa pieren door de oplichters zijn medegeno men en Waarvan zij gebruik maken. Of er bestaat geen Missie-bureau in Marseille, maar het is de centrale van de internatio nale oplichters, die informeerde naar een van haar leden, omdat deze niets meer van zich liet hooren. Of de Amsterdammer naar Utrecht zal worden overgebracht staat nog geenszins vast. Het onderzoek wordt wel in overleg met elkander, door de Amsterdamsche en Utrechtsche recherche geleid, doch voor overbrenging zijn nog geen termen aanwezig Intusschen heeft de Amsterdamsche re cherche een drietal foto's van haar arres tant naar Utrecht doorgezonden. En op die foto's heeft mgr. Huurdeman onmiddellijk den man herkend, die om een aanbeve ling bij hem was geweest. Dit is de Arme niër, die zich aan de Katholieke pastorieën vervoegde als pater Gabriel, mogelijk 'met onderschepte of verduisterde papieren van een bestaanden missionaris, pater Gabriel, mogelijk ook met geheel vervalschte papie ren. Nog' geen aangifte gedaan. Men meldt ons nog uit Amsterdam: Naar wij vernemen, is de zaak tegen den Armeniër, die verschillende geestelijken heeft opgelicht nog steeds gaande en in specteur J. A. Vorstman, die deze zaak in handen heeft, vordert gestadig. Het staat vast, dat men met internatio nale oplichters te doen heeft gehad, want uit Marseille is reeds door de Franse he po litie tegen deze vreemdelingen gewaar schuwd. Bij de politie is echter nog geen aangifte wegens oplichting gedaan, ofschoon het tweetal in ons land talrijke slachtoffers gemaakt heeft. Indien er geen aangifte komt, zullen de beide mannen over de grens gezet moeten worden als ongewensch- te vreemdelingen, waarbij zij het geld, dat zij bij zich hadden, een hunner had, ge lijk gemeld, circa 800 mogen behou den. Anders kan hierop beslag gelegd wor den. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 6 Februari. Huizen, 301 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Ensemble Van der Horst. 1.00 GramofoonpL 1.15 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonpl. 03.0 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Viool-recital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Moses", oratorium van MaxBruch m. m. v. solisten, Christ. Oratorium- Vereen. Arnhem en de Arnhemsche Or- kestvereeniging. ca. 9.009.30 Archeologische cursus. 10.30 Vaz Dias. 10.3511.30 Gramofoonmuziek. Hilversum 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Qnze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 11,00 Causerie. 11.30 Gevarieerd programma. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 'Voor de kinderen. 5.30 XX-Ensemble m. m. v. G. Ehrhardt (zang) en Orgelspel. 6.30 R.V.U. Causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Voor het Platteland. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.15 Concert uit Praag (Op gr.pl.). 8.35 Orgelspel. 8.50 Uit Londen: Symphonieconcert (Zie Droitwich). 9.50 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 „Parijsche Avond", hoorspel. 10.45 Reportage v. d. 6-Daagsche te Brussel. 11.00 VARA-orkest. 11.30—12.00 Reportage v. d. 6-Daagsche. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.05 OrgelspeL 12.50 Ch. Manning en zijn orkest. I.50 Orgelconcert. 3.35 Sted. orkest von Bournemouth. 5.05 Het John Mac-Arthur kwintet 5.35 BBC-Dansorkest 7.25 Handel-concert. 7.50 Rudio-Militair-orkest. 8.50 BBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Boult m. m. v. W. Gieseking (piano). 10.55 Declamatie. II.2012.20 Lou Pr eager en zijn orkest afgewisseld door gramofoonmuziek Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Plet Goly-orkest 8.20 Kamermuziek, zang en radio-too- neel. 10.50 Dansmuziek. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT In vol bedrijf. De politie te Hengelo heeft in samenwer king met de ambtenaren der Invoerrech ten en Accijnzen een inval gedaan in het perceel aan de Deldenerstraat, bewoond door het gezin M. Aldaar werd na eenig zoeken een compleet in werking zijnd dis tiller toestel in beslag genomen. De bewo ner alsmede diens zwager R. werden gear resteerd en naar het bureau van politie overgebracht, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. M. werd na verhoor op vrije voeten gesteld, terwijl R. in voor- loopige bewaring werd gehouden. Hij is heden naar Almelo gebracht en ter be- Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest. 2.504.5Q Omroeporkest. 7.20 Pianoduetten. 8.201.20 Dansmuziek v. d. jongeren. Keulen, 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkestconcert. 10.10 Piano-recital. 11.20 Omroepkleinorkest m. m. v. Vocaal Trio. 12.35 Dansmuziek. 3.20 Orkestconcert. 7.35 Zie Deutschlandsender. 8.20 Omroeporkest en -koor m. m. v. so listen. 10.0511.20 Het Koningsberger Omroep kleinorkest. Rome, 421 M. 8.05 Uitzending van een opera. Brussel, 322 en 484 NL. 322 M.: 1.30—2.20 L. Langlois' orkest. 5.20 Dansmuziek. 8.20 Symphonieconcert m. m. v. zang soliste. 10.30 Reportage. 10.5011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 L. Langlois' orkest. 5.20 Salon-orkest. 6,20 Zang. 8.20 Salon-orkest. 9.20 Hoorspel. 9.50 Salonorkest. 10.45 Reportage. 11.0511.20 Gramofoonpl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 „Stunde der jungen Nation: Das erste Reich der Deutschen". Spreker Alfred Rosenberg. 8.05 Concert. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Populair avondconcert uit Hamburg. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.0011.20 Een der Duitsche zenders. 11.2012.20 Kalundborg. 12.20—14.20 Brussel VI. 14.2015.20 Kalundborg. 15.20—16.50 Keulen. 16.5017.35 Londen Reg. 17.35—18.20 Brussel Fr. 18.2019.20 Leipzig. 19.20—19.50 Brussel VI. 19.50—20.05 Parijs Radio. 20.0523.10 Leipzig. PLm. 23.10afloop Weenen. 4e Programma. 8.058.50 Parijs Radio. 9.30—10.35 Gramofoonmuziek G.PJD. 10.3511.05 Droitwich. 11.0512.05 Londen Reg. 12.0513.50 Droitwich. 13.5015.35 Londen Reg. 15.35—18.20 Droitwich. 18.20—18.50 Keulen. 18.5019.50 Londen Reg. 19.5020.30 Droitwich. 20.30—21.40 Beromunster. 21.4022.05 Boedapest. 22.05afloop Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). schikking van. de Justitie gesteld. Het toe stel met bijbehooren werd in beslag geno men. INBRAAK IN ZUIDVRUCHTEN PAKHUIS. 500 vermist Zaterdagnacht is ingebroken in een pak huis van Zuidvruchten, gelegen aan de Prinsen gracht nabij de Elandsgracht te Amsterdam. De kantoren werden overhoop gehaald. Een geldtrommel, inhoudende ruim 500 wordt vermist. De politie van het bureau Raampoort heeft de zaak in onderzoek. Van de da ders ontbreekt tot nu toe elk spoor. FEUILLETON. Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. fNadruk verboden). 23) Vóór hij er erg in had doemde de kust al uit het donker op. Hij liet zijn beenen- zakken en voelde dat hij op den rots- achtigen bodem kon staan. Voort wad-end, kon hij al spoedig op de rotsen langs den oever klauteren. Veilig in het kreupel hout keek hij nog eens in de l ichting van de jonk, die nu geheel verlicht was. Voor een lantaarn op het achterdek zag hij het silhouet van een mannenhoofd af ge- teekend. Een oogenblik was het heel dui delijk en toen verdween het zoo plotse ling, dat de eenig mogelijke verklaring was dat de man, wiens hoofd het was, zich in het water had laten glijden. Dick Forsyth veerde onmiddellijk over eind. „De kerel heeft me gezien!" flitste het door hem heen. „Hij komt mij achterna. Plet is tijd, dat ik me uit de voeten maak." Hij verwijderde zich van de rivier. Het was te donker om te zien waar hij ging, maar terwijl hij in het struikgewas voort strompelde, bedacht hij dat dat van min der belang was; hij was vrij en kon Kath leen te hulp komen, dat was het voor naamste. XII. Het spoor van „Missie" Barrington. Eenmaal goed verborgen door het kreu pelhout, keerde Forsyth zich om en tuur de achter zich in de duisternis. Van de jonk klonk een opgewonden gegons van stem men en in de glans van het wateropper vlak werd zijn aandacht getrokken door een zich bewegend voorwerp. Hij sloeg het nauwkeurig gade en dichter onder den oever gekomen, bleek het een mensche- lijk wezen te zijn, wadend door het on diepe aan den kant. Verscholen achter het beschermende gebladerte, omklemde Dick Forsyth den hamer en wachtte in hurken de houding. Hij bleef onbewegelijk, zag hoe de man aan land ging, en het water van zich afschudde, en hoorde toen, hoe de man heel duidelijk in zichzelf sprak, in het stuntelig Engelsche jargon der Chi- neesche havenplaatsen: „Nu dokter Forsyth zoeken!" Een oogenblik later, onuitsprekelijk op gelucht, stond de zendingsarts overeind. „Ching!" riep hij zacht, „Ching!" „Dokter Forsyth, u mij gezien? U ge zond?" „Ja," antwoordde Forsyth, naderbij ko mend. Ching, van de bemanning van de zen dingssampan, was druk doende met het uit wringen van zijn kleeren, toen di\ Forsyth hem bereikte en de Chinees hield met zijn bezigheid niet op, doch keek over zijn schouder naar de jonk. „Moeten weg, heel vlug. De mannen van de mandarijn, zij komen.Alszij ons vinden, zy Hij maakte zijn zin af door zijn vin gers op suggestieve wijze om zijn keel te leggen. Daarop trok hij zijn plunje weer aan. „Zij komen", fluisterde hij, toen het ge luid van riemen en stemmen over het water klonk. „Zoeken u aan beide kanten van de rivier. Hoog tijd wij gaan". Hij sloeg den weg in naar het boschje, waaruit de dokter verschenen was, op den voet gevolgd door Forsyth. Zij trokken een honderd meter in den ganzenpas, totdat het boschje tegen den stijgenden bodem minder dicht werd. Toen deed Ching een stap achteruit en kwam naast den ander loopen. „U de hamer gevonden, do'kter Forsyth?" „Ja zeker, en „Ik hem u toegegooid.'' „Ik was er heel erg blij mede", fluister de de dokter dankbaar. „Ik heb hem bij me, en den beitel ook. De ringen van de boeien zitten nog om mijn beenen." Ching bleef stilstaan en bukte zich om de enkele van den dokter te bevoelen. „Hm", constateerde hij, „nu niets aan te doen. Die Chineezenals zij ons hooren, dan. „Het hindert niet zoo erg", viel For syth hem in de rede. „Ik heb er niet be paald last van. Alleen ben ik een beetje bang, dat ze geluid maken, wanneer ze te gen elkaar stooten. De avond is zoo stil, dat het op verren afstand te hooren zou zijn." „U hebt een zakdoek, dokter?" „Ja", antwoordde de dokter, het ge vraagde te voorschijn halend.' Ching nam hem aan, deelde hem met zijn mes in tweeën en wond de beide stuk ken voorzichtig om de stalen ringen. „Nu kunnen zij niet hooren", verklaarde hij. „En wij vfug loopen nu." Zij ondervonden echter, dat vlug loopen in de duisternis evenmin veilig als ge makkelijk was. Tusschen het struikgewas lagen enorme keien en rotsblokken, in den loop der tijden van de heuvelen gerold of gevallen, verspreid en telkens weer kon den zij ternauwernood vermijden, er mede in botsing te komen. Ten laatste waren zij getuige van een nieuwe lawine; een stroom van steenen rolde ratelend door het kreu pelhout naar beneden en verschrikt ston den beide stil. „Kunnen niet loopen deze weg", zei Ching „Hier wachten tot de maan op komt. Die mannen zoeken niet hier. Gaan beide kanten van de rivier op en neer om u te zoeken. Gelooven niet wij de heuvels beklimmen." Het bewegen van gekleurde lampions lampions langs de beide oevers, schonk dr. Forsyth de overtuiging dat zijn metgezel gelijk had en het feit, dat de lichten aan de overzijde der rivier het talrijkst waren, wees er bovendien op, dat de bemanning van de jonk de meening toegedaan was, dat hij naar die zijde was gevlucht. Een paar seconden beschouwde hij oplettend de lichten er stelde vast, dat zij den vlak ken bodem hielden. Toen wendde hij zkh tot den Chinees. „Ching, hoe kwam jij op de jonk?" „Dr. Wang-Hi", antwoordde Ching, „hij mij zei u na te gaan, toen u op weg naar Barington's huis in donker. Ik achter u aan en ik zag wat gebeurde. Kon niet andere dan toekijken, want er waren ook anderen beneden op dien weg, behalve die u neer sloegen, lui die moesten oog in 't zeil hou den. Toen kwam Missie uit de poort loo pen, en zij bonden haar voordat ik haar teeken kon geven om te waarschuwen. Zij droegen u allebei in stoelen naar het wa ter en brachten u op de jonk en ze wacht ten toen op Ah Yeo. Ik ben in 't water ge sprongen en zwom naar de jonk. Daar neef vain mij, ik hem geld gegeven om ziek te zijin. Toen ik zijn plaats ingenomen en kleeren aangetrokken en gezegd ik kom voor hem, hij heel ziek. Niemand bijzon dere vroeg en zoo alles heel eenvoudig. Toen wachten om te zien wat gebeurt, en al die tijd oogen wijd open. Ik hoorde wij heel ver de rivier op zouden gaan en dat de mandarijn missie trouwen." „Vertel me één ding, Ching. Jc gelooft niet, dat Miss Barrington vrijwillig ge gaan is?" „Neen. Ik zag hoe de mannen haar beet gepakt en gebonden en aan boord van de jonk zij heel streng bewaakt. Waarom vraagt u dat, dr. Forsyth?" „Ik wilde dat weten om er heel zeker van te zijn, Ching." „U mag Missie Barrington lijden?" „Ja", antwoordde de zendingsarts. „U mag haar héél erg graag lijden?" „Ja". „U maakt haar uw vrouw?" „Misschien", zei Forsyth zacht, en hij voelde, dat het bloed hem naar de wangen steeg. „Dan moeten we deksels vlug zijn. Bren gen haar nu naar Li Weng^Ho's Yamen in Pi-Chow, dag reis van hier. De Taot'ai. hij zal daar komen, en dan. i Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9