DINSDAG 5 UARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Dr. J. P. B. JOSSELIN DE JONG BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. IN DE VOLKENKUNDE. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon •hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de Volken kunde van Ned. Indië, in verband met de algemeene volkenkunde Dr. J. P. B. de Josselin de Jong, bijzonder hoogleeraar te vens conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden met gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrek king. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Herdenking van het eerste lustrum. In tegenwoordigheid van den president- ourator mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den curator mr. P. E. Briët, den secretaris van curatoren, mr. P. J. Ideniburg, den rector- magnificus, prof. dr. W. van der Woude, den secretaris van den Academischen Senaat, mr. A. S. de Blécourt, dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van Onder wijs en lid v. d. commissie van advies voor de Unitas, het collegium van het L.S.C., de besturen van V.V.S.L. en -St. Augustinus, afgevaardigden der Unitates en bonden uit andere steden, is hedenmiddag in het groot-auditorium der Universiteit het eerste lustrum der Unitas Studiosorum Lugduno Batava herdacht. De rector van den Senaat, de heer F. P. Thomassen, heeft bij die gelegenheid een rede uitgesproken, waarin hij de wor dingsgeschiedenis uiteenzette en waaraan het volgende is ontleend: Haar vroegste proto-type vindt de Leidsohe Unitas in de Leidsche Studenten vereniging „Pergo ac Perago", opgericht in 1898, in denzelfden tijd als thans nog bestaande Delftsche Studentenbond en Studentenbonden in andere steden en gekenmerkt door dezelfde democratische tendenties. Hier trad het eerst op den voor grond het principe: novdtiaat op .voet van gelijkheid, een nieuwe vorm van verplichte kennismaking. Ondanks het enthousiasme van de oprichters heeft zich deze vorm van studentenleven niet kunnen handhaven. Toch bleef nog steeds de behoefte bestaan aan een algemeene vereniging, die de be sproken tendenties verwezenlijkte. Enkele jaren later, op 2 Maart 1911, werd opgericht de Bond van Leidsche Studen ten „Iungantur Gaudia Musis", die al spoe dig ruim honderd leden telde en een goede toekomst scheen tegemoet te gaan. Hij be zat, hoewel niet statuair uitgedrukt, geen gemenigd lidmaatschap. In 1913 werd de Tooneelvereeniging D.EDJ.L'. opgericht, thans nog de belangrijkste sub-vereeniging der U.S.L.B. In September 1914 opende de Bond zijn eigen sociëteit op de Hoogewoerd Maar juist het oorlogsjaar 1914 maakte een eind aan den aanvankelijken bloei van den Bond. Door de mobilisatie werd het ledental plotseling tot tachtig teruggebracht een slag, die hij nooit te boven is gekomen. De Bond heeft, met ups en downs, voort bestaan tot 11 Februari 1930, toen hij zich met de pas opgerichte Unitas vereenigde In dezen tijd duiken de plannen heviger op om meisjesleden toe te laten, den Bond om te zetten in een Unitas, naar het voor beeld van de Amsterdamsohe en de Utrechtsche. Reeds in 1916, 1921, 1924 en 1927 was deze kwestie ter sprake gebracht. Een Algemeene Vergadering van den Bond besloot op 10 December 1929 tot toetreding onder voorbehoud, dat de actie zou blijven verloopen, zooals zij was aan gevangen. Op 13 December waren 160 sympathie betuigingen binnengekomen, zoodat op 19 December de heeren De Haan en Kips aan den Rector Magnificus, prof dr. N. van Wijk, definitieve plannen konden gaan voorleggen. Een perscampagne had de Unitas eenigs- zins mede voorbereid, zoodat op 1 Februari 1930 200 personen zich hadden opgegeven en op 3 Februari 1930 in de Bruchtzaal van hotel „Den Burcht" tot de oprichting besloten kon worden. Op een volgende A.V. zou een Senaat worden samengesteld. Op 11 Februari 1930 besloot de A.V. van den Bond definitief toe te treden en loste zich daarmee in de Unitas op. Zijn sub- vereenigingen D.EJD.I.L., De Mattenklop per en S.CA.K.C., Vinculum Studiosorum en Eerstejaarsgids gingen naar de Unitas over. Op 17 Februari werd de eerste Senaat geïnstalleerd. Op 31 Juli werden de sta tuten Koninklijk goedgekeurd. Unitas ving dus haar bestaan als Leid sohe gemengde Studentenvereeniging aan met een ledental van 265, een getal, dat echter spoedig terugviel tot ongev. 200, op welk peil het met kleine schommelingen ten naastenbij gebleven is. Een obligatie-deening werd uitgeschre ven, waardoor de mogelijkheid geopend werd een eigen sociëteit in te richten. Na dat alle voorbereidingen tot een goed einde waren gebracht, kon op 26 Septem ber 1930 slechts ruim een half jaar na de oprichting der Vereeniging, een ruim ge bouw ter beschikking der leden worden ge steld. Spr. maakt vervolgens gewag van de opeenvolgende novitiaten en schetst den huidigen toestand. Hiermede verklaarde spr. het eerste Lu- strunt der Unitas Studiosorum Lugduno Batava voor geopend. De plechtigheid in het groot-auditorium werd gevolgd door een receptie in de so ciëteit en een diner. De Leidsche Studenten en het Crisiscomité. De vertooningen van Die Fledermaus, die leden van het Leidsche Studenten Too- neel tezamen met de Fritz Hirsch Operette m verscheidene steden van ons land ten bate van het crisiscomité hebben gegeven, hebben in totaal'een netto bedrag van 6700 opgebracht. De Stadhuisbouw en het tewerkstellen van technici. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is het onder staande adres gezonden: Edelachtbare Heeren, Den laatsten tijd vernamen wij meerma len de vestiging hier ter stede van bouw kundige opzichters en teekenaars, die werk zaam worden gesteld bij de bouw van het Stadhuis. Bij informatie is ons gebleken, dat bij de Arbeidsbeurs, noch de bij dit instituut in geschreven werklooze opzichters en teeke naars kennis hebben gekregen van vaca tures bij voornoemde bouw. Wij betreuren het ten zeerste dat de Leidsche werklooze technici, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs geen kans hebben ge kregen, naar deze betrekkingen mede te dingen, in het midden latende of zij al of niet geschikt zijn. Waar in de toekomst naar het ons voor komt meer technisch personeel voor de Stadhuisbouw of andere nog uit te voeren werken noodig zullen zijn, en waar de Gem. Leiden de aannemers van door haar opge dragen werken de verplichting oplegt, uit sluitend Leidsche werkkrachten te gebrui ken, zouden wij het ten zeerste op prijs stellen, indien uw college hare welwillende medewerking zoudt willen verleenen om het daarheen te leiden, dat in het vervolg de ingeschreven technici aan de Arbeids beurs het eerst de gelegenheid krijgen te kunnen sollicdteeren voor dat werkkrach ten buiten de stad in aanmerking komen. Vertrouwende, dat uw college aan ons verzoek gevolg zal willen geven, verblijven wij met de meeste eerbied. Uw dw. dn. Het bestuur der Afd. Leiden v. d. N. B. v. T. w.g. C. v. d. HOOGT, Voorzitter. w.g. A. KRUIT, Secretaris. K. J. M. V. „St, Peter Kanis". De lezing die morgenavond door den heer H. Engels in het Eigen Huis zou ge houden worden, gaat wegens onvoorziene omstandigheden niet door. Het Eigen Huis is dus geopend voor de kaart- en biljart- liefhebbers enz. Wij raden den leden even wel aan te gaan luisteren naar de rede te houden door den hoogedelgestr. heer C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Onderwerp: „De positie en de taak der R.-K. Staatspartij in dezen crisis tijd" in de Jacobazaal van „Den Burcht". Deze avond gaat uit van de alg. R.-K. Pro- pagandaclub „Dr. Schaepmann". 24 Februari dansavond in de Foyer der Stadsgehoorzaal. Retraite-vereeniging „St. Clemens". Donderdag a.s. om 8 uur vergadering in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Alle le den worden dringend verzocht deze verga dering bij te wonen. Ook niet-leden welke wenschen deel te nemen aan onze retraite, welke gehouden zal worden van Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 Februari as. moeten zich dan aanmelden. Er is gelegenheid kaarten in ontvangst te nemen, terwijl men te vens zich op kan geven voor het gezel schapsbiljet per spoor en verdere inlich tingen te vernemen. Het bestuur hoopt op een medewerking, zooals in het verleden steeds is getoond. Ook zal de penningmeester as. Zaterdag 9 Februari 's avonds van 78 uur in het Bondsgebouw zitting hóuden voor het uit reiken der deelnemerskaarten en zoo noo dig ook Zaterdag 16 Februari op denzelf den tijd en plaats. Organisaties, welke een of meer kaarten wenschen te koopen om onder hun werklooze leden te verloten of te geven op aanvraag, worden beleefd ver zocht vroegtijdig te bestellen, daar de kaarten spoedig uitverkocht zullen zijn, en ondergeteekende zoo noodig nog kan pro- beeren enkele plaatsen aan te vragen. Men kan kaarten afhalen ten allen tijde aan het adres: R. Visscherstraat 5 onder opgave van naam en de onkosten, zijnde ƒ6.50 en reisgeld. Namens het bestuur, J. v. d. WEIJDEN, Roemer Visscherstraat 5, Leiden. R.-K. Reclasseeringsvereenigmg. Aan het jaarverslag .van de R.-K. Reclas seeringsvereenigmg, af deeling Leiden, ont- leenen wij het volgende: Begonnen wij het vorige jaarverslag met de opmerking, dat een zelfstandige afdee- ling te Leiden wel gemotiveerd was, dan moge thans toch blijken, dat deze opinie inderdaad juist was. Immers, werd ons in 1933 in 26 gevallen door de rechtsprekende colleges om een rapport verzocht, over 1934 bedraagt dit aantal 33, waarbij nog te voegen 5 op ver zoek van raadslieden. Hiervan zijn 29 gevallen door de colle ges behandeld, waarbij steeds ons advies werd gevolgd, behoudens een geval waarbij om v.w. werd gevraagd doch een onvoorw. straf werd uitgesproken. Afgezien hiervan verleenen wij in vele gevallen onze bemiddeling voor het in ter mijnen afbetalen van boeten, waardoor in sluiting van de betreffende personen kon worden voorkomen. Onze verhouding tot de rechterlijke macht en andere autoriteiten was steeds van zeer aangenamen aard. Op 1 Januari 1934 stonden onder ons toe zicht 32 personen. Proeftijd gunstig beëin digd 1 persoon. Totaal 21 personen. We gens wangedrag ingetrokken 3 personen. Totaal 28 personen, Overgeplaatst naar an dere afdeelingen 10 personen. Totaal 18 personen. Nieuwe gevallen 21 personen. In totaal 39 personen. In het afgeloopen paar werden 24 zittin gen gehouden welke bezocht werden door 125 personen. De maandelijksche bestuurs vergaderingen hadden geregeld plaats. Het vinden van werkgelegenheid was moeilijk, ofschoon wij toch in enkele geval len mochten slagen. Tot ons bestuur trad toe dé heer Th, W. Zouteriks, in wien wij een ijverig lid von den zoodat ons bestuur thans in totaal 9 leden telt. In een paar gevallen werd vruchteloos gratie gevraagd. In den aanvang dezes jaars had in den Vergulden Turk een "ergadering plaats met onze correspondenten uit omliggende plaat sen en enkele belangstellenden. Doel en werkwijze onzer Vereeniging werden nog eens uiteengezet met gevolg dat een paar nieuwes correspondenten toetraden zoodat wij thans in totaal 10 correspondentschap pen hebben, nieuw zijn Hazerswoude en Alphen. Met voldoening mogen wij op het afge loopen jaar, dat een aanzienlijke vermeer- wering van ons arbeidsveld bracht, terug zien. Helaas kan van vermeerdering onzer donateurs niet gesproken worden; het ware te wenschen dat wij nog meer steun onder vonden niet alleen finantieel doch ook wat ons werk betreft. Bij de uitbreiding van het aantal onder toezicht gestelde perso nen zouden wij gaarne eenige toezichthou ders welkom heeten. Wij mogen dit verslag niet beëindigen zonder dank te brengen aan allen die ons werk steunden, in de eerste plaats wel aan onze ijverige correspondenten. Aan hen te meer, omdat het dikwijls uiterst moeilijk blijkt voor onze bestuursleden die allen een drukken werkkring hebben, op veraf gelegen plaatsjes stof voor rapporten te verzamelen. MUZIEK. HET RESIDENTIE-ORKEST. Dr. Peter van Anrooy Alex Voormolen. Het is een zeer aangename taak over het Residentie-orkest te mogen schrijven. Met enthousiast applaus werd dr. van Anrooij bij het begin verwelkomd. Dit herhaalde zich na de virtuoos gespeelde 2e symphonie van Beethoven en was bedoeld als een ware ovatie aan het Residentieorkest en zijn lei der voor de prachtige vertolking. Beetho ven is altijd nog hèt tooverwoord in de muziek; een tooverwoord, dat een volledig' beeld der kunst, menschelijk, rijk en uni verseel oproept. Orchestraal is dit een bij zonder kunstzinnig concert geweest. De uitvoering der 2e symphonie was voldra gen door saamhoorigheid; door de als vanzelf opkomende intuïtieve wissel werking tusschen orkest en dirigent en de daardoor ontstane stemmingen, eendrachtig van klank. Het is nu weer ten duidelijk ste gebleken, dat dr. van Anrooy in al zijn eerlijke eenvoud, inderdaad een diepvoe lend en in zich-zelf gekeerd musicus is. De wondere Beethoven-muziek heeft ons van' uit een diep blauwen hemel tegenge- lachen; en tijdens deze symphonie, die een aaneenschakeling vormt van sierlijke, op gewekte, markante stemmingen en serene melodieën, worden wij doordrongen van Beethovens persoonlijkheid en het zich ont plooiende genie. Er lag een uitnemend ca chet over de interpretatie zeer, zéér mooi. De solisten van dezen avond, de zan geres Herta Glückmann, maakte zich op een viertal liederen te vertolken. Zij kon digt zich aan als sopraan, maar merkwaar dig is, dat de stem prachtig donker ge- timbreerd is als van een donkere mezzo sopraan, maar groot is de omvang van haar geluid, dat overal zeer welluidend is. Zij zong een aria van Handel „Es blaut die Nacht", „Lamento d'Arianna" uit de opera „Arianna" van Monteverdi door Respighi fraai geïnstrumenteerd, en twee liederen van Tschaikowsky. Warm en zeer bewogen is de expressie harer inzichten. Technisch is zij buitengewoon ingesteld wat betreft toon, klank en vocaalvorminé- Zij is zeer dramatisch in haar uiting, méér dan wij in de laatste jaren hier gehoord hebben, maar een dramatiek, die wij als persoonlijk mo gen apprecieeren, terwijl er tevens sprake is van subtiliteit en mooie belichting aan •den tekst. Het meest heeft zij ons doen ge nieten in de opera-aria van Monteverdi, terwijl Handel in haar een waardige ver tolkster vindt. Ook de beide liederen wa ren zeer boeiend en expressief. De bege leiding was kunstzinnig en poëtisch over wogen. De zangeres werd overstelpt met toejuichingen. Zij ontving veel bloemen. Na de pauze hoorden wij eerst „Fêtes" uit de Nocturnes van Debussy. Het orkest ging hierin geheel op en de toehoorder ge raakt in Debussy's kunst, hoe langer hoe •meer thuis. Dr. van Anrooy drukte door zijn krachtig gespierd rhythme eenerzijds en de détailafwerking anderzijds zijn stem pel op het orkestspel. Wat doet de gesoig neerde levende Fransche muziek het bui tengewoon! Wij hadden het genoegen Alex Voormolen zijn conceit voor 2 hobo's en orkest te hooren dirigeeren. De beide solis ten waren Jaap Stotijn en zijn zoon Haa kon. In de beknopte inleiding in het pro gramma staat, dat het in 1933 geschreven concert op den klassieken vorm berust en een melodisch harmonisch toegankelijke lijn heeft, die de massa bereikt. Dit is zoo. Er zal wel niemand zijn, die deze moderne muziek niet volkomen kan accepteeren niet alleen, men zal ze zelfs mooi vinden. Zij is boeiend, zangrijk van melodie, bondig van rhythme, frisch en vol humor. Er is een sympathiek emotioneerende sfeer, die ons overtuigend stemt voor Voormolen's persoonlijkheid. Daar stonden de beide Stotijns. De vader van internationale bekendheid naast zijn zoon. (solo-hoboïst aan het Arnhemsch orkest). De vader, een voudig, forsch, gespierd, in wien alles mu ziek is. In zijn kunstuiting subtiel tot in de uiterste verfijning zijner aanvoelingen; met een toon en een charme, zooals geen an der hoboïst haar geeft; wetend de diepere belichting in eigen geaardheid naar buiten te brengen. Zijn zoon, jong, gevoelig, met aangeboren begaafdheid, de jonge meester op zijn instrument. En zij beiden gaven een vertolking van dit dubbel concert, zoo frisch, dichterlijk, levendig volkomen op elkander ingesteld en voornaam, dat men BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Bob z. v. I. Hemerik en S. dien Hertog. Maria Jacoba d. v. J. I. v. Amsterdam en G. Ruitenbeek. Betsy d. v. J. Roefstra en E. Broomans. Johannes z. v. B. Devilee en E. H. Deijn. Willem Johannes z. v. W. de Wit en G. v. d. Zwart. Martinus Willem z. v. M. C. Alderden en S. S. A. Hameetman. Al bert us z. v. J. Zwaan en A. W. F. Klein. Geertruida d. v. P. Favier en J. Laterveer. Jacobus z. v. W. F. v. d. Hoed en J. Ben- ning. Bastiaan Klaas z. v. J. C. Lange- rak en A. Langerak. Gerrit z. v. A. v. d. Bijl en F. M. Dorrepaal. Gehuwd: C. H. Nagel jm. en A. P. M. Koekenbier jd. Ondertrouwd: J. de Roode jm. 22 j. en C. Buur jd. 28 j. Overleden: E. A. Th. Meijers z. 38 j. G. J. Brakelde Murnnik vr. 70 j. L. Kop m. 77 j. •meer dan opgetogen was over de buitenge wone prestatie van dit hoboïstenpaar. Niet minder oogstte de componist onverdeelde gens de virtuoos en uiterst toegewijde be- waardeering, waarin het orkest deelde we- geleiding. En plotseling was de zaal vol van méér dan enthousiast en langdurig ap plaus. 't Werd een ovatie aan de hoboïsten en den componist dirigent, wat de solisten deed besluiten, de cadenz te bisseeren. De componist ontving een bloemenhulde. Hier na dirigeerde Dr. van Anrooy de prachtige „Marche Hongroise" uit Berlioz' „Damna tion de Faust", een fonkelende gloedrijke interpretatie, die de menschen in lichte laaie zette. Spontane toejuichingen, 't Was een mooi en interessant concert. J. K. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. Notaris J. Wagemaker. Hedennacht is plotseling overleden Nota- rs Jan Wagemaker in den leeftijd van 57 jaar. De in Noord wijk en Omstreken zeer ge ziene Notaris, heeft zich in 1922 als opvol ger van Notaris Binnendijk te Noordwijk gevestigd en heeft zich in die jaren vele vrienden verworven. De overledene is ver moedelijk getroffen door een hartverlam- mnig. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op de begraafplaats te Soest. VOORHOUT. UITVAART EN BEGRAFENIS WETHOUDEtt W. v. d. LAAN. Onder zeer groote deelneming heeft he denmorgen de uitvaart en begrafenis plaats gehad van wijlen den heer W. van der Laan, die te Heer Hugowaard op zoo tragi sche wijze om het leven kwam. ,In de geheel gevulde parochiekerk werd de H. Mis van Requiem opgedragen door een neef van den overledene, den weleerw. heer W. Mulder, kapelaan te Zaandam. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heer Heytveldt, pastoor der pa rochie, de weleerw. heer J. Starrenburg, leeraar van het Seminarie „Hageveld", ka pelaan J. P. Bakker en de weleerw. heer Van Diepen, rector van Huize St. Agnes. De uitvaart en begrafenis werd bijge woond o. a. door het Dag. Bestuur der ge meente en den gemeente-secretaris, alle raadsleden en het gemeente-personeel. Uit bloembollenkringen waren aanwezig prof. dr. E. van Slogteren, de heeren Voors en dr. Verhagen namens de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur, vertegenwoordi gers van de vereenigingen „De Tulp", „De Hyacinth" en „De Narcis". Van deze laatste vereeniging waren ook alle controleurs ge komen om hun deelneming te betuigen. Voorts waren aanwezig de directie van Holland's Bloembollenhuis en vele leden van het personeel, ook van belanghebbende bedrijven, vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeelingen van de Hanze en van het bestuur van de Coöp. Boerenleen bank en den Raad van Toezicht. De Kamer van Koophandel te Leiden was vertegen woordigd door de heeren Ten Cate Brou wer, voorzitter, mr. Knibbe, secretaris en den heer Simonis, voorz. afd. klein bedrijf. Verschillende leden van de Kamer gaven blijk van belangstelling. Een groot aantal bloemstukken gaven mede uiting van de groote waardeering voor den overledene. Een landauer overla den met bloemen volgde de lijkstoet naar het graf. Aan de groeve werd, volgens katholiek gebru:k niet gesproken. TELEGRAMMEN BUITENGEWOON HOOG WATER VAN DEN RIJN. BERLIJN, 5 Febr. (V. D.). Sinds het einde van de vorige week is de waterstand van de Rijn en zijn zijrivieren tengevolge van het snel smelten van de sneeuw op de bergen zeer gestegen. Te Diedesheim is het water sinds Zaterdag 5 1/2 Meter ge wassen. Bij aanhoudende was der rivieren vreest men op vele plaatsen overstroomin gen. Voorloopig wordt van de zijrivieren nog aanhoudende was gemeld. VERPLAATSING VAN HET ZEPPELIN- BEDRIJF NAAR FRANKFURT? FRIEDRICHSHAFEN, 5 Febr. (VX).) In den gemeenteraad van FriedrichsQiafen legde de burgemeester Barkin een verkia- BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Afgekeurd. Luxor: Volwassenen. Trianorf: Volwassenen. ring af naar aanleiding van de plannen tot aanleg van een Zeippelimhaiven te Frank furt aan de Maïn en eventueele verplaatsing van het luchtvaartbedrijf uit Friedrichsha- fen naar Frankfurt. De burgemeester ver klaarde zoowel met Dr. Eokener als met den Wiirttembergsohen minister voor economi sche zaken te heben gesproken, totnog toe echter zonder dat iets definitiefs is komen vast te staan. BOUW VAN STUWDAM IN DE ROER. Ook van beteekenis voor Nederlandsche provincie Limburg. AKEN, 5 Febr. (V.D.) Uit Duren wor den bijzonderheden medegedeeld omtrent den bouw van een groote stuwdam nabij Schwammenauel, een der grootste werken die op het oogemblik in West-Dudtschland worden uitgevoerd. Voor het werk rekent men dat 1.300.000 arbeidsdagen noodig zijn. Het meer dat door de stuwdam ontstaat zal 100 millioen kubieke meter water be vatten, waardoor men hoopt niet alleen een einde te maken aan het dikwijls drei- gnede overstroomingsgevaar van de Roer, doah tevens aan het gebrek aan water, waaronder de nabij deze rivier gelegen in- diuserieele ondernemingen in de zomer maanden meestal te kampen hebben. In dit verband is het wenk ook voor Ne derland van belang, aangezien thans ook de benedenloop van de Roer, die bij Roer mond in de Maas stroomt, een gereguleer- den waterstand zal hebben. Met behulp van het nieuwe werk hoopt men ook de drinkwatervoorziening van de omgeving van Aken te verbeteren. Een der grootste technische moeilijkheden heeft men overwonnen door de Roer door een berg te leiden, waarvoor een 365 meter lan gen tunnel van 5 meter doorsnede moest worden gebouwd en 10.000 kubieke meter rots moest worden verplaatst. Tegen 1937 is het werk geheel voltooid. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ TENERIFFE. PARUS, 5 Febr. (V. D.). Nabij Tene- riffe op de Canarische eilanden reed een auto in volle vaart tegen een boom. Van de drie inzittenden werden de directeur van de British Bank te Teneriffe en een Engelsch student op slag gedood, terwijl de zoon van den Amerikaanschen consul-ge neraal, David Kena, levensgevaarlijk ge wond werd. DOOR GANGSTERS GEDOOD. CHICAGO, 5 Febr. (V.D.). Gangsters hebben op hun bekende wijze, nl. door uit een passeerende auto op hem te schieten, den leider van den 3ond van Filmopera teurs, Thomas Maloy gedood, toen deze met zijn auto langs het Michigan-meer reed. Een tandarts, Dr. Emmot Quin, die zich als amateur zeer veel met filmen bezig hield, en die met Maloy in de auto zat, werd ern stig gewond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Febr. Groentenveiling. Per 100 stuks: roodekool f 3.1010.30, savoye- kool f 1.104.00, groenekool f 0.802.30, pieterselie 3090 cent, prei f 0.601.60, selderie 3060 cent, knolselderie f 0.60 2.90, per 100 kg.: kroten f 1.001.90, kroen gekookt f 35, witloof f 213, boereikool f 24, uien f 0.902.40, wortelen f 2.80 6.60, spruiten I f 38, spruiten II f 1.50 5.00, andijvie 1526, nero f 0.804.70. 5 Febr. Vette Varkens. Totaal aanvoer 226 stuks, waarvan 207 zwaar 3536 cent en 19 licht 33 cent per kg. levend gewicht. Handel matig. ROTTERDAM, 5 Febr. Vee. Totale aan voer 3952, 211 paarden, 6 veulens, 1 ezel, 832 magere runderen, 802 vette runderen, 187 vette kalveren, 116 graskalveren, 1535 nuchtere kalveren, 226 schapen en lamme ren. 12 varkens, 24 bokken of geiten. Prij zen per kg.: vette koeien 5456, 4750 en 3238 cent, vette ossen 4750, 4345 en 3840 cent, stieren 4650, 4244 en 38 40 cent, vette kalveren 7580, 6065 en 4550 cent, schapen 37. 33 en 30cent, lam meren 39, 34 en 30 cent, graskalveren 40, 35 en 30 cent, nuchtere kalveren 22 en 16 cent, slachtpaarden 40, 35 en 30 cent, prij zen per stuk: schaper f 16, 12, 8, lammeren f 11, 9, 7, nuchtere slachtkalveren f 5.50, 5, en 4, nuchtere fokkalveren f 15117, slachtpaarden f 16012080. werkpaarden f 23015090, hitten f 957565. stieren f 240—190—140, kalfkoeien f 215—170—120 melkkoeien f 210165115, vaarzen f 120 _90—70. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.241/.) Berlijn 59.35 New York 1.48i/o Parijs 9.751/.) Brussel 34.511/2 Zwitserland 47.86 Milaan 12.54 Madrid 20.221/2 Oslo 36.40 Kopenhageo 32.35 Stockholm 37.35 Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3