S)e £eklóelve(Boii/Ya/iit 26ste Jaargang No. 8032 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bo betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V „Ordening" in de practijk. De Amsterdamsche wethouder Kropman besluit een artikel in „De Nieuwe Eeuw", getiteld: „Dr. Colijn en de ordening", al dus: Met het begrip „ordening" wordt niet weinig gesold. Zoo langzamerhand verstaat iedere partij er wat anders ander. En daarom ware het goed, dat onzerzijds, d.w.z. van de zijde der Katholieke Staatspartij duidelijk werd omschreven wat men thans en in ons land onder „ordening" verstaat. Veel misverstand zou daardoor worden voorkomen en dat lijkt ons noodzake lijk. Wij onderschrijven deze meening vóóral omdat er gevraagd wordt een duidelijke omschrijving van „wat men thans en in ons land onder „ordening" verstaat". Juister nog komt ons voor de formulee ring: wat men thans en in ons land met „ordening" wil bereiken. Over ordening in het algemeen te theoretiseeren, kan ongetwijfeld nuttig zijn; evenzoo een uiteenzetting van wat een wereld-„ordening" ten slotte zal kun nen tot stand brengen. Maar urgenter en direct-practisch is de vraag, wat thans en in ons land door „ordening" kan worden verkregen. Intusschen men zette feitelijk de eerste bescheiden stappen óp den weg naar „ordening"! En dat kan onmiddellijk en zonder eenige wijziging van de bestaande wetten en de op de wetten gegronde voor schriften. Met deze bescheiden stap pen bedoelen wij, gelijk wij onlangs naar aanleiding van de behandeling der Leid- sche Gemeentebegrooting hebben opge merkt, het inschakelen van de maatschap pelijke groepen bij het samenstellen van wetten en verordeningen, welke direct het maatschappelijk werk dier groepen betref fen. Op deze wijze zal de wereld niet worden hervormd, de crisis niet binnen enkele we ken zijn opgelost maar een nuttig effect zal, naar onze besliste overtui ging, ongetwijfeld worden verkregen. LOS VAN BIJZONDERE BELANGEN. Naar aanleiding van de reis van Am sterdam's burgemeester naar Rusland, om orders te krijgen voor de scheepbouw- maatschappij, waarvan hij president-com missaris is, schrijft de „Maasbode": Dit (geval) demonstreert nog eens scherp, dat een overheidspersoon te vrijer staat tegenover hetgeen zijn ambt naar zijn meenign van hem eischt, naar mate hij losser staat van alle mogelijke bijzondere belangen. Dit is wel de voornaamste leering, die uit het gebeurde te trekken valt. Wij zijn het met deze opmerking eens. Wat hier wordt gezegd, geldt óók voor Ka merleden. Zoo is het b.v. geen gewensch- te toestand, dat het Kamerlid der R.K. Staatspartij, de heer Schaepman, Commis saris van de „Bata" is en bij een conferen tie op het Departement van Economische Zeiken genoemde maatschappij vertegen woordigde, om daar voor dezer schoenfa briek de verleening van invoer-consenten te bepleiten. De critiek hierop, onlangs ge plaatst in „Volk en Vaderland", mogen wij zeker niet geheel als ongegrond beschou- DE STILTE. Pater Molenaar in „Roeping5:' „Naarmate de radio meer en meer tot ons noodzakelijk meubilair gaat behooren, wordt bij ons de kans op stilte voortdu rend kleiner. En wanneer die kans toeval ligerwijs zich zou aanbieden, worden wij er wel wat verlegen mee. Wat doen we er mee? We verstaan de kunst niet om de stilte te bewonen. Ze is voor ons iets on prettigs, iets louter negatiefs. Maar voor wie de stilte bewoont, is zij een vurige concentratie van aandacht, is zij het oogenblik waarop de gedachte de ziel doordrenkt, doordringt en formeert en waarop de daad naar buiten wordt voor bereid". Niemand kan zijn toestand verbeteren door er voortdurend over te zitten klagen. BINNENLAND VIER MILLIOEN AAN LOON? EEN BESTELLING VAN DE BATAAFSCHE. Naar aanleiding van de groote opdracht van zes tankschepen, door de Bataafsche Petroleum Maatschappij bij Nederlandsche scheepswerven geplaatst, heeft een ver slaggever van V.D. een kort onderhoud gehad met den heer D. Goedkoop Dzn., di recteur van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, welke maatschappij de grootste twee van de zes bestelde schepen zal bouwen en wel twee van ruim 12.000 ton elk. Ik ben uiteraard buitengewoon blij, dat wij deze order gekregen hebben, zoo zeide de heer Goedkoop. U weet net zoo goed als ik, dat wij er hard aan toe waren. Boven dien vind ik het voor de N.S.M., die toch in de hoofdstad des lands haar bedrijf heeft, een zaak van belang, dat zij de grootste twee van de zes bestelde tank schepen bouwt. De heer Goedkoop toonde zich verder zeer dankbaar ten opzichte van den heer Deterding, die volgens den heer Goedkoop zeker op de bres had gestaan voor de Hol- landsche belangen in deze. Is U optimistisch voor de toekomst? werd voorts gevraagd. Dat is een lastige vraag, die ik met ja en neen zou kunnen beantwoorden, aldus de heer Goedkoop. Het is nog nimmer voor gekomen, dat wij een vol jaar lang geen bestelling hebben gehad, dus zelfs als het in de toekomst met bestellingen even ge brekkig blijft gaan, als wij het thans heb ben doorgemaakt, mogen wij toch nog op één nieuwe order rekenen. Men heeft gesproken over een be drag van zes millioen gulden, dat met deze zesvoudige order gemoeid is. Is dit bedrag juist? De pers weet soms meer dan wij, scheepsbouwers, zelf, antwoordde de heer Goedkoop lachend. Gesteld dat dit ge weldige cijfer het juiste bedrag weergeeft, dan wordt twee-derden daarvan, dus vier millioen gulden, in allerlei vormen aan loon uitgekeerd. Want men kan het ook zóó zeggen, dat alles, wat op de bouw van een schip betrekking heeft en niet in het buitenland wordt gekocht, als Nederlandsch loon wordt uitbetaald, tot het werk van de telefoonjuffrouw toe. Hoe staan de zaken met Rusland? Alweer zoo'n gewetensvraag, ant woordde de heer Goedkoop. Ik kan u wel zeggen, dat ik drie keer per dag met mijn zoon, die nog te Moskou is, telefoneer, doch dat wij tot op dit oogenblik nog geen order van Sovjet-Rusland te pakken heb ben. Wat dit betreft, blijft afwachten dus de boodschap. In verband met bovengenoemde groote order van de Bataafsche Petroleum Maat schappij vernemen wij nader, dat aan de N.V. Werkspoor te Amsterdam de levering is opgedragen van de volledige voortstu wingsinstallaties voor twee motortankers van 12.100 ton, welke worden gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam en van de hoofdmotoren voor de vier overige schepen van 9.250 ton. Al deze motoren zijn van het Werkspoor- enkelwerkend 4-takt type met druk vulling systeem Werkspoor. De beide grootste schepen zullen elk worden geïnstalleerd met een 8-cylinder Werkspoormotor van 3600 A.P.K. De hoofdmptoren, welke zijn bestemd voor de schepen van 9.250 ton, zijn 6-cylin- der Werkspoor-motoren van 2700 A.PK. Een deel van dit aan Werkspoor opge dragen werk zal door Werkspoor worden vervaardigd in samenwerking met de gebrs. Stork te Hengelo. Aan de N.V. Werkspoor is ook opgedra gen het maken van de motoren voor twee tankbooten, die voor rekening van de Ko ninklijke Shell Groep in Denemarken en Italië worden gebouwd. RUSLAND BESTELT! Twee groote baggermolens. Naar wij vernemen is van Sovjet-Rus sische zijde aan de werf Gusto te Schie dam opdracht gegeven tot den bouw van twee groote baggermolens, welke tevens met een persinstallatie zullen worden uit gerust. Een gedeelte van de machine-instal latie voor deze baggermolens zal worden gebouwd door Verschure Co's Scheeps werf en Machinefabriek te Amsterdam, bij welke onderneming kort geleden vijf sleep- I booten door Sovjet-Rusland zijn besteld. 1 DE ONGESTELDHEID VAN PRINSES JULIANA Naar men ons meldt is de verkoudheid van de prinses beterende, doch voorzich tigheidshalve zal zij voorloopig nog thuis moeten blijven. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Groote steden het kleinte geboorte-cijfer. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is gepubliceerd de Statistiek van den loop der bevolking over het jaar 1933, waaraan enkele van de belangrijkste gege vens worden ontleend. De totale bevolking op het einde van 1933 beliep 8.290.389 zie len, tegen 8.183.392 op het eind van 1932, zoodat de absolute toeneming der bevol king over 1933 wederom ruim 100.000 zie len bedroeg. Dit accres is echter niet ge lijkelijk over het geheeel land verdeeld. Zoowel de grootste steden als de gemeen ten met minder dan 5000 inwoners toonden de geringste toeneming, terwijl de overige steden sterkeren aanwas vertoonden. Een vertrekoverschot bezitten wederom uitslui tend de kleinste plaatsen. De steden, welke in 1933 in bevolking achteruit liepen, wa ren Enschede en Vlissingen; Emmen, een gemeente, die vóór de crisis een sterke af neming vertoonde, bezit nu een overschot, dat uitgaat boven het Rijksgemiddelde. Zoowel Rotterdam als Amsterdam blijven hier ver beneden. Terwijl het geboortecijfer over de perio de 1929'33 nog 22.17 per 1000 inwoners bedroeg, vond er in 1933 een daling plaats tot 20.80. Voor de groote steden bedroeg dit cijfer 16.21, daarentegen voor de ge meenten beneden 5000 inwoners 23.49. De daling, welke iin 1933 ten opzichte van 1932 in alle provinciën is waar te nemen, is zeer groot voor de provincie Limburg. Het aantal onwettig geborenen daalde ook dit jaar en bereikte 1.67 pet van het totaal aantal geborenen. De afneming wordt voor namelijk door de kleinere plaatsen veroor zaakt. Vergeleken met het gemiddelde van 1929 '33 daalde het sterftecijfer van 9.43 tot 8.75 per 1000" der bevolking. Het laagste cij fer toont Zuid-Holland (8.17), het hoog ste Gelderland (9.36). De groote steden be zaten in verhouding de geringste afneming (van 8.47 tot 8.43) vergeleken met 1932. Na het laagtepunt in 1932 schijnt het aan tal huwende zich weer in opgaande lijn te bewegen. Daalde dit cijfer van 16.08 per 1000 inwoners in de periode 1920'29 tot 13.63 in 1932, in 1933 steeg dit cijfer tot 14.26. Het aantal echtscheidingen, dat tot 1931 sterk gestegen was, toont de laatste ja ren neiging tot daling. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Kieskring Haarlem R.K. Staatspartij De algemeene vergadering van den R.-K. Provincialen Kieskring Haarlem heeft Za terdagmiddag na ampele bespreking, het politiek advies voor de verkiezing der Provinciale Staten van Noord-Holland als volgt samengesteld: 1. mr. J. B. Bomans, aftr.; 2. Th. G. C. Hooij, aftr.; 3. J. G. van Kessel; 4. F. P. Th. Rohling; 5. C. Siegers; 6. J. Ph. Castricum; 7. A. J. Prinsenberg; 8. H. F. Heerkens Thijssen. De stemming zal plaats hebben 24 Fe bruari aanstaande. NED. VEEHOUDERIJ-CENTRALE. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat in de week van 24 Fe bruari tot 2 Maart 1935 op de onderstaan de plaatsen gelegenheid zal worden gege ven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Dinsdag 26 Februari: Rotterdam 810 u. veemarkt. Donderdag 28 Februari: Gouda 810 uur, veemarkt.. Vrijdag 1 Maart: Lei den 810 uur, veemarkt. Utrecht 810 u., veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewes telijke Land bouw-Crisis-Organisaties, moe ten vóór Zaterdag 16 Februari 1935 zijn in gezonden bij de Gewestelijke Landbouw crisis-Organisaties, waaronder de betrok ken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod van vee op Zeeuw- sche leveringsplaatsen zullen de aangifte- kaarten voor levering op die plaatsen mo gen worden ingezonden tot Dinsdag 19 Fe bruari 1935. DE BENZINE PRIJS. Naar wij vernemen is de benzineprijs met ingang van gisteren vastgesteld op 1.35 per 10 liter bij afname aan de pompen en tot 1.45 per 10 liter in bussen. DE PLUIMVEETEELT. Inkrimping van aantal kippen bij bonwboeren verwacht. Naar de „Telegraaf" verneemt, is binnen kort een regeer in gsmaatregel te verwach ten, waarbij het den boeren met meer dan 20 H.A. bouwland verboden zal worden een grooter aantal dan 25 kippen te houden. De regeering hoopt door dezen maatre gel te bereiken, dat de pluimveehouderij voor de kleinere boeren op het zand loo- nend wordt. WIJZIGING DER STAATSLOTERIJ. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Staatsloterij schrijft minister Oud, dat het tegengaan van deelneming aan particuliere loterijen allerminst aan het voorgestelde ontwerp ten grondslag ligt. Het verandert in de rechts positie van die loterijen niets. Het wil de houders alleen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hun aldus de voor sprong te ontnemen, die zij thans op de Staatsloterij hebben, omdat de laatste haar apparaat geheel moet bekostigen, terwijl de particuliere loterijen daarvan mede pro- fiteeren. De minister kan in die eisch van zelfstandigheid niets onredelijks zien. Of de inrichting van de Staatsloterij aan de eischen des tijds voldoet, kan, naar 's ministers meening, volkomen in het mid den worden gelaten. De minister is voornemens te bevorde ren, dat de nieuwe regeling eventueel in werking zal treden na afloop van een trek king der Staatsloterij, zoodat de particu liere loterijen de loopende contracten op de oude voet kunnen afwikkelen. Een voorstel tot uitbreiding van de Staatsloterij is van den minister niette verwachten. DE ZOMERVACANTIE NADERT Maatregelen bij de Ned. Spoorwegen Ofschoon het nog wat vroeg is om over zomeruitstapjes te denken, hebben de Ned. Spoorwegen al een schema gemaakt van het a.s. zomervervoer, hetgeen natuur lijk nog voor aanvuling vatbaar is. Zooals reeds is bekend gemaakt, wor den de zomermaatregelen volledig opgeno men in het boekje „Uitstapjes door Ne derland", dat ook dit jaar weder bij de firma C. J. van Deurse te Delft het licht zal zien. Aangezien zij van meening zijn, dat men met dergelijke aankondigingen wel telaat maar niet te vroeg kan zijn (velen moe ten immers lang tevoren hun plannen uit stippelen) en in aanmerking nemende dat nog steeds de drang bestaat in eigen land te blijven en aldus eigen land te bevoor- deelen, geven we hieronder een opsom ming van wat voor onze lezers van de zomeruitstapjes van belang kan zijn. Over het algemeen blijven gehandhaafd de maatregelen die vorige zomer van kracht waren. Of er weder een reisweek zal zijn is nog niet bekend. Verder zullen goedkoope treinen (die alleen derde kl. vervoeren) loopen van: Leiden naar Alkmaar, Bergen, Den Helder (autotocht naar den afsluitdijk), op de Zondagen 21 Juli, 11 en 25 Augs. en de Vrijdagen 2 en 16 Augs. Naar Breda, Eindhoven, Vlissingen, Mid delburg op alle Donderdagen van 25 Juli t.m. 29 Augs. Naar Arnhem en Nijmegen (autotocht naar Kleef) op alle Zondagen van 14 Juli t.m. 8 Sept. en alle Woensdagen van 17 Juli tjn. 4 Sept. Voorts zullen van 2 Juli t.m. 10 Sept. dagretours worden afgegeven tegen enkele reisprijs (dus 50 pet. reductie, al leen geldig in de treinen, die niet later dan tien uur vertrekl^n en blijven geldig in de treinen die ongeveer 16 uur en la ter verterkken. Deze retours worden af gegeven voor de tweede en derde kl. Van Leiden naar Apeldoorn, Almelo, Deventer, Enschedé, Hengelo en Olden- zaal op eiken Zondag en Woensdag ged. bovengenoemd tijdvak naar Groningen eiken Vrijdag; naar Leeuwarden eiken Donderdag; naar Maastricht en Valken burg, via Delft eiken Zondag en Dinsdag. DE UTVER-CORRESPONDENTIE. In aansluiting op hetgeen door de politie te Den Haag werd medegedeeld omtrent het in beslag nemen van 84 omslagen van „Uiver"-correspondentie, welke door een onbevoegde in de Syrische woestijn werd opgeraapt, teneinde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat deze omslagen ter beschikking van de afzenders worden gesteld, indien hun naam en adres daarop voorkomt, ter wijl verzending aan de geadresseerden ge schiedt indien dat niet het geval is. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Flandin in een radio-rede over de resul taten van Londen. Duitschland bereid tot onderhandelen. (2de blad). Volgens Portes Gil heerscht er geloofs vrijheid in Mexico. (?de blad). Lawines teisteren Oostenrijk (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De bouw van zes motor-tankschepen in ons land. (1ste blad). Een nieuwe order voor onze industrie uit Rusland. (1ste blad). Aan onze Lezers. Wij wMen onizen abonné's die zich door de verandering van Ons Zondagsblad in de niet-voorbzetting van het vervolgverhaal teleurgesteld voelen, een schadevergoeding aanbieden. Wh leveren u, afgehaald van ons bureau of besteld bij onzen agent, een of meer van de volgende werken tegen den luttelen prijs van 7 y? cent. Alle boeken tellen pljm. 200 pagina's en zijn gebrooheerd in kleurendruk omslag. De titels zijn: Het Aas van den Duivel. Om de Vrijheid. Koning Spar. Een Vriendendienst. Wilde Sheba. De Weg tot het Hart. Klatergoud. De Stad der Gevaren. Het Pad langs de Klip. De Jacht naar een Geheim Staatsstuk. De Erfgenaam van Chesney. Het Geheim van Heath Hover. De Gestolen Diadeem. De Stempel der Stilte. De Man in het Duister. De Vierde Man. De Lieveling der Fortuin. De duistere Schaduw. Onder den Glazen Koepel. Ruischende Klanken. Het Roer Reaht. Vijanden der Gerechtigheid. De Prinses van Rio Ghama. Godenzoon. Om 100.000 dollar. De Man met den Horrelvoet. Vermist. De Morea Parel. DE DIRECTIE. - De opheffing van den passagiersdienst der Kon. Holl. Lloyd bedreigt 500 menschen met werkloosheid Wij hebben gisteren gemeld, dat het da- gel ij ksch bestuur der Gemeente Amster dam nader overleg met de regeering zal plegen over het voortbestaan van den pas sagiersdienst der Koninklijke Hollandsche Lloyd. B. en W. wenden zich spontaan eigener beweging tot de regeering omdat de ophef fing van dezen dienst en de inkrimping van dit bedrijf der K. H. L. een ernstigen nieu wen slag voor Amsterdam beteekent. Er is o.a. gemeld, dat er 200 man perso neel bij betrokken zou wezen. In werke lijkheid is dit getal veel en veel grooter, dat dan voor een groot gedeelte allicht op kosten der gemeenschap zou komen. Dit getal loopt over de 500. Op een passagiers schip zijn 120 man, op een vrachtschip 38 man personeel noodig. Bij afschaffing van den passagiersdienst is ook een groote in krimping van het kantoorpersoneel, ophef fing van den passagedienst enz. enz. het ge volg. Niet alleen een nationaal belang staat bij het voortbestaan van den passagiersdienst op Brazilië en Argentinië op het spel, maar ook een groot belang der hoofdstad. Het is daarom te hopen dat op eenigerlei wijze deze nieuwe slag voor Amsterdam afge wend worde en een oplossing kome waar door voor de toekomst de mogelijkheid open blijft dat we onze nationale passagiersvaart op Zuid-Amerika behouden!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1