DONDERDAG 31 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: E. Vernède, burgemeester. Aanwezig alle leden. Bij de opening der vergadering spreekt de voorzitter, de traditie getrouw, daar het de eerste raadsvergadering is in 1935, een nieuwjaarsrede uit, waarin een overzicht werd gegeven van den toestand der ge meente. De kosten van steun en armenzorg be droegen 50579.83, waarvan het Ryk pl.m. ƒ7000 terugbetaalt, derhalve voor de ge meente ruim ƒ43000, het vorig jaar ƒ37000, alzoo ƒ6000 meer. Geen wonder, dat waar de batige saldi hoe langer hoe meer slinken en het Rijk een groot deel van de gemeentebelastingen aan zich heeft getrokken, die belastingen belangrijk verhoogd moesten worden. De opcenten op de Vermogensbelasting zijn tot 40 opgevoerd moeten worden, die op de Personeele belasting tot 185 en de gemeen te is voor de Gemeentefondsbelasting in de derde klasse moeten teruggaan Belas tin gverhooging is voor de toekomst dan ook nog slechts mogelijk door alle belas tingen tot aan den top op te voeren. Dit vooruitzicht is niet zeer bemoedi gend, al mogen er dan ook een steeds groo- ter aantal gemeenten zijn, die er nog slechter aan toe zijn dan wij. Een lichtpunt is er niettemin en dit wordt gevormd door onze bedrijven. Uit het volgende overzicht zal blijken, dat het gasverbruik 1.5 pet. achteruitging, het electriciteits- en waterbedrijf daaren tegen gev^n een flihken vooruitgang te zien. Gasverbruik. Het gasverbruik be droeg 761.499 M3. Vorig jaar 772.947 M3. Achteruitgang 11.448 M3 of 1.5 pet. In 1933 vooruitgang van 3 pet. Electriciteitsverbru i k. Het electriciteitsverbruik bedroeg 334.577 K.W. U. Vorig jaar 287.659 K.W.U. Vooruitgang 46.918 K.W.U. of 16 pet. In 1933 een voor uitgang van 12 pet. Waterverbruik. Het waterverbruik bedroeg: 11000 M.2 Aaangesloten waren op 31 December 1934: gewone huisaansl. 1101, kantoren, scholen enz. 31. Totaal 1132. Vorig jaar waren deze cijfers respectie velijk 1040 en 31, totaal 1071, alzoo een ver meerdering van 61 verbruikers. De heer W. G. Duijnisveld beantwoordt, als oudste lid, namens den raad, de toe spraak van den voorzitter. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stuken worden voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een circulaire >van den minister van Binnenlandsche Zaken in zake opkomst personeel, dat lid is van den Bijz. Vrijw. Landstorm, dat naar de mee ning van den Minister bij zulk een op komst van het personeel „geacht moet wor den zijn ambtelijke werkzaamheden op wetelijken grond te verzuimen, stellen B. en W. den raad voor aan den wensch van den Minister te voldoen en te bepalen, dat hij die deelneemt aan dit instituut zal wor den beschouwd als te zijn met verlof. De heer J. Braggaar verklaart geacht te wil len worden te hebben tegengestemd, waar na dit voorstel van B. en W. zonder hoof delijke stemming wordt aangenomen. Punt 3 der agenda vermeldt wijziging verordening verdeeling werkzaamheden ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Wordt aldus aangenomen. Aan den heer E. Vernède, thans ambte naar van den Burgerlijken Stand, wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend op 1 Februari a.s. Daar door de nieuwe veror dening thans nog de tweede ambtenaar ter secretarie voor de vervulling dezer betrek king nog moet worden benoemd, bieden B. en W. den raad de volgende voordracht aan: 1. mej. M. S. J. van Geest, 2. F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Wordt benoemd met algemeene stemmen mej. M. S. J. van Geest. Naar aanleiding van een missive van Ged. Staten stellen B. en W. den raad voor de bezoldiging te bepalen op 60 per jaar en 1.per huwelijk voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De bezoldi ging van den ambtenaar bedroeg voorheen 200.Wordt aldus besloten. In onze verordening, is het maximum aantal te heffen opcenten bepaald op 80 (er wordt thans geheven 55 opcenten) op de Gemeentefondsbelasting. Ged. Staten ver zoeken deze verordening te wijzigen en het maximum te bepalen op 55 opcenten in ver band met het nieuwe wetsontwerp hou dende voorzieningen ter zake van gemeen telijke kosten van werkloosheidszorg. B. en W. stellen den raad voor aan het ver zoek van Ged. Staten te voldoen, daar dit practisch geen invloed zal hebben op de begrooting. Wordt aldus zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Volksbond. De Ned. R.-K. Volksbond, afd. Hoogmade, hield zijn jaarvergadering in de zaal van café Witteman. De voorzit ter, de heer L. Lieverse, heet de leden wel- wom en in het bijzonder den weleerw. heer kapelaan en wenscht allen een gelukkig jaar toe. Het jaar, dat achter ons ligt, is voor de parochie, dus ook voor ons, aldus spr., een jaar geweest van groot belang. Wij kunnen onzen Bisschop niet dankbaar genoeg zijn, dat wij in onze parochie een kapelaan hebben gekregen, wat o.m. een groote steun beteekent voor onze standsor ganisatie. Er is op het oogenblik meer dan werk genoeg in onze parochie voor pastoor en kapelaan. De secr., de heer C. Baak, leest de notu len en het jaarverslag welke onder dave rend applaus werden goedgekeurd. Na het zingen van het Bondslied werd een circu- Vervolgens wordt de pensioensgrondslag van den burgemeester, den secretaris en den gemeente-ontvanger vastgesteld op 3560, 3320 en 1900. Thans komt aan de orde benoeming le den commisie van toezicht op de Arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering. Aan de beurt van aftreding is het lid werkgever M. G. Emeis, en het lid-werk nemer G. Bogerd en wegens het bedanken van het lid-werknemer N .J. Smit is een vacature ontstaan waarin moet worden voorzien. Met algemeene stemmen worden be noemd de heeren: G. G. Emeis, G. Bogerd en P. Schuitemaker. Vastrechttarief electriciteits verbruik. Door de winkeliersvereeniging „Tosca" en de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" is reeds meerdere malen verzocht een vastrechttarief in te voeren voor het gebruik van electriciteit De chef der Ge meentebedrijven heeft met de besturen van beide vereenigingen geconfereerd en beide vereenigingen kunnen zich y/el ver eenigen met het ontworpen plan wat ont leend is aan de gemeente Katwijk, alwaar men een dergelijk systeem heeft ingevoerd, naast het gewone systeem volgens de ont worpen regeling kan dan op verzoek van den verbruiker voor lichtinstallaties met een aansluitwaarde van ten hoogste 2.5 K.W.U. het volgende vastrechttarief wor den toegepast: volgens aanwijzing van den enkeltariefmeter wordt de prijs 10 ets. per K.W.U. verhoogd met 4.44 per 50 Watt en per kalendgrjaar voor het beschikbaar ver mogen in de gesloten uren. De gesloten uren zijn als volgt: Januari yanaf 16.30 tot 21.30. Februari vanaf 17.00 tot 21.30. Octo ber vanaf 17.00 tot 21.30. November vanaf 16.30 tot 21.30. December vanaf 16.00 tot 21.30 uur. Het kleinste vermogen hetwelk beschik baar wordt gesteld bedraagt 150 Watt (wordt per jaar vastrecht 13.20) en ver der in veelvouden van 50 wordt (bedrag per jaar ƒ4.44 per 50 W.). Voor verplaatsing van den stroombegren- zer wordt een bijdrage in de kosten gehe ven van 2.50, voor huur stroombegren- zer wordt in rekening gebracht ƒ0.10 per maand. Ziehier in het kort de ontworpen rege ling, welke thans door B. en W. den raad wordt aangeboden. De heer J. Braggaar zegt, dat de tijd voor hem om deze zaak te overzien tekort is ge weest. Toch meent spreker wel te kunnen zeggen, dat het voorgestelde vastrecht-ta rief van weinig beteekenis zal zijn in het algemeen. Een directe prijsverlaging acht spreker momenteel gezien de gemeentefi- nanciën niet wenschelijk. Spreker zal zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Wethouder J. A. Mens meent, dat dit voorstel is een stap in de goede richting. De minimum gebruikers van de electrici teit zullen geen voordeel hebben bij dit vastrecht-tarief, ook niet de werkelijke groote verbruikers. Wel meent spr., dat dit het geval zal zijn met de matige verbrui kers, die zullen gebaat zijn met het vast recht-tarief. Met het oor op de financiën is de gemeente verplicht voorzichtig te zijn. De voorzitter zegt, dat de vereeniging „Tosca" en de R.-K. Middenstandsvereeni ging „De Har.ze" zich hebben vereenigd met dit voorstel al zou men wenschen, dat de gemeente nog een stap verder zou ge gaan zijn. Dat de afnemers streven naar een verlaging van de tarieven is begrijpe lijk. Het is een stap in do goede richting en laat men nu eens kalm de werking van dit vastrechttarief afwachten. Wanneer het mogelijk blijkt, kan men in de toekomst deze zaak wederom aanhangig maken $n hierzien. Doch heden is voorzichtigheid ten zeerste geboden, aldus de voorzitter. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. daarna aangenomen, terwijl de heer J. J. Dijkman uitspreekt, dat bij een volgende behadeling der electriciteitstarie- rieven ook de huur der meters eens zal worden herzien, daar deze, meent spreker, hoog is. Daarna worden nog eenige beslui ten comptabiliteit genomen, waarbij de heer J. J. Dijkman de opmerking maakt, dat het onderhoud van plantsoenen een dure lief hebberij is. Bij de rondvraag zegt de heer J. Brag gaar, dat het vorige jaar aan de opruiming van de vuilnisbelt 7 personen in werkver schaffing hebben gewerkt en thans meent spr., hebben 4 menschen dit werk aange nomen. Kunnen nu niet enkele personen meer eens een ruimer weekgeld ontvangen, vraags spr. De voorzitter zal dit nog eens nader informeeren, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. laire besproken, betreffende de J. W. Gids, een uitgave van den R.-K. Volksbond. Daarna rekening en verantwoording van den lsten penningmeester, den heer B. van Leeuwen; in kas 1 Januari 1934 ƒ71.87, ont vangsten ƒ447.42 172, uitgaven ƒ391.71, voordeelig saldo 55.711/2, in kas 1 Jan. 1935 127.58 1/2. Rekening en verantwoording van den penningm eester van „Hulp in Nood", den heer Adr. v. d. Ploeg: in kas 1 Jan. 1934 ƒ39.70 1/2, ontvangst ƒ46.29 1/2, uitgaven ƒ39.voordeelig saldo 7.29 1/2, in kas 1 Januari 1935 46.99 1/2. De voorzitter dankte de beide penningmeesters voor hun verslagen. Daar de kasnazieners, die ver leden jaar op de jaarvergadering daarvoor gekozen werden, de boeken en bescheiden nog niet hebben nagezien, kon er nog geen rapport worden uitgebracht, wat nu in de volgende vergadering zal plaats hebben. De penningmeester van Herwonnen Le venskracht, de heer S. J. v. d. Meer, bracht verslag uit: in kas 1 Januari 1934 ƒ3.91; ontvangsten ƒ84.27; uitgaven: afgedragen aan Herwonnen Levenskracht 80.01, aan porti ƒ2.45; in kas 1 Januari 1935 ƒ5.72. Het comité zegt hartelijk dank aan al de genen, die hebben bijgedragen voor dit zoo schone en nuttige werk. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het jaarfeest zou worden gevierd op Zon dag 10 Februari. De dag zou worden be gonnen met des morgens een algemeene H. Communie en des avonds uitvoering in de zaal met medewerking van de tooneelver- eeniging „St. Genesius"; de leden en de- nateurs hebben gratis toegang met hun dames; de programma's voor leden en do nateurs zijn strikt persoonlijk of voor de gezinsleden; de dameskaarten zijn alleen voor dames, dus niet voor heeren. De ge zinsleden, die geen lid van den bond kun nen zijn hebben toegang voor 25 cent per persoon. De niet-leden betalen een entrée van 50 cent. Voor de controle aan de deur is aangesteld A. S. Wolvers. Daarna werd besproken de propaganda- maand en het benoemen van propagandis ten. De heeren J. v. d. Pouw Kraan en Jac. v. d. Ploeg gaven zich daarvoor op; met het bestuur en de propaganda-club van „St. Deus Dedit" zullen de zaken verder worden besproken en geregeld. Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van de vergadering welke gehouden is op Zondag 30 December l.L te Leiden, waar door den Bonds adviseur Rector Bots een in leiding is gehouden over de Kernvorming. Nu kwam de verloting aan de beurt. De prijzen werden gewonr.en door de volgen den: le pr. J. Straathof, 2e pr. L. Lieverse, 3e pr. Antoon Lieverse, 4e pr. P. Zoete melk, 5e pr. Leo Baak, 6e pr. Jaap Borst, 7e pr. H. Hoogeboom, 8e pr. J. Borst Jr., 9e pr. Herm. v. d. Klauw, 10e pr. Pons v. d. Eng, lie pr. A. C. Colijn, 12e pr. H. Th. Elstgeest, 13e pr. Ponsius v. d. Eng, 14e pr. C. v. d. Klauw, 15e p-. J. N. Straathof, 16e pr. J. v. d. Pouw Kraan, 17 pr. C. H. v. d. Berg en 18 pr. J. v. d. Star. De voorzitter feliciteerde de winnaars met hunne prijzen. De kapelaan het woord verkrijgende, zei- de, dat den gest. adv. verhinderd was, deze vergadering bij te wonen. Spr. wil eerst hartelijk dank brengen aan den voorzitter, aan het geheele bestuur en aan de leden voor de volle medewerking, die hy ont vangt voor de plannen, waarvoor de Bis schop hem heeft aangewezen, n.l. het bou wen van een patronaat. Ik vertrouw dan ook aldus spr., dat ik op die medewerking mag blijver rekenen. Daarna zette spr. in zeer schoone woorden uiteen, hoe wij ons altijd moeten gedragen, als wij goede pro pagandisten willen zyn voor onze standsor ganisatie, wat wij verplicht zijn als werk nemers tegenover de werkgevers en ten slotte wat de kernvorming beteekent. Wij moeten niet enkel werken voor het maat schappelijke maar ook direct voor onze ziel. Wij moeten zoo leven dat wij een voor beeld zijn voor anderen en dan kunnen wij ons voorbeeld naar buiten uitdragen en zoo doende met onzen Christelijke beginselen en ons christelijk voorbeeld de maatschap pij verbeteren. De voorzitter dankte den kapelaan voor zijn bezielende woorden hartelijk. De vragen, welke gesteld werden door de vergadering, werden door den voorzitter naar ieders genoegen beantwoord. Ook werd nog de vraag vanuit de vergadering ge steld of het bestuur er iets aan doen kan, dat het rumoer aan den buitenkant van de zaal, dat er altijd heerscht, niet meer zal plaats hebben. Het bestuur zal pogingen aanwenden, dat het niet meer zal gebeuren, want het is inderdaad ergerlijk. Daarna sloot de voorzitter onder dank voor de be toonde belangstelling. „Hulp in Nood" bracht op 1.08. De leden werden er nog aan herinnerd, dat de bestuursverkiezing zal plaats heb ben op de volgende vergadering. Aftredend zijn: L. Lieverse, B. v. Leeuwen, H. Th. Elstgeest en C. v. d. Ploeg; candidaten kun nen worden ingediend bij den secretaris tot op den dag van de vergadering. Tot kasnazieners zijn benoemd P. Borst en J. A. Baak. NOORD WIJK. K. J. M. V. Gisterenavond hield een onzer leden, de heer Ton v. d. Meer, een korte, doch interessante inleiding over: „De Saneering in het Bloembollenbedrijf". Spreker begon met in herinnering te bren gen de tijd van hoogconjunctuur, het jaar 1926, hoe twee jaar later de prijzen daal den, om in 1929 door de strenge vorstpe riode weder aanmerkelijk te stijgen. Spr. zette vervolgens uiteen hoe, door de be langrijke uitbreiding der cultures, vooral in Groningen, Friesland en Brabant, waar door leverbare bollen aan den exporthan- del onttrokken werden, de teelt veel groo- ter werd en de afzet niet. Aan de hand van verschillende cijfers toonde spreker aan, hoe onhoudbaar de toestand in 1932 werd in dit bedrijf. Om hierin verbetering te brengen werden verschillend^ plannen ontworpen, zooals het plan „Sassenheim" en het plan van den L.T.B. Nadat deze plannen verworven waren, werd het C.B.C. saneeringsplan in het leven geroepen, het welk hierop neerkwam, dat door inleve ring van een groot gedeelte van het plant goed en de leverbare bollen, om de teelt te beperken, en het surplus van leverbare tulpen weg te werken, zoodoende de teelt weder rendabel te maken. Tevens werd aan de Regeering gevraagd om een voor schot van zes millioen, hetwelk echter nooit verleend werd. Aan dit saneeringsplan werden later nog eenige veranderingen gebracht. Doordat het overschot van het plantgoed in 1933 vanzelfsprekend van goede kwaliteit was en men in 1934 een goed gewas had, bleef men weder met een groot overschot in dat jaar zitten, zoodat er op het eind van verleden jaar weder vele bollen ingeleverd werden om vernie tigd te worden. Om dit overschot te beta len, aldus spreker, is nu de Roebelasting ingesteld en verleende de Regeering een voorschot van f 1 900.000. welke door bui tenstaanders te veel als steun aangemerkt wordt, aangezien dit voorschot terugbetaald moet worden uit de opbrengst van de Roe belasting. Spr. ging vervolgens na aan de hand van verschillende berekeningen, of deze saneering nog verder noodig was en brak een lans voor de devaluatie van onzen gul den, om te komen tot betere prijzen te genover de lage buitenlandsche valuta. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat door spoedig te nemen maatregelen en niet ver der uitbreiden der buitenlandsche cultures ons mooi nationaal bollenvak weder bin nen enkele jaren rendabel moge zijn. Bij de rondvraag werden eenige vragen naar genoegen beantwoord en eenige pun ten nader uiteengezet. In zijn dankwoord bracht de voorzitter nog een en ander naar voren omtrent in te stellen bedrijfsraden en hun werking en bepleitte ook voor het Bollenvak een dergelijke instelling, waar door zeer zeker ook voor dit bedrijf gun stiger resultaten te verwachten zijn. Na al deze interessante beschouwingen volgde een geanimeerde ontspannings avond. VOORHOUT. Volksbond. Na een openingswoord van den scheidenden voorzitter, den heer F. Olijkan, en den Chr. groet, bracht de secretaris, de heer J. A. van Gent, de no tulen uit en daarna het jaarverslag. In volle stijl werden de meest belangrijke bondsaangelegenheden van het afgeloopen jaar daarin aangehaald. Het ledental bleek met 9 te zijn teruggeloopen, en bedraagt derhalve momenteel 289. Dit jaarverslag gaf aan het slot in keurig gekozen woorden de opwekking weer van de gevoelens waar mede een „echt" Volksbonder moet bezield zijn, n.l.: „Eenheid en saamhoorigheid". Vervolgens bracht de penningmeester, de heer Van der Lans Sr., verslag uit. De to tale inkomsten waren 1451.30, terwijl to taal was uitgegeven: 1233,78, batig saldo 217.52, hetwelk een dankbaar applaus aan de vergadering ontlokte. Ook dezen functionaris werd een woord van dank ge bracht naméns de geheele vergadering voor zijn accuraat beheer. De hierna ingediende begrooting van in komsten en uitgaven voor 1935 gaf aan beide zijden een totaal bedrag van 1105.60 en werd door de vergadering goedgekeurd. Wel het voornaamste punt van de agenda was wel de bestuursverkiezing. Aftredend waren de bestuursleden: F. Olijkan, Chr. van der Ploeg, L. v. d. Lans en P. v. d. Berg. Op voorstel van een der talrijk aanwezi gen, werden alle zich herkiesbaar stellen de leden bij acclamatie herkozen. Alleen de heer Olijkan had zich als bestuurslid niet meer voorherkiezing beschikbaar gesteld. Nadat nu bij acclamatie de zich herkies baar stellende leden waren gekozen, was het woord aan den heer Chr. van der Ploeg, die niet wenschte bij acclamatie gekozen te worden en derhalve schriftelijke stem ming verlangde, niettegenstaande de ver kiezing reeds had plaats gehad. Zoo diit niet zou geschieden, dan zou deze spr. voor deze verkiezing hebben bedankt, zoodat schrif telijke stemming volgde, met als resultaat, dat allen, die zich voor herkiezing beschik baar hadden gesteld, werden gekozen. Nu moest worden gestemd over de vacature F. Olijkan, waarin na stemming en her stemming werd voorzien door de verkiezing van den heer Nic. Bakker. Alsnog moest de verkiezing plaats vinden van een voorzitter uit het bestuur. Na stemming en herstem ming werd als voorzitter gekozen het be stuurslid C. van der Burg, die bereid was deze functie aan te nemen. Voor de verkiezing van de leden der controle-commissie werden vervolgens ge kozen de heeren H. G. Warmenhoven, J. Koelewijn en P. M. Angevaare, die hun benoeming als zoodanig aanvaardden. Hierna werd overgegaan tot het uitbren gen van verslag van de onder afdeel ing St. Nicolaascomité door den heer B. v. d. Lub- be; van de onderafd. Bibliotheek door den heer F. M. Angevaare; van de onderafd. Hulp in Nood, door den heer M. H. de Haas en ten slotte was het verslag van het Zie kenfonds aan de orde, uitgebracht door den heer J. A. van Gent; geen enkel verslag was beëindigd, zonder dat een applausje door de zaal weerklonk. Bjj de rondvraag bracht de vice-voor- zitter, de heer Andr. de Groot, dank aan den scheidenden voorzitter, voor diens lei ding in de afgeloopen periode gegeven, tot heil van den Bond. De heer C. van der Burg, de nieuwe voorzitter, dankte voor het ver trouwen der vergadering. De scheidende voorzitter Olykan feliciteert den nieuwge- kozenen en hoopt dat zij eendrachtig voor het doel mogen samenwerken, en dat zij steeds in de toekomst de volle medewer king zouden mogen ondervinden van de leden en de onderafdeelingen. Hierna slui ting. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht de somma van 2.25 12 op. K. J. M. V. Tot spijt van de K. J. M. V.'ers kon de geannonceerde lezing van dezen avond over: „De Politieke ver houdingen in Europa" van den heer W. van Elk niet plaats hebben. Het bestuur prees zich bij monde van den voorzitter derhalve gelukkig, in het bezit te zijn van „een goede bekende", die zich had bereid verklaard, om deze avond te vullen, met een onderwerp van wetenschappelyken aard. Met zeer veel woorden, werd een uitge breid overzicht gegeven van het hypo theekrecht, en nagenoeg niets had deze spreker vergeten te vermelden. In een woord gezegd, was deze avond een echt zakelijke, maar desniettemin zeer belang rijke en leerzame avond. De aandacht van de aanwezigen, die vrij talrijk aanwezig waren, en de interesse na de lezing, zal ongetwijfeld voor den spre ker de meeste voldoening hebben gegeven. Wy zien hem daarom gaarne weer in ons midden, om nog veel van hem te leeren. Na afloop werden vragen gesteld en tot aller tevredenheid beantwoord, waarna een dankwoord van den voorzitter, en slui- I ting met den K.J.M.V.-groet. WARMOND. Volksbond. Onder groote belangstelling had in hotel „De Stad Rome" een algemeene vergadering plaats van den R. K. Volks bond. Te ruim half acht opende de voorzitter de bijeenkomst. Spreker gaf een kort over zicht van de'gebeurtenissen in het afgeloo pen jaar. Hierna bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Er wordt, aldus dit jaarverslag, een felle aanklacht de wereld ingeslingerd tegen de bestaande wereldordening. Een groot Godsvertrouwen is noodig om in deze wereld van economisch anarchisme staande te blijven, maar alleen ook dit Godsver trouwen houdt velen terug van stappen die aan hunne ziel een onberekenbare schade zou toebrengen. Een krachtig applaus volgde op dit keu rig verslag. Door de penningmeesters van de respec tievelijke afd. werd hiernq verslag%itge- bracht, waarbij bleek, dat de Bondskas een batig saldo te boeken had van 53.95, de ziekenfonds-kas een nadeeliig saldo van 268.72 en de kas van „Hulp in Nood" een nadeelig saldo van 9.91. Namens de kas- comtnissie bracht de heer W. Meskers een gunstig verslag uit. De penningmeesters hadden voor hun accuraat beheer een woord woord van bij zonderen dank in ontvangst te nemen. Als leden der kascommissie wer den gekozen de heeren v. d. Berg en Belle- kom. Vervolgens vond verkiezing plaats van de vier aftredende bestuursleden de heeren Derriks, Zevenhoven en G. Meskers, ter wijl er een vacature was. Wijl geen tegen- candidaten waren ingediend werden de af tredende leden herkozen, terwijl hx de va cature werd voorzien door de verkiezing van den heer Jac. Weyers: Na eenige stem mingen werd als voorzitter gekozen de heer Th. Derriks, die van den Geestel. Adviseur een woord van gelukwensch in ontvangst had te nemen. De gebruikelijke rondvraag bracht geen zaken van bij zonderen aard naar voren, zoodat de voorzitter de vergadering na dankzegging voor de opkomst sloot. Na sluiting werd door den heer P. v. d. Kerkhof medegedeeld, dat door hem en en kele andere personen een onderhoud was verzocht aan het bestuur van de R. K. Kies- vereeniging met betrekking tot de a.s. ge- meenteraads-verkiezingen. Bij dit onder houd werd spr. gevraagd namens welke groep van personen spr. als vertegenwoor diger optrad en gaven zy spr. in overwe ging, wanneer hij zulks deed naimens een groote groep van arbeiders, hiervan blijk te geven door het indienen van een lijst met handteekeningen van die arbeiders die zij vertegenwoordigden. Over deze aangele genheid ontspon zich een uitvoerige dis cussie en men was er algemeen van over tuigd, dat de arbeiders recht hadden op een sterkere vertegenwoordiging in den Raad als thans. Men kon zich met het idee van den heer Kerkhof volkomen vereenigen en staande de vergadering werden tal van handteekeningen op de machtiging ge plaatst. Besloten werd niets onbeproefd te laten, de positie van de arbeiders in den Raad te versterken, zoo mogelijk door on derling overleg. fINANCIëN EN ECONOMIE Geldleeningcn der gemeente Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, na een langdurige, besloten zitting, goed gekeurd de voordracht tot hot aangaan van een geldleening tot een bedrag van 4 millioen nominaal kapitaal by het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te Den Haag. De voordracht tot vervroegde aflossing van het nog uitstaande bedrag der 5 procent pondenleening en tot het aan gaan van een geldleening tot een bedrag van ten hoogste 21 millioen gulden nomi naal kapitaal vond eenig bezwaar bij en kele sociaal-democratische leden, omdat deze geldleening van een langen termijn wordt omgezet in een op korten termijn. De voordracht werd tenslotte goedgekeurd met 35 tegen 6 stemmen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: G. de Bruin, kleermaker, Nieuw koop. Cur.: mr. H. P. van Heijst, Alphen. A. C. M. Beijersbergen, Stompwyk. Stompwijkscheweg 39. Cur.: mr. G. W. Bannier, den Haag. De Handelsvennootschap onder de firma Gebroeders Ooms, fouragehandel, Z o e- termeer Zegwaart en de vennooten E. W. Ooms, Dorpstr. 38, Zegwaart en C. Ooms, Broekweg D. 46, Zoetermeer. Cur.: mr. H. Burgersdijk, Leiden. Opgeheven: J. P. de Koning, Rynsburg. Leak hè, een speciaal modelletje om er makkelijk onder te kunnen; do motor is namelijk niet al Ie best. (Judge).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13