DONDERDAG 31 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD. - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JK Gistermorgen om 1 uur kwam het par lement wederom bijeen. De voorzitter leidde de behandeling van de gemeentebegrooting met een kort woord in. De gemeente is nog niet noodlijdend. Het „uitgestooten bedrag" op de begroo ting 20.000) wordt gedekt door een bij drage van het Rijk uit Werkloosheids-sub- sidiefonds. Op een vraag van den heer Speelman antwoordde de voorzitter, dat de bijdrage van het Rijk in annuïteiten moet worden terugbetaald. Ieder deed een duit in 't zakje. De heer Speelman opent de algemeene beschouwingen. De gemeente leeft, naar spr.'s inzien, nog steeds op te groote voet. Spr. geeft eenige vergelijkende cijfers met de gemeente Lisse. Spr. wil ter bezuini ging meer gasverlichting invoeren, welke goedkooper is dan electrische. Spr. hoopt, dat bij de a.s. verkiezing de verhouding in den Raad dezelfde zal blijven. De heer Van Zonneveld kon evenmin zijn instemming betuigen met de gang van zaken. Ieder zal toestemmen, dat re- geeren in dezen tijd moeilijk is; B. en W. vervullen hun taak naar beste weten. Toch wordt de gemeente nog te royaal bestuurd. De heer Verkley achtte het niet geoor loofd nieuwe belastingen te heffen. Spr. zal voor de Wegenbelasting stemmen, doch alleen omdat Ged. Staten het opleggen. De heer Bisschops heeft vertrouwen in B. en W. Spr. meent, dat er behoorlijk be zuinigd is. Enkele posten zijn te laag ge raamd, n.l. voor de steun aan crisis-slacht offers. De heer Van Breda was dezen keer niet van plan veel te zeggen, omdat de gemeentedienst toch van hoogerhand gere geld wordt. De gemeentefinanciën zijn uit geput door de werkloozenzorg doch dit is feitelijk Rijks-taak. Spr. gaat niet mee met de Wegenbelasting, ook al zou de Be grooting niet sluitend te krijgen zijn. Dan moet het Rijk de belasting maar opleggen spr. neemt daarvoor geen verantwoor ding. Spr. betreurt, dat de rente en aflos sing niet vertraagd werd; zou daarvoor niet gebruikt kunnen worden het bedrag van 7000.wegens verkoop openb. school? Kan het personeel niet ingekrom pen worden bij gasbedrijf en badbedrijf? De heer Schrama is niet over alle han delingen van B. en W. tevreden. B. en W. moeten zuinig beheer en, maar spr. is het niet altijd eens met de wijze waarop. Spr. doelt op het te werk te stellen van werk- loozen aan zekere werken, die eigenlijk niet onder werkverschaffing vielen. Spr. hield voorts een pleidooi voor een loyale toepassing van het Georganiseerd Over leg. Ook achtte spr. versterking noodig van de post voor crisisslachtoffers, waarom spr. daartoe een voorstel zal doen. De heer Dannijs achtte het beter, dat de aflossingen op de leeningen vertraagd wer den. De heer Hoogervorst meende, dat reor ganisatie van het gasbedrijf geen baten zal geven. De heer Vogelaar bepleitte eveneens uit stel van aflossingen. Spr. acht het ge- wenscht, dat de steunnorm van de uitkee- ringen der armbesturen en diaconieën verhoogd wordt, desnoods met steun van de gemeente. Het is nog niet zoo ver ge komen in deze gemeente, dat de ouderdom in kommer mag verkeeren. Weth. Warnaar begrijpt niet, dat men niet waardeert het ingrijpen van hoogere bestuurslichamen. De financieele toestand der gemeente is zeer moeilijk; de bela.v ting brengt zeer veel minder op. (1 opcent bracht eenige jaren geleden op 1250, en was dit jaar270.—Spr. is geneigd ieder voorstel tot verlichting der begroo ting welwillend te beoordeelen, maar spr. zal er zich tegen verzetten de huishou ding der gemeente af te breken. Weth. Bader bracht een woord van hul de aan den voorzitter voor de behartiging van de verfraaiing en de verzorging der gemeente. Spr. kan zich slechts vereenigen met de bezuiniging op de desbetreffende posten. De commissie van openb. werken is volkomen overbodig. Spr. kwam nog maals terug op de balans van de Woning bouwvereniging. De voorzitter gaf een toelichting op de vergelijking tusschen deze gemeente en Lisse. Straatverlichting met gas is niet aan te bevelen; want ook in Lisse is men er van overtuigd, dat electrische verlichting goedkooper is. Spr. ontkent, dat de ge meente niet zuinig beheerd wordt. Dat is wel heel gemakkelijk te zeggen, maar er zijn geen aanwijzingen gegeven. Spr. wijst op de historie met de uitbesteding van den Reinigingsdienst! De slechte financieele positie wordt ver oorzaakt door de crisis-zorg, welke 100.000 per jaar vergt. Zelfs in een bloeiende gemeente zou dit reeds groote moeilijkheden baren; laat staan dus in onze gemeente, waar de inkomsten ieder jaar minder worden. Vertraging van af lossing is eerder gezegd dan verkregen. Spr. wil dit punt wel met Ged. St. bespre ken, hoewel spr. meent te weten, dat Ged. St. daarvoor niet veel voelen. Wel doet de gemeente nog steeds pogingen tot verdere converteering. Aan de opbrengst van de Opehb. School is nog geen bestemming gegeven. Spr. zegt, dat de bedrijven hoogst sober zijn opgezet. Spr. geeft toe, dat aan de armenzorg meer moest worden gedaan; de kerkelijke armbesturen hebben echter ook niet meer. Het is een zeer kwellende zorg, met vele moeilijke kanten. Nu nog eenige besprekingen waarbij nogmaals de Woningbouw in het brand punt stond werd de vergadering ge schorst tot 's middags 3 uur. De middagvergadering. De vergadering heropend zijnde, werd begonnen met de artikelsgewijze behande ling der begrooting. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het gasbedrijf, over het verhaal van de omzetbelasting en over eventueel ont slag van een der geëmployeerden. B. en W. werden uitgenoodigd met een reorganisa tie-voorstel te komen. Het werd onnoodig geacht, dat (los) per soneel het grondwerk verricht bij werk zaamheden aan het buizennet. De betref fende post werd verminderd. Bij het badbedrijf gaf de voorzitter eeni ge cijfers, hoe hoog de kosten aan rente en aflossing zouden blijven, indien de zweminrichting gesloten werd. De heer Van Breda opperde verpachting van het badbedrijf. De heer Van Zonneveld wilde het beheer overgeven aan de S. Zwemclub. De geopperde denkbeelden bleken echter niet voor verwezenlijking vatbaar. Bij de post jaarwedden wethouders acht te de heer Van Zonneveld deze te laag. Een voorstel-Schrama het salaris van den 2en ambtenaar ter secretarie te bren gen op 1350 (voorstel van B. en W. 1300) werd aangenomen met 74 stem men. De heer Bader achtte de bijdrage in den vleeschkeuringsdienst 2000.te hoog. De voorzitter antwoordde, dat het wellicht gewenscht is te wachten tot een voorbe reide nieuwe regeling zijn beslag heeft. De heer Bisschops zou de post „onder steuning aan behoeftigen in geld" 7200.willen verhoogen met 1000. Ook de heer Schrama ondersteunde ver hooging van deze post. Dit bedrag kan ge vonden worden uit de post ondersteuning werkloozen, die uit hun kas trekken, wel ke post te hoog was geraamd, gezien de uitgaven. De Raad keurde de verhooging goed, met overeenkomstige verlaging van de genoemde post. De heer Vogelaar bracht nogmaals ter sprake de normen voor de ondersteuning van behoeftigen. Laat men de diaconieën vrij laten de hoogte der ondersteuning te bepalen. De heer Schrama sympathiseerde met dit denkbeeld. Laat men deze zaak bekijken in de advies-commissie. De voorzitter lichtte toe, dat de onder steuning van behoeftigen bij de armbestu ren thuis behoort; de gemeente treedt slechts aanvullend op. Als de armbesturen niet voldoende kunnen geven, kunnen zij bij de gemeente aankloppen. Maar het gaat niet aan, dat de armbesturen dan de normen vast stellen. De heer Van Zonneveld stelt voor ~\ie presentie-gelden voor de leden der com missie van advies inzake steunverleening af te schaffen (ƒ2.per avond). De heer Verkley vond een vergoeding niet anders dan billijk, wegens de vele werkzaamheden. Weth. Bader raadt den heer Van Zonne veld aan (die lid dier commissie is) zijn presentiegeld in de gemeentekas terug te storten. De heer Van Zonneveld achtte dit zuive re demagogie. Het voorstel-Van Zonneveld werd niet ondersteund. Bij de inkomsten beval de heer Speel man aan van de geraamde inkomsten uit belastingen 10.00 te reserveeren. Spr. meende, dat men de opbrengst onmogelijk juist ramen kan; spr. vreesde een lagere opbrengst, en vandaar deze reserveering. Weth. Warnaar deelde mede, dat Ged. Staten wenschen, dat er een „onvoor zien" gemaakt wordt van 5000. Bovendien heeft de Inspecteur der Belastingen 5000 minder geraamd. Spf. meent, dat de be grooting voldoende gedekt is, met een ge raamde achteruitgang van 10.000.Een reserveering, als de heer Speelman zich voorstelt, lijkt spr. daarom overbodig. Na uitvoerige toelichting door den ad ministrateur der bedrijven die ter verga dering was geroepen gaf de heer Speel man zijn denkbeeld prijs. De gasverlaging zal niet doorgaan, voordat de begrooting door Ged. Staten is goedgekeurd. Het „uitgestooten bedrag" werd namelijk ver hoogd met de mindergeraamde winst uit het gasbedrijf, tengevolge van de tariefs wijziging. Aan dit „uitstooten" moeten Ged. St. dus eerst hun goedkeuring hech ten. Aan de orde kwam daarna invoering van wegenbelasting (3 pet. gebouwd en lyc pet. voor ongebouwd). De heer Van Breda was er tegen. De an dere Raadsleden waren er natuurlijk even min voor, doch Ged. Staten eischen het. Ged. Staten eischen zelfs een belasting van resp. 5 pet. en 2% pet. Tenslotte werd met alg. st. besloten de wegenbelasting volgens voorstel van B. en W. in te voeren. Hierna sluiting te half 6. Kunt n piano spelen. mijnheer juffrouw Aman da? (Je Suis Partout), Dinsdagmiddag te half drie kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester in openbare verga dering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering met ge bed heeft geopend zegt hij, dat het houden van een nieuwjaarsrede niet aanlokt, om dat deze alle ellende van het afgeloopen jaar weer naar voren zou brengen. Spr. blijft echter optimistisch. De nieuwjaars- wensch wordt door den heer Admiraal be antwoord met wederkeerige wenschen. Op het ingekomen verzoek van de N.V. Kooimans om méér verlaging van de ha ven- en kadegelden is door B. en W. afwij zend geadviseerd. Enkele heeren beplei ten het verzoek toe te' staan. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 stemmen tegen aangenomen. De huur van de woning Schoolstraat 2b wordt verlaagd met ƒ50 per jaar. Aan de huurders van gemeenteland Passchier en Kaptein wordt een restitutie van huur ge geven van ieder 30. De Voorstraat. We'th. Alkemade licht het volgende punt van de agenda: Verbetering Voorstraat, mondeling toe. B. en W.. stellen voor het gedeelte Voorstraat van Lindenplein tot het raadhuis te verbeteren en indien nog geld over is ook het gedeelte van Raadhuis tot aan de Schiestraat. De heeren Braun Soeteman en van der Meer bepleiten om nu de Voorstraat maar ineens geheel klaar te maken. Het heeft nu al lang genoeg ge duurd. Met het oog op de komende bloe mententoonstelling te Heemstede wordt ge vraagd met de verbetering ongeveer half Mei klaar te zijn. De heer van der Meer vraagt B. en W. om waar noodig de oude boomen door jonge te vervangen. De Raad gaat er mee accoord de vernieuwing van de Voorstraat thans af te maken. Het eerst zal worden begonnen met het gedeelte Schiestraat tot Raadhuis. De woning Schiestraat 19a wordt onbe woonbaar verklaard. Hierop komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot medewerking voor verstrek king van een 2e hypotheek voor eenige te bouwen arbeiderswoningen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze zaak aan te houden totdat nader bericht uit Den Haag zal zijn afgekomen. Trouwen en ziekte. De raad acht de door Ged. Staten voor gestelde vergoeding voor het voltrekken van huwelijken van 1.per huwelijk te laag. Hij wil de oude vergoeding van 2.50 per huwelijk handhaven. De Raad gaat met de voorgestelde vergoeding voor den ambtenaar van den Burgerl. Stand, belast m<^t de overige werkzaamheden van 100 per jaar accoord, doch wil dit bedrag voor den tegenwoordigen functionaris gehand haafd zien op 250.— B. en W. stellen den Raad voor in ver band met de veranderde werkzaamheden van den .gemeentegeneesheer de vaste be looning voor dezen functionaris af te schaf fen en een vergoeding per te behandelen gezin vast te stellen van 15.per jaar. B. en W. deelen den raad nog mede, dat zij geen aanleiding hebben kunnen vinden om aan de ondersteunden de verplichting tot aansluiting bij het doktersfonds op te leg gen, maar dat zij wel voornemens zijn om als ondersteunden de hulp van de ge meente inroepen voor behandeling door den gemeente-arts, de kosten daarvan ais regel op hen te verhalen. De heer van der Niet zegt in een uitvoerig betoog, dat hij verwacht had, dat B. en W. met een voor stel zouden zijn gekomen in den geest als bedoeld in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken. Spr. wil de zaak aan houden om te trachten eerst nog een der gelijke regeling te krijgen. Zulks was reeds maanden geleden door de vertegenwoordi gers van de organisaties gevraagd. De heer Krau zegt van het dokterfonds weinig af te weten maar wel blijkt hem, dat de dokters daar de baas zijn. De heer van der Niet dringt ernstig op uitstel aan en vraagt eerst nog eens te trachten een regeling voor de werkloozen te verkrijgen. De heeren Van der Wiel en Liefferinck be- critiseeren scherp de houding van de dok toren. De aangeboden regeling is zoo niet te accepteeren. Ook de doktoren hebben een sociale taak te vervullen en hen moet aan het verstand gebracht worden, dat zij het niet alleen te vertellen hebben. Ten slotte wordt deze zaak aangehouden voor nader overleg met het doktersfonds. De door B. en W. aangeboden wijziging van het gastarief wordt na eenige discus sie met algemeene stemmen aangenomen. Hierop komt aan de orde het voorstel van B. en W. om het drukken van de hande lingen van den raad voor het volgende jaar op te dragen aan de drukkerij „Flora", daar deze drukerij na gehouden inschrij ving de laagste is. De heer van der Wiel vraagt of bij opdracht aan deze drukkerij voor voldoende publiciteit zal worden ge zorgd. De voorzitter leest voor een passage uit het inschrijvingsbiljet, waarin ver meld staat, dat de drukkerij het verslag met de brandspuit. De voorz. deelt mede, aan huis zal bezorgen. Hierna wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Hierna stelt de voorz. eerst de rond vraag aan de orde. De heer Liefferink vraagt hoe het staat met de brandspuit. De vorz. deelt mede, dat de spuit heelemaal niet meer deugt. Door twee deskundigen is een onderzoek ingesteld. Hun rapport is echter nog niet ingekomen. De heer Krau meent, dat het dc gewoonte is dat elke gemeente om de 4 jaar een nieuwe brandspuit koopt. Spr. ad viseert echter om als een nieuwe spuit ge kocht moet worden, dit niet meer aan an deren over te laten. De heer den Hollander adviseert om nu de werken aan den Oranjeweg worden uit gevoerd tegelijk ook het laatste gedeelte te rioleeren. Verschillende panden zullen dan kunnen aansluiten. De heer Krau inetrpelleert B. en W. over het slechte rouleeren van de arbeiders bij de rioleeringswerken in de Quarles van Uffordstraat. Uit de beantwoording van weth. de Witt blijkt, dat deze rouleering een mislukking geworden is. Hierna komt in behandeling de begroo ting voor 1935. Begrooting 1935. De heer van der Meer opent de alge meene beschouwingen. Spr. mist in de be grooting een streven om de vaste lasten te verminderen. De salarissen van ambtenaren en werklieden zijn niet verlaagd. Spr. acht het ongemotiveerd dat deze op hoogcon junctuur-niveau blijven en de reserves moeten worden gebruikt om deze op dat peil te houden. Spr. beveelt aan om de kos ten aan straten zooveel mogelijk uit den gewonen dienst te betalen. Was op de vaste kosten van de bedrijven niets te besparen. Spr. noemt het een weldaad, dat de kwee- keling voor de openbare school behouden blijft hoewel de consequenties voor de ge meente zwaar zijn. Hij vindt het jammer, dat de bijzondere scholen niet vrijwillig af stand doen van een gedeelte, waarop zij wettelijk recht hebben. Spr. vraagt over leg met de gemeenten van de bollenstreek om de werkloozen te werk te stellen in de cultures met toeslagen op de loonen. Socialist-af. De heer Krau legt de verklaring af, dat hij, hoewel gekozen als lid van de S. D. A. P., van deze partij geen lid meer is, daar hij zich met de opvattingen van deze partij niet meer vereenigen kan. Deze partij, zegt spr., is afgetakeld. Spr. hoopt echter, dat als er nog andere raadsleden z(jn die niet meer dezelfde gevoelens zijn toegedaan, als toen zij gekozen werden die in deze vergadering zullen uitspreken. Vervolgens houdt spr. een uitvoerige rede, waarin hij weergeeft zijn beschouwingen over den politieken toe stand. De heer Caspers meent, dat de iutgetrok- ken posten voor steunverleening nog veel te laag zullen blijken, daar er buiten de steuntrekkende werkloozen nog een heele categorie menschen in de gemeente is die ook om steun aankloppen. Spr. vraagt om in dat geval ook deze menschen te helpen. De heer van Eeden brengt een woord van lof aan B. en W. dat zij deze begrooting ook zonder salarisverlaging sluitend heb ben kunnen maken. De heer van der Meer stelt voor om alle salarissen en loonen met nog eens 10 pet. te verlagen, zulks overeenkomstig het door hem en nog 5 andere raadsleden ondertee- kende schrijven aan B. en W. De voorzit ter deelt mede, dat het vorig jaar de kor ting op de loonen tot 1 Mei 1935 is vast gesteld. Alvorens een dergelijk besluit zou genomen kunnen worden moeten de orga nisaties en de commissie voor - personeels aangelegenheden worden gehoord. De heer van der Meer wil een principe besluit van den raad. De heer van der Wiel uit in ster ke bewoordingen zijn afkeuring over de handelwijze van deze 6 raadsleden. De overige leden van den raad zullen zich door deze 6 heeren niet laten gebruiken. Hoe kan de raad een beslissing nemen over een voorstel waarvan 9 leden niets af weten. Ook de heer van der Niet en meerdere an dere heeren spreken in dienzelfden geest. T^en slotte trekt de heer van der Meer zijn voorstel in, in afwachting van de voorstel len die vóór 1 Mei in den raad moeten ko men. Hierop schorst de voorz. de vergadering tot 8 uur. Na heropening der vergadering wordt overgegaan tot artikelsgewijzen behande ling van de begrooting. Bij verschillende punten worden bemerkingen gemaakt en vragen gesteld. Weinig posten ondergaan echter verandering. De begrooting wordt t'en slotte in zijn geheel vastgesteld, waar na de raad tot een zitting met gesloten deuren overgaat. Heden vergaderde de Raad dezer gemeen- te. Afwezig was wethouder Boichel, ter wijl er een vacature is. Bij de ingekomen stukken was een goed gekeurd besluit voor het maken van de ver bindingsweg tusschen de Lus en Deijler- oord. De geloofsbrieven van den heer L. A. van den Berg bleken in orde, zoodat beslo ten werd tot toelating. Bij het voorstel tot opnieuw vaststelling van de verordening op precariorechten op perde de heer Mr. Wildt Meijboom bezwa ren tegen de hooge kosten van aanleg en onderhoud van uitritten. Hij vond, dat een gewone tegebestrating voor licht verkeer voldoende was. Ook achtte hij 2.per M2 voor onderhoud teveel. De heer Hendriks wees erop, dat het Rijk ook bepaalde eischen stelt voor uitritten. Verder vindt hij een bedrag van 0.10 per M2 voor onderhoud per jaar (5% van 2) niet te hoog. De voorzitter zeide, dat de uitritten moe ten berekend zijn op zwaar verkeer. Ver huiswagens, auto's met huisbrandolie en anderen huisbrand moeten er over kunnen. Verder mag men het onderhoud thans vei lig op 8 cent per M2 stellen. De heer Wildt Meijboom wijst erop, dat Voorburg niets berekent voor onderhoud en den Haag maar 0.50. Het verschil is wel groot. Hij wil onderzoeken of yoor onder houd nog wel zooveel gevraagd moet wor den en bepleit daarom aanhouding. Het voorstel wordt verworpen, waarna de ver ordening wordt aangenomen. Tot lid van het georganiseerd overleg wordt benoemd Mr. Wildt Meijbootm. Besloten wordt het opnemen van de kas bij den Gemeente-ontvanger op te dragen aan den Verificateur der gemeente-finan- ciën. Met het voornemen van Ged. Staten tot herziening der jaarwedden van de amb tenaren van den Burgerlijken Stand gaat de Raad accoord, nadat de heeren van Leeu wen en Hendriks hebben bepleit een rege ling van de belooning voor huwelijksvol trekking meer in overeenstemming met de grootte en standig der gemeente. Een uni forme vergoeding van 1.voor alle ge- meenten achtten zij onjuist. Steunregeling. Hierna komt in behandeling de steunre geling voor werkloozen. Zooals bekend be stond hier geen door den Raad vastgestel de steunregeling en tengevolge van aanne ming der motie Idenburg bij de behande ling der begrooting kwam deze thans in den Raad, nagenoeg gelijk vastgesteld door Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. willen de uitvoering in handen leggen van een orgaan, dat zal worden ge vormd door leden van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer van Leeuwen stelt voor, om de uitkeeringen, die de werkloozen ontvangen van Kerkelijke en particuliere instellingen van liefdadigheid niet in mindering te brengen op het steunbedrag, wijl slechts in zeer bijzondere gevallen werkloozen een gift in geld ontvangen. Verder bepleitte hij het verstrekken van kolenbons in het tijd perk van 1 November tot 31 Maart, terwijl de verordening de bepaling van het tijd vak wilde overlaten aan B. en W. Ook stelde hij voor, geen kolenibons te geven voor het geval men in een week 5 heeft verdiend of de gezinsleden f 7.— of meer hebben verdiend, welke bedragen B. en W. hadden gesteld op 3.en 5. De heer Wildt Meijboom kwam er tegen op dat B. en W. voorstelden, om de bepa ling dat men geen steun meer zou erlan gen, als men in een jaar geen 4 weken had gewerkt, buiten werking te stellen. Hij vond, dat er een prikkel moet blijven om' werk te zoeken en 4 weken werk kan men altijd wel krijgen. Hij verzette zich tegen het eerste voorstel van Leeuwen inzoo- t VAN WASSENAAR verre deze gelduitkeeringen wilde uitscha kelen, ook achtte hij beoordeeling door B. en W. wanneer kolenbons moeten worden verstrekt, beter. De heer Verloop bepleitte ook een aantal wijzigingen. De wethouder, Mr. Kiewiet de Jonge, verdedigde het voorstel van B. en W. uit voerig. Hij wees erop, diat B. en W. zoo veel mogelijk de bestaande regeling hadden gevolgd, omdat deze door een 3 1/2-jarige praktijk was gegroeid. Al-leen het verstrek ken van kolenbons was opgenomen en het laten wegvallen van de verplichting, om 4 weken in het jaar te werken, om verder steun te krijgen. Spr. vindt dien prikkel niet zoo noodig, hetgeen hij aantoonde met cijfers van werkzoekenden bij de arbeids bemiddeling, welke voor 95% werkloozen zijn. Op het eerste voorstel-van Leeuwen merkt hij op, dat waar er zoo weinig ge vallen zijn, er practisch eigenlijk niet veel te verwachten is. Het zijn uitzonderingen en in zoo'n geval kan er steeds worden af geweken van den regel. Wat het tijdvak be- betreft voor het verstrekken van kolen bons wijst hij erop, dat de heer van Leeu wen een recht wil scheppen, maar dat is in strijd met een ander artikel. Echter hebben B. en W. geen overwegende be zwaren. Ten opzichte van het derde voorstel heeft spr. nog geen positieve meening. Hij weet niet of de steun hier voldoende is, al heeft hij gehoord, dat dit wel zoo is. Hij wil het Laten, zooals het is. Over de verschillende voorstellen wordt landurig gediscussieerd. Enkele redactiewijzigingen nemen B. en W. over, terwijl de voorstellen van Leeuwen worden aangenomen met 8 tegen 5 stem men. Voor stemden de R. K. de A. R. en de S. D. A. P. en de heer Ruys. v. d. Berg en Gerzon. Hierna wordt behandeld een verzoek van de N.V. van den Berg Gerzon om wijziging van de tarieven van het keur loon voor vee, geslacht voor de Rijks rund vee-centrale, terwijl voorts werd gevraagd verkoop van vleesch in overwerkten toe stand mogelijk te maken. De heer van der Stoel bepleitte een ander tarief. De heer Boender wilde het verzoek in willigen mede uit een oogpunt van werk verruiming. De voorzitter verzette zich tegen moge lijk maken van verkoop van vleesch. Daar door zou den slager concurrentie worden aangedaan. Over een voorstel hieromtrent staakten de stemmen. Benoemd worden hierna de leden en plaatsvervangende leden van het hoofd stembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad en van een tweetal leden van stembureaux ter vervanging van leden, die naar elders verhuisden. Daarna werd behandeld een voorstel van de raadscommissie voor herziening der po litieverordening, om het sluitingsuur voor café's vast te stellen op 12 uur. De voorzitter ontwikkelde hiertegen be zwaren. In het dorp treedt de nachtrust reeds om 11 uur in en ook in andere deelen der gemeente. Al-leen voor den Rijksstraat weg zou het van belang zijn, maar hiertegen had spr. bezwaren van politioneelen aard. De heer Boender wil een uitzondering maken voor de café's langs den straatweg. De heeren Wildt Meijboom en Idenburg bepleitten voor een later sluitingsuur dan 11 uur. Het voorstel van de Commissie wordt aangenomen. Besloten wordt aan de N.V. de Eendracht een perceel grond als bouwterrein te ver- koopen langs den Storm van 's-Gravesan- deweg. Daarna ging de Raad in geheime zitting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10