Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent WOENSDAG 30 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN BAKFIETS DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Bestuurder overleden. Gisteravond omstreeks zes uur heeft een tot dusverre onbekend gebleven automobi list op den rijksweg nabij de Galgebrug te Naarden een bakfiets van achteren aan gereden. De 24-jarige J. Vos uit Bussum, die deze bakfiets bestuurde, werd tegen den grond geslagen. Hij kreeg een schedel fractuur en een zware hersenschudding en is in bedenkelijken toestand overge bracht naar de Majellastichting, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Arbeider onder vallend gesteente. Gisteravond omstreeks elf uur is op de mijn Juli te Heerlen door het plotseling in storten van het dak van een steenlaag een ernstig ongeval gebeurd, waarbij de arbei der K. uit Merkstein (Duitschland) doode- Iijk getroffen werd. Het slachtoffer was 30 jaar oud en on gehuwd. Dit is het eerste doodelijke onge val in het nieuwe jaar. „TeL" GEVAARLIJK SPEL. Na schooltijd waren te Bussum eenige jongens van de Mulo-school aan het „koo- ten", waarbij een steen rechtop wordt ge zet, die dan met andere steenen moet wor den omvergeworpen. De 14-jarige Z. werd daarbij door een steen tegen het hoofd getroffen. In ernstigen toestand is hy naar de Majellastichting overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. AUTOGARAGE UITGEBRAND. Negen wagens een prooi der vlammen. Gistermorgen ontdekte de stationchef te Harderwijk een begin van brand in de tegenover het station gelegen autogarage van den heer J. A. Stempels. De brand breidde zich onmiddellijk zoodanig uit, dat het niet meer mogelijk bleek de garage te behouden, zoodat de brandweer, die met twee spuiten uitrukte, zie her slechts toe kon bepalen het naastgelegen Stations- Koffiehuis te behouden, hetgeen gelukte. Slechts twee auto's had men nog tijdig uit de garage kunnen halen, negen andere werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het gebouw was verzekerd, de wagens slechts gedeeltelijk. De eigenaar van de garage was Maandagavond om 7 uur voor het laatst in de garage geweest. SIGARENFABRIEK TE CULEMBORG IN DE ASCH GELEGD Gisteravond te ongeveer kwart voor acht is brand uitgebroken in de sigaren fabriek van de N.V. v. d. Tak en qo. aan de Buiten Molenstraat te Culemborg. Het groo- te gebouw stond weldra in lichterlaaie. De vrijwillige brandweer rukte met de motor brandspuit uit, terwijl het terrein voor de fabriek door de politie werd afgezet. Nader vernemen wij: Het vuur is ontstaan in dat gedeelte van het gebouwencomplex, waarin de magazij nen en droogkamers zijn gelegen. De fahriek bestaat uit een aantal aaneen- gebouwde onderdeelen, waarvan de meeste drie verdiepingen hoog zijn. Het geheele complex heeft een lengte van ongeveer 200 meter en een diepte van circa 100 meter. In het midden van dit groote complex nu liggen bovengenoemde lokaliteiten, waaruit reeds onmiddellijk blijkt, hoe ge vaarlijk een daar ontstane brand nood zakelijkerwijze moet zijn, aangezien naar alle kanten uitbreiding van het vuur mo gelijk is, zoowel in de vier zijwaartsche richtingen als naar boven, de magazij nen en droogkamers liggen gelijkvloers terwijl de bestrijding van het vuur voor de brandweer buitengewone moeilijkheden op levert, doordat de vuurhaard niet gemak kelijk te bereiken valt. Toen de brand dan ook omstreeks half acht uitbrak, stond de brandweer voor een zeer zware taak. De vlammen grepen snel om zich heen en de brandweer, die met acht stralen het" vuur aantastte, kon niet verhinderen, dat het vernielend element over een steeds grootere oppervlakte woedde. Nadat een uur lang met inspan ning van alle krachten tegen het vuur ge streden was, stortte het dak boven de droogkamers en magazijnen met donderend geweld in, terwijl de vlammen, die plot seling versche lucht toegevoerd kregen, hoog oplaaiden en een regen van vonken over de omgeving joeg. Intusschen drong het vuur met niet te stuiten kracht steeds verder door in de rond dit gedeelte dat toen reeds als ver loren kon worden beschouwd gelegen si- garenmakerswerkplaatsen, het belangrijk ste gedeelte van de fabriek. Uiteraard kon de brandweer, nu de vlammen zich over een zoo groote oppervlakte hadden uitge breid, tegen de laaiende vuurzee maar wei nig uitrichten. Men beschikte slechts over de reeds genoemde acht stralen water, die geleverd werden door de gemeentelijke mo torspuit en de motorspuit van de firma Gebrs. Kronenburg. De toestand was om streeks 9 uur van dien aard, dat gezegd kon worden, dat het geheele fabriekscom plex in vlammen gehuld was en dat van deze groote fabriek naar alle waarschijn lijkheid niet veel zou kunnen worden ge red. De brandweer moest bovendien een deel van haar krachten afstaan voor de be scherming van de belendende perceelen, een diaconiehofje voor ouden van dagen, dat vlak naast de fabriek gelegen is en dat reeds onmiddellijk bij het uitbreken van den brand op bevel der politie was ont ruimd. De zeer ontstelde inwoners van dit hofje werden ondergebracht bij omwo nenden. Het hofje werd door de brand weer voortdurend nat gehouden, maar om streeks negen uur waren de vlammen reeds doorgedrongen tot dat gedeelte der fabriek, dat naast het hofje gelegen is, zoodat het gevaar hier groot was, en de ontruiming alleszins gerechtvaardigd bleek. Aan de achterzijde van de fabriek ligt de stalhouderij „De Klok" van den heer Merkens. Ook dit perceel werd ontruimd en voortdurend nat gehouden. Omstreeks tien uur had het vuur zich zoodanig ontwikkeld, dat ook de kanto ren in lichterlaaie stonden. Het hevigst was het vuur toen echter in de sigarenma- kerswerkplaatsen. Nog echter was het ein de van den brand bij lange na niet in zicht. Kwaadwilligheid in het spel? Boven dè kantoren bevonden zich namelijk de tabakszolders, die reeds begonnen aan getast te raken, waarbij de smeulende ta bak de lucht vervulde met een scherpe, prikkelende walm, die de ademhaling be moeilijkte en het werk van de brandweer, die toch reeds tegenover een bijna boven- menschelijke taak stond, nog meer ver zwaarde. Van de droogkamers en magazijnen ston den toen alleen nog de zwartgeblakerde muren rond een smeulende puinhoop over eind, terwijl rondom in alle hevigheid het vuur zyn vernielend werk voortzette. Het ligt voor de hand, dat vrijwel het geheele stadje op de been was. De politie zorgde voor een behoorlijke afzetting. Op het terrein van den brand waren onder meer aanwezig de burgemeester en de com missaris van politie. Door dezen brand zullen waarschijnlijk een honderdtal arbeiders, die in de fabriek werkzaam waren, op straat komen te staan. Omtrent de oorzaak tast men vooralsnog in't duister. Wel is bekend, gelijk gezegd, waar de brand ontstaan is, doch een nader onderzoek zal nog moeten doen blijken, of het mogelijk zal zijn, de directe oorzaak vast te stellen. De schade, die begrijpelijkerwijze zeer groot is, wordt door verzekering op beurs- polis gedekt. VREEMDE ONTDEKKING VAN DE POLITIE. Te omstreeks 1 uur des nachts kon ge zegd worden, dat men den brand welke be perkt was gebleven tot de fabrieksgebou wen, meester was. Zoo nu en dan laaide het vuur weliswaar nog op doch een ge deelte van de brandweer kon toen inruk ken en van toen of aan werd nog slechts met een paar stralen water gegeven. Een der vleugels van de fabriek heeft men kunnen behouden. Dit gedeelte waar in de opslagplaats voor verpakkingsartike len en de expeditie waren gevestigd is door het vuur gespaard! Doch het is ook in dit gedeelte, op de z.g. fustzolder, dat de politie een eigen aardige ontdekking deed. Naar wij n.l. ver nemen heeft de politie bij haar onderzoek in het gebouw op dezen zolder) aangetrof fen een stapel carton waarop zich een hoe veelheid houtwol bevond, waarin een kaars stond te branden. De politie heeft deze voorwerpen in beslag genomen. Zy zullen nader worden onderzocht, waarbij, aange zien hier aanwijzingen zyn voor kwaad willigheid, mogelijk dingen aan het licht zullen komen welke arrestaties ten gevolge zouden kunnen hebben. Omtrent de oorzaak van den brand in het overige gedeelte der fabriek, welke ont dekt werd door den portier, verkeert men nog in het onzekere, doch het is niet uit gesloten, dat het onderzoek, dat door de ontdekking op de fustzolder kan worden in gesteld, een licht zal werpen op de oorzaak van dezen brand, waardoor voorloopig ten minste 100 man op straat zullen komen. Aangezien in het fabrieksgedeelte, dat behouden is gebleven geen werkgelegen heid voor de sigarenmakers is zal het be drijf voorloopig niet kunnen worden voort- gezet. I By de blusschingswerkzaamheden heb ben geen ongelukken plaats gehad Het ver keer op de route AmsterdamBen Bosch, welke over de Markt loopt moest worden omgeleid vanwege de slangen die daar wa ren uitgelegd. Hoe groot de materieele UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 31 Januari. H u i z e n 301 M. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.003.45 OrgelspeL 4.00 Bybellezing. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Cellorecital. 6.157.00 en 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 N. H. Mannenkoor „Asaf, uit Leer dam en Gramofoonpl. 9.00 Lezing. 9.30 Orgelconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Vervolg orgelconcert. 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 8.00 GramofoonpL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital. 11.00 Kniples Kinderkleeding. 11.30 Fransche chansons. 12.00 Omroeporkest. 2.00 Causerie. 2.30 Kamermuziek door E. Veen (piano) en E. Veen Jr. (viool). 3.00—3.45 ^niples. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radi<ftooneel voor de kinderen. 5.30 AVRO-Octet m. m. v. B. Lensky (viool). 6.30 Sportpraatje. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o. 1. v. E. v. Beinum, m. m. v. Annie Woud (piano). In de pauze: Pianospel door Bela Bartok. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. M. m. G. Moretti (zang). 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.10 Rutland Square en New Victoria Orkest. I.20 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 5.05 Orgelconcert. .535 A. Campoli en zijn orkest. 6.50 Handel-concert. 7.10 Duitsche les. 7.40 GramofoonpL 8.20 „Love needs a waltz", spel met mu ziek. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.35 BBC-Orkest. II.3512.20 Grosvenor House Dance Band. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.50 Pascal-orkest. 5.20 „L'homme a bonnes fortuners", van Baron. 9.05 Nat. Orkest. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.50 Concert uit Rest. „Ritz". 7.30 Wagner-concert m. m. v. orkest en solisten. 10.1011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Uit Miinchen: Omroepkleinorkest 12.35 Gevar. concert 1.35 „Deutsche Stamme „Deutsche Tanze", causerie met gramofoonpl. 3.20 Uit Koningsbergen: Omroepklein orkest. 5.10 Gramofoonpl. 6.20 Concert. 6.50 GramofoonpL 7.30 Omroepkleinorkest. 8.30 Omroeporkest. 9.5011.20 Weragkamerorkest, m. m. vocaal sextet. Rome, 421 M. 8.20 „Nero", opera van Mascagni. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 GramofoonpL I.302.20 Omroeporkest. 5.20 Orgelconcert. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonpl. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 GramofoonpL 8.20 Omroeporkest. 9.50 Optreden van de „Renaudins". 10.3011.20 GramofoonpL Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 „Der Flieger", ballade met muziek. 8.10 Uit New York: „Tanz van Ueber- see". 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Concert uit Kiel. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 3e Programma. 8.0011.20 Een der Duitsche zenders. II.2012.20 Kalundborg. 12.2014.20 Luxemburg. Pl.m. 14.20—15.20 Kalundborg. 15.20—17.20 Londen Reg. 17.20—17.50 Brussel Fr. 17.5018.35 Leipzig. 18.3520.20 B erom unster. 20.20—23.30 Milaan. 23.30afloop Weenen. 4e Programma 8.058.50 Parijs Radio. 10.35 DroJtwich. 11.0512.40 Londen Reg. 12.4014.20 Droitwich. 14.2015.20 Londen Reg. 15.20—18.20 Droitwich. 18.20—19.10 Keulen, 19.1019.30 Londen Reg. 19.3020.00 Sportpraatje door den heer J. G. A. J. Janssen (journalist). 20.00—20.20 Keulen. 20.20—21.50 Droitwich. 21.50—23.20 Keulen. 23.20afloop Londen Reg. schade is, kan men nog niet nagaan. Bo ven de sigarenmakerij was een hoeveel heid losse tabak opgeslagen, deze heeft men tijdig kunnen redden. Ongeveer 40 balen ter waarde van naar schatting f 40.000 heeft tabak van goede kwaliteit, in het geheel men evenzeer kunnen redden. Tot ver na middernacht was de belangsteling van het publiek nog zeer groot. DE ZAAK PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Verdachten niet in vrijheid gesteld. De Raadkamer van de Rechtbank te Am sterdam besliste gisteren afwijzend op de requesten, waarin de in vrijheidstelling werd verzocht van de beide verdachten in de Paleis voor Volksvlyt-zaak, M. en PL FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). 18) Wang-Hi dacht een oogenblik na. „Ben je er van overtuigd, dat het brief je van Miss Barrinton is?" klonk het toen. „Absoluut!" „Dus je denkt niet dat het een valstrik is? Dat ze „Dat Miss Barrington een valstrik voor my opzet, is buitengesloten", verklaarde Forstyh vol overtuiging. „Nu, eerlyk gezegd", stemde de Chinee- sche arts toe, „geloof ik, dat je gelijk hebt. Maar in dergelijke omstandigheden kun je niet vooraichtig genoeg zijn. Het is mis schien verstandig als ik even met den jon gen praat, alEcht kan ik iets ontdekken." „Doe dat; inmiddels kan ik overleggen, wat mij te doen staat." Hij hervatte zijn rustelooze wandeling door den tuin, tot Wang-Hi zich weer by hem voegde. „Er is geen twijfel aan dat Miss Barring ton den brief gestuurd heeft", vertelde hij. „Ik kan den jongen op geen enkele leugen of tegenspraak betrappen." „Ik heb onderwijl een plan bedacht", zei Forsyth h:erop. „Ik moet haar te hulp komen, ik kan haar niet aan de genade van die twee bandieten overlaten. Wij zullen de zendingssampan voor haar gereed ma ken; ik zal haar helpen Barrington's huis te veriaten en wanneer ik haar veilig en wel aanboord heb, kom ik hier terug." „Als er op straat mar geen gevaar voor je is", opperde Wang-Hi. „Na donker niet. Ik kan kleeren van jou aandoen; als Chinees zal ik niet de aan dacht trekken; daarbij verwachten ze niet, dat ik mij na het gebeurde van vanmiddag, zoo gauw weer vertoon. De heele zaak zal niet meer dan een uur kosten." Hij wacht te een oogenblik en vervolgde; „Zoek jy Ching op, terwyl ik het antwoord schrijf en geef hem instructies om provisie in de sampan te laten brengen. Laat hij er da delijk voor zorgen, want zoo gauw het don ker is moeten we weg." Hij vroeg den boodschapper even geduld te hebben, ging het huis binnen en schreef een briefje aan Kathleen, waarin hij haar mededeelde dat hij, als Chinees vermomd, kort na donker bij de poort van haar va ders huis zou komen; ze moest dan klaar zijn en wachten tot hij drie maal geklopt had. Hij deelde haar in 't kort mede, dat hy maatregelen getroffen had, die het haar mogelijk zouden maken naar Canton te gaan en spoorde haar aan, zich dapper te houden. Hij verzegelde de enveloppe, gaf den brief aan den jongen en beloonde dezen met een zilveren dcllar. De Chinees nam de enveloppe en het geld aan zonder een spier te vertrekken en toen Forsyth de poort geopend had, liep hij met een sluwen lach om zijn dunne lippen heen. Toen'de man verdwenen was, begon Dick Forsyth toebereidselen te maken voor zijn avontuurlijke onderneming en nadat de duisternis was ingevallen, klom hij, in Chineesche kleedij, over den muur aan den achterkant van het huis. Het plein lag stil en verlaten en overtuigd, dat hij geen ge vaar liep lastig gevallen te worden, sloeg hy den weg in naar Barrington's wo ning. Hy bereikte het pad, dat van den hoofd weg er heen voerde, liep behoedzaam over het gras, dat het aan den kant omzoomde en kwam aan de witte poort. Hij keek be hoedzaam om zich heen, zag alleen zwij gende duisternis en klopte met het heft van zijn zakmes driemaal op de poort. Het geluid klonk helder en duidelijk door de stilte en hij wilde juist zijn hand opheffen om het signaal te herhalen, toen hij in zijn onmiddellijke nabijheid een plotselinge be weging bemerkte. Hij draaide zich half om en op hetzelfde moment hoorde hij een soortgelijk geluid aan zijn andere zijde. Vóór hij kon roepen of iets doen om zich te verdedigen, doemde een schaduwige ge daante uit het donker op en klemden zich een paar pezige handen, met scherpe na gels om zijn hals. De aanval geschiedde zoo onverhoeds, dat Dick Forsyth op den grond tuimelde, maar toen hij lag, begon hy zich als een bezetene te verweren. Een andere gestalte plofte bovenop hem en de volgende secon de kreeg hij met een gevulden bamboestok een venijnigen tik op het hoofd. Hij had een gewaarwording alsof hij een feilen lichtstraal zag, toen verloor hij het be wustzijn. Zyn aanvallers, die zijn lichaam voelden slap worden, stonden op en vol tooiden hun werk door zyn handen en voe ten te binden. En aan den anderen kant van de poort, in smartelijk begrijpen, stond Kathleen Barrington, zich wanhopig afvragend wat ze doen zou. Ze had daar gestaan toen For syth klopte en haar hart was van vreug devolle verwachting vervuld geweest, Maar al spoedig had een namelooze angst haar aangegrepen; de volgende geluiden lieten haar niet in twijfel dat Dick For syth was overrompeld en toen het eens klaps stil werd teeken dat de strijd ge ëindigd was had ze het wel kunnen uit gillen van vertwijfeling, want ze was overtuigd, dat de aanvallers hem hadden vermoord. Met bo venmenschel ij ke inspan ning hield ze zich in, duwde de poort open en liep naar buiten. Ze zag in de duisternis, dat twee schim mige figuren zich over een derde bogen, die op den grond lag. Opeens viel al haar angst af, een blinde, roekelooze moed, een gevoel, dat uit de oer-diepten van haar instinct opsteeg, verdrong elke redeneering, en met een ongearticuleerden kreet wierp ze zich op den dichtstbyzynden aanvaller in de ydele hoop den bewusteloozen For syth te kunnen helpen. Maar op datzelfde oogenblik glipten twee andere mannen ge luidloos buiten de schaduw van den muur. Een van hen had een zak in zijn hand en toen zijn metgezel Kathleen vastgreep, gooide de eerste haar den zak over het hoofde waarna ze haar snel vastbonden. Een paar minuten later lag ze, ingepakt als een mummie, hulpeloos aan hun voeten. De twee kerels die met Forsyth bezig waren geweest hadden hun taak volbracht en richtten zich op, alle vier hijgden nu van inspanning; een van hen lachte; toen ver scheen een vyfde op het tooneel. „De stoelen!", commandeerde hij. Het viertal scheen zich in de duisternis op te lossen en terwijl ze weg waren, ging de laatstaangekomene naar den bewuste loozen Forsyth toe en gaf hem een schop. „Zoo, hond van een Engelschman! Jij wou mij bedreigen! Wel, daar zlil je nu van lusten en je zult bidden om te mogen sterven, dat vertel ik je!" De vier mannen keerden terug met een paar draagstoelen. „Smijt ze er in!" riep de mandarijn, want de vijfde persoon was niemand anders dan hy. i De vier gehoorzaamden en toen de man darijn een nieuwe order gaf, schommelden de stoelen aan de schouders der dragers. Een moment daarna begonnen ze langzaam den heuvel af te dalen. Een. goed uur later gleed Forsyth van de duisternis der bewusteloosheid in een andere duisternis, die tot zijn zinnen door drong, zonder dat dezen hem echter eeni ge aanwijzing konden geven omtrent de plaats, waar hij zich bevond. Eenigen tijd lag hij stil voor zich uit te staren, toen be reikte het geklots van water zijn oor, een muffe lucht kwam in zijn neus, terwijl hij een menigte geluiden opving, die zijn ge dachten associeerden met de beweging van een schip. Juist terwijl hij zich hiervan be wust werd, hoorde hij het getrippel van pootjes en een seconde later lier er iets over zyn lichaam. Hij maakte een plotselin ge, bruuske beweging, de rat piepte en sprong weg. Toen trachtte hij zich op te richten. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9