Een tunnel onder de Straat van Gibraltar? PRINS CHARMING VERKOOPT ZIJN RANCH EUROPA EN AFRIKA VERBONDEN Hij kan geen verre reizen meer maken. Oude en nieuwe plannen. De commissie, welke belast is met de bestudeering van het project inzake den bouw van een tunnel onder de Straat van Gibraltar, heeft onlangs besloten, een de legatie uit haar midden besprekingen te Parijs en te Londen te doen voeren. In de Fransche hoofdstad zal van gedachten worden gewisseld met de Trans-Sahara- Spoorweg-Maatschappij en te Londen met de onderneming, welke den bouw van de spoorlijn KaapstadCairo ten uitvoer zal brengen. Door de komende besprekingen is het Gibraltarplan opnieuw aan de orde gekomen. Met den bouw van den tunnel onder de Straat van Gibraltar schijnt het dan toch werkelijk ernst te worden. Ongeveer drie jaar geleden werd door het Spaansche Ministerie van Verkeer een commissie ingesteld, welke werd opgedra gen een studie te maken van de ontwer pen. Deze commissie stond onder voorzit terschap van den Spaanschen Minister van Verkeer, terwijl ingenieur de Jonovois, die een groot deel van zijn leven aan de tun nelplannen heeft gewijd, tot algemeen se cretaris werd benoemd. Ongeveer een half jaar werd aan de bestudeering van de plannen gewijd, terwijl de overige tijd werd besteed met het nemen van talrijke proe ven. Vele peilingen en boringen werden verricht, teneinde de geologische gesteld heid van den bodem tusschen Tarifa en Alcazzar Seguer te leeren kennen. Op grond van deze onderzoekingen is genoem de commisie toen in den zomer van 1933 Een straatje in de oude vestingstad. tot de conclusie gekomen, dat de bodem gesteldheid, zoowel bij de Spaansche als bij de Afrikaansche kust, de grootst moge lijke garantie biedt vor het welslagen der plannen. In zijn verslag omtrent deze onderzoe kingen verklaarde prof. Seneritz: „Wij hebben kunstmatige aardbevingen ver wekt door middel van hopderden kilo's dynamiet, welke de commissie op verschil lende plaatsen op den zeebodem liet ont ploffen. Dank zij de seismografen, waar mede de voortplantingssnelheid van den schok werd gemeten, heeft de commissie een juist beeld kunnen ontwerpen van de geologische structuur van den ondergrond tot op 1250 meter diepte." Na lezing van het rapport verklaarde ko lonel Jonovois, dat de tunnel thans onge twijfeld zal worden gebouwd. Vermoedelijk zal de officieele openstelling reeds plaats hebben in 1941 of uiterlijk in het voorjaar van 1942. Men zal dan in een slaapwagen van Ma drid naar Niger reizen; Parijs is dan nog maar vier dagreizen van Dakar of vijf dagen van het Tsadmeer, gelegen in het Zuiden van de Sahara, verwijderd. Het denkbeeld dezen tunnel te boren is eigenlijk al betrekkelijk oud, want reeds in 1802 legde een Fransch ingenieur aan Napoleon een plan voor van een onderzee- sche doortocht van Gibraltar naar Afrika. De laatste tien jaren echter hielden de Europeesche economen en technische des kundigen zich druk bezig met het vraag stuk om een tunnel te bouwen in de Straat van Gibraltar, maar eerst sedert 1919, toen te Barcelona een Studie- en Verwezenlij kingscommissie werd opgericht, begon het plan een precieser vorm aan te nemen. Door verschillende deskundigen zijn plannen voor een dergelijken tunnel ont worpen. Een van hen is de Spaansche inge nieur Ibanez de Iber, die reeds sinds 1908, vanaf den tijd, dat hij als jong ingenieur zijn loopbaan aanvang, er op uit was een plan te ontwerpen voor .een onverbreke lijke verbinding tusschen Europa en Afri- De drempel der Middellandsche Zee Gibraltar. Een vesting, wel ke den smallen toegang tot de zon nige zee beheerscht en vrij houdt, zoolang de belangen van de We- reldmogendheid haar belangen niet belaagd ziet. Op den Zuidelijken punt van Spanje, zetelt de macht van het Britsche wereldrijk, reeds eeuwen lang. Gibraltar is een strategisch punt bij uitnemendheid. Behalve, dat het de landen aan de Middellandsche Zee kan afsluiten, van den Atlan- tischen Oceaan, kan het met de dreigende monden van zijn vèrdra- gende kanonnen reiken tot ver in het Noordelijk deel van Afrika. Vermetele plannen zijn in den menschelijken geest gerijpt; Europa en het Zwarte werelddeel moeten verbonden worden met een tunnel. Dit is een merkwaardig symbool; het beteekent dat de kloof, welke het blanke ras van de gekleurde scheidt moet worden overbrugd niet alleen, maar dat ook de gewel dige tegenstellingen moeten wor den ondergraven, om zoo een ver bindingsweg tot stand te brengen. De toenadering der rassen onder ling is een moeizaam werk, moei zaam ook zal de verbindingsweg tusschen beide werelddeelen zijn. In dit artikel vertellen wij een en ander over dit stoute plan. ka. Ingenieur de Iber heeft op dit gebied reeds heel wat proefnemingen gedaan, wel ke proeven het kapitaal van millioenen heeft gekost. Ook liet hij in de zee ongeveer driedui zend peilingen verrichten en ruim twee duizend grondboringen in den bodem der beide continenten. Zijn plan werd door admiraals, genie-officieren, geleerden en andere deskundigen aan een nauwgezette bestudeer in g onderworpen en als zeer goed uitvoerbaar beoordeeld. Voor het ontwer pen van dit plan werd aan ingenieur de Iber door de Fransche Academie van We tenschappen den Binoux-prijs toegekend. Ook de Spaansche artillerie-officier, over ste Pedro Jonovois, adjudant van den ex- koning heeft zich geruimen tijd met de tun nelplannen bezig gehouden en ook door hem werd een ontwerp bij de regeering in gediend. Het derde groote plan, hetwelk voor ver wezenlijking vatbaar is, werd gemaakt on der leiding van generaal Rubio y Bella. Volgens dit project zou de tunnel aanvan gen een weinig ten Westen van Tarifa en eindigen op een punt ten Oosten van Tan- gar. De lengte van den tunnel zou 32 kilo meter bedragen en zijn diepte varieeren van 250 tot 500 meter. De snelheid, waar mede de tunneltreinen zich zouden voort bewegen, wordt op 30 kilometer berekend, zoodat het onderzee-traject in ongeveer een uur zou kunnen worden afgelegd. Per etmaal zouden 120 treinen den tunnel kunnen passeeren. Dit plan trok sterk de aandacht der regeering en deze stelde dan ook een comité van vijftig leden in, welke onder leiding van generaal Rubio y Bella rapport over dit plan moest uitbrengen. De geprojecteerde tunnel verwierf de algemee- ne goedkeuring van het comité eh zal dan ook door de Spaansche regeering als ba sis van verdere werkzaamheden worden beschouwd. De totale duur der werkzaamheden zou ongeveer vijf jaar omvatten, terwijl de kosten op een bedrag van 300 millioen pe seta's worden geschat. Hoewel het een enorm bedrag is, hoopt men het toch in Spanje te kunnen plaat sen, waardoor de onderneming geheel „na tionaal" zou kunnen blijven. Menigeen zal er zich over verwonderen, dat de tunnel een lengte zal krijgen van 32 kilometer, terwijl de Straat van Gibraltar toch be langrijk smaller is. Dit lang traject wordt gerechtvaardigd door de samenstelling van den rotswand, waardoor de tunnel moet worden gebouwd. Europa en Afrika heb ben n.l. vroeger, zooals men weet, één ge heel uitgemaakt, en onder zee is deze ver binding nog duidelijk waar te nemen. De verbinding is evenwel veel dieper gele gen dan het niveau waarop men dan tun nel wil boren, terwijl de rotsgrond daar ook veel harder is. Het plan van generaal Aubio y Bella omvat een drievoudigen tunnel, n.l. twee voor het treinverkeer en een waardoor het infiltratiewater zal wor den weggepompt; de tunnels voor het trein verkeer zullen van enkel spoor worden voorzien, terwijl de middellijn vijf meter zal bedragen. Door den Gibraltar-tunnel zullen Europa en Afrika ten nauwste met elkaar worden verbonden, terwijl Zuid- Am erika hierdoor ook veel dichter bij Europa zal worden gebracht. Een geregelde luchtlijn, welke in Dakar aanvangt, zou zijn voortzetting vinden in een spoorlijn DakarTanger en vandaar j door den tunnel naar Europa. Als men in Europa echter tot den aanleg van den tunnel zou overgaan, zullen er nog heel wat problemen moeten worden opgelost. Om eenige voorbeelden te noe men: zou de tunnel worden geïnternationa liseerd of zou hij geheel in Spaansche handen blijven? Wat zou het lot van Tan ger worden? Zou Frankrijk den tunnel in oorlogstijd voor troepenvervoer uit Afrika willen gebruiken en daarom gaan streven naar een verbond met Spanje? En wat zou dan de houding van Engeland en Italië worden? Voor Spanje zelf is aan den tun nel nog een andere kwestie verbonden, n.l. het feit, dat Gibraltar Engelsch grondbezit is. Zooals men weet, was op deze plaats vroeger een Pheenisische nederzetting, welke later door een Romeinsche kolonie werd vervangen. In 711 landde hier de Moor Tarik ihn Zijad, die er een groot Moorsch kasteel be woonde, hetwelk thans als vesting en gevangenis dienst doet. Hoewel dé Mooren hun vesting in den loop der eeuwen hadden versterkt, wer den zij toch in 1309 overwonnen door de Castilianen, die echter op hun beurt in 1335 het veld moesten ruimen voor de Marokkanen. In 1462 kwam Gibraltar in het bezit van den Hertog van Medina, die het in 1502 afstond aan den Spaanschen koning. Karei V maak te van Gibraltar een sterke ves ting, hetgeen evenwel niet verhin derde, dat in 1704 een Engelsch- Nederlandsche vloot er in slaagde zich van Gibraltar meester te ma ken. Hoewel de Spanjaarden her haaldelijk pogingen deden hun be zit te herwinnen, werd bij den Vre de van Utrecht in 1713 Gibraltar aan Engeland toegewezen, tot welk land het thans nog behoort. Over ste Jonovois, die over het tunnel plan een boek heeft geschreven, stelt hierin voor, dat de Engelschen Gibraltar aan Spanje zouden terug geven, opdat de tunnel nimmer di rect militair bedreigd zij; tevens stelt hij voor, dat Engeland als ver goeding het eilandje Albaran, bene vens de drie Chafarinas-eilanden, alle gelegen nabij de kust van Ma rokko, zou bekomen. Ook in Andalusië bestaat in de laatste twee jaren een sterke actie om het Gibraltar terug te krijgen. De Andalusiërs stellen zich voor, dat deze teruggave te bereiken is langs den weg van diplomatieke onderhandelingen. Volgens de le gende zal Gibraltar zoolang in het bezit van Engeland blijven, als er apen op de oninneembare vesting huizen. Dit bijgeloof is zoo diep ingeworteld, dat er een officier en een onder-officier speciaal belast zijn met de verzorging van de acht apen, welke er zijn overgebleven van de honderden, die er leefden, toen in 1704 de Engelschen tezamen met de Hollanders dit gebied op den Spaanschen koning verover den. Over de voortdurende vermindering van het aantal apen begon men zich eerst te verontrusten, toen eenige jaren geleden bleek, dat er nog slechts enkele wijfjes apen over waren. De gouverneur van Gi braltar importeerde eenige apen uit Afri- EN DE KOSTEN ZIJN 00K WAT HOOG! Naar wordt medegedeeld, is de Prins van Wales voornemens zijn boerderij in den Canadeeschen staat Alberta te verkoo- pen. Afgezien van de kosten voor het on derhoud van een ranch, welke hij slechts zelden bezoekt, zoekt de Prins een kooper vooral omdat steeds toenemende verplich tingen, welke zijn koninklijke positie hem stelt, hem zullen dwingen meer in Enge land te blijven en in de toekomst veel min der irl het buitenland te reizen. Sinds het jaar 1919 is de Prins van Wales in het bezit dezer boerderij, welke in ge heel Canada geldt als een modelranch. De ranch bevindt zich in het middelste ge deelte van Canada en wel in de provincie Alberta. De inrichting is niet veraf gele gen van de beroemde Rockey Mountains in het Zuid-Westelijk deel van deze pro vincie. De meest nabijgelegen plaats van meer beteekenis is High River, terwijl het plaatsje Pekiske eveneens niet ver van daan verwijderd ligt. ka, maar zij werden door de kwaadaardige wijfjes-apen gedood. Later liet men een halve kolonie uit Marokko komen en thans is de familie weer dusdanig uitgebreid, dat Engeland voorloopig niet bevreesd behoeft te zijn. Hoewel Gibraltar onder Engelsch bestuur staat, verkeeren de bewoners op zeer vriendschappelijken voet met Spanje. Tus schen het Engelsche en Spaansche grond gebied ligt een neutrale zone van honderd Als middelpunt van deze voorname streek gelden de drie in den vorm van een driehoek ten opzichte van elkaar liggende steden Medicine Hat, dat geheel in het Oosten ligt, Lothbridge, dat het meest Zui delijk is gelegen en ten slotte Calgary, dat het noordelijk centrum van handel en ver keer is geworden in de periode van ont wikkeling, waarvan vooral deze streken hebben geprofiteerd; juist daarop mogen zij er nu op bogen in een zoo goeden staat van bloei te verkeeren. Op deze zoo gun stig gelegen boerderij, waarvan de veesta pel over geheel Canada beroemd is, wijl zij kan doorgaan voor de beste van deze omgeving, wordt de leiding gegeven door professor Carlyle. Deze bekwame bestuurder, die de vee stapel van deze boerderij zoover heeft we ten op te voeren, heeft enkele jaren gele den bij de ontdekking van petroleum op de velden van deze vorstelijke farm zich uitgelaten over de mogelijkheden, welke in deze ontdekking lagen opgesloten. Zoo als bekend, bevat de Turner Wally, waar ook de Koninklijke Shell geen onbekende is, bronnen, welke schier zuivere benzine voortbrengen. meter. Als er in Gibraltar een of ander militair feest wordt gevierd, komen de Spaansche officieren met hun staf de plech tigheid opluisteren. De inwoners van Gibralta die toch eigen lijk bij de kwestie het meest zijn geipte- resseerd, bekommeren er zich niet om, of zij bij Engeland, dan wel bij Spanje be- hooren. Zij hebben het onder het Engelsch bestuur niet kwaad, deshalve zij er zich geen zorgen over maken. Men heeft professor Garlyle, toen hij op een doorreis te Grennock arriveerde, het een en ander gevraagd over de beteekenis en de toekomst van deze bronnen. De lei dér van de farm heeft toen medegedeeld, dat, indien de prins de gelegenheid zou benutten om de bronnen tot hun hoogste productiviteit te brengen en het te exploi- teeren, hij ongetwijfeld in staat zou zyn een welgesteld petroleummagnaat te wor den. Ofschoon in het algemeen de capaciteiten van de bronnen nog niet volkomen bekend zijn, meende de professor, dat de beste ver wachtingen ervan mochten worden ge koesterd, want een overvloed van olie zou hier verborgen zijn. De Prins van Wales schijnt echter voor exploitatie der oliebronnen niet veel ge voeld te hebben, want nadien hoorde men niet meer van het plan, door prof. Carlyle aan den Prins voorgesteld. In de provincie, waarin Prins van Wales' farm staat, hebben zich in den loop der ontwikkelingsperiode, welke Canada heeft meegemaakt, ook verschillende land- genooten gevestigd. Omstreeks de jaren 1912 en '13 zijn verschillende Nederland- sche kolonisten naar Canada getrokken en hebben een kolonie gesticht ten Noord- Westen van Edmarton. Deze kolonie heeft zich zeer snel ontwikkeld, zoodat er o.a. in „Neerlandia", gelijk de provincie heet, nu reeds een groot aantal wegen zijn aange legd en een druk verkeer zich heeft ont wikkeld. Ook in de nabijheid van de vorstelijke ranch zijn een aantal Nederlandsche emi granten meterwoon gevestigd, waar zij het gemengd- en graanbedrijf uitoefenen. Zij wonen voornamelijk te Monach, Iranum en Lethbridge. De ranch van den Prins van Wales werd in October van 1931 door een vrij grooten brand gedeeltelijk v erwoest. Ernstige schade werd aan het landbouwbedrijf aan gericht. De brand werd toegschreven aan zelfontbranding. Een deel van het vee kwam toen in de vlammen om. De totale schade werd op c.a. 18.000 dollars beraamd. Haagsch Persbureau.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8