''Gesprongen handen PUROL WOENSDAG 30 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 De wedstrijd Nederland- Zwitserland te Davos. Nieuwe wereldrecords van Lanqedijk en Ballangrud op 3000 Meter. De weersomstandigheden te Davos wa ren gisterenmorgen, toen de 500 meter werd gereden voor den wedstrijd Zwitserland Nederland, tamelijk goed. Eerst sneeuwde het een beetje, maar daarna klaarde 't op. Op de 500 meter hebben de oude rijders betrekkelijk goede tijden gemaakt. Koops reed den afstand in 46 sec., terwijl zijn beste tijd tot nu toe in Zwitserland 46.7 sec. was geweest. Blaisse bracht zijn tijd terug van 46.9 sec. op 45.8 sec., terwijl Lan- gedijk zijn tijd een flink stuk omlaag bracht nl. van 47.5 sec. op 45.8 sec. Dijkstra verbeterde zijn tijd van 46.6 op 46 sec. en ook het rijden van Stelling de Boer was verbeterd, getuige zijn tijd van 48.2 sea (oude tijd 48.5 sec.). Van de rijders, die voor het eerst aan den start kwamen in een buitenlandschen wed strijd, viel Roos erg mee. Over het alge meen startten de nieuwe rijders tamelijk onrustig, terwijl ook valpartijen voorkwa men. Over het algemeen kan echter ge zegd worden, dat hun rijden meeviel. De Noor Ballangrud was ook van de partij. Hij had startvergunning gekregen, maar voor den landen wedstrijd reed hij nog buiten mededinging. Toegejuicht mocht worden het rijden van de Zwitsersche Mej. Rogger, die een goeden tijd maakte op de 500 meter. Zij startte om de 24 rijders vol te maken. De Nederlandsche rijder Caste- lein nl. was ziek. Over het algemeen zijn vele personen te Davos lijdend aan griep en enkele Nederlandsche rijders hebben veel last van verkoudheid. De 3000 meter. De weersomstandigheden waren des middags minder gunstig. Tijdens de ritten sneeuwde het af en toe. Om 2 uur werd een aanvang gemaakt met de 3000 meter. Van de oudere rijders viel Langedijk op door zijn uitstekend rijden. Hij reed in zijn rit tegen Ballangrud en slaagde er in het wereldrecord, staande ten name van Mi chael Staksrud (Noorwegen) met een tijd van 4 min. 59.1 sec. gevestigd in Febr. 1933 te Hamar te verbeteren en te bren gen op 4 58.2 sec. Ook Ballangrud bleef beneden het wereldrecord en beneden den tijd van Langedijk. De Noor deed 4 min. 49.6 sec. noteeren en aan het bestuur van de I. E. V. te Stockholm zal worden ver zocht om dit wereldrecord te erkennen. Langedijk's beste tijd was tot nu toe ge weest, 5 min. 8.8 sec., wel een bewijs, dat hij vooruitgegaan is. De beste Nederland sche tijd bedroeg 4 min. 59.8 sec., dus ook daar is hij nog onder gebleven. Dijkstra bracht zijn tijd terug van 5 min. 19 sec. tot 5 min. 3.6 sec. Koops deed het nog beter en haalde zijn tijd van 5 min. 23.7 sec. met 14.5 sec. naar beneden. Wat de nieuwe rijders betreft, de tijd van Akerboom was uitstekend 5 min. 11 sec. De anderen reden onzeker, er vonden diver se valpartijtiss plaats, maar allen hebben hun baan uitgereden. In het algemeen klassement bezette Bal langrud de eerste plaats, gevolgd door Lan gedijk, die dus den wedstrijd tegen Zwit serland heeft gewonnen. De gedetailleerde uitslagen luidden: 500 meter: 1. Ballangrud, Noorwegen, tijd 43.4 sec.; 2 en 3 J. Langedijk en B. Blaisse, beiden een tijd van 45.8 sec.; 4 en 5 R. Koops en L. Dijkstra, beiden een tijd van 46 sec.; 6. S. Heiden tiid 46.8 sec.; 7 en 8 J. Roos en Stelling de Boer beiden een tijd van 48.2 sec.; 9. can der Ruit 49 sec.; 10, 11 en 12 A. Koreman, Henneman en Rog ger (Zwitserland), allen een tijd van 49.2 sec.; 13. K. de Koning tijd 50.6 sec. gevallen 14 en 15 D. van der Duim en Zipperlen, Zwitserland, tijd 51.2 sec.; 16. D. Havik tijd 51.4 sec.; 17. E. Kootstra tijd 51.6 sec.; 18 en 19 B. Schol ten en K. Hart, beiden een tijd van 52 8 sec.; 20. Mej. Rogger, Zwitser land, tijd 54.6 sec.; 21. Jan Zeegers tijd 56 sec.; 22. J. Akerboom tijd 59.8 sec. geval len; 23 W. van der Horst, tijd 1 min. 2.8 sec., gevallen: 24. H. Jochems, tijd 1 min. 6.4 sec. gevallen. 3000 meter: I. Ballangrud, Noorwegen tijd 4 min. 49.6 sec., nieuw wereldrecord; 2. J. Langedijk 4 min. 58.2 sec., nieuw we reldrecord; 3. S. Heiden tijd 5 min. 2.6 sec.; 4. L. Dijkstra tijd 5 min. 3.6 sec.; 5. R. Koops, 5 min. 9.2 sec.; 6. J. Akerboom tijd 5 min. 11 sec.; 7. Van der Ruit, tijd 5 min. 13.8 sec.; 8. Stelling de Boer tijd 5 min. 15 2 sec., gevallen; 9. K. de Koning, 5 min. 18.6 sec.; 10. B. Blaisse tijd 5 min. 19.2 sec.; 11. J. Roos tijd 5 min. 21 sec.; 12. Rogger, Zwit serland, 5 min. 28 6 sec.; 13. B. Scholten 5 min. 30.6 sec.: 14. G. Henneman tijd 5 min. 33.8 sec. gevallen; 15 en 16. D. van der Duin en W. van der Horst, beiden tijd 5 min. 34.8 sec.; 17, Zipperlen Zwitserland, tijd 5 min. 36 sec.; 18. A. Koreman tijd 5 min. 51.6 sec.; 19. Jan Zeegers tijd 5 min. 51 8 sec.; 20. E. Kootstra 5 min. 55.2 sec.; 21 en 22. D. Havig en Mej. RFogger, Zwitserland, beiden tijd 6 min. 1.8 sec.; 23. H. Jochems tijd 6 min. 10.8 sec.; 24. K. Hart tijd 6 min. 26 sec. gevallen. Klassement: 1. Ballangrud, Noorwegen; 2. Langedijk. Nederland; 3. Dijkstra, Neder land; 4. S. Heiden, Nederland: 5. Koops, Nederland: 6. B'aisse, Nederland; 7. Stel ling de Boer, Nederland. Vecxcajcfat 4**, cjjzrv&est Doos 30 en 60ct. Bij Apoth en Drogisten. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DAVOS. Sterke deelneming. Aan de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats, welke Zaterdag 2 en Zondag 3 Februari as. te Davos worden gehouden zullen var Nederlandsche zijde deelnemen: Langedijk, Dijkstra, Heiden, Koops, Blaisse, Stelling de Boer, Roos en de Koning. Voorts zal ook Ballangrud starten. Verwacht worden nog rijders van Engeland, Hongarije, Oostenrijk, Duitschland, Italië, Zwitserland en Lethland. VOETBAL K. J. J. LOTSY UIT DE T. C. Naar wij vernermen heeft de heer K. J. J. Lotsy op medisch advies zijn functie van voorzitter van de Technische Commissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond neergelegd. SCH\KEN R. K. LEIDSCH SCHAAKVERBAND. Gisterenavond speelden Utile Dulci I uit Roelof arendsveen en Deliciae Nostrae uit Zoeterwoude den laatsten -wedstrijd om het kampioenschap, eerste groep. Hoewel in vroeger gespeelde wedstrijden Roelof- arendsveen tamelijk sterk uitkwam bleek in denzen wedstrijd Zoeterwoude verre weg de meerdere te zijn. De uitslag is als volgt: Utile Dulci IDeliciae Nostrae I Th. OlijerhoekW. Demmendaal 01 A. v. PeltW. Demmendaal 01 G. van RijnF. de Bruijn 10 J. HillebrandB. J. Wittenberg 01 P. van DoorenH. Staats 01 Joh. OomenH. v. d. Poel 01 H. BakkerW. Hoogzaad 01 P. SeipW. v. Niekerk 01 D. HoogenboomF. Grimbergen 01 Totaal 18 JAARVERGADERING LEIDSCH SCHAAKGENOTSCHAP. In In den Vergulden Tusk werd gister avond de jaarvergadering van het Leid^ch Schaakgenootschap gehouden. De heer Ir. J. J. G. van Hoek, opende de vergadering en gaf vervolgens het woord aan den secre taris voor het lezen van de notulen en het uitbrengen van het jaarverslag. De kas vertoonde ditmaal zeer gunstige cijfers, een flink batig saldo. De aftredende bestuurs leden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, in de plaats van den heer G. Bossch die zich niet herkiesbaar stelde, koos men den heer W. H. v. d. Nat. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: voorz. Ir. J. J. G. van Hoek, vice-voorz. D. de Jong, seer. Dr. J. F. Sirks, penningm. M. M. Segaar en wedstrijdleider, tevens commissaris van materieel W. H. v. d. Nat. Vervolgens kwam aan de orde de viering van het 40-jarig bestaan der vereeniging op 23 Maart a.s. Een commissie van 4 per sonen, bestaande uit de heeren M. M. Se gaar, W. H. v. d. Nat, Mr. J. G. van Eyber- gen en L. J. Rutten zal zich belasten met het samenstellen van een feestprogramma. Overwogen wordt het houden van een brid ge-drive ten bate van het Comité-Euwe, een gongwedstrijd, een sumultaanséance en éen nationalen wedstrijd in groepen van 4 te houden op den tweeden Paaschdag as. Na de Sluiting der vergadering volgde nog j een gongwedstrijd, die aan de deelnemers vele vroolijke oogen blikken bezorgde. HAAGSCHE SCHAAKBOND. De Competitie. De wedstrijd Residentie Schaakclub I Leidsch Schaakgenootschap I werd door de Leidenaars gewonnen met 62 en twee af gebroken partijen. De beslissing van den arbiter over deze 2 partijen is de volgende: A. A. GordijnG. Bosscha 10; J. Cam- madaIr. J. Westra 01. De eindstand is dus niet 6.53.5, zooals wij in den competitiestand aangegeven heb ben, doch 73, een half puntje meer dus voor de Leidsche club. BILJARTEN WIELRENNEN L. B.ST. V. SWIFT". Gisteravond heeft „Swift" wederom zijn successen op de hometrainers voortgezet, nu te Gouda. „Swift" was nl. door de Goudsche Ren nersclub „Excelsior" uitgenoodigd deel te nemen aan de wedstrijden op hometrainers tegen een team van bovengenoemde club en de vereeniging „De Rijnstreek". Hiervoor ging „Swift" met de renners J. Rietbroek, J. Riethoven, A. van Amster dam, C. Vink en de reserven C. van Amster dam en J. Schuller per auto, welwillend door den heer v. Amsterdam sr. afgestaan, daarheen. Bij aankomst aan het clublokaal te G>ix- da bleek de wacht te zijn op „Swift", zoo dat de renners zich moesten haasten met verkleeden. Ondanks dat waren de onder linge uitslagen goed. De wedstrijden gingen over 2x1 km. en 1x3 km. waarna de gemaakte tijden bij elkaar werden geteld. De series der 1 km., waarin de „Swift"- leden starten, brachten den volgenden ui- slag: v. Amsterdam 50.2 sec.; Verwaal. Ex celsior 53.8 sec.; Rietbroek 48.2 sec.; Bout hoorn, Rijnstreek 56.4 sec.; v. d. Hoorn, Excelsior 51.2 sec.; Riethoven 55 4 sec.; v. Zeijl, Rijnstreek, 51.2 sec.; Vink 56.2 sec.; v. d. Panne, Rijnstreek 52.2 sec.; v. Amster dam 53 sec.; Cattol, Excelsior, 49 sec.; Riet broek 49.4 sec.; Vink 51.4 sec.; Krumpel- man, Rijnstreek 52 sec.; Riethoven 50 sec.; Ramp, Exxcelsior 55 sec. De tijden, gemaakt door de „Swift" ren ners over de 3 km., zijn geworden: A. van Amsterdam 2 min. 42.4 sec.; J. Rietbroek 2 min. 41.2 sec.; J. Riethoven 2 min. 44.8 sec.; C. Vink 2 min. 49 sec.. Nadat alle renners hadden afgereden en de Jury die bestond uit de heeren P. T. de Jong, Swift, G. Vreeswijk, Rijnstreek, en D. A. Kist. Exxcelsior, den stand konden opgeven bleek „Swift" andermaal als eer ste uit den strijd te zijn gekomen met een totaal tijd van 17 min. 51.2 sec.; als 2 volg de „Excelsior" met 17 min. 58 sec.; 3e de Rijnstreek met 18 min. 10.6 sec. Hierna werden door den heer Closse, voorzitter van „Excelsior" de prijzen aan de vereenigingen uitgereikt en de renners kregen allen van den heer Brokker. eige naar van het clublokaal een souvenir aan dezen avond. Echter alvorens het vertrek naar Leiden plaats had kon er na een onderhoud met den Directeur der Goudsche wielerbaan worden medegedeeld, dat „Swift" 17 Maait а.s. met haar renners aldaar zal starten, zoodat allen in genoeglijke stemming huis waarts keerden. Morgenavond zullen er te Roe-lofarends- veen propagandawedstrijden gereden wor den door de „Swiff'-leden A- en B-kl. Bij voldoende deelname zullen ook de Junioren rijden. Het vertrek hiervoor is bepaald op б.30 uur vanaf het clublokaal van J. van Meizen, Nieuwe Beestenmarkt 13. AUTOMOBÏl ÏSME EXCELSIOR I—D. O. S. I. De eerste wedstrijd tusschen Excelsior I (Lisse) kampioen van den Haarlemschen Biljart Bond en D. O. S. I uit Voorsfchoten is geëindigd met een groote overwinning voor de kampioenen. Alle partijen werden door „Excelsior" gewonnen. De volledige uitslag luidt: pnt. brt. h.s. gem. P. Duivenvoorden Jr. 150 29 17 5.15 (Excelsior) D. Teske (D.O.S.) 145 29 24 5.— J. Waasdorp Teske J. Duivenvoorden Teske Alf. Duivenvoorden N. N. 150 26 38 5.76 98 26 19 3.76 100 24 18 4.16 74 24 11 3.03 100 14 14 7.14 29 14- 10 2.07 P. Duivenvoorden Sr. 100 40 10 2.50 C. Steenhouwer 67 40 9 1.67 Excelsior 600 carb., D.O.S. 413 carb. HET A.S. RACE-SEIZOEN. De plannen van Herkuleyns. Gedurende den gehieelen winter is de be kende Nederlandsche coureur Hans Herku leyns, daarbij geassisteerd door de beide mecaniciens J. Zegger jr, en F. Scheffer. reeds bezig om verbeteringen aan zijn ra ce-wagen, een 750 cm. M. G., aan te bren gen, ten einde in het aanstaand race-sei zoen met succes aan verschillende wedstrij den te kunnen deelnemen. Naar men weet heeft Herkuleyns het vo rig seizoen aan diverse buitenlandsche races deelgenomen, maar door verschillen de omstandigheden waren de resultaten niet zoo bijzonder goed. Tot hij aan het eind van het seizoen er in slaagde het wereld record over den kilometer staande start op Monthléry te verbeteren. Dit record ech ter, dat hij op ongeveer 113 km. gemiddeld per uur bracht, werd niet lang daarna weer verbeterd door Avarage op de Brooklands- baan in Engeland, eveneens met een M. G„ die het record omhoog bracht tot ongeveer 119 km. Na een jaar met zijn wagen te hebben gereden kent Herkuleyns motor en wagen thans nauwkeurig. Hij kent de mogelijk heden, maar wist ook, dat verschillende verbeteringen/moesten worden aangebracht om nog meer uit den wagen te halen. In de eerste plaats hebben Herkuleyns en zijn helpers in de afgeloopen maanden en kele technische verbeteringen aangebracht, waarmee men een winst aan snelheid hoopt te boeken van 6 a 7 km. Na de R. A. I. ten toonstelling, waar de M. G. op een der stands komt te staan, vertrekt Herkuleyns naar Engeland om bij Atkins te Surbiton de carosserie te doen ombouwen in een stroomlijnmodel. Met deze verbetering denkt Herkuleyns nog weer 10 of 12 km. aan snelheid te winnen. In dit verband vernamen wij voorts, dat Herkuleyns zal trachten bij den aanvang van het seizoen de wereldrecords over 1 km. staande en vliegende start en die over 1 mijl staande en vliegende start te verbe teren. Het traject, waarop deze recordpo- gingen zullen plaas vinden, zal waarschijn lijk dat te Bonheiden bij Mechelen (België) zijn, waar een fraaie 5 km. lange kaars rechte weg licht. Wat het deelnemen aan de diverse wed strijden betreft, het staat reeds vast, dat Herkuleyns zal uitkomen in de Avusren- nen op 26 Mei, voorts in de Eiffelrennen op de Nurbürgring op 16 Juni, in de Kos- selbergrennen (Duitschland) op 30 Juni, terwijl voorts'op het programma staan deel name aan de wedstrijden om den Grooten Prijs van Frankrijk voor kleine wagens op 23 Juni, den Grooten Prijs van Zwitserland te Bern op 25 Augustus, den Grooten Prijs van Nederland op 15 Sept. te Heerlen, en tenslotte zal Herkuleyns nog deelnemen aan wedstrijden op de Brooklandsbaan in En geland en aan de jaarlyksche Klaueenpas- rennen in Zwitserland. DE TOLHEFFING OP DE BRUGGEN OVER DE GROOTE RIVIEREN. Waarom wielrijders en voetgangers uitgeschakeld? De K.N.A.C. schrijft ons; De vreugde over de spoedige totstand koming van de brug te Arnhem en de na bije in gebruik stelling van eenige andere bruggen, welk$ voor het verkeer tusschen Noord en Zuid van het grootste belang zijn, zal voor vele automobilisten ongetwijfeld danig worden getemperd door de kennis neming van het dezer dagen ingediende wetsontwerp om aan een op te richten Naamlooze Vennootschap concessie te ver- Ieenen tot tolheffing op de reeds gebouw de en nog te bouwen bruggen over de groote rivieren. De Regeering motiveert deze concessie door de mededeeling, dat een versnelde bruggenbouw slechts mogelijk zal zijn wan neer bedoelde N.V. een leening van 50.000.000 verschaft, waarvoor de rente zal moeten worden gevonden in een hef fing van het verkeer dat door de bruggen gebaat is. Daarop komt dus in groote trekken dit wetsontwerp neer. De beschouwingen in de Memorie van Toelichting over de nood zakelijkheid van deze leening en de uiteen zettingen ten aanzien van de financierings- politiek voor den bruggenbouw kunnen wij, hoe belangrijk ze overigens ook zijn, in dit korte artikel voorbijgaan, omdat er onge twijfeld nog wel eens aanleiding zal zijn om daarop terug te komen en wij ons dit maal tot de feiten wenschen te bepalen. Dat wil dus tevens zeggen dat wij ons over de al dan niet noodzakelijkheid en daar mede verband houdende wenschelijkheid van een tolheffing ndet wenschen uit te laten. y Er zyn vele automobilisten en deskun digen op verkeers-economisch gebied in dit verband zij bij voorbeeld gewezen op de publicatie van de Algemeene Verkeersfe- deratie over dit onderwerp die de mee ning zijn toegedaan, dat de voor het Ver- keersfonds door hen opgebrachte gelden ook ruimschoots voldoende zouden zijn voor de financiering van den bruggenbouw, mits die gelden ook ten volle voor wegen- verbetering en bouw der bruggen zouden worden besteed. Er zijn tevens automobi listen die de steeds zwaarder op het auto mobilisme drukkende lasten zóó hoog vin den, dat het niet aangaat steeds maar weer nieuwe lasten toe te voegen. Anderen daarentegen achten de ernst van dezen tijd en de moeilijkheden der Re geering ten aanzien van de financiën zóó groot, dat zij, hoezeer zij overigens ook be zwaar hebben tegen nieuwe lasten, als goede vaderlanders deze aanvaarden, in de hoop dat spoedig betere tijden zullen aan breken. Zij gaan daarbij tevens van het standpunt uit, dat hei altijd nog beter is tol voor een brug te betalen, dan gebruik te moeien maken van ponten en veren, waarvoor meestal hoogere bedragen worden gevorderd en welke in tijden van ijsgang niet eens een verbinding tusschen Noord en Zuid kunnen blijven onderhouden. Beide opvattingen hebben haar voor- en nadeelen. Maar aangezien zij nauw ver band houden met de geheele financieele politie konzer Regeering, waarover wij het hierbij niet zouden hebben, gaan wij er niet verder op in. Wij hebben ze alleen geme moreerd om de stemming weer te geven, welke op dit oogenblik ten aanzien van deze kwestie heerscht. En tevens, omdat beide standpunten elkaar ten aanzien van één punt toch weer naderen: n.l. dat de nieuwe lasten op een gegeven oogenblik ook op andere belanghebbenden dienen te drukken. Daarvan zal echter opnieuw geen sprake zijn! Toen de Minister van Financiën met het oog op den aesolaten toestand van onze schatkist de Wegenbelasting zou gaan ver- hoogen, hebben de automobilisten zich, zij het slechts noode maar in het belang van het land, daarbij neergelegd. Met het ge volg echter, dat de wilerijders, die aan vankelijk ook in deze verhooging waren begrepen, plotseling den dans ontspron gen. Zoo dreigt het ook nu weer te zullen gaan. Bij de tolheffing zullen wielrijders en voetgangers buiten het geding blijven! Volgens de Memorie van Toelichting heb ben de becijferingen het resultaat opgele verd, „dat op dc bruggen by een matige tolheffing op motorrijtuigen, personen en rijwielen vrij van tol kunnen zijn". Iets verder heet het. dat daardoor de in- ningskosten ook minder hoog zullen zijn. Wanneer wij echter voor weinig drukke bruggen een bedrag van 10.000.per jaar en voor drukke bruggen van 18.000 per jaar zien genoemd, dan wil het ons toch voorkomen, dat voor die bedragen toch zeker wel een systeem valt te ontwerpen, dat ook de beide thans buiten schot gelaten groepen in de tolheffing betreft. Dat is niets anders dan een zaak van nuchtere billijk heid en rechtvaardigheid tegenover het automobilisme, dat de Regeering door dit nieuwe heffingsvoorstel opnieuw te veel als het melkkoetje ziet dat de goegemeente weer nieuwe diensten kan bewijzen. Wanneer dus, aLs gevolg van den nood deze tijden, de tolheffing noodzakelijk i blijkt, dan dient zij niet slechts een enkele groep, maar het geheele verkeer te omvat ten dat door de bruggen gebaat is, om in de terminologie van de Memorie van Toe lichting te blijven. Wielrijders en voetgangers daarvan uit te sluiten, achten wij een onbillijkheid, waartegen een ernstig woord van protest onzerzijds niet achterwege kan blijven! RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding Warenwet. H. J. J. K. te Sassenheim moest ver- schynen terzake dat hij twee bussen melk had afgeleverd, die niet aan de eischen vol deden. Dr. van Eek en mej. Snethlage. als ge tuigen deskundigen gehoord, verklaarden, dat zij uit eiken bus een monster hadden onderzocht wat tot het resultaat leidde, dat z\j konden constateeren, dat er zich een aanzienlijke hoeveelheid vuil in de melk bevond. Verdachte zeide tot zijn verdediging, dat de melk door de zeef was geweest, maar moest toegeven, dat zij niet door watten was gefilterd. Eisch 25 sub. 10 dagen. Uitspraak 20 sub. 10 dagen. Voor een zelfde delict moest terecht staan mej. K. v. R. geb. D. te Sassen heim. Ook zij had twee bussen melk af geleverd waarin na onderzoek vuil aanwe zig bleek te zijn. Na de zelfde getuigen deskundigen ge hoord te hebben, vroeg de ambtenaar ook hier een boete van 25 sub. 10 dagen. Uit spraak 20 sub. 10 dagen. Verkeersovertredingen. W. S., uitgever te Alphen, die vervan gen werd door een gemachtigde, was ten laste gelegd, dat hij, rijdende op den Hooge Rijndijk gemeente Zoeterwoude, een wiel rijder heeft aangereden en in den berm gedeponeerd, die komende uit de Bruggen straat, den weg over wilde steken naar het rechter rijwielpad. By getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte roekeloos hard heeft gere den. Ook het O. M. vond de snelheid van 60 KLM. te groote en eisohte een boete van 20 sub. 10 dagen. De gemachtigde, net woord verkrijgend, zeide, dat verdachte toegaf, dat de schuld bij hem lag. Hy had dan ook, terwijl hij niet verzekerd was, aan den aangereden wielrijder een geldsom van 280 willen geven en wel 218 voor doktersrekening en operatiekosten en 62 voor het rijwiel en de kleeren. Dit wil hij ook nu nog geven. De wielrijder nam daar geen genoegen mee en vroeg bovendien nog 180 wegens schade voor verzuimde werkzaamheden, wat verdachte te veel vond daar volgens hem iemand van 64 jaar geen 20 per week verdient. De kantonrechter zeide, dat dit alles niets had te maken met het strafbaar feit (de aanrijding). Hij verdubbelde daarom den eisch van het O. M., daar hij vond, dat dc schuld geheel bij verdachte lag dus 40 sub. 20 dagen. T. V. te Leiden, die verstek liet gaan, moest verschijnen voor het feit, dat hij met zijn auto rijdende op de Breestraat op onverantwoordelijke wijze een daar stil staande groentewagen is gepasseerd en wel zoodanig, dat hij geheel links van den weg kwam te rijden en daardoor een tegen- ligger aanreed. Na getuigenverhoor werd verdachte ver oordeeld tot een boete van 20 sub. 10 d. Uitspraak conform. M. Z. te Oegstgeest, die ook al niet was verschenen, had met een vrachtauto gereden op den Rijksstraatweg te Oegst geest nabij Rhijnhof en door de groote snelheid niet tijdig kunnen remmen bij het passeeren van eenige rijtuigen en ging toen op den berm rijden. Op den berm bevond zich juist een wielrijder, die daar ter plaat se stilstond, zoodat een aanrijding niet meer te voorkomen was. De wielrijder stelde zich partij voor 2.50 wegens toegebrachte schade aan zijn fiets. Eisch 15 sub. 10 dagen. Uitspraak 25 sub. 10 dagen met toewijzing der civiele vordering. W. v. W. te Leiderdorp heeft met zijn auto staande op den Morschweg het verkeer in gevaar gebracht door plotseling zonder vooraf een teeken te hebben gege ven of zich te hebben overtuigd, dat de weg vrij was, zijn auto achteruit gereden, zoodat hy tegen een andere auto, die stil stond, achter hem aanbotste en deze be de nog alles te hebben gedaan om verdachte sohadigde. De chauffeur van deze auto zei- te waarschuwen, dat hij er ook nog was, maar het had niet geholpen met boven genoemd gevolg. Eisch 10 sub. 5 dagen. Uitspraak 15 sub. 10 dagen. Op verboden jachtgrond gc- loopen. G. V. te Noord wijkerhout heeft zich opgehouden op het landgoed Leeuwen horst zonder dat hij daartoe vergunning had. Bovendien stonden er toevallig strik ken op het gedeelte, waarop verdachte aanwezig was. Eisch 4 sub. 2 dagen. Uitspraak 10 sub. 5 dagen. Stationneeren verboden! (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on- middellijk in- en uitstappen) OOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11