DINSDAG 29 JANUARI 1935 DE LEïDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in den morgen van 29 Jan. 1935, medegedeeid door hel Kon Ned Met. Inst te De Bilt. Hoogste barometerst.: 771.4 te Blacksod en Valentia. Laagste barometerst.: 747.2 te Ingö. Verwachting tot den avond van 30 Jan.: Zwakke Noord-Oos telijke tot Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of I geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. De depressie over Scandinavië trekt Oostwaarts af. een laatste secundaire trekt nog tot het Skagerak. Bij IJsland verscheen een nieuwe depressie, die echter de indruk maakt Noordelijk te trekken, terwijl over Scandinavië de luchtdruk weer iets steeg, De kern der hooge drukking heeft zich ver der naar het Zuid-Westen teruggetrokken. Als gevolg van de opklaring, het verzwak ken van de wind en de plaatselijke sneeuw is de vorst op het vasteland, in Midden- Frankrijk en een klein deel van Duitsch- land tot matig toegenomen, terwijl de vorst in Scandinavië sterk afnam en in Zuid- Scandlnavië, in Lanland en in Finland nog streng bleef. Over de Noorsche kust waaien nog krachtige Westelijke tot Noord-Weste lijke winden, op IJsland een Noorderstorm en in de Middellandsche Zee een <"2"btl°e Noord-Westelijke wind, overigens is de wind meestal zwak. De bewolking is over het algemeen nog zwaar, met plaatselijke sneeuw in Frankrijk. Duitschland en Scan dinavië. Aanvankelijk is aanhuuden \an lichte vorst te wachten, de verdere voor uitzichten zijn nog onzeker. LUCHTTEMPERATUUR: 0.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. uur tot Van Dinsdagnamiddag 5 Woensdagmorgen 7.16 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Woensdag 30 Januari v.m. 10.02 en nam. 10.14 uur. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD De jaarlijksche opvoering van de „Drie- Stuivers Opera"' in 5 bedrijven, is weer voorbij, de begrooti.ig der gemeente Leiden voor het jaar 1935 is vastgesteld. Zooals alle jaren is een onevenredig deel van de debatten gewijd geweest aan de Algemeene Beschouwingen, waarvan het doel heet te zijn, de bepaling van de alge meene politieke richtlijnen omtrent het be leid voor het komende jaar. Niemand zal ontkennen, dat het in het kader van het parlementarisme z'n nut heeft om die richtlijnen uit te stippsJen, maar de vraag is of het noodig is, dat dit ieder jaar zoc uitvoerig geschiedt. Dat met name het houden van economische besp.e- gelingen over de oorzaken van de cr^js en de wegen om daaruit te geraken in een gemeenteraad, welke op dit gebied zoo bit ter weinig zelfstandig kan doen. ook maar iets hoegenaamd uithaalt, is, dunkt ons, door de practijk voldoende bewezen. Wij zuilen er dan ook niets meer aan toevoegen. Slechts willen wij even memoreeren de op merking van den heer Wilmer, die in over weging gaf om meer gebruik te maken van de vele krachten in de maatschappij ten einde de overheidstaak te helpen verlich ten. In tegenstelling met de ordening der maatschappij, welk probleem er door an deren ook even met de haren werd bijge- sleurd, behoeft deze coördinatie niet te wachten op eer. wetswijziging, doch kan ten allen tijde in werking worden gesteld en in werking worden gehouden, zoolang en voorzoover men dat wil. Als voorbeeld van deze gedachte, welke de heer Wilmer in de sectie-vergadpring vóór de behande ling der begrooting niet had uitgewerkt, doch meer als een losse opmerking had ge lanceerd, gat hij aan: het doen opstellen van een concept-verordening door de orga nisaties der daarbij betrokkenen. Op het denkbeeld zeli zullen wij niet verder ingaan en de ontwikkeling daarvan aan hem zelf overlaten. Slechts constateeren wij, dat de gedachte direct van verschillende zijden werd aangegrepen, zoowel door den voor zitter, die er perspectief in zag en aandrong op een nadere uiteenzetting, als door den heer v. Eek, die op dezen basis zelfs een samenwerking met ie rechtsche fracties in het vooruitzicht zag. Al was het een beetje schoorvoetend, toch bleek de leider der Christ. Historische fractie niet heelemaal ongeneigd om eveneens dien weg eens een eindje op te gaan, om te zien of dit licht werkelijk aan den norizont zou kunnen gaan gloeien. En ook de Vrijheidsbonder wethouder mr. Romijn en de A.R. heer Baekenkamp betuigden instemming met deze gedachte. Er was opeens een onzeker lichtje in den donkeren nacht en men keek er naar met eenige verwondering. Het woord samenwerking was niet langer een onbereikbaar begrip, al werd er direct van Christelijke zijde op gewezen, dat er nog steeds moeilijk te overbruggen tegens el- lingen bestaan, speciaal op het gebied der iioogere, geestelijke waarden, welke een samenwerking van rechts en links bijna met te verwezenlijken maken. Desalniette min viel er toch reeds in deze begrootings- debauen een kentering te bespeuren; er was inderdaad een spoor van samenwer king merkbaar, meer dan in vroegere jaren; de tegenstellingen verden niet meer zóó op de spits gedreven dan anders, en hier en daar bloeiae een schuchter crocusje van begrijpen en toegeven. Vandaar dat de heer Schoneveld sprak van een zekere mat heid in de rede var. den sociaal-democra- tischen fractieleider; vandaar dat de A.R. fractie-leider dr. v. Els verheugd was over den aangenamen toon der debatten. Er was inderdaad, dunkt ons aan de zijde der sociaal-democraten matheid, omdat men be gon in te zien, dat het geen onwil van de rechterzijde was, maai werkelijk onmacht om de crisis en de werkloosheid te bezwe ren. Er kruipt door de gelederen der S.D.A.P. een duister vermoeden, dat men zich werkelijk vergist heeft en dat heeft het schuchtere begin van toenadering ver oorzaakt. De. oude leuzen waren nog met vergeten en het fabeltje, dat de voorstellen der oppositie maai steeds worden afge slacht omdat zij van de oppositie komen, deed nog opgeld, maar de overtuiging was er niet meer. Een typisch symptoom was bijv. de om keer van den heer v. Stralen (S.D.A.P.), die ingezien heeft dat werkverschaffing, al is het niet ideaal, toch in ieder geval te verkiezen is boven lediggang. Tot nog toe was dat niet de zienswijze van de fractie en p.g. v. Stralen schijnt te zijn omge zwaaid zonder zijn mede-fractieleden daar in gekend te hebben. Reden waarom de heer v. Eek zich geprikkeld toonde en toen Vrijdagnacnt de heer v. Stralen uitstel ver zocht van het voorstel inzake aanleg van sportvelden in werkverschaffing, omdat hij zijn standpunt uitvoerig wilde toelichten, toen liet de heer v. Eek hem alleen staan en liet duidelijk uitkomen, dat het niet de fractie was, die om uitstel verzocht. Ten slotte stemde hij toch voor aanhouding, wat zeer verwondtrlijk was, daar opeens de ur gentie van dit werk geen rol meer bleek te spelen. Men praat er over, dat er spoedig meer werk moet komen, en, nu er een voorstel is, dat werk brengt, wat het voornamelijk de S.D.A.P., die meewerkte aan een Raadsbesluit, om, alsof er niet naar werk gesnakt wordt, de beslissing nog rustig 'n maandje uit te stellen. Een andere eenling was de heer Schüller (S.D.A.P.), die uit de commissie van fabri cage wist, dat enkele der door de S.D.A.P. met ophef geëischte apenbare werken reeds door B, en W. waren voorbereid en die de voorloopige onuitvoerbaarheid van som mige werken eveneens kende. Hij wist niet beter te zeggen, dan dat hij het gezegd had, maar dat de fractie blijkbaar niet ge luisterd had. Hoe hij daarna toch dat z.g. werkverruimingsplan kon verdedigen, is ons een raadsel. Wanneer een met zekeren op hef aangekondigd plan ooit een échec heeft geleden, dan is het dit voorstel geweest. Het was een lukraak samengesteld lijstje van werken, waarvan ieder weet, dat ze zeer wenschelijk zijn maar waarvan de in gewijden ook wisten, dat ze deels in voor bereiding waren, deels nog niet uitgevoerd konden worden, terwijl een kind in de po litiek kon uitrekenen, dat er geen geld aan wezig is om ze te financieren. De motie van de rechtsche fractie-leiders, die hun teleurstelling uitspraken over den slakkengang bij Ged. Staten en Regeer.ng, wanneer het betreft dè goedkeuring van werkobjecten, kwam er met vlag en wim pel. Het moge waar zijn, dat deze colleges met werk overladen zijn, maar het maakt wel eens verfrisschena werken, ook al ziet deze bijzondere tijden van spanning niet geheel kan onttrekken aan den bureau- cratischen geest en dan kan een boos woord wel eens verfrisschon werken, ook al ziet men de resultaten niet tastbaar voor zich. Ten slotte is nog een voorstel aangeno men van mevr. Braggaar-de Does om de schoolkindervoeding ook tijdens de vacan- ties te verstrekken. Dit „oppositie"-voorstel dat nu eens niet verworpen werd, ofschoon het uit den oppositie-hoek kwam, was ook de meerderheid der rechterzijde uit het hart gegrepen. Er is inderdaad een formeel bezwaar tegen, n 1. dat het woordje ..school" van de kindervoeding verdwijnt, m.a.w. dat deze voeding buiten de perKen gaat van het doel, waarvoor zij is ingesteld, maar de nood van het arme kind gaat ook de perken te buiten. Verder is het ongetwij feld een groot bezwaai, dat het gezinsver band er niet onbelangrijk door wordt ge schaad, doch het kwaad van de ondervoe ding is erger en wat het zwaarste is, moet .iet zwaarst wegen. De wethouder bestreed dan ook het voorstel met merkbaren tegen zin en aanvaardde zijn „nederlaag" met opgelucht hart. Laten wij hopen, dat Ged. Staten geen spaak in het wiel steken, want de som, die voor dize vermeerdering van voeding moet worden uitgetrokken, staat nog niet vast en men weet, dat op dit cha piter Ged. Staten al eens meer op bezui niging hebben aangedrongen. Overigens hebben B. en W. op een enkel voorstel na (geen bezuiniging op het sub sidie voor kinderuitzendingsvereenigingen) hun zin geicregen en zagen zij, hun begroo ting aanvaard. Mr. H. G. STADSNIEUWS 3-OCTOBERVEREENIGING. De jaarvergadering. In den foyer van „Den Burcht" is gis teravond de jaarvergadering gehouden van de 3 Octobervereeniging. De vergadering was slechts matig bezocht. De voorzitter, de heer W. van der Laan, zei in zijn openingswoord, dat het afgeloo- pen jaar voor de vereeniging zeer goed is geweest. De 3 Octoberdag is prachtig ge slaagd, zooals nog nader uit het jaarver slag zal blijken. Spr. bracht dank aan al degenen, die in het afgeloopen jaar hun medewerking bij de feestelijkheden hebben verleend en riep aller steun in ook vo.or het pas aangevangen jaar. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer N. G. Spaargaren het jaarverslag uit. Hierin werd allereerst gew.zen op het groote belang, dat voor onze stad en de in gezetenen verbonden is aan de viering van Leiden's ontzet. Voor dien enkelen 3-Octoberdag wordt gedurende eenige maanden lang arbeid verricht en werk gegund. Voordien enke len 3 Octoberdag worden kapitalen ver werkt, verloond en op andere wijze uil- gegeven. Dit blijkt uit het feit, dat het ontvangst- en uitgaaf-cijfer over het afge loopen jaar de kaoitale som van goed 24 duizend gulden bedraagt. Wanneer wij nader eens beschouwen, welk bedrag op den feestdag zelve in uit gaaf komt, dan kunnen zonder eenig be zwaar enkele tonnen gelds veilig worden aangenomen. Voor een groot deel blijft dit geld in de stad, en blijft dat ook doorrol len. Aldus bezien, is een feestviering inder daad van groot belang, of beter gezegd een groot stadsbelang. Daarom, aldus spr., laten wy Leidenaren trotsch zijn op onzen feestdag en geza menlijk trachten te behouden, wat we heb ben en ieder jaar weder toonen te kunnen bereiken. Helpt de 3-Octobervereen., mede door steun en medewerking te doen blijven wat zij is en er mogen dan moeilijkheden en zorgen te over zijn, tezamen zullen wij blijven zorgdragen, dat deze vereeniging de krachtigste en sympathiekste in Leiden blij- ve, ongeëvenaard in den lande. Het verslag maakt vervolgens melding van de bestuursmutaties, de voorbereid'ng van het feestplan en geeft ten slotte een uitgebreid relaas van het geheele verloop van het 3 October-feest. Het ledental ging ook dit jaar weer ach teruit. Wel begrijpelijk, wanneer we ons in denken, hoe de tijden zijn, maar toch ook weer onbegrijpelijk, wanneer we deze kwestie even anders beschouwen en anders willen zien. Wanne'sr ik b.v. Uw aandacht er op vestig, dat van het aantal leden t w. 3325 er ruim 300 buiten Leiden woonachtig zijn, is de rekensom heel gemakkelijk en wel dat er nauwelijks 3000 Leidenaren lid zijn. En dat is op een zielental van meer dan 70.000 zeer positief te weinig. Wanneer ik er dan nog op mag wijzen, dat onder de bij het einde van het jaar ingekomen be dankjes meerdere zijn van personen, waar van men het niet zou verwachten, dan stemt dat tot teleurstelling. Veel te weinig is o.m. ook de Middenstander lid of dona teur. Laten zij toch eens goed begrijpen, welk een ontzaglijk voordeel de Leidsche 3 October-feesten voor hen beteekenen. Spr. deelde vervolgens mede, dat aan het jaarverslag, dat eerlang in druk zal ver schijnen een ledenlijst zal zijn toegevoegd. Het bestuur vertrouwt, dat iedereen zal nagaan wie van zijn famielieden of ken nissen nog geen lid der 3 Octobervereeni ging is en zijn uiterste best zal doen hem of haar te bewegen zich als zoodanig op te geven. Het verslag eindigde met woorden van dank tot den heer Is. Leman, die. sedert 1930 aan de Vereeniging verbonden, met ingang van 1 Januari zijn functie heeft neergelegd en zoowel den secretaris als den terrein-commissaris en de Optocht- commisie belangrijke diensten heeft be wezen. De secretaris werd voor zijn uitvoerig en nauwkeurig verslag met een hartelijk ap plaus beloond. De voorzitter zette deze dankbaarheid in woorden om. De penningmeester, de heer P. Boot Jr., bracht vervolgens zijn financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen 24072.91 (contributie ƒ5200.95, standplaatsen Schut tersveld 6660.90, entrée's Schuttersveld ƒ8375,45, cabaret-avond 1212 90), de uit gaven ƒ23435.93 (ochtendfeest 1049.03, middagfeest f 8366.39, cabaretavond 1000.84, vermakelijkheidsbelasting 1700) Er is dus een batig saldo van 636.99. Ook den heer Boot verd dank gebracht voor zijn werk. Na gunstig verslag van den accountant en de kascommissies, werd de penningfneester voor zijn beheer gedechar geerd. De contributie werd voor 1935 op ƒ1.50 gehandhaafd. De aftredende bestuursleden, de heeren N. v. d. Laan, B. de Koning, P. Boot en J. W. Cahen, werden herkozen. De voorzitter stelde voor den heer de .Koning, die ernstig ongesteld is geweest (de toestand laat zich thans weer gunstig aanzien) tegelijk met de tijding van zijn herbenoeming de beste wenschen van de vergadering voor zijn volledig herstel te zenden. Onder pplaus werd aldus beslo ten. De voorzitter sloot ten slotte de vergade ring met een woord van dank aan de aan wezigen voor hun opkomst. Het Koningin Emma-fonds. De radio-voordracht van den Minister van Sociale Zaken ever het Koningin Em- ma-herdenkingsfonds, welke aanvankelijk gisteravond zou worden gehouden, zal he denavond over de beide zenders plaats hebben. DE BREESTRAAT EN DE LUSTRUM FEESTEN. Gisteravond vergaderden in een der za len van den „Vergulden Turk" de bewo ners van de Breestraat, daartoe uitgenoo- digd door de commissie, welke thans reeds bijna een jaar de Breestraatbelangen be hartigt. Hoewel slechts een klein deel van de belanghebbenden was opgekomen, kan men spreken van een welbesteden avond. Door de commissie was een voorloopig plan voor versiering ingediend, ontwor pen door den heer Korenhoff en dit werd met groote belangstelling besproken en vele wenken en ideeën werden naar voren gebracht. Ook werd breedvoerig gespro ken over de kosten, over de nieuwe Bree- straatverlichting, nauw samenhangend met het pian van versiering en tenslotte over de Wijze waarop men zou trachten de be- noocligde gelden bijeen te krijgen. In Fe- buarl wordt echter weer een vergadering gehouden en om de commissie het beken de gras niet voor de voeten weg te maaien zullen we ons beperken tot het opsom men van de onderwerpen, en mét de com missie vertrouwen, dat op die tweede ver gadering 90 pet. van de Breestraatbewo- ners zal verschijnen. Naar wij vernamen zal het dien avond ook wel bijzonder de moeite waard zijn de luttele stappen naar de vergaderzaal te doen. R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". Feestvergadering in Zomerlust. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging een feestavond in de groote zaal van „Zomerlust". Een feestavond om twee bestuursleden, de heeren A. J. v. d. Kwar tel en J. de Haas resp. penningmeester en secretaris van de bouwvakarbeiders, te hul digen voor het feit, dat zij onafgebroken 10 jaar hun belanglooze medewerking en beste krachten gegeven hebben aan „St. Joseph". Nadat de jubilarissen vergezeld van hun huisgenooten feestelijk waren binnenge leid, opende de voorzitter, de heer S. Strijk, de bijeenkomst met den Chr. groet, waarna hij allen een hartelijk welkom toeriep, in 't bijzonder den geestelijk adviseur, pater L. v. Lieshout. Verder hoopte spr., dat al len een prettigen avond zouden hebben. De beide jubileeiende bestuursleden, die op het podium hadden plaatsgenomen, wer den daarna namens de vergadering.gehul digd door den voorzitter, den heer S.rijk. Hij bracht aan zijn medebestuurders dank voor alles wat zij in die 10 jaren voor de bouwvakarbeiders gedaan hebben, 'n Dank- die niet genoeg onder woorden gebracht kan worden, gezien de taak, die beiden in het belang van de bouwvaakarbeiders gedaan hebben. Vooral met de huidige werkloos heid is de functie var. secretaris en pen ningmeester zeer moeilijk. Maar beiden hebben deze taak met een opgewekt hart vervuld. Daarvoor alle hulde. Hulde ook voor ie huisgenooten, die steeds zonder morren hun man en vader afstonden aan de gemeenschap. De leien hebben dan ook niet geaarzeld om naast deze woorden een Klein aandenken aan te bieden. Dat beide jubilarissen algemeen gezien zijn, getuigt wel de offervaard.g- neid waarmee het geld voor het huldeblijk bijeen is gebracht. Spr. overhandigt daarbij eenige prach tige geschenken voor den heer v. d. Kwar tel een horloge met Inscriptie en een gang lamp en voor den heei de Haas een schit terende karnerlamp. (Applaus). Spr. eindigde met de woorden: Geve God, dat gij beiden met uw huisgenooten nog vele jaren deze cadeaux mogen aanschou wen. De heer v. d. Kwartel, daarna het woord verkrijgend, zegt getroffen te zijn door de massale opkomst en door de aangebeden cadeaux. Maar, zegt hij, nu ik zooveel le den bij elkaar zie, moet ik toch even zeg gen, dat nog lang niet allen 1 cent per week bijdragen voor het retraitefonds. Hij hoopt, dat dit van nu af anders zal worden. Ook de neer de Haas spreekt woorden van dank. Wij hebben in die 10 jaar de ver eeniging lief leeren krijgen: helpt gij dus allen als echte katholieken niet af te bre ken,'maar te bouwen. Pater van Lieshout, hierna het woord verkrijgend, zegt dat hij de vereeniging pas ki^rt kent, maar niettemin overtuigd is, dat beide bestuursleden het volle ver trouwen van bestuur en leden genieten. Hij spreekt dan ook n4mens de geheele ver gadering als hij hen huldigt voor hun stoere werkkracht en hun medeleven. Nadat de heer v. Dam namens den R. K. Volksbond zijn harielijke geluk wenschen heeft overgebracht, doet de voorzitter nog mededeeling, dat schriftelijke gelukwen- schen zijn binnengekomen van den hoog eerwaarden Deken A. H. J. M. Homulle en den oud geestelijk adviseur kapelaan W. J. Hessing. Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd en kwamen de humoristen L. Zit man en J. v. Zijp aan 't woord, die met mu ziek, zang en voordrach alzoo de feest stemming er in hadden. Vooral die zang, waaraan de geheele zaak daadwerkelijk mee kon werken, vond algemeene instem ming. terwijl ook de Jordaanscheis van den heer van Zijp algemeen gewaardeerd werd. „St. Joseph" kan met trots op dezen huldigingsavond terugzien. Tijdens de pauze werd een collecte voor de R. K. werkloozen gehouden, welke 10 opbracht. Gisteren is de 30-jarige mej. M. H. bij de Kippebrug tengevolge van de gladheid gevallen, waardoor zij den rechter enkel heeft gebroken. Zij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behandeling. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men over een rijwiel merk „Presto". AGENDA LEIDEN. Dinsdag. „Tot in lengte van dagen", lus trumspel van de V. V. S. L., Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag, R.K. Bond van Transportarbei ders. Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, K.J.M V. „St. Peter Kanis", le zing Piet Kasteel over „Actueele Politieke Vraagstukken", „Eigen Huis", Breestraat 147, 8.30 uur. De a.vond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Jan. tot en met Zondag 3 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35. tel. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, Tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. VER. VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF. District Leiden. In een der zalen van Hotel „Central" al hier hield de heer D. J. Buys uit. Driehuis, voor bovengenoemd district een causerie over „Grafische Technieken". Nadat de voorzitter den spreker, alsmede genoodigden had welkom geheeten, ving de heer Buys zijn lezing aan. Op prettige en onderhoudende wijze be handelde hij allereerst de oude en nieuwe diepdruk-methoden. Deze bezag hij uit een 3-tal oogpunten, t.w. het historisch, het aesthetisch en technisch oogpunt. Speciaal stond spreker stil bij hec technisch gedeelte en verdeelde dit wederom in 3 rubrieken, n.l. de handtechnieken, de chemische- en de fototechnische. Over het ontstaan van de handtcchniek ging spr. terug tot voor eeuwen geleden en toonde aan dat in Voor- en Achter-Indië dolken, zwaarden en doosjes zeer kunstig met de hand werden gegraveerd en de ver diepingen met een zwarte verf werd opge vuld. Door toevalliger wijze op deze voor werpen een stuk papier te leggen, ont stond de gravure, waarna men zich spe ciaal ging toeleggen op het vervaardigen van deze platen. Vele groote kunstenaars in ons land hiel den zich met het vervaardigen van deze gravure's bezig. Van Rembrandt werd o.a. verteld, dat hij een zoo groott vaardigheid bezat, dat met losse hand een natuuronderwerp in spiegel beeld in keper werd gegraveerd. Zelfs werd in een koperen plaat met een naald een spiraal gegraveerd, waarin een Chris tusfiguur werd afgebeeld. Met talrijke platen toonde spr. de ver schillende methoden van graveeren aan, en vele vragen werden door spr. op bevredi gende wijze beantwoord. Het onderwerp bleek zoo interessant te zijn, dat de wenschelijkheid werd bespro ken in de maanden Februari en Maart deze lezing te vervolgen. De voorzitter bracht in welgekozen be woordingen den dank van de aanwezigen aan spreker voor deze zeer nuttige en leer zame causerie. TOONEELVEREENIGING „VONDEL" Onderafd. R. K. Volksbond. Bovenstaande tooneelvereeniging, welke dit jaar haar 40-jarig bestaan hoopt te her denken, zet haar jubeljaar in met het geven van een uitvoering ten bate van het R. K. Comité voor Werkloozenzorg op Zondag 3 Febr. a.s., 's avonds te 8 uur in de Graan- beurs. Zij vertrouwt er op, dat velen, die het geluk hebben nog niet tot de werkloo zen te behooren, het werk van „Vondel" steunen, door zich van een toegangsbewijs te voorzien. De prijs is zóó gesteld, dat het voor nie mand een bezwaar behoeft te wezen, ter wijl men er tevens een goed werk mede verricht. Opgevoerd zal worden een nieuw too- neeispel, getiteld „De Overkant" spel in 3 bedrijven door Leo Post en Frits v. Duinen. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan het gebouw van den R. K. Volksbond, Steenschuur 15 en aan de adressen ver meld op de reclame-biljetten. „Belasting-Ontduikers". Ned. Ind. Tooneel. Luchtige, sterk gepeperde kost, kwistig bestrooid met heerlijke Fransche uien. Wanneer men de inhoud er van door een ernstige bril ging bekijken, zou er hier en daar wel het een en ander aan te merken zijn de huwelijkstrouw staat in dit stuk op een zeer wankelend troontje maar al le ernstig-kijkerij wordt eenvoudig wegge blazen door de frissche humor, de pittige satyre en door het oolijke spel van de ac teurs. Bij de typeering van de diverse personen: de belastingdirecteur, die hier en daar vrij stelling uitdeelt, de minister van Finan ciën van het juist-kelderende kabinet etc., is het wel overduidelijk, dat deze satyre al leen op Fransche toestanden raak slaat. Maar het belasting-ontduiken in 't alge meen is een vermaak, waarvan ook ons volk geen vijand is, zoodat met gespannen aandacht werd gevolgd, h o e de onderwij zers aan de „school voor belasting-beta lers" hun weetgierige leerlingen voorlicht ten. Cor Ruys speelde den rol van Ray mond Giroux met fijn „esprit", terwijl Jan Mulder geheel overeenkomstig het ka rakter van de uit te beelden persoon meer „spirit" in zijn spe! legde. Het samen spel van vader, schoonzoon en dochter was dikwijls als een flits zoo vlug en raak. Ook de andere figuren, eenigszins tot carrica- tuur vertrokken, voldeden uitstekend. Ge zamenlijk hebben zij deze abonnements voorstelling gemaakt tot een avond van groot gelach en ruim pleizier.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2