MAANDAG 28 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 De wereldijshockey- kampioenschappen te Davos Canada wint den titel. Zwitserland Europ. Kampioen. Zaterdag viel bij" de wereldkampioen schappen ijshockey te Davos reeds een be slissing, n.l. door een 40 zege op Tsjecho Slowakije is Zwitserland Europeesch kam pioen geworden. Canada won Zaterdag van Engeland met 60, zoodat Canada en Zwit serland gisteren tegen elkaar spelen moes ten om den titel van wereldkampioen. De gedetailleerde uitslagen van Zaterdag iwaren: ZwitserlandTsjecho Slowakije 40 (10, 0—0, 3—0). CanadaEngeland 60 (20, 20, 20). Zweden—Frankrijk 2—1 (0—1, 1—0, 1—0). OostenrijkItalië 21 (00, 21, 00). In groep B speelde Polen tegen Honga rije en dit spel eindigde na feilen strijd in een gelijk spel, 11. Polen en Hongarije istaan nu gelijk in puntenaantal en de com missie zal verder moeten uitmaken welk land tenslotte tegen Duitschland zal uitko men voor de finale van het troosttournooi. Het resultaat was: PolenHongarije 11 (00, 10, 01). De eindstand in groep B van het troost tournooi was: gesp. gew. gel. verl. doelp. pt. Polen 2 1 1 13—3 3 Hongarije 2 11 72 3 België 2 2 3—18 Met een 42 overwinning op Zwitserland wist Canada gisteren in den eindstrijd der wereldkampioenschappen ijshockey den titel te behalen. Het was een uiterst felle en spannende strijd die slechts met de grootste moeite, maar zeer zeker verdiend, door de Winnipeg Monarchs werd gewon nen. In het eerste kwartier van den wedstrijd scoorde Lemay voor Canada, maar Cat- tin i zorgde er spoedig voor, dat de stand weer gelijk was. Maar direct daarop gaf Rivers den Canadeezen wederom de leiding en het resultaat van den eersten speeltijd was 21 voor de Monarchs. In den tweeden speeltijd begonnen de Canadeezen onmiddellijk in razend tempo. Vliegensvlug ging het over het ijs en uit een geharrewar voor het Zwitsersche doel werd de schijf ingeschoten. Maar de Zwit sers gaven den strijd nog niet op en het was Torriani, die den gelijkmaker voor dezen speeltijd scoorde. Resultaat tweede speeltijd 11. In het laatste kwartier zetten de Zwitsers alles op alles. Zij vielen aan en verdedig den tegelijk. Maar de Canadeesche verde diging stond op pal en met was Lemay, die juist aan den anderen kant nog voor een doelpunt zorgde, zoodat het resultaat van den derden speeltijd was 10 voor Canada. De eindstand werd 42 voor de Winnipeg Monafchs. Om de derde plaats streden Engeland en Tsjechoslowakije. Het resultaat was na de gewone drie speeltijden gelijk spel, 11 In de verlenging werd niet gescoord en eerst in de derde verlenging wist Engeland een goal te maken, zoodat Engeland derde in het klassement werd. Voor de 5e en 6e plaats kwamen Zweden en Oostenrijk tegen elkaar uit, welke ont moeting door Zweden met 31 gewonnen werd. Frankrijk en Italië moesten voor de 7e en 8e plaats tegen elkaar spelen, doch zij kwamen overeen de 7e plaats maar geza menlijk te deelen. In het troosttournooi won Duitschland de finale van Polen met 51. De eindstrijd in de finalistengroep is ge worden: Canada 3 3 123 6 Zwitserland 3 2 1 74 4 Engeland 3 1—2 2—8 2 Tsjechoslowakije 3 3 28 De uitslagen van den laatsten dag wa ren: Finale: CanadaZwitserland 42 (21, 1—1, 1-0). EngelandTjechoslowakije 21 (00, 01, 10, na 3 maal verlenging 10). ZwedenOostenrijk 31 (21, 00, 10). DuitschlandPolen 51 (20, 21, 10). De eindklasseering luidt: 1. en Wereldkampioen Canada; 2. en Europeesch kampioen Zwitserland; 3. En geland; 4. Tsjechoslowakije; 5. Zweden; 6. Oostrijk; 7. Frankrijk en Italië; 9. Duitsch land; 10. Polen. Niet geplaatst o.m. Nederland. SCHAATSENRIJDEN EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN. Sonja Henie kampioene. Gisteren werden de Europeesche kam pioenschappen kunstrijden te St. Moritz voortgezet met het verrijden van de figu ren naar keuze voor dames. De beslissing voor de heeren en het paardrijden was gis teren reeds gevallen. Sonja Kenie kwam bij haar uitvoering te vallen en over het geheel genomen was zij lang niet zoo op dreef als gewoonlijk. Zij had echter Don derdag jJ. bij het rijden der verplichte fi guren zoo'n grooten voorsprong verkregen, dat de overwinning haar heden niet meer kon ontgaan en zij wederom in het bezit van den Europeeschen titel kwam. In totaal namen 16 rijders deel. De En- gelsche rijdster Colledge reed voortreffelijk, evenals de Weensche Liselotte Landbeck. Veel bijval ontlokte het rijden van de jeugdige Oostenrijksche Hedi Stenuf, ter wijl ook de Duitsche kampioene Maxie Herber veel succes oogstte. De officieele uitslag luidt: Europeesch kampioene Sonja Henie (Noorwegen) plaatscijfer 7; 2. Liselotte Landbeck, Oos tenrijk, plaatscyfer 17; 3. Cecilia Colledge, Engeland, plaatscijfer 21; 4. Maxie Herber, Duitschland, plaatscijfer 35; 5. Gweneth Butler, Engeland, plaatscijfer 37; 6. Grete Lainer, Oostenrijk, plaatscijfer 39; 7. Hedy Stenuf, Oostenrijk, plaatscijfer 42; 8. Molly Philips, Engeland, plaatscijfer 74; 9. Yvon ne de Ligne, België, plaatscijfer 76; 10. Nanna Egedius, Noorwegen, plaatscijfer 76; 11. Hertha Drexler, Oostenrijk, plaatscijfer 76; 12. V. Lindpaintner, Duitschland, plaats cijfer 82. WINTERSPORT ACADEMISCHE WERELDWINTER SPELEN. Vier Nederlandsche deelnemers. Van 3 tot 10 Februari a.s. worden te St. Moritz de Academische Wereld winterspe len gehouden. In het kader dezer spelen vinden ook wedstrijden in het hardrijden op de schaats plaats. Op 6 Februari wordt de 500 en 1000 Meter verreden, op 7 Fe bruari de afstanden over 1500 en 5000 M. Hieraan nemen deel de Nederlandsche rij ders Luutzen Dijkstra uit Amsterdam, Ben Blaisse uit Amsterdam en Anton Koreman uit Leiden. Aan de wedstrijden in het kunstrijden wordt deelgenomen door onze landgenoote Oiga Lamping, een Nederlandsche studen te, die in het buitenland studeert. HOCKEY R.K. SPORTVER. ROOD WIT AFD. HOCKEY STICK H.A.C. I—Sück I 2—1 Aangezien verbeteringen aan het Haag- wegterrein werden aangebracht, werd deze competitiewedstrijd in Den Haag op het H A.C.-terrein gespeeld. De wedstrijd, wel ke een aangenaam karakter droeg, werd te ongeveer 1.30 begornen. Met veel élan zette H.A.Ó. haar voorhoe de aan het werk, welke voorhoede zeer snel doorbrak en de verblufte achterhoede van Stick tot tweemaal toe het nakijken gaf (20). Dit al gebeurde in een tien mi nuten tijds. Maar toen wisten het backstel en de keeper wel met wat voor tegenstan ders men te doen had en oppassen de bood schap was. De aanvallen waren nog wel hevig, maar stuitten onvermijdelijk op de achterhoede, welke den bal nu via de half- linie aan de Stick-voorhoede gaf. Deze voorhoede hebben we wel eens beter ge zien, althans wat betreft het spel voor de rust. Herhaaldelik werden de aanvallen door buitenspel onderbroken en Sticks mid denvoor werd zoodanig gedekt, dat hij, al thans voor de rust, zijn plaats verloor. Zoodoende bleef de eerste helft doelpunt loos. Na de rust echter waren de H.A.C.'ers veel minder en was Stick veel beter. Nu werden van Sticks-zijde herhaaldelijk felle aanvallen opgezet. En het mag aan de goede keeper aldaar liggen, dat niet meer als een puntje het niet inschoot. Ook had Stik nogal pech, toen de midvoor een on houdbaar schot bij een strafcorner tegen de paal schoot. Door het breedere spel van Stick nu, werd spoedig de midvo meer vrij en wist deze een fraai puntje in te pushen (21). Toen werden de H.A.C.- lieden weer gevaarlijk en herhaaldelijk bekogelden zij het doel. Maar de keeper van Stick wist wat opstellen was en redde herhaaldelijk op fraaie wijze. Over het algemeen waren de H.A.C.'ers sneller en technisch beter. Opmerkelijk was dan ook, dat er veel meer gepuhd rn beter geplaatst werd dan bij Stick. De leiding was in goede handen. H.A.C. H—Stick H 2—2 Waren in den wedstrijd tusschen de eer ste elftallen de H.A..C.'ers de meerderen, hier waren dan toch de Stickers het. Jam mer genoeg kon dit niet blijken uit een overwinningen, want een goaltje werd na lang gepraat geannuleerd. Voor de rust speelde echter Stick een be tere partij dan na de rust, en het was toen dan ook het meest in den aanval. Na de rust wogen de partijen tegen el kaar op en moesten ook de Stick-achter- hoede meerdere malen het doel voor pun ten beschermen, waarbij de keeper dik wijls fraai werk verrichtte. De stand bleef zoodoende op 23. Tot dat na den wedstrijd het eene puntje, dat de juiste verhouding aangaf, werd geannu leerd (2—2). KORFBAL FLUKS I—DEETOS 2—1 (Gestaakt) Jammer, dat juist met de rust een sneeuwstormpje het terrein onbespeelbaar kwam maken, zoodat deze wedstrijd moest worden gestaakt. Immers, wat Fluks in de eerste helft presteerde tegen de ster ke gasten, was van dien aard, dat een goede uitslag van den wedstrijd niet scheen buitengesloten. Gingen de partijen over 't algemeen goed gelijk op, in vele momen ten was Fluks de sterkste, hetgeen de gas ten hun zelfvertrouwen deed verliezen. Reeds in de eerste vijf minuten nam Fluks door Meylink de leiding. Tien minuten la ter maakte Sijts gelijk. Daarna was Fluks zeer gevaarlijk in den aanval. Jammer, dat het middenvak wat slap was, want ook de verdediging van Meylink en De Wolf was best. In den aanval wist Van Nierop meermalen vrij te komen en maak te onder de paal 21. Daarna kwam de bal nog 'n paar maal op de korf en daar mee was er de belofte op vergrooting van den voorsprong. Toen kwam echter een fiksche sneeuwbui en de rust, waarna het toch al gladde terrein niet meer te bespre- len was. Hopen we, dat, wanneer deze strijd wordt overgespeeld, Fluks even flink voor den dag komt, als gisteren het geval was. RECORD VAN RIE MASTENBROEK VERBETERD. Tijdens selectiewedstrijden te Chicago heeft de bekende Amerikaansche zwemster Eleonore Holm het wereldrecord 100 M. rugslag voor dames verbeterd en het ge bracht op 1 min. 16.3 sec. Het wereldrecord stond op naam van Rie Mastenbriek met een tijd van 1 min. 16.8 sec., welk wereldrecord zij tijdens interna tionale zwemwedstrijden in November 1934 te Düsseldorf vestigde. Rie Mastenbroek verbeterde op 25 No vember 1934 te Düsseldorf het wereldre cord over de 100 M. rugslag van Eleonore Holm, dat toen op 1 min. 18.2 sec. stond. De Rotterdamsche zwemster bracht het 'n stuk omlaag, 1 min. 16.8 sec. Thans heef de oorspronkelijke record- houdster weer bezit genomen van het we reldrecord door het een halve seconde pre cies vlugger te doen. Rie Mastenbroek is thans alleen nog in het bezit van het 200 Meter rugslag wereld record, dat zy de vorige week te Amtserdam tijdens de wedstrijden van het IJ vestigde. RIE Mastenbroek verbeterde ook haar eigen wereldrecord. Tijdens Zaterdagavond gehouden zwem wedstrijden van de Dameszwemclub Gro ningen is Rie Mastenbroek er ook in ge slaagd haar wereldrecord te verbeteren. Zij zwom op de 100 M. rugslag tegen den Gro ninger P. Terpstra. Beiden gingen gelijk matig over de baan. Weliswaar tikte P. Terpstra iets eerder aan, maar de tijd van Rie Mastenbroek bleek zoodanig te zijn, dat zij haar eigen wereldrecord had verbe terd. Zij bracht het van 1 min. 16 4/5 op 1.16 3/5 sec. een verbetering dus met 1/5 UITNOODIGING VOOR MEVR. BRAUN. Om Zweedsche zwemsters te trainen. Naar wij vernemen heeft mevrouw Braun te Rotterdam, de bekende trainster van onze zwemsters, een uitnoodiging ont vangen uit Zweden, om Zweedsche zwem sters te Stockholm dit jaar een maand lang te trainen. Mevrouw Braun heeft deze uit noodiging om verschillende redenen niet kunnen aanvaarden. OLYMPISCHE TRAINING KRING DEN HAAG K.N.Z.B. Naar alle waarschijnlijkheid zal reeds Zondag 3 Febr. te Den Haag de selectie plaats hebben van de zwemsters en zwem mers behoorende tot genoemden kring, die in aanmerking komen voor de training van de Olympiade 1936 te Berlijn. Voor deze training is door de Techn. Comm. van den K.N.Z.B. mevr. Braun uit- genoodigd. Indien de vereenigingen LZC., De Zijl en Poelmeer, meenen, dat pnder hun leden krachten aanwezig zijn, die voor deze se lectie in aanmerking komen, dienen zij spoedig daarvan opgave te doen aan: G. v. d. Mark, Julianastraat 41. Candidaten, die bij de selectie in aan merking komen voor verdere training, zul len meerdere dagen per week in den Haag aanwezig moeten zijn. ZEILEN „PIPA" DE GROOT 70 JAAR. Naar wij vernemen wordt de heer H. J. de Groot, de „Pipa" van de Kaag, op 11 Febr. as. 70 jaar. Het bestuur van de Kaag zal belang stellenden gelegenheid geven den kranigen „jongen" ouden heer, die tijdens de Kaag- zeilweek de onmisbare vraagbaak is voor iedereen, geluk te wenschen op Zondag 10 Febr. van 35 in pavilloen de Leede (An- jema) te Warmond. WIELRENNEN „Nieuw-Swift". Gisterenmorgen werd door bovenge noemde vereeniging een trainingsrit gere den. Voor de A-klasse 40 K.M., B-klasse 20 K.M. en C-klasse 15 K.M. Het eerste startte de C-klasse, waarin J. Sinteur al direct flink van start ging. C. Boot werd hier met flinke voorsprong eerste, terwijl J. Sinteur en R. de Roode om de tweede plaats streden, welke door Sinteur werd gewonnen. De B-klasse startte met 7 renners voor de rit van 20 K.M. Oude rivalen ontmoet ten werd flink gedemarreerd, maar alles van Rooyen zich flink tusschen weerde. Verburg had een speciale bewaking van de gebroeders de Haas, terwijl Geertsema en Vlieland hier flink bijbleven. Om beur ten werd flink gedemareerd, maar alles bleef tot 500 Meter voor de eindstreep bij elkaar. Geertsma kreeg jammer genoeg kramp. C. Verburg won de eindspurt, op de voet gevolgd door K. de Haas. J. de Haas werd een goede derde, terwijl J. Schouten verraste door Vlieland in de eindspurt te verslaan. F. van Rooyen bleef schitterend bij en werd zesde, terwijl A. Kamp door pech moest opgeven. De A-klasse reed de 40 K.M. in een vlot tempo en wij verwachtten een felle strijd tusscljen Collee en R. Riethoven. De laatste bleek er goede zin in te hebben. Van start af nam T. de Roode direct in een flink tem po de kop, hetwelk steeds werd opgevoerd. Voor het eerste keerpunt werd Collee door pech uitgeschakeld, hetgeen zeer jammer was. A. Strijk liet het echter niet op zich zitten en streed vol vuur met R. Rietho ven. In de eindspurt wist R. Riethoven, die een prachtige cours reed hem slechts met gering verschil te kloppen. F. de Roode bezette de derde plaats. Na afloop werd in het clublokaal bekend gemaakt, dat a.s. Zondag de competitie be gint voor het race-rijwiel, terwijl bij slecht weer een tijdrace zal worden gere den op de home-trainer, welke reeds door het voortvarend bestuur is aangeschaft. L. R. T. V. „SWIFT." Gistermorgen werden er hometrain wed strijden gereden over 3 km. door de A- en B-klassers, terwijl de C-klassers een 2 km. met voorgift reden, beide geldend voor de competitie. De uitslag van de A-klassers is gewor den: 1. J. Rietbroek met 1 min. 25.6 sec.; 2. J. Riethoven en A. van Amsterdam beide met 1 min. 28.6 sec.; 3. Chr. Vink 1 min. 32.2 sec.; 4. J. Schuller 1 min. 35 sec.; 5. C. Gros 1 min. 37 sec.; R. van Aart maakte fcuiten mededinging 1 min. 26.8 sec. Van de B-klassers waren het W. v. d. Berg 1 min. 46.4 sec., C. Bosman 1 min. 47.2 sec. De voorgiftwedstrijd van de C-klassers gaf als resultaat aan: 1. A. Lode wij ks met 300 m. voorgift, 1 min. 5.6 sec.; 2. J. v. d. Werf 100 meter voor 1 min. 6 sec.; 3. W. Mens 150 m. voor 1 min. 6.4 sec.; 4. Fase met 250 m. voorgift 1 min. 6.4 sec.; 5. Ver hoef 400 m. voorgift 1 min. 7.8 sec.; 6. H. Hoene van meet 1 min. 12 sec.; 7. G. Groe- neweg 200 m. voorgift 1 min. 12.8 sem.; Rijs bergen 1 min. 13 sec. Na de competitie wedstrijden is de 1 km. gereden om de P. T. de Jongprijzen, waar van de uitslag is geworden: J. Fietbroek 26 sec.; J. Riethoven 28 sec.; R. van Aart buiten mededinging 28.4 sec.; A. van Am sterdam 28.6 sec.; H. Koene 29.8 sec.; C. Gros 30.4 sec.; C. Bosman en W. v. d. Berg beide 32 sec.; J. v. d. Werf 33 sec.; A. Lo- dewijks 34.2. sec.; W. Mens 34.6 sec.; G. Groeneweg 37.2 sec.; J. Fase ook 37.2 sec.; Verhoef, 41 sec.; Rijsbergen 48.2 sec. De heer P. T. de Jong die hierbij een extra prijs had disponibel gesteld, kon deze nadat er geloot was aan den gelukkigen winnaar A. Lodewijks ter hand stellen. De leiding van deze wedstrijden was bij den heer P. T. de Jong, tijdwaarnemer en sportcommissie. Dinsdag 29 Jan. zal „Swift" met vier van haar leden uitkomen te Gouda tegenover leden van de Goudsche Rennersclub „Excel sior". 6.30 uur zal het vertrek plaats heb ben vanaf het clublokaal, Nieuwe Bees tenmarkt 13. Donderdag 31 Jan. zullen te Roelofarends veen propaganda wedstrijden gereden war den tusschen de „Swift"-leden, en een 1 km. wedstrijd tusschen leden en oud-leden van het „Stalen Ros" te Roelofarendsveen. Ook hiervoor zal het vertrek zijn vanaf het clublokaal Nieuwe Beestenmarkt 13, om 6.30 uur. BELGIE STERKER DAN NEDERLAND De wedstrijden in Antwerpen De uitslagen van de Zaterdagavond te Antwerpen gehouden wedstrijden luiden: Snelheidsrace: 1. Scherens, 2. Arlet op 1'4 lengte, 3. v. d. Linden, 4. Huybrecht, 5. van Egmond, 6. v. d. Heuvel. Omniumsnelheidsrace: eerste reeks: 1. Jan van Kempen, 2,. Hamerlinck op 1 wiel, 3 Verreycken, 4. Slaats; tweede reeks: 1. Kaers, 2. Pijnenburg op 1 lengte, 3. Lonc- ke, 4. Huys, 5. Pellenaars; reeks der vier cerstgeplaatsten: 1. Hamerlinck, 2. Pijnen burg op 1 lengte, 3. Jan van Kempen, 4. Kaers. Puntencourse afstand 2.5 K.M.: 1. Slaats in 3 min. 8 2'5 sec.. 2. Van Hout, 3. Kaers, 4. Loncke, 5. Hamerlinck, 6. Verreycken. Omnium-tijdrijden 500 M. vliegende start: 1. Loncke 31 1/5 sec., 2. Verreycke en van Hout 32 1/5 sec., 4. Pellenaar 32 2/5 sec.; 5. Slaats 32 3/5 sec.; Huys 33 sec. Tijdrijden 1000 M: 1. Kaers 1 min. 5 2/5 sec., 2. Hamerlinck 1 min. 6 2/5 sec. 3. Pij nenburg 1.8 4/5, 4. Jan van Kempen 1.10; race achter motoren over 20 K.M.: eerste reeks: 1. Snoek 17 min. 44 4/5 sec., 2. Sey- naeve op 30 M., 3. Geers op 100 M., 4. Domhof op een ronde 220 M.; tweede reeks 1. Meuleman 17 min. 16 4/5, 2. Geers op een ronde 125 M., 3. v. d. Wulp op 2 ron den 40 M., 4. Domhof op 4 ronden 200 M.; snelheids-tijdrace 250 M. vliegende start: 1 Scherens 14 4/5 sec., 2, 3 en 4 Arlet, van Egmond en Huybrecht in 15 sec.; 5 en 6. v. d. Linden en v. d. Heuvel 15 2/5 sec. Algemeen klassement snelheid: 1. Sche rens 12 p., 2. Arlet 9 p., 3. Huybrecht 7 p., 4 van Egmond 6 p., 5. v. d. Linden 5 p, 6. v. d. Heuvel 2 p. Landenklassement: België 28 p., Neder land 14 p. Omnium achtervolging per ploeg afstand 6 K.M.: 1. België met Kaers, die tenslotte alleen eindigt, daar achtereenvolgens Huys, Hamerlinck, Verreycken en Loncke opge ven, in 7 min. 8 sec., hetgeen een nieuw locaal record vormt; 2 Nederland op 25 M. met Pijnenburg, Pellenaers, Slaats, van Kempen en van Hout. Algemeene rangschikking omnium: 1. Kaers, Hamerlinck, Loncke 11 pnt. 4. van Hout 9,5 p., 5. Slaats 9 p., 6. Verreycken 7,5 p., 7. Pijnenburg 6 p. 8. Pellenaers 4 p., 9. Huys 3 p. Landenklassement omnium: België 43,5 p., Nederland 33,5 p. Laatste race achter motoren over 20 K.M 1. Meuleman 17 min. 20 1/5 sec., 2. Snoek op 2 ronden 20 M., 3. Seynaeve op 250 M. 4. v. d. Wulp 2 ronden 205 M. Algemeen klassement: 1. Meuleman 8 p. 2. Seyr.ave 7 p., 3. Snoek 5 p., 4. Geers en v. d* Wulp 3 p., 5. Domhof 2 p. Algemeen landenklassement: België 16 p., Nederland 12 p. MOTORSPORT JAARFEEST L. M. T. C. De Leidsche Motor Toeringclub hield Za terdagavond ter gelegenheid van haar twee-jarig bestaan een feestavond in het dansinstituut van den heer W. F. van Wijk, Hoogewoerd 87. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer D. A. Cooimans, werd onder leiding van de feestcommissie een geva rieerd programma afgewerkt door The Dutch Players, onder leiding van Albert Gerritsen. Zong, muziek, en voordrachten wisselden elkaar op de bekende wijze af. Verder hield de heer J. G. Bosoh, lid van verdienste der K. N. M. V. een aardige causerie. Spr. ving aan met de mededeeling, dat hy gaarne over de motorsport wilde spreken, omdat er nooit genoeg propaganda voor gemaakt kan worden. Tot onderwerp voor deze causerie had spr. gekozen het motorrijden in vroeger dagen, d. w. z. een dertigtal jaren geleden, toen bijv. de motor- en rij wiel wet nog niet bestond. Het motorrijden was toen nog geen pret je. Men reed op harde banden en 'n voor vork zonder veering. Snelheidsmeters of kilometertellers had het motorrywiel nog niet. Ook de oliesmering was heel primi tief. Voorts moest de motor aangeloopen worden. Er waren nog geen motorrepara teurs, zoodat meh zelf maar wat moest knutselen. Benzinepompen bestonden er niet, benzine haalde men bij den drogist, maar de politieverordening schreef toen voort, dat de benzine vanweg 't brandge vaar, niet buiten mocht worden bijgevuld, doch dat moest in den winkel geschieden. Op onderhoudende wijze vertelt spr. dan, hoe de motorrijders in vroegere jaren met hun motoren scharrelden en hoe men van alles deed om goede maatjes met de politie te blijven. Daarbij bleven de humoristische momenten niet onvermeld. De voorz. was zeker aller tolk toen hij in zyn dankwoord den heer Bosch dank zegde voor zijn welgeslaagde voordracht. Hierna werd het programma, dat met talrijke attracties werd afgewisseld, voort gezet, terwiji de avond werd besloten met een dansje. VERHOOGDE VEILIGHEID BIJ MOTORRACES. Internationale maatregelen. Naar aanleiding van het groote aantal on gevallen bij de internationale motorraces van het vorige jaar, is op het Najaarscon gres 1934 der Internationale Motorfedera tie (F.I.C.M.) o.a. van Nederlandsche zijde sterk aangedrongen op het nemen van krachtige maatregelen tot verhooging der veiligheid. In verband hiermede is thans te Parys een byeenkomst geweest van de Internatio nale Sportcommissie, welke bijeenkomst speciaal aan bovengenoemd onderwerp werd gewijd. Afgevaardigden van een tien tal landen waren aanwezig. Nederland was vertegenwoordigd door den heer P. J. Nortier. Sport-voorzitter der K. N. M. V. Naast talrijke secundaire bepalingen wer den verscheidene ingrijpende voorschriften vastgesteld. Zoo werd de minimum-weg- breedte voor race-circuits bepaald op 5 Me ter. Per Kilometer circuit-lengte zullen in den vervolge niet meer dan 4 rijders te gelijk mogen worden gestart, hetgeen voor de T. T.-races te Assen neerkomt op 69 star ters, dus een meer dan voldoende aantal om de races even interessant als tot dus ver te doen zyn. Alle gevaarlijke punten zullen door in- ternationaal-uniforme teékens worden aan gegeven, alle bomen n*. gevaarlijke boch ten zullen moeten worden verwijderd of gecapitonneerd, terwijl slooten en greppels op die plaatsen gedempt of overdekt moe ten worden otti een uitloop in noodgevallen mogelijk te maken. Naast voorschriften omtrent de keuring van valhelmen, signaalvlaggen en andere minder ingrijpende punten werd nog be paald, dat in den vervolge geen rijder in een internationale motorrace zal mogen starten, wanneer hij niet ten minste 10 trainingsronden onder controle der wed strijdcommissie en met een door deze vast te stellen gemiddelde snelheid, heeft afge legd. Deze laatste bepaling verzekert de uit sluiting van ongeoefende rijders of van renners van onvoldoende kwaliteit en zal daardoor zeker bijzonder tot vermeerdering der veiligheid bijdragen. Hoewel al deze bepalingen hooge eischen zullen stellen aan de organisatoren van groote races ook de T.T.-Organisatie te Assen zal zich nieuwe en zware offers moe ten getroosten moet het ieder belang stellende in de motorsport verheugen, dat door internationale samenwerking thans krachtige, doortastende maatregelen zyn genomen ter verhooging van de veiligheid der rijders. Op een voorstel der K. N. M. V., een on gevallenverzekering der renners steeds evenals de K. N. M. V. dat reeds jaren in Nederland doet verplichten te stellen, kon nog geen besluit woi'den genomen. Op het voorjaarscongres der F. I. C. M. zal dit belangrijke punt echter weder door de K. N. M. V. ter tafel worden gebracht. De serieuze wijze, waarop de bestrij ding der ongevallen-mogelykheden ter hand is genomen, heeft in de motorrijders- wereld voldoening verwekt. PAARDENSPORT AXEL HOLST OVERLEDEN. Doodelijk ongeluk bij het concours te Berlijn. Een zeer ongelukkige gebeurtenis heeft Zatterdag, op den tweeden dag van het internationaal concours te Berlijn, plaats gevonden. Bij het jachtspringen in den Veelzijdig- heidsproef kwam Axel Holst, de bekende S.S.-ruiter, met zyn paard „Troll" zoo on gelukkig te vallen, dat hij kort daarna aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Nader vernemen wij nog. dat twee paar den reeds over het middelzware parcours waren gegaan. Als derde startte Axel Holst met de tienjarige „Troll". Bij een der hin dernissen, een muur, nam het paard zyn sprong te kort, met het gevolg, dat het paard letterlyk over den kop ging. Met het volle gewicht kwam het paard terecht op den op den grond gevallen ruiter. Holst bekwam een schedelbreuk en een breuk in een der halswervels. Spoedig na het onge val is luitenant Holst overleden. De verder op het programma staande d;- monstraties werden in verband met het ongeval afgelast.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8