MAANDAG 28 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HET ZEVENDE LUSTRUM DER V.V.S.L. De laatste dag van de feesten. OOK DE PRINSES AANWEZIG. Zaterdag, de laatste dag van de feesten, die ter gelegenheid van het 7de lustrum van de Vereeniging van vrouwelijke stu denten gehouden zijn, is een waardig slot geweest van deze zoo in alle opzichten ge slaagde lustrumdagen. 's Middags werd in de Stadsgehoorzaal een thee-cabaret gege ven, waarbij het zeer vroolijk toeging, maar het hoofdmoment van den dag was toch het ruiterfeest, dat in de Doelenkazer ne werd gegeven. De organisatie van dit ruiterfeest was gelegd in handen van de Leidsche meisjes studenten carousselvereeniging, een der sub-vereenigingen van de V.V.S.L. en het zij aanstonds vermeld: dit ruiterfeest is een der meest geslaagde punten geweest van het welgevulde feestprogramma. Voor een niet gering gedeelte is dit succes te danken geweest van het bestuur dezer sub-commissie, bestaande uit de dames F. Ie Cosquino de Bussy praeses, H. Heringa ab-actis, M. R. T. 't Hoofd quaestrix, H. A. Vos comm. I en M. A. Hissink comm. II. Gedurende vele maanden hadden de deel neemsters aan het ruiterfeest geoefend in de Haarlemsche manege op paarden van den heer Klebe onder leiding van den heer H. J. Lijsen, die zich ook mede met de lei- cling van het feest had belast. Maar daar naast hadden de meisjes het voorrecht de volle medewerking te hebben mogen ont vangen van den garnizoenscommandant, overste J. E. Haitsma Muiier en van de of ficieren en manschappen van de Doelen kazerne. Vooral de daadwerkelijke mede werking van de officieren bijv. bij het eer ste nummer van het programma was oor- zaak, dat het gebodenë een lust voor de oogen was en ook op sportief gebied hoo- ge kunst te zien was. In de groote manege van de kazerne werden de bezoekers ontvangen door grooms in keurige blauwe pakjes, met zwaar gouden tressen afgezet, leden van de caroussel-vereeniging. De wanden van de manege waren versierd met vlaggen en wapens, geheel door de V.V.S.L.-leden zelf vervaardigd. In het midden van de arena was zaagsel kunstig uitgestrooid in den vorm van het wapen van de V.V.S-L. met den datum van oprichting. Het muziekge zelschap van het 6de Reg. Veld-Artillerie luisterde den avond mede op. Op de spe ciaal voor deze gelegenheid gebouwde tri bune hadden de studenten reünisten plaals genomen alsmede een aantal genoodigden waartoe behoorden: Luit.-Kol. J. E. Haits ma Muiier, garnizoenscommandant, Luit.- Kol. A. W. F. Koningsfeld, commandant van het 4de Reg. Inf., benevens eenige of ficieren, de meesten met hunne dames. Onder de tonen van het Clublied kwa men de besturen van de zusterverenigin gen, het bestuur van de V.V.S.L. en de le den van de Lustrum-Commissie de arena binnen, waarna de praeses van de lustrum commissie, mej. A. A. M. de Lange, een welkomstwoord sprak en in het bijzonder woorden van dank sprak tot- overste Haitsma Muiier voor zijn groote medewer king. Het programma opende met een bijzon der fraaie en knap uitgevoerde „Nationale Openingsquadrille" uitgevoerd door vier leden van de caroussel-vereeniging, ge kleed in hetzelfde rijkostuum, dat ook tij dens de eere-wacht bij het inhalen van de reünisten gedragen werd en vier officie ren van het 6de Reg. Veld-Art. in groot tenue. Mej. J. B. Nauta Pieter kwam hierna in een solonummer als „Naughty Netty" op „You Peter" waarbij zij staaltjes van gave rijkunst te genieten gaf. Een zeer vermakelijke vertooning was het „Wild west Kid-napping", waarbij mej. H. Heringa als nurse haar dierbare baby verdedigde tegen een kwaden cow-boy, die haar deze trachtte te ontrooven, terwijl een tweede cow^boy van nobeler allure, in het strijdpark was om haar te bescher men. Aardig was het te ervaren, dat ook de cow-boys later cow-ladies-V.V.S.L.- leden bleken te zijn. Nog noemen wij de vier Vedettes Russes met hun keurig flèche-nummer en een zeer fraai nummer uitgevoerd door den heer E. A. Beverwijk, wachtmeester bij het 6de Reg. V.-A., die staande op twee paarden deze en nog zes andere paarden mende. Niet minder fraai was het laatste nummer voor de pauze, een gracieuse ..Guirlande Champêtre", een soort polonaise te paard door leden van de V.V.S.L. als boerenjongens en meisjes verkleed met guirlandes met bloemen in de stadskleuren versierd, uitgevoerd. Met grappige en fraaie nummers, die nog na de pauze volgden, werd dit ruiter feest tot een der meest geslaagde momen ten van het lustrum. Fakkeloptocht. Het ruwe winterweer met van tijd tQt tijd zware sneeuwstormen dreigde een oogenblik het daaropvolgend programma punt: de fakkeloptocht, in de war te stu ren, maar juist toen het ruiterfeest geëin digd was, het was inmiddels half twaalf geworden, was het even droog, kon de stoet gevormd worden. Voorafgegaan door het Leidsch Politie-muziekgezelschap, ge volgd door de verschillende besturen in rijtuigen, kwamen de vroolijk zingende en fakkeldragende reünisten en studenten. De weg ging langs het Rapenburg, Steen- schuur naar de Stadsgehoorzaal op de Breestraat, waar het slotsouper gehouden zou worden. Het slechte weer was oorzaak, dat het in de straten op dit middernachte lijk uur niet zeer druk was, te meer daar de grootste drukte zich geconcentreerd had voor de Stadsgehoorzaal. Kort voor dat de optocht op de Breestraat was aan gekomen, kwam prinses Juliana per auto vanuit Den Haag aan om het slotfeest me de te vieren. De prinses begaf zich onmid dellijk na aankomst met eenige vriendin nen op het balcon der Gehoorzaal om den optocht af te wachten. Zichtbaar genoot de prinses van de vreugde der dansende en zingende clubgenooten, reünisten en V.V. S.L.-leden, bij het binnengaan in het feest gebouw beneden haar. Nadat de laatste deelnemers aan den fakkeloptocht het gebouw hadden betre den ving het slotsouper, waaraan ook de prinses tot het einde deelnam, aan. De praeses der lustrum-commissie, mej. A. A. M. de Lange, sprak woorden van grooten dank aan allen, die tot het wel slagen der feesten hebben bijgedragen; de meesten dezer ontvingen herinnerings geschenken. Een der leden van de V.V.S.L. bood de vereeniging een paar zilveren kandelaars aan. De praeses van de V.V.S.L., mej. C. L. de Roos, huldigde ten slotte de leden van de lustrum-commissie en bood den leden dezer commissie ieder een zilveren bon- bonnière en een door den heer A. Pielanen uit Leiden vervaardigde album met foto's aan. De nacht was reeds ver verstreken toen mej. de Roos met een korte toespraak de lustrumfeesten sloot. Dinsdagavond heeft de 2de opvoering plaats van „Tot in lengte van dagen" in den Leidschen Schouwburg. VEREENIGING VAN MATHESLANÖN. Zaterdag j.l. vond in het tot de laatste plaats bezette Casino-Theater alhier voor de Vereenig /ig van Mathesianen een ver tooning plaats van de film der Staatsmij nen in L ïnDurg. Voor den aanvang dezer vertoonmg heette de voorzitter der vereeni- gin, de heer G. J. J. van der Linden, de aanwezigen welkv.m, in het bijzonder den heer diiecleur der Ambachtsschool en de vele lee/arin van het Genootschap M. S. G., en bracM een bijzonder woord van dank aan den heer Groene wegen, directeur van het Casino-Theater, voor het bereidwillig afstaan van zijn Theater. De sympathieke gastheer der Methesia- nen. de heer Groenewgen, liet zich nog maals niet onoetuipd en vertoonde aller eerst bet wereldnieuws der week daarna ving de ver tooling der film van de Staats mijnen aan, waarbij de heer G. de Clercq, stooktecnnisch adviseur te Amsterdam, een inleiding en vei reren uitleg gaf. De heer de Clercq vertelde op vlotte wijze een en ander over zijn bezoeken aan de Staatsmij nen en verschafte daardoor al een aardig idee van zoo'n onceraardsche stad, de mijn. De film toonde ons hierna duidelijk den werkelijken toestand. In het eerste deel volgden wij de r. ïinwerkers, boe zij per trein, autobus, fiets of te voet bij de mijn aankomen, zich gaan verkleeden, hun vei ligheidslamp afha.'en en met een snelheid van 42 K.M. per uur met de lift eenige honderden meier onder den grond afdalen. Toen de mijnwerkers na hun tocht door de onderaarasche gangen bij het kolenfront waren aangekomen toonde- het tweede deel ons het uithakken der kolen, met de pikhouweel, dus met de hand, en machi naal met de aftouwhamer en onder-snij machine. ï,n als we de uitgehakte kolen in <lie lage gangen ir de fchutgoot zien glij- de i. dan blijk., dat eraan het delven van onze anthraciet nog hee- wat meer vastzit dan wij wel zouden verwachten als wij weer eens een par mi q thuis krijgen. Uit de s.vhutgooT. vallen de kolen in kleine wa gentjes, die als treintjes getrokken door een hcogodruklor.omot.fct (ook wel vuur- looze locomotief genaamd) naar de lift rij den. Ket derde deel laat ens het leven der mijnwerkers zien, hoe zij na afloop van hun ondergrondschen si beid met de lift weer 01 ïhoo^ gaan, z.ch wasschen en ver kleeden om dan door moeder de vrouw met vreugde te worden begroet. \'er"olgens keeren wij weer terug naar de kolen, die wij aan het begin van het vierde deei met o< l:ft boven den grond zien komen op de los' toer, welke hellend gebouwd is zoodat de wagentjes vanzelf verder rijden. De wagentje worden vervol gens leeggemaakt en dc ruw gedolven ko len vallen op een zeer. die ze scheidt in twee afmetingen. Alles vat grooter is dan 8 c.M., de stukkolen, gaat naar de lees- band, waarop jongens tv met de hand de steenen uitzoeken. De - -otjes. kleiner aan 8 c.M., gaan naar de vssscherij. Deze nootjes oi gruiskolen karnen in groote met water gevulde was».iil:.«"'sjns, waarin het water om de kolen drijvende te houden met pompjes in golvende beweging wordt gebracht. Dc steenen, die soor+eiijk zwaar der zijn, zmken op ctn bodem van het bas sin en worden apart afseljpt. Hierna wor den de nootjes gesortee'a en pas dan zijn zij voor aflevering ge* tEven n^g een kijkje in de cokesfabrieken, de fabricage van eierkolen en briketten en dan volgt het laatste dce' van ce t'.lm het transport van de kolen van de i.iji an tot bij de ver bruikers thuis. Eerst k' nen de grootver bruikers aan de beurt. Kolen worden over geladen, schepen en .c cc motieven nemen kolen :n. eet: hougover^edrijf verbruikt ook hesel w' kolen m bet ijzererts ijzer, staa.. b.ah-en e.-> xails te n aken en ten slot te ein':-»t de f:in. dan trc-i het tnuisbezor- gen van een paar mud 'Jht-imina-anthra- ciet, een vroolijk te fr eelt je, dat wij in dezen tijd van het jaar dagelijks mee- in iken. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer de Clercq voor zijn leerzame en prettige inleiding, waarvoor deze een oankbaar applaus in ontvangst had te ne men en herinnerde aan de excursie van Za terdag y Februari a.s Ten slotte werd nog vertoond een film van de Lichtfabrieken „de verloren wed denschap". De plaatsing van een overzicht van de begrootings-behandeling in den Leidschen Gemeenteraad moeten wij tot morgen uit stellen. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Intrekking der wet gevraagd. De K. v. K. voor Rijnland heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin het volgende gezegd wordt: Nu de Minister van Justitie in verband met het arrest van den Hoogen Raad van 17 December j.l. officieel verklaard heeft, dat de Rijn, de Waal. de Boven- en Bene den Merwede, de Noord, de Lek», de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg van de toe passing der Wet op de Evenredige Vracht verdeeling geheel dienen te worden uit gesloten, zoodat voor het laden en lossen en vervoeren van goederen op die vaar wegen geen vergunning meer gevraagd be hoeft te worden bij de respectievelijke Be- vrachtingscommissies; acht de Kamer zich verplicht den Minister te wijzen op het zeer groote nadeelige verschil m concurrentie voorwaarden voor de vele fabrieken en handelaren in bouwmaterialen in haar district en speciaal de Rijnstreek, t.o.v. de vele fabrieken en handelaren aan deze vaarwegen gevestigd, telkens als het be treft leveranties naar plaatsen aan deze vaarwegen gelegen. In haar adres van 15 Januari 1935 heeft de Kamer betoogd, dat de vrachtverhooging door de evenredige vrachtverdeeling ver oorzaakt, b.v. voor de zware weinig kost bare betonartikelen 7 a 8% bedraagt. Het verschil in concurrentie, hetwelk steeds door de evenredige vrachtverdeeling werd veroorzaakt, is in verband met boven genoemd arrest wel van zeer ernstigen aard geworden. Dit verschil acht de Kamer zelfs geheel ontoelaatbaar. Zij veroorlooft zich daarom, tenzij de Minister alsnog een andere en betere op lossing zou kunnen aanwijzen om dit groote nadeel te omzeilen, hem met verschuldigde eerbied in overweging te geven te willen bevorderen, dat de Wet op Evenredige Be vrachting ten spoedigste wordt ingetrok ken. JONGEMIDDENSTANDERS Woensdag 30 Jan. a.s. 's avonds om half- negen spreekt in „Ons eigen huis", Bree straat 147, de u allen welbekende drs. Piet Kasteel over het onderwerp „Actueele po litieke vraagstukken". Dit onderwerp, hetwelk ongetwijfeld de belangstelling van alle Jongemiddenstan- ders hebben zal, is voor ons een gereede aanleiding om nog eens tot de Jongemid- denstanders, die nog geen belangstelling voor onze beweging toonden, een enkel woord te richten. De K.J.M.V. noodigt u, Jongemiddenstan- ders, allen uit, om op dezen avond eens met „St. Peter Kanis" kennis te komen maken. Laat deze mooie gelegenheid, om uw po litieke kennis, door een goede voorlichting, te verrijken, niet ongebruikt voorbij gaan. De K.J.M.V. wacht u gaarne in haar midden. Jongemiddenstandèrs, wij rekenen op aller komst. Namens de Kerngroep- en propaganda-commissie, M. GELIER. St. Joseph's-Gczellen-Ver. Zondagavond is op de verplichte bij eenkomst het prijsbiljarten voortgezet. Het ging er gezellig a' n toe en na een onder- lingen strijd viel de hoofdprijs, een prach tig scheerapparaat in étui, ten deel aan Jac. de Keuning met 83 punten, de 2de prijs, een doos met 50 fijne cigaretten, aan Jac. v. Zon met 61 punten, de 3 kleine prij zen vielen ten deel aan Ant. de Groot, P. Koper en Jan Braskere. A.s. Zondag *er afwisseling en op verzoek een polshorloge. Ook de kaartwedslrijden worden a.s. Zon dag voortgezet. Hedenavond geeft de heer C. v. Oerle een lezing over de lichtfabrieken. Canesia- nenzyn allen present; ook niet-lcden zijn welkom. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Op het volgende Kunstkringconcert zal optreden Raphaël Lanes, sedert eenige ja ren solo-cellist van het Concertgebouw- Orkest. Deze artist, van Poolsche afkomst en leerling o.a. van Pablo Casals, behaalde overal waar hij optrad veel succes om zijn intiem en muzikaal spel, zijn edele smaak, warme toon en uitnemende techniek. Het programma, waarin als medewerker optreedt Theo van der Pas, bevat werken van R. Strauss, Fr. Schubert en voorts van hedendaagsche Hollandsche en vreemde componisten. Gevaarlijke baldadigheid. Automobilisten, die Zondag hun route over den Kanaal weg namen, werden door een paar opgeschoten jongens wonende in den molen, gelegen tegenover de Zwem inrichting onthaald op sneeuwballen, wel ke ze op de voorruit van de auto richtten. Het mag meer een geluk dan wijsheid hee- ten (ten minste voor zoover bekend), dat hierdoor geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Een der automobilisten constateerde, dat, wanneer de sneeuwbal enkele centi meters lager was aangekomen, deze zeker de voorruit zou hebben verbrijzeld. Welke gevolgen dit zou kunnen gehad hebben, beseffen de kwajongens zeker niet. Erger lijker is het, dat ook ouderen van deze molenbewoners in dat sneeuwbalbombar dement een barbaarsch genoegen schepten. Zie vervolg Stadsnieuws pag. 12. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 25 Jan. '35. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een ingezonden stuk over lage loonen en een tevreden werkman in het boerenbedrijf, verzoek ik u beleefd eenige ruimte in uw blad. Waar het nu eigenlijk om gaat, schijnt inzender niet goed te hebben begrepen. Van mijn kant, dus als stadsmensch en arbeider, wil jk trachten hem dit eenigszins duidelijk te maken. Ten eerste de loonen in gemeente dienst uitbetaald, 3629.70 per week, zijn door de Vereeniging van Industrieelen als voorbeeld gesteld. En dit is het kardinale punt. 't Gaat erom, de toch al reeds lage loonen nog meer te drukken. Tndustrieloo- nen van 20 en 21 zijn ook aan den hoo gen kant; er zijn veel fabrieken waar min der verdiend wordt. In de gemeenteraadsverslagen van ver leden week kunt u daar. meen ik, het een en onder lezen; anders leest u de brochure- Bosman. Nu de loonen op het platteland. Persoon lijk bent u tevreden, maar zijn dit nu alle boerenarbeiders? Dat moet ik ontkennend beantwoorden. Er wordt nog wel minder verdiend dan 14, 15 en 16. De stads mensch kan 8Yi a 9 uur werken per dag, maar dan presteert men soms meer dan mei 11 a 12 uur in beweging zijn. Ik wil u c-r hierbij ook op wijzen, dat, of men nu boerenarbeider is of stadsmensch, we niet alléén op de wereld zijn gekomen om te werken en te slaper.. Als mer.sch hebben wij recht op ontspanning, onverschillig hoe of men die werscht. Het boerenbedrijf schijnt daar nooit goed van doordrongen te zijn geweest. Aan het einde kan ik verzekeren, dat, uitzonderingen daargelaten, huisvaders die met loonen thuis komen, die aan den lagen kant zijn, geen bezoekers zijn van verma kelijkheden, die u opnoemde. U beleefd dankend, teeken ik: Ringkade 6 JAN LOVINK. LAATSTE R^iri^TEN AFBROKKELING DER AMELANDSCÜE DUINEN. Badpaviljoen dreigt te verzinken. Tengevolge van de storm der laatste dagen en de daarmee gepaard gaande .watervloe den is de duinafslag op West-Ameland van dien aard. dat het badpaviljoen v. Lublink, eigendom van de N V. Noordzeebad „Hol- lum" gevaar loopt door de Noordzee te worden verzwolgen. De duinenrij tusschen paviljoen en strand is nog slechts 7 M. en aanhoudend brokkelt deze nog af. Wil men nog iets redden, dan zal ten spoedigste tot afbraak moeten worden overgegaan, daar een groote watervloed de duinen zoodanig kan doen afnemen, dat het gebouw onder mijnd wordt en in zee verzinkt. VRACHTAUTO IN BRAND GERAAKT. Inzittenden ongedeerd. De vrachtauto van den heer Louwers uit Uden, bes'uurd door den heer Verhalle en waarin tevens gezeten waren de gebroeders Hijmans, geraakte op den weg tusschen St. Oedenrode en S -n plotseling in brand. De inzittenden bemerkten eerst niets, doch plotseling hoorden zij een hevigen knal. Zij openden het portier, en zagen dat het onderste gedeelte van de auto in brand stond. Zij sprongen ijlings uit de in volle vaart rijdende auto. Wonder boven won der bekwam geen der inzittenden eenig letsel. De orandende vrachtauto reed nog een 100 Meter door. doch sloeg daarna over den kop. De wager, brandde geheel uit; ook de inhoud werd een prooi der vlammen. DOODELIJKE AANRIJDING. Op den nieuwen provincialen weg Haar lemHoofddorp kwam de ongeveer 50-ja- rige groentenhandelaar J. Tholen per fiets uit een zijweg en stak den weg over om op het rijwielpad te komen. Een automobilist uit Rotterdam afkomstig, is vermoedelijk door de zon verblind geweest, met het noodlottig gevolg, dat de auto Th. aanreed, waardoor deze op slag werd gedood. Het slachtoffer was vader van 10 kinderen. JONGEN DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN. Hedenmorgen is de 16-jarige jongen, van Driel uit Klaaswaai, tijdens werkzaam heden in de zuivelfabriek van de gebroe ders Kievit te Numansd<?rp, door een drijf riem gegrepen. Het slachtoffer bekwam ernstige wonden aan het hoofd en is in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd. ONGEVAL AAN BOORD VAN DE „MARS". In de haven te Lissabon is binnengeloo- pen het Nederlandsche stoomschip ..Mars" van de K.N.S.M. op weg van Valencia naar Rotterdam, aan boord waarvan zich een ernstig ongeval heeft voorgedaan. In de nabijheid van de Berlenga-eilanden, welke gelegen zijn in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Lissabon, is een der op varenden, ie matroos Engels, wonende te Ameland, ten gevolge van een stortvloed tegen een kraan geslagen en zwaar ge wond. Het slachtoffer is te Lissabon in een der ziekenhuizen opgenomen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Leonardus Hendrikus Jo hannes z. v„J. H. Wegman en C. Fielemon. Ondertrouwd: A. F. Vlekke jm. 25 j en E. Stikvoort jd. 24 j. J. H. Bou- wens jm. 24 j. en A. Landlcroon jd. 27 j. W. F. C. Veijgen jm. 25 j. en J. F. Knaap j.d. 27 j. D. Labrujere jm. 23 j. en P. On- vlee jd. 22 j. Overleden: W. Arnoldusde Bruin vr. 53 j. A. v. Oijenv. Hoorn wed. 74 j M. N. v. Wel m. 58 j. J. Meijvogel Kuijt vr. 43 j. M. c. d. LindenMontagne wed. 66 j. INBRAAK IN „WINTERHULP" TE ENSCHEDE. Te Enschede hebben inbrekers hun slag geslagen in de magazynen van de semi- gemeentelijke instelling Winterhulp, welke instelling de werklnozen tegen wekelijk- sche afbetaling kleeren, schoeisel enz. ver strekt. Uit de magazijnen, welke in een leegstaande openbare lagere school zijn ondergebracht, is een zeer groote party schoenen, manufacturen en confectie-goe- deren gestolen. De waarde van het geslo- lene, welke zeer aanzienlijk is, kan nog niet worden nagegaan. Van de daders ont breekt tot dusver elk spoor. TELEGRAMMEN WAARVOOR MEN IN DUITSCHLAND VEROORDEELD WORDT. FRANKFURT, 28 Jan. (V.D.) De speciale rechtbank voor de Praltz heeft, naar uit Frankenthal gemeld wordt, een beklaagde uit Frankfurt, die op 13 December tot 2 Saarlandsche arbeiders gezegd had, dat den Saarlanders zand in de oogen werd gestrooid, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een beklaagde uit Kai- serlautern die in het begin van October te gen een kennis had gezegd, dat de Com munistische leider Torgler in de gevange nis /ergiftigd en opgehangen was, werd veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf. Iemand uit Edenkeben, die in October in tegenwoordigheid van een andere familie zich beleedigend tegen Hitler had uitgela ten, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en iwee beklaagden uit Frei burg, die in een café beweerd zouden heb ben, dat in het concentratiekamp op de Heuberg een Jood ten doode toe zou zijn mishandeld, werd veroordeeld tot tien en vier maanden ge"angenLr*traf. Tenslotte werden de vier aanhangers van de verbo den Vereeniging van ernstige Bijbelonder zoekers uit Dürkheim, die bijeen waren blijven komen, bijbellezingen hadden ge houden en geschriften hadden verspreid, veroordeeld en wel drie tot een maand ge vangenisstraf en één tot een geldboete van 150 mark. NOG STEEDS BOMAANSLAGEN OP CUBA. HAVANNA, 28 Jan. (V. D.). De afge- loopen Zondag op Cuba heeft zich geken merkt door een nieuwe golf van terroristi sche ai.nslagen die gericht zijn tegen het regime van president Carlos Mendicta. Op 8 verschillende plaatsen te Havanna ont ploften bommen, waarbij een vrouw ge wond werd. In een afgelegen wijk van Ha vanna werd het met kogels doorzeefde lichaam van een nog niet geïdentificeerde jongeman gevonden, met naast hem twee nog niet ontplofte bommen. Hij is klaar- blij «elijk 't vierde slachtoffer dat is „taken for a ride", per auto naar een afgelegen w;jk ontvoerd om daar te worden ver moord, een Amerikaansche gangster-me- thoae d:e sedert de afgeloopen week voor het eerst in de politieke terroristische cam- pag, e is 'oegepast. O- k te Santiago de Cuba zijn verschei dene bomaanslagen gepleegd waarbij veel mateueele schade is aangericht. Vier ker ken, een bank en acht andere gebouwen waren in 48 uur tijds het doelwit van ver schillende bomaanslagen. GEVECHT TUSSCHEN REGEERINGS- TROEPEN EN BANDIETEN. MEXICO CITY, 28 Jan. (V. D.). Te Matamoras kwamen federale Mexicaan- sche troepen in botsing met een bandieten bende, waarbij vijf bandieten werden ge dood en verscheidene gewond, terwijl hun aanvoerder ter plaatse werd terechtge steld. Het gevecht vond plaats dicht bij het station Alamas aan de grens der Vereenig- de Staten. SNEEUWSTORMEN IN FRANKRIJK EN NOORD-AFRIKA. PARIJS, 28 Jan. (V. D.). Uit het land worden vele sneeuwstormen gemeld, en zelfs-Noord-Afrika is niet van het winter weer verschoond gebleven. Het dorp Ibans in Marokko is geheel ingesneeuwd. De b.e- volking moet met behulp van vliegtuigen ven levensmiddelen worden voorzien. ZES PERSONEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. NEW-YORK. 28 Jan. (V. D.). Te Greenwood Lake in den staat New-York brak gisteren brand uit in een woonhuis. De brandweer kon het huis tengevolge van ae vele sneeuw zeer moeilijk bereiken, met het gevolg, dat de bewoners zich niet tij dig konden redden. De 35-jarige eigenaar van het huis, Artemus Beatty, zijn vrouw en vier bezoekers, namelijk een politie agent uit New-York, de 31-jarige Oscar Anderson, diens vrouw en hun twee kin- aeren kwamen in de vlammen om.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3