ZATERDAG 26 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in den morgen van 26 Jan. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Inst te De Bilt. Hoogste barometerst.: 770.1 te Isafjord. Laagste barometerst.: 728.1 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 27 Jan.: Matige tot krachtige Noord-Westelijke tot Noordelijke of Noord- Oostelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Wellicht nog sneeuw of hagelbuitjes. Lich te vorst des nachts, overdag om het vries punt. De depressie-kern heeft zich Oostwaarts bewogen en bevindt zich thans boven de Bothnische Golf. De depressie-invloed drong tot diep in Centraal en Zuid-Europa door. Over Zuid-Frankrijk en Zwitserland ver dween de vorst. Gisteren stormde het over geheel West-Europa. Thans is over ons lan-u en Duitschland de wind wat afgeno men doch over Frankrijk waait het nog flink uit het Westen tot Noord-Noord-Wes ten. Over de Britsche Eilanden en Zuid- Noorwegen waar de barometer sterk stijgt, stormt het hier en daar uit het Noorden. De ruimende wind bracht sterke afkoeling, vooral in onze omgeving. Over Scandina vië werd de vorst weer strenger, terwijl over IJsland, waar zich thans nog een hoo- druggebied bevindt, eveneens de tempera tuur daalde. Vrijwel overal viel neerslag. In ons land had Vlissingen met 11 m.m. de grootste hoeveelheid. Ten onzent moet op wind uit Noordelijke richtingen met ver dere afkoeling en sneeuw- of hagelbuitjes overdag worden gerekend. LUCHTTEMPERATUUR: 5.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS tA. Van Zaterdagnamiddag 5.04 uur tot Zondagmorgen 7.21 uur; van Zondagnamid dag 5.06 uur tot Maandagmorgen 7.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 27 Januari v.m.: 7.05 uur en nam. 7.^8 uur; op Maandag 28 Januari voorm. 7.51 uur en nam. 8.18 uur. RELIGIEUSE KUNST. De tentoonstelling van moderne toege paste religieuse kunst, die tot 24 Februari in het Stedelijk Museum t.e Amsterdam wordt gehouden onder auspiciën van de commissie voor wisselende tentoonstellin gen van de V.A.N.K. en de Alg. Katholieke Kunstenaarsvereeniging, afd. Beeldende Kunsten, is gisteravond in tegenwoordig heid van een zeer talrijk gezelschap kun stenaars en kunstminnenden, officieel ge opend door Z.Exc. den Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr H. P. Marchant. Minister Marchant sprak als volgt: Dat wij aan de Kerk en de religie kunst te danken hebben is niet te verwonderen. Het verband tusschen religie en kunst is echter niet steeds even goed begrepen Men meende in vroeger tijden de Kerk te dienen door de kunst eruit te verwijderen. Sommigen meenen dit nog. Spr. constateerde vervolgens, dat er op 't gebied der religieuse toegepaste kunst een gelukkige opleving merkbaar is. Er is een moderne religieuze kunst ontstaan en daar voor behoeven wij dus niet meer uitslui tend naar het verleden terug te grijpen. Met den wensch, dat deze tentoonstel ling ertoe zou bijdragen, dat de moderne religieuze toegepaste kunst zich steeds rij ker zal ontwikkelen, verklaarde Z.Exc. de expositie voor geopend. RINNENLAND ONS ZONDAGSBLAD. Het bleek ons, dat vele abonné's met het veranderde Zondagsblad niet erg ingeno men zijn. Toch was het ons niet mogelijk de eer ste weken van 1935 een Zondagsblad in het genre van voorgenoemden datum te leve ren. Nu meenen wij er in geslaagd te zijn en voegen dit nieuwe Zondagsblad vanaf heden reeds bij. U ziet er in opgenomen boeiende verhalen (vaak van bekende, gaarne-gelezen Nederlandsche schrijvers- (sters), belangwekkende foto's, geestige humoristische plaatjes, origineele, goed vertelde moppen en iedere week een paar puzzles met voor de goede oplossingen aardige prijzen. De Directie. DE MINISTER ONTEVREDEN OVER GOUDA. Salarisherziening geëischt» De minister van Binnenlandsche Zaken heeft B. en W. medegedeeld, dat de door den raad vastgestelde nieuwe loon- en sa- Jarisregelingen voor het gemeentepersoneel niet beantwoorden aan de eischen, welke, mede in verband met de huidige tijdsom standigheden, in het algemeen behooren te worden gesteld. De voorstellen van de meerderheid van B. en W. welke in den raad verworpen werden en over de geheele linie een be sparing van bijna 15.000 voor de gemeen te beteekenden kunnen daarentegen, schrijft de minister, alles te zamen geno men, wel aanvaardbaar worden geacht. De minister verzoekt daarom B. en W. den raad namens hem in overweging te geven zijn besluiten in te trekken en in de plaats daarvan de voorstellen van de meer derheid van B. en W. aan te nemen. B. en W. deelen den raad mede, dat het in hun voornemen ligt hem ten spoedigste hun meening te doen kennen. „Tel." R. K. BAKKERSPATROONSBOND. Versch brood uit de koelkasten. De Nederl. R. K. Bakkerspatroonsbond hield zijn Bondsvergadering te Utrecht, on der voorzitterschap van den heer Joh. Loose. Een twee uur lang zakelijke bespreking werd gevoerd over het wel of niet ophef fen van het verkoopverbod van versch brood voor 10 uur v.m. in verband met de nieuwste technische uitvindingen, n.l. het brood geleverd uit de koelkasten. Vele af- deelingen waren voor opheffing van het verkoopverbod, terwijl andere afdeelingen het gevaar der koelkasten niet zoo groot achtten en deze zaak nog nader wenschten te onderzoeken, terwijl weer andere afdee lingen verbod van verkoop van brood uit de koelkast wensohten voor 10 uur v.m., daar men bevreesd was dat bij opheffing van het verkoopverbod de nachtarbeid zou terugkomen. De vergadering vereenigde zieh ten slotte met het voorstel van den bondsvoorzitter: dat de bondsraadsvergadering aan het hoofdbestuur opdracht geeft zoo spoedig mogelijk bij den minister een audiëntie aan te vragen over deze aangelegenheid, ter wijl het hoofdbestuur de ontwikkeling van het koelsysteem en de praktische resulta ten daarmee Verkregen zal nagaan en zal onderzoeken de gevaren die daaraan ver bonden zijn voor de bakkers waartoe het hoofdbestuur zich eenige deskundige leden zal assumeeren. Het volgende belangrijke punt der agen da, vestigingseischen voor de bakkerij, ont lokte zeer vele discussies. Alle afgevaar digden waren van de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid hiervan overtuigd, uit gezonderd één. De vergadering besloot dat vestigings eischen voor de bakkerij zoo spoedig moge lijk uitgewerkt zullen worden. Het hoofdbestuur deelde mede, dat hier toe een commissie ingesteld was, die reeds haar werk had aangevangen. GEEN DEVALUATIE. De Regeering kant zich er tegen met beslistheid. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het eerste hoofdstuk der rijksbegrooting deelt de regeering me de, dat zij de drang om tot devaluati te komen met beslistheid weei staat. Devaluatie, zoo zegt zjj, van de Nederlandsche schulden en de schok, die daarvan het gevolg zou zijn, zal bij de vele onzekerheden, die op het monetaire ter rein reeds bestaan een nieuwe onzekerheid voegen en kan daardoor het herstel slechts bemoeilijken. HERVORMING VAN ARBEID VOOR JONGE WERKLOOZEN. In bovengen, régeeringstuk deelt de Regeering verder mede, dat er plannen worden overwogen, welke reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn, om de geheele organisatie van de arbeid voor jonge werkloozen op een breeder ba sis te plaatsen, waardoor het tevens moge lijk zal zijn, het kampwerk voor de jon geren met meer kracht, dan tot nu toe mogelijk was, aan te vatten. 3 1/2 PCT. ZUID-HOLLAND 1935. De leening geheel volteekend. Naar wij van emittenten vernemen, is de leening van nominaal 2,6 millioen gul den 3 1/2 Zuid-Holland, 1935 1, waarop de inschrijving gisteren openstond, tegen een koers van 98 3/4 geheel volteekend. H. STULEMEIJER. Ontslag gevraagd als burgemeester van Schiedam. De burgemeester van Schiedam, de heer H. Stulemeijer, heeft in de Vrijdagmiddag gehouden Raadszitting medegedeeld, dat hij tegen 1 Maart als zoodanig ontslag heeft aangevraagd bij H. M. de Koningin. De heer Stulemeijer, die 68 jaar is, is gedurende zes jaar burgemeester van Schiedam. Voordien was hij burgemeester van Bergen op Zoom, daarv.oor wethouder te Rotterdam. Tijdens zijn wethouderschap had de heer Stulemeijer voor de R. K. 3 Staatspartij zitting in de Tweede Kamer. OVERLEG GEWENSCHT. Over verlaging der richtprijzen. Onder dagteekening van 24 Januari heb ben de drie Centrale landbouworganisaties het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken gezonden: „Drie Centrale Landbouworganisaties hebben heden tot haar verbazing in de dagbladpers gelezen het belangrijke be sluit tot verlaging richtprijzen van tarwe en peulvruchten. Buiten beschouwing latende al dan niet bestaande noodzaak dezer verlaging, ge voelen zij zich gedrongen, er krachtig te gen op te komen, dat een dergelijke be langrijke beslissing is genomen, zonder haar hierin op eenigerlei wijze te kennen". LANDELIJKE C.A.O. IN DE BOUWVAKKEN. Besprekingen hebben nog geen resultaat opgeleverd. In verband met het o-p 28 Februari ein digen van het landelijk collectief contract in de bouwvakken, werden te Amsterdam sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd, die thans een einde hebben genomen. Door de verschillende meeningen, die werkge vers en werknemers hebben over de loon regelingen, heeft het overleg niet tot een definitief resultaat geleid. De werknemers organisaties zullen na beraad hun stand punt schriftelijk mededeelen. De R. K. Patroonsorganisatie zal dan naar aanleiding van dit antwoord zijn stand punt op 5 Feburari vaststellen. BUZIAU JUBILEERT. Gisteren is Buziau's 40-jarig tooneel - jubilé in „Tivoli" te Rotterdam herdacht. (Zie photopagina). Nadat de revue, waarin Buziau de crea tie van de jubileerende Rinus meesterlijk verzorgde, was geëindigd (herhaaldelijk was Buziau enthousiast toegejuicht), werd de jubileerende artist gehuldigd door velen met bloemen en geschenken. Tenslotte kwam mevr. Bouwmeester- Sandbergen naar voren, om den feesteling te huldigen en speciaal te memoreeren hoe hij elke voorstelling weer steeds zich ge heel aan zijn taak geeft. Een zilveren thee servies bood zij Buziau aan naast een ge weldig bloemstuk. Inmiddels was het tooneel in een waren bloementuin herschapen. Buziau, die zichtbaar ontroerd was door al deze hartelijkheid, sprak een vluchtig dankwoord tot de woordvoerders, de pers en het publiek; inzonderheid echter tot mevr. Bouwmeester, die hij op zijn beurt een prachtig bloemstuk vereerde met de verzekering nog nooit onder zulk een di rectrice te hebben gewerkt. De heffing op boter 90 cent. De heffing op poter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op f 0.90 LANDENWEDSTRIJD NEDERLAND- ZWITSERLAND. Naar wij van de zijde van den K. N. S. B. vernemen zal op Dinsdag 29 Januari a. s. te Davos een landen wedstrijd Zwitserland Nederland worden verreden. Aan Neder landsche zijde nemen deel de schaatsen rijders Stelling de Boer, Edam; Siem Hei den, Rotterdam; Langedijk, Oud-Karspel; Koops, Zuid-Laren; K. de Koning, Purme- rend; Roos, Amsterdam; Scholten, Amster dam; Dijkstra. Amsterdam; Ben Blaissé, Amsterdam; Koreman, Leiden; v. d. Duim, Warga; Koetstra, Dubbeldam; v. d. Horst, Klundert, Castelein, Wartena; Akerboom, Bergen; Henneman, Bloemendaal; v. d. Ruit, Amsterdam; J. Zeegers, Amsterdam; Hart, Krommenie; Havik, Zaandijk, en Jo- chems, Den Haag. Er wordt gereden over 500 en 3000 meter. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. B. Teegelaar was gisteren in topvorm. Hij maakte series van 100, 88 en 52 en in een partij en een alg. gemiddelde van 27.27. Het verloop dezer partij was: 0, 88, 8, 0, 8, 17. 21, 4, 52, 100, 2 in 11 brt. uit. Jammer, Jam mer dat hij voor de laatste 2 caramboles nog 1 beurt noodig had. De uitslag van dezen wedstrijd tegen S. D. O. luidt: I. Mazurel (S.D.O.) 58 11 17 5.27 B. Teegelaar (P.v.Cl.) 300 11 100 27.27 J. N. G. M. Teegelaar 90 35 12 2.57 200 35 10 5.71 J. Slimmers 77 26 13 2. B. de Roo 200 26 28 7. P. v. Cleef 3 part. gewonnen. S. D. O. o partijen gewonnen. LUCHTVAART DE STORM KLOPT DEN MOTOR Luchtroute ParijsLonden en Brussel— Londen gestremd Op de luchtroute LondenParijs had de storm gisteren een snelheid van 110 tot 125 K.M. per uur bereikt, zoodat de vliegtuigen naar Londgn er niet tegen op konden tor nen en de middagdiensten moesten verval len. Een machine van de Imperial Airways die reeds uit Parijs was vertrokken, kwam bijna niet vooruit en keerde terug. Een Belgische machine heeft na het vertrek uit Brussel een uur lang tegen den storm ge worsteld en gaf toen ook den strijd op. ADVERTENTIEDAGBOEK. Heden ik 1 groote vreugde In de krant ontdek voor U Daar U heden 1 cadeautje In 1 lepel voor de jus. En 1 groote bouwmanswoning En 1 heele bende sport Nóg 1 groote bouwmanswoning En 1 eerste-klasse Ford. En vandaag 1 bijverdienste Voor 1 heer van netten stand, Weer iets van 1 huis van boorden En 1 nieuwe prijscourant. 1 Etui met hoofdpijnpoeders En Uw hoofdpijn nu al weg, 1 Bericht weer van 1 inzet Maandag alle meubels weg. En 1 zuiger, die Uw stof weg, En 1 wagenmakerij En 1 woning die 1 badhuis En 1 R.-K. Staatspartij. En 1 middag van restanten, Die 1 kostelijk bezit En vandaag 1 schoone pasta Voor 1 Nederlandsch gebit. En ik nog 1 automaat zie 1 met film en 1 met drank En 1 .pil voor goeden stoelgang, Waarvoor je beslist 1 dank. 1 Kop thee en 1 kop koffie, En 1 pil wanneer u proest, Wat 1 zekerwerkend middel Voor wie hinder van 1 hoest. De laatste vier regels van het dagboek van gisteren moesten aldus zyn: En 1 borrel op 1 Zondag Of 1 dorst des avonds laat, Breng dan even 1 visite Aan de nieuwste automaat. STADSNIEUWS HET ZEVENDE LUSTRUM DER V.V.S.L. „Tot in lengte van Dagen".. Succesvolle uitvoe ring te Den Haag 't Is altijd jammer, dat de groote Leid- sche Studentenvereenigingen Den Haag noodig hebben voor haar groote uitvoerin gen. Er-gaat veel van den sfeer van 'n echt Leidsch Studentenfeest verloren, wan neer men naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen of naar den Dierentuin moet. Daar is evenwel niet aan te ontko men, wijl het groot aantal bezoekers en bezoeksters in den Leidschen Schouwburg niet te herbergen zijn, terwijl de Stadsge hoorzaal zich niet voor 'n tooneelvoorstel- ling leent. Maar voor de niet-beroepstoo- neelisten heeft het groote gebouw van K. en W. toch ontegenzeggelijk dit tegen, dat het te groot is. Bij de opvoering gister avond hebben tal van bezoekers(sters) zich gepijnigd door het ingespannen luisteren naar hetgeen gezegd werd, want er werd over het algemeen veel te zacht gesproken. Degenen, dié verschillende stemmen der spelers of speelsters kennen, zullen er minder moeite mee hebben gehad, doch voor het overgroote deel der aanwezigen gold dit niet. Intusschen, 't werd 'n hooggestemde uit voering waarmede de V. V. S. L. in het algemeen, mej. Dieuke Boissevain en het V. V. S. L.-tooneel in het bijzonder veel eer hebben ingelegd. Er waren vele gasten. In de eerste plaats H. K. H. Prinses Juliana, die zich als réuniste temidden harer vriendinnen bene- in de zaal een plaatse had uitgezocht, mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke, echtge- noote van den president-curator mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voorts de rector magnificus, prof. dr. L. van der Woude, tal van hoogleeraren, privaat-docenten, lecto ren, afgevaardigden van alle studenten vereenigingen, enz. Zij allen werden voor den in de zaal 'n plaats had gezocht, mevr. trum-Commissie, mej. A. A. M. de Lange, welkom geheeten, waarna het scherm op ging en de uitvoering een aanvang nam. Mej. Boissevain, de schrijfster van „Tot in lengte van Dagen".... heeft de vrouw tot hoofdmotief van haar stuk gekozen. De vrouw van heden vormt slechts een keten in den langen schakel, welke bij Eva be gint. Het stuk beeldt uit het type van 'n jong meisje, een wees, die als typiste werkzaam is bij de directrice van een Bu reau van Advies aan Werkende Vrouwen. Zij voelt zich daar allerminst op haar ge mak. Zij verlangt naar het bruisende le ven en haakt ernaar verlost te worden van het immer voortdurende eentonige van haar werkkring. Het komt tot ruzie, zij loopt weg en gaat als typiste in dienst bij den politicus Gaston d'Arnault, een ken nis der directrice. Daar werkt zij, reorga niseert, ploetertmaar in wezen doet zij 't zelfde werk. Zij heeft echter 'n ander doel, zij werkt voor 'n begeesterenden jon geman, die een in haar oogen grooter ideaal nastreefttotdat zij ook hier be drogen uitkomt. Voor de vertolkers(sters) niets dan lof. Mej. Boissevain speelde zelf de hoofdrol van de typiste Sonja Terwoude. Geen wonder dat haar voordracht al leven en be geestering was. In den beginne was zij wat schroomvallig, mede door haar omgeving, VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het gevaar voor mijnwerkersstaking in België verminderd. (2de blad). Weer een interview met Hitier. (2de bl.) Roosevelt vraagt 4 milliard aan voor openbare werken. (2de blad). Scheepsramp van de „Mohawk". Min stens 15 verongelukten en vele vermisten. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De regeering heeft plannen, om den ar beid voor jonge werkloozen op breedere basis te stellen. (1ste blad). De burgemeester van Schiedam, de heer H. Stulemeyer, heeft ontslag aangevraagd, (lste blad). De groote fabrieksbrand te Den Haag blijkt nog een slachtoffer te hebben ge vraagd. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland verliest opnieuw in het ijs- hockey-tournooi te Davos. (3de blad). De uitslag der Sterrit van Monte Carlo. (3de blad). AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Opvoering door Litteris Sacrum van „Blauwbaard's 8e vrouw", Schouwburg 8 uur. (Alleen voor strikt volwassenen). Maandag, Jaarvergadering 3 Octoberver- eeniging, Den Burcht, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: v. Bockel, v. Es, Kors, Renaud en Veld huizen. De Zondagsdienst der doktoren to Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Ber tel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdient ader apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Jan., a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552, en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. waarin de degelijk-stijf-deftige directrice Louise van der Palts (mej. Joke Blom) uit stekend speelde, maar allengs kwam zij meer los. De vele andere figuren in dit tooneel- stuk stonden ongeveer op gelijk plan. Er waren pracht-typen bij. Zoo b.v. Mijnheer Kornet, de boekhouder (W. L. Kaardt), Ka reisen (W. A. Visser) een kroeglooper, die op politieke vergaderingen het hoogste woord heeft en nog verschillende anderen. De heer Eduard Veterman, die de regie voerde, kan ongetwijfeld met genoegen op het door de V. V. S. L. en het Leidsch Stu denten Tooneel, dat zijn medewerking verleende, gepresteerde terugzien. Voor enkele tafereelen waren de decors op eigen ateliers vervaardigd naar ontwerp van den heer Veterman door leden der V. V. S. L. Zij deden het goed. Het kapwerk was in goede handen bij de fa. D. H. Michels. De leden van de Muziekclub der V. V. S. L., onder leiding van den heer H. Berg hout, vulden de entre-acte ook wat zwakjes voor een zoo groot gebouw. Er waren veel bloemen, huldebetuigingen en tot slot het eerste couplet van het Wilhel mus, door allen meegezongen. De verdere feestelijkheden. De lustrum-viering wordt vandaag voort gezet met een Thé-cabaret in de Stadsge hoorzaal, te half vier, waarna te half ne gen een ruiterfeest plaats heeft in de Doe lenkazerne. Het was nog niet zeker, dat de Prinses dit feest zal bijwonen. Na afloop daarvan heeft een fakkelop tocht plaats met begeleiding van het Leidsch Politie Muziekcorps, tot slot wordt een souper gegeven in de Stadsgehoorzaal. STILLE ARMEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Opnieuw kregen wij van een onbeken den gever, die reeds meermalen dergelijke briefjes zond, per post een muntbiljet van 10.—. Uit bijdragen van leden der dansclubs des heeren Evert Castelein, dansleeraar Langebrug 37.50. Den gevers hartelijk dank en Gods bes ten zegen toegewenscht. Nogmaals dringend aanbevolen daar wij er nu en dan buitengewoon veel goed mee kunnen doen vooral in groote gezinnen. JAC. CHREYGHTON, President Bijz. Raad der St. Vincentiusver. Rijnsburgerweg 149. Giro 71164 Van de St. Cunera-Modevakschool, be- hoorende bij het Gesticht „De Voorzienig heid", Leiden, deden examen voor diploma lingerie: T. Broxterman en G. de Jong, Zoeterwoude; N. v. Noort, M. Spijkers en R. Vorst, Leiden; J. Knijnenburg, Oegst geest; Voor diploma costumière: A. Duindam, Leiden. Allen zijn

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2