MAG6B! AROMA ZATERDAG 26 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 IMTERPAROCHIEELE BOUWEN IN EENDRACHT. Kolping's werk is Gods werk. Menigmaal reeds is dit gezegde gebruikt en de vaak overwonnen moeilijkheden zijn er de weerspiegeling van. Het is goed, dat wat nader te ontleden om aldus te ontwa ren, hoe ondanks dom verzet en twijfelach tig schouderophalen het werk van onzen Stichter gelijk is aan zijn leven. Maar te vens blijft waar, dat alleen de hechte een dracht van haar leden de Gez. Ver. heeft en steeds zal behouden. Kolpings leven in Keulen was vol tob berijen. Er was bijna niets, wat hem lukte en altoos in zijn jonge jaren was er trouwe hoop noodig om niet vast te loopen bij levensmoede stonden. Hij heeft daar met het oprichten van zijn vereeniging stellen beleefd, die, als je ze leest, ons de vraag doen opperen: „Hoe heeft hij dat kunnen volhouden?" Alleen zijn groot vertrouwen op de Voorzienig heid en net besef iets goeds te doen voor de menschen, die dingen grepen in zijn fijnvoelende priesterziel en brachten hem tot groote offers. Het alom oprichten van zijn organisatie bracht ook weer moeite en zorg. Er was verzet van de zijde der werkgevers, die niet zoo heel gaarne een organisatie van jonge arbeiders zagen groeien. En niet te verge ten het verzet der katholieken zelf, die zoo onwennig stonden tegenover een priester, die werken wilde voor sociale verbetering Het moet Kolping vaak gepijnigd hebben, als ontrouwe Gezellen heengingen van hem, soms nog met bittere verwijten zon der reden. Ondanks dat alles is het werk wereldwijd uitgegroeid, en reeds bij'zijn sterven ston den in 400 afdeelingen duizenden jonge ke rels bijeen. De groei in ons land kent de zelfde his torie. Onze voorouders waren het zoo ge woon gaan vinden in die drie eeuwen van verdrukking, dat het zich organiseeren in de eerste 20 jaren van de herwonnen vrij heid als buitenissig werd beschouwd. Dat was nu toch gansch niet noodig. Maar wat eens een Kolping deed grijpen naar een jongeren-organisatie, dat deed een van Nispen tot Sevenaer in ons land grijpen naar het Kolpings-systeem, nl. de weten schap, dat de Kerk alleen haar wereld zending niet kan vervullen. Zoo begonnen zij met de katholieke actie. En de jaren daarna hebben hen in het ge lijk gesteld, want als in Duitschland alles is weggevaagd staat daar nog de Gez. Ver., onverwoestbaar sterk omdat het Gods werk is. En als in ons land jongeren-organisaties nu nog zoeken naar een goed program, dan heeft reeds de Gez. Ver. 12000 men schen bijeen met hetzelfde ideaal en in groote activiteit paraat voor ware katholie ke actie. In eendracht is zoo gebouwd, dat de pes simisten moeten bekennen hoe ook in on zen tijd nog winst te behalen is voor de Kerk. En onze Gez. Ver., die de primeur had in ons land de eerste sociale vereeni ging te zijn, zij zal ook behooren tot de meest actieve kracht in de door den Paus gewenschte katholieke actie. Daaraan twij felt niemand. Program en vorm zijn er de waarborgen van, de mooie wilsvorming in vele jonge- levens doet het beste verwachten, de zuig kracht van veler durvend apostolaat heeft al menig succes geleverd. Bouwen in eendracht. Wie tweespalt wenscht hoort niet bij ons, wie niet buigen wil om het algemeen welzijn is de naam Gezel niet waard, en wie zich onttrekt aan de kerstening der wereld, door ons voor beeld vooral, die draagt ons insigne niet als een eer, maar als een stuk oneer. Bouwen in eendracht geeft ons allen verantwoor ding- S. M. ONDERLINGE WAARDEERING. Onze Lieve Heer heeft rare kostgangers, zegt een oud spreekwoord. En de ouderdom van dit gezegde doet vermoeden, dat het vroeger evenzeer gold als tegenwoordig. Maar toch, aan deze waarheid kleeft iets, dat we werkelijk niet kunnen ontveinzen en dat zonder de minste zin voor een be denkelijk soort zaligheid uit ons woor denboek geschrapt moest kunnen worden. We bedoelen het elkander niet vertrouwen. In het persoonlijk leven van eiken mensch is de zin voor wantrouwen aanwezig, want het is de erfenis van den zondeval. Maar niet is in ieders persoonlijk leven ook een dosis wilskracht aanwezig, om die kwade menschelijke luimen ie bestrijden. Ondervinden we het niet dagelijks? De onderlinge waardeering is zoo spoedig weg, als een bits woord of een beetje ongelukkig gekozen woord iemand treft. Maar och ar me, wat al hardheden worden door zulke menschen zelf niet uitgekraamd? Van an deren verlangen wat we zelf niet geven is oneerlijk en daarom past alleen critiek, éls we zelf naar de mate van onze wilskracht aan anderen een goed voorbeeld geven. Onderlinge waardeering is best te hand haven als we slechts bedenken, dat niet elke mensch van God evenveel talenten heeft gekregen. En wie meer ontvangen heeft dan zijn vriend, hij geve iets weg in de zin van ware naastenliefde. Maar hij eische niet, wat de rnder niet heeft. Wan trouwen heeft al heel wat ellende verwekt, in de gezinnen, in kerkelijke en maatschap pelijke groepeeringen, niet het minst ook in ons katholiek vereenigingsleven. Onder linge waardeering moge dan ook groeien in elke Gezellenvereeniging, waar men d e eendracht wil beleven. SEVERUS. STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". A-s. Maandag 28 Januari houd de Studie club een bijeenkomst waar zal spreken den weled. heer van Oer.e, over een inleiding voor de a.s. excursie naar de Lichtfa brieken. Wij hopen dat vele Canisianen aanwezig zijn, temeer daar dit een goede voorlichting is voor de excursie. Aanvang 8.30 uur in de studierzaal. EXCURSIE ZEISS PLANETARIUM. Begin Februari organiseert de Studie club een groote excursie naar het Zeis Planetarium v. d. „Haagsche Cou rant." Ieder die van deze gelegenheid gebruik wil maken dit prachtige schouwspel der hemellichamen te zien; geve zich zoo spoe dig mogelijk op bij den secretaris. Het is in werkelijkheid zooals iemand een schreefschool, theater en film te gelijk; een gehoorzaal onder het hemelge welf; het tooneel waar de hemellichamen de acteurs zijn. KEULSCHE REIS 1935. Dit jaar wordt een nationale Gezellen- bedevaart gehouden naar Kolping's graf te Keulen. De bedoeling is op Zaterdagmid dag te vertrekken en Zondagavond weer terug te zijn. Reiskosten en data zullen zeer binnenkort worden bekend gemaakt. Voor de Gez. Ver. van Leiden is voor dat doel het volgende comité samengesteld: Vice-Praeses H. Schrama, voorzitter; Steph. Menken, Secretaris, W. Boogers, penning meester en G. van Hoorn, N. Bredeveld en F. de Keuning, den. VOOR DE ZALIGVERKLARING VAN KOLPING. Het Centraal Verband organiseert een actij, om handteekeningen te verzamelen voor de zaligverklaring van onzen Stichter Natuurlijk moeten we daar allereerst voor bidden, maar nu het proces zijner zaligver klaring te Rome is aanhangig gemaakt, nu ook zal uit de duizenden te verzamelen handteekeningen blijken, dat de Gezellen en vele andere katholieken vurig wenschen Kolping eenmaal te hebben onder de schare van Zaligen en Heiligen in Gods Kerk. De commissarissen komen bij U aan huis en wij twijfelen er niet aan of gij tee kent. Elke gezel, ja iedere katholiek doet gaarne mee. Dat toch zijn we aan den no- belen Kolping verplicht! S. P. L. Vanuit Voorschoten ontving ik 't volgen de schrijven van Mgr. Bekkers. WelEerw. Heer, In goede orde mocht ik de bijdrage ad 250.ontvangen van uwe St. Josephsge- zellen ten behoeve van den Priester-Can- didaat J. M. Villavarayen, seminarist te Kandy en beschermeling bij ons liefdewerk. Hartelijk dankbaar ben ik voor uwe goede zorgen en bemoeiingen en uwe ge zellen voor hun hernieuwe milddadigheid. Moge de goede God hen allen hiervoor over vloedig zijn zegen schenken. Gaarne beveel ik den beschermeling in uwe gebeden aan en in die van uwe gezel len, opdat hij eens een ijverig en heilig priester zal mogen zijn: zeer dicht nadert hij reeds zijn verheven einddoel. Laat ook nog veel bidden voor den vu- rigen beschermeling Paolo Gjini in Padua en behoorende tot het Albaneesche diocees Sentari, die reeds in dit jaar hoopt de H. Priesterwijding te mogen ontvangen. Met beste groeten en hoogachting, Uw dankbare in Xo. Mgr. TH. BEKKERS. Mag ik deze dank speciaal overbrengen aan zelateurs en ook aan de leden. Laat 't voor U zijn een aansporing te ijveren voor de Missie. Voor de zelateurs om trouw de leden te verzoeken en voor de leden om trouw te betalen. Hartelijk dank. PALADIJNEN. Voor zeer vele in onze vereeniging is de kerngroep „de Paladijnen" nog iets vreemds of misschien beter uitgedrukt iets geheim zinnigs. Hoe dat komt? Wel omdat men omtrent de werking en het doel der Kerngroep geen zuiver in zicht heeft, omdat men vergeet dat „de Paladijnen" een Kerngroep wil zijn en dus zich bijzonder toelegt op de persoonlijke vorm van den paladijn. Deze persoonlijke vorming kan drievou dig zijn. n.l. Godsdienstig, sociaal en cultureel en wel overeenkomstig en op grondslag van het Kolpingsprogram. Een paladijn aanvaardt de verplichtin gen welke hem door de Kernbeweging wor den opgelegd als middel tot persoonlijke vorming. PALADIJN. KAART- EN DAMWEDSTRIJDEN. In verband met den K. R. O.-avond in de Stadsgehoorzaal zijn de wedstrijden een week verzet. Volgende week Zondag (3 Fe bruari) gaat alles weer gewoon door. laten vullen. VERLOOFDENCLUB. Zondag 1.1. kwam voor het eerst weer onze club van verloofden bijeen. Zee vele oude bekenden waren aanwezig, ook enkele nieuwe, maar ik geloof, dat er én van uit Leiden én vanuit de naaste omtrek van Leiden nog wel enkele meer hadden kunnen komen. Een volgende maal dus nog»grooter op komst. Zondag 3 Febr. reken ik op jullie. De stand van de damwedstrijd, na de ge speelde wedstrijden op Zondag 20 Januri is: gesp. gew. rem. verl. pnt. 5 10 1 10 3 3 K. Zijlstra W. Lovinck B. Visser H. Heuzen St. Tettero H. Nijhuis G. Cambier A. v. Remundt Th. Lovinck H. van Zon R. Visser H. v. Egmond 3 3 0 Zooals ge ziet is het aantal gespeelde wedstrijden van de laatsten niet bijster groot. We rekenen echter op aller mede werking. ONS AANSTAANDE FEEST. De toeslag op de contributie om zoo te sparen voor ons a.s. feest is er èn bij Ge huwden èn bij Gezellen zooals wij wel dachten goed in gegaan. Laten de enke lingen, die 't er niet mede eens waren, nog eens goed nadenken en meedoen. LAND- EN TUINBOUW NARCISSENHANDEL EN AMERIKA. Prijzen mogen niet te sterk worden opge dreven wegens uitvoer naar Engeland. RUIMER TEELTVERGUNNING NOODIG? Het bestuur van de vereeniging „De Nar cis" schrijft aan de „Msbd." o.m. het vol gende naar aanleiding van de beschikking dan de wereldmarkt op kon nemen. Een heffing van de invoerbelemmeringen voor narcissen van 15 Dec. 1936 af. Men hoede zich voor overdreven voor stellingen ten opzichte van de t.e verwach ten af te nemen hoeveelheden. De Ameri- kaansche afnemers staan niet bepaal i te wachten op den wederinvoer van Neder- landsche narcissen. Het is sinds 1925 ver loren terrein, hetwelk langzaam herwon nen moet worden. Niet ernstig genoeg kan dan ook gewaarschuwd worden legen te sterke opdrijving van de prijzen van nar cissen. Ernstig moet rekening worden gehouden met het feit, dat er meer geteeld wordt dan de weerldmarkt op kon nemen. Een der oorzaken daarvan is geweest, dat de Engelsche narcissenkweekers zich er ook meer op hebben toegelegd aan de vraag naar narcissen in dat land te voldoen. En geland kan een ontzaglijken voorraad plantmateriaal leveren, maar is door de kweekwijze betrekkelijk gelimiteerd in leverbaren voorraad. Een kleine vergroo ting van de vraag naar narcissen in En geland zal tot gevolg hebben, dat in Ne derland bijna geen surplus overblijft. De valuta hebben wij echter tegen en een be langrijke stijging van de prijzen in Neder land zal den export naar Engeland doen verminderen. Met voorzichtigheid zoo wordt verder betoogt dient gehandeld te worden. Het afzetgebied in Engeland moet behouden blijven, zoo mogelijk vergroot worden, maar aan den anderen kant moet men zich gereed maken, om over twee jaar aan Amerika te leveren, wat daar met winst te verkoopen is. Om dat te kunnen berei ken zal noodig zijn een teeltverruiming. De Ned. sierteeltcentrale zal moeten toe staan, dat op de thans bestaande teeltbe- wijzen een eenigszins grooter oppervlak met narcissen beteeld mag worden. Die vermeerdering zal niet meer dan 10 pet. mogen bedragen. Er is noodig een geor dend bedrijf, met goede controle op den gezondheidstoestand van het te kweeken product. Vooral is het noodig, dat van nu af aan de narcissenkweekers de ziektebestrijding ernstig ter hand nemen. De vereeniging „De Narcis" zal in samenwerking met den 'plantenziektenkundigen dienst een scherp doorgevoerde controle uitoefenen. DE BLOEMBOLLENHANDEL PROTESTEERT. Tegen 3 pet. heffing op den export. In café „De Nachtegaal" te Lisse hield de Bond van Bloembollenhandelaren on der voorzitterschap van den heer van Wa- veren uit Hillegom een buitengewone ver gadering ter bespreking van de kwestie der 3 pet. heffing op den export van bloem bollen. Deze vergadering was uitgeschreven op verzoek van eenige leden, terwijl het bondsbestuur hiermede zijn instemming had betuigd. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij zeide, dat de kwestie der export- heffing van grooten invloed is op de bol lenstreek, zoowel voor de arbeiders als voor de middenstanders. Volgens art. 82 der Landbouwbegrooting 1935 wil de regeering 3 pet. van den ex port heffen. Of er nimmer tegen het saneeringsplan 1933 is geportesteerd? Indertijd heeft de commissie, uit de bonden samengesteld, daarmede genoegen genomen, omdat er geen andere uitweg was. Het was beter 3 pet. van de exporteurs te nemen en de 3 pet. van de kweekersrekening terug te nemen, omdat het aantal exporteurs slechts 250 bedraagt, terwijl dat der kweekers 18.000 groot is. Een heffing op de kwee kersrekening zou tot heel wat meer moei lijkheden aanleiding hebben gegeven. Tot 15 Augustus heeft de Bond echter ge tracht ook van de 3 pet. van den export af te komen. Toen was de export reeds drie weken begonnen. Dag en nacht moest er gewerkt worden, om dezen achterstand in te halen. Aan het harde werken der cen trales is het te danken, dat er nog zooveel werd bereikt. Wat betreft het saneeringsplan-1934 merkt spr. op, dat minister Colijn, toenma lig minister van Economische Zaken ad interim, heeft ingegrepen. Hij benoemde een commissie om een nieuw saneerings plan te ontwerpen. De minister deed daar bij de toezegging, dat, indien dit plan mis liep, de bond terug kon komen. Thans is het zoover en een protest tegen deze ex portheffing dient geuit. Het bestuur heeft alle pogingen aange wend om in Den Haag gehoor te krijgen, doch tevergeefs, zij zijn alle mislukt. Het bestuur werd tenslotte toch toegelaten tot de regeeringscommisie, welke beloofde te zullen doen wat in haar vermogen was. Uit de pers moest men echter vernemen, dat de heffing toch doorging. Tal van aanwezigen voerden hierna over deze kwestie het woord. De voorzitter stelde ten slotte aan de vergadering voor een telegram aan de re geering te zenden van den volgenden in houd: „De algemeene vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren protes teert nadrukkelijk tegen de exportheffing van 3 pet., zooals zulks in art. 82 van de begrooting van 1935 van het Landbouw crisisfonds is voorgesteld. Gezien de talrijke moeilijkheden, die de export in het buitenland ondervindt ten gevolge van de valuta-verschillen en de handelsbelemmeringen en in het bijzonder tengevolge van onmogelijkheid om de be dragen, die in Duitschland per 1 Februari vervallen, naar Nederland over t.e maken, kan een heffing van 3 pet. op den export onmogelijk worden opgebracht. De Bond van Bloembollenhandelaren verzoekt Uwe Excellentie dringend om algeheele ontheffing van de voorgestelde exportheffing over 1934 en 1935. Het bestuur verzoekt u nogmaals drin gend om een onderhoud". Zonder verdere discussie werd besloten dit telegram te verzenden. „Msbd." LUCHTVAART ROTTERDAM—LONDEN IN 62 MINUTEN. De K. L. M.-vliegtuigbestuurder de heer Both is gistermorgen met de Fokker F. 12 Ibis in een recordtijd van 62 minuten van Londen naar Rotterdam gevlogen. Het vo rige record stond op naam van den piloot Bax met 68 minuten. Op de dienstregeling is een vliegtijd van 1 uur 40 minuten aan- KALENDER DER WEEK MARIA LICHTMIS Als niet anders wordt aangegeven is deze week iedere H. Mis Gloria, geen Credo en de gewone Prefatie. ZONDAG, 27 Jan. Derde Zondag na Driekoningen. Mis: Adoratc: 2e gebed v. d. H. Joannes Chrysostomus. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur. Groen. De wonderen, in het Evangelie verhaald, bewijzen zonneklaar Christus' Godheid. Op verre afstand geneest Hij de zoon van den Honderdman. De H. Kerk spoort ons aan ook aan: .Aanbidt Hem" (Introitus) en zij laat ons met hare woorden Christus huldigen in Graduale en Aleluja-vers. Het eerste wonder, in het Evangelie van dezen Zondag vermeld, verzinnebeeldt het doel van Christus' komst onze reiniging van zonden. In Zijn Goddelijk zoenbloed, dat iederen dag op geheimzinnige wijze van 't altaar vloeit om onze zielen te heiligen (Stilgebed) heeft Christus ons gereinigd. Ons reinigen van zonden en de heiliging onzer zielen is Christus met het Kruisoffer bekroond levenswerk geweest. Dankbaar herdenken wij in het H. Misoffer dit werk van 's Heeren goedheid en macht. (Offer torium). Laten wij ons niet alleen ver wonderen over de schoonheid van Chris tus' Leer (Communio), maar ons in daden Zijne volgelingen toonen (liefde, lijdzaam heid, goede werken: zie Epistel). Hiertoe kome God onze zwakheid te hulp (Gebed; Postcommunio). MAANDAG, 28 Jan. Tweede feestdag v. d. II. Agnes, Maagd en Martelares: Mis: Vultum tuum. 2e gebed ter eere van Ma ria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. Alle volken stemmen samen in de lof der H. Agnes, die zoowel over de zwakheid harer jaren als over de woede der tyran- nen de overwinning heeft behaald (H. Am- brosius). DINSDAG, 29 Jan. Mis v. d. H. Francls- cus van Sales, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. Franciscus, de zoon van de grafelijke fa- malie van Sales, trad, na volbrachte stu diën, in den geestelijken stand. Als priester beijverde hij zich er vooral voor de dwa lende Calvinisten (Protestanten) tot het warë geluoof te bekeeren, waarvoor hij vele vervolgingen moest verduren. 72.000 dwalenden, zoo wordt verhaald, wist hij door zijn heilig woord, stichtende voor beelden en vurige gebeden tot de Katho lieke Kerk terug te brengen. Hij is ook de stichter van de Orde der Visitandinnen (zusters van O. L. Vrouw Bezoeking), die arbeiden aan de opvoeding der jeugd. Franciscus stierf als bisschop van Genève (Zwitserland) in 1622, 55 jaren oud. WOENSDAG. 30 Jan. Mis v. d. II. Marti na, Maagd en Martelares: Loquebar. 2e ge bed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. Om hare standvastigheid in het geloof is de H. Martina "ofTopeold, aan een soort galg opgehangen. Over haar met ijzerene haken verscheurd lichaam werd kokende pek en olie uitgegoten. Zij is voor de wil de dieren geworpen, welke echter hunne wreedheid in tegenwoordigheid van Mar tina vergaten. Tenslotte is zij onthoofd. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige aard beving de stad schudden en werden af godstempels omvergeworpen. De bekeering van vele heidenen was daarvan het gevolg Martina was een kind van 13 jaren. DONDERDAG 31 Jan. Mis v. cl. H. Pe trus Nolascus, Belijder: Justus ut palma. Kleur: Wit. Vgl. 23 Jan. VRIJDAG, 1 Febr. Mis v. d. II. Ignatius, Bisschop en Martelaar: Mihi autem. Kleur: Rood. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is van daag een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jezus. Mis: Cogitationes. Gloria en Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. Onder keizer Trajanus (98117) werd de H. Ignatius naar Rome gevoerd om voor de wilde dieren te worden geworpen. Een gloeiend verlangen naar het martelaar schap bezielde hem, zooals blijkt uit zijn brieven, op weg naar Rome aan verschil lende parochies geschreven. Toen hij de leeuwen hoorde brullen, sprak de II. Ig natius deze woorden: „Tarwe ben ik voor Christus. Door de tanden der dieren zal ik worden gemalen, opdat ik een zuiver brood worde" (Communio). Ignatius stierf in 107. ZATERDAG, 2 Febr. Feestdag van Ma ria's Zuivering (Mtïi Lichtmis). Mis: Sus- cepimus. Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Vandaag worden kaarsen gewijd (bij de wijding kleur: Paars) en ontstoken in ae processie gedragen als eerbetoon en liefdebewijs aan Christus, Dien Simeon voorspelde als het „Licht ter verlichting van het Heidendom". „De wortel van Jesse heeft gebloeid; de ster is uit Jacob opgegaan; een Maagd bracht den Zaligmaker ter wereld. (Voor dit alles) danken wij U, Heer onze God" (Kerk Get.). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: MAANDAG: Mis v. d. Z. Z. Rogerius van Todi, Odoricus van Pordcnone en Egidius von Laurenzana. Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. TI. Agnes; 3e ter eere van Maria. Kleur: Wit. WOENSDAG: Mis v. d. H. Ilyacintha van Maris-Cotti, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. de H. Martina. Kleur: Wit. DONDERDAG:Mis v. d. Z. Z. Ludovica Albertoni en Paula Gambara-Costa, We duwen: Domine. 2e gebed v. d. H. Petrus Nolascus. VRIJDAG: Mis v. d. Z. Z. Eustochium <-n Vcridiana, Maagden: Virgines. 2e gebed v. d. H. Ignatius. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13