BEGROOTINGSDEBATTEN IN DEN LEIDSCHENRAAD VRIJDAG 25 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 NA HET ANTWOORD DER WETHOUDERS ZIJN DE REPLIEKEN BEGONNEN De VIERDE DAG DER BERAADSLAGINGEN Thans komt mevr. Braggaar met een voorstel tot verhooging der normen, maar spr. vraagt zich af of dat over de heele linie wel verantwoord is. In speciale ge vallen kan natuurlijk een hoogere uitkee- ring wel eens gewenscht zijn. Het is ove rigens niet verantwoord om zoo onvoorbe reid tot een dergelijke ver-dragende maat regel te besluiten. Dat is een typeerende methode van mevr. Braggaar om dergelij ke dingen in den raad te brengen, zonder dat het de zaak vooruit brengt. De kwestie van de gummiknuppels is in M. H. voorloopig afgedaan; met praten doet men er geen goed aan, integendeel er wordt niets mee bereikt. Mevr. Braggaar heeft verder eenige zeer ondergeschikte punten aangeroerd, over welke punten de raad niet kan oordeelen. Komende tot de werkloosheid, meent spr., dat deze in Leiden niet exceptioneel groot is in vergelijking met andere plaat sen. De heer v. Stralen wil een grootsch opgezet onderzoek naar den omvang der werkloosheid, doch spr. moet dat ontra den. De overheid heeft dagelijks contact met de werkloozen en is dus voldoende ingelicht. Wat is het nut van zoo'n onder zoek? De gemeente kan zelfstandig toch niets meer doen dan nu reeds geschiedt. Inzake de formulierenverstrekking zegt spr., dat het gemeentebestuur geen enkele zeggenschap daarover had. Het Crisis-Co mité zag zich een betrekkelijk gering be drag toebedeeld en kwam voor de moei lijkheid dit te verdeelen onder een veel grooter aantal gegadigden. Daarom heeft het comité zich gewend tot de organisaties, omdat deze geacht werden het beste op de hoogte te zijn van de omstandigheden hun ner leden. De heer v. Stralen beweert steeds zoo goed op de hoogte te zijn van hetgeen in de kringen der werkloozen voorvalt, maar als het Crisis-Comité zijn hulp inroept, om van zijn kennis te profi teered dan weigert hij zijn medewerking en zegt: doe het maar zelf en als het niet goed is, zal ik wel critiseeren. De toezeg ging van den heer v. Stralen inzake werk verschaffing heeft aangename perspectie ven geopend, doch spr. vindt het jammer, dat de S.D.A.P. blijkbaar niet met hem meegaat. De Haagsche-schoenencentrale is ter sprake gebracht; deze zaak is nog in onderzoek. Dat er zoo groote werkloosheid heerscht onder de bouwvakarbeiders, ter wijl allerlei buitensteedsche werkkrachten hier wel werk vinden, is een gevolg van de loonverhoudingen. Laten de betrokken kringen dat zelf regelen. De heer v. Stra len heeft er aanmerking op gemaakt, dat er zoo weinig gebeurt voor de jeugdige werkloozen, maar dan is de heer v. Stralen aan het verkeerde adres. Daarvoor zorgt een deskundige commissie, waarvan p.g. Kuipers de secretaris is; de gemeente heeft niet eens medezeggenschap, doch betaalt wel een gedeelte der kosten. Den heer de Reede antwoordt spr., dat B. en W. nog geen beslissing hebben geno men inzake de zweminrichting aan den H. Rijndijk. De vrees bestaat, dat ook het volgend jaar de zweminrichting gesloten zal blijven. Tegenover de actie van het sportfondsenibad staat het college sympa thiek; een verdere medewerking is ons nog niet gevraagd. De heer Wilmer heeft zijn ideeën omtrent de samenwerking met de krachten in de maatschappij nader uit eengezet. Spr. heeft dat met instemming gehoord, vooral voor de afd. sociale za ken. Er is gesproken over „ordening", maar de slachtoffers van die ordening komen bij de gemeente en vormen een moeilijk probleem. Bij de oplossing van dat pro bleem heeft spr. graag de medewerking van de krachten uit de maatschappij. Spr. beveelt de gedachten van den heer Wil mer bij allen aan, sjeciaal aan de SJD-A.P., die wel veel praat maar niets doet. DE REPLIEKEN. Daarna wordt overgegaan tot de replie ken, waarvan wij slechts melding zullen maken voorzoover het gezegde geen her haling is van het gesprokene in eerste in stantie. De heer v. Eek (S.D.A.P.) is er B. en W. erkentelijk voor, dat zij het soc.-demo- catisch voorstel uitgebreid hebben behan deld. Bij alle waardeering voor het feit, dat in Leiden nog allerlei werken kunnen worden uitgevoerd, meent spr. toch, dat er in deze buitengewone tijden extra- wer ken moeten worden uitgevoerd. De voorz.: U wist toch, dat ze in voor bereiding zijn. De heer v. Eek (S.D.A.P.): Daar gaat het niet om; het gaat om het tempo. Wij moeten aanpakken, om de menschen te halen uit de sfeer van wanhoop en mach teloosheid en zoo de machine weer op gang te krijgen. Spr. ontkent, dat de gemeente daar geen geld voor heeft. Een gemeente, die beschikt over een reserve van een half millioen, kan best eenige jaren rente en aflossing betalen. Wethouder G o s 1 n g a A.R.)Over een paar jaar is dat op. De heer v. E c k (S.D.A.P.): Weet u wat het over 5 jaar is? De verantwoordelijkheid is groot, maar op het oogenblik is de nood zoo groot, dat wij geen rekening mogen houden met de mogelijkheden van over 5 jaar. Het gaat ermee als met de oorlogs toestand, dan zegt men ook: „het moet". De S.D.A.P. heeft erin toegestemd, dat deze werken eventueel zouden worden uit gevoerd tegen een iets lager loon dan het normale. Aan werkverschaffing hebben wij niet gedacht. Wat de heer v. Stralen heeft gezegd, is voor zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. Nadat spr. de medezeggenschap nog verdedigd had, welke hij een opvoeding van het personeel tot de socialisatie noem de, betuigde spr. zijn instemming met de denkbeelden van den heer Wilmer inzake de samenwerking met de krachten uit de maatschappij. Hij zag daarin een mogelijk heid van samenwerking. Samenwerking met de rechterzijde, althans met de demo cratisch voelende elementen daaruit, kan noodzakelijk worden, wanneer het fascis me veld wint. Mochten de rechtsche ele menten uit de rechtsche partijen aan in vloed winnen, dan zou samenwerking met de communisten noodzakelijk zijn, ofschoon spr. daar niet voor is, omdat hij prijs stelt op een ordelijke ontwikkeling. De heer Vos (V.D.) verklaart zich geen voorstander van het gewijzigde voorstel van B. en W. inzake de salarieering van het buitengewoon lager onderwijs. Volgens zijn meening is het onderwijs door de bezui nigingen wel degelijk ernstig aangetast. De vergadering wordt daarna geschorst tot hedenavond 8 uur. AVONDZITTING. Des avonds na heropening was het eerst het woord aan den heer Wilmer (R.K.) Spr. handhaaft zijn voorstel inzake het uit spreken van teleurstelling over den lang- zamen gang van zaken bij verzoeken van den raad aan Ged. Staten en de Regeering, alsmede zijn subsidie-voorstel aan kinder- uitzendingsvereenigingen. Met de voorstel len der S.D.A.P., bij de Algemeene Be schouwingen gedaan, kan spr. zich niet vereenigen, en wel om den inhoud van die voorstellen zelf en niet omdat ze van de oppositie komen. Hij handhaaft zijn mee ning, dat men in dezen tijd mag leenen en de rente en aflossing van de eerste jaren betalen uit de reserve. Het werkverrrui- mingsvoorstel der S.D.A.P. is onaanvaard baar, omdat het niet goed is voorbereid; het had eerst in de Comm. v. Fabricage gebracht moeten worden. Inzake het ge wijzigde voorstel van B. en W. omtrent de salariskorting bij het buitengewoon la ger onderwijs, zegt spr., dat hij zich bij dit nader voorstel zal neerleggen, hoewel het hem niet geheel bevredigt. De heer de Reede was vóór tariefsverla ging en tegen belastingverhooging. Hij hoopt ook, dat dit gaan zal, maar is er nog niet gerust op. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) verde digt zich tegen verschillende opmerkingen van wethouder Romijn. Spr. brengt de houding van den wethouder inzake werk- loozenondersteuning in verband met diens politieke oriënteering. Het verwijt tegen de S.DA.P., dat zij niets aan werkloozen- steun doet, wyst hij terug met de bewe ring, dat de S.D.A.P. geen kerkelijke par tij is. Hij meent zelfs, dat het gevaarlijk is om aan liefdadigheid te doen, omdat dat verkeerd zou kunnen worden uitge legd. De heer Eikerbout (A.R.): Zeg nou eens, wat jullie met Kerstmis aan de werkloozen hebben gegeven, Niks! De heer v. Stralen (S.D.A.P.) gaat onverstoorbaar door, terwijl de voorz. hem aanmaant om niet te uitvoerig te wor den. Inzake zijn standpunt omtrent werk verschaffing zegt spr., dat tegenover het nadeel van de lage loonen ook voordeelen staan, met name het grooter aantal tewerk- gestelden. Spr. kan daar echter alleen zijn goedkeuring aan hechten als het gaat om werken, die daar speciaal voor geschikt zijn. Er gaat loondruk van uit, maar loon- druk is er toch, ook van andere kanten. De heer v. Es (A.R.) onderwerpt de godsdienstloosheid van het Marxisme aan critiek, hetgeen een der voornaamste rede nen is van de verwerpelijkheid van het historisch materialisme. De heer v. Wel zen (C.P.) handhaaft zijn voorstellen en acht de daartegen aan gevoerde argumenten niet steekhoudend. Verder weidt hij uitvoerig uit over com munistische theorieën en moraal en kan hij niet nalaten om nogmaals den degen te kruisen met de S.D.A.P., die z.i. naar wegen zoekt om de vastgeloopen kapitalis tische wagen weer op gang te brengen, in plaats van mee te helpen aan de omver werping van dit stelsel. De heer Beekenkamp (A.R.) heeft in het betoog van den heer v. Eek de be reidwilligheid van de S.D.A.P. beluisterd tot samenwerking met de democratische elementen in de rechtsche partijen. Maar aan den anderen kant is hij weer bereid om met de communisten samen te gaan, die de meest felle dictatuur nastreven, dia metraal tegenover elke democratie. Een eigenaardig dualisme. Spr. kan niet inzien, dat de gedachten van de heeren Wilmer en Wilbrink inzake het inschakelen van nieuwe organen en andere „ordening", een basis kan zijn voor samenwerking met de sociaal-democraten. Zoolang de S.DA.P. blijft staan op het beginsel van den klasse- strijd kan er geen samenwerking zijn. Mevr. Braggaar-de Does (S.D.A.P.) komt nog eens terug op de ongehuwde ambtenares en is eveneens teleurgesteld door het betoog van wethouder Romijn. Zij blijft aandringen op verhooging der nor men bij M. H. en op intrekking der gum mistokken-vergunning. Men verwijt de S. D.A.P. gebrek aan offervaardigheid, maar de soc.-dem. brengen heel wat op voor de strijdkas, contributie e.d. De heer Manders (R.K.) heeft uit de GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Eén doode; een ernstig gewonde. Woensdagavond is te Apeldoorn op den Amersfoortschen weg, ter hoogte van Nieuw-Millingen, een auto, waarin twee personen uit Zutphen zaten, tegen een voor hem rijdenden vrachtauto gebotst. De in zittenden, H. en K., werden daarbij ern stig gewond. Zij zijn in bewusteloozen toe stand opgenomen en naar het Alg. Zieken huis te Apeldoorn vervoerd. K. bleek beide beenen gebroken te heb ben, terwijl H. een zware hoofdwonde had. De heer K. is Donderdagmorgen in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. H. was Donderdagmorgen nog bewuste loos. AUTO-ONGELUK TE OVERSCHIE. Een zwaar-, en een lichtgewonde. Gistermiddag omstreeks half vijf had op den Nieuwen Rijksweg te Overschie een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een persoon ernstig en een tweede licht ge wond werd. Aan de rechterzijde van den weg stond een vrachtauto van de firma Zanen en Verstoep. Geheel onverwacht wilde de bestuurder van den wagen, zon der dat hij daartoe een teeken had gege ven, gaan draaien. Achter de vrachtauto kwam een personenauto aanrijden, be stuurd door den heer C. J. Langenberg, met een snelheid van ongeveer zestig kilo meter. Toen de bestuurder de vrachtauto plotseling voor zich zag, remde hij krachtig en wilde hij omhalen, hetgeen echter niet mogelijk was door het verkeer van den te- genovergestelden kant. De wagens botsten toen tegen elkaar en werden van voren geheel ingedrukt. De heer L. kreeg ver wondingen aan gelaat en handen: hij kon ter plaatse worden verbonden. De naast hem zittenden kantoorbediende v. d. Lin de ging met het hoofd door de voorruit. Zeer ernstig gewond is hij per Roode Kruis- auto naar een der ziekenhuizeni te Rot terdam vervoerd. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur van dezen wagen kwam met den schrik vrij. KNAAPJE DOODGEREDEN. Te Schinveld is gisteren het 6-jarig knaapje S. door een vrachtauto, bestuurd door D., overreden en gedood. De achtjarige A. M. Vestering was gis termiddag op den Rijksstraatweg te Haar lem-Noord achter op een wagen geklom men. Plotseling sprong de jongen er af en liep tegen een juist passeerende auto op. Hij kreeg een zware herenschudding en werd per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Den autobe stuurder een reiziger uit Amsterdam die met kalmen gang reed treft geen schuld. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag te twee uur is de 53-jarige voerman C. Verschure, wonende op de Ha- zennest te Tilburg bij het waterscheppen voor zijn paard voorover in het Wilhelmi- nakaal bij de Koningshoeven gevallen. Toen men te hulp snelde en de drenkeling uit het water haalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het lyk van het slachtoffer is naar het St. Elisabethsziekenhuis over gebracht. besprekingen kunnen constateer en, dat er aan alle zijden goede wil is om samen te werken. Dat is verheugend. Spr. is niet voor medezeggenschap, omdat de ambte naren er practisch niets aan hebben. Inza ke de gummistokken, zegt spr., dat de Landbouwcrisis-ambtenaren deze ook heb ben. Spr. gaat niet mee met de motie van de rechtsche fractie-leiders; Ged. Staten en de regeering hebben meer te doen, dan zioh alleen met de Leidsche zaken bezig te houden. De S.D.A.P. moet zi. genoegen nemen met het antwoord van den wethou der op het werkverruimingsvoorstel. Zij hebben de gevraagde gegevens gekregen en moeten het verdere werk overlaten aan de Comm. v. Fabricage. De heer Bosman (V.B.) meent, dat de wethouder en hij langs elkaar heen hebben gesproken. Wat spr. in zijn brochu re heeft geschreven is weinig nieuws, an deren hebben dat eerder en uitvoeriger gedaan. Economie heeft z.i. niets met po litiek te maken. De heer Wilbrink (C.H.) komt nog eens terug op de „ordening van het maat schappelijk leven". Daartoe zal men moe ten komen om de geheele maatschappij van de sociale en economische maatrege len te doen profiteeren. Samenwerking met de S.D.A.P. zou toe te juichen zijn, als deze den klasse-strijd losliet en bijv. het standpunt van de Engelsche Labour-party aanvaardde, welke ook niet anti-godsdiens tig is. Wjj wijzen elke maatschappij af, welke God neutraal verklaart, of den gods dienst ondergeschikt wil maken aan den staat. Ten slotte repliceerde nog de heer Kooistra (S.D.AP.) waarna de verga dering te half 12 verdaagt werd tot Vrij dagmiddag 2 uur. Rectificatie. De heer Bergers stelt prys op de mede- deeling, dat hy in zijn rede de lustrumvie ring niets in den weg heeft willen leggen, doch de clausule erbij gevoegd heeft „mits de Zondagsheiliging er niet door geschaad wordt". HAAR MAN VERGIFTIGD? Vrouw in arrest gesteld te Aalsmeer. Sedert een paar dagen heeft de gemeen tepolitie te Aalsmeer, naar het „Handels blad" verneemt, een vrouw in voorloopig arrest gesteld, verdacht haar echtgenoot te hebben willen vergiftigen. De man, die asthmatisch is en daartegen kruiden ge bruikte, beweert, dat hieraan een zeker vergift is toegevoegd. Het echtpaar is bijna dertig jaar ge trouwd en verdachte blijft tot heden hal- starrig ontkennen. Zij is ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem gesteld. GELDVERVALSCHERS GEARRESTEERD Vier personen uit een complot ontmaskerd. De centrale recherche te Rotterdam is er in geslaagd een viertal personen te arres teeren, die behoorden tot een complot van vervaardigers en uitgevers van valsche bankbiljetten van honderd gulden. Hierover verneemt het „Vad." nog het volgende uit Rotterdam: Bij een caféhouder aan den Linker Maas oever heeft de vorige week Woensdag de 46-jarige stucadoor H. G. van U. een ver tering en een oude schuld betaald met een bankbiljet van 100. Een paar dagen later bleek den caféhouder, dat het biljet valsch was. Hij ging naar van U. en vroeg hem zijn geld terug. Van U. zei, dat hy het bil jet van een zekeren „Chef' had gekregen en dat hij dien op zijn beurt zou aanspre ken. De caféhouder gaf hem, op zyn ver zoek daartoe het biljet, maar hy hoorde niets meer van Van U. Daarop is hij weer naar van U toege gaan en toen deze nog geen geld had, heeft hij hem gedwongen met hem mee te gaan naar het politie-bureau aan de Paul Kru- gerstraat. Daar bevonden zich toevallig juist twee rechercheurs van de valschegeld- centrale, in verband met een onderzoek naar het uitgeven van valsche biljetten van 100. Gezamenlijk is men daarop naar het hoofdbureau van politie gegaan, waar Van U al spoedig toegaf geweten te heb ben, dat het biljet valsch was. De man, dien hy Chef noemd, had hem het biljet gege ven. Lukte het hem het biljet uit te geven, dan mocht hij 25 houden. De chef moest 75 voor het biljet hebben. Deze chef, de 39-jarige koopman W. J. G., een oude be kende van de politie, werd daarop ook aangehouden. Hij vertelde, het biljet op zyn beurt te hebben gekregen van den 34-jarigen chauffeur H. D. D. Ook deze werd aange houden. Hij bleek nog een valsch biljet van 100 in zijn bezit te hebben. Hij zei de biljetten te hebben ontvangen van een hem onbekenden man, die er een paar autoritten mee zou hebben betaald. Het onderzoek werd voortgezet en dit leidde tot de arrestatie van nog een vier den verdachte, n.l. den 36-jarigen koopman K. v. d. W., die in Juli al eens te Antwer pen was aangehouden in verband met een valsche Nederlandsche bankbiljetten-affai re. Er was toen daar een werkplaats ont dekt, waar men deze biljetten maakte. Zij werden uitgegeven op kermissen in Lim burg. Men had toen v. d. W. als handlan ger beschouwd, maar wegens gebrek aan bewijs was hij weer vrij gelaten. Het staat vast, dat de beide thans in be slag genomen biljetten behooren tot de par tij, welke destijds te Antwerpen zijn ge maakt. Men wist, dat er nog een aantal van in het bezit waren van handlangers van de toen gearresteerde valsche munters. Zijde lings hebben deze al eens getracht hun voorraad aan de politie te verkoopen, maar omdat de prijs te hoog en de biljetten te slecht nagemaakt waren, is men niet in dit voorstel getreden. De handlangers wisten blijkbaar met de biljetten niet goed raad, althans kort na dien probeerden zij de biljetten voor 25. per stuk kwijt te raken. Dit is hun echter ook niet gelukt. Ten slotte hebben zy via enkele tus- schenpersonen getracht één biljet uit te ge ven, maar zooals gemeld, de caféhouder heeft ontdekt, dat het biljet valsch was. De vier verdachten zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. BENAUWDE SMOKKELTOCHT. Benzine in den motorkap verborgen. Eenige kommiezen te Roermond hadden er de lucht van gekregen dat er met een personen-auto uit de richting Heerlen spi ritus zou worden gesmokkeld. Inderdaad naderde Woensdagavond, vertelt de „Tel.", omstreeks negen uur uit de richting Heer len een personenauto. De bestuurder werd gesommeerd te stoppen, aan welk bevel de ze onmiddellijk voldeed. Bij een nauwkeu rig onderzoek bleek, dat men hier een goede vangst gedaan had. Er kwam namelijk aan het licht, dat de wagen honderd liter spiritus bevatte, waar van twintig liter zich bevond in een tank die onder den auto was aangebracht, ter wijl er links en rechts van den motor on der de motorkap nog een drietal tanks wa ren geplaatst die te zamen tachtig liter spiritus bevatten. Deze waren door den tanks tot ontploffing zouden zyn geko- auto nog eenigen tijd zou zijn doorgereden was het gevaar niet denkbeeldig dat de tanks tot ontploffing zouden zijn geko men. Terwijl de kommiezen met hun onder zoek bezig waren, waarbij een hunner met een zaklantaarn ook onder den wagen ging kijken, kregen de beide inzittenden van den auto, die hierbij gelaten moesten toe- 'zien, het blijkbaar te benauwd, zoodat zij het plotseling op een loopen zetten. De kommies zette terstond de vluchtelingen achterna. Hij loste daarbij een schot in den grond, waarop de man, de 32-jarige chauffeur H. uit Nieuwenhagen, te voorschijn kwam. De man werd gearresteerd en verhoord. H. verklaarde den tweeden persoon, die in den auto gezeten had, en dien men nog niet te pakken had kunnen krijgen, niet te kennen. Deze zou wel in het bezit zyn van de vereischte papieren, die op H.'s r»-"Ti stonden. De pogingen om dezen tweeden persoon op te sporen, zijn tot nu toe vruchteloos ge bleven. De wagen is in beslag genomen, ter- wyl H. tegen middernacht weer op vrye voeten is gesteld, nrdat proces-verbaal te gen hem was opgemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN' Middcnstandsvcrccniging. In verband met de reorganisatie van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, waar door o.a. ook een wijziging ontstond in de verhouding tusschen genoemden Bond en de aangesloten plaatselijke Middenstands- vereeniginigen, zal de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden- het verslag genoemd worden: Koninklijke 't verslog genoemd worden: Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond afdeeling Alphen aan den Rijn. Personalia. Te Rotterdam slaagde voor het praktijk-diploma Ned. Handelscorr. onze plaatsgenoot, de heer F. van Elk, op geleid door den heer G. Klok, alhier. Van de trap gevallen. Mej. P. L. in de Hooftstraat had ten huize van mej. S. het ongeluk van de trap te vallen, waarbij zij behalve een geopende hoofdwonde nog enkele andere kneuzingen opliep. Dr. H. verleende haar heelkundige hulp. Broodpap. In de Noorder Nassau- straat is gisterenmorgen de bakkersknecht S. met rijwiel en beladen broodmand in de sloot terecht gekomen. Door omstanders werd S. op het droge geholpen, waarna ook de fiets en de natte broodjes uit het water werden gehaald. Een nieuw zwembad. Bij het afrijden van de spooroverweg langs het Rietveld- sche pad is gisterenmorgen een driewielige mestwagen bespannen met paard, waarop de veehouders B. en V. waren gezeten, in de sloot geraakt. Beide personen, die mede te water geraakten, kwamen onder den wagen terecht. V. bleef ongedeerd, doch B. liep verschillende schaafwonden op. Door toegeschoten personen werden beiden ge red, waarna ook het paard en de wagen op het droge werden gebracht. Geboren: Johanna Cornelia, d. v. C. J. Booij en J. C. Schelhaas. Pietje, d. v. J. Blom en A. Turkenburg. Cornelia Mar garetha, d. v. H. A. de Lange en P. H. van Tol. Johannes Theodorus, z. v. H. A. de Lange en P. H. van ToL Antoon, z. v. A. Kranenburg en R. Jansze. Elizabeth Barbara Margaretha, d. v. G. van Deuren en M. M. Pijnacker. Johannes, z. v. J. Hartkamp en G. J. de Vries. Adrianus Petrus, z. v. P. J. Captein en J. A. van der Tol. Willem Dirk, z. v. W. D. van der Stoel en N. Vroege. Overleden: Cornelia Rientje Aartje van der Vlerk, oud 35 jaar, echtgenoote van Abraham van Griethuizen. Maartje van der Graaf, oud 81 jaar, weduwe van Simon van Wier in gen. Anna Huberta Coenraad, oud 76 jaar. Thomas van der Ster, oud 2 dagen, overleden te Leiden. Willem van Driel, oud 74 jaar, echtgenoot van Mar- tijntje de Bruijn. Elisabeth Susanna Pie- ternella van der Lee, oud 82 jaar. Ingekomen: Cornelia J. Milo, Ouds- hoornscheweg 110, van Amsterdam; Jo hanna Dijt, Pr. Hendrikstraat 96, van Ben- nebroek; Eelko Grandia, Gnephoek 57, van Rijnzaterwoude; Jelle Helder, Groeneweg 24, van Amsterdam; Nijs Zijderveld en echtgenoot, Hoorn 115, van Maarssen; Ma- rinus J. van Voorbergen, Raadhuisstraat 151, van Sassenheim. Vertrokken: Hendrik S. Schuurman en gezin, naar Mijdrecht; Elisabeth D. van Willigen, naar Enschede; Jacob Vinke, naar Rotterdam; Apolonia M. de Heij, naar Was senaar; Maartje de Vlaam, naar Hazere- woude; Gijsbertha C. Simmerman, naar Leiden; Catbarina W. Bakker, naar Nieuw koop; Aaltje de Jong, naar 's-Gravenhage; Maria J. Schrijver, naar 's-Gravenhage; Peter Boef, naar Nieuwkoop; Pieter Vree ken naar Amsterdam; Simon Th. J. van Vliet, naar Zwammerdam. HAZERSWOUDE. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in café Boers aan den Rijndijk. 24 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer F. J. Kouwenhoven opende deze vergadering met een welkomstwoord, o.a. aan den heer Mol, vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur. In de vacature-SCheel werd voorloopig niet voorzien. Vervolgens hield de heer Mol een rede over het onderwerp „Hoe ver- betreen wij onze positie?" In breede trekken werd het belang aan getoond van een goede boekhouding vooral voor kleine middensandszaken. Verder droeg hij het O.S.B. programma voor, dat door de leden met groote belangstelling werd gevolgd. Het regelen van een feest- en propagan- da-vergadering werd aan het bestuur over gelaten. NOORDEN. ..Roomsch Noorden". Het Comité „Roomsch Noorden", vormende de centrale van de verschillende katholieke vereeni- gingen alhier is opnieuw samengesteld we gens bedanken van den voorzitter, den heer J. Mourits en wegens vertrek van den se cretaris, den heer J. G. Vroonhof. Thans zijn voorzitter, secretaris en penningmeester respectievelijk de heeren P. C. Vroonhof, B. B. Splinter en P. Pietersen Wzn. Op Vrijdagavond 25 dezer half acht heeft het Comité een propaganda-vergadering be legd voor ieder toegankelijk, waarin als spreker optreedt de kapelaan der parochie, de weleerw. heer W. B. Hermans.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9