HOE LAAT HET BS l TWEE Abonnés P*" VRIJDAG 25 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. VOORTZETTING DER REPLIEKEN. Bij de hervatting der begrootingsdebat- ten werden hedenmiddag de replieken op het antwoord van het college van B. en W. voortgezet. De heer de Re ede (C.H.) betoogt nogmaals de noodzakelijkheid om de druk van de openbare gemeente-diensten zooveel mogelijk terug te dringen tot nor maal peil. Met leenen moet men voorzich tig zijn, omdat men niet weet, hoe het over 5 jaar er uit zal zien. Speculeeren op een beteren toestand is een politiek van „na ons de zondvloed". Inzake de dreigende sluiting van de zweminrichting aan den H. Rijndijk dringt spr. aan op spoedige uitvoering van de plannen, welke reeds eerder onder de oogen zijn gezien, en hij beveelt daadwerkelijke belangstelling aan in de stichtingsplannen van het Sportfondsenbad. Mevr. Braggaar verwijt spr. een zeker gemis aan collegia liteit door met grieven tegen M. H. aan te komen zonder deze eerst in de nieuw samengestelde commissie te hebben ge bracht. De kwestie van de verhooging der normen is ontijdig in den raad gebracht. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) dringt nog eens aan op vervulling van zijn wenschen o.a. merking van gemeente auto's en vernieuwing van den Rijnbrug, en keert zich tegen verschillende opnw- kingen, gemaakt aan het adres van *de S.D.A.P., speciaal wat betreft de liefdadig heid. De heer S c h 11 e r (S.D.A.P.) vangt aan met eenige aanmerking op de wijze van debatteeren van A.R. zijde (weth. Gos- linga, Beekenkamp en v. Es) en verdedigt voorts nogmaals uitvoerig het werkprogram zijner fractie, waartegen z.i. geen steek houdende bezwaren zijn ingebracht. (Wordt vervolgd). Nu hij niet meer draait. En nu bedankt. De Kermis heeft gedraaid. Gij hebt gegeven. En wij zijn tevreden. De planken worden weggedragen en het Club huis komt weer in zijn ouden toestand. Daar nu geen Kermis meer. Daar gaat het Jeugd werk door. Dat noodige Jeugdwerk. Wij kunnen verder. Gij zijt geld kwijt. Meer deren van U zagen we verscheidene malen, en wij weten: U kwaamt niet, omdat Uw geld niet op kon, maar omdat U wist, dat er geld noodig was. Even noodig, misschien meer noodig dan voor een v^reeniging, waarvan gij de armoe aanvoelt, waarvan gij de behoefte ziet en beter begrijpt. Daarvoor onzen dank. Dank ook aan allen, die ons geschenken en presentjes gaven. Dank aan de vele firma's, die ons te hulp kwamen. Wij hadden Uw sympa thie. Blijft ons Uw sympathie schenken, en tot weerziens. Op last van den Officier van Justitie te Den Haag is aangehouden zekere H. v. R., die ter beschikking van de regee-1-^ moest worden gesteld. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Gistermiddag te half zes is het 15-jarige meisje C. v. d. V., wonend op de Haarlem merstraat, ter hoogte van de St. Ursula- steeg met haar rijwiel geslipt, tengevolge waarvan zij den linkerarm brak. De 73-jarige mej. M. S. S., wed. van I. L., wonend op de Transvaalkade, is giste ren bij haar dochter in de Billitonstraat van 'n trapje gevallen doordat dit uitgleed. Zij brak den linkerenkel en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. rijden; rij zijn al tevreder als U ze niet van boven to. onder met modder bespatl UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. Gisterenavond hield de R. K. Middenstandsvereeniging de Hanze haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. P. Rietveld. De opkomst was bevredigend. De voor zitter wees in zijn openingswoord op de zware taak die ook een bestuur van een Middenstandsvereeniging al heeft. Eri wei nig lichtpunten zijn er nog te ontdekken. In samenwerking met het Hoofdbestuur dient echter toch te worden gestreefd naar wettelijke ordening en saneering der Mid- denstandsbedrijven. De secretaris, de heer W. J. v. Leeuwen, las de notulen en jaarverslag. Beiden had den de instemming der vergadering. Het financieel jaarverslag van den pen ningmeester, den heer M. J. Alkemade, ver meldde een batig saldo van 23.70. De con trole-commissie, bestaande uit de heeren Winters en Luyben, bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit en adviseerde de rekening goed te keureïï en den penningmeester te danken voor zijn geleverd werk. Aldus werden besloten. Ingekomen is het verslag van de Santos commissie. De afdeeling Katwijk slaat bij de Santosactie een bijzonder goed figuur. Er was bruto ingekomen 128.78. Dan werd uitvoerig stil gestaan bij een bespreking over het bekende z.g. Midden- standscrediet hetgeen volgens de afgevaar digde die de bespreking in den Kring hier over meemaakte, voor de afdeeling niet te aanvaarden is. In het algemeen zijn de be palingen en voorwaarden veel te zwaar. Die dergelijke voorwaarden kan aanvaar den, kan nog wel ergens anders en beter terecht. Vervolgens over de z.g. Winkelweken. Het hoofdbestuur wil ingelicht worden over eventueel gehouden winkelweken. Volgens een der leden is de in Katwijk aan Zee ge houden Winkelweek niet geslaagd, hetgeen aan het hoofdbestuur zal worden gerap porteerd. De bestuursverkiezing is al eens vlotter verloopen. De aftredende bestuursleden waren volgens de convocatie niet herkies baar. En aftredend waren de heer Jac. Rietveld en W. J. van Leeuwen. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren M. C. v .d. Berg en W. Caspers. Beiden wenschten niet in aanmerking te komen. Een tweede verkiezing had tot uitslag dat gekozen werd de heer L, van Paridon. Het was het bestuur ten slotte gelukt den heer Caspers zoo na te brengen dat hij niet meer zoo per tinent in z'n weigering om een bestuurs functie te aanvaarden, was. Met gevolg dat de volgende stemming hem de overgroote meerderheid van stemmen gaf en de heer Caspers de moed miste om alsnog te blijven volharden in zijn weigering en hij in lijd zaamheid berustte. Het bestuur was weer voltallig en uit dit voltallig college werd de heer Caspers met bijna alg. stemmen tot voorzitter gekozen. De rondvraag was zeer geanimeerd. Tot de belangrijkste aangelegenheden behoor ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant'. Een leder die ons drie abonné's (vcor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. den de opmerking var. den heer Mulder, dat twee jaar geleden in ledenvergadering besloten was dat aftredende bestuursleden niet direct herkiesbaar zouden zijn. Dit is echter gebeurd zonder dat het reglement veranderd is, hetwelk een herkiezing wel direct toelaat. Dit is dus een onwettig be sluit geweest en spr. raadde het bestuur aan zorg te dragen dat een en ander gere geld zal worden zooals zulks behoort te geschieden. De voorzitter zeide het met den heer Mulder geheel eens te zijn. Het is trouwens niet onder zijn leiding gebeurd. In eerstvolgende bestuursvergadering zal deze aangelegenheid aan de orde worden gesteld. Wegens vertrek uit het bestuurscollege volgden dan een reeks van dankbetuigin gen aan de vertrekkende bestuursleden voor de groote diensten gedurende hun leiderschap aan den Middenstand en de or ganisatie bewezen. Pastoor Buys sprak het slotwoord, dank te ook den voorzitter, die voorloopig geen voorzitter meer zijn zal en jammer genoeg slechts een dagvlinder was geweest, onder wiens leiding men steeds aangenaam en prettig vergaderde. Pastoor was evengoed weer verheugd als G. A. in het vervolg plaats te mogen nemen naast den heer Cas pers, die vroeger eenige jaren het voorzit terschap heeft waargenomen en dus de klappen van de zweep voldoende kent. Aan deze vergadering was toegevoegd een gezellig samenzijn, dat toen volgde. Tuinbouw. Na een kleine daling der prijzen is er weer eenige verbetering inge treden en zijn de prijzen iets opgeloopen. Met de uien b.v. ging het vorige week zeer flauw met verlaagde prijzen. Thans is er weer eenige vraag en gaat dit product voor ƒ2.20 tot/ 2.60 per 100 K.G. Een enkel extra partijtje gaat wel tot 2.90 per. 100 K.G. Ook voor de waschpeen peer een stij ging. Per kist van 20 K.G. wordt van 0.95 1.20 betaald. Grove peen brengt van 0.500.55 per kist op. Goede kwaliteit kro ten gaan per kist van 20 K.G. voor 3040 ct. Voor roode kool is betere vraag geko men en de goede kwaliteit kan thans ge makkelijk van 6.108.20 per 100 opbren gen. Gele kool ging niet in diezelfde mate in prijs naar boven doch was toch ook be ter in prijs, n.l. van4.905.80 per 100. Sel- derieknollen, ongewasschen, brachten van 2.904.10 per 100 op. Ook voor Andijvie werd weer iets betere pry's betaald. Per kist van 6 K.G. bracht dit product van 43 72 ct per kist op. De aanvoer is nog aan merkelijk grooter dan men zulks in dezen tijd van het jaar gewoon is. UIT DE RIJNSTREEK. Vanaf heden tot 31 Januari zenden wij het reeds bij aanbreng van LEIDERDORP GEMEENTERAAD Aanwezig zijn alle leden. De voorzitter, burgemeester Brug, opent de vergadering met gebed en spreekt een Nieuwjaarsrede uit. Nieuwjaarstoespraak. De raad is thans weer bijeen dichtbij de plaats, waar hopelijk tal van jaren de raadsvergaderingen weer zullen worden gehouden, aldus spr. Het afgeloopen jaar was een zorgenjaar voor vele ingezetenen, zoowel als voor de gemeentehuishouding, al hebben enkele zaken in onze gemeente een goed verloop gehad. Spr. herinnert aan het grondbedrijf en de activiteit van de bouwondernemers. De woningbouwver. „Patrimonium" kon wat de bouw der wo ningen betrof in haar doel slagen. Het zie lental vermeerderde met 10 pet. Spr. wil zich niet wagen aan toekomstvoorspellin gen. Spr. vraagt den Raad bij voortduring het oog gevestigd te houden op wat nuttig is voor de gemeente en de ingezetenen en eindigt met de woorden: „Dat God's zegen op onze beraadslagingen mogen rusten." Weth. Splinter beantwoordt de rede van den voorzitter; spr. constateert, dat de raad in 1934 als één geheel achter den voorzit ter had gestaan, ongeacht welke politieke richting de leden zijn toegedaan. Spreker noemt het een gelukkige omstandigheid, dat de gemeente wat de financiën betreft nog kaarsrecht staat, dit is vooral te dan ken aan de voorzichtige leiding van den voorzitter. Spr. eindigde zijn toespraak met den wensch, dat de burgemeester nog lang voor onze gemeente mag behouden blij ven. Hierna 'worden de notulen gelezen en vastgesteld. Na behandeling der ingeko men stukken, deelt de voorz. mede, dat de nieuwe regeling voor de contributie van werkloozen aan de ziekenkas met ingang van 26 Jan. a.s. in werking zal treden. De raad gaat met deze regeling accoord. De voorz. deelt verder de nieuwe sala risregeling van burgemeester, secretaris en ontvanger mede. Deze zal in maximum voor den burge meester 200, voor den secretaris 350 en voor den ontvanger 50 lager zijn, met dien verstande, dat de korting over 1935 niet meer dan 12.5 pet. zal bedragen van de jaarwedden op 31 Dec. 1931. De voorzitter brengt de wenschelijkheid naar voren, dat de salarissen van het gemeente-personeel eveneens zullen worden geregeld. Spreker stelt voor dit jaar den toestand zoo te hou den, daar reeds een pensioenskorting van 10 pet. is toegepast. De Raad keurt dit voor stel goed. Aangaande de regeling van de jaarwed den van de ambtenaren van den burgerlij ken stand naar aanleiding van een desbe treffend schrijven van Ged. Staten, deelt de voorzitter mede, dat uit dien brief blijkt, dat de vergoeding bij huwelijkssluiting zal moeten worden teruggebracht van 3. op 1.De vaste vergoeding voor de ove rige werkzaamheden zouden moeten wor den verlaagd van f 150 tot 40. De voorzitter vindt beide verlagingen te diep ingrijpend. De Raad is eveneens deze meening toegedaan, zoodat besloten wordt de vergoeding voor het sluiten van een hu welijk te bepalen op 12, de overige werk zaamheden op 75. Hierna komt in behandeling het voorstel tot het bouwen van een brug, welke de ver binding moet zijn -'an de straat langs de Kalkwatering en de Acacialaan. Een vergunning hiertoe zal aan Rijnland worden gevraagd. De Raad keurt het voor stel goed, op voorstel van den heer Groe nendijk wordt besloten geen ijzeren leuning zooals het bestek aangeeft, aan te brengen doch een houten. Tot leden der stembureaux voor de Prov. Staten en gemeenteraadsverkiezing wor den gekozen voor stembureau I: de burge meester als voorzitter, de heeren Groenen dijk en De Graaf, als leden voor stembu reau II weth. Splinter, voorzitter, de heeren de Haas en Klaver als leden. De heeren wethouder van Leeuwen, Roest, Corts, Ko ning en Meerburg worden benoemd tot plaatsvervangende leden. De voorzitter deelt mede, dat op de ver goeding van de leden der stembureaux be zuinigd moet worden. Verschillende leden zijn het niet eens, met de door den voorz. voorgestelde bezuinigingen. Besloten wordt de koffiemaaltijd niet af te schaffen. Benoemd worden tot leden van de com missie van toezicht op het L. O. deheer R. van der Hoek en de dames Lamers en van Klaveren. De commissie tot wering van schoolverzuim moet dit jaar geheel aftre den, doch de leden worden bij acclamatie herbenoemd. Ingekomen is een verzoek van den heer C. Meerburg, om van gemeentewege over te gaan tot demping van een sloot welke de Hoofdstraat afscheidt van een door den heer Meerburg te bouwen blok huizen. Laatstgenoemde wil 250 bijdragen in de kosten. B. en W. stellen voor op dit ver zoek in te gaan en de demping in werkver schaffing te doen uitvoeren. De grond wordt gemeente-eigendom. De heer Klaver geeft de voorkeur aan aanbesteding van het werk, omdat er spoed bij is. De voorzitter is niet voor aansteding, dit werk is juist geschikt om in werkver schaffing uit te voeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Hierna wordt een wijziging in de be grooting aangebracht. Bij de rondvraag komt de verhuring der gemeentelanderijn ter sprake. Verande ring van den bestaanden toestand zou zeer gewenscht zijn. De Raad draagt B. en W. op terzake maatregelen te overwegen. De Raad machtigt B. en W., naar aan leiding van een mededeeling van den voor zitter omtrent de verlichting in het nieuwe Raadhuis deze op eenvoudige wijze te la ten uitvoeren. De heer Groenendijk vestigt de aandacht op een der, naar zijn oordeel niet juist ge bouwde. hoeken van het Raadhuis, en wijst nogmaals op den slechten toestand van de trottoirs., op deze laatste opmerking ant woordt de voorz., dat hierin spoedig ver betering zal komen. Hierna sluiting. NIEUWKOOP. Geen visschers Latijn. Dat onze plas sen nog lang niet zijn doodgevischt, zooals menigeen denkt wanneer hij na een dag visschen niet een hoeveelheid visch heeft weten te bemachtigen, bleek dezer dagen weer eens duidelijk. De visscher A. Hooger- werf had op de Zuideindsche plas alhier het geluk in één trek met den vischzegen een 25-tal spiegel-, edel- en gewone kar pers te vangen, tot een gezamelijk gewicht van bijna 400 pond. Het zwaarste exemplaar woog 27 pond. Geboren: Wijntje Maria, d. v. I. Ver- meij en C. Lam. Jacoba Margaretha Ma ria, d; v. J. van Leeuwen en C. Vork. Overleden: G. Groenendijk, 82 jaar, weduwe van J. Vervoorn. Ondertrouwd: G. van Veen, 26 jaar, wonende te Mijdrecht en A. J. Voshart, 24 jaar. L. Lijcklema, 22 jaar, wonende te Wilnis, en J. A. Voshart, 23 jaar. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag 30 Januari des voormiddags 9.30 uur ten Gemeentehuize. Agenda: 1. Onderzoek van den geloofs brief van den heer J. de Groot. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Stemming over het voorstel Paardekooper om den post „Kosten straatverlichting" der begrooting 1935 300.lager te ramen. (In de vorige vergadering staakten de stemmen). 5. Stem ming over het voorstel van Bennekom om den post „kosten van uitzending en verple ging van kinderen in gezondheids- en va- cantiekolonies", der begrooting 1935, te ramen op 60.(In de vorige vergade ring staakten de stemmen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststel ling der gemeentebegrooting 1935. 7. Als voren tot aanvulling van het reglement van orde, voor de vergadering van den Raad, met een rookverbod. 8. Als voren tot wijzi ging van de jaarwedden van de ambtena ren van den burgerlijken stand. 9. Als voren tot wijziging der verordening tot aanwij zing der stemlokalen voor de verkiezingen. 10. Verzoek van J. Kool te Voorschoten om vergunning tot het bouwen van 40 arbei derswoningen aan den Schenkelweg met toekenning van een tweede hypotheek vol gens de Rijk's 2e Hypotheekregeling 1934, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. 11. Rondvraag. BURGERLIJKE STAND WILT U IETS WETEN? Vraag: le. Kunt U 't adres geven van het secretariaat van de Wereldtentoonstel ling in Brussel 1935? 2e. Is U het adres bekend van het secre tariaat van de Nederlandsche afdeeling voor de Wereldtentoonstelling Brussel? Antwoord: 1. Secretariaat Wereld tentoonstelling Brussel, Wetstraat 51, Brus sel. 2. Secretariaat Ned. afdeeling Wereld tentoonstelling Brussel: Badhuisweg, Den Haag. LEIDEN. Geboren: Hester d. van C. v. Zeist en G. KoFfeeschaar Willem z. van W. Jon- gedijk en P. Vlieger. Overleden: W. Roskam m. 52 j. J. A. v. d. Blom m. 60 j. M. H. Rietmeyer dr. 51 j. A. SimonsSlierings vr. 69 j. H. Biesot wede. 76 j. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde de heer L. C. Nadort, Oegstgeest; artsexamen eerste gedeelte de heer B. Allaard, Oegstgeest; H. G. van Ever- dingen, Buren; D. A. Fernandes,( Den Haag. Bevorderd tot arts de heer J. H. van Bol huis, Den Haag. LAATSTE BERICHTEN SCHIPBREUK OP HET IJSELMEER. Misleid door den mist is de stoomboot „Paul Kruger I" aan boord hebbende den kapitein W. de Bruin, diens vrouw, een ma chinist en een dekknecht, Donderdag op het IJselmeer nabij de Oppert bij Kampen gestrand. Na veel moeite is het gelukt het schip weer vlot te krijgen. De opvarenden hebben een zeer angstigen nacht doorge bracht. Schipper H. Broekhuizen met het motorschip E 50 was den geheelen nacht in de nabijheid, doch kon niet by het schip komen. Hedenmorgen echter konden de opvarenden van de „Paul Kruger I" met een kleine boot naar Elburg worden gebracht, waar zij liefderijk zijn opgenomen in de woning van de Wed. van der Heide, De stoomboot was Donderdag uit Am sterdam vertrokken met een lading ma- chine-onderdeelen, bestemd voor Deventer. Het vaartuig ligt vol water en wordt als verloren beschouwd. TELEGRAMMEN GEVOLGEN VAN DEN STORM TOKIO, 25 Jan. Tijdens den hevigen storm, die eergisteren en gisteren heersch- te, zijn te Hokaido vier schepen gezonken. Het aantal slachtoffers bedraagt 30. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Jan. Vee. Aanvoer: 686 run deren, 251 kalveren, 606 schapen, 723 var kens, Prijzen: 17 stieren f 70230, schoon aan de haak 3648 cent, handel stroef; 149 kalf- en melkkoeien f 80220, handel ma tig; 320 varekoeien f 60140, handel stroef 183 vette ossen en koeien f 85220, schoon aan de haak 3258 cent, handel matig; 17 pinken; 21 vette kalveren f 3560, schoon aan de haak 4872 cent, 230 nuch tere kalveren f 4.006.50, handel matig; 100 vette schapen f 1218, handel matig; 106 weideschapen f 912, handel matig; 400 vette lammeren f 1014.50, handel ma tig, 354 mestvarkens f 1329, handel ta melijk, 369 biggen f 710, handel vrij goed 6 paarden en 6 bokken en geiten. Kaas. Aangevoerd 60 partijen, w. o. 46 partijen Goudsche en 14 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 18—19.50, 2e soort f 16—17, le soort Leidsche kaas f 18, en 2e soort f 1617, Handel voor Goudsche en Leidsche kaas kalm. DELFT, 24 Jan. Vee. Kalfkoeien f 110 220, varekoeien f 70150, nuchtere kalve ren f 49, magere varkens f 1536, big gen f 514, geiten of bokken f 38, alles in gld. per stuk. Rundvleesch 40—5058 cent per kg., Aanvoer 72 runderen, 124 nuchtere kalveren, 385 magere varkens, 426 biggen en 6 geiten of bokken. Boter f 1.60 p. kg. Aanvoer vier acht ste en twee zestiende, wegende samen 100 kg. Handel gewoon. Kaas. Aangevoerd 4 stapels komijne kaas, 755 kg. 2627 cent per kg. LEEUWARDEN, 24 Jan. Boter. De Leeu warder boternoteering werd heden vast gesteld op 57 cent. vorige week 60 cent) per kg. BODEGRAVEN, 23 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 7289 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 2.30—2.60. bruin f 2.40—2.80, eenden eieren 2.20—2.60, kippen 20—70 cent, ko nijnen f 1.— per stuk. ZOETERMEER—ZEGWAART, 23 Jan. Eierepveiling. Aangevoerd 5000 stuks. Prij zen: kippeneieren f 2.05—3.05 en eenden eieren f 2.352.55 per 100 stuks. fcVlbSLLmM'fcfcK' AiUSltKOAlVl» (Officieel) Londen 7.277/g Berlyn 69.37112 New York 1.493/g P*rÜ8 9.751/2 Brussel 34.50 Zwitserland 47 88 Milaan 12.65 Madrid 20.25 Oslo 36.60 Kopenhagoo 32.52l/2 Stockholm 37.55 Weenen - Praag 6.183/4 Boedapest

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3