NOORDWIJKS UITBREIDINGSPLAN TE GROOTSCH GEACHT VRIJDAG 25 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Donderdagavond 7 uur werd de Raads vergadering voor de vierde maal heropend en opnieuw waren alle leden present. De voorzitter ving aanstonds aan mede- deelingen te doen /an den stand der be grooting na de talrijke wijzigingen, die zyn aangebraoht. Een groote gaping. Aan vermindering van uitgaven is in totaal verkregen een bedrag van 2826.61. Daartegenover staan echter 1270 verhoog de uitgaven, zoodat de vermindering be draagt 1556.61. De herclassificatie naar de tweede klasse van de Gemeentefondsbelasting op voorstel van den heer v d. Poll kost echter in totaal ƒ,3774.66 voor 1935 en 5662.voor een ge heel jaar. Er blijft zoodoende te dekken 2218. maar de voorzitter meent, dat nu de Raad niet bereid is geweest de gemeente te klas- sificeeren in de derde klasse, ook Ged. Sta ten bezwaar zullen maken tegen de 60 op centen op de Gemeentefondsbelasting en zullen Vasthouden aan de wettelijke 55. Dat kost dan nog 1800.waardoor het totaal te dekken bedrag wordt 4018. Spr. stelt daarom voor 16 opcenten te hef fen op de personeele belasting. Na eenige stilte, waarin de heeren druk cijferen en eenigszins ontsteld de bereke ning overdenken, zegt de heer v. d. Poll het totaal bezuinigde bedrag wel wat laag te achten. Hij zet een vluchtige becijfering op van enkele posten en komt hooger. Dan moet hij er niets van hebben dat de op centen op de Gomeentefondsbelasting ver laagd moeten worden tot 55. De andere be lastingen zijn hoog genoeg. Meer dan 9 op centen zullen niet noodig zijn. De voorzitter brengt een kleine wijzi ging in zijn becijfering aan omdat van de 5 opcenten voor 1935 ook slechts 2/3 deel zal gelden en daarvoor dus maar 1200 noo dig is. Hij zet uiteen, waarom Ged. Staten genoegen namen met de 60 opcenten en, nu de herclassificatie is verworpen, dat niet zullen doen. Intusschen heeft de secretaris op de secretarie de gegevens nagezien en bemerkt dat inderdaad twee posten tot een bedrag van 600 zijn vergeten. Er zou dus maar 2818 te dekken zijn. De heer v. d. Poll is het daarmee nog niet eens. Hij wil die 5 opcenten buiten beschou wing laten. Als de Raad dat wil, berekent de voorzitter, blijft er toch nog 1600. te dekken. De heer v. d. Poll wil dat doen uit „onvoorzien". De voorzitter ontraadt dat, omdat de begrooting toch al krap is, maar de heer v. d. Poll, gesteund door den heer Lugtenburg meenen dat het wel mo gelijk is. De post is f 8000. Het voorstel-v. d. Poll wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. Al leen de heer Beijen stemt tegen. De wethouders stemmen tegen de begrooting. Vervolgens ontstond weer eenige wrij ving tusschen den voorzitter en de wet houders, wanneer weth. v d. Marei wil 1 terugkomen op een behandelde post bij de slachthuisbegrooting om een bedrag van 100.te „redden". De voorzitter wei gert daarover het woord te verleenen. De heer v. d. Marei zegt dan tegen de begroo ting te willen stemmen. Wanneer terstond daarop de begrooting in stemming wordt gebracht stemmen de wethouders met de heeren Beijen en Lug tenburg tegen. Hiermee is het eind van de agenda be reikt en gaat de Raad over in geheime zit ting, om de in B. en W. gerezen kwesties te bespreken. R. K. Vrouwenbond. - De R. K. Vrou wenbond deelt mede, dat de op 27 Januari gestelde jaarvergadering niet doorgaat, maar gehouden zal worden op Donderdag 31 Januari. Aanvang na het Lof. Personalia. De heer G. Terpstra, on derwijzer aan de Ghr Mulo alhier, is benoemd aan de Ohr. Mulo te Vianen. Gevallen. Bij de werkzaamheden aan de Melkfabriek „Oud Holland" had J. v. D. het ongeluk van een ladder te vallen, waarbij hij op een rand van de schuit te recht kwam en zich inwendig kneusde. Dr. W. verleende eerste hulp. Moedercursus Wit-Gele Kruis. De Moedercursus van het Wit-Gele Kruis be gon Donderdagavond in een der klasse lokalen van de Jongensschool in Oud-Bode graven. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer E. A. Bogaart, heette voor den aanvang der lessen een 20-tal opgeko men dames hartelijk welkom en speciaal Zuster Hoskam uit Den Haag, onder wier deskundige leiding de lessen zouden wor den gegeven. Hij hoopte voor de deelneem sters, dat zij met ijver en succes de lessen mogen volgen en voor de zuster, dat zij een aandachtig gehoor moge vinden bij haar cursisten .Hiermede verklaarde hij den cur sus voor geopend. Het bestuur stelt op hoogen prijs de wel willende medewerking van het Schoolbe stuur, door het beschikbaarstellen van lo kaliteit en wat er bjj behoort. Kaashandelaren. De plaatselijke ver- eeniging van kaashandelaren hield 1.1. Za terdagmiddag haar jaarvergadering in Hotel Van Haaften. De voorzitter, de heer J. Beyen, opende met een kort, somber woord, waarin gememoreerd werd hoe de handel in de laatste tijden aan vele banden is gelegd en van eenige vrijheid nauwelijks sprake meer is: het is crisis! Vervolgens las de secretaris, de heer G. J. v. d. Waal, de notulen en het bijzonder goed verzorgde jaarverslag voor, waarin geen wijzigingen behoefden te worden aan gebracht. De rekening 1934 werd door een commissie nagezien en in orde bevonden met een batig saldo; de vergadering keur de de rekening goed. Nadat de bestuursverkiezingen hadden Protest van vele zijden Gisteravond had in hotel „Het Hof van Holland" te Noordwijk een groote bijeen komst plaats van belanghebbende ingezete nen om een algemeene bespreking te hou den over het ontwerp uitbreidingsplan met üebouwingsvoorschriften voor Noordwijk, dat thans ten gemeentehuize ter visie is gelegd, met het doel dat ieder tijdig zijn bezwaren bij den Raad zal kunnen indie nen. Dat deze zaak van zeer groote betee- kenis is voor Noordwijk, bleek, dat aan den oproep van de gevormde commissie om deze bijeenkomst te houden, een 250- tal ingezetenen gehoor hadden gegeven. De voorz. dezer commissie, de heer W. P. de Vreede, sprak bij de opening zijn ge noegen uit, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven om gezamenlijk eens onder de oogen te zien, hetgeen staat te gebeuren als het uitbreidingsplan, zooals het nu ter visie ligt, wordt aangenomen. Het plan is nu reeds een tiental jaren in voorbereiding, maar spr. voorziet, als het plan wordt aangenomen, zooals het thans is samengesteld, dat dit voor Noordwijk zeer noodlottige gevolgen zal hebben. Als men de vraag zou stellen: is men nu pas tot die conclusie gekomen, moet spr. neen zeggen, maar daaraan toevoegen, dat de besprekingen over dit uitbreidingsplan over de meesten oppervlakkig zijn heengegaan. Maar nu binnenkort een beslissing in den Raad zal worden genomen, vond de com missie het zaak eens nader te belichten, waar dit plan Noordwijk in de toekomst zal brengen en aan de hand van de bespre kingen de conclusie te trekken of wat voorgesteld wordt voor Noordwijk goed is cf niet. Spr. geeft gaarne het woord aan den heer Vogelaar om genoemde plannen nader toe te lichten. De heer Vogelaar wilde alvorens zijn toelichting op het ontwerp uitbreidings plan en beouwingsvoorwaarden te geven voorop stellen dat de commissie, welke deze bijeenkomst tezamen heeft geroepen, samengesteld is uit personen, die allen het gezag van onze plaatselijke overheid hooghouden en eerbiedigen en niet gaarne den schijn zouden willen wekken, dat het geen hier dezen avond wordt verricht zou gericht zijn tegen bepaalde personen of te gen het algemeene beleid van ons ge- gemeentebstuur. Dit neemt échter niet weg, dat de commissie zich volkomen het recht durft aanmatigen om zeer scherpe hcritiek uit te oefenen op een serie verorde ningen en plannen, welker definitieve vaststelling de toch reeds kwijnende volks welvaart van Noordwijk zeer ernstig in gevaar zouden brengen. Deze toelichting zal zich strikt bepalen tot de zuiver zakelijke zijde van het onderwerp. Na ruim 11 maanden wachten ligt nu het ontwerp uitbreidingsplan voor de tweede maal bijna ongewijzigd ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage en kan ieder zijn bezwaren tegen dit plan bij den Raad in dienen en ieder die maar eenigszins met de plaatselijke toestanden op de hoogte is en de mogelijkheden te Noordwijk kan af wegen. zal vroeg of laat tot de conclusie moeten komen, dat dit plan met bebou wingsvoorschriften zoo ver van de werke lijkheid af staat, dat er van de uitwerking van dit plan niets terecht komt om reden plaatsgevonden, was het bestuur als volgt saamgesteld: J. Beijen, voorzitter; Joh. P. Veerman; J. Luuringh; K. J. v. d. Waal, secretaris; W. J. v. d. Boon; H. Göbel en A. C. de Meijers. Beslot en werd in 1935 weer zelfstandig te blijven en de contributie voor het lidmaat schap onveranderd te laten. Breedvoerig werd gesproken over Duit- sche vorderingen, op Zwischen- en Sonder- konto enz. Ook de clearing werd niet ver geten. Vele leden hebben bevroren posten wegens aan Duitschers geleverde goederen. Men heeft in deze vergadering elkander zooveel mogelijk ingelicht, op welke wijze de invordering van oude posten in Duitsch- land het best kan geschieden. Men heeft hier van elkaar kunnen leeren. De rondvraag leverde nog een paar voor stellen op, waaruit besluiten geboren wer den. Geschreven zal worden aan het Crisis Zuivel Bureau, en aan de Kamer van Koop handel te Gouda. Tegen 6 uur is de vrij goed bezochte vergadering gesloten. Een verheugend feit. Vermoedelijk zal met ingang van Februari de olieslagerij „De Phoenix" weder gaan werken. Welke perspectieven men heeft is nog niet bekend. Echter zal begin Februari het eerste schip met lijnzaad weer aan wal komen. Dammen. De Molenbrugsche Damclub „Denk en zet" speelde tegen Zegveld. Uit slag was 1717. Gevonden: 1 paar beenpijpen; 1 astra kan heerenhandschoen; 1 gebreide hand schoen; 1 autowieldop; 1 damespolshorloge; 1 klompenboor. Verloren: 2 kinderportemonaies met in houd; 1 damesparapluie; 1 zijden spaal; 1 bruine alpinapet. Geboren: Pieter, z. v. E. v. d. Wolf en H. Beijeman. Jacob Samuel, z. v. L. Schouten en C. van Beek. Jacoba, d. v. lusG. Rietkerk en H. Brouwer. Nicolaas Pauslus, z. v. J. A. Jacobi en C. A. van Ben ten. Gerrie Maria, d. v. J. L. Bouthoorn en G. Domburg. Vertrokken: J. Postma, naar Woer den; J. Verbreg, naar Woerden; C. H. G. van Velsen, naar Oegstgeest; J. H. van Vel- sen, naar Oegstgeest. G e v e s t i g d: J. E. de Bruin, van Nieuw koop; W. Domburg, van Zwammerdam; A. van Rookhuijzen, van 's-Gravenhage. de eigenlijke grondgedachte zoo fantas tisch grootsch, zoo onwezenlijk, onuitvoer baar en financieel onverantwoordelijk is, dat, ware dit plan voor een van de buiten wijken van Den Haag of Hilversum be stemd, wij er nog aan twijfelen zouden, of dit plan of een gedeelte van dit plan wel ooit zou kunnen worden uitgevoerd. Uit de toelichting van den ontwerper citeerde spr. het volgende: Overeenkomstig de bijzondere beteeke- i nis, die het plantsoen in de moderne ste- j denbouw heeft, zoowel hygiënisch als aesthetisch, is door de geheele uitbreiding rekening gehouden met het projecteeren van zooveel plantsoen, dat elke inwoner I van de gemeente op korten afstand plant soen vindt. Al deze plantsoenen zijn in verbinding gesteld met de groenboom, wel ke om de geheele uitbreiding .is geprojec teerd als programma eisch, n.l. ter ver mijding van elke suggestie van verdere uitbreiding dan de geprojecteerde, en als aesthetische factor, het begrenzen van de gemeente met een strook groen, liggend langs de wegen, die eenzijdig bebouwd zijn. Hierdoor zal men, de gemeente naderend, altijd de voorgevelzijde der bebouwing zien en wordt onaesthetisch gezicht op de z.g. zelfkant van de gemeente, de achter gevels der buitenste bebouwing vermeden. Bovenstaande weergeeft wel het karakter en den geest welke het geheele plan be- heerscht, met zijn grootelijks overdreven eischen. Om deze doeleinden, de aesthe tische en de hygiënische factor, zijn alle bouwblokken met plantsoenen doorsneden en is de geheele gemeente omkranst met groenzomen, waarvoor in totaal 64.48.70 H.A. gereserveerd moet worden. In het raadverslag van 6 Dec. 1933 staat, dat er door den burgemeester op gewezen wordt dat, wanneer de toestand zoo blijft de luxe plaats Noordwijk nog wel eens tot de noodlijdende plaatsen zou kunnen gaan be- horoen. De vaststelling van dit plan zal dit proces met zeer grooten spoed ver haasten, terwijl uit dit gezegde ook vol doende te concludeeren is, dat er van eenig initiatief van de gemeente, om zelf eenige gedeelten van het plan ten uitvoer te brengen, niets te verwachten is, zoodat het particulier initiatief in dezen zal moe ten voorgaan. In verband hiermede is dus de allervoornaamste vraag, of het in het algemeen belang van Noordwijk's inwo ners verantwoord is, een dergelijk onuit voerbaar plan, waarin meer grond wordt gereserveerd voor algemeene doeleinden dan voor bouwgrond (de verhouding is pl.m. 54 pet. en 46 pet.) vast te stellen en hierdoor een niet te dragen juk op de schouders der .burgerij te leggen. Spr. is het er over eens, dat Noordwijk om bij zonderen aard en ligging in verchillende bouwklassen ingedeeld moet worden, want onze luxe badplaats heeft geheel andere behoeften dan Noordwijk-Binnen, doch aan breede verkeerswegen in onze Zuid duinen, waardoor men race-wegen ver krijgt voor automobielen, heeft men geen gebrek. Aan de laagste drie klassen, de 3e, 4e en 5e klasse kleven volgens spr. wel de meeste bezwaren, waarbij het grootste ge deelte van de bevolking van Noordwijk rechtstreeks geïnteresseerd is. De bouw blokken in deze klassen zijn veel te diep verkaveld, gemiddeld 30 tot 35 meter diep, meermalen zelfs 50 tot 55 meter diep. Hier door worden verschillende stukken grond als binnen terrein geheel waardeloos of wordt de aankoopsprijs van den grond per woning aanmerkelijk verhoogd. De kleine wijziging, welke er in de bebouwingsvoor schriften werd aangebracht, noemt spr. compleet boerenbedrog, het verplichte aan tal vierkante meters grond wordt hierin verlaagd, doch waar men gebonden is aan de Voorschriften van gevelbreedte en zjj- maten naast de woning heeft deze verla ging practisch niets te beteekenen. Eén der straten in de toekomstige arbeidersbuurt is gemeten van voorgevel tot voorgevel 51 meter breed, t.w. 5 m. voortuin, 8 M. staat, 25 M. plantsoen of groenstrook, 8 M. straat aan de andere zijde en 5 M. voor tuin. Geen enkele exploitant zal om finan- cieele redenen een dergelijke opzet voor zijn rekening kunnen nemen. Degenen, die nog hoopten dat te Noordwijk nog eens goedkoope arbeiderswoningen zullen ko men, kunnen bij de vaststelling van dit plan, wel alle hoop laten varen.. In grove trekken had spr. de bezwaren tegen het plan naar voren gebracht, nog is het niet te laat, om ter bevoegder plaatse een krachtig protest te laten hooren. Iedere vereeniging of particulier sture zijn be zwaarschrift voor 31 Januari a.s. in. Hoe meer bezwaarschriftene hoe meer kans van slagen dat dit plan van .iet tooneel verdwijnt. De voorz. voelde geen behoefte om aan het betoog van den heer Vogelaar iets toe te voegen, doch, waar ons gemeentebestuur wel eens spiegelt met voorbeelden uit an dere gemeenten die meestal hooger staan dan Noordwijk, wil spr. dit ook eens doen, doch dan wijzen op veel kleinere gemeen ten uit onze naaste omgeving, waar in de laatste jaren veel en veel meer bedrij vigheid is geweest dan in Noordwijk, waar alles kwijnt of dood is.Alléén met soepeler bouwvoorschriften kan Noordwijk zich uit breiden en wedijveren met Wassenaar en Oegstgeest om meer vaste inwoners te verkrijgen. Op een vraag, of de commissie op deze vergadering ook r.og met omlijnde plan- nene zal komen, deelde de voorz. mede, dat eerstens voorzat dat deze bijeenkomst tot voorlichting moest dienen voor alle belanghebbenden. Tevens is besloten dat Maandag 28 Jan. van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. de commissie in het Hof van Holland zitting zou houden om zoo noodig persoon- GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN Openbare vergadering van den Raad der gemeente Leimuiden, gehouden op 23 Ja nuari 1935, des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester-secretaris. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en daarna onveran derd vastgesteld. Voor tot de afwerking der agenda over te gaan wenscht de voorzitter alle leden van den Raad een zeer gelukkig nieuwjaar toe. 1934, het jaar dat nu achter ons ligt, zal niet gemakkelijk uit de herinnering gaan. Voor menigeen is 1934 een moeilijk en zwaar jaar geweest. Spreker zal geen ver wachtingen voor 1935 uitgesproken. Erg hoopvol ziet het er niet uit; aan den an deren kant mag men niet te pessimistisch zijn. Het is God, Die regeert en alle dingen bestiert tot bestwil der menschen. Tijden van moeilijkheden zijn niet al tijd de slechtste tijden, het is goed voor de menschen om te ervaren, dat zijn af hankelijkheid van een hoogere maoht af hangt. De verhouding van de leden van den Raad tot hun voorzitter en de verhouding van de leden onderling is van de meest aangenaamste geweest. Dit maakt regee- ren en besturen in moeilijke tijden toch een' heele boel gemakkelijker. Spreker ein digt met den wensch, dat het den leden van den Raad en hunne gezinnen in 1935 goed moge gaan. In verband met de opheffing van de O.L. School te Leimuiden hebben B. en W. aan de gemeente Nieuwveen gevraagd of die gemeente bereid is om met de gemeente Leimuiden een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake toelating van kinderen uit de gemeente Leimuiden op de O.L. School te Nieuwveen. De Raad der ge meente Nieuwveen heeft reeds besloten deze overeenkomst aan te gaan. De Raad kan zich met deze overeenkomst, die ge lijkluidend is met die afgesloten met de gemeente Rijnzaterwoude, geheel vereeni gen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Aalsmeer tot toelating van leerlingen uit de gemeente Leimuiden tot de Handelsavondschool te Aalsmeer. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven d.d. 27 December 1934/2 Jan. 1935 waarin medegedeeld wordt, dat dit College van pian is de jaarwedden van de ambte naren van den burgerlijken stand nader definitief te regelen. Ged. Staten willen de vergoeding per huwelijk bepalen op 1.terwijl zij voor het verrichten van de overige werkzaam heden een bezoldiging denken van 40. De voorzitter antwoordt, dat voor de huwelijksvoltrekkingen nooit wat betaald werd. Het College van B. en W. wil dit handhaven. Voor de overige werkzaamhe den bedroeg de belooning 150.per jaar. De heeren Rietdijk en Koot vinden deze verlaging wel wat al te bar. De voorzitter zegt, dat hij, als belanghebbende, zich niet in de besprekingen zal mengen. De heer Rietdijk vindt een verlaging tot 100. mooi genoeg. Op voorstel van den heer Rietdijk be sluit de Raad met algemeene stemmen de bezoldiging voor de overige werkzaamhe den te willen bepalen op 100.De Raad stelt daarna vast met algemeene stemmen een verordening regelende de verdeeling der werkzaamheden tussohen de ambtena ren van den burgerlijken stand. Op voorstel van B. en W. wordt het voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-Wet 1920 te verstrekken aan het R.K. Schoolbestuur bepaald op 80 pet. avn 1940.1552.Het voorschot te verleenen aan het Bestuur van de School m. d. Bijbel wordt voor het jaar 1935 be paald op 500.De voorschotten zullen worden uitbetaald in 4 driemaandelijksche termijnen die even groot zijn. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten om de woning tot voor kort verhuurd aan H. Bon, voor den tijd van drie jaren te verhuren aan den heer Markusse, Commies Dienstgeleider bij dè Directe Belastingen. De heer Markusse had graag zyn gang in de nieuwe woning doorgetrokken. B. en W. vinden de wo ning daardoor veel geriefelijker worden en stellen den Raad voor om hiertoe te be sluiten. De huur zal verhoogd worden met een bedrag van 4 pet. van de totale ver- Jijk voorlichting te geven bij het opstellen van bezwaarschriften. Het ligt ook in de bedoeling een request bij den Raad in te dienen tegen het plan, met zooveel moge lijk handteekeningen erop van ingezete nen. Mr. de Klerk merkte op, dat het zaak is dat zooveel mogelijk persoonlijke be zwaarschriften worden ingediend met daarnaast een request aan den Raad. Nadat meerdere sprekers hun meening over het uitbreidingsplan hadden uitgespro ken, sprak de vergadering zich uit met bijna algemeene stemmen, dat dit uitbrei dingsplan voor Noordwijk niet geschikt is en bij den Raad er op aan gedrongen zal worden dit plan niet te doen aannemen. De heer Tappenbeck deelde alsnog me de, eerst thans te hebben gehoord, dat er een gerucht was rond gestrooid, als zou de Directie van het Huis ter Duin accoord gaan met het voorgestelde uitbreidings plan. Dit is onjuist, en hij stelde er prijs op te verklaren dat de Directie het met het uitbreidingsplan niet eens is. Nadrukkelijk verzocht de voorz. aan al len om tijdig hun bezwaarschriften in te dien, opdat Noordwijk gevrijwaard maf blijven van een hoogst noodlottig uitbrei dingsplan en bebouwingsvoorschriften waarna hij dank bracht voor de aange naam gevoerde discussies en voor de groo te opkomst. bouwkosten. De Raad kan zich met dit voorstel geheel vereenigen. Het is boven dien een groot gemak, dat de Commies dicht bij de noodslachtplaats komt te wo- Nieuw wegdek op den Heerenweg. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het maken van een nieuw wegdek op den Heerenweg loopende vanaf de grens der gemeente Rijnzaterwoude tot nabij de tol in het dorp. Burgemeester en Wethouders stellen voor op den Woudsche dijk te brengen een weerstandslaag van teersteenslag met een blijvende dikte van 7 c.M. De voorzitter doet mededeeling van het door den des kundige opgemaakte rapport. De heer Koot wijst er nog op, dat wel degelijk om de slappe berm gedacht moet worden. De voorzitter antwoordt, dat de deskundige in zijn rapport daaraan ge dacht heeft. De heer Visser zegt, dat een breedte van 4 M. hem toch wel iets te smal voorkomt. Juist omdat iets van den slappen kant af gebleven moet worden, wordt de weg iets smaller. De Raad besluit ten slotte met algemeene stemmen tot het maken van een nieuw wegdek op den Heerenweg, loopend vanaf de grens der gemeente Rijnzaterwoude tot nabij de tol in het dorp Leimuiden. Straatbelasting ingevoerd. Voorstel tot invoering eener straatbe- latsing. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten aangedrongen hebben om over te gaan tot het vaststellen eener verordening op de heffing eener straatbelasting in de gemeente Leimuiden. In een vorige ver gadering is reeds gezegd, dat het percen tage van heffing voor de gebouwde eigen dommen 8 pet., voor de ongebouwde 4 pet. zou bedragen. Door het verlagen der post opbrengst straatbelasting kon het percen tage eigenlijk tot 5 pet. en 2H pet. terug gebracht worden. Burgemeester en Wet houders stellen thans echter voor om al leen op de gebouwde eigendommen 6 pet. te heffen. 1 pet. op de gebouwde brengt n.l. meer op dan 2y2 pet. op de ongebouw de, De heer Rietdijk vindt het niet billijk om de gebouwde eigendommen niet te be lasten. De voorzitter zegt, dat theoretisch geoor deeld, de heer Rietdijk gelijk heeft; prac tisch niet. We moeten eigenlijk zien wat het meest in de gemeentekas brengt en daar hebben we ons naar te bepalen. De heer de Rijk vindt het onbillijk om de ongebouwde eigendommen nog meer te belasten. In deze gemeente zijn heel wat wegen, die door de polderbesturen moeten worden onderhouden. Deze lasten drukken allemaal op de ongebouwde eigendommen. De heer Rietdijk stelt toch voor om belasting te heffen op de onge bouwde eigendommen. Het voorstel van den heer Rietdijk wordt slechts ondersteund door den heer H. Heenk en komt zoodoende niet in stem ming. Het te heffen percentage op de ge bouwde eigendommen wordt dan vastge steld op 6 pet. De verordeningen op de heffing en die op de invoering van een straatbelasting worden daarna met alge meene stemmen vastgesteld. De belasting- verordening treedt in werking 1 Januari 1935. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten om de begrafenisrechten be langrijk te verhoogen. In de eerste klasse zal het begraven in eigen grafkelders kosten ƒ50.in huurgraven 25.en in gemeentegraven ƒ25.voor personen boven de 15 jaren. In de 2e klasse zijn deze bedragen 25. ƒ20.— en 25.—. In de 3e klasse kost het begraven in ge meentegraven 10. De rechten van het begraven van kinde ren van 215 jaar zijn naar verhouding geregeld. Het hebben van een graf voor onbepaal de tijd in de eerste klasse zal 100.be dragen, voor twaalf jaren 60. In de tweede klasse zal het recht bedra gen 75.en 25.De andere rechten voor het luiden der klok, het gebruik van het lijkkleed en baar, het plaatsen van zerken enz. worden eveneens verhoogd. De Raad besluit de verordening op de heffing en invordering van begraafrechten vast te stellen conform het voorstel van B. en W. Vervolgens wordt nog besloten tot ver hooging van belasting op honden. Ged. Staten willen dat het tarief van luxe hon den wordt gebracht op 7.50; voorheen was dit 5. Tenslotte wordt nog vastgesteld een verordening tot het heffen van 100 opcen ten op de gemeentefondsbelasting voor het dienstjaar 1935/36. De voorzitter deelt mede, dat de extra subsidie uit het werkloosheids-subsidie fonds, hetwelk op de gemeentebegrooting 1935 werd uitgetrokken, thans bij heeren Gedeputeerde Staten is aangevraagd. De heer Rietdijk dankt namens den Raad de voorzitter voor de woorden door hem bij het begin van de Raadsvergade ring gesproken. De heer Koot wijst op de slechte toe stand van den Nokweg. De voorzitter zegt, dat dit pad in onderhoud is bij den Griet en Vriezekoopschen polder. De heer Koot vraagt den burgemeester om zoo noodig maatregelen te willen tref fen, dat binnenkort alle perceelen die daarvoor in aanmerking komen, worden aangesloten aan de waterleiding van de stichting de Drie Gemeenten. De voorzit ter zegt een onderzoek toe. Hierna slui ting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10