BEGROOTINGSDEBATTEN IN DEN LEIDSCHENRAAD DONDEHDAG 24 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 DE LAATSTEN DER 28 SPREKERS. IN DE AVONDZITTING IS HET COLLEGE VAN B. EN W. AAN HET WOORD GEKOMEN. Volkshuisvesting. De heer Kooistra (S.D.A.P.) brengt de volkshuisvesting ter sprake. Hy is net met B. en W. oneens over de wijze van bouwrijp maken van grond. De gemeente dient op de eerste plaats zich toe te leggen op het tijdig aankoopen van grond in de richting van het Uitbreidingsplan, teneinde goedkoope gronden ter beschikking te heb ben voor huizenbouw. Verder moeten ty- dig straten worden aangelegd om den bouw van woningen te vergemakkelijken. Was de gemeente daartoe reeds overgegaan, dan zou het vertraagde saneeringsplan van de Bouwelouwesteeg reeds zijn uitge voerd. Wij zullen andere en snellere maat regelen moeten nemen wil men de stad op woninggebied vlug en doeltreffend sanee- ren. Over de door de regeering toegestane renteverlaging voor bouwvereenigingen zegt spr., dat ook hier de wijze van uitvoe ring niet zijn bewondering heeft. Huurver- laging had vroeger ten uitvoer gelegd kun nen zijn, wanneer B. en W. maar wat meer spoed had betracht en zy hadden meer spoed kunnen betrachten wanneer er hier een woningbeurs was geweest, waardoor men over betere statistische gegevens zou hebben beschikt. Spr. verklaart ziah ac- coord met het voorstel-v. Weizen inzake 25 pet. huurverlaging van gemeentewonin gen, doch dient een amendement daarop in, waarin gezegd wordt, dat deze verla ging van 25 pet. niet zal worden toegepast op gemeente woningen die meer dan 6. per week doen. De economische „status-quo". De heer de Re ede (C.H.) zal in her halingen moeten treden, omdat sommige waarheden er in gehamerd moeten worden. De vooruitzichten zyn nog slecht, wij hou den den economischen ^status-quo". Wy mogen niets nalaten om den werkelijken toestand onder de oogen te zien en daarom staat spr. sympathiek tegenover de beide voorstellen-v. Stralen inzake juiste gege vens omtrent den stand der werkloosheid, want des te beter kunnen wij de werkloos heid bestrijden. Wat betreft de opmerking van mevr. Braggaar omtrent haar positie in Maatsch. Hulpbetoon, kan spr. niet in zien, dat haar positie daar zoo moeilijk is. Haar positie is precies dezelfde als die van de andere leden en haar werken daar is precies gelijk aan dat van de burgerlijke leden. Waarom is zy met haar wenschen niet eerst in de commissie van M. H. ge komen? Wat de gummistokken betreft, meent spr., dat deze maatregel niet sym pathiek is, maar dat men er nu niet meer op terug moet komen. Tegenover den heer Eek inzake den weg tot opheffing der werkloosheid stelt spr. den weg van herstel van het bedrijfs leven. Overheidssteun bij het uitvoeren van openbare werken kan niets anders zyn dan een betrekkelijk gering hulpmiddel. Verbetering der internationale verhoudin gen ligt ook op dien weg, maar daaraan kunnen wy niets doen. Wering van vreemde arbeidskrachten is in dit opzicht heelemaal dwaasheid. Wan neer men werken wil uitvoeren, wyst spr. op de plannen van stichting van een sport- fondsenbad, een particuliere onderneming, die evenwel de steun van de gemeente noo- dig heeft. Wat is het college van plan met de zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk? Hetzelfde systeem van het sportfond- senbad beveelt spr. ook aan voor den aan leg van sport- en speelvelden, die men ook zichzelf zou kunnen laten bedruipen. Inzake de vertraging van de Levendaal- demping zegt spr., dat nu de Kroon de baatbelasting heeft goedgekeurd de zaak alleen nog maar stokt door de vraag van het ministerie van onderwijs of er niet een stukje stadsschoon verdwijnt. De voorz.; Het is een stykje stadsvuil, dat opgeruimd wordt. De heer de Reed e (C.-H.)Men had die vraag kunnen voorkomen door het mi nisterie eerder in te lichten. Spr. maakt daarna eenige opmerkingen omtrent de technische opmaking der begrooting. Hy wijst er op, dat de belastingopbrengst sinds 1930 gestegen is met ƒ250.000, en dat on danks de vermindering van het volksin komen. De gemeente is vrij volledig met haar belastingheffing, er kan niet veel meer by. Daarom is spr. blij, dat de zake lijke belasting op het bedrijf niet opnieuw is voorgesteld. Het college heeft inzake be zuiniging het zyne gedaan en spr. keurt het goed, dat op dien weg wordt voortge gaan; het is onuitvoerbaar om de daar- kort, maar men moet dat ook weer niet overdrijven; want het rijk komt ons ook weer hier en daar tegemoet. In ieder geval wettigen de kortingen niet, dat wij bij het rijk gaan aankloppen. Vroeger heeft spr. den flnancieelen toe stand van Leiden herhaaldelijk besproken. Ook thans kan spr. nog zeggen, dat de fi- nancieele positie van Leiden kerngezond is. De allereerste eisch van dezen tijd is om het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daarom moet men de lasten van het be drijf zooveel mogelijk verlichten en de be lastingen en de tarieven der bedrijven ver lagen zoodra dat maar eenigszins mogelijk is. Zoover als de voorstellen van de heeren v. Eek en v. Weizen gaan, wil spr. niet gaan., het is onuitvoerbaar om de daar in aangegeven grens te trekken. Een weg zou zijn, te bezuinigen op de materieeele uitgaven van de verschillende diensten en op de telefoon-aansluitingen van ambtena ren. Maar ook in de bedrijven zelf kan nog veel bezuinigd worden. De kwestie van de tarieven zou bezien kunnen worden door een raadscommissie, die ook de financie ring der bedrijven zou kunnen reorgani- seeren. De heeren Wilmer, Wilbrink en Verwey hebben verschillende financie- nngs-methoden voorgesteld. Wat de heer Wilmer wil, n.l. rente en aflossing betalen uit de reserves, gebeurt feitelijk reeds lang. Terugvallen op het rijk, zooals de heer Verweij wil. moet worden afgewezen, wegens de daarmee gepaard gaande ryks- voogdy. Met het sluiten van leeningen moeten wij zeer voorzichtig zijn; iedere lee ning vermeerdert onze rente-last. In 1934 hebben wij geen enkele leening gesloten, maar straks zullen wij belangrijk moeten gaan leenen voor den Stadhuisbouw. WiJ kunnen in dit opzicht best de leiding in han den van het college van B. en W. laten. De tarieven moeten omlaag. De heer Tobé (R.K.) vraagt, of het be leid van B. en W. ten aanzien van de be drijven niet te veel gericht is op het ma ken van winst? Steunen B. en W. niet te veel op de winst-vooruitzichten. Z.i. is het niet zoó zeker, dat de hooge winsten der bedrijven zullen blijven. Spr. denkt daar bij aan de huidige concurrentie voor het gas en de electriciteit. Men zal op andere wijze moeten bezuinigen en de tarieven moeten verlagen, ook van het abattoir. Wethouder G o s 1 i n g a A.R.)Dat beetje winst, is dat ook al teveel? De heer Tobé (R.K.): Het gevaar dreigt, dat men vlak over de grens een slachthuis gaat oprichten. Wethouder Goslinga (AJl.): Laat ze dat maar doen, dan heffen we compensee- rende invoerrechten. De heer Tobé geeft vérvolgens eeni ge richtingen aan, waarin bezuinigd kan worden, o.a. concentratie van de diensten van M. H., Armenraad en Geneeskundige Dienst. Zou er geen noodoffer gebracht kunnen worden van bijv. 20 pet. door de genen, die 5000 of meer salaris genieten. Bezuinigd kan worden op gem een tery wie len fen telefoonaansluitingen. Kan de ge meente geen brandassurantie oprichten? Dat brengt ook geld in 't laadje. Spr. maakt nog enkele opmerkingen om trent den tragen gang van zaken by Ge meentewerken in verband met het snak ken naar werk in den tegenwoordigen tyd en bepaalt zijn houding t.o.v. verschillende voorstellen. Het voorstel-v. Eek inzake een tariefsverlaging voor de lagere inkomens is onuitvoerbaar. Een levensmiddelenraad is èn voor den middenstand èn voor de ove rige burgerij overbodig. Wel acht spr. be perking van het aantal winkels gewenscht. Met mevr. Braggaar is spr. het in som mige opzichten eens, maar men moet niet vergeten, dat er van alles gebrek is en dat men niet in alles kan voorzien, omdat er geen voldoende geld aanwezig is. Het zelfde geldt voor het kleine aantal for mulieren, waarover de heer v. Stralen ge- i klaagd heeft. Met het idee van goedkoope s^hoenreparaties van gemeentewege kan spr. niet meegaan, gezien de resultaten in den Haag. f Wat betreft het verwijt van teveel pra ten, meent spr., dat de SJD.A.P. niet alleen het monopolie van veelpratery heeft, maar dat hy van de S.D.A.P. toch niets anders gezien heeft dan leunen op de overheid, in tegenstelling met de Katholieken, die zelf ook iets doen voor de werkloozen, zooals spr. in feiten en cyfers aantoont. Uit middenstandsoogpunt. De heer Bergers (R.K.) prijst het be leid van B. en W., waardoor de belastingen niet behoeven te worden opgevoerd. Spr. Ziet iets onbillijks in het heffen van rae- terhuur voor gas en electriciteit, vooral als door het lange gebruik de meter al eenige malen is afbetaald. De heer v. Eek heeft het roerend voor den middenstand opge nomen, maar zijn partij moest den mid denstand meer be voord eel en door niet in warenhuizen te koopen. Een levensmidde lenraad geeft niets, zoolang "er geen ratio- neele ordening van bovenaf heeft plaats gehad. Wil de S.D.A.P. den middenstand helpen, dan moet zij haar streven naar uit voering in eigen beheer opgeven. Aan pnt- spanning voor werkloozen is niet te be ginnen. Wethouder Goslinga heeft geïnter rumpeerd over het slachten buiten de ge meente, maar hij was er naast. Want aan een varken zit maar 1/3 vleesch en slechts dit vleesch behoeft ingevoerd te worden en het invoerrecht bedraagt dan veel min der dan het slachtloon op het Leidsche abattoir. Het abattoir is er voor de volks gezondheid en mag geen winstobject zijn. Tegenover den heer v. Es meent spr., dat men aan de lustrumviering, ook op Zon dag, niet te veel belemmeringen in den weg moet leggen; het brengt nog wat leven in de brouwerij. Land koopen op groote schaal is niet in het voordeel van de ge meente, als dat land langen tijd renteloos moet blijven liggen. Dreigende ondervoeding. De heer Koole (S.D.A.P.) verdedigt zyn voorstel om de subsidie aan de ver- eenigingen voor uitzending van kinderen niet te verlagen. De Centrale Vereeniging moet verschillende kinderen afwijzen we gens gebrek aan geld. Spr. kan zelf con- stateeren, dat er menig geval van onder voeding bij kinderen voorkomt. Moet daar geen onderzoek naar ingesteld worden' W erkloosheidsopmerkingen. De heer Eikerbout (A.R.) merkt op, dat het juist is, dat loonsverlaging geen werk geeft, maar dat het ook een feit is, dat werk wel loonsverlaging geeft Er is een onderzoek gaande inzake de kwestie der z.g. contraprestatie. Daar kleven veel bezwaren aan, maar het gaat om arbeid in welken vorm ook. Inzake de formulieren- verstrekking, meent ook spr., dat het een zware taak is voor de organisatie-besturen om die te verdeelen. Men had ze beter kunnen geven aan werkloozen met groote gezinnen of aan hen, die reeds lang werk loos zyn. Spr. vraagt hoe het staat met het Werk fonds; krijgen wij daar nog wat van mee; zijn er al plannen gereed? Andere steden hebben feeds hun plannen ingediend. Heeft het gemeentebestuur al iets gedaan, dan is de motie van de reohtsche fractie leiders overbodig. Het voorstel-v. Eek in zake tariefsverlaging acht ook spr. onuit voerbaar. Hij is geen bewonderaar van de gummistokken der armbezoekers, doch er kunnen zich gevallen voordoen, waarin het noodig kan zyn iets by zich te hebben. Personeels-zaken. De heer Kuipers (S.D.A.P.) bespreekt het uitblijven van de promoties by de Lichtfabrieken en het overgaan van los personeel in vasten dienst, waarop hij krachtig aandringt Eveneens dringt hy aan op vaststelling van het ambtenaren reglement voor de politie en op uitbreiding van het politietoezicht in de buitenwijken. Daarna verdedigt spr. het reeds meerma len ingediende voorstel tot invoering van een arbeidsreserve. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) brengt ook de kwestie van het gebruiken van gemeente-auto's buiten dienst ter sprake. Dat is onjuist. Het euvel is te voor komen door alle gemeentelijke auto's te kenmerken. Spr. klaagt verder over het late verschijnen van de verschillende jaar verslagen, de meeste verslagen over 1933 zyn pas dezer dagen verschenen. Hij wenscht ook een eind gemaakt te zien aan het uitoefenen van neven-functies door ge meente-ambtenaren. Verder vestigt hy er de aandacht op, dat de gemeente wat eer der moet zorgen voor transformatorhuis jes, urinoirs e.d. in de nieuwe wijken. Daarna wordt de zitting geschorst tot 's avonds 8 uur. AVONDZITTING. Het werkvemiimingsvoorstel. Na heropening der zitting is het woord aan den heer Schüller (S.D.A.P.), die nog eens terug komt op het gebruiken van de gemeente-auto's buiten dienstver band, vooral bij de Lichtfabrieken, wat hy een publiek geheim noemt Er wor den geregeld vacantie-reisjes mee ge maakt en de olie en benzipe woMen geschreven op rekening van de vracht auto's. De auto's van de Lichtfabrieken worden niet gerepareerd door de aanwezi ge monteurs, die voor geringere werkzaam heden worden gebruikt, doch door een an dere firma. Spr. vraagt in dit opzicht een serieus onderzoek. Het gemeente-personeel moet haar plicht doen, maar dan moet ook de gemeentelijke overheid haar plicht doen tegenover het personeel en niet trachten zoo weinig mogelijk salaris uit te keeren. Spr. keert zich vervolgens tegen het ver wijt, dat de S.D.A.P. slechts een praatcol lege is en tracht dat op verschillende wij zen te weerleggen. Hij becritiseert even eens de brochure van den heer Bosman en verdedigt het soc.-dem. werkverrui- mingsvoorstel tegen het verwijt, dat dit onuitvoerbaar zou zyn, waarop hy nader ingaat. B. en W, hadden z.i. het voorstel in praeadvies moeten nemen, doch men ver genoegt zich met het gemakkelijke af- maaksysteem. Hy bestrijdt hetgeen de te genstanders van dit voorstel iri 't midden hebben gebracht. Het is onwaar, dat er alles wordt gedaan om den werkloozen ar beid te versohaffen. In al de uitgevoerde werken zijn slechts 79 van de 4500 werk loozen te werk gesteld. Men heeft ons ver weten, dat wij geen kostenberekening by ons voorstel hebben gevoegd, doch dat kan geen enkele raadsfractie zonder hulp van Gemeentewerken. De heer Wilmer (R.K.): Hadt u maar eens een globale berekening er bij ge voegd omtrent het aantal werkloozen, dat te werk zou kunnen worden gesteld. U hebt zelf gezegd, dat er bij de werken van 1 yt millioen van B. en W. slechts 79 te werk gesteld zijn. Zoudt u denken, dat er bij uw voorstellen zooveel meer arbeid zouden krijgen? De heer Schüller (S.DA.P.) meent, dat deze werken in ieder geval veel meer arbeid in het leven zullen roepen, waarvan misschien 2000 werkloozen kunnen profi teered De heer Lom bert (RJL): Ach kom, nog geen 200. De heer Schüller (S.D.A.P.): Wy vragen in ons voorstel ook niets anders dan een kostenberekening en andere cij fers. Zou het niet gaan, dan zyn wij niet onredelijk. De heer Wilmer (R.K.): Dan zijn die berekeningen nutteloos gemaakt De heer Schüller (S.D.A.P.): Dan zijn ze nog niet weggegooid, want te eeni- ger tijd zullen die werken tooh uitgevoerd moeten worden. Van hooger hand wordt bijv. reeds sterk aangedrongen op een spoedige voorziening van de zuiveringsin richting van de rioleering. De laatste spreker. De heer v. d. R e ij d e n (C.-H.) wil een ander geluid laten hooren, dan critiek op het beleid van B. en W. Men zaait met die critiek onrust en schaadt de gemeentebe langen. B. en W. doen alles wat zij kun nen om de werkloosheid te lenigen. De Christelijke liefdadigheid is te Vèrkie2ën boven het praten van de S.D.A.P. De heer Schoneveld (A.-R.) zegt van het betoog van den heer v. Eek, dat hij dezen wel eens principieeler heeft hooren spreken. Den heer v. Weizen antwoordt hy, dat het in Sovjet-Rusland misschien gelukt is, om vele menschen aan het werk te zetten, maar dat de hoogere waarden in Rusland niet veilig zyn. De Christelijke arbeiders hebben daar om een eigen organisatie. Zij werken niet met petities en demonstraties, maar meer binnenskamers en dat heeft veel meer ef fect. Vervolgens verdedigt spr. zijn voor stel om de 25.000 salarisverlaging voor- loopig op te schorten en dit bedrag te put ten uit de reserve, teneinde eerst het G.O. te hooren. B. en W. zijn thans begonnen met huurverlaging der gemeentewoningen, maar met den heer Kooistra is hij het eens, dat dit wat lang geduurd heeft, omdat er te weinig statistische gegevens zijn. Een woningbeurs is daarvoor niet noodig, maar de woningdienst kan daarvoor zor gen. Spr. stelt B. en W. vervolgens eenige vragen op het gebied van de volkshuisves ting. De voorzitter aan het woord. De voorzitter zegt, dat de algemee- ne beschouwingen dikwijls zoo weinig ef fect sorteeren. Sommigen zyn zelfs van meening, dat ze geheel konden worden af geschaft. Spr. is het daarmee niet eens, ze kunnen van groot nut zijn, als ze maar zakelijk zijn. Er hebben thans 26 spre kers gesproken met ongeveer 15 uur en er zijn groote woorden gesproken over aller lei economische theorieën. Het debat zou zeer aan beteekenis hebben gewonnen, als alleen de fractieleiders hun zienswijze over het algemeene beleid ten beste had den gegeven. De heer v. Eek heeft ons ver teld, dat de crisis een structuur-crisis is, maar dan is het onmogelijk om diens ge neesmiddelen toe te passen, want die pas sen alleen in een anders geconstrueerde maatschappij. De maatschappij is uitge leefd, meent de heer v. Eek, maar dan moet hij geen excessen van activiteit als geneesmiddel voorschrijven. Van particu liere liefdadigheid verwacht de S.D.A.P. niets, doch alles van de regeering, doch de regeering kan niet alles en heeft niet de macht van bijv. een Roosevelt. In zake de werkverruiming zegt spr., dat het soc.- democratisch voorstel niets nieuws bevat, de genoemde werken hebben alle de aan dacht van het ooilege voortdurend. Spr. twijfelt niet aan den ernst van het voor stel, maar de S.D.A.P. mag ook niet twij felen aan den ernst van het college om de werkloosheid te beteugelen. De activiteit van Gemeentewerken is in de laatste jaren belangrijk uitgebreid, maar desondanks blijft er in Leiden nog zeer veel te doen over. Wy kunnen echter niet alles tegelijk doen, er is geen geld genoeg voor. Aan den anderen kant moet men de werkverrui ming door de genoemde werken niet over schatten. Slechts betrekkelijk weinig werkloozen zou men tewerk kunnen stel len. En al zouden het er 2000 zijn, dan zou het nog maar voor een paar maanden zijn en dan is èn het werk èn het geld op. De heer Wilmer wil aflossing en rentebetaling uit de reserve, maar daarmee kan men geen groote werken financieren. De heer Wilmer heeft de ordening der maatschappij aan de orde gesteld, doch hij had zich in het Sectieverslag niet dui delijk uitgedrukt en daardoor hebben B. en W. zich daarop niet kunnen voorberei den. De grondgedachte is spr. zeer sympa thiek, meer samenwerking met allerlei deskundige instanties is zeker nuttig en spr. noodigt den heer Wilmer uit om zijn denkbeelden binnenkort eens nader uiteen te zetten. Concentratie van diensten is ook zeer nuttig en spr. houdt zich aanbevolen voor suggesties in die richting. Wering van vreemde arbeidskrachten, zooals de heer v. Stralen wil, is niet wel uitvoerbaar. Omtrent de verlaging der subsidies merkt spr. op, dat alle verleende subsi dies volmaakt verantwoord waren, en dat het zeer jammer is, dat deze verminderd moeten worden. Geen enkele subsidie kan zonder schade afgeschaft worden en daar om moeten wy noodgedwongen een alge meene regel treffen en ze alle procentsge- wijze verlagen. Spr. is het niet eens met het gezegde van den heer Vos, dat raadsleden het college niet behooren te verdedigen vóór B. en W. gesproken hebben. Dan gaat men het college beschouwen als een soort vijandige macht. Naar aanleiding van de motie van de rechtsche raadsfractieleiders inzake de slakkengang van de Levendaaldem^ing, zet spr. dien gang van zaken nog eens uit een. De baatbelasting is thans goedge keurd. Van onmatige vertraging is z.i. geen sprake, daar men rekening moet houden met het feit, dat speciaal de provinciale griffie met werk is overladen. Men be reikt dus niets met het aannemen van de motie en spr. geeft in overweging haar in te trekken. Nu geeft de vraag van den mi nister van onderwijs weer onverwachte vertraging, maar spr. gelooft, dat dit wel los zal loopen. De heer Wilmer (RK.): Wij hebben met onze motie niet alleen het oog op de Levendaaldemping, maar ook op andere plannen, uit te voeren met behulp van het Werkfonds. De voorzitter: Ik kom daar straks op terug. De kwestie van de gummistokken hoort niet in den raad thuis. De lustrum viering van het L. St. C. zal niet op Zondag plaats vinden. Er is aangedrongen op meer politie-toezicht. Waarom doen de heeren geen voorstel om meer agenten aan te stel len? Ik kan ze best gebruiken. Omtrent de jaarverslagen zegt spr., dat maatregelen zyn genomen tot bespoedi ging en tevens tot inkorting. In zake het werkfonds wordt opgemerkt, dat het langen tijd geduurd heeft, voordat het ih werking trad. Wij hebben niet stil gezeten en besprekingen zijn gevoerd. Het zal niet lang duren of aangegeven zal kun nen worden welke werken uit het werk fonds gefinancierd zullen worden. Zes ton zal het evenwel niet zijn. Spr. verklaart, dat het college geen voorstander is van een ventverbod. Meer toezicht op het be zoeken van bioscopen door kinderen acht spr. niet noodig. De commissie van toe zicht en de politie houden zich daarmee bezig en het toezicht van de politie is zeer scherp. De wethouder van onderwijs. Wethouder Tepe (R.K.) zal zich be zuinigen in zyn spreektijd. De heer v. Eek wil de gemeente opschepen met medezeg genschap, doch dit vraagstuk zal later van zelf ter sprake komen by de regeling van het georganiseerd overleg en dan in rui mer verband worden bezien. Spr. acht me dezeggenschap in de arbeidsvoorwaarden en de commercieele leiding der bedrijven e.d. een gevaarlijk experiment, waarbij hij Amsterdam tot voorbeeld stelt, dat een proef daarmee niet heeft aangedurfd. In de Arbeiderspers is trouwens het mede- zeggenschapsprobleem allerminst opgelost. Het college ontraadt derhalve het desbe treffende voorstel. Mevr. Braggaar heeft aanstoot genomen aan de houding van B. en W. t.o.v. de vrouw. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het aanstellen van een ongehuwde vrouw, als de vrouw meer geschikt is dan de man of wanneer sociale aangelegenheden daartoe aanleiding ge ven, of wanneer het speciale voor de vrouw geschikte betrekkingen betreft. Den heer Vos beantwoordend, zegt spr., dat hy ook liever niet zou willen bezuinigen op on derwijs. Maar van hooger belastingen is geen baat te verwachten, zoodat men moet bezuinigen. Er is echter niet zoodanig be zuinigd, dat het onderwijs er ernstig door geschaad wordt. Spr. ontkent, dat langer dan noodig is personeel op arbeidscontract wordt aangehouden. Inwilliging van den wensch van den heer Vallentgoed is on mogelijk. Het voorstel-Schoneveld ontraadt spr. Het was onmogelijk de voorgestelde bezuiniging op de salarissen eerst in het G.O. te brengen, doch daarmee wil het college niet vooruit loopen op een beslis sing van het G.O., dat volgende week bij een komt. Wil de raad een andersluidend besluit van het G.O. goedkeuren, dan zal een ander object van bezuiniging moeten worden gevonden. Den heer Verweij ant woordt spr., dat het college niet is blijven staan op zijn oorspronkelijk standpunt in zake de gemeentelijke marge van het bui tengewoon lager onderwijs, doch ingegaan is op de suggestie van den heer Wilmer en de vermindering -thans geleidelijk wil in voeren. Rede van wethouders Splinter. Wethouder Splinter (C.-H.) zal ook kort zijn. Het soc.-dem. voorstel inzake werkverruiming moet beschouwd worden als steun aan het college, zeide de heer v. Eek. Dat verheugt spr. Dat er aan Ge meentewerken wel iets gebeurt, bewijst spr. met te wijzen op een som van 1.421.125. die gestoken is in de op het oogenblik in uitvoering zijnde werken. Het is juist, dat daarbij slechts enkelen ar beid hebben gevonden, maar daaruit blijkt tevens, dat ook bij aanneming van het soc.-dem. voorstel nauwelijks meer dan 135 werkloozen werk zouden vinden. De heer v. Stralen (S.D.A.P.): Dan heeft de 1H millioen van B. en W. ook weinig nut. Wethouder Splinter (C.-H.)Dat heeft ook weinig invloed op den stand der werkloosheid. Wij hebben voor 6 werken een bijdrage aangevraagd uit het Werk fonds en de onderhandelingen zyn in vol len gang. Dat geld krijgen wij niet a fonds perdu, maar moet worden teruggegeven. Spr. geeft globale cijfers van de kosten van de door de S.D.A.P. vporgestelde werken, en komt tot een totale som van 1.684.000. Dat is een som, welke Leiden niet kan op brengen. Het zou trouwens zeer gemakke lijk zijn, om nog een paar millioen aan wenschelyke werken aan te wijzen, maar zelfs een soc.-dem. wethouder zou geen kans zien dat geld bij elkaar te krygen. Spr. behandelt vervolgens het voorstel punt voor punt en constateert, dat er ver scheidene werken bij zijn, die door B. en W. reeds in voorbereiding zijn, terwijl an dere voorloopig niet uitgevoerd kunnen worden wegens moeilijkheden, welke de S.D.A.P. bekend kunnen zijn. Al deze voorstellen zijn ontijdig en de heer Schül ler kan dat weten als lid van de Comm. v. Fabricage. De heer Schüller (S.D.A.P.) Ik ben de fractie niet Wethouder Splinter (C.-H.): U bent in dit opzicht de adviseur van uw fractie en als u zoo weinig invloed op uw fractie hebt, moet uw fractie een ander aanwijzen in de Comm. v. Fabricage, die meer het vertrouwen geniet. De heer Kooistra heeft aangedrongen op vlugger saneering, maar hy vergeet, dat ook dit geld kost. Er staan op het oogenblik 608 woningen leeg en de bouw van 260 wo ningen is nog toegestaan; daaruit blijkt, dat er geen woninggebrek meer is. Onder die 608 woningen zijn meer dan 200 wo ningen onder de 6.Onder die omstan digheden moeten de huren zakken. De heer v. Stralen (S.D.A.P.): Wan neer gaat dat gebeuren? Wethouder Splinter (C.-H.): Dat is al gebeurd, dat proces is in feilen gang. Omtrent de voorgestelde premieregeling staat spr. op hetzelfde standpunt als ver leden jaar. Dat is een verkapte bouwtoe- slag aan particuliere bouwers, waar spr. niets voor voelt. Het voorstel-v. Weizen om de gemeentewoningen 25 pet. in huur te verlagen (geamendeerd door den heer Kooistra) kan spr. niet aanvaarden. Die huren zijn niet te hoog en wie het niet betalen kan, heeft nog een h uurtoeslag. Waar het mogelijk is, zal het collége zorgen voor behoorlijke plaatsing van transfor matorhuisjes e.d. in nieuwe wijken. Daarna schorsing tot Donderdagmiddag 2 uur.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6