DONDEHDAG 24 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HET ZEVENDE LUSTRUM DER VER. VOOR VROUWELIJKE STUDENTEN BAROMETER- naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Jan. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 776.3 te Scilly. Laagste barometerst.: 731.5 te Vardö Verwachting tot den avond van 25 Jan.: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaar be wolkt, waarschijn lijk eenige regen, zachter. De kern van het hoogedrukgebied heeft zich weer verder Zuidwaarts teruggetrok ken. Een nieuwe depressie met sterke ba rometerdalingen vertoont zich bij IJsland, zij doet haar invloed reeds bij Schotland gelden, aangezien ook daar de barometer flink dalende is. De depressie over Scan dinavië trekt Oostwaarts af, zij wordt ge volgd door ferme luchtdrukstijgingen, wel ke echter wel weer spoedig in dalingen zul len overgaan. Over vrijwel geheel Scandi navië, Oost-Duitschland, Polen en langs de verdere Oostzeekust waait het flink uit Noord-West tot West. Over het Zuidelijk gedeelte van het waarnemingsgebied is het rustig weer, met in het Zuiden van ons land en België eenige nevel. De vorst nam over Zuid-Duitschland, Zwitserland en het aangrenzende deel van Frankrijk weer wat af. Over Scandinavië werd het iets kouder doch slechts over Lapland was de vorst matig. Neerslag van beteekenis viel over Schotland, Zweden en Noorwegen. Er mag voor onze omgeving toenemend* wind met kans op eenige regen en stijging van tem peratuur verwacht worden. LUCHTTEMPERATUUR: 7.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSER! tJL Van Donderdagnamiddag 16.59 uur teot Vrijdagmorgen 7.25 uur. STADSNIEUWS K.JJV1.V. ST. PETER KANIS Gisteravond hield de K.J.M.V. haar jaar vergadering. Nadat de voorzitter geopend had, gaf de secretaris, de heer H. Bots, een uitvoerig verslag over 1934. Het leden aantal bedraagt 70 (wat voor Leiden nog veel te weinig is). Op godsdienstig, cul tureel en sociaal gebied zijn door promi nente personen, 12 lezingen gehouden. Ook dit jaar zijn er weer vakgroepen op gericht, te weten ^een bakkersgroep en een zuivelgroep. Door het oprichten van de verschillen de vakgroepen en het werken van deze groepen naar buiten heeft de K.J.M.V. St. Peter Kanis zeer veel aan belangstelling in Leiden en omgeving gewonnen. Verder memoreerde de secretaris de prettige ver houding tot onze moedervereeniging „De Hanze". In mineur was bepaald het ver slag van den penningmeester den heer O. Bayer. Door de tijdsomstandigheden zijn de inkomsten der vereeniging belang rijk gedaald, o.a. donaties, zoodat er een schuld ontstond. De mogelijkheid van een leening werd besproken, dit mocht echter niet de algemeene instemming verkrijgen. Er ging een stem op om door vrijwillige bijdragen der leden van die schuld af te komen, en ziede vergadering stem de daar spontaan mee in. Voorwaar, een nobele daad der leden. Ons devies is: Help your self. Na deze financieele beslommeringen nog de rondvraag, waarna de voorzitter, de heer J. Coster, deze zeer geanimeerde ver gadering besloot. Woensdag 30 Jan. spreekt de heer drs. Piet Kasteel over: „Actueele politieke vraagstukken". Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6567. Wo ningbureau W. Botermans. Leiden, Jan v. Houtkade 26. E.: W. F. K. Botermans, Lei den. 6568. Firma Kooy en Kool. Fabriek van Bakkerij-grondstoffen (B.P.) Alphen a. d, Rijn, Gouwsluischeweg 68a. Venn.: N. H. Kooy, Alphen a. d. Rijn en A. F. Kool, Woerden. Wijziging. 4102. J. W. Dirkse Dzn. Leiden, Haarlemmerstraat 75. Handel in fruit, conserven en comestibles enz. Het filiaal St. Jorissteeg 16, Leiden, is d.d. 28 Januari 1935 overgegaan aan W. W. Paats. Opheffing. 1786. J. E. v. d. Heyden. Leiden, 'Maresingel 34. Verkoop van ta baksfabrikaten. Feestelijke réunie-intocht en Opening van het Lustrum f Prinses Juliana onder de deelnemers Het zevende lustrum der V.V.S.L. is van daag op grandiose wijze ingezet met een f eestelij ken intocht van de Réunisten. Reeds vroeg in den morgen, toen de be- pluimde paarden bestuur en lustrumcom missie naar het station brachten en de eerewacht der V.V.S.L. zich derwaarts be gaf, trokken vele stadgenooten naar Rapen burg, Princessekade, Steenstraat en Sta tionsweg, om getuige te zijn van dezen in tocht. Aan en op het statidn was het een on gekende drukte. De treinen uit de richtin gen Amsterdam, Rotterdam en Utrecht voerden groote schare réunisten aan en 't was een handendruken en hernieuwde ken nismaking van je welste. En telkens wan neer een trein binnenrolde, klonk het Io Vivat, door het Leidsch Politie Muziekge zelschap stevig ingezet en begeleid. Ook H. K. H. Prinses Juliana kwam met den trein uit Den Haag om deel te nemen aan de feestelijkheden van de vereeniging, waarvan ook zij tijdens haad student-zijn lid was. Prinses Juliana was eenvoudig ge kleed. Zonder ophef wilde zij ongedwongen haar studentenhart weer eens ophalen en zij gevoelde zich tusschen al haar oude vriendinnen weer dadelijk thuis. Te ruim 11 uur stelde do stoet zich in be weging. Voorop de Politie Muziek onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Daar na kwam het vaandel der V.V.SJL., door een lid te paard gedragen en gevolgd door de eerewacht van 36 dames, leden der V. V.S.L. Dan volgden te voet het bestuur der V.V.S.L., de lustrumcommissie 1935, de af gevaardigden van zustervereenigingen uit alle stud enten-steden, de eere-leden der V. V.S.L., de réunisten, de besturen der sub- vereenigingen en ten slotte de leden der V.V.S.L., in afdalende volgorde der jaren. 't Was 'n heele stoet. Zeker wel 500 per sonen liepen mee en dikke rijen van men- schen sloegen den stoet, die door de Post- harmonie werd gesloten, gade. 't Leek zoo nu en dan wel 3 October, zoo druk was het en fotografen en filmopera teurs liepen af en aan om telkens en tel kens weer opnamen te maken. Linea recta toog de stoet naar het clubgebouw. Daar en bij het Academiegebouw werd halt ge houden en het Io Vivat voor de zooveelste maal gezongen. Vandaar trok men de brug over om langs den oostelijken kant van het Rapenburg en de Steenschuur de Breestraat te bereiken. Besturen en genodigden trokken ver volgens naar Den Turk, maar alvorens al len daar een plaatsje hadden bekomen waren alle trams tusschen Den Haag en Noordwijk-Katwijk zoo langzamerhand op de Breestraat, althans binnen de stad aan geland. In de bovenzalen der V. V. S. L. had een réunistenlunch plaats, welke voor leden van het 6e jaar en ouder mede toegankelijk was voor zoover plaatsruimte beschikbaar. OPENING VAN HET ZEVENDE LUSTRUM. Hedenmiddag te half drie had in de Stads gehoorzaal de feestelijke opening van het zevende lustrum plaats, waarbij de praeses der V.V.S.L., mej. C. L. de Roos, de vol gende rede hield. Spr. begon haar rede met het gedenken van H.M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik, wier heengaan het geheele land en ook de V.V.S.L. zoozeer met droef heid vervuld heeft. Voor den groei van de V.V.S.L. tot de gedaante, waarin gij allen haar thans op vijf-en-dertigjarigen leef tijd tegemoet treedt, aldus vervolgde spr., is heel wat noodig geweest, dat zeker de moeite waard is om aan de vergetelheid ontrukt te worden. Spr. ging daarna uit voerig in op de geschiedenis van de V.V.S.L. en zeide daarbij sprekende over de stu- deerende vrouw uit het eind van de vorige eeuw: Gij allen weet, uit verhalen en ge schriften van dien tijd, dat het studee- rende meisje, behalve door de voorstan ders de emancipatie, als een onvrouwlijk werkwezen, als een blauwkous, werd be schouwd. Misschien was zij dat ook ,als men haar vergelijkt met het gemiddelde meisjesstudententype van tegenwoordig. Maar wij mogen bij dat vergelijken niet vergeten, dat wij geen strijd meer te strij den hebben, en dat zij, die dat in het eind van de 19e eeuw wèl hadden, zich zóó daarop concentreerden, en zoo enthousiast waren hun doel te bereiken, dat zij, om zoo sterk mogelijk te staan tegenover de vijan dige houding der buitenwereld, niet anders konden zien dan dat doel, de vrouw ge lijke rechten als den man te geven, en daar naast hun studie, die zij daardoor ook, naar ik vermoed, meer om der wille van de stu die beoefenden dan velen onzer tegenwoor dig. In 1900 waren er dertig meisjes-studen ten te Leiden ingeschreven, dertien van haar sloten zich toen aaneen tot een Lees gezelschap van vrouwelijke studenten, waarmee de kiem was gelegd van de toe komstige vereeniging van vrouwelijke stu denten te Leiden, welke naam reeds een half jaar later werd aangenomen. Spr. bracht hulde aan de drie oprichters, Cohen Stuart, De Waal en Reudler. Gezelligheid via een band door studiebelangen mislukte voorloopig. Een andere weg werd ingesla gen, en het nieuwe plan, het houden van wetenschappelijke lezingen over onderwer pen uit ieders eigen studie, bleek meer sym pathie te hebben van het kleine aantal le den. In de jonge vereeniging doken ver langens op naar eigen kamers. Maar pas in 1902 werden oeze verlanges werkelijkheid en trokken de meisjesstudenten in hun eer ste „eigen" kamer op de Langebrug boven het Vegetarisch Restaurant. De gezellig heid werd gediend voornamelyk Dinsdags middags, als op een vast uur allen die be hoefte hadden elkaar te spreken, bijeen kwamen. Uit die eerste Dinsdagmiddag groeiden in den loop der tijden de vaste theemidda gen. Meer en meer ging de V.V.S.L. zich in eigen huis als vereeniging voelen en een behoefte tot geregeld bespreken van club aangelegenheden werd omgezet in het hou den van vaste algemeene vergaderingen. Tegen het eerste lustrum was er een enor me stijging in de gezelligheidslijn. Nog steeds was de Litteraire-Faculteitsverga- dering de meest bloeiende en zoo langza merhand wist zy zich een kleine biblio theek te vermeesteren, welke sindsdien steeds vooruit is gegaan. In dezen tijd van algemeenen voruitgang werd ook de sport niet vergeten en de L.V.S.R.V. „De Vliet", onze voornaamste en grootste subvereeni- ging zag het levenslicht. Op de wedstrijd- baan verschenen toen nog geen meisjes; pas in 1918 werd voor het eerst deelgeno men aan stijlroeien op „Hollandia". In 1906 kreeg de V.V.S.L. de hevigverlangde rechts persoonlijkheid. Nu breken de jaren aan, dat er van optreden naar buiten en con tact met de andere studentenvereenigingen sprake kon zijn. De V.V.S.L. ging de rede op 8 Februari bijwonen. In deze jaren valt een snelle opbloei te bespeuren: sub-ver- eenigingen werden, de een na de ander op gericht alles uiting van een behoefte aan ontspanning door middel van den onder- lingen band. Op enkele uitzonderingen na is het type meisjesstudent wel zeer veranderd, aldus spr. Wij denken er niet meer over dat de plaats, welke wy als vanzelfsprekend aan vaarden in de Universiteitswerels ééns moeizaam veroverd is. Naast onze studie eischen alleen afleiding als sport, bezig heden in sub-vereenigingen, vriendinnen, onze aandacht. Wij behoeven geen gedach ten meer te wijden aan de problemen die de eerste meisjesstudenten haast nog meer bezighielden dan hun studie zelf. Is zóó te verklaren een verschuiving in belangstel ling, een grootere zorgeloosheid? Hoe ver schillend wij echter ook mogen zijn, allen hebben wy vanaf 1900 dien eenen band door middel van de V.V.S.L. welke vast gelegd werd in ons clublied van 1910. Na vele schommelingen in het V.V.S.L.-leven werd de groote stap gewaagd, het verzoek om officieele erkenning. Het was in 1912, dat voor het eerst een V.V.SvL.-bestuur ach ter de fiere blauwwitte pluimen naar een oratie reed. Sedert dat moment werd een vaste bank voor het bestuur gereserveerd. Dit alles had 'ook de officieeele erkenning van andere studententencorporaties ten ge volge. Ijl 1912 werd besloten tot de oprich ting der Muziekclub, een onderdeel, dat niet meer gemist kon worden. In 1913 werd, omdat het aantal leden steeds toenam een eetkamer bijgehuurd; omdat, in tegenstelling met 12 jaar geleden de gezelligheid zeer begon toe te nemen, een debating-club opgericht, om zoodoende het evenwicht met den ernst weer te her stellen. Over de jaren, die nu volgen, valt weinig mede te deelen De gestadige groei kan op de beste manier aangetoond wor den door enkele getallen van novieten te noemen: In 1919 meldde zich 68 novieten, dit aantal was in 1921 gestegen tot 92. Van dien tijd af dateert die periode van hoog conjunctuur in het aantal V.V.S.L.-leden, die zich tot op heden heeft voortgezet, en welke nu, waarschijnlijk onder invloed van de crisis, weer eenigszins afneemt. In 1922 verscheen de eerste almanak, zoowel uit artistiek als uit financieel oogpunt een ex periment. Zij baarde in de eerste jaren zor gen. doch zij heeft zich staande gehouden en thans verschijnt er jaarlijks in banden van zeer verscheiden uiterlijk, een dikke almanak. Aan het initiatief van het toen zeer actieve bestuur, onder leiding van Martien Tjeenk Willink is het te danken, dat in 1928 de verhuizing naar ons huidige Clubgebouw aan het Rapenburg door mid del van een leening mogelijk werd. Kon bij het vorige lustrum de toenmalige prae ses van de V.V.S.L. in haar openingsrede spreken over de studente en het V.V.S.L. - lidmaatschap van Prinses Juliana, thans wil ik niet nalaten te vermelden hoezeer het ons allen verheugd heeft, dat zij vlak na dit lustrum, in 1930, tot eere-doctor is gepromoveerd. Hoewel wij natuurlijk vol geestdrift zijn over de vlucht, die het aantal meisjesstu denten heeft genomen, aldus spr., waar door tevens de mogelijkheden werden ge schapen voor het ontstaan van een zoo bloeiende vereeniging als de V.V.S.L., toch studeeren er tegenwoordig beslist te veel meisjes. Wel wordt door den druk der tij den, ook door de meisjes, meer ernst be tracht in de studie, maar toch zijn er nog te velen, die meer om de aantrekkelijkheden van het meisjesstudentenleven dan wel we gens belangstelling in de studie aan de Uni versiteit zijn ingeschreven. Spr. wil niet ingaan op de mogelijkheden, welke de meisjesstudente na afloop van haar studie openstaan en evenmin op de problemen, welke de vrouwenarbeid tegenwoordig weer in zoo ruime mate biedt, maar slechts op de wenschelijkheid wijzen, dat alleen die genen hun middelbare opleiding vervolgen met een academische studie, die niet alleen door aanleg daartoe geschikt zijn, maar welker belangstelling ook in hooge mate naar de richting uitgaat, welke zij zich als studievak hebben gekozen. Uit den enor- men vooruitgang welke de V.V.S.L. in deze 35 jaren gemaakt heeft, zal wel voldoende blijken, aldus besloot spr., hoezeer zij voor ziet in een behoefte der meisjesstudenten en wel niemand zal haar bestaansrecht meer betwisten. Van een direct contact tusschen Het Jubileum-concert der Leidsche Politie. 'n Uitstekend geslaagde avond. Even na 8.15 uur schoven de gordijnen open en zagen wij het jubileerende politie- muziekgezelschap opgesteld op het in mooi paars getooide podium. Het vaandel, met aangehechte eereteekenen, ter zijde ge plaatst, benevens bloemkoren als geschenk van bevriende vereenigingen aangeboden, de Turksche bellen feestelijk hiertusschen geflankeerd. Nadat kapelmeester Bolderdijk het podium had betreden, nam de voorzit ter der vereeniging, de heer Dragt het woord, en sprak het welkom tóe allereerst aan de superieuren, dan aan de afgevaar digden van zustervereenigingen, aan de ge- noodigden en ten slotte aan alle aanwezi gen en sprak tot den kapelmeester een woord, dat van groote waardeering getuig de en vertelde van de groote belangstel ling, die de vereeniging op haar oude-jaar mocht ondervinden. Nu nam de eere-voorzitter der vereeni ging de heer Meyer, commissaris van po litie te dezer stede, het woord namens Bur gemeester van de Sande Bakhuyzen, die verhinderd was te komen. In kernachtige woorden bevestigde de commissaris wat hij ook in het programmaboekje heeft ge schreven: hoe zeer hij als corpschef prijs stelt op het bestaan van dit muziekgezel schap. Hoe de vereeniging noode gemist zou worden door de corpsleden, door de burgerij en door den commissaris zelf. Tot het bestuur richtte hij een woord van waardeering voor het beleid en ten slotte wendde deze zich tot den kapelmeeser, die steeds bereid, onvermoeid en met moed be zield zijn mannen voert tot succes en onder het uitspreken van zijn felicitatie hechtte hij een zilveren lauwerkrans aan het vaan del. Wat het zeggen wil een nog jonge ver eeniging voor te bereiden tot opneming in de superieure afdeeling had de voorzitter, de heer Dragt, reeds in zijn openingswoord geconstateerd, dus voegen wij gaarne onze gelukwenschen bij de talrijke felicitaties die het muziekgezelschap reeds mocht ont vangen. Moge zij groeien en bloeien nog heel veel jaren! En nu was de beurt aan de musiceeren- de politiemannen. Eerst een „marsch" van de hand van kapelmeester Bolderdijk. Een hartelijk applaus was de dank voor deze enthousiaste inzet. Dan volgde een „Ouver ture Symphonique" van Maquet, een „Wals" van Johann Strauss, een „opera- fantasie" van Kessels, de ouverture soleni- nelle" van Gadene, en tot slot maar daar wachten wij nog even mee. De nummers, met e*n sterretje aangeduid, wezen aan dat op het Nationaal Concours te Halfweg een le prijs behaald werd in de eere-af- deeling. Deze nummers waren de „Ouver ture Symphonique" van Maquet en de „Ouverture Solemnelle" van Vlessing. Laatstgenoemd muziekstuk lijkt ons als compositie voor harmonie-corps wèl ge slaagd en als uitvoering vonden wij dit ook een van de beste nummers. Telkens weerklonken de luide bijvalsbetuigingen ten teeken, hoezeer men de toegewijde en thousiaste uitvoering waardeerde. Tot slot de „Pan-Europa-Marsch" van Dreissen. Flink en pittig gespeeld, konden de voe ten zich haast niet bedwingen het rhythme te accentueeren. Hierna mocht de voorz.tter een fraaie bloemkrans ontvangen van de „Vereeniging voor vrouwelijke Studenten", welke den voorzitter door de presidente der V. V. S. L. met een welgemeende toe spraak werd aangeboden. Als dank voor het applaus werd toen nog een vlot marsch- nummer toegespeeld. Mejuffrouw Greta Versteeg met aan den vleugel Han Zirkzee sierde den avond op met een drietal lie deren n.l. „een aria" uit „Samson et Dalila" van Saint Saëns, ,der Frühling" van Joh. Wagenaar en „Frühlingsstimmen" van Joh. Strauss. Mejuffrouw Versteeg heeft een heel mooie mezzo-sopraan stem, met hooge Lig ging. Haar stem is sterker geworden en in technische beteekenis ook vooruitgegaan. De liederen, die zij zong, zijn mooi en wel luidend en de wals van Strauss vraagt de noodige vaardigheid om haar naar waarde te verklanken. De zangeres ontving mooie bloemen. Han Zirkzee is een echt muzi kaal man die zich eens meer moet laten hooren. Telkens weer valt hy op, een klank vleugje hier of daar, en, zooals wij in „Frühlingsstimmen" opmerkten, draagt hij de zang als 't ware op 't mooi gecaden- ceerde walsrhythme. Hier namen wij afscheid van de feest vierende vereeniging, die zich nu gaat ver mijden in wat de geëngageerde variété- artisten haar zal bieden, om den prettigen feestavond met een bal te besluiten. Intusschen is het in de groote zaal, die in den aanvang al buitengewoon bezet is, steeds voller geworden, zoodat wij eveneens gelooven, dat het bestuur er goed aan ge daan heeft, nog een tweeden avond te ar- rangeeren en wel morgenavond, op welken avond het programma in zijn geheel her haald zal worden. De uitvoering is uitgezonden. J. K. alle leden kan geen sprake meer zijn: de vereeniging is meer de alles omvattende band van de sub-vereenigingen, corporaties en jaarclubs, waarin een ieder vele harer behoeften naast de studie kan verwezen lijken. Spr. eindigde haar rede met den wensch uit te spreken, dat de bloei van de V.V.S.L. in de komende vijf jaren zal voortduren en bevorderd_ worden. De Muziekclub der V.V.S.L. verleende bij deze opening haar muzikale medewerking. Te 5 uur had in het Clubgebouw aan het Rapenburg een receptie van het bestuur plaats. De dag wordt besloten met een officieel J diner in de Stadsgehoorzaal voor alle deel neemsters aan het lustrum. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting K. K. Reclasseerings- vereeniging, 89 uur, St. Vincen- tius-vereeniging. Zaterdag. Opvoering door Litteris Sacrum van „Blauwbaard's 8e vrouw", Schouwburg 8 uur. (Alleen voor strikt volwassenen). Maandag, Jaarvergadering 3 Octoberver- eeniging, Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zo nd a g 27 Jan., a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552, en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel, 274. ST. AUGUSTINUS-VEREENIGING D.V. VAN R.K. ONDERWIJZERS In een der zs' van „Den Burcht" hield de St. Augustinusvereeniging D. V. van R.K. onderwijzers in het Bisdom Haar lem gisteravond een ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer H. de Boer. Ongeveer half zeven opende deze de ver gadering om daarna allereerst het woord te richten tot den geest. adv. prof. P. Hes- kes, die op 10 December zijn 12K-jarig priesterfeest vierde. Op dien datum aldus spr. zijn reeds door een drietal afgevaardigden de gelukwen schen der vereeniging aangeboden. Spr. wilde hier echter gaarne de toen reeds uitgesproken goede wenschen her halen en zijn dank ervoor uitspreken, dat de geestel. adviseur steeds dacht óók aan de tijdelijke belangen der leden. Spreker hoopte, dat prof. Heskes nog zeer lang ad viseur der vereeniging zou blijven. Prof. Heskes dankte hierna voor de ge lukwenschen en het geschenk, hem bij die gelegenheid aangeboden. Nadat de secretaris, de heer N. Vree burg, de notulen der vorige vergadering had gelezen, nam de voorz. wederom het woord tot het spreken van een geluk- wensch aan een tweetal jubilarissen on der de leden. Spr. huldigde allereerst den heer v. d. Putten bij zijn „dubbel huwe- iijksjubüó": 25 jaar hoofd der school te Alphen a. d. Rijn en 25 jaar getrouwd. Spr. prees den heer v. d. Putten om zyn buitengewone werkkracht en zijn liefde voor het onderwerp, waarvan spr. eenige staaltjes gaf. Vervolgens huldigde spr. den heer v. d. Krogt met diens 40-jarig ambtsjubileum, waarbij hij roemde zijn vitaliteit en zijn arbeid bij het Kath. onderwijs. Beide hee- ren spraken eenige woorden van dank. Het jaarverslag van de penningmeeste- resse mej. Doove gaf als inkomsten 1 2292.80 en als uitgaven 1832.77, zoodat er dus een batig saldo is van 460.03. Vervolgens las de secretaris, de heer N. Vreeburg zijn jaarverslag, dat een uitvoe rig exposé gaf van alle vergaderingen, ju bilea, algemeene vergaderingen, het werk voor de jonge werkloozen enz. om met en kele goede wenschen te eindigen. Hierbij sloot de voorzitter zich aan met een uiteenzetting van den huidigen toe stand, welke volgens spr. door het af vloeiingsplan vooral zeer ernstig is. Toch behoeft er aan tewerkstelling niet te worden gewanhoopt. Er is jaarlijks nog altijd een fluctuatie van 1400 werkkrach ten, er er zijn feiten, die moed geven. Spr. behandelde nog in 't kort de her- classificatie, en de vergoeding voor hoofd en bij-acten. Wat de jonge werkkrachten betreft, is het perspectief somber, doch spr. hoopte, dat door eensgezindheid nuttig werk zou kunnen worden verricht. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse werd door de kas- commissie in orde bevonden, waarbij deze echter in overweging gaf van het batig saldo een bedrag af te zonderen voor het fonds van werklooze collega's. Nadat het bestuur zich hiermee had ac- coord verklaard, kwam echter de moge lijkheid ter sprake, dat door deze gift, sommige leden hun bijdrage zouden ver minderen. Nadat nu eerst de heer Burck- sen verslag had uitgebracht van de inge komen gelden voor dit fonds, waarvoor dit jaar was ingekomen /1163, werd be sloten de bijdrage niet te verleenen, op dat het geld, dat de scholen inbrengen, niet zou verminderen. De heer Burcksen wekte nog op tot steun "en propaganda voor dit fonds. Hierna had bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van den se cretaris, den heer N. Vreeburg. Deze werd met algemeene stemmen herkozen. Bij de behandeling der agenda voor de algemeene vergadering wordt als candi- daat voor den Raad van Beheer van de O.I.Z. en het O.F gesteld de heer N. B. M. Vreeburg. De heer S. Neefjes, dient een voorstel in om het mogelijk te maken, dat de wet gevende macht weer in handen worde ge legd van de Verbondsvergadering. Verzocht zal worden actie te voeren, dat onderwijzers met hoofdactie benoem baar zijn tot hoofd eener school, daar thans alleen wachtgelders benoembaar zyn. Bij de rondvraag wordt er gevraagd of er dit jaar nog een feestavond zal wor den gegeven. De voorz. zegt toe, dit in het bestuur te zullen overwegen. Hierna sluiting. Opsporing verzocht. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van den 15-jarigen H. West, die gistermiddag te 4 uur de ouderlijke woning heeft verlaten en daarin niet is teruggekeerd. Signalement: lang en schraal, blauwe oogen, donker blond haar, bruine rijbroek, grijze sportkousen, dikke grijs wollen das, rose overhemd, lage zwarte schoenen, lichte regenjas, blootshoofds.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2