TWEE NEDERLANDSCHE VOETBAL-OVERWINNINGEN DOMDEHDAG 24 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 SPORT SCHAATSENRIJDEN EUEOPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN KUN STRIJDEN. Karl Schafer heeft de leiding. In verband met de numeriek sterke deel name aan de Europeesche kampioenschap pen kunstrijden, welke dit jaar te St. Mo- ritz werden gehouden, zijn deze reeds gis teren aangevangen. Begonnen werd met de verplichte figu ren voor de heeren. In totaal nemen 12 rijders aan de kampr'oenschappen deel. De titelverdediger Karl Schafer (Oostenrijk) voerde de figuren op een dergelijke mag nifieke wijze uit, dat het thans reeds ze ker is, dat hij wederom den titel zal beha len. Zijn punten voorsprong zal bij de figu ren naar keuze nog wel worden opgevoerd. Op hem volgen momenteel Ernst Baier (Duitschland), Jack Dunn (Engeland) die een feilen strijd zullen voeren om de tweede plaats. Uitstekend reden voorts Markus Nikkanen (Finland) Felix Kasper (Oos tenrijk), Leopol-' Leinhart (Oostenrijk) en Erich Erdoes (Oostenrijk). Donderdag wor den de wedstrijden met de figuren naar keuze voortgezet. IJSHOCKEY WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE DAVOS. Uit Davos wordt gemeld: Gisteren was het een rustdag voor Nederland, nadat de Oranjehemden 4 dagen achterelkaar ge speeld hadden. De wedstrijden in het hoofd- tournooi werden voortgezet en men is reeds een stapje nader tot de beslissing gekomen. Zeker is het, dat Canada, Tsjecho-Slowa- kije en Engeland in de finales zullen uit komen, terwijl als vierde land waarschijn lijk Zwitserland er bij zal komen. Dit hangt af van het resultaat der ontmoetingen En gelandZwitserland en OostenrijkFrank rijk, welke morgen gespeeld worden. De resultaten in groep A waren: Tsjecho-SlowakijeZweden 21, (00, 00, 00, verlenging 21). Canada—Italië 9—0 (3—0, 4—0, 2—0). De stand in deze poule is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Canada 2 2 14—2 4 Tsj echo-Slow. 2 2 7—2 4 Zweden 2 2 37 Italië 2 2 1—14 In groep B waren de uitslagen: EngelandOostenrijk 41 (00, 2^—1, 2—0). ZwitserlandFrankrijk 51 (30, 01, 2—0). De stand is: Engeland 2 2 51 4 Zwitserland 2 11 62 3 Oostenrijk 2—11 25 1 Frankrijk 2 2 16 Voor de troostronde werden nog ge speeld: RoemeniëLetland 32 (10, 20, 0—2). HongarijeBelgië 61 (20, 21, 20) De standen in het trootsttournooi zijn: Groep A: Duitschland 1 1 50 2 Roemenië 1 1 32 2 Letland 1 1 23 Nederland 1 1 05 Goep B.: Polen 1 1 12—2 2 Hongarije 1 1 61 2 België 2 2 3—18 ÏJSSPORT MELITTA BRUNNER EN PHIL TAYLOR OP DE KUNST-IJSBAAN. Hardrij-wedstrijden voor dames en heeren. Gisteravond vond op de Sportfondsen- Kunstijsbaan te Amsterdam een ijsfeest plaats, dat evenals alle voorgaande ijsfees- ten zeer geslaagd mag heeten. Als eerste nummer had een wedstrijd voor hardrijders plaats. De uitslagen luiden over 1500 m.: 1. J. Havekotte 2 min. 55 sec.; 2. W. Keet man 3 min. 1.8 sec.; 3. A. Saai 3 min. 2.4 sec.; 4. W. H. Taconis 3 min. 3 sec.; 5. Y. v. d. Heide 3 min. 7 sec.; 6. D. Kroes 3 min. 8.2 sec.; 7. A. J. Jansen 3 m. 15.2 sec.; 8. P. Draisma 3 min. 20 sec.; 9. D. v. d. Scheer 3 min. 26.2 sec. Toer was het woord aan Phil Taylor, die het publiek verbaasde door het gemak waarmede hij op lange stelten schaatsen reed. Hij maakte figuren op een meter bo ven het ijsvlak, die menig toeschouwer hem direct op zijn schaatsen staande niet zou hebben nagedaan. Vervolgens reed het danspaar Hansi Kast Otto Kaiser, dat als gewoonlijk iedereen in verrukking bracht door hun elegante stijl. Als laatste nummer voor de pauze kwam Melitta Brunner in een landelijke Oosten- rijksche dans. We behoeven niet veel meer van haar te vertellen, daar haar vorig be zoek aan Amsterdam ons nog versch in het geheugen ligt. Haar onbegrensde techniek en gratie lokte steeds een daverend ap plaus uit Na de pauze was het de beurt aan de da- mes-hardrijdsters. De uitslagen over 100 m. luiden: 1. G. Donker 2 min. 3.2 sec.; 2. A. Taconis 2 min. 15.2 sec.; 3. J. Langeveld 2 min. 24.8 sec.; 4. E. Taconis 2 min. 28.8 sec. Daarna kwam Phil Taylor ons weer ver bazen met zijn acrobatiek, hij sptong maar liefst over twaalf tonnen plus een mensch heen, waarbij de tonnen in allerlei stan den opgesteld werden. Ook een compleet ameublement met de aanwezige stoelen, bezet door baanvegers, leverde voor hem geen hindernis op. Na een ijsdans van Hansi Kast en Otto Kaiser kwam de beurt weer aan Melitta Brunner, die ons een Rus sische en een Volendammer dans ten beste DE ZWALUWEN VERSLAAN DE ROODE DUIVELS MET 3—1 Voor een uitverkocht huis vond gister avond op het V.U.C.-terrein te Den Haag, de jaarlij ksche wedstrijd ZwaluwenRoo- de Duivels plaats. Nadat de volksliederen gespeeld waren stel len onder leiding van scheidsrechter Boek man de volgende elftallen zich in het veld op: Zwaluwen: Doel: Hollenberg. Ach ter: Weber en Caldenhoven. Midden: Pel- likaan, Van Gooi en Punt. Voor: Vrauw deunt, Lagendaal, Voormolen, Sterk en Meinders. Roode Duivels: Doel: Christiaans. Achter: Simons en Laduree. Midden: Da lem, Meuldermans en Claessens. Voor: Schauwaerts, van Calenberghe, van Man- deghem, Maertens en Joachim. Aanvankelijk beweegt het spel zich op het middenveld en worden aan weerszijden enkele aanvallen ondernomen. Dan komt Holland iets meer opzetten, doch een goed schot van Van Gooi is houdbaar. Lagen daal onderneemt eenige goede aanvallen doch de afwerking is zwak. Het spel der Belgen is iets beter afgewerkt en het sa menspel is vlotter, doch het schieten laat te wenschen over. Na een mooie pass van La gendaal is het dan Sterk die hoog over schiet. Weer komen de Hollanders dan te rug dóch hun vleugels schieten in snelheid iets tekort. Na 16 minuten is het Lagendaal die uit een corner door Vrauwdeunt geno men het eerste doelpunt scoort (10). Een hard schot van Sterk gaat dan even later rakelings naast. Na het hooge aan- vangstempo wordt het spel dan iets slap per. Er komt dan weer een goede Holland- sche aanval waarbij vooral Voormolen fraai spel laat zien. Hij geeft keurig over aan Vrauwdeunt en als dan de Belgische keeper dan bal voor de voeten van Sterk slaat lost deze een schot op doel. Christiaans weet op het nippertje te redden. Een vol gende corner wordt door Vrauwdeunt slecht genomen. Steeds weer echter komen de Zwaluwen terug. Lagendaal onderneemt dan weer eenige aanvallen. Een tweetal corners op het Hollandsche doel leveren geen resultaat op. Een goed geplaatste cor ner van Meinders wordt door den Belgi schen keeper keurig onderschept. Als La gendaal zich mooi vrij weet te maken, wordt hij door een der Belgen vastgehou den, hetgeen scheidsrechter Boekman ont gaat wat de onzen zeer zeker een doelpunt kost. Een pracht corner van Jochim wordt ra kelings overgekopt door van Mandeghem. De Zwaluwen gaan er weer vandoor. Voor molen loopt door alles heen en lost een laag, hard schot in den hoek en na 34 mi nuten leiden de Zwaluwen met 20. De Hollanders blijven het beste deel van het spel houden. Meinders en Sterk hebben pech met schieten. Het tempo wordt opge voerd en vooral van Belgische zijde wordt er vrij hard gespeeld. Christiaans valt kort voor rust uit en wordt vervangen door doelman Badjou van Daring Club Brussel. De Belgen ondernemen nog een aanval doch tot doelpunten komt het voor de rust niet meer en deze gaat dan ook in met een 20 voorsprong voor De Zwaluwen. De tweede helft. Na de hervatting is by de Roode Duivels Laduree vervangen door Hendriks, terwijl v. d. Ende de plaats inneemt van Claes sens. Bij de Zwaluwen is Van Gooi uitgeval len en Punt wordt nu spil, terwijl Vrauw deunt op de links-half en De Jong (Xer xes) op de rechts-buitenplaats gaat spe len. De Zwaluwen zijn direct weer in den aanval. Voormolen schiet juist in de han den van Badjou. Een corner van Belgische zijde wordt door Hollenberg goed onder schept. Meinders gaat het nu allen probee- ren. Hij onderneemt een prachtige rush, doch raakt dan in den knoop. Even later schiet hij, doch Badjou kan gemakkelijk redden. Bij de Belgen blijft het schieten zeer slecht en de voorzetten lukken al even min. Een mooie corner van Meinders wordt door De Jong hard naast doel gekopt. Aan de andere zijde redt Hollenberg een hard schot van Van Mandeghem. Weer komen de Hollanders terug. Meinders zet keurig voor. Een hard schot van Sterk gaat dan rakelings langs den paal. In deze periode wordt zeer goed werk verricht door De Jong, terwijl Meinders is als voor de rust. De Belgische achterhoede speelt veel op den man, hetgeen r.oodig is om het veege lijf te redden. De Hollandsche aanvallen zijn gevaarlijk, Na een half uur spelen wordt een vrije schop van Meuldermans door Hollenberg op fraaie wijze gered. De Zwaluwen komen nu weer in den aanval en als Lagendaal doorgeeft aan Voormolen neemt deze den bal mee om een snelle rush met een hard schot te besluiten. (3—0). Vy'f minuten voor het einde maakt We ber een blunder door een te zachte bal van Hollenberg te laten loopen. Van Mande ghem is er eerder bij en met een kalm schot maakt hij er 31 van. Als Lagendaal nog eenige goede kansen gemist heeft en het Zwaluwendoel aan eenige gevaarlijke doorbraken onsnapt is, komt het einde met een welverdiende zege van 31 voor de Zwaluwen. gaf. Tenslotte danste zij met den heer Tay lor nog een tango en een fox-trot, waaruit bleek dat de laatste niefr alleen een goed acrobaat, maar ook een schaatsenrijder van hooge stijl is. Hedenavond zullen dezelfde kunstenaars optreden, echter met een ander programma. DE QUEENS PARK RANGERS DOOR HET A-ELFTAL MET 41 GEKLOPT. Het Bondselfatal heeft ondanks het ge mis van den linkervleugel Wels en Ven- te waren vervangen door Ten Have en Drok te Rotterdam een vrij gemakke lijke overwinning behaald op de Engelsehe Zuid. 3e klasser Queens Park. Toch speelde dit Bondselftal beneden zijn kunnen, voor al in de eerste helft, toen het al te zeer ont brak aan geestdrift. De elftallen waren: Bondselftal: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en van Run (PSV). Midden: B. Paauwe (Feyenoord), Anderiessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Ten Have (Ajax), Drok (RFC), Bakhuys (ZAC), Smit (Haar lem) en van Gelder (VUC). Queens Park: Doel: Mason. Achter: Barrie en Ridley. Midden: March, Goodier en Blake. Voor: Humersum, Allan, Black- mann, Dutton en Watson. Scheidsrechter was de heer Grootmeyer. Het Bondselftal is het ee/st in den aan val en al gauw lost Bakhuys een prachti- gen schuiver, die Mason vallende met één hand terugslaat. De doelworsteling eindigt in een hoekschop, waarna de verdediging weg werkt. Na 5 minuten heeft het Bpnds- elftal al succes. Van Gelder en Smit wisse len van plaats, Smit zet voor en Ten Have loopt den bal in het net 10. Weer volgt een mooie Hollandsche aanval op den rech tervleugel, fel zit de Qpeens Parkdefensie er op als er wordt voorgezet, opnieuw gaat het ten koste van een hoekschop, die wordt weggewerkt. De Engelschen zijn bepaald zwakker dan het Bondselftal, doch na 10 minuten maken ze toch gelijk als de rechts buiten een scherpen voorzet van links nog bereiken kan, mooi voorzet op zijn beurt en Watson gebruik maakt van het verkeerd uitloopen van Halle om langs en over hem heen den bal in het doel te plaatsen (11). De Bondsvoorhoede blijft goed aanvallen, uitstekende voorzetten van rechts en links komen in het doelgebied, doch er wordt nogal eens een kansje gemist door het bin- nentrio en de schoten hebben niet de juiste richting. Van Heel laat vele handige staal tjes voetbal zien en als hij dan goed naar Smit plaatst, tikt deze naar Bakhuys. die doorbreekt, zijn schot mislukt, ten Have loopt echter wel naar binnen, bereikt het leder nog, doch schiet den bal hard tegen den paal. Aan den anderen kant had Halle na een goede doorbraak van. Blackmann een flink schot behoorlijk gestopt. De ver dediging van het Bondselftal doet een paar maal onbetrouwbaar, maar het loopt zon der ongelukken af. Drok moet tien minuten voor de rust wegens een hoofdblessure uit vallen, de ADO'er Berg vervangt hem. Ook de rechtsachter Barrie van Queens Park raakt gewond en verlaat het veld. Even daarna mist Smit een goede kans; na dat Berg zich goed vrij gespeeld heeft lost hij een goed schot, dat de doelman stopt en als twj het opnieuw probeert gaat zijn schot naast. Een paar minuten voor de pauze speelt Berg den bal tusschen de backs door, Bakhuys loopt door, maar Mason kan gemakkelijk bij den bal komen. Toch hin dert Bakhuys hem, hij komt echter te val len. De doelman raakt bij het wegwerken den bal kwijt en Bakhuys heeft snel de fout opgemerkt, hij trapt vallende het le der in de richting van het leege doel, de paal stuit den bal en dan slaagt Ridey er in weg te werken. Er wordt niet meer ge doelpunt voor de rust. Tweede helft. In de tweede helft hebben de Engel schen een invaller-achterspeler. Zij zijn het eerst in den aanval, een schot van Black- man wordt door Halle over de lat gewerkt en met den hoekschop weet de Hollandsche verdediging wel raad Na goed ver vooruit plaatsen op links zet van Gelder afgepast naar Smit, die een har den schuiver lost, welke langs den doelman snort. De paal voorkomt echter een doel punt, en ten Have schiet het leder dan achter. De gasten zijn thans zeker evenveel in den aanval als hot Bondselftal, het spel is vrij snel maar het staat niet op hoog peil. Als Blackman is doorgebroken versiert Halle hem op het laatste moment den weg naar het doel en de bal rolt achter. Dade lijk hierna krijgt het Bondselftal kans om de leiding te hernemen. Van Gelder kan uit vrije positie voorzetten, maar Bakhuys mist en Berg trapt den bal naast. Van Gel der heeft eenige schietkansen, maar hij wacht te lang en in plaats van het schot komt er dan een voorzet, die meestal een gemakkelijke prooi wordt van de Engelsehe backs. Een paar hoekschoppen op het En gelsehe doel leveren niets op, hoewel eens nadat de doelman den bal weggeslagen had Bakhuys goed naar Smit kopte en deze juist naast „schuiverde". Geluk heb ben de gasten als van Gelder goed langs de verdediging dribbelt en met een scherp schot den doelman passeert, maar daar trapt Ridley het leder van de doellijn. En direct volgt een zeer snelle ren van den rechtsbuiten Emmerson, die naar binnen rent. Halle loopt juist als het schot komt toe en verhindert het scoren. Een klein half uur is er in de tweede helft gespeeld, als Ten Have van het mid den een bal goed aangegeven krijgt. Hij zet mooi voor en prachtig kopt Bakhuys in het voor den doelman onbereikbare hoekje (21). Twee minuten later iets dergelijks, nu ziet van Gelder zich den bal toege speeld, zij het in buitenspelpositie. De scheidsrechter laat doorspelen, de voorzet wordt door BakhuyS niet goed ingescho ten, maar hij belet de verdediging weg te werken en Berg schiet laag in (31). Een minuut daarna maakt Smit uit een voorzet van Van Gelder met een fraaien kopbal er 41 van. Het Bondselftal blijft nu sterker. Smit schiet uit gemakkelijke po sitie na 'n voorzet van Ten Have naast. Van Gelder doet het even daarna niet beter, zijn schot komt in het zijnet. Bij een hoekschop van ten Have tracht Anderiessen te koppen, hij raakt gebles seerd en verlaat het veld. Van Heel neemt de spilplaats in en Smit trekt zich in de midenlinie terug. Toch is ook nu het Bonds elftal het meest in den aanval. Van Gelder kan er bij een gemakkei ijken voorzet van Ten Have niet in slagen den bal in doel te koppen. De stand blijft verder onveran derd. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie. Gisterenayond werd in het Volksgebouw aan de Heerengracht nog een wedstrijd ge speeld voor de derde klasse tusschen het tweede tiental van Bodegraven en het tweede tiental der Leidsche Arbeiders schaakclub. De uitslag was de volgende: L. A.—B. c. LigtvoetJ. Sterkenburg 0—1 p. KruitB. Batelaan 0—1 p. BeekmanG. Groeneveld 0—1 A. CartonS. Verburg 0—1 F. v. d. WijngaardC. Kooij 0—1 N. SpierenburgW. Verduyn 1/2—1/2 P. BinkP. Hensen 1—0 F. BleiyeN. v. Dobbesn de Bruij n 0—1 H. van EsH. Burger 1—0 S. FuchsJ. Wiepking 0—1 Totaal 2 1/2—7 1/2 De stand in deze derde groep luidt nu als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. tot. Leiderd. II 3 3 22.5- 7.5 6 Katw. Rijn 14 12 1 20.5-19.5 4 Bodegr. II 3 111 15.5-14.5 3 L. Arb. Schel. II 3 1 1 1 15.5-14.5 3 Taveno II 3 3 6 -24 0 Leiderdorp II is dus reeds kampioen en Taveno II zal de laagste plaats innemen. WIELRENNEN er geen bussen zien en geen brandweer wagens, maar nochtans zal de tentoonstel ling er niet minder aantrekkelijk om z\jn. Want in de plaats daarvan zal nu een veel grootere plaats worden ingeruimd aan de motorfietsen, in allerlei uitvoering en ge stalte. En dat zal zeker een groote massa menschen naar het R. A. I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat trekken. Sterrit Monte Carlo DE NEDERLANDERS AANGEKOMEN. Tusschen 8 en 9 uur gistermorgen zjjn te Monte Carlo de volgende Nederlandsche deelnemers aangekomen: Casparie met Pontiac, Baron van Tuyll van Serooskerken met Ford, van Marken met Talbot, Sanders met S. S. Swallow. Zweerts de Jong met SS Swallow, Keasels met Hillman, Testers Demeulemeester met Packard en de Fordautobus bestuurd door Weber, allen te Amsterdam gestart. Tusschen 10 en 11 uur zyn te Monte Carlo aangekomen de volgende Nederland sche deelnemers: Bakker Schut met Ford, van Beeck Cal- koen met Ford, Vroom met Ford, Taets van Amerongen met Ford, Polis met Ford en Koopman met B. M. W. Bakker Scvhut was te Tallon gestart, Koopman te Umea, terwijl de andere deelnemers van Palermo kwa men. Voorzoover bekend zijn deze Neder landsche rijders allen op tyd te Monte Carlo aangekomen. Van der Heyden ea Uitcnbogaard uitgeschakeld. De Nederlanders van der Heyden en Uitenbogaard. die met een Studebaker deel nemer, aan den sterrit naar Monte Carlo, zijn blijkens ontvangen bericht door een defect aan de lichtinstallatie uitgeschakeld. Zij waren gisterennacht op tijd de contro lepost in Lyon gepasseerd, doch hebben kort daarna door het gemelde defect zoo veel oponthoud gekregen, dat het practisch uitgesloten was, met succes verder aan den tocht deel te nemen. Zij zijn naar Lyon te ruggekeerd. L. R. en T. V. „SWIFT." Gisteravond had de voortzetting plaats van den competitiewedstrijd der Junioren, over 2x1 km. De officieele uitslag is ge worden: 1 met 5 punten H. Koene totaal- tijd 1 min. 6.8 sec.: 2. met 4 punten C. v. d. Werf tijd 1 min; 7 sec.; 3 met 3 punten G. Groeneweg tijd 1 min. 12.6 sec; 4 met 2 p. J. Fase tijd 1 min. 13.6 sec.; 5. met 1 p. N. Biermann 1 min. 14 sec. Hierna volgde A. Lodewijks 1 min. 17.4 sec.; C. Verhoef 1 min. 21.4 sec.; W. Rijns berger 1 min. 35.6 sec.; A. Mens en Krom hebben beiden slechts 1 km. gereden met den tijd van 35.2 sec. en 43.8 sec. De overige renners, die de 1 km. hebben gereden, zijn van de A- en B-klassers J. Rietbroek 27.4 sec.; C. van Amsterdam en R. van Aart 28 sec.; J. Riethoven 28.4 sec.; C. Bosman 30.6 sec.; W. v. d. Berg 31.2 sec.; A. van Kampen 37.6 sec. Bij afwezigheid van den heer P. T. de Jong heeft de heer Vrouwens als tijdwaar- nemer gefungeerd. AUTOMOBILISME De R.A.I.-tentoonstelling BLIJMOEDIGHEID EN VOLHARDING. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan met een belofte: het feit dat de automo bielimporteurs en handelaren het hebben bestaan om ondanks den moeilijken tijd de autotentoonstelling door te laten gaan geeft in dit nieuwe voorjaar de prettige gedachte, dat deze categorie werkers in den handel nog goeden moed hebben. Want de opzet van een autotentoonstel ling vraagt een boel geldelijke offers en een heele massa extrawerk. En men moet wel degelijk zich er van overtuigd weten, dat dat geld en die moeite behoorlijk be steed zijn aleer men in een tijd als dezen er toe overgaat zoo iets te ondernemen. Maar de meerderheid van deze auto-im porteurs hebben aldus geredeneerd: wij moeten zorgen, dat de menschen over ons spreken, wij moeten gezien worden en be keken; onze producten moeten de men schen als het ware kunnen betasten en van heel nabij moeten wij hun de bijzondere eigenschappen van onze wagens en van onze motorrijwielen toonen. Waar kan dat eigenlijk alleen gebeuren? Op de R. A. I.- tentoonstelling. Het is een feit, dat de achtereenvolgende tentoonstelingen van de vorige jaren steeds weer een vooruitgang in het aantal bezoe kers hebben aangetoond: het is ook een feit, dat het publiek nog nooit heeft nage laten gehoor te geven aan den oproep, om tekomen kijken naar dat wat nieuw en aantrekkelijk was in de allermodernste type van de automobiel. Zelfs z(j, die tot de geregelde bezoekers van de Parijsche salon mogen worden gerekend, komen ook herhaalde malen naar de Amsterdamsche tentoonstelling, waarschijnlijk omdat deze nog beter kijk geeft op de auto in de meèst uitgebreide beteekenis van het woord, om dat nergens eigenlijk zooveel merken ver- eenigd zijn als juist in Amsterdam. De Amsterdamsche tentoonstelling zal dank zij de blijmoedigheid en de volhar ding van onze menschen uit den automo bielhandel ook dit jaar weer een goed en uitgebreid beeld geven van wat er nieuws en belangwekkends is op dit gebied. Wij zullen ditmaal op de tentoonstelling, welke van 110 Februari gehouden wordt, tevergeefs uitkijken naar de groote ca mions en andere vrachtwagens, wij zullen TOERISME BRUGTOLLEN ONBILLIJK EN OVERBODIG. Langere afschrijvingstermijn der bruggen noodig en mogelijk. De A. N. W. B.-Toeristenbond voor Ne derland schrijft ons: Het in 1933 ingediende wetsontwerp ,,Ver snelde Bruggenbouw" werd in 1934 weer ingetrokken. Thans is een nieuw wetsont werp verschenen onder den naam, welke niets aan duidelijkheid te wenschen over laat: „Tolheffing op de bruggen over de groote rivieren". Niet-versncld bouwtempo; meer tollen! Volgens het nieuwe wetsontwerp zullen alle bruggen over de groote rivieren in 1941 gereed zijn, maar reeds in October 1931 heeft de Regeering in haar financie ringsplan toegezegd, dat vóór 1942 „alle groote rivieren ov?rbruggingen en een groot gedeelte van de nieuwe en te verbe teren wegen" gereed zouden zijn. Van tol heffing was toen geen sprake. Het nieuwe wetsontwerp geeft dus geen „versnelden bruggenbouw", maar nu wordt tolheffing voorgesteld niet alleen op al!e 11 nog te bouwen bruggen, maar zelfs op 7 andere reeds bestaande bruggen. Hoe men werken wil. Er is 36 millioen noodig voor het afwer ken van het bruggenplan met de aanslui tende wegen. Het bedrag van de te sluiten leening wordt echter gesteld op 50 mil- lioen, om hieruit tevens het voorschot (12 millioen) van het Rijk aan het voormalig Wegenfonds en 2 millioen, welke het Rijk buiten het Wegenfonds om aan bruggen bouw heeft besteed, te kunnen afbetalen. De rente van het voorschot zal daardoor voortaan uit tolheffing worden verkregen en niet meer drukken op het Verkeersfonds, waardoor de bijdrage van het wegverkeer in het tekort op de andere verkeersmidde len met nog half millioen wordt verhoogd. Dat alle bruggen in 1941 gereed zullen zijn, Ls ontegenzeggelijk een groot natio naal belang. Het verkeer zal er ten zeerste mee gebaat zijn, dat al die hinderlijke ob stakels verdwijnen. Maar het blijft principieel onjuist, dat een extra heffing gevraagd wordt, omdat men bij een brug toevallig een water moet kruisen, terwijl het gebruik van alle wegen vrij is, hoe kostbaar de aanleg daarvan ook zijn moge in verband met terrein moeilijk heden. Er zijn wegen in ons land, die ette lijke tientallen millioen kosten. Men zal er toch niet aan denken daar tol te gaan hef fen. Van meer belang dan deze principieele theoretische beschouwing is de bij uitstek practische vraag, of in de voorgestelde re geling, waarbij het wegverkeer in 20 jaren tijds 30 millioen aan tollen zal moeten be talen, alles is gedaan wat mogelijk is om dit verkeer, d.w.z. het bedrijfsleven, in deze tijden niet alleen geen meerdere lasten op te leggen, maar het ook te ontlasten, waar en in zoover zulks maar eenigszins moge- lijk is. Nieuwe lasten. Er worden trouwens wel degelijk ook nieuwe lasten opgelegd. Voor wat de nieuw te bouwen bruggen betreft, zal bijv. te Doesburg het tolgeld hooger zijn dan het bestaande bruggeld; voor Deventer wordt tolheffing voorgesteld, terwijl hot gebruik van de bestaande schipbrug geheel vrij is. Erger is het nog bij de reeds voltooide,

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11