Eiken winter leed hij aan Winterhanden en Wintervoeten Gebruik Akker's Kioosterbalsem WOENSDAG 23 JANUARI 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 LETTEREN EN KUNST I>e waarde van het Oude Testament v. h. godsd. leven, door prof. dr. L. Dürr. Uit gave J. J. Romen en Zn., Roer mond. Hoewel het boek, dat wij ter bespreking voor ons hebben, oorspronkelijk in het Duitsch geschreven werd, is het niet be doeld als een bestrijding van de ongare Germaansch-heidensche theorieën, die de laatste jaren met betrekking tot den Bij bel in het land van Luther worden verkon digd, en, wat erger is; aldaar ook grif wor den in practijk gebracht. Dat deze bedoe ling bij den geleerden schrijver, prof. dr. Lorenz Dürr uit Koningsbergen, niet voor zat, is duidelijk, want het boek „Religiose Lebenswerte des Alten Testaments" werd uitgegeven in 1928. Het. is echter thans verschenen in het Hollandsch vertaald en wel als vierde in de serie Bijbelsche Mono- graphiën, onder leiding van prof. dr. Jos. Keulers. Het boek is dus vry van alle specifiek- Duitsche polemiek, en daarom is de lezing voor ons publiek volkomen genietbaar en zelfs sterk aan te bevelen. Met de kennis van den Bijbel, en inzon- der met de kennis van het Oude Testament, is het met de meesten onzer droevig ge steld. En dat is diep jammer. Er liggen in den Bijbel schrijft prof. Keulers in zijn voorwoord tot het boek van dr. Dürr „zulke schatten van wijsheid en schoon heid, wij hooren daarin zoo diep en innig de stem der menschheid en der Godheid tevens, dat men met geen enkel boek ter wereld, het Nieuwe Testament uitgezon derd, meer vertrouwd moest zijn. Het boek van dr. Dürr beoogt, gelijk de titel voldoende toelicht, de godsdienstige en hooge zedelijkheid op den voorgrond te schuiven, welke in het Oude Testament zyn neergelegd. In het eerste deel wordt na der verklaard de geweldige beteekenis, die het O. T. heeft gehad voor de geestelijke ontwikkeling van het geheele menschdom. Zijn eerste groote verdienste is de zorgvuldige bewaring en overlevering van het onvervalschte, zedelijke mo notheïsme. Want de onbevooroordeel de studie der godsdiensten is tot be vinding gekomen, dat het Oude Tes tament den grooten schat van het ge loof in den éénen, zedelijk vol maakten God heeft gehandhaafd en overgeleverd. Terwijl de andere volken, zelfs de meest beschaafde, ver zonken lagen in het veelgodendom, heeft Israël, ondanks afwijkingen en weifelingen, het geloof in den éénen, almachtigen God doen zegevieren, (p. 13). Het tweede deel is gewijd aan een ont leding van het Godsbewustzijn bij de Is raëlieten vóór de komst van Christus. Van Gods tegenwoordigheid waren de Joden diep doordrongen. „Een twijfel omtrent het bestaan van God is aan het oud-testa- mentische denken volkomen vreemd. Ner gens is dan ook een spoor van of een be hoefte aan een godsbewijs tc vinden. Ja, de proeve van zulk een bewijs zou eenvou dig onbegrijpelijk zijn geweest' (p. 30). In dit sterke godsbewustzijn wortelt de reeds oud- testamentische gedachte dat men God ook in het dagelijksche leven als zijn hel penden en zegenenden Heer kan ervaren, als men maar zoekt, naar Hem ver- laugi (p. 35). Het eerste en voornaamste in Israëi's godservaring is: de allesovertreffende grootheid en heerlijkheid van Jahwe (p. 39). De geheele natuur spreekt over Jahwe's alomtegenwoordigheid en alwe tendheid, zoo schoon beleden in de 138ste Psalm: „Waar zou ik heengaan voor Uwen geest, Waarheen vlieden voor Uw aangezicht. Van Godes almacht en wijsheid zingt het Oude Testament één groot loflied: „Groot is de Heer en almachtig, Oneindig is Zijn wijheid en doorzicht". (Ps. 146). Maar toch zou men dwalen als men uit deze verheerlijking van Jahwe's heerlijk heid afleidde, dat tusschen dezen grooten en heiligen God eenerzijds en de wereld en den mensch anderzijds een onoverbrugbare kloof zou bestaan (p. 53). Ook het oude Israël kende een inniger verhouding tot God, die, zooals de Psalmist zegt: „gelijk een Vader zich ontfermt over zijn kinde ren", hoewel de krachtigste beweegreden tot godsvertrouwen, namelijk het geloof in de opstanding en de hoop op een andet (beter) leven, tot in de laatste eeuwen vóót Christus ontbrak (p. 69). Het geloof in de onoverwinnelijke kracht van het godsver trouwen ontwikkelde zich echter door een eenzijdig verstandelijke redeneering tot een starre vergeldings- en voorzienig heids theorie. Daar de hoop op vergelding na den dood ontbrak, ontstond een formeel dogma, dat de zondaar namelijk altijd gestraft, de vrome daarentegen altijd door Jahwe beloond wordt (p. 88). Maar ook in het Oude Testament was de werkelijkheid des levens anders dan de theorie. Het waarom van het lijden hield de harten bezig. Twee boeken en meerde re psalmen trachten het probleem op te lossen: het boek Job (het doel van het lij den is loutering van de ziel) en „de Predi ker". Volgens de Prediker leidt „de vreeze Gods", de stille overgave aan Gods ondoor- grondelijken wil, naar verlossing uit het smartelijk lijden en zelfs daarboven uit naar de zaligheid in God (p. 107). „En het is, willen wij openhartig zijn, ook nu nog de oplossing", bekent dr. Dürr. Het boek besluit met eenige beschouwin- BUITENLAND BELGIE. ONRUST IN DE MIJNSTREEK. Verzet der mijnwerkers tegen regeeringsmaatregelen. .In vrijwel alle plaatsen van de Borinage, aldus de „Tel." worden thans vergaderingen en partij-instanties gehouden, waarin de volmacht-besluiten van de regeering be sproken worden en wel speciaal die, welke betrekking hebben op de regeling van den werkloozensteun en de pensioenverla ging voor de mijnwerkers. Vrijwel overal valt een sterke oppositie te constateeren en algemeen blijkt men besloten te zijn zich te gen de uitvoering der volmacht-besluiten te verzetten. Te Horny werd onder voorzitterschap van het Kamerlid Delattre een vergade ring gehouden, waarin na levendige dis cussies met algemeene stemmen besloten werd, op 4 Februari e.k. een algemeene sta king te proclameeren, indien de regeering haar volmacht-besluiten handhaaft. Op 4 Februari zal n.l. de nieuwe regeling betref fende den werkloozensteun in gaan. Op de vergadering keert men zich voor al tegen de gematigde elementen in de socialistische partij en het zijn dan ook vooral de radicale elementen uit de socia listen, aangevoerd door het Kamerlid Spaak, benevens de communisten, die op een algemeene staking aansturen. De lei ders van de socialistische partij stellen ech ter alles in het werk om de teugels in han den te houden en aan het drijven der extre mistische elementen een einde te maken. In dit verband heeft de socialistische partij een verklaring gepubliceerd, waarin verzocht wordt, het besluit van het hoofd bestuur om permanent te vergaderen, kalm en gedisciplineerd op te nemen. De partij verwacht dan ook, dat, in afwach ting van het besluit van de gecombineerde vergadering met de vakbonden, geen en kele actie wordt ondernomen onder welke leuze dan ook, want het Welslagen van de algemeene beweging mag niet worden ge schaad. Behalve tal van vergaderinge hebben er ook in vele plaatsen in de Borinage groote demonstraties plaats gehad. De „Soii^', die in de Borinage een enquête heeft ingesteld, deelt mede, dat 25.000 mijnwerkers in lom pen gehuld tegen de voorgestelde maatre gelen van de regeeringe hebben geprotes teerd. Zij eischten, dat de algemeene sta king zou worden afgekondigd: 5.000 dezer mijnwerkers waren reeds zonder werk, ter wijl 7000 mijnwerkers niet vol werken en daarvoor ondersteuning genieten uit de bijstandskassen. De commissie uit de vakbonden en de partijraad hebben verklaard van meening te zijn, dat het oogenblik om te handelen thans aangebroken is, niet alleen op sociaal doch ook op politiek gebied. De socialisti sche vakbonden hebben te kennen gegeven, dat zij niet bereid zijn hun medewerking te verleenen bij de uitkeering van den j voorgestelden werkloozensteun en dat zij j thans aan den staat de zorg hiervoor zul- len overlaten. In België keeren n.l., evenals in ons land, de vakbonden den steun uit, die hun uit de staatskas bereikt. Een aantal socialistische burgemeesters in Henegouwen heeft besloten, geen ge- j volg te geven aan het ministerieel besluit om werkloozen te ontbieden en hen te dwingen deel te nemen aan de uitvoering van openbare werken. DUITSCHLAND. TUMULT BIJ EEN LEZING TE MUNCHEN. Nazi-studenten tegen katholieke. Twee politie-colonnes moesten Maandag avond te hulp worden geroepen tijdens een felle anti-katholieke demonstratie in de universiteit te Munchen. Honderden nazi studenten trachtten een bijeenkomst te ver storen, waarop een vooraanstaand Jezuie- ten-pater het woord zou voeren. Bij het hevige gevecht, dat daarop ontstond tus schen de nationaal-socialistische en katho lieke studenten, werd een aantal personen gewond. De bijeenkomst was belegd ter eere van pater Pryzwana. Deze was uitgenoodigd een aantal lezingen te houden aan de univer siteit te Munchen. Het onderwerp van gis teravond zou zijn: „De heroiek van het Christendom". Meer dan 2000 personen hadden de zaal gevuld. Het eerste gedeelte van de vergadering verliep zeer rustig. Toen echter de spreker, die pater Pryzwa na zou inleiden, gewaagde van de moedige houding van de katholieken in het Saar- gebied, werd hij begroet met een ironisch gelach van een aantal nazi's, die achter in de zaal hadden plaats genomen. De spreker ging echter voort, waarop de interrupties heftiger werden. Toen de nazi's ten slotte inzagen, dat zij niet in staat wa ren den spreker het zwijgen op te leggen, vingen zij aan met het zingen van het Horst-Wessel-lied. De katholieken dienden hierop van repliek door het zingen van katholieke gezangen. Enkele oogenblikken trachtten de beide partijen elkander te overschreeuwen. gen over de Israëlietische eeredienst en de uiterlijke wetsvervulling en met een bloemlezing uit onderrichtingen van prac- tische levenswijsheid, waaraan het Oude Testament zoo rijk is. Moge de mooie en belangwekkende stu die van dr. Dürr aan velen de oogen ope nen voor de onovertroffen schoonheid van het Oude Testament en hen er toe brengen levenswijsheid en levensbemoediging te zoeken in het Boek der Boeken. Toen daarna de voorzitter den redenaar van den avond aan het publiek wilde voor stellen, gingen de nazi's tot daden over. „Weg met de Jezuieten!", „Ga terug naar Oostenrijk!", klonk het door de zaal. De nazi's snelden naar het podium. Er ont stond een hevige consternatie. De katho lieke jongeren onder het gehoor vlogen op de nazi's af en er ontstond een hevig hand gemeen. Stoelen werden omvergeworpen en ruiten ingeslagen. Het geschreeuw van het in paniekstemming verkeerende pu bliek, dat tusschen de vechtende studenten in de verdrukking kwam, deed het lawaai nog toenemen. Eerste toen de politie in grooten getal ten tooneele verscheen, kon de orde worden hersteld. „Tel." EEN NIEUWE RICHTING IN HET DERDE RIJK. De voornaamste kopstukken onschadelijk gemaakt. De K. W. P. schrijft: Er staan in de eerstkorr/ande dagen weer groote dingen te gebeuren. Algemeen wordt verwacht, dat dezer dagen een mi nisterraad zal gehouden worden, waarin het ontslag van Baldur von Schirach, dr. Ley en Darré een voldongen feit zal wor den. Dit beteekent niets meer of minder dan dat de nationaal-socialistische politiek een totale mislukking is gebleken op de drie voornaamstse gebieden: op gebied van jeugdorganisatie, arbeidsdienst en land bouwpolitiek. Badur von Schirach is in de laatste da gen niet meer in het hoofdkwartier der Hitier Jugend verschenen. Tallooze klach ten waren reeds door de ouders geuit over de heidensche geest die er in de Hitier Jugend heerschte. Dr. Ley is nooit een goede vriend ge weest van dr. Schacht en de conservatieve vleugel. Nu de invloed van dr. Schacht met den dag toeneemt is het niet te ver wonderen, dat heel het Arbeidsfront on der directe controle komt te staan van den man, die op economisch gebied feite lijk reeds de dictator is. De landbouwpolitiek van Ministser Darré is zoo'n Volkomen mislukking gebleken, dat de boeren in Duitschland zeggen, dat ze liever 10 jaar Dürre (droogte) hebben dan nog een jaar Darré. Met veel uiterlijk vertoon zal op 30 Ja nuari naar buiten worden gedemonstreerd, dat alles nog koek en ei is in de partij, maar iedereen weet, dat er de grootste spanning heerscht. De S.S. ziet met verbit tering toe. dat haar wapens worden ontno men; de SA. troepen, die de revolutie be werkt hebben, zijn welhaast verdwenen. Het bruine uniform is schaarsch geworden op straat; alleen bij fakkeloptochten en parades mogen ze nog oprukken. Dr. Schacht krijgt thans toezichtover de vier voornaamste ministeries: Economische Za ken, Financiën, Landbouw en Arbeid. Intusschen is ook gebleken, dat de in vloed van den Stalenhelm ontzaglijk geste gen is. Het is overigens ook zeer merkwaar dig, dat de rechtsche groepen meer en meer de overhand krijgen en dat Hitier daaraan zelfs zijn beste vrienden opoffert. In het hoofdkwartier der Jeugdorganisa ties zijn in de laatste weken tal van nieuwe gezichten verschenen; deze nieuwe leiders zullen echter geen gemakkelijke taak hebben, vooral daar massa's jongens met goedvinding van hun eigen ouders de Hitlër Jeugd hebben verlaten vanwege de algemeen verbreide zedeloosheid. SAARGEBIED. DANKDIENSTEN VOOR DEN UITSLAG DER SAAR-STEMMING. Zondag 1.1. zijn op last van het Door luchtig Episcopaat, in alle katholieke ker ken van het Saargebied H.H. Missen van dankbaarheid opgedragen, naar aanlei ding van den gunstigen uitslag van het jongste Saar-plebisciet. De bekende deken D. Schlich, hield in de Christus Koning-kerk te Saarbrucken een feestpredikatie, waarin hij den 13den Januari als een dag van een heerlijke zege van het recht en de vrijheid beschouwde. De Katholieken hebben hun trouw on voorwaardelijk bewaard, want in de Ka tholieke plaatsen en gemeenten was het percentage stemmen voor terugkeer naar Duitschland het hoogst. Wij verheugen ons, ging deken Schlich voort, dat we. met ons volk een eenheid vormen. Wij zijn blij, dat ons ons vader land is teruggegeven. We danken God, besloot deken Schlich, dat menschen niet hebben kunnen schei den, hetgeen de geschiedenis reeds sedert eeuwen had samengevoegd. Als een dag van eer zal deze dag als een glansrijke in de geschiedenis worden be schouwd, omdat op dezen dag het Duitsche volk en de Saar de hooge idee van het va derland tegen alle verleiding in verdedigd en tot zege hebben gevoerd. ENGELAND. SANEERING BRITSCHE HARING INDUSTRIE. Wetsontwerp gepubliceerd. Een wetsontwerp tot saneering der ha- ringvisschery-industrie is gisteren gepu bliceerd en men hoopt, wanneer het door het parlement wordt aangenomen, de daar in vervatte mataregelen vóór einde Maart te kunnen treffen. Het voornaamste ken merk der wet is, dat zij voorziet in de in stelling van een haringraad. Het voorstel tot het instellen van een dergelijken raad is gedaan door een com missie, welke zich met de bestudeering van het onderwerp heeft beziggehouden. Ook de bevoegdheden van dezen raad werden door de commissie aangegeven. De raad zal echter zelf een plan moeten opstellen tot reorganisatie, ontwikkeling en regeling der haringvisscherij-industrie. Hij zal be staan uit een onpartijdigen voorzitter, twee onpartijdige leden en vijf leden met practische kennis van de verschillende takken dezer industrie. Gedurende de eerste drie Jaar kan de raad over een totaal bedrag van 125.000 pond sterling beschikken. Hiervan mogen 75.000 pnd worden aangewend voor admi nistratieve onkosten, terwijl het resteeren- de bedrag beschikbaar is om den haring- verkoop te bevorderen en voor onderzoe kingen en experimenten om de haringin dustrie op peil te houden. Bovendien zal de regeering gemachtigd worden om leeningen aan den raad te ver strekken tot een totaal bedrag van 600.000 pond sterling. Ten slotte wordt in het wetsontwerp overwogen, een heffing op den omzet te doen, waardoor na verloop van vijf jaar de raad in een gezonde finan- cieele positie zal zyn. BULGARIJE. MILITAIRE DICTATUUR. Wisseling van kabinet. De Bulgaarsche premier Georgief heeft na een korte zitting van den ministerraad den koning het ontslag van het geheele ministerie aangeboden, dat door den koning is aanvaard. Generaal Zlatof werd met de vorming van een nieuw kabinet belast en is reeds gisteravond geslaagd. De nieuwe premier was in het afgetre den ministerie belast met het departement van Oorlog, welke portefeuille hij ook in de nieuwe regeering blijft behouden. Zijn nieuwe ministers heeft hij voornamelijk onder de militairen gekozen. Het ministerie heeft naar verluidt, vol komen het vertrouwen des konings. Het aftreden der regeering moet worden toegeschreven aan pressie van de zijde der militairen, die reeds sedert eenigen tijd op reorganisatie van het kabinet hebben aan gedrongen. De directe aanleiding van den val van Georgief is, volgens de algemeene opvatting, te zoeken in principieele mee- ningsverschillen, welke tusschen de leden der regeering bestonden over de kwestie der buitenlandsche schulden. Acht maanden premier. Even onverwacht als hij is gekomen, is Georgief weer van het politieke tooneel verdwenen. Op 14 Mei 1934 had de toen malige premier Moesjanof het besluit ge nomen den koning eenige dagen later het ontslag van zijn ministerie aan te bieden, doch zoover is het niet gekomen. Toen hij namelijk op 19 Mei des ochtends uit zijn raam keek, zag hij troepen voorbijmar- cheeren en onraad vermoedend, wilde hij telefonisch om inlichtingen vragen. Het even laconieke, als afdoend.e antwoord, dat hij kreeg, was: „U bent geen preróier meer". In den loop van den nacht had koning Boris namelijk Georgief, die onder Moesja nof minister van Spoorwegen was, met de leiding van een nationaal kabinet belast, waarvoor als reden de economische crisis werd opgegeven. De eerste regeeringsdaad van den nieuwen premier was het parle ment te ontbinden; het partijenbewind werd namelijk de oorzaak van de moeilijk heden genoemd. Georgief werd met de dic tatoriale macht bekleed en ontbond de po litieke partijen en alle gemeenteraden. Het was vooral de vrees, dat de misluk king van den oogst en de daardoor ont stane nood onder de kleine boeren com munistische acties zouden veroorzaken, die tot de invoering der dictatuur leidde. De nieuwe premier was voornamelijk afhan kelijk van het leger en, naar men aan neemt, heeft dit hem thans het vertrouwen opgezegd. Een andere factor waren zeer zeker de financieele moeilijkheden, waar in het land zich bevindt. Nog dezer dagen hebben wü gemeld, dat de Volkenbond van oordeel is, dat Bulgarije zijn verplich tingen, voortvloeiende uit de Volkenbonds- leening, kan nakomen, terwijl de regee ring meende, dat deze opvatting der be treffende commissie te optimistisch is. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MIJNRAMP IN JOEGOSLAVIë EISCHTE 12 DOODEN. Defecte mijnlampen deden methaangas ontploffen. De mijnramp te Sabetsjar in Joegosalvië blijkt in totaal twaalf dooden te hebben geëischt. Als gevolg van de ramp werden 40 arbeiders bedolven, van wie er dus 28 zijn gered. Vele der geredden zijn echter zwaar gewond. Naar de geredden hebben medegedeeld, moet de oorzaak van de ramp in defecte mijnlampen word engezocht. Bovendien was de dag ce voren een feestdag, zoodat er niet was gewerkt en de mijn ook niet was gelucht. Vermoedelijk heeft zich dienten gevolge methaangas opgehoopt, dat door de de fecte mijnlampen tot ontploffing is ge bracht. De explosie was zóó hevig, dat zij op een afstand van 13 K.M. werd gehoord. ZEILSCHIP OMGESLAGEN. Negentien dooden. Van de 25 opvarenden van een Britsch- Indisch zeilschip, dat bij een sterken storm in de buurt van Karachi omsloeg, zijn er 19 verdronken. De overige zes konden zwemmend den oever bereiken. „Door mijn beroep moest ik den geheelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van glles probeerde ik, maar baat vond ik niet, totdat ik met Kloosterbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als het koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van' winterhanden en -voeten gehad." Zoo schrijft ons de heer W. S. te 's-Gr., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot 62 J4 ct. en 1.04 en is overal verkrijg baar. Onovertroffen by brand- en snij- wonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmid- del by rheumatiek, spit en spierpijn. AUTOBUS BIJ MALAGA IN RAVIJN GESTORT. Drie dooden, achttien gewonden. Tusschen Campiglos en Malaga is een autobus met 25 personen in een ravijn ge stort. Van de inzittenden zijn drie om het leven gekomen en 18 gewond. TWINTIG KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT. Alle kleintjes echter gered. Maandagmiddag waren eenige kinderen aan het schaatsenrijden op een vijver +e Saarbrücken. Drie Engelsche soldaten, die het schouwspel gadesloegen, spoorden de kinderen door het uitloven van geldprijzen tot het houden van wedstrijden aan. Het gevolg was, dat zich weldra 20 kinderen op den vyver verzameld hadden. Het ijs bleek evenwel niet tegen een dergelijken last bestand te zijn, bezweek op een gege ven oogenblik en de kleinen kwamen in het ijskoude water terecht. De Engelsche soldaten stelden dadelijk alles in het werk de kinderen op het droge te brengen. Zij slaagden hierin slechts ten deele en een ramp zou niet te vermijden zijn geweest, als niet van andere zijde hulp was komen opdagen. Een tramconducteur, wiens zoon tot de verongelukte kinderen behoorde, kroop op zijn buik naar het gat en het ge lukte hem een groot aantal kinderen uit het water te trekken. Ook een 16-jarige schooljongen nam aan het reddingswerk deel en met vereende krachten wist men ten slotte met veel moeite alle kinderen in veiligheid te brengen. MALARIA OP CEYLON BREIDT ZICH WEER UITT Opnieuw duizenden naar de ziekenhuizen. De op het eiland Ceylon heerschende ma laria-epidemie, welke volgens de laatste berichten scheen af te nemen, is thans we derom in hevigheid toegenomen en duizen den patiënten zijn naar de ziekenhuizen getransporteerd. Ofschoon er sedert begin December 1934 reeds enkele duizenden per sonen aan de gevaarlijke ziekte zijn bezwe ken, vreest men, dat het aantal sterfgeval len nog belangrijk zal stijgen. Een dokter, die een reis door het eiland heeft gemaakt vertelt, dat de heerschende droogte de si tuatie nog verergert. De rivieren hebben nagenoeg geen water en uit de droge bed dingen stijgen groote zwermen giftige mus kieten op, die zich volgezogen hebben met malariabacillen en wier steken voor de menschen doodelijk zijn. REBELLEN IN MEXICO DOEN TREIN ONTSPOREN. Bij gevecht met soldaten sneuvelden elf personen. Mexicaansche opstandelingen hebben een trein doen ontsporen. Bij het vuurgevecht, dat daarop tusschen de soldaten en de re bellen ontstond, werden acht rebellen en drie soldaten gedood. RAADSELACHTIGE VEEZIEKTE IN BRITSCH-INDIë. In de dorpen Rampoer en Barthoes heerscht een raadselachtige veeziekte, waaraan reeds vele dieren gestorven zyn. Deze ziekte is waargenomen by vee, dat graast in de gebieden, die verleden jaar als gevolg van de groote aardbeving met lava en zand werden bedekt. Men neemt aan, dat het gras hierdoor is aangetast, en dat ook het voorkomen van giftige zwammen in deze streken hieraan moet worden toegeschreven. VERJAARDAG TEN HUIZE VAN DE LINDENWIRTIN Het alom beroemde café „Zur Lindenwir- tin" te Godesberg, stond Maandagavond in het middelpunt der belangstelling, daar op den vooravond van den vijfenzeventigsten verjaardag van de veelbezongen Linden- wirtin Aennchen Schuhmacher tal van per soonlijkheden bijeengekomen waren, waar onder de burgemeester der stad, om haar geluk te wenschen. Burgemeester Alef hield een hartelijke toespraak, terwijl ook de vertegenwoordi ger van de studentenvereniging van Bonn Aennchen de beste wenschen der studenten kwam toeroepen. De eenvoudige feestelijkheden werden per radio door den zender van Keulen uit gezonden. AMERIKA BOYCOT AUTOSHOW TE BERLIJN. De Amerikaansche autofabrikanten, be halve Ford, zullen de autotentoonstelling, die te Berlijn van 14* tot 24 Februari ge houden wordt, boycotten, wegens een ge brek aan begrip van dc Duitsche regeering voor de deviezen-behoeften der Amerikaan sche fabrikanten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6