26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ST.-CLEMENSRETRAITENHUIS WOENSDAG 23 JANUARI 1935 No. 8021 2)e Êeid^elieSoii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaüng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BINNENLAND GEMENGD ZENDERBEDRIJF. MONOPOLISTISCHE POSITIE VAN DE NOZEMA. Staat krijgt drie vijfde van de aandeelen. Thans is ingediend het reeds meermalen aangekondigde wetsontwerp tot inrichting en beheer van een gemengd zenderbedrijf. Het wetsontwerp heeft de vorm van een machtigingswet, welke geen andere strek king heeft, dan het in het leven roepen van het gemengde zenderbedrijf mogelijk te maken. In de Memorie van Toelichting zegt de minister v. Binnenlandsche Zaken, dat hij is uitgegaan van de noodzaak, om het zen- dervraagstuk in dien zin op te lossen, dat de zenders voor den radio-omroep zouden ko men in één hand. Het beoogde doel is thans bereikt en de medewerking der omroepor ganisaties verkregen tot het oprichten van een gemengd zenderbedrijf, waarin eener- zijds de staat overwegende zeggenschap heeft, anderzijds de belangen van de om- roep-organisaties afdoende veilig gesteld zijn. Met de regeling, aan den minister door de commissie-Van Boeijen aangeboden, heeft de minister zich kunnen vereenigen. Als rechtsvorm voor het zenderbedrijf is de naamlooze venootschap gekozen. De positie, welke de staat in het omroepbe drijf zal moeten innemen, komt naast de verdeeling van den invloed tot uitdruk king in het aandeelenbezit in verhouding 60-40. De waarborgen voor de omroeporganisa ties zijn in het bijzonder gelegen in de wijze, waarop het bestuur der vennoot schap is samengesteld, en waarop de in vloed daarin tusschen de verschillende aan deelhouders is verdeeld en in de noodzake lijkheid van gekwalificeerde meerderheden voor het nemen van ingrijpende besluiten. Art. 1 machtigt den minister van Bin nenlandsche Zaken om met de AVRO, den KRO, de NCRV en de VARA een naam looze vennootschap op te richten, de „No- zema", welke ten doel heeft aanleg en ex ploitatie van aan de eischen des tijds vol doende zendinrichtingen en het ter hand nemen van die werkzaamheden, welke hier mede direct verband houden of daaraan verwant zyn, en tevens dienstig zyn om het omroepwezen in Nederland te steunen. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op zijn gebied een monopolistische positie zal innemen, houdt in, dat naast de zend inrichtingen der „Nozema" niet alleen an dere omroepzenders op haar gebied onbe staanbaar zullen zyn, doch ook, dat er- waarborgen noodig zijn tegen andere in richtingen, welker werking de „Nozema" zou belemmeren in de vervulling van haar taak. UITKEERING AAN SCHAPENHOUDERS. Bijna een half millioen beschikbaar gesteld. De minster van Economische Zaken heeft besloten uit de opbrengst der extra hef fingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van ƒ460.000 ter be schikking te stellen van de Commissie voor den Uitvoer naar Frankrijk van Vleesch en Vleeschwaren, teneinde hieruit een uitkee- ring te bewerkstelligen aan hen, die van het houden van schapen hun hoofd- dan wel hun nevenbedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking komen. Voor elk lam zal 1 worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aan vang worden gemaakt. SPOORWEG IN 1934. De geschatte opbrengst voorloopig 11 mil lioen minder dan in 1933. De voorloopig geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over December 1934 be dragen 7.992.300 en over het geheele jaar 1934 111.252.974. De definitieve ontvang sten over 1933 bedroegen 122.437.753. In 1934 is dus in totaal ruim 11 mil lioen minder ontvangen dan in 1933, waar bij we er echter rekening mede moeten houden dat in het totaal van 1934 zich nog drie geschatte maanden bevinden. Trek ken we hiervoor een millioen af, dan blijft de totale (geschatte) achterstand 10 mil lioen. Illustrazione Vaticana. De Nederlandsche uitgave van de Il lustrazione Vaticana wordt, naar wij ver nemen, gestaakt. WIE MOET ONTSLAGEN WORDEN? WIE FINANCIEEL HET MINST GEDUPEERD WORDT. Bij kon. besluit van 18 dezer is in hoogste instantie de beslissing gevallen over het ontslag van een onderwijzer met 19 dienst jaren aan de openbare lagere school te Beilen, wiens gezin door de inkomsten der echtgenoote minder zou worden getroffen dan de andere aan de school werkzame leerkrachten, die later waren aangesteld- De Kroon heeft beslist, dat onder deze om- st' gheden de raad tereoht tot het ont sla neeft besloten en met vernietiging van het niet-goedgekeurde besluit van Gedepu teerde Staten het ontslag gehandhaafd. Aan de school te Wijster in de gemeen te Beilen waren zes leerkrachten verbon den (het hoofd, twee onderwijzeressen en drie onderwijzers). Door de verkorting van den afvloeiingstermijn voor aanpassing aan de nieuwe leerlingenschalen, zouden 1 Mei 1934 slechts de jaarwedden van vijf onder wijzers door het rijk worden vergoed. De gemeente kon zich de luxe van bovental lige onderwijzers niet permitteeren en hief de betrekking van de leerkracht aan die school op. Daarmee kwam naar voren de vraag, welke leerkracht in de eerste plaats voor ontslag in aanmerking moest komen, en dat was ook naar de meening van den raad zonder twijfel de gehuwde onderwijzeres niet-kostwinster mevr. Nijenhuis, geboren Oosterhof. Met inbegrip van deze leerkracht waren echter slechts twee onderwijzeres sen aan de school werkzaam. In 1933 moest uit bezuinigingsoverwegingen, mede op aan drang van Gedeputeerde Staten, de vak onderwijzeressen voor het onderwijs in nuttige handwerken aan meisjes worden af geschaft, zoodat de beide onderwijzeressen, die aan 60 meisjes dit onderwijs moesten geven, niet gemist konden worden. Weder aanstelling van een vakonderwijzeres aan de school zou, daargelaten de billy kht id om dan ook voor andere daarvoor in aan merking komende openbare lagere scholen in de gemeente een gelijken maatregel te treffen, in ieder geval ten gevolge hebben, dat de bijzondere lagere scholen aanspraak op een dergelijke leerkracht konden doen gelden, zoodat de daaruit voortvloeiende financieele gevolgen voor de gemeente met zes bijzondere en,zes openbare scholen te bezwarend zouden worden Er bleef geen andere weg dan een der drie mannelijke leerkrachten te ontslaan. De raad overwoog daarbij dat door een ontslag financieel het minst zou worden getroffen de gehuwde onderwijzer A. Nij enhuis, wiens vrouw ook aan dezelfde school was verbonden, waardoor het gezin een dubbel inkomen genoot. In verband met zijn diensttijd zou deze gedurende een jaar recht hebben op een wachtgeld gelijk aan de volle jaarwedde en daarna gedu rende 18 jaren op 65 pet. van de jaarwed de, terwijl bovendien de inkomsten van zijn vrouw zouden blijven bestaan, omdat zij als onderwijzeres werd gehandhaafd. In dien de heer Nijenhuis onverhoopt niet spoedig mocht slagen in het vinden van een andere betrekking, zouden aan het gezin, zelfs in de verre toekomst voldoende in komsten zijn gewaarborgd. Op deze gron den werd niet de laatstaangestelde onder wijzer, doch de heer Nijenhuis ontslagen, die tegen dit ontslag bij Gedeputeerde Sta ten van Drente in beroep ging. Dit college vernietigde het besluit van den raad van Beilen uit overweging, dat de omstandigheid, dat een ambtenaar nog an dere inkomsten heeft dan zijn salaris, in casu doordat hij gehuwd is met een vrouw, die een gesalarieerde betrekking in over heidsdienst bekleedt, naar het oordeel van hun college op zichzelf geen reden mag zijn, dien ambtenaar bij voorkeur boven ande ren voor afvloeiing in aanmerking te bren gen, terwijl noch was gesteld, noch was ge bleken, dat er andere redenen zouden be staan, om aan de appellant ontslag als on derwijzer te verleenen. Van deze beslissing ging de raad bij de Kroon in beroep. De overwegingen van het hierover ge vallen kon. besluit, sluiten bij de argu menten van den raad aan. Ook de Kroon overwoog dat het voor de hand zou liggen mevrouw Nijenhuis voor afvloeiing in aan merking te brengen, wat echter met het oog op het handwerkonderwijs tot uitga ven voor een vakonderwijzeres zou leiden, met d? daaraan verbonden consequenties, zoodat uit dezen hoofde één der manne lijke leerkrachten zal moeten afvloeien. Nu de gemeenteraad hiervoor A. Nijenhuis heeft bestemd, omdat hjj tengevolge van het aanblijven van zijn echtgenoote het minst geldelijk gedupeerd wordt, bestaat er geen voldoende aanleiding de vernieti ging van het raadsbesluit te handhaven. Het ontslagbesluit is daarom rechtsgel dig verklaard met dien verstande dat het ontslag 1 Feburari zal ingaan. WIJZIGING DER BOTERWET. Verklikstof in margarine. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp wijziging van artikel 3 der boterwet. Aan de memorie van tielichting wordt ontleend, dat bij artikel 3 der Fransche wet van 29 Juni 1934 de invoer van zuivelpro ducten is verboden uit landen, waar de margarinefabricage niet is onderworpen aan de permanente controle van een in spectiedienst en waar niet is voorgeschre ven, dat aan de margarine een verklikstof moet zijn toegevoegd, waardoor zij gemak kelijk in mengsels is te herkennen, zelfs bij zeer kleine hoeveelheden. Dit laatste voorschrift geldt voor alle in het land aan wezige margarine en beperkt zich dus niet tot dat deel van 't product, voor uitvoer be stemd. Hoewel vóór de behandeling van het wetsontwerp by de Fransche regeering de noodige stappen zijn gedaan om voor ons land, dat door zijn wetgeving op den uit voer in verband met de controle op de be reiding van boter, kaas en melkproducten de onvervalschtheid dezer producten ga randeert, vrijstelling te verkrijgen van het in Frankrijk gekozen middel tot bestrij ding van bedrog in den boterhandel, heb ben deze pogingen niet het gewenschte re sultaat gehad. Het is dus tot behoud van de exportmo gelijkheid onzer zuivelproducten onvermij delijk geworden, ons aan te kunnen pas- senaan elders geldende regelingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel. De redactie van de aan artikel 3 dier wet toe te voegen bepaling is zoo gekozen, dat zij in het algemeen zal kunnen gelden voor alle landen, welke een eisoh, als hierboven bedoeld, in hun wetgeving mochten opne men. Het ligt in de bedoeling, dat de aanwij zing van landen, welke de aanwezigheid van een verklikstof in de margarine eischen, slechts zaï-geschieden, voor zoo ver deze landen voor den invoer van onze zuivelproducten van eenige beteekenis zijn. Het nut van het middel ter voorkoming van bedrog in den boterhandel, door de voor gestelde wetswijziging gebracht, is geluk kig te verkrijgen, zonder dat dit voor de margarine-industrie eenig bezwaar van be teekenis behoeft mede te brengen. Het toe zicht op de uitvoering van den maatregel vereischt geen .nieuwe organen of uitbrei ding van bestaande. MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 1/2 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebracht melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Nieuwe burgemeester van Kamerik en Zegveld Benoemd is tot burgemeester van Ka merik en Zegveld de heer J. Reyers. De nieuwe burgemeester werd 21 Maart 1887 te Werkendam geboren. De heer Reyers is thans wethouder van de ge meente Zwijndrecht. Fraude bij de meelfabriek te Rotterdam In verband met het onderzoek, dat gaan de is bij de N.V. Meelfabrieken der Ne derlandsche Bakkerij te Rotterdam heeft de raad van commissarissen een circulaire gericht tot de aandeelhouders, waarin zij mededeeling doen van de onaangename gebeurtenissen. Zij geven tevens de verze kering, dat de financieele toestand van de fabriek niets te wenschen overlaat; zelfs zal, aan de hand van de thans in bewer king zijnde balans, dezelfde winst worden gemaakt als verleden jaar. Om in het bestuur van de vennootschap te voorzien heeft de raad van commissa rissen den commissaris den heer W. C. Drossaart van Dusseldorp aangewezen en bereid gevonden als waarnemend directeur op te treden. De onderhandelingen met België De minister van Economische Zaken heeft aan den heer ir. F. H. E. Gulje, ver tegenwoordiger van het Centraal Instituut tot bevordering van het normale handels verkeer tusschen Nederland en andere landen, op zijn verzoek om gezondheids redenen ontheffing verleend van zijn aan wijzing als lid van de delegatie voor de onderhandelingen met België over de rege ling der handelsbetrekkingen. In zijn plaats als vertegenwoordiger van het Centraal In stituut is aangewezen mr. B. J. M. van Spaendonk te Tilburg. DE KERK EN DE AESTHETICA. Een artikel in de „Osservatore". Het Vaticaan heeft zijn ontstemming uit gedrukt over het aantreffen van beelden van papiermaché in de Italiaansche kerken. Een lang artikel in de „Osservatore Roma no" is gewijd aan dit onderwerp. Het Pau selijk orgaan noemt deze beelden een be leed iging voor den godsdienst en voor de aesthetica. Om de zaak nog te verergeren worden deze beelden in groteske kleedij in processie om de kerken gedragen. Het artikel richt zich tevens tegen ultra-mo derne beelden en schilderingen, welke Christus en de Heiligen uitbeelden op een al te uitzonderlijke wijze. Men neemt aan dat Z. H. de Paus na deze waarschuwing zal overgaan tot verbanning van dergelijke kunst uit de kerken. „Res." Een belangrijk liturgisch en ascetisch werk. Het levenswerk van den bekenden litur- gist Dr. Pius Parsch uit Klosterneuburg, hier in Nederland sedert eenige jaren be kend onder den tiel van „Das Jahr des Heiles" zal binnenkort in een Nederland sche bewerking verschijnen bij de firma wed. J. R. van Rossum te Utrecht Het wordt bewerkt door den Rector van de Benedictinessen te Oldenzaal, terwijl Dr. Fr. Feron, President van het Semina rie te Roermond, op wiens aanraden de Nederlandsche bewerking is begonnen, in een inleidend woord de voortreffelijkheid van dit kerngezonde boek over liturgie zal uiteenzetten. Het werk geeft uitleg en beschouwingen over de liturgie van iederen dag van het jaar, zooals die in het Missaal en Brevier voorkomt.. De Nederlandsche editie zal worden aan gevuld met de bewerking van het Eigen der Nederlandsche Bisdommen, wat zeker de waarde van het werk voor ons land zal verhoogen. Het werk zal in drie deelen verschynen; te beginnen met den adventtijd. Het eerste deel zal in den zomer van dit jaar verschijnen; de volgende deelen op den tijd, waarin zij gebruikt moeten wor den. Om dit laatste te bereiken, is de uit gave van het eerste deel uitgesteld. Burgemeester L. W. G. Hoefnagels, f Gistermorgen te 7 uur is in het zieken huis te Sluiskil overleden de heer L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent. De heer Hoefnagels werd geboren op 12 Maart 1867 en was sedert Juli 1915 burge meester van Sas van Gent. Simon Maris overleden. Gisterenmiddag is te Amsterdam in den leeftijd van 61 jaar te zijnen huize overle den de bekende kunstschilder S. Maris Wzn. De teraardebestelling zal Vrijdag as. plaats vinden. Simon Maris werd 21 Mei 1873 te 's-Gra- venhage geboren als zoon van Willem Ma- ris, van wien hij ook zijn eerste onderricht genoot. Zijn schilderwerk, voornamelijk portret ten en eenigszins fantastische voorstellin gen, wekten weinig herinneringen aan de Haagsche school en zeker niet aan het werk van zijn vader of dat van zijn oom Jacob. ADVERTENTIEDAGBOEK. En vandaag 1 fyn likeurstel Bij 1 borreltje cadeau, 1 Verhuisde deurbewaarder Mét wat vreemde chèques en zoo. En vandaag nog, wie niet zien kan, Naar 1 brilleman gegaan, En 1 mooi bericht van inzet En niet meer met hoofdpijn gaan. En 1 film op hoop van zegen, Waarin speelt 1 Kniertje mee, En 1 prachtige vertelling, Wat men 3 October deê. En 1 leuke Weensche avond, Huizen met 1 mooie stoep, 1 Belastingenontduiker, 1 Bouillonblok voor de soep. 1 Mooi thee. en suikerschepje Voor wie van de liefde leeft, En 1 werkkring aangeboden Voor wie geen betrekking heeft. Lotenhouders opgeroepen, Dus op komst 1 groote buit, 1 Paar schoenen en 1 meubel, Winterteenen smeren. Uit! VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Onrust in de mijnstreek van België (2e blad). Tumult te München tusschen Nazi's en katholieke studenten (2de blad). Militaire dictatuur in Bulgarije (2e blad). BINNENLAND. Ingediend is thans het wetsontwerp tot het vormen van een gemengd bedrijf in zake het zendervraagstuk. (1ste blad). De Minister van Economische Zaken heeft 460.000 beschikbaar gesteld voor uit keering aan schapenhouders. (1ste blad). De rechtbank te Rotterdam heeft den wagenverhuurder J. R. uit Gouda terzake van moord veroordeeld tot 6 jaar gevan genisstraf met daarna ter beschikking stel ling van de regeering. (Rechtzaken, 3de blad). In de zaak wegens overval met roof te Deurne voor de rechtbank te Roermond heeft de officier van justitie vrijspraak moeten vragen. (Rechtszaken, 3de blad). INGEZONDEN STUKKEN Het adres der Vereeniging van Leidsche Industrieelen Als groot werkgever verbaasde mij het adres der Vereeniging van Leidsche In- dustriëelen aan den Gemeenteraad ten zeerste. Dat aan pngeschoolde gehuwden in de industrie loonen van 7 20 en lager worden betaald is bedroevend, doch in vele bedrijven noodzakelijk jeworden. Dat thans de Vereeniging van Leidsche lndustriëelen tracht, zooals zij in haar adres zelf zegt, om na nivelleering der loo nen van ongeschoolde arbeiders in ge meentedienst, op di1 noodpeil, dit Lage loon nog verder af te breken, is werkelijk ont stellend. Totale onbekendheid met moei lijkheden van een arbeidersgezin om met dit schamele loon rond te komen is waar schijnlijk de oorzaak. Ik meen althans niet te mogen aanne men, dat de Vereeniging van Leidsche Iy- dlustriëelen, waarvan ook vele katholieke werkgevers lid zijn, en welke vereeniging zich tot dusverre, naar ik meen te weten, nimmer in het openbaar met loonpolitiek bezig hield, hier toestanden in het leven wil roepen als in Twente usance zijn ge worden. Loonen voor gehuwde geschoolde arbeiders van 1417, voor ongeschoolde van plm. 12 zijn de oorzaak dat de stof, voor zeer ernstige conflicten, zich in Twen te ophoopt en waarschijnlijk in de naaste toekomst tot explosie zal komen. Aan wie denken de adhaesie betuigen de industriëen hunne producten als suiker werken, sajet en dekens te verkoopen in dien hunne plannen verwezenlijkt worden? Als katholiek industriëel meen ik goed tè doen te verklaren, dat het de opvatting der R.K. werkgevers is, dat de loonen slechts verder kunnen worden verlaagd, nadat de huishuren en de prijzen der le vensmiddelen zijn gedaald. Onder de te genwoordige regeering stegen daarente gen de prijzen der levensmiddelen met plm. 15 pet. Het zou m.L van meer inzicht getuigen indien de Vereeniging van Leidsche indus- triëelen de gemeenteraad zou hebben ge wezen op de dringende noodzakelijkheid van bezuiniging en tevens den weg zou heb ben aangegeven langs welke deze bezui niging zou zijn te bereiken b.v. door een grondige, zakelijke reorganisatie der ver schillende gemeente-bedrijven. Zij zou dan tevens een plan hebben moeten aanbieden volgens hetwelk deze bezuiniging bereikt kan worden. Dit is moeilijker, dan de thans aangepre zen loonsverlaging, maar ook menschelij ker. Een R.K. Leidsch Groot IndustriëeL TE N00RDWIJKERH0UT 29 Jan.I Febr. Meisjes boven 17 j. 6.50 25 Febr. Mannen6.50 58 Febr. Militieplichtigen6.50 912 Febr. Jonge Middenstanders.8. 1215 Febr. Gehuwde Vrouwen 6.50 1619 Febr. Jonge Mannen6.50 1922 Febr. Patronaatsjongens6.50 2326 Febr. Mannen6.50 10—13 Maart Heeren Middenstand 10.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1