ASPIRIN MAANDAG 21 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de agenda zijn nog de volgende punten toegevoegd: a. Voorstel om, ten aanzien van een aan de Burchtsteeg te bouwen winkelwo ning met bovenwoning, toestemming te verleenen tot overschrijding van de bij de verordening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maximum-hoogte voor ge bouwen. b. Voorstel tot het aangaan van een huurovereenkomst met de provincie Zuid- Holland, betreffende het terrein gelegen nabij de Wilhelminabrug aan den Hooge Rijndijk. c. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en teelland. (Dit num mer is nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken). f. Voorstel inzake de verdeeling van de gemeente in kieskringen voor de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad en tot vaststelling van een verordening, regelende de verdeeling van die kieskrin gen in stemdistricten. (Ook dit nummer is nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken). g. Voorstel tot goedkeuring van de in de Kerstweek 1934 plaats gehad hebbende verstrekking van een extra-ondersteuning aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen. h. Voorstel in zake het aangaan van een regeling met de te Leiden werkende ziekenfondsen betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspre mie aan ondersteunden. 1 o. Voorstel: a. tot vaststelling van een verordening op de Arbeidsbeurs der gemeente Leiden; b. tot wijziging van de verordening be treffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. o. Voorstel in zake aanleg van sport velden bij de Leidsohe Hout en door trekking van den Wassenaarscheweg bij wijze van werkverschaffing. (Dit nummer is eveneens nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken). Bouwen in de Burchtsteeg. Door den heer N. Dreef Sr., alhier, is aan B. en W. vergunning verzocht tot het bouwen van een winkelwoning met bo venwoning op een terrein aan de Burcht steeg no. 9. Het gebouw is hooger ontworpen, dan bij art. 19, eerste alinea, van de verorde ning op het bouwen en sloopen is toege staan. Het oprichten van het gebouw tot een hoogte van 3.25 M. zou door B. en W. kun nen worden vergund. Het gebouw is evenwel ontworpen met een hoogte van 9.40 M., derhalve 1.15 M. meer; de ter weerszijden van den voorge vel geprojecteerde bouwkundige versie ringen zullen tot 9.80 M. hoogte reiken. Voor deze overschrijding is toestemming van den Raad vereischt. In overeenstemming met het ter zake ingewonnen advies van de Commissie van Fabricage, meenen B. en W., dat tegen het verleenen van die toestemming in casu geen bezwaar bestaat. Sportterrein Hooge Rijndijk. De ingevolgt het besluit van den Raad van 25 Juni 1923 met de provincie Zuid- Holland gesloten huurovereenkomst, be treffende het sportterrein aan den Hooge Rijndijk, is geëindigd op 31 December jJ. De Provincie heeft bezwaar tegen eene nieuwe verhuring op langen termijn; zij is echter bereid het terrein voorloopig nog tot wederopzeggens in gebruik af te staan tegen denzelfden huurprijs 200. per jaar) als tot nu toe betaald werd. Verkoop bouwterrein. Van den heer W. Fontein q.q. is een ver zoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Cobetstraat. Adressant is bereid een bouwterrein, groot plm. 520 M2., te koopen tegen den prijs van 10.— per M2.; hij gaat verder accoord met de aan den verkoop te ver binden gebruikelijke voorwaarden. Het rooien van boom en. Gedeputeerde Staten dezer provincie achten het gewenscht, dat de overdracht van bevoegdheden met betrekking tot net rooien en zoo noodig vernietigen van aan de gemeente toebehoorende boomen, zoo mede met betrekking tot het vervreemden van aan de gemeente toebehoorende te rooien boomen, tot welke overdracht de Raad in zijn zitting van 15 October j.l. be sloot, alsnog aan een bepaalden termijn wordt gebonden. Er bestaat geenerlei bezwaar, om aan het verlangen van genoemd College tegemoet te komen, aldus B. en W. Naar de meening van B. en W. kan de termijn gevoegelijk op vijf jaar worden gesteld. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureeu Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contnbueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telet. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 TEGEMOETKOMING ZIEKENFONDS PREMIE AAN WERKLOOZE ARBEIDERS. De circulaire van den Minister van So ciale Zaken van 10 Juli j.L, in zake het verleenen van een tegemoetkoming aan werklooze arbeidersin de betaling van ziekenfondspremie is voor B. en W. aan leiding geweest na te gaan, op welke wijze aan de daarin vervatte suggestie gevolg ware te geven. Gelijk bekend mag worden veronder steld, in de Minister van den gedachten- gang uitgegaan, dat, voor het geval de ge meente een dergelijke tegemoetkoming wilde invoeren, een regeling terzake met de ziekenfondsen zou worden getroffen, volgens welke de lasten van de verzeke ring van bedoelde werkloozen zouden wor den verdeeld over de gemeente, de verze kerden en de fondsen. B. en W. hebben zich derhalve in ver binding gesteld met te Leiden werkende ziekenfondsen en de daarbij betrokken medische en pharmaceutische medewer kers. De gevoerde onderhandelingen heb ben ten slotte tot een voor de gemeente voorloopig aannemelijk resultaat geleid. De regeling, waaromtrent overeenstem ming is verkregen, komt op het volgende neer. Aan de daarvoor in aanmerking komen de ondersteunden zal een reductie op de ziekenfondspremie worden verleend van twee derde gedeelte; een derde gedeelte van die premie zullen deze ondersteun den dus zelf moeten blijven dragen. De reductie wordt deels voor rekening van de gemeente, deels voor rekening van de medische en pharmaceutische medewer kers der fondsen en deels voor rekening van de fondsen genomen en wel in verhou ding van 4:3:2. Hoewel deze regeling weer een nieuwe en tevefts een, in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden, niet onbelangrijke uitgave van de gemeente vergt, meenen B. en W. toch, nu ook de vorengenoemde me dewerkers en de fondsen blijk hebben ge geven tot een offer bereid te zijn, het me dewerken aan de tot standkoming van een regeling op den aangegeven voet te kun nen aanbevelen. De regeling zal voorloopig gelden voor den duur van een jaar. Vóór den afloop van dien termijn zal een eventueele voortzetting nader onder oogen worden gezien. Het tijdstip van ingang van de regeling kan nog niet worden bepaald, aangezien nog eenig overleg aangaande de prakti sche uitvoering moet plaats hebben. Vermits, het bedrag van de uitgave, welke uit de regeling van de gemeente zal voortvloeien, niet met juistheid is te ra men, ware de financieele regeling van deze aangelegenheid te zijner tijd afzon derlijk vast te stellen, aldus B. en W. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEMIDDELING. De in deze gemeente bestaande bepa lingen met betrekking tot de gemeentelijke arbeidsbemiddeling moeten nog in over eenstemming worden gebracht met de voorschriften van de op 1 Januari 1932 in werking getreden Arbeidsbemiddelxngs- wet 1930. Voor zoover hier in hoofdzaak van be lang, bepaalt de wet het volgende.. Het toezicht op de arbeidsbeurs wordt opgedragen aan eene Commissie, bestaan de, behalve uit een voorzitter, uit een ge lijk aantal, doch ten minste twee, werkge vers en werknemers of vertegenwoordi gers daarvan. De Voorzitter en leden worden door den Raad benoemd, geschorst en ontslagen, zulks, voor zoover de benoeming van de leden betreft, niet dan nadat naar het oor deel van den betrokken Minister algemeen erkende centrale organisaties van werkge vers en van werknemers of daarbij aange sloten in de gemeente gevestigde afdeelm- gen in de gelegenheid zijn gesteld aanbe velingen in te zenden. Met de dagelijksche leiding van de ar beidsbeurs moet een directeur worden be last, als hoedanig de Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, die reeds thans daarmede is belast, kan worden aangewe zen. Een en ander moet worden geregeld bij een door den Gemeenteraad onder goed keuring van Gedeputeerde Staten vast te stellen verordening. Gelijk bekend, zijn met betrekking tot de gemeentelijke arbeidsbemiddeling thans voorschriften gegeven in de verordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en in het Reglement, bedoeld in art. 3 der verordening betref fende den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken. Nu de nieuwe regeling van dit onder werp zal geschieden ter uitvoering van de Arbeidsbemiddelingswet 1930, komt het aanbevelingswaardig voor, dat zy by een afzonderlijke verordening plaats vindt. Het in vorengenoemde verordening en regle ment daaromtrent geregelde dient alsdan te vervallen. De ontwerp-verorderüng, welke B. en W. den Raad aanbieden, sluit, wat de ar beidsbemiddeling betreft, geheel bij de thans bestaande praktijk aan en behoeft derhalve geen nadere toelichting. Nadat deze verordening door den Raad zal zijn aangenomen en daarop de goed keuring van Gedeputeerde Staten zal zijn verkregen, zullen den Raad de verdere ontwerpbesluiten ter vaststelling worden aangeboden. GEMENGDE BERICHTEN DOOR AUTO-DAMPEN GESTIKT Auto-eigenaar in garage omgekomen Zaterdagmiddag, omstreeks 6 uur, heeft men in de garage van P., te Dirksland, den eigenaar dood gevonden. Een direct gewaarschuwde dokter con- steteerde, dat de heer Van P. tengevolge van vergiftige dampen om het leven was gekomen. De deuren van de garage waren gesloten, terwijl een sterke lucht van ben- zinegas in de garage hing. Reeds om twee uur had men den heer van P. gemist. Het slachtoffer was 30 jaar en ongehuwd. Het lijk is overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. DOOR AUTOBUS GEDOOD Gisteravond omstreeks half negen is op den Nieuwe Binnenweg te Rotterdam de 59-jarige mej. J. M. Lodder, gewoond heb bende in de Wattierstraat, bij het overste ken van den rijweg onder een aytobus van den dienst naar Schiedam geraakt. De vrouw was op slag dood. Het lijk is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De autobus is voor onderzoek door de politie in beslag genomen. ERNSTIGE AUTO-BOTSING TE BREDA Vier gewonden in het ziekenhuis Op den Ettenscheweg ter hoogte van den Vaartkant had Zaterdagmiddag een ernstige botsing plaats tusschen een auto bus en een luxe auto, terwijl tevens een wielrijder werd aangereden. De autobus van de firma Hoefnagels uit Roozendaal bracht als steeds de meisjes van het R.K. Lyceum aldaar te Breda woonachtig derwaarts. Een luxe auto uit Bergen op Zoom reed in volle vaart de bus achterop en wilde juist passeeren toen deze uitweek voor een langs den weg staanden handwagen. Ook de auto moest uitwijken en kwam daarbij op het fietspad, waar de bestuur der plotseling twee wielrijders tegenover zich zag, die uit de richting Breda kwam. Om dezen nog te ontwijken, gooide de chauffeur zijn stuur naar rechts, Joch kon niet voorkomen, dat de wielrijder H. uit St. Willibrord tegen den grond werd ge slingerd, waar hij hevig bloedend bewus teloos bleef liggen. De auto sloeg na de aanrijding tegen de bus, tengevolge waarvan de ruiten wer den vernield, de bus geheell in elkaar ge drukt en de meisjes door elkander werden geworpen. De 13-jarige v. d. E. brak hierbij een arm, terwijl eenige andere meisjes snij- wonden opliepen tengevolge van de glas scherven. De meesten kwamen echter met den schrik vrij, Door de zeer snelle vaart was de luxe auto na de aanrijding met de bus langs deze heen gevlogen en maakte vervolgens een draai naar rechts, waar hij rechts van den weg tegen een boom opsmakte en ver volgens tegen een tweede boom, waar de wagen geheel in elkaar gedrukt, bleef lig gen. Van de drie inzittenden kreeg de bestuur, der F. slechts lichte verwondingen. De heer J bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en klaagde over inwendige pijnen, zijn toestand was echter niet levensgevaar lijk. De derde, de heer C., was er echter slechter aan toe, ook hij was zeer ernstig aan het hoofd gewond en had een hersen schudding bekomen en vermoedelijk in wendige kwetsuren. Hij is naar het St. Ig- natiusziekenhuis te Breda overgebracht. Ook de wielrijder, de heer H. uit St. Willibrord, wiens toestand zeer ernstig was werd door den burgemeester uit Et- ten, die het eerst by het ongeluk tegen woordig was, persoonlijk naar het St. Ig- natiusziekenhuis overgebracht. Ook de beide andere inzittenden van den auto en mej. v. d. E. uit Breda werden aldaar op genomen. De heer F. kon, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, in den loop van den avond nog huiskaarts keeren. De andere vier moesten daar blijven. De marechaussee uit Etten leidde het onderzoek. AUTO TEGEN EEN BOOM Zaterdagmiddag te ongeveer half twee heeft op den Rijksweg naar Breda in de na bijheid van Etten een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, waarin, be halve de chauffeur, gezeten waren de di recteur van het bijkantoor van de Amster- damsche Bank te Bergen op Zoom, een boekhouder van de stichting Vredelust en ir. Juten te Bergen op Zoom, kwam bij het uitwijken voor een kar in botsing met een autobus. De luxe auto slingerde tegen een boom, draaide om en kwam tegen een tweeden boom terecht. De auto werd zeer zwaar beschadigd; de inzittenden kwamen er verwonderlijk goed af. De chauffeur liep geen letsel op, de andere inzittenden werden licht aan het hoofd gewond, zij 2ijn in het ziekenhuis te Breda opgenomen. VAN DEN DIJK GEREDEN Gistermorgen omstreeks half elf is een groote gesloten Buick, waarmede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaak wedstrijd in Rotterdam begaven, door te ver uitwijken buiten het dorp Haaften, van den hoogen dijk gereden. De auto werd vernield. Een der inzittenden bekwam een dywond en wonden aan de handen. Hij is naar de Bilt vervoerd. Twee andere inzittenden bekwamen verwondingen aan het hoofd, terwijl een vierde eenige ont vellingen kreeg. ONDER DEN TREIN GERAAKT EN GEDOOD Zaterdagavond heeft op den overweg, dichtbij de Marechausseekazerne te Henge lo een ernstig ongeluk plaats gehad. De gepensionneerde spoorwegarbeider G. Stegema, is op genoemden overweg door den trein, welke om tien uur uit Hengelo naar Enschedé vertrekt, gegrepen. De man werd eenige meters meegesleurd en was op slag dood. Het geheel verminkte lijk is naar het Algemeen Ziekenhuis te Enschedé overge bracht. Het slachtoffer was gehuwd en va der van eenige kinderen. Omtrent de juis te toedracht van dit ongeluk, is tot dus verre niets naders bekend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN ,De jongeman uit Zwanenburg, die Vrij dagavond op den Haarlemmerweg te Half weg door een auto uit Aerdenhout werd aangereden is Zaterdagnacht in het Tessel- schade-ziekenhuis aan zyn verwondingen overleden. AANVARING TUSSCIIEN ENGELSCH EN POOLSCH STOOMSCHIP Voor de haven te Terneuzen heeft gis ternacht een botsing plaats gehad tusschen een Engelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoom schip „Nugget", in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen komende Poolscbe s.s. „Kattowice", waardoor beide schepen ern stig beschadigd werden, terwijl de „Katto wice" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan den voorsteven schade had beko men, is naar Vlissingen op gestoomd en volgens een later bericht aldaar op de reede ten anker gekomen, waar een on derzoek naar de schade zal worden inge steld. De „Nugget", waarvan de boeg is Inge drukt, is naar Antwerpen doorgevaren. ZWARE BRAND IN ENSCHEDE Drié perceelen door het vuur vernield Zaterdag omstreeks drie uur brak ach ter het perceel Oldenzaalschestraat 102 te Enschedé, bewoond door den heer R., brand uit in een schuurtje. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch spoe dig bleek, dat het vuur zich met groote snelheid uitbreidde. De brandweer, welke zeer spoedig met een motorspuit ter plaatse was, gaf on middellijk met drie slangen water. De snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde, was zoo groot, dat het aanwe zige brandweerpersoneel voor een onmo gelijke taak stond. In allerijl werd een tweede motorspuit gealarmeerd, doch inmiddels had het vuur een zoodanigen omvang aangenomen, dat ook de groote Fiat-motorspuit moest wor den gerequireerd. Deze werd aangesloten op een reservoir van de frima Van Heek aan de Molenstraat. In totaal werd toen met negen stralen het vuur bestreden. Het vuur had zich vanuit het schuurtje medegedeeld aan den boven gelegen zolder, waar zich zeer veel brandbaar materiaal bevond, zoodat de vlammen gretig voedsel vonden. Deze zolder kwam weer uit op een an deren zolder, evenals de eerste in gebruik bij de aannemrs-firma S. Van de daar opgeslagen houtvoorraad woedde het vuur met groote hevigheid voort. De vlammen sloegen over naar een een anderen zolder, eveneens bij genoemde firma in gebruik en gelegen boven de groote autogarage der firma J. W. Bos en Zoon. Men mocht er in slagen een luxe-Essex en een touringcar in veiligheid te brengen, doch door den dichten rook en het gevaar van instorting van den zolder moesten de pogingen om ook de overige wagens te red den opgegeven worden. Vijf groote toucongcars en een luxe auto werden een prooi der vlammen. De felle brand, die op zeer grooten af stand reeds merkbaar las, leverde voor de brandweer groote moeilijkheden op, daar de perceelen vrijwel geheel tusschen de woningen zijn ingebouwd. Door het geregeld nathouden wist* de brandweer, welke onder leiding stond van den waarnemend directeur brandmeester Eggink, deze perceelen te behouden. Na ruim twee uur was de brandweer het vuur meester en was het gevaar vrij wel geweken. Naar wij vernemen waren de touring cars en de auto laag verzekerd. DE ZAAK PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Eén der verdachten in vrijheid gesteld De drie verdachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, de directeur M„ de commissaris van de N.V., PI. en de pleegzoon van M., zijn Zaterdag door den rechter-commissaris, mr. van Liere in het instrüctiegebouw uitvoerig verhoord. Dit verhoor werd bijgewoond door de beide verdedigers, mr. Muller Mas- si, die optreedt voor M. en mr. dr. Benno J.'Stokvis, den raadsman van PI. Het ver hoor heeft geduurd van 's middags twee tot 's avonds half negen. De pleegzoon van M., die slechts een bij rol heeft gespeeld in den loop der gebeur tenissen, is door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld, doch de directeur en de commissaris van het Paleis zyn in het Huis van Bewaring ingesloten. Beide verdedigers zullen van deze beschikking van den rechter-commissaris in hooger be roep gaan bij de rechtbank, die hierover in het begin van de komende week zal be slissen. De verhooren zullen hoogstwaarschijn lijk Maandag a.s. worden voortgezet. het product van vertrouwen. UIT ONBEHEERD STAANDEN AUTO 9700 GESTOLEN Vrijdagmiddag heeft een vertegenwoor diger uit Voorburg zijn auto een tijdje onbeheerd aan den Goudschen Singel te Rotterdam laten staan. De wagen, een Dodge, is toen gestolen. In den auto be vonden zich twee actetasschcn in een waarvan zich een bedrag van 9700 be vond. Een tydje later is de auto in de Hugo de Grootstraat teruggevonden. De tasschen bleken te zijn geopend en het geld was verdwenen. De auto behoorde aan de firma P. te Zoeter meer, aan wien ook het geld, dat de vertegenwoordiger had geind bij diverse klanten, toebehoorde. DE SMOKKELARIJ VAN SIGARETTEN PAPIER Jonge buitenlander aangehouden Ambtenaren van invoerrechten en accijn zen te Amsterdam hebben Zaterdagnacht een jongen Duitscher aangehouden, die met den nachttrein aan het Centraal Sta tion te Amsterdam was aangekomen en van Weert af, waar hy in den trein was gestapt, als smokkelaar was gesignaleerd. De man werd in 't bezit gevonden van koffers, die 3400 boekjes met sigaretten papier bevatten, waarop geen invoerrech ten waren betaald. Hy is aan het bureau Warmoesstraat te Amsterdam ingesloten en daar hy hier te lande geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, nog gisteren voor den Officier geleid. De smokkelhandel in sigarettenpapier tiert den laatsten tijd welig. Voornamelijk van België uit worden groote hoeveelheden sigarettenpapier met vrachtauto's of langs anderen weg over de Nederlandsche grens gebracht, waar han delaars gereed staan om dit goed per trein of auto naar de groote steden te vervoeren, waar het van de hand wordt gedaan. In de treinen wordt derhalve door de Rijks ambtenaren duchtig opgelet, en zoo kon den zij ook ditmaal wederom een succes boeken. Bij het onderzoek is nog gebleken, dat de aangehouden Duitscher op een spoor- abonnement reisde, dat hem niet toebe hoorde. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMT. MAATSCH. NEDERLAND. MADOERA (thuisr.) pass. 18 Januari te Gibraltar. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN, Kaapstad-Batavia vertr. 18 Jan. van Mauritius. VAN REES vertr. 18 Jan. van Sydney n. Saigon. BOLLAND-AMKRIKA-LLfN. DAMSTERDIJK, Rott. naar Vancouver arr. 18 Jan. te Willemshaven. DRECHTDIJK, Pacifickust naar Rotter dam arr. 17 Jan. te Vancouver. VOLENDAM vertr. 19 Jan. van Rotter dam naar New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (uitr.) pass. 19 Jan. Ouessamt. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 19 Jan. Finistere; 20 Jan. nam. 6 uur te Cowes en 21 Jan. 's middags 12 uur te Rott. verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALWAKI (thüisr. vertr. 18 Januari van Buenos Aires. STOOMVAART MIJ. OECEAAN. LA OME DON, Ja va-Amsterdam vertr. 18 Jan. van Penang. PERSEUS, Japan-Rotterdam, vertr. 13 Jan. van Sjanghai. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY arr. 18 Jan. van Rot terdam te Penarth. JONGE JACOBUS, Carthagena naar Londen-Rott., pas.s. 18 Jan. Gibraltar. JONGE JOHANNIA 19 Jan. Dover gep. Leith naar Barcelona. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ (Holland—Afrika Lijn). BOSCHFONTEIN (thuisr.) aerr. 19 Jan. ie Kaapstad. (HollandAustralië Lijn) GROOTEKERK (ukr.) arr. T9 Jan. te Sydney. (HollandBr. Indiö Lijn). MELISKERK (uitr.) arr. 19 Jan. te Bom bay. (HollandOost Azië Lijn). ZUIDERKERK (thuisr.) vertr. 18 Jan. v. Marseille.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9