26ste Jaargang No. 8018 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZATERDAG 19 JANUARI 1935 Sa £eki&eh£(3ou/te!/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel I Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE- ILLUSTREERD ZONDAGSBLAD. V Overheids- en particuliere liefdadigheid. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van een circulaire van den Minis ter van Sociale Zaken, waarin wordt mede gedeeld, dat de particuliere liefdadigheid, indien zij aan een ondersteunde inciden teel in geld of in nat/ura hulp wil bieden, daarover in overleg moet treden met de plaatselijke organen dier steunverleening. Giften, die aldus met voorkennis van en in overeenstemming met deze autoriteiten worden verstrekt, zullen niet van het steunbedrag worden afgetrokken. Het „Over. Dagblad" schrijft naar aan- lijding van deze circulaire: Wij kunnen deze regeling niet toe juichen. Moet de overheid dan aldus haar hand steken ook in de particuliere lief dadigheid? Moet de administratie, dat knarsend toestel, dat zooveel fyn maalt, ook daarmede zich gaan bemoeien? Het komt ons voor, dat- de overheid de particuliere liefdadigheid in dit ver band niet moest willen kennen. Wat zou het in 's hemelsnaam voor onheilen kunnen medebrengen wan neer de christelijke naastenliefde, die den werklooze bijspringt eens een keer „te veel" goedheid aan den dag legde. Wanneer, met andere woorden, hier of daar de ware toestand niet zoo „erg" zou zijn, als zoowel de steunge vende overheid alst die liefdadige par ticulier zouden veronderstellen? Er zijn op het oogenblik duizenden gevallen, waarin de particuliere lief dadigheid het „te kort" mede helpt aan vullen. Het zal een ontzaglijke rem worden, wanneer men, van plan, een persoon, een gezin te helpen, eerst naar een ambtenaar zal moeten om „overleg" te plegen. Maar bovendien de overheid moet zich niet in alles steken, het is waar lijk al meer dan erg genoeg met al de inmenging gesteld, dat het waarlijk on draaglijk wordt, wanneer men van zijn armencenten ook nog rekenschap moet gaan afleggen. Wat aan den arme en hulpbehoevende wordt besteed is in het algemeen altijd te waardeer en, ook al komt het ooit verkeerd terecht. Sint Franciscus gaf zelfs aan struik- roovers een werklooze, die wat van een particulier extra ontvangt, zelfs al zou die particulier een vereeniging zijn, is nog lang geen struikroover! Wij geven hier een meening van een katholiek blad, waarin oi. heel veel waars ligt: De overheid mag zich niet te veel bemoeien met de particuliere armen zorg, en: 't is gauw te veel! Wij willen vertrouwen, dat de betrokken autoriteiten in deze met héél veel tact en héél breed inzicht zullen optreden en han delen. Dan alleen kan het vereischte over leg nuttig of althans niet schadelijk zijn voor de mooie zaak der particuliere lief dadigheid! DE ZIEKTE VAN MGR. SCHIOPPA. Algeheele verbetering. In den toestand van den Internuntius Mgr. Schioppa is thans een duidelijke ver betering ingetreden. De koorts is verdwe nen. De verschijnselen van de dubbelzin nige longontsteking verloopen in gunstigen zin. Hoewel de hartwerking krachtiger wordt, voelt de patiënt zich nog zeer zwak. Gistermorgen heeft Z.H.Exc. Mgr. Aen- genent aan den patiënt een bezoek ge bracht; in den loop van den dag heeft de Pauselijke Nuntius te Brussel den zieke bezocht. EEN DOODENRIT IN DEN WIERIN- GERMEERPOLDER VIER DOODEN ÊN DRIE GE WONDEN BIJ AUTOBOTSING Gistermiddag om kwart voor vier is ter hoogte van den Wieringerwerf in den Wie- rin germ eerpolder een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogenblik kwam met vrij groote snelheid men spreekt zelfs van een snelheid van 95 K.M. een personen auto aanrijden, waarin vijf kooplieden ge zeten waren, die terugkeerden van de vee markt te Leeuwarden, waar zij zaken had den gedaan. Op hetzelfde moment naderde een auto uit de richting van Slootdorp, waarin twee chauffeurs van de garage De Haan uit Hypolitushoef zaten. Het uit zicht ter plaatse is niet bijzonder goed en wordt belemmerd door eenige kantoorge bouwen, welke zich daar bevinden. Deze omstandigheid, gepaard gaande met de groote snelheid van de auto der veekoop lieden zal wel de oorzaak geweest zijn, van het feit, dat beide auto's op het kruispunt der beide wegen met groote kracht op el kaar botsten. De uitwerking was verschrik kelijk. Beide wagens werden totaal ver woest en uit de puinen haalde men de lij ken van drie der veekooplieden, terwijl een vierde koopman zwaar gewond bleek te zijn en de vijfde iets minder ernstig. Ook de twee chauffeurs uit den anderen wagen hadden verwondingen opgeloopen. Dokter Hoogkamer uit Middenmeer, die spoedig ter plaatse verscheen, verleende de eerste hulp, terwijl ook burgemeester Pe ters, van Medemblik weldra aanwezig was. Uiteraard was de opwinding, die dit ern stig ongeluk gewekt heeft, bijzonder groot en was het zelfs in den aanvang niet mo gelijk de indentitelt van de slachtoffers nauwkeurig vast te stellen. Wel bleek, dat de kooplieden uit Den Beemster afkom stig zijn. Nader vernemen wij, dat de dooden zyn C. Schreuder uit Watergang, lid van den gemeenteraad van Landsmeer, E. Hooyberg uit Purmerend, KI. Box uit Ilpendam, en voorts G. Kleiterp uit Midden-Beemster, die den wagen bestuurde en een ernstige schedelbreuk had bekomen. Tijdens het transport naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hij aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. Hoewel aanvankelijk gedacht werd, dat zich in de auto met de veekooplieden vijf personen bevonden, bleek later dat het aantal inzittenden van dezen wagen vier bedroeg. De beide per sonen uit den anderen wagen zijn er goed afgekomen. Hiervan werd J. C. Koegelberg licht gewond, terwiil de andere, G. Hoek stra, ongedeerd bleef. Wat de juiste toedracht van het ongeluk betreft is uit het onderzoek, dat de burge meester van Medemblik, de heer P. C, J. Peters, die zich onmiddellijk, vergezeld door dokter de Kruyf, naar de plaats des onheils begaf, heeft ingesteld, komen vast te staan, dat de auto, die uit de richting van Den Oever naderde, een buitengewoon groote snelheid had. Getuigen schatten haar op 80 a 90 K.M., de snelheidsmc^r stond op 95 K.M.! De andere wagen had een vaart van 45 a 50 K.M. en had op het kruispunt den voorrang. Het uitzicht ter plaatse, was volgens genoemden burge meester, met wien wij kort na het ongeluk een onderhoud hadden, niet zoo slecht. Voertuigen, welke elkaar naderen kunnen elkaar op 50 a 100 Meter zien aankomen. De burgemeester heeft zich hiervan over tuigd, door met dokter De Kruyf de proef te nemen. Het is niet uitgesloten, dat het uitzicht eenigszins werd belemmerd door eenige parkeerende auto's, welke voor het kantoorgebouw der cultuurmaatscahppij stonden. De auto uit Hippolytushoef had den voorrang en de bestuurder rekende er op, dat de andere auto vaart zou minderen, hetgeen echter niet is gebeurd. De wagen, die van zwaardere constructie was dan die, welke de aanrijding veroorzaakte, werd daarop door den rechtervoorkant van de zen laatsten in den linkerflank aangereden. De auto uit Hippolytushoef vloog tegen een dikke paal van 't electrische net, welke af knapte en buitelde vervolgens in de langs den weg loopende sloot, waarin slechts weinig water stond. G. Hoekstra wist ty- dig uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Zyn metgezel, J. C. Koegel berg. slaagde er spoedig in zich te bevrij den en had, zooals gezegd, slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de veekooplieden sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Een omwo nende verpleegster kwam dadelijk toeloo- pen en heeft gedaan, wat zij kon om de eerste hulp te verleen en. Ook andere per sonen snelden van alle kanten toe. De dok toren Hoogkamer .uit Middenmeer en Bee- ker uit Hippolytushoef waren eveneens spoedig ter plaatse. Zij konden niet anders dan den dood van de drie veekooplieden constateer en De toestand van den vierden STADSNIEUWS DE KJK.O.-BOYS IN LEIDEN. Het is geen vraag meer of de KJt.O.- boys gezien zijn in Nederland. Hier volgen de getuigen: Den Haag, Maasbode: Het was weer een volle Dierentuinzaal in den Haag het applaus nam op het laatst ovationeele vor men aan. Residentiebode: Wie Zondagavond in den Dierentuin meegezongen en meege- lachen heeft en nu nog zou blyven bewe ren, dat een andere omroep ons op dit ge bied iets te bieden heeft wat wij bij onzen omroep missen, die kerel moet wel ziende blind en hoorende doof zyn, ofwel zoo'n conservatief type, dat te zeer verstrikt is in de idéés fixes om zich nog nooit een nieuw inzicht te kunnen eigen maken. Utrecht. Utrechtsche Courant: De be langstelling was zóó enorm, dat, zoowel op het podium als in de zaal, eenige tiental len stoelen moesten bijgezet worden hun talrijke dwaze invallen waren aanlei ding tot even zoovele lach-salvo's. Utrechtsch Dagblad: Een record aantal toehoorders; vaardige musici en moderne dansmuziek; na elk nummer ging er een golf van geestdrift door de zaal. Centrum: Ruim 2000 enthousiasteK.R. O.-vrienden vulden de Tivoli-zaal. De kunst van P. L. c.s. werd dus wel zeer op prijs gesteld. Rotterdam. Maasbode: P. L. met zijn K. R.O.-Boys! Namen die klank en bekend heid genoeg bezaten, om de groote zaal van K. en W. tot in de uiterste hoeken te doen volstroomen met enthousiaste K.R.O.- vrienden het is een onvergetelijke avond geworden. Concerten, waarop 1800 menschen ver schijnen, behooren tot de zeldzaamheden. We beleefden zulk een zeldzaamheid. Hengelo. De Twentsche Post: Staande werd het gezelschap een ovatie gebracht. Overduidelijk bleek uit welk een uitstekend materiaal de K.R.O.-Boys zyn samenge steld. Maastricht Limburger Koerier: Ver wachtingen ver overtroffen. Van heel de muzikale vertolking kan gezegd, dat zij in den goeden zin geraffineerd was. Waarlijk, de K-R.O.-Boys zijn artisten, die menig gezelschap zou wenschen te bezit ten. Musici van Maastricht onder het ge hoor aanwezig, hebben dit met genoegdoe ning mogen constateeren. (Henri Hermans). Rotterdam. De Volkskrant: Reeds da genlang was de grootste zaal van Rotter dam, het Gebouw v. K. en W. uitverkocht en moesten honderden teleurgesteld wor den. Het is ook geen vraag meer of de K.R.O.- Boys gezien zijn in Leiden. De kaarten van 1 zijn reeds alle verkocht Wie nog een plaats wil hebben, moet zich haasten! Morgen (Zondag) plaatsbespreken aan de Stadsgehoorzaal van half twaalf tot half één. (Niet zooals in de K.R.O.- Gids staat van 46, dit is abuis). Kaarten verkrijgbaar aan de bekende adressen: Mevr. Huybers, Haarlemmerstr. 123, tel. 2889; mej. v. Deene, Breestraat 12, tel. 123; te Leiden-Zoeterwoude (Leider dorp) mej. Raaphorst, Hooge Rijndijk F 40 en te Oegstgeest bij den heer J. v. d. Poel, Prins Hendriklaan 5. Zondag dus van half 12 tot half 1 plaats- bespreken a 10 cents. De baten zijn voor de Kath. Kinderuit zending in Leiden. Kap. W. J. V. HESSING, Voorz. Kinderuitzend. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Prijsvraag voor een reclame-optocht. De lustrumcommissie heeft onder de le den en oud-leden van het Leidsch Studen tencorps een prijsvraag uitgeschreven voor het teekenen van een reclameplaat. Hierop moeten de woorden „Lustrum Leiden, Landjuweel en Vos Reinaerde" voorkomen. Bovendien moet het onderwerp van de teekening betrekking hebben op het land juweel en het tooneelstuk van den Vos Reinaerde. De inzending sluit 1 Maart a^. Dr. J. C. M. Timmermans t VOORNAAMSTE NIEUWS. inzittende was hopeloos. Met een weldra gerequireerde ziekenauto is de man naar Alkmaar vervoerd en tijdens het trans port, zooals reeds in aen aanvang gezegd, overleden. De lijken zijn ondergebracht in het kan toorgebouw ter plaatse. De plek van het ongeluk is gelegen nabij De Terp. De beide auto's zijn in beslag genomen. De bestuur der van de auto, welke werd aangereden, heeft nog verklaard signalen te hebben ge geven. De slachtoffers waren allen van middel baren leeftijd en gehuwd. In den afgeloopen nacht is ten zijnen huize te Oegstgeest, waar hij sedert het ne- derleggen van zyn ambt woonde, in den ouderdom van 67 jaar overleden dr. J. C. M. Timmermans, die vorig jaar onder tal van blijken van belangstelling zyn veertig jarig jubileum als arts hier ter stede mocht herdenken. Dr. Timmermans was een zeer bekwaam en bemind arts, die velen in zyn langdu rige practijk aan zich heeft weten te ver binden. Zonder ook maar eenigszins op den voor grond te treden ging dr. Timmermans zyn weg, maar zyn groote verdiensten voor mensch en maatschappij bleken wel zeer duidelijk bij de viering van zijn jubileum, vorig jaar 2 Februari. De hem toen zoo van vele zijden toege- wenschte rust is niet van langen duur ge weest. Jacob Casper Maurits Timmermans werd den 8sten Mei 1867 te Leiden geboren. Na gedurende eenige jaren als assistent werkzaam te zijn geweest bij wijlen prof. Iiterson, promoveerd de heer Timmer mans op 26 Februari 1897 tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „Bij dragen tot de chirurgie der lever en der galwegen". Dr. Timmermans was een van Leiden's meest bekende huisartsen. Heeft hij deze bekendheid door zijn langdurigen arbeid onder de burgerij verworven, even groot was zyn werkzaamheid op uitgebreider terrein. Vele jaren was hy voorzitter van de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis, welker E.H.B.O.-cursussen hij leidde voor welke werkzaamheid hij tevens onderscheiden werd. Dr. Timmermans is voorts op verschil lend maatschappelijk terrein werkzaam ge weest. Hij fungeerde als voorzitter van de voormalige commissie, belast met het af nemen van het examen der verpleegsters van het Acad. Ziekenhuis, terwijl hy te vens zitting had in den kerkeraad der Waalsche Gemeente. Hij was voorzitter geweest van het col lege van commissarissen der Mij. van Toon kunst en was regent van het Pieter Lori- dans- en het Jean Michelshofje. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Dinsdag te 12 uur plaats hebben op de begraafplaats „Rhijnhof". DERDE LUSTRUM LEIDSCH POLITIE-MUZIEKGEZELSCHAP. Zooals reeds eerder gemeld, zal het Leidsch Politie Muziekgezelschap op 23 Januari haar derde lustrum herdenken. Ter gelegenheid daarvan zal Dinsdagavond van 79 uur een receptie worden gehou den in den foyer van „Den Burcht". Maandagavond zal ter inleiding van het jubileum een muzikale rondgang door de stad worden gemaakt, waarbij de route is als volgt: Vertrek 7 uur vanaf Bureau van Politie, Langebrug, Steenschuur, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Kalvermarkt, Haarlemmerstraat, Mare, Oude Singel, Beestenmarkt, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein; terug: Stations weg, Steenstraat, Morschstraat, Morsch- weg, Rijnzichtbrug, Haagweg, Noordeinde, Rapenburg W., Kloksteegbrug, Rapenburg O., Breestraat, Steenschuur, Langebrug, Zonneveldstraat. BUITENLAND. De Saar-troepen vertrekken 1 Februari. (2e blad). Opnieuw een interview met Hitier. (2de blad). BINNENLAND. Vier dooden en eenige gewonden bij een autobotsing in den Wieringermeerpolder. (lste blad). Overleden is dr. J. C. M. Timmermans, (lste blad). Geen overeenstemming op de vergade ring van aandeelhouders der N. Z. H. T. M. (lste blad). DIES DER UNIVERSITEIT Evenals de vorige jaren heeft de onmo gelijkheid om bij de rectorale oratie, welke op 8 Februari in het Groot-Auditorium der Universiteit alhier zal worden gehouden, aan alle belangstellenden een plaats te ge ven, den Academischen Senaat genood zaakt een regeling te treffen, waarby slechts zy, die voorzien zijn van een per soonlijke toegangskaart, zullen worden toegelaten. De uitnood i gin gen aan hen die daarvoor in de eerste plaats in aanmerkng komen, zyn verzonden. Het spreekt vanzelf dat met bij den prosecretaris van den Senaat (prof. dr. N. J. Krom, Witte Singel 18), in komende aanvragen om een toegangskaart voor niet-genoodigden, zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden, maar de geringe ruimte in het Groot Auditorium verbiedt ten deze al te optimistisch te zyn. Wat de studenten betreft, zyn maatre gelen getroffen, opdat de leden van het Leidsch Studentencorps, van de V.V.S.L., van de Unitas Stud. Lugd. Bat., van Sanc- tus Augustinus, van de Indologen vereen i- ging en van de Soc. Stud. Ref. bij de be sturen dier corporaties kaarten kunnen verkrijgen, voor zoover de voorraad strekt Niet bij een dier corporaties aangesloten studenten kunnen op vertoon van hun in- schryvingsbewijs een toegangskaart ver krijgen bij het Bureau voor Inlichtingen en Inschrijvingen der Rijksuniversiteit Academiegebouw (boven), eveneens voor- zoover de voorraad strekt. *N OUD-HOLLANDSCHE KERMIS. In het Clubhuis „St. Antonius" werd gis terenavond de Oud-Hollandsche kermis geopend ten behoeve van het mannelijk jeugdwerk in de parochie van O. L. Vr. On bevlekt Ontvangen (Hartebrug). Het geheele clubhuis is herschapen in een formeeLe kermis. De geheele ruimte is ingenomen door allerlei gelegenheid tot vermaak, zoodat men het clubhuis in z'n ware gedaante moeilijk zal kunnen her kennen. Toen te half negen de zaal zich langza merhand met vele belangstellenden had gevuld, nam de zeereerw. Pater J. Smits O.F.M. het woord. Zij neer w. heette de aanwezigen van harte welkom. Spr. verheugde er zioh over, dat zoovelen aan den oproep van de commis sie gevolg hebben gegeven, waarin zeer zeker een belofte ligt voor het welslagen van deze kermis. Gezien de ongunstige tijdsomstandigheden is ernstig de vraag overwogen of deze kermis met redelijke kans van slagen moest worden gehouden. Gezien echter de noodzakelijkheid om de finantiën te versterken en rekening hou dend met het enthousiasme van de oom missie, is tot het houden van deze kermis besloten. Spr. bracht dank aan allen, die door hunne gaven of medewerking tot een gunstig resultaat hebben willen bij dragen. Dat het er vroolyk toegegaan is, laat zich begrijpen. Al dadelijk zat de stemming er in. Er werd gevlogen, geschoten, de vroolyke keu ken bood al snel een scherfachtige aan blik. Japie Rikketik stond niet stil. Spij kers met koppen werken geslagen. Er werd gehengeld met en zonder succes. De Waarzegster voorspelde uitstekend. Ook de poffertjes hadden gretig aftrek. Croquetten konden wegens de Vrijdag nog niet verstrekt worden. Hedenavond warme en versche voorradig. Het begin i6 er dus. Zorgt U voor een goede voortzetting en een uitstekend slot. Komt allen even kijken, het is de moeite waard. Uw zoo noodige tegenwoordigheid en financieele steun, die niet zoo groot be hoeft te zijn vele kleintjes maken een groote zal aan de leiders, de jongens een nieuw enthousiasme geven om hun werk met hart en ziel te blij ven voortzetten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1