Groot paar voor leidsclie bevolking ZATERDAG 19 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 AFDEELING LEIDEN R. K. D10C. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mejuffrouw LAURA WERY, Pieterskerkkcorsteeg 15, Leiden; Zr. 1. VAN DEN ABEELEN, Willem de Zwijger laan 25. Ocgstgeest; Mevr. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Warmonderweg 37. STUDIE BIJEENKOMST IN HET „CENAKEL" TE TILBURG. Op 5, 6 en 7 Februari. Door de Fedèratie van R.K. Vrouwen bonden in Nederland zal op 5, 6 en 7 Fe bruari a s. in het „Cenakel" te Tilburg een studie-bijeenkomst worden gehouden, waar als algemeen onderwerp het „Vrou welijk Leekenapostolaat" zal worden ge houden. Hierbij zullen voordrachten worden ge houden over: „Leekenapostolaat" door prof. dr. P. H. de Jong, Geestelijk Adviseur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden. „Apostolaatsvorming" door Kap. H. Ter- voert, Geestelijk Adviseur van den R.K. Vrouwenbond, afd. Utrecht. „Apostolaatswerk van de Vrouwen in Nederland" door mevrouw F. Steenberghe- Engeringh, Voorzitster van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden. Het programma der drie dagen luidt: Dinsdag, 5 Februari. Aankomst om ongeveer 3 uur. 4.uur: Lof met Veni Creator. 4.30 uur: Opening. Wat is Leeken apostolaat? Prof. dr. P. H. de Jong. 7.— uur: Souper. 8.uur: Gedachtenwisseling. Woensdag, 6 Februari. 7.30 uur: H. Mls. 8.30 uur: Ontbijt. 9.uur: Leeken apostolaat, de consequentie van onzen godsdienst, Prof. dr. P. H. de Jong. 10.30 uur: Koffie. 11.uur: Gedachtenwisseling. 12.30 uur: Diner. 3.— uur: Wat moet nu de ■Vrouwenbond in Nederland gaan doen?, mevrouw F. Steenberghe-Engeringh. 4.30 uur: Thee. 5.— uur: Gedachtenwisseling. 6.30 uur: Lof. 7.— uur: Souper. 8.— uur: „Op reis in Zuifl-Amerika", Lezing met lichtbeelden, mevrouw F. Steenberghe-En geringh. Donderdag, 7 Februari. 7.30 uur: 'H. Mis. 8.30 uur: Ontbijt. 9.— uur: Aposto laatsvorming, kapelaan H. Tervoert. 10.30 uur: Koffie. 11.uur: Gedachtenwisseling. 12.30 uur: Diner. Lof. Vertrek. Alle leden van de afdeeling, die maar eenigszins aan deze bijeenkomst kunnen deelnemen, worden dringend uitgenoodigd hieraan gevolg te geven. De opgave tot deelname kan tot uiterlijk 25 Januari geschieden bij de afdeelings- secretaresse, mej. S. van Deene, Bree straat 12. De prijzen der deelneemsterskaarten be dragen: Cursuskaart: recht gevend op alle lezin gen, maaltijden en logies: voor leden van den R.K. Vrouwenbond: 8.75, voor niot- leden ƒ12. Dagkaart: recht gevend op lezingen en maaltijden van écn dag: voor leden: 2.50, voor niet-leden: 4. Lezingkaart: recht gevend voor één le zing 0.75. „SANCTA VERONICA". Dringende bede om hulp! Wij hebben op 't oogenblik groot gebrek aan een ledikant, beddegoed en dekens! Wie zou er zoo goed willen zijn, onze Ver. met een of ander te helpen? Ook een kin- derledikantje met toebehooren zou erg goed van pas komen! 't Is voor groote ge- zinr --n van Stille Armen, die er onbeschrij felijk treurig bijzitten. Misschien wil iede re huismoeder haar inventaris eens nakij ken of er soms iets overcompleet staat. Liefst zou gauw mogelijk. Alles kunt u la ten bezorgen Vinc.gebouw, Hoogl. Kerkr gracht 32, met vermelding dat 't voor onze Ver. is. Ook kan alles worden afgehaald en worden toezeggingen gaarne ingewacht oij oyae Presidente, mevr. Pollmann, N. Rijn 1 of aan 't secretariaat Mare 23. Dat de nood momenteel hevig is, bewijst wel, dat in de afgeloopen 2 weken 150 stuks kleeding zijn uitgereikt. Blijft ons dus, nu vooral, helpen opdat dit groot hiaat in de kast weder spoedig aangevuld is. Zonder de daadwerkelijke steun van vele Vrouwenbondsleden komen wij de winter onmogelijk door. Werkt dus hard voor ons, God zal 't niet onbeloond laten! Wij hopen dat er op de e.v. zitting 7 Febr. veel stuks gebracht zuilen worden en er nog méér materiaal gehaald wordt! 't Komt alles ten goede aan de Stille Armen! Het heerlijke Kerstfeest, Nieuwjaar en Driekoningen liggen weer achter ons. Fees ten die we allen op onze eigen wijze ge vierd hebben, menigeen in deze benarde lijden misschien alleen op geestelijke wij ze, en moeten daarom des te beter en in tenser omdat nu eenmaal de uiterlijkheden van een feest ons zoo gemakkelijk aftrek ken van de werkelijke beteekenis, die het voor ons behoorden te hebben. En toch hoop ik, dat juist in deze kommervolle tij den, de voorbereidingen tot het vieren, speciaal van het Kerstfeest, hun uitdruk king gevonden hebben in het zorgen voor de minderbedeelden, in het brengen van wat vreugde door mateneele gaven, die de bereidheid om het geestelijke, innerlijk te beleven, zoo vergemakkelijken! Een koude haard, een ongedekte tafel, een leege kast, hunkerende kinderoogen en het weten van overvloed daar buiten, zijn niet geschikt, het „Vrede op aarde" als een balsem in de zielen te doen naderdalen. Bedenken we dat ook in de nog komende maanden, nu door de triestheid daar buiten het vele tekort binnenshuis, zooveel inten ser gevoeld wordt. Dan zal het „Vrede op aarde allen men- schen die van goeden wille zijn" een le vende werkelijkheid worden. Er dreigt groot hygiënisch gevaar als Uw oude stofzuiger defect raakt en U geen geld disponibel heeft om een nieuwe te koopen. Gezinsoorlog is niet ondenkbaar bij verschil van meening over huurkoopsysteem Een gezonde en goede oplossing is een „Primo" te huren van de StOizuiger Centrale HAGEMAN, Korevaarstraat 7, Telet. 2945, voor 60 cent per week zonder langdurige verplichting en gratis onderhoud. pelijk en cultureel gebied, zoo doelbewust 't liefst, dat het de bezielende geestdrift wekt bij de leden, die op hun beurt weer anderen tot het goed mogen brengen. Doelbewust lidmaatschap is zulk een mooi woord. Maar het kan een ijdel woord zijn en een leeg gebaar worden, als de leden niet meedoen. Voor de Kerk en voor de maatschappij wilde Kloping zijn menschen hooger op voeren. Hij koos geen lange formules of een puntige speech, maar hij nam de kracht aller beschaving, het gezin, als hoeksteen bij dat bouwen. Nemen wij dit van hem over als doelbe wuste" leden der Kerk, als meewerkende Gezellen, maar niet minder als echte lid maten van onze katholieke gezinnen. Zijn die sterk, dan pas groeit de Kerk. S. M. MISBRUIKTE VRIJHEID. Vorige week schreven wy eenige bemer kingen over onhoudbare toestanden inzake lectuur en film. Dat een zedelooze stroom ongehinderd veler zielen kan bezoedelen is wel zeer bedroevend en dwingt tot ac tie, speciaal te voeren door de katholieken. En in deze kwestie bevinden we ons in goed gezelschap, want niemand minder dan Pater Rutten, fid van de Belgische Senaat, heeft deze urgente kwestie aangeroerd bij de begrootingsdebatten van het vorig jaai^. En hij zei o.m., dat de kwestie van vrijheid voor drukpers niet mag opgevat worden als vrije aanslag op het ziele-levèn der kin deren, want zooiets is een misdadige opvatting. De drukpers is ook in ons land vrij, maar die vrijheid brengt verantwoording mee. Is men zich daar voldoende van be wust? Wij overdrijven niet als we zeg gen: een klein percentage kent verant woording, doch bedroevend vele persen leveren producten zoo intens-laag, dat het om te walgen is. En is dat niet strafbaar te stellen? Och ja, we weten wel hoe verschillende landgenooten zullen reageeren. Vooral die beginselloozen. Maar laat ze toch schreeu wen en storen we ons nu eens niet aan dat geheul van een soort vriendschap. Dit is zeker, de massa is christelijk en wil best meedoen en daarom is er wel de gelijk kans op een goede en glansrijke overwinning. Al genoeg terrein is prijs gegeven aan gewetenlooze winstjagers, nu moet eens getoond worden, dat een sterk gezag sterke daden stelt. Een terrein is dit speciaal voor besturen van land, provincie en stad. Maar ons volk kan alvast beginnen met al die rommel ab soluut te weigeren, Er is veel winst te ha len, als we maar willen. SEVERUS. PALADIJNEN. Dinsdagavond om 9 uur is de maande- lijksche bijeenkomst voor onze kern-leden. De laatste maal waren allen present en had alles een goed verloop. Nu \freer zoo? Paladijnen, doe-uw-best! INSCHRIJVEN VAN NIEUWE LEDEN. De inschrijving voor het lidmaatschap zal voortaan eens per maand gebeuren, op den derden Maandag. Alle aspiranten ko men te half negen bijeen in de Praesi- dentskamer. KORTE BERICHTEN. De agenda in „Leidsche Courant" en Kerkbericht staat er om gelezen te wor den. Leest die elke week en u vergeet niets. Het Kolpingsblad moet aan huis bezorgd worden. Wie het niet geregeld ontvangt moet dit melden aan vice-Praeses of Se nior. Voor een huldeblijk aan den oud-Cen- traal-Praeses, pastoor van Galen, is een mooi bedrag ontvangen. Aan alle gevers oprechte dankl De Jaarboekjes vinden hun weg bij onze donateurs en bij de leden Propagandisten, houdt vol! Nog enkele tientallen en we zijn er door. Roelofarendsveen verzocht my langs de zen weg mededeeling te doen van de te houden tentoonstelling. De St. Joseph's-Gezellen heeft in sa menwerking met de K.J.C. aldaar een ten toonstelling van bloemen en huisvlijt ge organiseerd van Donderdag 21 Febr.Zon dag 25 Febr. VERLOOFDENCURSUS. Zondag a.s. vanhalf 4pl.m. 5 uur zal in de zaal van de St. Joseph's-Gezellen een aanvang worden gemaakt met de cursus voor verloofden. De verloofden zoowel de jongens als de meisjes, die verleden jaar onze cursus volgden hebben een kennis geving ontvangen, op het wordt ook zeker gerekend. Maar laten dit jaar ook de an deren, zoowel, uit Leiden, als uit den om trek komen. Alle verloofden met hun meis jes worden dus verwacht. Zondagmiddag a.s. am half 4 in 't Gezel- lenhuis, Rapenburg 52, Leiden. KALENDER DER WEEK ST. PAULUS' BEKEERING N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Piefatie. ZONDAG, 20 Jan. Tweede Zondag na Driekoningen. Mis: Omnis terra. 2e gebed v. d. H. H. Fabianus en Sebastianus, Mar telaren. Credo. Prefatie v. d. AUerh. Drie eenheid. Kleur: Groen, Al is de Kerstkribbe weer verdwenen uit onze huiskamers en kerken, naar het voorbeeld van onze Moeder, de H. kerk, mogen wy toch den voor ons geboren Za ligmaker niet vergeten. De H. Kerk houdt ons voor te verblijden over Christus' 'ge boorte: „Dat de geheele aarde juiche en lofliederen zinge en Christus aanbidde" (Introitus) en „De Engelen des hemels met om. leven God, die Zijn Woord (Christus) heeft gezonden om ons van den ondergang te redden" (Graduale, Alleluja-vers). Wat heeft God toch veel voor onze zielen ge daan (Alleluja, Offertorium). Bidden wij om deel te hebben aan die vele vruchten der H. Mensjhwording: de vergiffenis der zonden (Stilgebed), de kracht om goede werken te doen zoo als het Epistel die op somt (Postcommunio; Epistel), in één woord om het hoogste goed van den Vrede vorst: de vrede des harten (Gebed). Wij kunnen deze niet genoeg te waardeeren gaven van Christus verwachten. Hij kan ze ons geven, Hij, die God is zooals het eer ste wonder zoo duidelijk leert (Evangelie) MAANDAG, 21 Jan. Mis v. d. H. Agnes, Martelares: Me exspectaverunt. Kleur: Rood. Als christinne moest Agnes voor den rechterstoel van de stadsprefect terecht staan. Eerst werd zij gevleid, daarna ge dreigd met martelingen, maar het bekoor lijke kind van dertien jaren bleef stand vastig. Zij werd veroordeeld tot de brand stapel; de vlammen weken echter terug en deerden haar niet. Omdat Agnes zoo stand vastig bleef, werd zijn tenslotte veroor deeld tot den dood. Met een zwaard zou baar keel doorstoken worden. Rustig hoor de Agnes het vonnis aan. Toen zij daar als een onschuldig lammetje midden onder het volk stond, weenden velen uit medelijden met het lieve kind. Zelfs de beul was zóó getroffen, dat hij weigerde zijn beulwerk te verrichten. Daarom sprak Agnes tot hem: „Waarom talmt gij? Vrees niet mij te doen sterven, want de dood is voor mij het be gin van een nieuw leven". Hierop ver mande zich de beul. Agnes bad nog even, boog het hoofd achterover en ontving de doodelijke steek. Een stroom van het zui verste bloed stortte zich over het lichaam van het kind. Dat was de wijding, waar door de Heer Jesus Agnes maakte tot Zyn bruid en bloedgetuige. H. Agnes, bewaar onze kinderen bij het ontluiken van het jonge leven voor de ontzettend vele gevaren, waaraan kinder lijke reinheid en onschuld is blootgesteld. DINSDAG, 22 Jan. Mis v. d. H.H. Vin- centius en Anastasius, Martelaren: Intret. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. WOENSDAG, 23 Jan. Mis v. d. H. Ray- mundus de Penuafort, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Emerentiana, Martelares; 3e ter eere van Maria. Kleur: Wit. UIT DE OMGEVING HTLLEGOM Geboren: Jantje d. van W. Frylink en J. van Biezen Jacobus z. van L. A. J. Stroombergen en M. van Kampen Catharina Maria d. van J. Kruthof en C. M. I^joij Maria Geertruida d. van T. A. van de Reep en P. H. A. van der Veldt Wilhelmina Adriana d. van W. Vermeij en P. A. van der Ham Hubertus Wil helmus z. van A. Brandsma en E. Terpstra Petronella Gerada d. van C. W. van der Ploeg en M. P. Berkhout Douwe z. v. D. de Wagt en A. Vledder. Ondertrouwd: J. J. Verlaan en G. Steekers. Getrouwd: G. Hoogkamer en H. Duijzers R. Moes en E. Schenk. Overleden: L. Lijten 65 j. m. Vertrokken: W. P. Lommerse en ge zin naar Bennebroek H. M. van Dorp naar Heemstede A. van Dorp, naar Heemstede J. J. A. Zwagerman naar Zaandam E. Schenk naar Castricum P. J. A. Versteege naar Heiloo J. Paul naar Dordrecht J. A. Wagemans naar Heemstede Wed. H. RodewykCozijn naar Bennebroek M. E. van der Steen naar Heemstede J. A. Geitenbeek naar Bloemendaal W. B. van Doorn en ge zin naar Alkmaar G. L. van Beek naar Lisse KI. Willemstein naar Lisse. Gevestigd: L. Dol en ichtge. Pr. Hendrikstraat 5 A. Huis en echtg., Sta tionsweg 52 J. L. van Soestbergen, B. Pontstraat 8 P. M. J. Tijssen en gezin, HaaNemmerstraat 36 W. KI van Rhee- nen, Brouwerlaan 49a C. Jansen, Loos- terweg II, 44 L. M. van Dreunen, Hof straat 38 H. L. J. Brinkman en gezin, Weeresteinstraat 120 J. Berkhout, Hoofd straat 158. OUD-ADE. Staatspartij. Op Maandag 21 Januari zal de-R.-K. Kiesvereeniging haar jaarver gadering houden des avonds half acht in café „Klein Rustoord". Het bestuur rekent op een goede opkomst, ook van de leden uit de Kaag, daar de besprekingen, die zullen worden gehouden, belangrijk zijn. In zijn jongelingsjaren beoefende de H. Raymundus met ijver en succes de rechts wetenschappen; hij behaalde de doctorale graad. Bij zijn wetenschap voegde hij groo te deugd. Op 45-jarigen leeftijd trad hij in de Orde der Dominicanen en onderscheid de zich vooral door zijn liefde voor de sla ven onder de ongeloovigen. Met den H. Petrus Nolascus stichtte hij de Orde van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven, na dat de H. Maagd hem, evenals aan den H Petrus Nolascus en koning Jacob I van Arragon in een visioen te kennen gegeven had, hoe aangenaam het haar was. Ray mundus overleed in 1275, byna 100 jaren oud. DONDERDAG, 24 Jan. Mis. v. d. H. Ti- motheus, Bisschop en Martelaar: Statuit. Kleur: Rood. Na een goed getuigenis over hem ver kregen te hebben, nam de Apostel Paulus op zijn tweede Evangeliereis Timotheus tot leerling aan, wijdde hem tot bisschop en plaatste hem aan het hoofd der Kerk te Ephese. Bij gelegenheid van een feest ter eere van de godin Diana is Timotheus ge- steenigd in 97. VRIJDAG, 25 Jan. Feestdag v. d. bekee ring v. d. H. Paulus. Mis: Scio. 2e gebed v d. H. Petrus. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Wit Het Epistel geeft het verhaal van de blijde gebeurtenis, welke de H Kerk van daag dankbaar herdenkt. Hoe wonderbaar toch zijn Gods wegen! Een fanatiek kerk- vervolger wordt geroepen om Gods Kerk over de aarde te verbreiden! (Evangelie- reizen van St. Paulus). En voortdurend treedt de heilige Apostel nu nóg als leeraar der volken in onze kerken op (de Epistels). ZATERDAG, 26 Jan. Mis v. d. H. Poly- carpus, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Rood. Uit heidensche ouders geboren, ging Po- lycarpus in het jaar 80 tot het Katholicis me over. Hij had veel omgang met de Apostelen en ontving vele onderrichtingen v. d. H. Apostel Joannes, waardoor hij ver vuld werd met die geest van liefde, welke hij later als hoofd van de Kerk van Smyr na zou noodig hebben. Ongeveer in 95 werd Polycarpus tot bisschop van Smyrna aangesteld, welke Kerk hij 70 jaren be stuurde. Toen onder keizer Marcus Aure- lius een vervolging uitbrak, werd Poly carpus gevangen genomen en voor den pioconsul gebracht. Deze noodigde hem uit om Christus te verloochenen. Maar de heilige antwoordde: „Zes en tachtig jaren heb ik Hem gediend en nooit heeft Hij my eenig.kwaad gedaan, doch steeds goed. Hoe zou ik dan mijn God en Koning kun nen lasteren?" 't Gevolg was, dat Polycar pus op de brandstapel moest, maar de wind keerde de vlammen van hem af. Toen de heidenen zagen, dat het vuur hem niet deerde, lieten zij hem met het zwaard dooden. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG, Feest van de verloving van de H. Maagd met den H. Joseph. Mis: Sal ve. 2e gebed v. d. H. Joseph (als op 19 Maart); 3e v. d. H. Raymundus; 4e v. d. H. Emerentiana. Credo. Prefatie van Ma ria (invullen: En u om de verloving). Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. STOMP WIJK Tentoonsteling. Ijverig is er in de voorbije winteravonden gewerkt door de jongens van dg figuurzaagclub; doch niet alleen ijverig, ook heel mooi. Het bestuur van de K.J.C. meende er daarom goed mede te doen met van hetgeen er op dit ebied gemaakt is, een tentoonstelling te houden, om ieder de gelegenheid te geven eens te kunnen gaan zien dat figuurzagen niet louter een tijdverdrijvende bezigheid behoeft te zijn, maar ook zeer nuttig en leerzaam kan zijn. Zoo kunt u o.a. gaan zien om maar iets te noemen drie eigenhandig gemaakte geheel complete Kerststallen enz. Deze tentoonstelling wordt gehouden morgen, Zondag 20 Januari, in de Naai school bij de C. C. Zusters, en is geopend na de Hoogmis en van na de Vespers tot nalf zeven. De toegang is geheel gratis. Toon uw belangstelling en ga in den loop van den middag eens kijken; het is de moeite waard. Voor het beoordeelen van de werkstuk ken is een jury benoemd, naar wier oor deel de prijzen zullen worden toegekend. De uitslag hiervan worden bekend ge maakt op de K.J.C.-uitvoeringsavond op Donderdag 24 Januari a.s. Installatie Kruisvaart. Wordt morgen op den dag de tentoonstelling gehouden van het werk der figuurzaagclub, morgen avond in het Lof zal plaats hebben de in stallatie van de eerste groepen van de Kruisvaart en wijding van de K.J.C.-vlag. De leden van de St. Aloysius- en de St. Willibrordusban worden eraan herinnerd, dat zij om kwart vóór zeven aanwezig moe ten zijn. Alle K.J.C.'ers behooren zooveel mogelijk in het Lof aanwezig te zijn. Na het Lof komt de K.J.C. in het St. Vitus- huis bijeen. K.J.C.-uitvoering. Donderdag 24 Ja nuari a.s. zal er een K.J.C.-avond gehouden worden in de zaal van den heer J. Esveld, waarbij door K.J.C.'ers een tooneelstuk wordt opgevoerd in 4 bedrijven, getiteld: „Een jongen van karakter". Ouders, wier jongens lid zijn van de K.J.C. of behooren te zijn, of ook in de toe komst zullen zijn, dit is een belangrijke avond voor u. Nader bericht zal hierover nog volgen. Alleen zij nog medegedeeld, dat voor een ieder dezen avond toegankelijk is te gen een laag entree. INTERPAROCHIEELE DOELBEWUST LIDMAATSCHAP. Weet u, wat dat zeggen wil? De meeste menschen weten het niet. Ze zijn lid der Katholieke Kerk, gedoopt en gevormd, lid van alles en nog wat, abonné van ditjes en datjes en tochroomsch bij het vries punt. O ja, als er wat te doen is zie je ze erbij; als er te glorieeren valt met een roomsch succes zijn ze van de partij. Maar ook als er te verliezen is? Als we moeten roeien tegen den stroom in? Er is gebrek aan doorleefd katho licisme, een nijpend gebrek, Nog onlangs hoorden wij van een priester, die tot oor- deelen zeer bevoegd was, de opmerking: de massa is roomsch tot op hun huid, maar hun hoofd denkt neutraal en hun hart is half heidensch. Roomsch tot op hun huid, dat is een droevig verschijnsel van de hedendaagsche mentaliteit. En dat mag niet lijdelijk wor den aangezien, want dan kon onze room- eche burcht wel eens ineenstorten. Want we mogen ons niet ontveinzen, dat de sloo- pers reeds successen hebben geboekt in meer dan één land. Zou ooit een dwaling als die van Karl Marx successen gezien hebben, indien èlk volk zijn grootste cul tuurgoed, de godsdienst, had beleefd? Maar we sollen met het prachtwoord cultuur, als de innerlijke beschaving niet of niet voldoende aanwezig is. We worden immers niet getrokken door menschen, die op him visitekaartje dat rekbare begrip van een titel hebben. Neen, veelmeer gaat de echte sympathie uit naar de eenvoudigen, die de last van het leven aandurven in de kracht van Gods genade. Sprak Christus niet in Zyn, bergrede van een zaligheid voor de eenvoudigen van harte? Doelbewust lidmaatschap wordt ook ge vraagd in de Gezellenvereeniging. Wie lid wordt met het doel om rechten te hebben en niet om plichten te vervullen, die heeft geen begrip van zijn taak. Lid-zijn beteekent immers deelgenoot in iets, dus medewerker. Niet dus alles over laten aan een bepaald stel menschen, maar ook eens ongevraagd iets presteertn in het algemeen belang. En voorop dient te staan, dat ons Gezel- nlehuis het tweede thuis is. Het is strij dig met de idee van Kolping, als het ouderlijk huis niet de eerste plaats heeft in ons leven. Wie dan ook thuis een lastige is en daarbuiten de ge vierde, die beseft niets van het huiselijk leven. Zoo iemand moet noodzakelijk in de leer bij St. Joseph, die in droeve en in blijde uren de ongeschokte vader was in het mooiste huisgezin. Beseffen wij, katholieken, toch eindelijk eens, dat de opbouw van een maatschappij moet geschieden in den opbouw van het huisgezin. En daarom moet een goed ge zel die heilige famiile-gemeenschap hoog houden. Voor de nuttige besteding van den vryen tijd is het Gezellenhuis. Van daaruit wordt actie gevoerd op godsdienstig, maatschap-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14