ZATERDAG 19 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 wandelsport 30 KM. MARSCH VAN „DE BATAVEN". De inschrijving voor deze marsch vlot goed. Reeds een honderdtal inschrijvingen bereikten den secretaris o.a. zelfs uit Arn hem. Zij die nog moeten inschrijven naden wij aan het zoo spoedig mogelijk te doen. Inschrijvingen kunnen alsnog geschieden hij H. J. Averdiok, Oude Singel 148. Het parcours is als volgt: Start 12 uur vanaf het Gezelden'huis Pie terskerkhof vandaar Kioksteeg, Rapenburg, Noordeinde, Haagweg, Leidscheweg naar Voorschoten, Papenlaan, Rijksstraatweg volgen tot Rust en Vreug-cLlaan, Koekkoeks laan, Gr. Haasebroeksoheweg, Schouwweg, Kerkstraat, Katwijksche weg, Wassenaar, v. Zuilen Neijeveldstraat, Johan de Wit- straat, Lange Kerkdam, Café Den Deijl, al waar die verplicnte rust is. Vandaar Rijks straatweg langst de Haagsche schouw tot Rijnsburgehweg lingsaf Rijnziohtweg, Oran jelaan, Hofdijk, Warmonderweg, Rijnsbur- gerweg, Stationsweg, Steenstraat, Prinses- sekade, Rapenburg, Pieterskerkhof. ijshockey DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Nederland speelt den eersten dag tegen Hongarije. Te Davos heeft gisteren de loting plaats gehad voor de wereldkampioenschappen Ijshockey, welke heden aanvangen. De deelnemers zijn in vier groepen als volgt verdeeld A. Zwitserland, Nederland, Hongarije en Zweden. B. Duitschland, Frankrijk, Italië, Polen. C. Tsjecho-Slowakije, België, Oostenrijk, Roemenië. D. Canada, Letland en Groot-Brittanië. Het programma van den eersten dag luidt als volgt: 11 uur: ZwitserlandZweden (hoofd- baan), Tsjecho-SlowakijeOostenrijk (2de baan), RoemeniëBelgië (derde baan). 13 uur: DuitschlandItalië (hoofdbaan), NederlandHongarije (tweede baan). 14.30 uur: EngelandCanada (hoofd baan); PolenFrankrijk (tweede baan). De Engelschen waren gisteravond nog niet aangekomen. Men acht de kans voor Nederland, dat in een zeer sterke groep is terechtgekomen, uiterst gering Reeds voor de eerste match rekent men op een nederlaag, mede in ver band met hrt feit, dat de Hongaren over een zeer sterke voorhoede beschikken. Voor de eindwedstrijden is het volgende schema vastgesteld: Finalist Afinalist B; finalist Cfina list D enz. biljarten LEIDSCHE BIJARTBOND. De competitie. Ie klasse. De uitslag van den wedstrijd D.O.S. i—P. v. Cleef I luidt: B. Teegelaar (P. v. Cl.) J. Bruinninckx (D.O.S.) 300 177 22 21 43 23 13.63 8.42 G. M. Tegelaar A. Verstraalen 200 126 40 30 24 19 5 3.23 B. de Roo P. H. 200 46 10 19 36 9 10.53 2.55 P. v. Cleef 3 partijen gewonnen. D.O.S. 0 partijen gewonnen. 2e klasse. De uitslag van den wedstrijd D O S. 2a—T.O.G. 2b luidt: J. J. Mulder (T.O.G.) 56 39 8 1.43 H. Rietbergen (D.O.S.) 100 30 25 2.56 G. Bontje J. Chrispijn 74 100 33 33 10 21 2.24 3.03 J. Wassink res. A. Offenberg 54 100 31 31 10 10 1.74 3.22 D.O.S. 3 partijen gewonnen. T.O.G. 0 par tijen gewonnen. 2e klasse. De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef 2D,O.S. 2b luidt: C. v. Duyn G. Teegelaar 55 29 12 1.98 100 29 13 3.45 80 46 12 1.73 90 46 9 1.95 47 34 5 1 38 70 34 12 2.05 gewonnen. 0? O Q GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN W. v. d. Wilk N. v. V aider en 0 partijen gewonnen. wielrennen LEIDSCHE REN- EN TOER-VEREEN. „SWIFT". Morgen zal er een ontmoetingswedstrijd zijn op de hometrainers, tusschen de Goud- sche Wielervereeniging „Excelsior" en „Swift". Voor „Excelsior" zullen uitkomen J. C. v. d. Hoorn, E. Verwaal, P. v. d. Meer, J. Rietveld, J. v. d. Sloot en C. J. v. d. Hoorn. „Swift" neemt deel met de leden J. Riet broek, J. Riethoven, R. Riethoven, A. en C. v. Amsterdam en C. v. Ruiten. De wed strijden worden gereden op wegfietsen en gaat over 1 en 3 K.M. De club, die met drie renners den snel- sten tijd heeft over de 1 en 3 K.M. bij el kaar geteld, is winnaar. Als eerste prijs is daarvoor uitgeloofd een sportattribuut, als 2e pr. een medaille. De persoonlijke prijzen zijn: le pr. klau- wertak, 2e pr. gr. medaille, 3e pr. kl. me daille. Deze wedstrijden beginnen 10.30 u. in het clublokaal van den heer v. Meizen, N. Beestenmarkt 13. Als jury fungeeren de heeren P. P. de Jong, D. A. v. d. Kist en A. J. Graafmans. De Junioren rijden den eersten wed strijd eener competitie van drie ritten. De eerste wedstrijd gaat over 1 K.M. in De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester P. A. Colijn. Aanwezig alle leden. Na voorlezing van het gebed opende de voorzitter de vergadering met een Nieuw jaarsrede. Lichtpunten. Als wy, aldus spr., der goede gewoonte getrouw, niet willen nalaten een enkel woord te zeggen bij de opening van onze eerste raadsvergadering in 1935, dan doen wij dit, omdat wij gevoelen, dat, hoe moei lijk uwe en onze arbeid was en is en hoe donker de toekomst zich ook afteekent, er toch óók nog wel enkele lichtpunten in ons gemeentelijk leven zijn, waarop het goed Is, de aandacht te vestigen. Als zoodanig mag in de eerste plaats ze ker worden genoemd de saamwerking wel ke er gedurende het afgeloopen jaar tus schen uwen Raad en ons College bestond en ook, dat wij, dank zij die saamwerking, onze gemeentelijke huishouding in orde konden houden, zonder tot afbraak van wat met zorg was opgebouwd te moeten overgaan. Een derde lichtpunt is dat, dank zij de door de Regeering genomen maatregelen, mag worden verwacht dat de financieele toestand der woningbouwvereenigingen waarbij de gemeentefinanciën zoo nauw betrokken zijn, in nabije toekomst niet on belangrijk zal verbeteren, terwijl tot ver dere huurverlaging zal kunnen worden overgegaan. Een gezonde gemeente. De gezondheidstoestand in de gemeente was ook in 1934 gunstig te noemen. Een totaal van 150 sterfgevallen, wijst op het zeer lage sterftecijfer van ruim 8 per 1000. De bevolking welke door meerder ver trek dan vestiging verminderde met 68, steeg door het geboortesurplus met 284, zoodat de totale aanwas 216 bedroeg, ge vende per 31 December een bevolkings cijfer van 18444. Geen paniekstemming. De toestand der gemeentebedrijven Is u. zooals uit het verhandelde in de laatst gehouden raadszitting blijkt, niet onbe kend. En toch geven de jaarcijfers geen reden om ons in paniekstemming te bren gen. Liep het gasverbruik in 1933 met 9.6 pet. terug, voor het afgeloopen jaar was Uit cijfer 7.1 pet., een percentage dat misschien wel ligt beneden maar niet boven den te ruggang welke in het particuliere zaken leven valt waar te nemen. Bij het electriciteitsbedrijf steeg het aantal verbruikers van 3011 op 3140. De te ruggang in de stroomafname. welke 6.7 pet. bedroeg, is voor 100 pet. toe te schrijven aan mindere afname onzer groote indus trieën. Het waterverbruik was iets hooger dan in 1933, terwijl het grondbedrijf verkocht 4150 M2. grond tot een totaal bedrag van ƒ22.436.— tegenover 3487. M2. voor ƒ21.867 in 1935. Door B. en W. werd gedurende het af geloopen jaar vergunning verleend tot den bouw van 66 woningen, tegen 49 in 1933. Verlaging van gasprijs en belastingen. Voegen wij nu hier nog aan toe, dat tot een belangrijke verlaging van den gasprijs kon worden overgegaan en de belasting druk in geringe mate kon worden verlicht, dan meen ik te hebben aangetoond, dat wanhoopsstemming zeer misplaatst is, ook al houden wij met alle moeilijkheden ten volle rekening. De werkloosheid, het is u bekend, neemt eer toe dan af, verscheiden bronnen van inkomsten loópen terug, zoodat het ge meentelijk bewind met zéér veel beleid zal series. De versnelling is ten hoogste 100 inch. De uit te loven prijzen worden in het clublokaal bekend gemaakt. Aanvang van dézen wedstrijd is 9.15 uur. „NIEUW SWIFT». Morgenochtend zal bovengenoemde ver- eeniging een klassement-wedstrijd houden over 20 K.M. met 10 klassementen. Bijeenkomst om precies 9 uur bij Garage Latax, Narmstraat, terwijl de start plaats Vindt om half tien, paal H. R. De renner A. v. Amsterdam. Naar wij vernemen zal de Leiderdorp- sche wielrenner A. v. Amsterdam dit sei zoen met jien bekenden renner B. de Graaf uit Amsterdam gekoppeld worden. De Graaf was vorig jaar Ned. Kampioen achter motoren. Verschillende contracten zijn reeds in hun bezit. AUTOMOBILISME DE RALLYE MONTE CARLO. Kapitein Polis is te Napels gearriveerd en zal vandaar starten naar Monte Carlo, aangezien hij tengevolge van het Slechte weer is opgehouden en Palermo nu niet tijdig meer kan bereiken. Dit maakt een verschil uit van 800 K.M. Baron Taats van Amerongen is gisteren te Palermo aangekomen. Hij heeft met Ford cLen afstand Monte CarloPalermo in 56 uur gereden. Kapitein Fjsette eveneens met Ford is gistermorgen te Palermo aangekómen. De bemanning was zeer vermoeid in verband met de slechte weersomstandigheden on derweg. moeten worden gevoerd, vooral omdat wij rekening hebben te houden met de zeer beperkte mogelijkheden" welke een door werkloosheid getroffen gemeente als de on ze, nog gelaten worden. Wij gaan dus, Mijne Heeren, het nieuwe jaar in, niet met vertwijfeling, maar in het vaste vertrouwen, dat in Gods hand het wereldbestuur veilig is en dat wij, indien wij doen wat wij kunnen, op Zijn bij stand mogen hopen, waarom wij dan ook op deze eerste vergadering in 1935 u wil len wijzen op wat gebeiteld staat in het monument op den afsluitdijk: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Moge het u en ons gegeven zijn in het komende jaar in volle eendracht onze krachten te geven aan opbouwend werk voor onze gemeente. De heer Ruting beantwoordde namens den Raad 's Burgemeesters Nieuwjaars- wensch. lo. Voorstel van B. en W. inzake aan koop van effecten ten behoeve van het Waarborgfonds inzake woningbouw. Z. h. st. goedgekeurd. 2o. Voorstel van B. en W. inzake ad vies aan Gedeputeerde Staten tot nadere definitieve regeling van de bezoldiging der Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer Van Kleef kon niet zijn instem ming betuigen met deze regeling, waarbij de bezoldiging voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand begrepen is in het salaris van den ambtenaar ter secretarie. Spr. acht het juister, dat de ambt burg. st. een afzonderlijke bezoldiging genieten. De heer Boeren sloot zich bij deze mee ning aan. Ged. Staten hebben blijkbaar ook hun standpunt losgelaten. De voorzitter vond de salariskwesHe thans niet aan de orde. De salarissen zijn nog niet lang geleden in den Raad bespro ken. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. De verteringen in de stem- bureaux. 3o. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging der gemeente-begrooting voor 1935, in verband met opmerking van Gedepu teerde Staten. Ged. Staten willen aan de leden van de Stembureaux een presentiegeld doen toe kennen van ten hoogste 5.zonder eeni- ge andere tegemoetkoming. De heer Den Uyl vond de opmerking van Ged. Staten kleinzielig. De heer Van Kleef merkte op, dat de Kieswet bepaalt, dat de vergoeding der stembureaux vastgesteld wordt door den Raad. Practisch geschiedt het thans door Ged. St., die weigeren de betreffende be- grootingspost goed te keuren. Spr. stelt voor niet tot wijziging over te gaan. De heer Boeren acht de 50 pet. bezui niging, aangeprezen door Ged. Staten, zoo ingrijpend, dat hij Ged. Staten den raad zou willen geven: „Laat het uitvoeren in contra-praestatie". Ged. Staten dwingen hier om de post van 1000.tot de helft te verlagen. Toch stuit dit speciaal in deze uitgestrekte gemeente op groote bezwaren, wegens de moeilijkheid om de consumptie voor de leden aan te voeren. Spr. wilde de voorgestelde wijziging niet bits afwij zen, doch de post vaststellen op 750. Laat de Raad niet maar steeds ja en amen knikken op alles, wat Ged. Staten voor schrijven, doch wat meer ruggegraat ver- toonen. Dit zal zeker meer respect geven dan altijd instemmen. Ook de heer Ruting zag Vele bezwaren tegen de voorgestelde wijziging. De voorzitter achtte 't beste als de Raad zich met het voorstel van B. en W. (en Ged. Staten) niet kan vereenigen dat een amendement in den geest van het gesprokene door den heer Boeren wordt aangenomen. Het amendement-Boeren voor verte- ringskosten 750.uit te trekken werd aangenomen met 134 stemmen. Het aldus geamendeerde voorstel werd daarna z. h. st. aangenomen. 4o. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-begrootingen voor 1934 en 1S35. Z. h. st. goedgekeurd. 5o. Benoeming van den gemeente-secre taris. Benoeming van een gemeente secretaris. De heer Boeren sprekend namens de Katholieke fractie wilde eerst enkele algemeene opmerkingen plaatsen. Spr. had Een tweede opmerking wil spr. maken n.l. deze: dat aan zijn beschouwing geen enkele persoonlijke kant zit. Spr. is met deze aanbeveling niet tevre den niet om de namen, maar om de bij komstigheden. Boven deze aanbeveling had kunnen staan: de verkiezingen werpen hun schaduw vooruit. Het bevreemdde spr., dat op deze aan beveling geen A.R. candidaat stond, hoe wel spr. wist, dat er behoorlijke candida- ten van die richting waren. In verband met hetgeen ter oore kwam, heeft de Kath. fractie getracht de voorge schiedenis van deze aanbeveling te recon- strueeren. Blijkbaar heeft men het ge- wenscht geacht bij het naderen der ver kiezingen, dat het College van B. en W. blijft samengesteld, zooals het thans ia. De A.R. hebben een offertje gebracht al- thahs zoo meende spr.'s fractie het te zien - om zich bij de verkiezingen van de steun der Christ.-Hist. te verzekeren. De voorzitter protesteert tegen die uit lating. Samenstelling van het College niet juist. Omdat reeds verschillende malen In den Raad hel een en ander is losgekomen zelfs is van A.R. zijde destijds wel wat ge voeld voor een meer heterogene samen stelling van het dag. bestuur vond de heer Boeren deze voordracht opmerkelijk. Spr. meent hier „lucht" te hebben ge kregen van iets wat reeds meermalen mis prezen is, en steeds te misprijzen Is In 't algemeen belang. In tal van gemeenten van dezelfde hete rogene samenstelling is ook aan kleinere groepen aandeel gegeven in het dag. be stuur. Spr. zou het betreuren als ln deze ge meente alle posten door Christ.-Hist, zul len worden be2et. Ook de A.R. hebben nog niet zooveel ln de melk te brokken. Daarom zou spr.'s fractie de aanbeveling van een A.R. hebben gesteund. Mo|elijk is de aanbevolen oplossing ook niet de zuinigste. Wanneer in eigen corps de keuze was gevallen, zou een opschui ving hebben kunnen plaats vinden. Omdat spr.'s fractie in deze aanbeveling ziet een uiting van een verkeerd systeem, daarom kan de Kath. fractie zich met deze voordracht heel moeilijk vereenigen. Waarom het ambtenaren-corps gepasseerd? De heer Van Kleef achtte ook de aanbe veling te kort vóór deze vergadering inge diend. Zonder iets af te doen aan de be kwaamheid van de voorgedragenen, meent spr. toch, dat er onder de ambtenaren der secretarie ook wel geschikte candidaten waren. Waren de sollicitanten uit het amb tenaren-corps, volgens inzicht van B. en W., niet bekwaam? Het gesjacher in de politiek is van dit alles weer de oorzaak. De as. verkiezing van wethouders is hier bij naar voren geschoven. Geroep: Dat is niet waar! De heer Van Kleef zegt hier slechts te vertolken, wat hij in het publiék heeft ge hoord. Weth. Herngreen: Geen woord is er van waar! Ook de heer den Ouden toont veront waardiging. De voorzitter verzocht den heef Van Kleef geen onbewezen aantijgingen te lan- ceeren. De immuniteit van den Raad ls niet daarvoor om een ander deel van den Raad op de ziel te trappen. De heer Van Kleef zegt, dat hier de amb tenaren ter secretarie op de ziel worden ge trapt. Spr. acht de aanbeveling ook finan cieel ongunstig. De voorzitter bestrijdt met argumenten deze laatste opmerking. Een politieke voordracht De heer Den Uyl noemt d I een politie ke voordracht, wat spr. betreurt? Er zijn politieke benoemingen geschied, dL de ge meente thans nog meerdere duizenden kos ten. De partijen, die de meerderheid heb ben, zijn in 't bezit van de macht. Echter llaakt spr., dat deze macht wordt uitge oefend zonder rekening te houden met de zeer groote minderheid. Spr. had gaarne gezien, dat aan het ambtenaren-corps een plaats op de aanbeveling was gegeven. De heer Boeren bestrijdt de opmerking liever gezien, dat deze aanbeveling wat vroeger door. de Raadsleden was ontvan gen. Des te meer speet dit spr., omdat an dere fracties, die een vertegenwoordiger ln het dagelijksch bestuur hebben, reeds veel eerder op de hoogte waren. Dat deed onaangenaam aan. van den voorzitter over de „aantijgingen". Een reconstructie van een aanbeveling ii nog geen beschuldiging. Men moet den beste kiezen. I De voorzitter begon met te zeggen, dat er Conclusies zijn getrokken, waarvoor geen enkel feit aanwezig is. B. en W. heb ben alle besprekingen achterwege gelaten tot de sollicitanten binnen waren. Waar straks een zeer bekwame secretaris onze gemeente gaat verlaten, hebben B. en W. gezocht een bekwame terug te krijgen. Dot is gelukt, want een der aanbevolenen is een man, die in het geheele land een zéér goede' reputatie geniet. Dit is ook door geen der sprekers ontkend. Gezegd is, dat het College eenzijdig is samengesteld. Spr. meende, dat ook in 1it opzicht deze voordracht afwijkt. De voor- gedragene is van een andere richting dan de scheidende functionaris. Het trekken van conclusies moet niet worden het uiten van verdachtmakingen. Spr. laat dit verder rusten, omdat hij bo ven de partijen staat. Men heeft goede, betere en beste solli citanten; B. en W. hebben gekozen de beste. Als er een ambtenaar van de secre tarie gekozen was, zouden weer andere ambtenaren zich verongelijkt voelen. Daarom is het misschien beter een keuze buiten het corps te doen. B. en W. hebben gekozen den besten man en dat was hun plicht in het belang van de gemeente. Op schuiving van personeel zou geen bezuini ging brengen. Spr. merkt nog op, dat no. 2 op de voor dracht van een politieke richting ls, die tot de z.g. „minderheid" in den Raad wordt gerekend. Spr. zou echter willen afzien van alle politieke beschouwingen en raadt aan den besten man voor de gemeente te kiezen. De heer Boeren zeide natuurlijk geen bijval verwacht te hebben vóór zijn toe spraak. Het heeft spr. verwonderd, dat uit hetzelfde streven steeds dezelfde verschijn selen zich openbaren. In een vrij hetero geen samengestelde gemeente is te betreu ren, dat èn het dagelijksch bestuur èn de meeste voorname posten door één bepaal de richting worden bezet. De heer Don Ouden verklaart pertinent, dat er tusschen spr.'s fractie en de Christ- Hist. geen afspraak is gemaakt voor de toekomst. De heer Verdonk liet aich in denzelfden geest uit. De stemming. Hierna werd overgegaan tot de verkie zing. Gekozen werd de heer mr. Helmstrijd met 98 stemmen. Op den heer Veenhui- zen (commies ter Alphensche secretarie) werden 8 stemmen uitgebracht, hoewel zijn naam niet op de voordracht voor kwam. 6. Voorstel van B. en W. om hooger cre- diet toe ie slaan voor boordvoorziemng van de Ziende. Rondvraag. Z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. om den heer A. van Hoorn te benoemen tot agent der arbeidsbemiddeling op een jaarwedde van 900. Z. h. st. goedgekeurd. De heer Boeren verzocht om degenen, die bij de laatste brand werkzaam zijn. geweest en ondersteuning genieten, die verdiensten niet in mindering te brengen op de steun. Het zou schrijnend zijn, in vergelijking met „werkende" brandgasten. De voorzitter zegt, dat bij vorige bran den is besloten bij avond- en nachtwerk niets af te trekken. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, werd de vergadering gesloten. Wedden, dnt die ouwe juffrouw 't hoort, als die donderbus springt. (Humorist)* DE IUCHTR00VERS VAN HOITIKA. 121. Hij pakte het aan, het was een primitief mes. Hij had niets hooren komen en evenmin hooren weggaan, maar toen het Stil bleef begon hij te probeeren of hij de taaie vezels er mee kon doorsnijden. Het leek meer op zagen, maar al tastende merkte hij toch, <i£t er wel inkervingen kwamen. 122. Hij werkte daèrom ijverig door en na langen tijd, kon hij eenige stokken zoover uit elkaar buigen, dat hij er zich net tusschen door kon wringen. Nu stond hij buiten zijn kool, maar waar moest hij nu heeh? Het was pikdon ker, alleen de sterren flonkerden, maar daar had hij weinig aan. Weer voelde hij onverwacht een hand.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11