26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LEENING VAN 50 MILLIOEN VOOR BRUGGENBOUW VRIJDAG 18 JANUARI 1935 No. 8017 3)e ÊeidócHeSou^GMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitletafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 J GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ff M V De geloofsafval in onzen tijd. God wil der menschen medewerking tol uitbreiding van Zijn Rijk op deze wereld en maakt Zich als 't ware afhankelijk van die medewerking.... Dit is een van die mysteries van de God delijke Liefde en van de Goddelijke Wijs heid, welke wij met ons verstand niet kun nen omvatten in al haar breedte en leng te en diepte, maar welke wij toch vóór ons zien in de werkelijkheid van het leven rondom ons. Als wij spreken over de uitbreiding van Gods Rijk op aarde, dan denken nog zoo- velen uitsluitend aan de Missies in de verre heidensche landen. Zeker, wij moeten dan óók aan die Mis sies denken; Missie-ijver, daadwerke lijke Missie-ijver moet onder ons, ka tholieken, leven! Maar wy moeten dan niet uitslui tend aan de vreemde Missies denken. Wij hebben b.v. ook te vervullen een „missie", een zending in Leiden!.... Mogen wij 'ns een paar cijfers mededee- len uit een statistiek, die de Pastoor van de Haagweg-parochie te Leiden heeft ge maakt een paar ontstellende cijfers. Er zijn in de St. Leonardus-parochie 372 huwelijken, waarvan man en vrouw ka tholiek zijn, 372 gezinnen, die te zamen 1501 leden tellen. Daarnaast zijn er in de parochie 256 huwelijken, waarvan man óf vrouw kar tholiek zijn, dus gemengde huwelijken. Van de 256 gemengde huwelijken zijn er 64 met 206 Katholiek gedoopte kinderen en niet minder dan 192 met 276 niet Katho liek gedoopte kinderen. Dit zijn cijfers uit een der Leidsche pa rochies. Van de andere parochies hebben wij momenteel niet de cijfers, doch wij weten wel, dat die cijfers zeker niet zóó ongunstig zijn. Men mag uit de hierboven gegeven cijfers niet een beeld vormen van gehéél Leiden; hoewel ook de publi catie van de cijfers der andere parochies velen met verbazing en schrik zou slaan! Als wij de bovengenoemde cijfers be zien, mogen wij dan niet spreken, dat er ook in ons land in onze Hollandscne steden zyn verscheidene parochies met zulke cijfers ook in onze stad een „missie", een zending wordt gevraagd. In de heidensche landen is de missie voornamelijk gericht, om de heidenen, de dwalenden te brengen tot de Kerk. Hier moet de actie der Kerk óók op dat doel zijn gericht. Maar hier heeft Zij .bo vendien de groote zorg, om katholieken- zelf terug te trekken uit en te behoeden voor een verzinken in het ongeloof.... Ontzaglijk veel arbeid vraagt deze laat ste taak van priesters en van leeken. Van leeken, voorzoover deze gezamen lijk en ieder afzonderlijk op hun manier kunnen medewerken aan het apostolisch werk onzer dagen, in onze samenleving, die vol is van gevaren voor geloofsafval! De ouders moeten de grootste zorg aanwenden, om de geloofsafval inde toekomst te stuiten door in de gezin nen aan te kweeken, met onafgebroken toewijding, een echt katholieken geest, een katholieke sfeer.... Op den Katholiekendag van het Bisdom Haarlem in 1929 heeft onze Bisschop, Z.H. Exc. Mgr. Aengenent, aangegeven eenige middelen, om in het Katholiek gezien een Katholieke sfeer te doen heerschen. De Bischop hield toen zijn diocesanen o.m. het volgende voor; In de huiskamer een kruisbeeld of een beeld van het H. Hart; 's avonds gezamenlijk het avondgebed bidden; de ouders moeten den kinderen de cate chismus overhooren; de oudere kinderen moeten lid zijn van de Katholieke organsatie, waarvoor zij in aanmerking komen; in ieder Katholiek gezin een Kath. cou- TOLHEFFING VAN DE GROOTE RIVIERBRUGGEN. TOLHEFFING OP DE GROOTE RIVIERBRUGGEN WETSONTWERP IS VERSCHENEN Ingediend is een wetsontwerp inzake het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wij zen Naamlooze Vennootschap. In de Memorie van Toelichting zeggen de ministers van Waterstaat en van Fi nanciën onder meer: Evenals onder het vorige kabinet is de regeering ook thans overtuigd van het groote landsbelang, dat bevorderd wordt door versnelling van den bruggenbouw. De voorbereiding is nu zoo geregld, dat, als de geldmiddelen steeds te rechter tijd beschikbaar zijn, het volgende programma voor de voltooiing van de groote bruggen verwacht mag worden: datum van Plaats der brug. indienststelling Vianen zomer 1936 Nijmegen zomer 1936 Hedel najaar 1936 Moerdijk voorjaar 1937 Hendrik-Ido-Ambacht voorjaar 1937 Doesburg voorjaar 1937 Dordrecht i zomer 1937 Rotterdam najaar 1938 Krimpen a. d. IJsel najaar 1939 Deventer najaar 1940 Gorinchem zomer 1941 Om dit programma uitvoerbaar te maken zijn achtereenvolgens in korten tijd zoovele werken in uitvoering genomen, dat mocht de voor voltooiing van het geheele plar. van den versnelden brugbouw ver- eischte financiering niet slagen slechts voldoende mid leien zullen overblijven om de onderhanden werken te betalen. Dan kunnen derhalve geen nieuwe werken worden begonnen, voordat de in uitvoe ring zijnde zijn voltooid. Naast de voltooiing van de nieuwe brug gen is ook aanleg van nieuwe daarop aan sluitende wegen geboden, daar men mag verwachten, dat vergemakkelijking van het verkeer over de groote rivieren toene ming daarvan zeer zal bevorderen. De fi nanciering van den versnelden brugbouw moet dus niet alleen omvatten het be schikbaar stellen van de geldmiddelen voor de nog uit te voeren brugwerken. Dergelijk werkprogramma kan slechts verwezenlijkt worden, indien aan de ge wone middelen, welke jaarlijks voor brug gen- en wegenbouw kunnen worden be schikbaar gesteld, buitengewone worden toegevoegd. 's Lands financiën later echter niet toe daarvoor leeningen aan te gaan zonder dat rentebetaling verzekerd is door nieuwe bronnen van inkomsten, by voorkeur ver band houdende met het gebruik, dat van de werken, waarvoor geleend wordt, wordt gemaakt en in dit geval bestaande in een heffing van het verkeer, dat door de brug gen gebaat wordt. Ten einde' den eenen rivierovergang niet in voordeeliger condi tie te brengen dan den anderen, zal der gelijke financiering zich over alle rivier- overgangen moeten uitstrekken. Daarom is uitgegaan van de gedachte, dat men moet leenen voor alle overgangen, dus zoowel voor de bestaande als voor de in aan bouw zijnde en de no® aan te vangen Riiksbruggen over de groote rivieren. Het bedrag, dat reeds voor die bruggen is en nog moet worden uitgegegeven, be loopt ongeveer 50 millioen, waarvan tot einde 1933 ongeveer 14 millioen en in 1934 ongeveer 6 millioen. Indien een op zirh zelf staande financie ring der bruggen tot stand komt door 50 millioen (de bouwkosten der bruggen) op nieuw te leenen, zal 12 millioen worden rant, en uit iedere huiskamer geweerd het neutrale dagblad. Wij schreven in ons nummer van 12 Juli 1929 naar aanleiding van dit „program", den Katholieken in het Bisdom Haarlem voorgelegd door den Herder van dit dio cees: „Men leze en herleze het; we zouden wil len zeggen: men knippe het uit, om er te zyner tijd zichzelf en anderen aan te her inneren." Wy willen er nu nog 'ns 'aan herinneren. Mogen door alle Katholieke gezinnen die wenschen van den Bisschop verwezenlijkt worden! aangewend voor aflossing van de schuld van het Wegenfonds, waardoor het Ver- keersfonds er beter voor komt te staan, dat dan immers geen rente voor deze schuld behoeft op te brengen. Verder wordt rond 2.2 millioen gebruikt voor af lossing aan den Staat. Tenslotte is na de af lossing van 14.2 millioen nog 5.8 millioen voor bruggen op den gewonen dienst uitgegeven. Waren de bruggen niet ge bouwd, dan zou dit geld zijn uitgegeven om den wegenaanleg te versnellen. Dit kan door beschikbaarstelling van de ge leende gelden alsnog geschieden. Voor die 5.8 millioen kunnen dan wor den aangelegd de wegen, op welke het ver keer toeneemt door bruggen, waarvoor de versnelde aanleg van de volgende wegen in aanmerking komt: DordechtWillems dorp, MoerdijkBreda, VianenUtrecht, VianenLexmond en Nijmegen—Arnhem. Voor de voltooiing van den bruggen bouw en de aansluitende wegen, blijft dus 35.8 millioen over, welke in staat stelt deze ir. ongeveer zeven jaar af te werken. Strekt zich de voltooiing over alle brug gen over de groote rivieren' uit, dan wor den, wat reeds als noodig werd vermeld, alle overgangen gelijk behandeld en voor komt men afleiding van verkeer van be laste naar onbelaste bruggen. Bovendien kan dan de gemiddelde tolheffing per brug lager zijn dan wanneer men op slechts enkele bruggen tol zou doen heffen Het systeem van heffing moet eenvoudig zyn. Uit het bovenstaande volgt, dat het wenschelijk is de geheele bruggen-finan- ciering als een zelfstandige zaak uit te voeren met een eigen boekhouding. De meest practische wijze, om dit te bereiken, is naar het oordeel der Regee ring het leenen van de gevorderde 50 mil lioen van een door een particulier consor tium opgerichte raamlooze vennootschap, die de tolheffing onder toezicht van de Regeering uitvoert, mits de met haar te maken regeling zoodanig is, dat overmati ge winst voorkomen wordt en verzekerd is, dat bij onjuiste uitvoering de Regee ring de tolheffing zelf in handen kan ne- merf en voorts, dat, als betere tijden moch ten aanbreken, door aflossing der geleende bedragen de regeling op billijke wijze kan eindigen. Een voorloopige, geheele vrijblijvende bespreking met een groep financiers heeft doen inzien, dat zoodanige regeling in principe mogelijk is. De regeering stelt zich voor, onmid dellijk nadat hst ingediende ontwerp tot wet zal zijn verheven, het initiatief te nemen tot het doen oprichten van een maatschappij, welke Nederlandsche Brug- gen-Exploitatie Mij. N.V. (B. E. M.) zal worden genoemd, met welke een overeen komst wordt gesloten volgens het bij de wet gevoegd model, terwijl aan deze Maatschappij een concessie tot tolheffing zal worden verleend. toewijding. Ook in zijn karakter heb ik mij niet vergist. Zijn aangename werkkring heeft hij ver ruild voor het lief en leed meer leed dan lief van de zorg voor den Staat. Zijn werk was moeilijk. Op verkeersge bied heerschte er bijna een chaotische toe stand in ons land. De verbetering, die hy moest brengen en waarvan hij den grond slag heeft gelegd, heeft hy niet meer mo gen aanschouwen. "ir-^iast bezat vele an dere eigenschappen. Allereerst was hy re gent; hij verstond wat regeeren beteekent. Op bijzondere wyze had hij de gaven om ook met menschen van andere richting sa men te werken. Steeds is hij liberaal gebleven, maar hy was een liberaal van grootsche allure. Hij zocht allereerst naar de overeenkomst, niet naar het verschil. Als minister verliezen wij en het land veel in hem. Zijn vervanging zal bijzonder moeilijk zijn. Zijn rakter was bov~> allen 1-* ----- heven. Hy was zooals de Engelschman dat uitdrukt „every inch a gentleman", dat is de getuigenis, die ik hier mede namens mijn ambtgenooten aan het graf van Kalff wilde brengen. Ik mag hiermede echter niet eindigen. De groote gaven van hart en verstand had de overledene ontvangen van Hem, van Wien alle gaven neerdalen. We willen niet scheiden zonder te den ken aan de dankbaarheid, die wij Gode verschuldigd zijn voor Zijn gaven in den overledene aan ons land geschonken. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zal de naam van Jacob Adriaan Kalff bewaard blijven als die van een der meest toege wijde dienaren en een der bekwaamste leiders en wie het, zooals ik, steeds een voorrecht gev— n i. met ssm te mogen samenwerken, zullen zijn nage dachtenis in hooge eere houden. Hij ruste in vrede". Namens de Liberale Staatspartij en Vrij heidsbond sprak mr. Wendelaar. Hij bracht hulde aan de vaste beginselen en de groote overtuiging, waarmede de overledene steeds de partij had gediend. Een broer van den overledene, mr. Kalff, oud-hoofdredacteur van „Het Handels blad" huldigde eveneens de nagedachtenis van den overledene. Ten slotte dankte een zoon van den overledene alle sprekers en aanwezigen. BIJ DE BEGRAFENIS VAN MINISTER KALFF. Bij de ter aardebestelling van minister Kalff op Westerveld (ten onrechte wordt verondersteld door sommigen, dat het stof felijk overschot van den overleden minis ter is gecremeerd) heeft minister Colijn een rede gehouden, die wij hier geheel laten volgen: Het is op uitdrukkelijk verlangen van de familie Kalff, dat deze teraardebestel ling in strikten eenvoud zou worden vol trokken. De familie heeft slechts gewild, dat enkelen aan de groeve het woord zou den voeren. In het be«?in wil ik miin erkentel:;'-heid uiten voor de gelegenheid die my geboden is, aan de groeve nog enkele woorden te zeggen. Ik voelde behoefte om namens mijn collega's hulde te brengen aan zijn nage dachtenis. Op een ambtelijke reis werd de kiem voor deze ziekte en dit sterven gelegd. De overledene was een krachtig mensch, maar het vele werk heeft zijn weerstandsvermo gen verzwakt. Toen ik nu twee jaar geleden van H. M. de Koningin de opdracht kreeg een minis terie te vormen en het duidelijk was, dat daarin ook een liberaal zitting moest ne men, dacht ik aanstonds aan Kalff. Ik kende zijn werk als directeur der spoorwegen en zijn grooten wer':l"st en DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. De gebouwen naderen hun voltooiing. Op uitnoodiging van het uitvoerende comité van de Internationale Bloementen toonstelling Flora, die in het komende voorjaar te Heemstede gehouden zal wor den, brachten wij een bezoek aan de ter reinen. De gebouwen naderen thans in snel tem po hun voltooiing, terwijl aan de verlich tingsinstallaties de laatste hand wordt ge legd. Inderdaad is men erin geslaagd een ideale expositieruimte voor de bloemen te scheppen. Door de vorm van het gebouw is het mo gelijk te voldoen aan den wensch van alle exposanten, om achtergrond (in den vorm van muurvlakte) voor de opstelling van hun inzendingen te verkrijgen. De ruimte in het gebouw laat toe, dat zich gelijktij dig 2500 menschen binnen kunnen bevin den. Op drukke dagen zal daarom één richtingsverkeer ingericht worden, waar door de bezoekers in staat gesteld worden, allq inzendingen rustig te bezien. De bui tenarchitectuur der gebouwen, die thans te beoordeelen is, is uiterst rustig en voor naam, terwijl er een groote eenheid ont stond tusschen de tuinaanleg en de gebou wen. Vooral het gebruik, dat men van het water heeft weten te maken is zeer frap pant, juist in den avond, wanneer de groo te l'chtornamenten hun schijnsel over de bloemenpracht zullen werpen. Onder leiding van den lichtarchitect J. Duchateau heeft men vele proefnemin gen gedaan, teneinde met de avondbelich tingen een even zuiver effect te verkrij gen dan op den dag. Zoover wij in de groo te hal] konden zien is dat ook inderdaad bereikt. Door de speciale wijze, waarop de lampen, die een zeer difuus licht versprei den, zijn aangebracht, is het mogelijk de bloembedden gelijkmatig te verlichten. Op het terrein zijn een groot aan»al lichtornamenten aangebracht, die geïnspi reerd zijn op bloemmotieven. Met zorg is de plaats voor deze luchtmasten uitge- zicht en wy kunnen niet anders zeggen, dan dat, wanneer het licht brandt, het ter rein en de gebouwen in een fantastische VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De V. B. Raad heeft gisteravond beslo ten, dat de Saar op 1 Maart a.s. aan Duitschland zal worden teruggegeven (2e blad). Vele vluchtelingen uit het Saargebied naar Frankrijk en Polen (2e blad). De sociale politiek van Roosevelt (2e bl.) BINNENLAND. Wetsontwerp inzake geldleening voor bruggenbouw en tolheffing groote rivier- bruggen. (1ste blad). gloed worden gehuld, die te sterker zal worden, wanneer de tulpen straks in bloei staan. Prachtig ook is het indirecte licht, dat langs de muren van het hoofdgebouw is aangebracht en dat zich weerspiegelt in den vijver. De gebouwen bestaan uit een verkeers bureau, een bierrestaurant, dat geheel Vo- lendamsch wordt ingericht, een hoofdge bouw, eveneens met een restaurant en een filmzaal. Op zij van het hoofdgebouw zijn twee enorme bordessen aangebracht, aie een stemmingsvol beeld vormen met de daartusschen gelegen vyver met fontein. Op het achter de gebouwen gelegen par keerterrein, dat direct met den grooten weg is verbonden, is plaats voor 1200 auto's. Naar ons de architect, de heer J. C. Brand, mededeelde, zullen tijdens de ten toonstelling in Haarlem in het Frans Hals- en het Teylermuseum twee exposities ge houden worden over de tulp in de historie. In de jury zullen 200 buitenlanders plaats nemen, terwijl de Maatschappij voor Tuinbouw te New York een groote gouden medaille zal uitreiken. Deze zeldzame on derscheiding is nog slechts vier maal toe gekend o.a. in 1925 aan den heer E. H. Kre- lage. LUCHTVAART HET NEDERLANDSCH HOOGTERECORD VERBETERD? Luitenant Wittert v. Hoogland boven 10.000 M. Hedenmorgen te kwart vóór 12 is de eer ste luitenant-vlieger jhr. mr. R. Wittert van Hoogland te Soesterberg opgestegen met een Fokkervliegtuig, type D. 17, om te trachten het Nederlandsche hoogte-re cord, dat thans op 9.500 M. staat, te verbe teren. Luitenant van Hoogland is ruim een uur in de lucht gebleven en landde te 12.53 uur weer vlot op het vliegveld Soesterberg Volgens zijn hoogtemeter heeft hy een hcogte bereikt van 11.300 M. waarmede het Nederlandsche hoogte-record dus aanzien lijk zou zijn verbeterd. De meet-instru- menten zijn in handen gesteld van dr. Cannegieter van het Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt. Bij de berekening zal zeer waarschijnlijk blijken, dat de bereik te hoogte ongeveer een kilonieter minder zal zijn, hetgeen niet wegneemt, dat het hoogterecord toch gebroken zou zijn. Lui tenant Wittert v. Hoogland verklaarde na zijn vlucht, dat hij de vlucht vroegtijdig heeft moeten afbreken in verband met de meteorologische omstandigheden boven de 10.000 M. Hier trad nevel op, waardoor hij genoodzaakt was, zijn vlucht te staken. STADSNIEUWS HET ZILVEREN HANZE-TEEST. Ter inleiding van het 25-jarig bestaan van de Leidsche Hanze wordt in de kapel der R.K. H. B. S. aan de Mariënpoelstraat een Triduum gehouden, dat gisteravond onder vrij goede belangstelling een aan vang nam. Te half negen gisteravond droeg de gees telijk adviseur, de zeereerw. hooggel. heer prof. A. Cleophas, het Lof op, waaronoer zijneerw. een toepasseiijke toespraak hield, waarin hij op de plichten der Hanze-leden wees. Hedenavond te half negen is er weer Lof, Zondagmorgen te half negen gezon gen H. Mis met algemeene H. Communie waarna gemeenschappelijk ontbijt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1