DONDERDAG 17 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. J*Aü. 10 HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM. Drie personen in politiebewaring gehouden. Gisteren heeft een huiszoeking plaats ge had in het kantoorgebouw van het Paleis voor Volksvlijt aan het Oosteinde te Am sterdam, waarbij verschillende boeken en bescheiden in beslag zijn genomen. De directeur van het Paleis voor Volks vlijt, de heer J. M., en een der commissaris sen, de heer J. PI., zijn naar het hoofdbu reau geleid en daar den geheelen middag aan een verhoor onderworpen door den rechter-commissaris mr. M. D. K. S. van Lier. Reeds geruimen tijd is de justitie bezig met het instellen van een onderzoek naar vermeende malversaties, die bij het Paleis zouden zijn gepleegd. Door een der obliga tie houders is eenige maanden geleden een klacht ten parkette gedeponeerd, waarin hij schreef, dat z.i. valsche balansen waren opgemaakt. Van obligatieleningen, die vol gens deze balansen moeten zijn afgeloopen, worden n.l. nog steeds stukken aangeboden en uitbetaald. Dus hier is óf sprake van onjuiste balansen óf de obligaties zijn dub bel uitbetaald. Reeds in November zijn boeken in beslag genomen, doch daar ook een gedeelte van de boekhouding indertijd bij den brand van het Paleis voor Volksvlijt is verwoest, nam het onderzoek geruimen tijd in beslag. Zoowel de directeur, de heer M., als de commissaris de heer PI. zijn op het hoofd bureau van politie in politiebewaring ge houden. Het onderzoek duurt nog voort. Een pleegzoon van M. is eveneens gear resteerd en na verhoor is hij overgebracht naar het bureau Raampoort, waar hij is in gesloten. Zeer waarschijnlijk zal den eersten twee gearresteerden verduistering ten laste wor den gelegd. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: M. van Egmond' Wzn., timmerman, R ij n s b u r g, Rrouwemsfcraajt 155. Cur.: Mr. C. P. de Vries, Leiden. Jdie Wofl'f, groentehandelaar, Leiden, de Narmstraat 7. Cur.: Mr. M. B. Vos, Lei den. P. Hoogenboom, wijnhandelaar, H i 11 e- g o m, Stationsweg 130. Cur.: Mr. J. G. Bot- tink, Haarlem. J. H. G. van Wijk, bloembollenhandelaar, Hoofddorp nabij de Hervormde kerk. Cur.: Mr. K. A. F. J. Pliester Jr., Haarlem. KERKNIEUWS VEERTIG JAAR PRIESTER. In het studiehuis der Paters Francisca nen aan de Vermeerstraat te Nijmegen, vierde gisteren de gardiaan, de zeereerw. Pater Tiburtius de Graaf, zijn veertigjarig priesterfeest. In de kapel van het Minderbroederskloos ter werd door den jubilaris een plechtige H. Mis van dank opgedragen, daarbij geassis teerd door zijn beide broeders, den zeer eerw. Pater P. J. J. A. de Graaf O.F.M., pastoor te Gouda en den zeereerw. pater J. A. M. de Graaf O.F.M., pastoor te Lich tenvoorde. Het Franciscaansche koor zong de feestmis. Op de receptie verschenen o.m. de pro fessoren dr. Des. Franses O.F.M., dr. W. Lampen O.F.M., de zeereerw. pater C. Hentzen, pastoor der St. Franciscuskerk en vele vrienden uit Nijmegen, die met dank baarheid terugdenken aan zijn verdienste lijk werk, jarenlang verricht als kapelaan in de H. Franciscuskerk op den Dodden- daaL „Msbd." CANONISATIE VAN THOMAS MOORE IN VOORBEREIDING. Men meldt uit Rome aan de „Msbd.": Op het oogenblik wordt de heiligverkla ring van den zaligen Thomas Moore en den zaligen Johannes Fisher, bischop van Ro chester, voorbereid. De heiligverklaring van deze beide En- gelsche martelaren zal, naar hier als zeker geldt, nog voor Paschen plaats vinden en wel in den loop van de maand Maart. Hier door zal de groote belangstelling, welke de H. Vader voor Engeland koestert, tot uit drukking worden gebracht Tegelijkertijd zullen deze heiligverklaringen in zekeren zin een belooning zijn voor het bezoek van zoo talrijke Engelsche pelgrims aan den H. Vader in den loop van het H. Jaar, in ver band waarmede Zijne Heiligheid tot een aantal Engelsche pelgrims, die door hem in audiëntie werden ontvangen, kon spre ken van het „heimwee van Engeland naar Rome", Door deze heiligverklaring zal echter te vens worden aangetoond, welke groote hei ligen het katholiek Engeland heeft voort gebracht. GEMEENTERAAD VAN S ASSENHEIM De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig: alle leden. De voorzitter sprak een Nieuwjaars- wensch uit voor de gemeente. De tijd is somber, maar laten wij niet pessimistisch zijn. Spr. meent te mogen constateeren, dat er twee lichtpunten zich vertoonen: de goede, internationale stemming na de uit slag van het Saar-plebisciet en de vrijgave van den invoer van Narcissen in Amerika. Op dit laatste feit is vurig gehoopt en er is vurig om gebeden. Spr. hoopt, dat deze feiten moed mogen geven en de energie zullen aanwakkeren. Namens den Raad beantwoordde de heer Speelman de toespraak van den voorzitter. Spr. vond het sympathiek, dat gisteren de vlag van het gemeentehuis is uitgestoken. De openstelling van de Vereen. Staten is zeer verheugend, ook om het feit, dat Ame rika thans zijn isolement verlaat. We heb ben in 1936 de zeven „magere" jaren ge had, moge daarna weer een betere tijd aan breken. De notulen van de voorlaatste vergade ring werden goedgekeurd. De leden en plaatsvervangende leden van de verschillende stembureaux werden benoemd. Het presentie-geld werd voor de leden vastgesteld op 4.per dag per persoon. Wat in het vat is.... Voorstel van B. en W. een stratenbelas- ting in te voeren en wel 3 pet. voor ge bouwd en ly, pet. voor ongebouwd. Ged. Staten schrijven heffing dezer belasting voor en wel 5 pet. op gebouwd en 2 ys pet. op ongebouwd. De financieele commissie kon zich met dezen wensch van Ged. Staten niet geheel vereenigen en zijn met het eerste voorstel gekomen, wat door B. en W. is overge nomen. De voorzitter wees erop, dat de ge- meentebegrooting niet sluitend gemaakt is kunnen worden, zonder een verzoek aan het Rijk om verhoogde bijdrage uit het Werkloosheids-subsidiefonds. Eenige leden wenschten met de behande ling van dit voorstel te wachten tot de be grooting. Weth. Warnaar merkte op, dat het onge dekte bedrag op de begrooting zóó groot is, dat het door de wegenbelasting niet wordt gedekt. De Raad zal dus ongetwij feld tot een wegenbelasting moeten be sluiten. In de komende begrooting is het voorstel van B. en W. 1 y2 pet. reeds verwerkt. Spr. is er niet tegen dit voorstel bij de begrooting te behandelen. Ook de voorzitter kon zich daarmede vereenigen, zoodat tot uitstel werd besloten. Schoolgeld-verhooging. Wijziging verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Het voorstel behelst het schoolgeld te verhoogen. De heer Verkleij informeerde, waarom geen rekening was gehouden met groote ge zinnen. De voorzitter antwoordde, dat bij de be lasting door aftrek reeds rekening is ge houden met het kindertal. De heer Bisschops beaamde, dat er reeds een mooie degressie is. Weth. Warnaar merkte op, dat de aftrek per kind geen bex p?r kind zeer belangrijk is, zóó, dat 'groote- re gezinnen in vele gevallen in het geheel geen schoolgeld betalen. Een gezin van 4 kinderen met 1200.inkomen b.v. betaalt geen schoolgeld. Er zou bij verdere degres sie van schoolgeld geen sprake meer zijn. De heer Verkley wilde met geen voor stel komen, gehoord deze besprekingen. De heer Van Breda wenschte een sterke re progressie. De voorzitter vreesde dan voor een „schoolkinderen-vlucht" naar andere ge meenten. De heer Van Zonneveld achtte om die reden voor de hoogste inkomens het schoolgeld te hoog. De wijziging der schoolgeldverordening werd hierna goedgekeurd. Wijziging verordening hondenbelasting. De honden, in de 5.klasse geplaatst, worden nu met ƒ7.50 aangeslagen. De heer Speelman hield een warm- gevoeld pleidooi voor de hondenbezitters. Spr. vreest, dat velen him hond zullen weg doen. Wethouder Warnaar merkte op, dat 7.50 in vergelijking met andere gemeenten, niet hoog is. De verordening werd gewijzigd. De heer Speelman stemde tegen. Het salaris van den burgemeester. De pensioensgrondslagen voor burge meester (op ƒ4450), secretaris en ontvan ger volgens voorstel van Ged. Staten kwamen daarna in bespreking. De heer Verkley maakte aanmerking, dat bij deze pensioensgrondslagen de kinder toeslag geldt tot 18 jaar, en bij het ander gemeentepersoneel tot 16 jaar. De heer Van Breda achtte het billijk, dat van alle ambtenaren 3 pet. bijdrage wordt geëischt. Van de 3 hoogste salarissen wordt 2% pet. gevorderd. Weth. Warnaar wees den heer Verkley op een langere duur van de opvoeding der kinderen, die hooger onderwijs volgen. Wat de opmerking van den heer Van Breda aangaat, spr. is het er mee eens, doch Ged. Staten willen dat niet. De heer Van Zonneveld verklaarde zich ertegen, dat de Burgemeester een hpoger salaris geniet Spr. stelt voor, het salaris' vast te stellen op 3950.zijnde het maxi mum voor burgemeesters van gemeenten in de 6e klasse. Spr. wijst op den toestand van de financiën en van de bevolking. Bo vendien meent spr., dat de burgemeester zich niet geheel geven kan voor de ge meente, omdat andere arbeid hem vraagt, waarvoor hij niet onbelangrijke inkomsten geniet. De voorzitter zeide, dit laatste niet te aanvaarden. Spr. heeft zijn geheele tijd en persoon aan de gemeente gegeven méér dan redelijkerwijze mocht worden verwacht. Weth. Bader was het niet eens met den heer Van Zonneveld. De burgemeester is een harde werker. De burgemeester moge andere inkomsten hebben, men kan on mogelijk zeggen, dat hij niet al zijn tijd aan de gemeente geeft. De heer Van Breda vroeg inlichtingen omtrent het Raadsbesluit, dat verleden jaar genomen is. De voorzitter antwoordde, dat Ged. Sta ten het advies van den Raad niet hebben aanvaard. Ged. Staten hebben voor meer dere gemeenten uitzonderingen uitdruk kelijk vastgesteld. De heer Schrama herinnerde den heer Van Zonneveld eraan, dat zijn klacht vroe ger nooit is vernomen. Integendeel! De Raad heeft met alg. st. het salaris van den burgemeester in een hoogere klasse ge plaatst, uit waardeering voor de groote werkkracht van den burgemeester. Spr. kan niet inzien, dat in dezen over laden tijd de werkkracht van den burge meester minder zou moeten worden ge waardeerd. De heer Speelman gaat mee met den heer Van Zonneveld, behalve met zijn laatste uitlating. Protest zal echter bij Ged. Staten niet baten. Daarom zal spr. niet tegen stemmen. De heer Bisschops zeide, dat de beweeg redenen, welke tot de salaris-verhooging indertijd hebben geleid, ook thans nog ten volle klemmen. Zou een andere burgemees ter zóó zich persoonlijk beijveren om de belangen der gemeente te bevorderen? De heer Van Zonneveld meent, dat er misverstand bestaat. Spr. bedoelt te zeg gen, dat het burgemeesterschap niet de volle mensch vraagt. Er zijn ook burge meesters, die Kamerleden zijn. Een bur gemeester kan meerdere werkzaamheden hebben. De heer Verkley achtte het salaris vol gens de gewone regeling voldoende. Maar Ged. Staten hebben dit hooger salaris vast gesteld. Weth. Warnaar merkte op, dat er men sch en zijn, die drie dingen goed doen, en anderen, die één ding slecht doen. Meer dere werkzaamheden kunnen samnegaan. Het ontbreekt den burgemeester niet aan ijver, lust en kracht om heel veel werk te verzetten. Het heeft spr. echter verwonderd, dat de wethouders nooit zijn uitgenoodigd om bij Ged. Staten het voorstel toe te lichten, hoe wel een verzoek daartoe is gëdaan. Ook verwondert het spr., dat over het besluit van den Raad, door Ged. St. aan den Raad geen enkele mededeeling is gedaan. Spr. zou willen, dat namens den Raad gevraagd wordt aan Ged. Staten, of het salaris van den burgemeester voor alle tijden is vast gesteld en welke beweegredenen Ged. Sta ten hadden om het voorstel van den Raad zonder meer af te wijzen. Afgezien van de verdienstelijkheid van den Burgemeester men weet hoe spr. over den Burgemeester denkt acht spr. de gemeenteraad hier eenigszins gepas seerd. De voorzitter lichtte toe, dat het salaris van den burgemeester wordt vastgesteld door Ged. Staten, gehoord de gemeente raden. Dit is geschied. De pensioensgrondslag van den Burge meester werd daarna vastgesteld op het door Ged. Staten vastgesteld bedrag. De heer Van Zonneveld stemde tegen. Geregeld werd de bezoldiging van de ambtenaren van dén burgerlijken stand. De heer Van Breda vond het eigenlijk bespottelijk den ambtenaren iets extra's te geven voor deze formaliteit, in diensttijd verricht. Alle heeren waren het daarmede eens, maar Ged. Staten verlangen het nu eenmaal. Ook tijd en verdeeling van den burgerlij ken stand werden geregeld. Voor de keus gesteld. In 1933 is besloten de belasting op bil jarts te verlagen; in Augustus 1934 werd besloten de belasting op de koffie-huizen te verlagen. Ged. Staten acht deze dubbele verlaging niet gewenscht en verzoeken den Raad een der twee besluiten in te trekken. B. en W. stellen voor het laatste besluit in te trekken. De heer Bisschops memoreerde, dat de personeele belasting op de café's in Augus tus is verlaagd, om deze bedrijven tege moet te komen. Dit laatste besluit wil spr. handhaven omdat dit de café-houders het meeste verlichting brengt. Weth. Bader stelde ook voor als min derheid in B. en W. de verlaging heffing biljarts te doen vervallen en niet het laatste besluit. De heer Schrama was eenzelfde meening toegedaan. Andere leden achtten het voorstel van B. en W. voor de gemeente voordeeliger. (De biljart-verlaging kost de gemeente ƒ90.de verlaging personeele belasting voor koffie-huizen ruina 435. Het voorstel van B. en W. werd met 65 stemmen aangenomen. Onder intrekking van een vorig Raads besluit, werd besloten op verlangen van Ged. Staten 50 pet. van de Ziektewet premie op het gemeentepersoneel te verha len. Schrikbarende cijfers. De voorzitter deelde mede, dat de geza menlijke „crisis-uitgaven" over 1934 be- loopen een bedrag van ƒ93.227.37, waar van o.a. aan armen-zorg 7185.werk- loozen-steun 79.769.subsidie werkloo- zen-kassen 9500.werkverschaffing 2431.—. Op de begrooting 1935 is hiervoor uit getrokken 99.250. Een schrijven was ingekomen van den R.K. Volksbond, afd. Sassenheim, hetwelk ter inzage heeft gelegen, in antwoord óp het antwoord van den Raad, naar aanlei ding van het eerste schrijven van den R.K. Volksbond. De heer Schrama vroeg eenige inlichtin gen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. reeds hebben getracht een verbetering te krijgen in het contract met de Lichtfabrie ken te Leiden, waarover ook het adres spreekt. In 1936 loopt het contract met Lei den af; dan zullen nieuwe onderhandelin gen volgen. Een request is binnengekomen van P. L. van der Geest, om antwoord op zijn eerder verzoek aangaande werkzaamheden Linde laan. Het antwoord de Raad had reeds een beslissing genomen zal adressant worden toegezonden. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente van de Sierteelt-centrale geen hoo rnen kan betrekken. B. en W. stellen voor de Teijlingerlaan te beplanten met lindeboompjes, ad 1. per stuk. Er zijn 150 stuks noodig. Weth. Warnaar verklaarde zich hierte gen. Ook de Raad achtte het 't beste, dat de zieke iepen worden gerooid en overigens de toestand wordt gelaten zooals deze is. Plannen Rijksweg en Provinciale weg. De nieuwe Rijksweg zal de Sassenheimer vaart nabij 't poldergemaal kruisen, terwijl in het ontwerp een vaste brug is ontwor pen, met een doorvaartwijdte van 6y2 M. en een doorvaarthoogte van 4 M. In verband met het plan van den Provin cialen weg zal de provincie, in aansluiting op de haven, een recht kanaal graven, aldus de voorzitter waardoor dan de groote bochten in de vaart wor den afgesneden, geheel dus overeen komstig het plan van de gemeente, dat reeds vanaf 1915 op uitvoering wacht, doch dat om de enorme kosten, d e s t ij d s meer dan-één ton gouds, tot heden een vrome wensch moest blijven. De provinciale weg zal komen langs en ten noorden van dit nieuwe kanaal. Naar aanleiding van wenschen van par ticuliere zijde geuit en naar aanleiding van de daaromtrent in den Raad gehou den besprekingen, hebben Burgemeester en Wethouders een onderhoud gehad met den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en met den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat. De conclusie welke uit dat onderhoud valt te trekken is, dat een vaste brug in den Rijksweg zal komen en dat de provin cie in haar plan geen verandering volgens de geuite wenschen zal brengen. Wel zal vermoedelijk mogen worden verwacht zulks op aandrang van B. en W. dat de provincie.een brug zal maken over en wel aan het begin van het straks afgesneden gedeelte van de Sassenheimervaart, tegen over de woning „Gruto" van den heer Hey- nes, zóódanig, dat vaartuigen voor de wa tersport van het afgesneden gedeelte in het nieuwe kanaal kunnen komen. Objectief geoordeeld, valt het volgende te constateeren: Wanneer het plan der provincie wordt uitgevoerd, dan zullen schepen van 200 ton laadvermogen onze haven kunnen be reiken, ook met de vaste brug; immers toch volgens de statistiek is geconstateerd, dat 97 a 98 K pet. van de schepen met 200 ton laadvermogen een brug van 4 M. hoogte kunnen passeeren. Zou het plan der pro vincie worden gewijzigd overeenkomstig de van particuliere zijde geuite wenschen, dan zou de provincie het stuk recht kanaal niet maken en zouden we dus blijven zit ten met de bochten in de vaart, die we thans hebben, waardoor we dus, wat de scheepvaart betreft, niet beter zouden wor den, daar het toch van algemeene bekend heid is, dat schepen met 90 ton lading reeds moeilijk de haven kunnen bereiken. Uitdieping en afsnijding der bochten zou voor rekening der gemeente komen en zou reeds zonder aankoop van gron den ongeveer 50.000.vorderen, daar gelaten, dat voldoende uitdieping met het ook op den diepen Lisser-poelpolder, gr o o t e bezwaren heeft. Wanneer men het verschil van 90 ton met 200 ton hoort, dan lijkt het geven van voorkeur niet moeilijk. Daar komt nog bij, dat het graven van een nieuw kaaal van af de kruising van den nieuwen rijksweg tot de ringvaart, vlak langs den nieuwen rijksweg, behalve de duurdere kosten, te bezwaarlijk is, met het oog op de gesteld heid van den bodem, het gevaar van weg zakken van den weg. Voorts is blijkbaar door de particulieren er niet aan gedacht, dat op het eind van het nieuwe kanaal, dus vlak vóór de ringvaart, er nog een wegje zou moeten worden gekruisd, waar dus een beweegbare brug zou moeten komen, ter wijl het nieuwe kanaal toch met een bocht in de ringvaart zou moeten komen, dus nog beduidend meer kosten. Ook is abuis de meening, dat bij opvol ging van het idee der particulieren, de wegverhooging onnoodig zou zijn, daar de provinciale weg niet dan door een viaduct aansluiting aan den Rijksweg mag krijgen. Het plan van particuliere zijde voorge dragen is van die zijde blijkbaar later zoo danig gewijzigd, dat het door haar ont worpen kanaal langs den Rijksweg, nu op' eenigen afstand van dien weg wordt gedacht, maar.dit maakt het plan fi nancieel nog meer bezwaarlijk, want dan zou een beduidende strook tusschen ka naal en weg bovendien moeten worden onteigend of afgekocht. Voorts werd later van die zijde gedacht, niet aan beweegbare brug voor de boerderijen, maar aan een klein veerpontje; de vraag doet zich dan voor of de bewoners zich moeten laten welgevallen, zooiets als verbannen te wor den als Napoleon op 't eiland Elba. Een en ander bëschouwende mag de ge meente Sassenheim zich gelukkig prijzen, wanneer de Provincie haar plan van weg en kanaal' ten uitvoer brengt. De heer Van Breda de plannen tegen elkaar opwegend geeft de voorkeur aan het plan-Wilking. Het groote nadeel van het Waterstaats-plan is de afsluiting van de haven voor grootere schepen. Daardoor wordt ook de vestiging van industrieën on mogelijk gemaakt. De aangevoerde motie ven van Waterstaat acht spr. niet steek houdend. Wat hebben wij aan een rechte vaart, als deze wordt afgesloten voor groo tere schepen? Ook vdor de Watersport le vert de brug bezwaren. Het belang van Sassenheim eischt open vaarwater. Spr. zou willen, dat deze zaak bij den Minister besproken zal worden. De heer Speelman stelde voor de be spreking van deze zaak uit te stellen tot de begrootingsvergadering, wegens het ver gevorderde uur. De heer Bisschops sloot zich hierbij aan. De voorzitter zeide, dat bij deze kwestie Overwogen moet worden tusschen het be reikbare en het onbereikbare voor de ge meente. Weth. Warnaar is ook voor uitstel, doch hij wil den heer v. Breda in overweging geven, eens na te zien welke schepen hier kwamen vóór het plan tot verbetering van. de vaart gemaakt werd. Er is laatst hier 175 M3. grint aangeko men, waarover 3 maal gevaren moest wor den. Zoo is het vaarwater nu. Er zijn groote bezwaren om de bestaande vaarweg te verbeteren. De zaak wordt aangehouden. Bij de rondvraag vraagt de heer Speel man, wanneer de stemming voor den ge meenteraad zal plaats hebben, en wanneer de begrooting behandeld wordt. De voorz. zal de ver&ezingsdatum spoe- dig vaststellen, en inzake de begrooting wordt besloten deze op 30 Januari te be handelen. De begrooting wordt nu aangeboden. De gewone dienst bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ328.797.92, de Kapitaaldienst in ontvangst 43.045.57 en in uitgaaf 25.280.34. Na nog enkele minder belangrijke vra gen werd de vergadering gesloten. DE IUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 117. Dat had hij nu liever niet moeten doen, want aan die teekens van zijn voorname plaats als opperhoofd van het dorp, mocht nimand raken. Hij pakte Piet beet, maar die liet de ringen niet los en hoe harder hij schudde, des te har der trok Piet aan de ringen. 118. Laat toch los, schreeuwde de vliegenier, die heel goed wist, dat dergelijke majesteitschennis bij dit volkje niet weinig gestraft werd. Het opperhoofd kneep Piet zoo hard, dat hij van pijn wel losliet en op een wenk, werd hij door een toegesnelde onderdaan weggevoerd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10