26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WOENSDAG 16 JANUARI 1935 No. 8015 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V De jeugdorganisatie Wij wezen gisteren op de uitlating van den Duitschen jeugdleider Baldur von Schi- rach: „De confessioneele jeugdorganisatie heeft in onze tijden geen bestaansrecht meer"! In aansluiting op deze opvatting van den leider wordt het den confessioneelen jeugd organisaties niet gemakkelijk gemaakt in Duitschland. Maar tegen den nationaal- socialistischen stroom van gelijkschakeling in dringen de katholieke jeugdorganisaties zich naar voren trachten zij met kracht haar rechten te handhaven, haar taak te volbrengen, zich uit te breiden. Zoo ontvingen wij vandaag een verblij dend bericht uit Berlijn over de Graal al daar: „Onder groote belangstelling heeft de Bisschop van Berlijn het nieuwe Noviciaat voor de Vrouwen van Nazareth in Berlijn- Dahlem ingewijd. Bij deze plechtigheden waren o.m. tegenwoordig mgr. dr. Stein- mann, Vicaris Generaal, talrijke geestelij ken, vertegenwoordigers van Katholieke Jeugdorganisaties, leidsters van de Ber- lijnsche Graal-groepen en tal van voor aanstaande katholieke autoriteiten. De Graalbeweging werd in 1932 door mgr. dr. Schreiber naar Berlijn geroepen, waar thans drie Gr aalhuizen verrezen zijn met 1600 leden. In het huis van Dalhem is de zetel ge vestigd van de Duitsche afdeeling, terwijl daar ook tevens het Noviciaat is geves tigd". Dat het werk van de Graal ondanks zijn niet-Duitschen oorsprong! ook in Berlijn sympathie trekt, opgang maakt, vruchten afwerpt, wijst ons op het psycho logisch, zielkundig ware en goede in deze moderne actie, deze actie van en voor onzen tyd. Een jeugdorganisatie als de Graal, die den Godsdienst voorop stelt; èn i n den Godsdienst zich laat uitleven, de ziel van het medsje en de jonge vrouw met al haar natuurlijke strevingen, passend in dézen tijd op zulk een organisatie, zoo klaarblijkelijk goed voor de vorming der hedendaagsche jeugd, zal zelfs het na- tionaal-socialistisch streven naar gelijk schakeling moeten afstuiten! AL TE DOORZICHTIG Een correspondentie uit Saarbrücken, gepubliceerd in „Vooruit" geeft een uitge breid relaas van de feestroes van het Duit sche Front na de Duitsche overwinning by de Saarstemming. Groote opschriften boven dit artikel spre ken van: „Walgelijke spot van de Nazi's" en „Een S.A.-man, verkleed als pastoor hanteerde een stoffer als wijwaterkwast". Midden in het artikel wordt dan in springend en vetgedrukt het volgende me degedeeld: Om twaalf uur gingen de cafè's weer open. Hoe later het werd, des te uitbundiger werd de stemming. Een geheele rij auto's reed voort, versierd met vlaggedoek en daartusschen reed een lijkwagen. Hiermee werd de sta- tus-quo begraven. Maar wat daarach ter reed was walgelijk en een grove godsdienstschennis: op een vrachtauto stond een S.A.-man met 'n hooge hoed op en een lap om, bij wijze van souta ne. In zijn hand hield hij een emmer water en een stoffer. Hij stelde de geestelijke voor, die de begrafenis be geleidde en sprenkelde met de stoffer het kwasi wij water over het publiek. De katholieken onder de toeschouwers kregen daarmee een voorproefje van wat hun stemmen voor het Derde Rijk voor him godsdienst beteekent. Natuurlijk, ook wij veroordeelen sdherp ruik een demonstratie, die om het maar zacht te zeggen een opvallend gebrek aan goeden smaak verraadt! Maar „Vooruit", dat tegen de Mexicaan- sche priester- en katholiekenvervolgingen geen enkel protest kan vinden; dat zich stelt aan de zijde van de vervolgers der Spaansche katholieken, en dat de Oosten- rijksche katholieken met hoon heeft over laden, diezelfde „Vooruit" moet nu zóó niet schrijven. Dit plotseling betoonen van' medelijden VERMINDERING VAN HETMENG- PERCENTAGE IN MAGARINE De vermindering van het percentage bo ter, dat margarine moet worden bijge mengd, van 25 op 15 werpt een aigenaar- dig licht op de landbouwpolitiek van onze crisisorganen. De bijmenging van boter was steeds het middel om een teveel hier van kwijt te raken. Nu er minder boter behoeft te worden bijgemengd beteekent dit dus, dat, voorloopig althans, het boter- overschot geringer is geworden. Dit is niet het gevolg van een toegeno men binnenlandsch verbruik van zuivere natuurboter. Integendeel, dit is in 1934 volgens de gegevens van dê Crisis Zuivel Centrale iets geringer geweest dan in 1933, en zal ongeveer 45 millioen k.g. hebben bedragen. De margarineproductie was be paald op 1050 k.g. per week, welke hoe veelheid gedurende de laatste maanden van het jaar niet werd bereikt. Slechts de uitvoer is flink toegenomen, en heeft 3435 millioen k.g. netto gewicht bedra gen. Dit geeft dus tezamen meer dan 93 millioen k.g., terwijl de boterproductie slechts een paar procent grooter is ge weest dan in 1933 en derhalve ongeveer 90 millioen k.g. zal hebben bedragen. Inderdaad is de in koelhuizen opgesla gen hoeveelheid boter veel geringer dan begin 1934, en daar wij nog eenige maan den van het voorjaar, de maanden van de groote melkplas, verwijderd zijn, heeft men dus blijkbaar berekend, dat er niet voldoende boter aanwezig is om verbruik en uitvoer te dekken, wanneer er boter in de margarine werd bijgemengd in de hoe veelheid, zooals zulks tot nu toe geschiedde. Volgens de regeeringsmededeelingen is deze verlaging tijdelijk ingevoerd; zulks is begrijpelijk, want men weet niet, of de export zich op het niveau van 10 millioen k.g. bruto per kwartaal zal handhaven, en men weet evenmin precies, hoe de melk productie zich het komende voorjaar zal ontwikkelen. Er is een mogelijkheid, dat deze zeer groot zal blijken, omdat zeer veel jongvee uit de jaren 1931 en 1932 dit jaar voor het eerst of voor de tweede keer aan de melkproductie zal deelnemen. Daar staat tegenover, dat er juist van die jonge koeien afgeslacht moesten worden, terwijl bovendien verleden jaar voor het eerst, en dit jaar nog drastischer, het aantal aan te houden kalveren is beperkt. In ieder geval staat het vast, dat de drang tot productiebeperking en de gefor ceerde export tezamen thans eenig resul taat gaan toonen, wat betreft de productie- hoeveelheid. De komende maanden zullen aan het licht brengen, of men in die rich ting misschien niet te ver is gegaan, en zoozeer zal hebben ingekrompen, dat men niet meer aan binnenlandsche en buiten- landsche vraag tezamen kan voldoen. Het publiek zal van deze maatregel in geen enkel opzicht profiteeren. Nu de margarineproducenten een geringer per centage van de duurdere boter behoeven te verwerken, zouden zij den prijs van hun product kunnen verlagen. Om deze mogelijkheid te voorkomen, wordt de hef fing op de margarine zelf verhoogd, zoo dat het product met minder boter toch even duur blijft. Indien de hoeveelheid margarine, die wekelijks in het binnenland in consumptie mag worden gebracht, op 1050 ton bepaald blijft, hetgeen wel het geval zal zijn, kunnen de margarinefabri kanten c.a. 100 ton margarine meer pro- duceeren per week, omdat er zooveel min der boter in het mengsel zal gaan. Zelfs bij onveranderden prijs en gestegen hef fing, zullen velen dus iets voordeeliger kunnen produceeren door betere bedrijfs bezetting en dus meer winst maken op de fabrikage. In dit opzicht is de tegenstelling tus- schen margarine- en boterproducenten treffend. De eerste worden in een toestand gebracht, waarbij zij hun bedrijf beter kunnen gebruiken, de laatste moeten hun bedrijf, het veehoudersbedrijf, steeds on- voordeeliger gaan gebruiken, omdat zij minder vee kunnen aanhouden en de melk- steun slechts voor negen tienden van de hoeveelheid, die ten vorige jaren werd ge leverd, zal worden gesteund. Uit economisch oogpunt beschouwd is de proefneming zeer interessant. Het gaat er met en angst voor de toekomst voor de Saarlandsche katholieken doet met het oog op Mexico, Spanje en Oostenrijk, wat al te vreemd aan. Deze politiek is wat al te doorzichtig. Of zouden de lezers van „Vooruit" ook dit slikken en zich er nog over verwonde ren, dat de katholieken zoo sterk gekant zijn tegen hun socialistische pers, die kijk maar eens! het toch zoo vurig voor de katholieken in het Saargebied op neemt! tenslotte om, de rentabiliteit van de vee- houdersbedrijven te herstellen. Nu de be perkingsmaatregelen langzamerhand effect gaan sorteeren, kan men beginnen te zien, of deze beperkte productie tegen gesteunde prijzen de veehouders eenigermate verder brengt. Wjj vreezen in dit opzicht een erge teleurstelling; naar onze meening zal de kostprijs van de beperkte hoeveelheid melk zooveel hooger worden, dat zelfs meerdere steun den toestand nog volkomen onbe vredigend laat. Men stelt dan de veehou ders teleur, men heeft het publiek gerant soeneerd door het hooge prijzen te laten betalen, en men heeft de mogelijkheid voor de veehouders afgesneden, om van een eventueele verbetering van de conjunctuur te profiteeren, omdat zij op toegenomen vraag niet door meerdere melkproductie zullen kunnen reageeren. De terreur in Mexico Nog slechts enkele weken geleden heb- alle Bisschoppen van de Vereenigde Sta ten plechtig geprotesteerd tegen de Kerk vervolging, die in Mexico woedt. „Wij protesteeren krachtig" zoo zeiden de bisschoppen, „tegen deze tyrannie, die tegen het christendom is ontketend. En op nieuw roepen wij alle geloovigen op, om te bidden, dat dit terreurbewind spoedig een einde zal nemen, terwijl wij iedereen vragen om door woord en daad er aan mede te werken, dat het werkelijk bestaan van deze vervolging aan heel de wereld wordt bekend gemaakt". Door deze verklaring werd tevens on der bedekte termen geprotesteerd tegen het optreden van den ambassadeur van de Vereenigde Staten in Maxico, Mr. Daniels, die zijn instemming betuigde met de bin nenlandsche politiek der Mexicaansche regeering, waardoor hij zich in Amerika bij zeer velen uiterst onsympathiek heeft gemaakt. Deze interventie werd overigens hevig becriticeerd door het bekende katho lieke weekblad „America", dat zelfs niet aarzelt om de Amerikaansche regeering hiervoor verantwoordelijk te stellen. „Wij verlangen, dat een einde wordt ge maakt aan dit optreden van Mr. Daniels, die ons departement reeds meer schade heeft berokkend. Wij hebben in Mexjco deze revolutionaire regeering aan het bewind gebracht en wij handhaven haar. Wij hebben een recht- streeksche verantwoordelijkheid voor haar optreden. Sedert 1927 heeft dit land zijn internationale verplichtingen niet nageko men, terwyl een klein groepje politici steunde op onze medewerking om tenslot te onmetelijk rijk te worden. Aan een der gelijk interventie moet een einde worden gemaakt". Het is daarom ook niet te verwonderen, dat den 7en Januari de afgevaardigde Hig- gins, een resolutie in de Kamer indiende, waarin gevraagd werd, dat de Vereenigde Staten zouden ophouden Mexico te erken nen en dat zij Mr. Daniels onmiddellijk zul len terugroepen. Mr. Higgins verzocht president Roosevelt om te protesteeren tegen de anti-gods dienstige politiek van de Mexicaansche re geering. Staatssecretaris Huil antwoordde hierop, dat de Vereenigde Staten zich niet kunnen mengen in de binnenlandsche politiek van Mexico. Deze interventie van Mr. Higgins toont in zeker opzicht, dat ondanks het nagenoeg volledig stilzwijgen van de pers de vervol gingen in Mexico de geesten toch wel be zig houdt. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de haat der godloozen zich steeds meer ontketent tegen de Katholieke Kerk. Men kent de fusillade tegen de katholieken van Coyoacan. Telegrammen uit Mexico meldden, dat de Roodhemden afgestraft zouden zijn, doch wij twijfelen daaraan. En ongelijk hebben we daarbij niet gehad. Een nieuw telegram meldt, dat de regee ring 40 roodhemden in vrijheid heeft ge steld, nadat zij een borgtocht hadden be taald van 4000 dollar. De borgsom werd gestort door Thomas Carribo Canabal, Minister van Landbouw, oprichter en organisator van de „Roodhem den". Deze minister van Landbouw onder scheidt zich van zijn geesterverwanten door zijn groot cynisme. Zoo meldde een corres pondent van de „New-York-Times" aan zijn blad, dat Canabal, toen hij als gouver neur van Tabasco aftrad om Minister te worden, openlijk verklaarde, dat het doel van zijn bewind in Tabasco niets anders was geweest, dan den kotholieken godsdienst zoo volledig mogelijk te vernietigen. De correspondent voegde daaraan nog toe, dat zy'n opvolger dezelfde ideeën is toegedaan. „Toen wij den strijd begonnen", aldus Canabal, „meenden wij de scholen en ker ken te hervormen. Dat was echter niet vol doende. Thans vernietigen wij haar en wij zullen in haar plaats andere gebouwen op trekken, opdat geen spoor meer van de godsdienstige instellingen zal overblijven". Met dit vernietigingsprogram heeft men thans reeds een aanvang gemaakt. Inder daad heeft men de Kathedraal van de hoofdstad Tabasco vernietigd, en is men thans bezig, daar een gymnasium te bou wen. Voor dit jaar zijn een aantal nieuwe anti-godsdienstige plannen door de regee ring afgekondigd. Ignacio Garcia Fellez, Minister van Nationale Opvoeding, heeft de Mexicanen uitgenoodigd om geen gevolg te geven aan het schrijven van den Pause lijken Delegaat, mgr. Leopold Ruiz y Flo- res, die de katholieken verbiedt, de kinde ren naar socialistische scholen te zenden. De Minister noemde de Kerk een „Han delsinstelling" en verklaarde, dat de pries ters parasieten zijn van de gemeenschap. De kerkvervolging duurt voort! BINNENLAND DE WONINGHUREN. Rapport van de commissie uit de werkgevèrscentralen en de arbeidersvakcentralen aan den minister van sociale zaken. Op 11 Januari j.l. heeft een commissie uit de werkgeversvakcentrale: het Verbond van Nederlandsche werkgevers, het Roomsch-Katholiek Verbond van Werk- geversvakvereenigingen en de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothan delaren, en de arbeidersvakcentralen: het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen, het Roomsch-Katholiek Werklieden verbond en het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland besprekingen ge voerd met den Minister van Sociale Zaken inzake de woninghuren. Aan den Minister was een rapport, op dit vraagstuk betrekking hebbende, toegezon den, terwijl door den voorzitter van de commissie, den heer F. v. d. Walle, een samenvatting van het rapport nader werd toegelicht. De Minister verklaarde het initiatief van deze samenwerkende volksgroepen ten zeerste op prijs te stellen, nu blijkbaar te vens contact wordt gezocht, zoodat het ge vaar van verwarring of dubbel werk wordt voorkomen, terwijl de Minister voorts eenige mededeelingen deed omtrent de maatregelen, welke de regeering in over weging heeft. De samenvatting, welke de commissie aan den Minister had toegezonden, luidde aldus: Uit ons onderzoek is wel gebleken, dat de huren der arbeiderswoningen in de laat ste jaren afgezien van de vraag, of er in tal van gemeenten al dan niet een te kort aan woningen bestaat niet of te weinig zijn gedaald en dat bepaalde groe pen van arbeiderswoningen zelfs in huur zijn gestegen. Dit wordt in de rapporten van deskundigen ook niet tegengesproken. Het gevolg hiervan is, dat in verschillende gemeenten een tekort aan woningen be staat, waarvan de huur door arbeiders en daarmee gelijkgestelden kan worden betaald. Bij het woningvraagstuk mag niet uit het oog worden verloren, dat de vaste las ten, zooals canon, straatbelasting, waterlei ding, van zeer beteekenenden invloed zijn op de huren. De gemeentebedrijven, b.v. grondbedrijf, waterleidingbedrijf enz., heb ben in de jaren voor de crisis dikwijls aan zienlijke leeningen moeten sluiten tegen een hoog rente-type. Daling van deze verschillende lasten zou o.a. reeds kunnen plaats vinden, indien de leeningen, die op deze bedrijven drukken, zouden kunnen worden omgezet in lee ningen met een lager rente-type. Uitdruk kelijk moet worden vastgelegd, dat, in dien conversie plaats heeft, de verlaging van het rente-type in de eerste plaats ten goede moet komen aan de bedrijven, die van bijzondere beteekenis zijn voor de wo ningvoorziening en de woningexploitatie, zoodat verlaging van de canon, van de wa terlasten enz. plaats zou kunnen vinden. Ook de hypotheekrente speelt een zeer groote rol, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat dikwijls het omzetten van een hypotheek met een hooge rente in een hypotheek met een lagere rente van zeer weinig invloed is gedurende en aan tal jaren in verband met de boeten, op ver vroegde aflossingen gesteld, provisie enz. Door de Regeering worden op korten ter mijn met de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken en de Broederschap van Notarissen overleg gepleegd om tot maatregelen te dien opzichte te geraken. Naast verlaging van lasten op bestaande DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Feestvreugde in Saargebied en Duitsch land. Waarschijnlijk nog heden beslissing van den Volkenbondsraad. (2de blad). Flandin en Laval op 31 Januari naar Londen. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Amsterdammer v. Kalken verbetert het Ned. record 100 M. schoolslag. (3de blad). woningcomplexen drukkende, behoort te worden gestreefd naar den bouw van nieu we góedkoope woningen. De Regeering trede hiertoe in overleg met de gemeente besturen, de arbeidersvakbonden en met de organisaties van bouwondernemers en de woningbouwverenigingen. Zij stelle zoodanige regelen, dat deze op bijzondere voorwaarden gebouwde woningen niet van de hand kunnen worden gedaan, teneinde te voorkomen, dat het blijvend voordeel der lage huren teniet zal worden gedaan. Standaardiseering en normaliseering zouden een zeer groote rol kunnen spelen in het brengen van verlaging van kosten der te bouwen woningen. Het ligt voor de hand, dat deze standaardiseering en nor maliseering een normale ontwikkeling zul- ln moeten hebben, waarvoor ongetwijfeld een ruime tijdsduur moet worden gesteld. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de standaardiseering en nor maliseering ongetwijfeld veel beter doorge voerd zullen kunnen worden, indien wo ningcomplexen van beteekenenden omvang worden gebouwd. De stand aardis eer ing en normaliseering en daardoor verlaging van kosten zullen ook beter kunnen geschieden, indien de voorbereiding en het ontwerpen der plan nen zooveel mogelijk gecoördineerd en ge centraliseerd worden. WETTELIJKE REGELING BEDRIJFS- KINDERBIJSLAG. Een commissie van advies, benoemd door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en le den van de commissie, welke aan den raad praeadvies zal uitbrengen omtrent het voorontwerp inzake wettelijke regeling be- drijfskinderbijslag: tot lid en voorzitter prof. mr. C. P. M. Romme en tot leden de heeren S. de la Bella Jr. (N.V.V.), H. B. Berghuys (N.V.C.), prof. dr. H. W. C. Bor- dewijk, B. van Eesteren (Chr. Werkgevers Ver.), mr. A. M. Engels, J. Gemen (R. K. W. V.), prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. A. Haex (Ver. behartiging belangen Limb, mijnindustrie), mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar (Ned. R. K. Middenstands bond), mr. F. B. M. Janssens (Alg. R. K. Werkg. Ver.), F. van Meurs (N.V.V.), A. van der Meys (R.K.W.V.), H. van der Putt, mr. dr. A. L. Scholtens, mr. B. C. Slote- maker (Verb. Ned. Werkgevers), mr. B. J. M. van Spaendonck (Alg. R. K. Werk gevers Ver.), A. Stapelkamp (C.N.V.), dr. J. van den Tempel en prof. mr. F. de Vries. Steun zonder arbeidsprestatie. De centrale landbouworganisaties hebben er den Minister van Sociale Zaken op ge wezen, dat het een onbevredigende toe stand geacht wordt, dat honderdduizenden werkloozen een steunuitkeering wordt ver strekt, zonder dat daar eenige arbeids prestatie tegenover staat. Afgezien van de moreele gevaren, ontbreekt het niet aan werkobjecten. Er valt nog heel wat te ver beteren, ook voor wat betreft de bewoon- baarmaking van het platteland. De kosten voor electrificatie en aanleg van telefoon naar afgelegen boerderijen zouden niët hoog zijn, wanneer daarbij werkloozen te werk gesteld werden en van electrische installaties gebouwd met steun uit het Werkfonds 1934 en van elders door de auto matiseering overbodig geworden toestel len werd gebruik gemaakt. Verder zouden in het Oosten des lands tallooze zandwe gen door werkloozen kunnen worden be straat met klinkers uit Nederlandsche steenovens; bij dit werk is voor 100 pCt. nationale arbeid betrokken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1