MAANDAG 14 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 L GEMEENTSBEGROOTING. Voorstellen. Meer spoed bij de uitvoering van openbare werken. Door de heeren Wilmer, v. Es en Wilbrink !s de volgende motie ingediend: De Gemeenteraad constateerende, dat eerst in de 2de helft van November is ont vangen de goedkeuring van Ged. Staten op Raadsbesluit inzake het uitvoeren van wer ken, genomen in de Raadsvergaderin gen van resp. 9 Juin en 4 Juni 1934 (betreffend resp. demping Levendaal enz. en uitbreiding Veemarkt); constateerende vervolgens, dat op een reeds zeer geruimen tijd geleden gedane aanvrage om een bij drage uit het Werkfonds nog steeds geen antwoord van de Regeering is ontvangen, besluit uit deze en andere feiten, dat, ten gevolge van deze gang van zaken, de moge lijke werkverruiming en werkverschaffing in Leiden niet geschiedt met dien spoed, ■welke zoo dringend gewenscht is, spreekt daarover zijn zeer ernstige teleurstelling ■uit, en verzoekt B. en W., deze motie ter kennis te brengen van Ged. Staten en van de Regeering. Geen verlaging van subsidie voor kinderuitzending. Dezelfde Raadsleden hebben het voorstel ingediend, om op volgnummer 303 der be grooting (subsidies voor Ver. voor Kinder uitzending) geen verdere bezuiniging voor 1935 door te voeren. Het georganiseerd Drukkers- bedrijf. Door den heer Lombert is een voorstel ingediend, om het drukwerk van de ge meente uitsluitend te doen uitvoeren door firma's, die zijn aangesloten bij de Federa tie van Werkgevers in het Drukkersbedrijf. Een serie voorstellen voor het uitvoeren van werken De fractie der S.D.A.P. heeft bij den Gemeenteraad de navolgende voorstellen ingediend: De Raad noodigt B. en W. uit plan nen en kostenberekeningen te maken en bij hem in te dienen voor de navolgende werken: 1. Aanleg van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. 2. Doortrekking Wassenaarscheweg. 3. Maken een nieuwe tunnel Maredijk. 4. Verbreeding Maredijk. 5. Bouwen van een brug over de Haar lemmervaart van Maredijk naar Musschen- broekstraat. 6. Doortrekking Musschenbroekstraat naar Koningstraat. 7. Voortzetting aanleg centrale rioleering 8. Maken van een zuiveringsinrichting voor het rioolwater. 9. Vernieuwing van de Rijnbrug. 10. Bouwrijp maken van de volgende terreinen (alle gemeente-eigendom): a. begrensd doer Ringsloot van den Stadspolder, Anna van Saksenstraat, Mar- nixstraat, verbindingsspoorweg naar de Haarlemmermeer; b. begrensd door Hooge Rijndijk en Rcomburgerwetering. 11. Opruiming van krotten, vernieuwing van oude stadsdeelen benevens aanbouw op ruime schaal van goede en goedkoope arbeiderswoningen. 12 De Raad besluit een premieregeling ten behoeve van het onderhoud en de ver betering van woningen en andere gebou wen in het leven te roepen. Ter nadere motiveering van hun voor stellen is er een uitvoerige memorie van toelichting bijgevoegd. HET OUDE BOERHAAVE-ZIEKENHUIS Vleugel ervan tot college-gebouw Ingericht Het is alweer ettelijke jaren geleden, dat besloten werdytfiet vrijkomende oude Boerhaave-ziekenhuns te bestemmen tot museum en een gedeelte daarvan in te richten tot college-gebouw voor de Ooster- sche studiën. Toen het steeds toenemend "aantal stu denten curatoren jaren geleden reeds noodzaakte naar meerdere collegeruimte uit te zien, werd een groot oerceel in de Kloksteeg daarvoor ingericht. Op 1 De cember 1928 werd daar door het rijk ech ter het Rijksprentenkabinet gevestigd, zoo dat de colleges toen verhuisden naar het ir den loop der jaren leeg gekomen ge bouw der Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde. Na de ontruiming van het Boerhaave- Z'ekenhuis werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met het verbouwen van het oude gebouw, om het geschikt te maken voor de huisvesting van het inmiddels tot mu seum van Volkenkunde omgedoopte Rijks- ethnografisch museum. De groote verzameling voorwerpen, thans jn verschillende gebouwen ondergebracht, zal een plaats kunnen vinden in het hoofd gebouw, zoodat de Westelijke vleugel nog overbleef en curatoren achtten het 't beste hier een centrum te vestigen van Ooster- sche studiën, het Arabisch, het Chineesch, het Japansch en de Islamitische weten schappen. Dat kan echter eerst geheel ge beuren, indien de voorgenomen verbou wing van het oude Academiegebouw aan het Rapenburg een feit zal zijn geworden. Vermoedelijk binnen twee jaar. Op het oogenblik zullen in het nieuwe colle^egebouw Boerhaave, de theologische en literaire faculteiten gevestigd worden. Is de verbouwing van het Academiege bouw gereed, dan blijven de Oostersche Btudiën over, terwijl de dan weer vrij ko mende ruimte zal kunnen worden benut voor het onderbrengen van de verschillen de Oostersche instituten, als Sinologie en Japanalogie. Het ligt echter niet in de be doeling het Instituut Kern hierin te ves tigen. Men rekent, dat in October van dit Jaar het Boerhaave gebouw geheel op orde zal zijn, zoodat dar met de verhuizing van het museum voor Volkenkunde een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Het thans nieuwe college-gebouw heeft in den uitersten westelijken hoek een hoogleeraarskamer en een groote college zaal, waar 170 studenten een plaats kun nen vinden. De tweede collegezaal in grootte biedt plaats van 107, of bij pro jectie voor 84 personen. Deze zaal is r 1. als projectiezaal ingericht en door de in richting hiervan is de Leidsche universiteit haar achterstand op andere universiteiten op dit gebied eindelijk infeloonen, maar met alleen ingeloopen, doch ook voorbij gestreefd, wijl voor de projectie hier een apparaat is opgesteld, dat het eerste van dien aard is. Het is n.l. een Leitz-apparaat, vijl hiermede episcopie zal kunnen wor den geprojecteerd. De--? stelt bijzondere cischen door de geweldige hitte, welke de twee 1000 Watt-lampen kunnen ontwikke len. De lichtstralen, welke hier uitgezon den worden, loopen door glycerine-ouvet- tes, waaromheen waterkoeling is aange bracht, hetgeen tot gevolg heeft, dat de Uit- siralingswarmte niet hooger zal worden dan 38 graden C. Deze twee groote zalen zijn geheel van nieuw meubilair voorzien, alles zoo een voudig mogelijk gehouden, om de kosten zoo gering mogelijk te doen zijn. De overige zes collegezalen zijn kleiner er- voorzien van oud meubilair en bieden plaats voor noe ruim 300 studenten. De grootste daarvan, op het Zuiden ge legen, zal, indien de verbouwing van het Academiegebouw gereed zal zijn, worden ingericht tot Leeszaal voor Oostersche ta len. Het nieuwe college-gebouw is vandaag zonder eenige plechtigheid in gebruik ge nomen. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. Dr. Wijnaendts Francken-prljs. De commissie, door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde aangezocht om een voorstel te doen omtrent een „biogra fie of werk op het gebied der cultuurge schiedenis", dat in aanmerking komt om te worden bekroond met den Dr. Wij naendts Francken-Prijs 1935, zal gaarne van uitgaven en schrijvers een exemplaar ont vangen van een door hen uitgegeven, res pectievelijk geschreven werk, hetwelk naar hun oordeel voor dien prijs in aanmerking komt. Zij maakt er belanghebbenden op attent dat het werk moet zijn geschreven in Nederlandsch proza èn voor het eerst moet zijn verschenen in de jaren 1931, 1932, 1933 of 1934, hetzij als afzonderlijk boek, hetzij als artikel in een periodiek of verzamelwerk (van dit laatste zende men een overdruk). De zendingen moeten worden geadresseerd aan den bibliothecaris der Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde, Universiteitsbibliotheek, te Lei den, met vermelding van de bestemming, en moeten uiterlijk 31 Januari a.s. aldaar aanwezig zijn. MAANDAG 11 FEBRUARI Dan zal door de Propagandaclub der R.K. Gentrale voor Lichamelijke Opvoe ding en Sportbelangen te Leiden, waarin samenwerken de Sportvereenigingen Lei den, Rood Wit, De Bataven en Kolpings- Boys, een groote sport-propaganda-feest- avond gehouden worden in de groote zaal der Stadsgehoorzaal. Medewerking is mede verkregen van de sportafdeeling van de vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie „De Graal", van de Symphonie der Gezellen Vereeniging, die het muzikale gedeelte verzorgt, terwijl als spreker zal optreden de bekende redenaar kapelaan Drost uit ^Rotterdam, terwijl last not least de beken de conferencier-sr.elteekenaar-goochelaar, etc. Rodi Roeters aanwezig zal zijn. Nadere mededeelingen volgen spoedig. Wel kunnen we reeds verklappen, dat de toegangsprijs zeer laag gesteld is, zoo dat wij u aanraden, wanneer binnenkort kaarten worden aangeboden, niet te wach ten met de aanschaffing, want.... volgens de bepalingen der gemeente Leiden mogen er niet meer personen in de Stadsgehoor zaal, dan het aantal aanwezige stoelen. De Sportcentrale rekent op de enthou siaste medewerking van alle leden van Leidens katholieke Sportvereenigingen. „SANCTA VERONICA". Dringende bede om hulp! Er is op 't oogenblik groot gebrek aan een ledikant, beddegoed en dekens! Wie zou onze Ver. met een of ander kunnen helpen? Ook een kinderledikantje met toebehooren zou erg goed van pas komen! Wilt u uw inventaris eens nakijken of er soms iets overcompleet staat? Liefst van avond nog! Alles kan bezorgd worden Vine, gebouw, Hoogl. Kerkgracht 32 met vermel ding „voor St. Veronica", en kan ook wor den afgehaald. Berichten aan mevr. Poll maan, Nieuwe Rijn 1, of aan Secretariaat Mare 23. Bij voorbaat reeds onzen hartelijken dank. St. Josephs Gez. Ver. Zondagavond is op de verplichte bijeen komst der Gezellen net prijsbiljarten voort gezet om luxe dooien sigaretten. De drie hoofdprijzen zyn gewonnen: le prijs H. Cambier met 83 punten, 2e prijs P. Hen driks met 72 punten, 3e prijs Compier met 67 punten. De twee -roostprijzen vielen ten deel aan van der Zon en Beurse. A.s. Zondag 20 Januai-i als hoofdprijs een scheer apparaat in etui. Ook het kruisjassen en de dam wedstrij den worden voortgezet. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Otto Willem, z. v. K. Stroos- ma en E. G. Kaptain. Antonia Elisabeth Jacoba, d. v. J. L. G. Mens en E. Jansen. Ondertrouwd: D. H. v. Tongeren jm 30 j. en A H. v. Riet jd 27 j. M. v. d. Heijden jm 38 j. en J. Roelandse gesch. 43 j. E. Liebenwein jm 25 j. en H. E. Trouwee jd 24 j. W. H. Abrahams jm 22 j. en M. Verver jd 19 j. G. Nievaart jm 24 j. en V. v. Biezen jd 19 j. A. C. C. v. Rijnswou jm en .La. M. P. Bik jd. J. Corree jm 22 j. en J. v. Gulik jd. 18 j. Overleden: C. Oosterveer-v. Pol wede 54 j. J. Hoogendoorn wedn. 75 j. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Na de gehouden bestuursverdeeling is het bestuur der afd. Leiden als volgt sa mengesteld: Geestelijk Adviseur Pater L. v. Lieshout, Haagweg 13; S. P. Strijk, voorzitter, Oranje gracht 37; J. Meiman, 2e voorzitter; J. J. de Haas, secretaris, Os en Paardenlaan 37; J. Verloop, 2e secretaris; A. J. v. d. Kwar tel, penningmeester, Alexanderstraat 27; J. B. v. Ovost, 2e penningmeester; Th. O verdijk, commissaris. Ned. Reisvereeniging. Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de Ned. Reisvereeniging haar 24ste jaar feest in de groote Burchtzaal. De voorz. der afdeeling, de heer J. Har- deweg, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde een en ander mede over het afgeloopen jaar, alsmede over het ko mende programma van het winterseizoen. Daarna was het woord aan den conferen cier-humorist Paul Ostra, die begeleid door den heer Max Busch, den geheelen avond heeft weten bezig te houden met luimige en meer ernstige liedjes en grap pen, waardoor hij 'n genoeglijke sfeer on der de aanwezigen wist te scheppen. Zijn contact met de toehoorders was verrassend goed. Het muziekgezelschap „The Blue Rythm Boys" zorgde voor de muzikale afwisseling en enkele attracties voor de aanwezigen zorgde voor een volledig slagen van den avond. Handelsregister K. v. K. Nieuweinschrijving: 6558. Kleine's Chemische Fabriek, Leiden, Lammen- schansweg 10. Exploitatie Nederlandsch octrooi No. 34.367 (werkwijze voor het plakken van een versterkingslaag op bont werk). E.: M. C. Kleine-Rosdorff, Leiden (H.V.). Gevolm.: J. A. M. Kleine, Leiden. Prijsvraag Trianon. Gistermiddag heeft in het Trianon- theater de bekendmaking plaats gehad van de winnaars der filmprijs vraag „Als ik een millioen had" en der prijsuitreiking aan de winnaars. De niet-prijswinnaars ontvingen allen een troostprijs, bestaande uit een vrij- biljet voor een voorstelling in het theater. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aangesteld tot tijdelijk rijks klerk der Directe Belastingen enz. de heer G. v. d. Neut alhier, D.B.1A. 2e ktr. Aan het Instituut Pont, Breestraat 89a uihier, is voor het examen machine-schrij ven geslaagd mej. T. Louwe, alhier. Geslaagd voor het diploma boekhouden van de Vereeniging „Mercurius" de dames C. Duindam en M. T. Ridderikhof en de heeren A. Crama, C. Diezerad en H. C. Gollebos, alle leerlingen van de avond school „Kennis is Macht". Mej. A. J. Muller, alhier, leerlinge van de Pontschool, Steenschuur 1*4, slaagde voor het examen in Duitsche handelscor respondentie, afgenomen door „L.I.T.E.H.". LAATSTE BERICHTEN GECONTIGNENTEERDE GOEDEREN UIT ENGELAND. Ter kennis van importeurs van gecon- tingenteerde goederen uit Groot-Brittannië wordt gebracht, dat d<. verdragsperiode (l Augustus 19341 Augustus 1935) voor dit land voortaan zal worden onderverdeeld in to e w ij ziin gsper iod en De eerste toewijzingsperiode voor Enge land is voor de cont-ingenteeringen, welke per 1 Januari zijn aangevangen of verlengd, vastgesteld op de periode van 1 Januari 1935 tot 1 Mei 1935. Voor de contin gen teeringen, welke op 1 Februari, respectievelijk 1 Maart a.s. even tueel zuilen worden verlengd, zai de toe- wijzings-periode loopen van 1 Februari, respectievelijk 1 Maart 1935 tot 1 Mei 1935. Daarna zullen driemaandelijksche partij en volgen. Hetgeen in deze perioden door de importeurs van .te hun toekomende con tingenten niet is verbruikt, is voor de be trokken importeurs verloren De op deze wijze beschikbaar komende hoeveelheden zullen echter weder ter beschikking voor den import worden gesteld. Ook zal in het vervolg geen onderscheid meer gemaakt worden tusschen gewone- en extra-toewij zingen. Ten slotte moge de importeurs er op wor den gewezen dat de thans loopende toewij zingen en vergunningen voor Groot-Brit tannië onveranderd geldig blijven. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: Volwassenen. DOUGLAS-VLIEGTUIG VOOR POLEN. Poolsche order aan Fokker. De bekende Poolsche luchtvaart maat schappij Lot, die o.a. de langste luchtlijn van Europa exploiteert, nl. van Tallinn via RigaWilnoWarschau, Boekarest en Sofia naar Saloniki (300 km.) en die te zamen met de Deutsche Luft Hansa de lijn Berlijn—Posen—Warschau vliegt, welke lijn later tot Moskou zal worden doorge trokken, heeft bij de Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek twee Douglas-toestellen be steld, welke in het aanstaande voorjaar op laatstgenoemde lijn in dienst gesteld zullen worden. Vermeld zij nog, dat de Lot sedert jaren een groot aantal i- en drie-motorige Fok kers, die in Polen in licentie gebouwd wor den, op haar luchtlijnen in bedrijf heeft. DOODELIJKE VA) VAN DE TRAP. Gisterenmorgen is mej. H. Erckens uit Schinnen, toen zij uit de kerk terugkeerde, van de trap van haar woning gevallen. De bewoners van het benedenhuis vonden mej. E. bewusteloos onder aan de trap liggen. Dr. Hermans constateerde een ernstige hersenschudding. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis te Heer len, waar zij hedenmorgen is overleden. AUTO MET ACHT INZITTENDEN IN EEN SLOOT GERAAKT Een ernstig gewonde Vannacht om half een is te Heerhugo- waard een personenauto, waarin acht per sonen waren gezeten, allen uit Hoorn af komstig, bij het nemen van een bocht naar de Hondenweg met een 70 K.M. snelheid in een sloot langs den weg gereden. De veldwachters Bleyendaal en Visser, die toevallig in de nabijheid surveilleerden, schoten ijlings toe bij het hooran van hulp geroep en glasgerinkel. Zij sprongen direct in de sloot en tot hun middel in het water staande, tracht'e zij de i-zittenden uit de auto. die op zijn kant in het water lag, te bevrijden. De chauffeur J. Bakker, bleek er het ergst aan toe. Hij had een zware hoofdwonde bekomen en moest door dr. Spierings verbonden worden en vervol gens naar het ziekenhuis worden ver voerd. De andere drenkelingen werden naar het Raadhuis te Heerhugowaard over gebracht, waar zij bij de centrale verwar ming wat op verhaal kondsn komen. Zij hadden allen lichte snijwonden ópgeloopen, dii"h t-'-v, r.!-»1 m?d'sche behandeling te stellen. Tegen den chauf feur is proces-verbaal opgemaakf wegens overtreding der maximum-snelheid. De chauffeur verklaarde, dat het ongeval te wijten was aan de gladheid van den weg. TELEGRAMMEN HET HUWELIJK VAN INFANTA BEATRICE VAN SPANJE. De moeder van de bruid niet aanwezig. ROME, 14 Jan. (V. D.). Na het huwe lijk van de hertog en de hertogin van Kent zal de huwelijksinzegening van Infante Beatrice, dochter van ex-koning Alfonso van Spanje met hertog Alessandro Torlonia te Rome het luisterrijkste huwelijksfeest van Europa in de laatste jaren worden. De moeder van de bruid, ex-koningin Victo ria, zal de plechtigheid echter niet bijwo nen. Zij heeft er de voorkeur aan gege ven te Londen te blijven in verband met een meeningsverschil met ex-koning Al fonso over de plaats, waar de inzegening zou plaats vinden. Er zullen echter tal van gekroonde hoof den bij de plechtigheid aanwezig zijn, o.a koning Victor Emanuel en koningin He lena van Italië, kroonprins Umberto en prinses Marie José, en bijna alle prinsen uit het Huis van Savoye. De plechtigheid zal worden uitgevoerd door kardinaal Segura Y Saenz, aartsbisschop van Toledo. Het bruidspaar heeft reeds tal van ko ninklijke geschenken ontvangen. De bruid zal gekleed zijn in het wit satijn. Haar sleep zal ruim zes meter lang zijn. KONING PRAJAD HIPOK TERUG NAAR SIAM? LONDEN, 14 Jan. (V. D.). Zaterdag is de vleugel-adjudant van den koning van Siam majoor Prasobsri Chiraprariti per vliegtuig naar Siam vertrokken met de voorwaarden van den koning, waaronder hij bereid zou zijn zijn besluit om troonsaf stand te doen in te trekkena De inhoud van de voorwaarden van den koning wordt ge heim gehouden. MOORDENAAR VAN AFGHAAN'SCHE GEZANT TERECHTGESTELD. BERLIJN, 14 Jan. (V. D.). Hedenmor gen is in de strafgevangenis Ploetzensee de 34-jarige Afghaan Kamal Syed terechtge steld, die wegens moord op den Afghaan- schen gezant te Berlijn ter dood was ver oordeeld. OM EEN SNEEUWBAL GEDOOD. HEIDELBERG, 14 Jan. (V. D.). Gis termiddag waren te Rohrbach bij Sins- heim eenige jongelui aan het sneeuwbal len-gooien, waarbij zij eenige malen een bejaard man uit Epfenbach, die te Rohr bach op bezoek was, raakten. De man maakte zich kwaad, haalde een geweer en schoot op de jongelui, tengevolge waarvan de 21-jarige Zoller uit Rohrbach werd ge troffen en op slag gedood. AGENDA LEIDEN. Woensdag. R.K. Metaalbewerkersbond. Bondseebouw. 8 uur. Donderdag. „Stille Omgang", Algem. Le den-jaarvergadering. Zaal St. Jos. Gez. Vereen., Rapenburg 52, te 8.15 uur, w.o. lezing te houden door den weleerw. Pater Evodius van der Snoek, O.F.M. Donderdag, Chr. Oratoriumvereeniging „Con Amore", uitvoering Han del's „Saul", Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag, R.K. Ver. van Handelsreizigers. jaarvergadering, waarop spreekt de bondsbestuurder G. C. Bekkering, over „Wat verlangt gij van St. Christoffel?", Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix. Ra penburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Korc- vaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 14 Jan. Vee. Totaal aan voer 2516 stuks, 465 vette runderen, 327 vette kalveren, 1061 schapen en lammeren, 646 varkens, 12 nuchtere kalveren, 5 bok ken. Prijzen per kg.: vette koeien 5658. 4852 en 3238 cent, vette ossen 4852, 4446 en 3840 cent, vette kalveren 80 85, 6570 en 5055 cent, varkens levend gewicht 3433 cent, schapen 38—34 cent, lammeren 4035 cent. Prijzen per stuk: schapen f 17—13 en lammeren f 12—10. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen on veranderd, prima plus 8, ossen 3 en 5. Vette kalveren: aanvoer ruimer, handel vlugger, prijzen iets lager, plus 10. Schapen en lam meren: aanvoer grooter, handel lui, prijzen lager. Varkens: aanvoer ruimer, handel willig, prijzen als vorige week. Enkele par- tijen schapen voor export verkocht. AMSTERDAM, 14 Jan. Vee. Aanvoer 5 wagons geslachte runderen uit Denemar ken: 485 vette koeien le kwal. 5762, 2de kwal. 4855; 3e kwal. 4047 cent per kg. slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien f 150 200 per stuk; 129 vette kalveren: le kwal. 4855 cent, 2e kwal 4247 cent, 3e kwal. 3440 cent per kg. levend gewicht; 59 nuchtere kalveren f 4.007.50 per stuk; 39 schapen en lammeren: schapen f 1015 en lammeren f 1012 per stuk; 712 varkens, vleeschvarkens 90110 kg 3940 cent, zware 3839 cent, vette 3738 cent per kg. slachtgewicht, 32 paarden f 60—90 per stuk. Overzicht: Runderen minder aanvoer, dan vorige week, handel stug, prijzen constant Vette kalveren tamelijke aanvoer, weinig vraag, weinig beste, prijzen zakkende. Nuchtere kalveren tamelijke aanvoer, han del vlug, prijzen onveranderd. Schapen wei nig aanvoer, stugge handel, prijzen lager. Varkpns iets ruimere aanvoer, tamelijke handel en constante prijzen. WISSELNOTEIiRfNCFN 1AMSTEKÜAIV1) (Officieel) Londen Berlijn New York Pvija Brussel Zwitserland Milaan Madrid OSlO Kopenhagen Stockholm Ween en Praag Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. Het vonnis van het Haagsche Gerechtshof in de processen tegen de Kon. Petroleum en de Bataafsche Petroleum Mij. vormde het gesprek van den dag. De teleurstelling was algemeen niet alleen over de verlie zen, die algemeen zijn geleden; de koersen van alle dollar-obligaties met betwiste goud clausule liepen aanstonds terug onder lei ding van obligaties. Kon. Olies die onge veer 15 pet. terugliepen. De val van obli gaties Bataafsche Petroleum beliep 5 pet., Rotterdam ruim 5 pet., Antwerpen 4 pel. De guldensobligaties Bethlehem Steel wa ren eveneens gedrukt onder den uitspraak van den Amerikaanschen rechter, volgens welke de rente en aflossing in guldens moet worden betaald. Aandeelen Kon. Olies wa ren vast, in de eerste plaats op het vonnis van het Haagsch Gerechtshof, vervolgens om de rustige afloop van de Saarstemming. De aandeelen waren 2 pet. beter. Van de Industrieelen ging in Philips gedurende het eerste half uur niets om; de koers was per saldo weinig veranderd. Unielevers waren prijshoudend evenals Aku's Rub bers waren aan den vasten kant. Tabak ken gaven kleine koerswinsten te zien. Sui kers lagen goed prijshoudend met uiterst geringen handel. Scheepv. liepen hier en daar een fractie terug. Amerikanen waren kalm doch gedrukt in navolging van Wall- street. Duitsche obligaties waren vast on der leiding van Youngleening zonder ver klaring, die 2 pet. aantrokken. De Neder landsche obligatiema/rkt had een rustig verloop, de stemming was iets minder ge animeerd, hoewel de koersverschillen van uiterst geringe beteekenis bleven. Gemeen- teleeningen bleven vast in verband met de nawerking van het groote succes van de jongste emissie-Amsterdam. 7 241/* 69.85 1.477.'g 9.76» 34 61 47.92 12.6'J1J2 90J6 36 40 82.65 87.36 6.18

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3