26ste Jaargang ZATERDAG 12 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD No. 8012 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Middenstand moet meer algemeene propaganda maken Het is begrijpelijk, dat middenstanders in hun zwaren strijd om het bestaan, cliënten en aspirant-cliënten bewerken. Zij zenden circulaires rond, waarop de be langrijkste door hen verkochte artikelen staan met de prijzen, welke zij noteeren; zij trachten in het bezit te komen van de prijzen bij hun concurrenten om desnoods daaronder te gaan. Doch algemeene recla me wordt er weinig gemaakt. Hieronder verstaan wij gezamenlijke reclame, waar bij algemeene vraagstukken onder de aan dacht worden gebracht zonder dat spe ciale namen worden genoemd. Wij kunnen ons b.v. voorstellen, dat de middenstan ders in een bepaalde buurt aan de inwo ners van die buurt de voordeelen uitleg gen, welke er voor hen gelegen kunnen zijn in het hoofdzakelijk koopen in die buurt. Het is ook mogelijk, dat een of meer groepen uit den middenstand de aandacht vestigen op het doen verrichten van werk zaamheden in deze misère-tijden, terwijl men ter bezuiniging deze werken tijdelijk achiepwege laat. Hoevel huiseigenaren b.v stellen het verven van hun huizen niet uit. Daardoor wordt onnoodig de werkge legenheid sterk verminderd en huisschil ders zouden gezamenlijk een behoorlijk gestelde en gedocumenteerde brochure rondzenden om de bezwaren van deze ges te in het licht te stellen. Men moet zich natuurlijk hierbij hoeden om namen te noemen, tenzij alle namen van hen, die aan de actie hebben medegedaan, worden vermeld. Velen van ons hebben werkelijk zoo sterk aan koopkracht ingeboet, dat dc hoogste bezuiniging moet worden inge voerd. Men zal vanzelfsprekend het eerst bezuinigen op luxe voorwerpen, daarna zal men de noodzakelijke dingen verdeelen in dringend noodzakelijkenoodzakelijke en nog uit te stellen aankoopen. Zij, die handeldrijven in de zoogenaamde eerste levensbehoeften, zullen in de laatste plaats de nadeelen van de crisis voelen. Zij zien natuurlijk hun inkomsten toch achteruit gaan door de verschuivng der aankoopen naar de goedkoopere rubrieken, waarop de winstmarges vanzelfsprekend lager zijn Ei zijn echter ook talrijke consumenten, die niet behoeven te bezuinigen, maar toch ook aan de bezuinigingswoede mee doen. Dit blijkt duidelijk, wanneer men ziet, hoeveel geld er uitgegeven is op de Kerstdagen en Oudejaar voor vermaken. De eigenaren van eetgelegenheden, restau rants, van publieke vermakelijkheden zijn, volgens een interview van de Telegraaf, zeer tevreden over de drukte op de ach ter ons liggende feestdagen. De Kerstda gen waren zeer goed en de heer A. W. Volmer, voorzitter van de Horecaf schrijft dit onder meer toe aan de vele Duitschers, die er in ons land zijn gekomen en voor wie „Weihnachten" de belangrijkste feest dagen zijn van een geheel jaar. De prijzen waren lager, de consumptie per persoon minder en men was in het algemeen min der royaal met het nuttigen van de duur dere consumpties. Ook de Oudejaarsavond was een groot succes. Het aantal gasten, dat dien avond buitenshuis viert, neemt elk jaar toe. Volgens de Tel. zeide een der ondernemers van een groote zaak: „In één woord schitterend. Wij zijn zeer tevre den. En de viering van den Oudejaars avond was zeer mooi, zelfs in vergelijking met het vorige jaar. Wij zien voor onze zaak het nieuwe jaar met zeer veel hoop tegemoet en verwachten groote dingen in 1935". Natuurlijk hebben dergelijke uit latingen voor de beoordeeling van de al gemeene situatie weinig reëeele waarde. Het kan toevallig aan die zaak liggen; het neemt echter niet weg, dat er voor ver maak voldoende geld is uitgegeven. Men wil pleizier voor zijn geld om te worden opgebeurd uit de dagelijksche zorgen. Deze opmerking klopt met hetgeen de wa renhuizen aan de Tel. hebben gezegd. Deze waren niet tevreden, zooals te ver wachten was, zeiden deze, is de verkoop zoowel bij St. Nicolaas, Kerstmis als Nieuwjaar belangrijk achtergebleven bij dien van vorige jaren. Men zeg wel, dat men hier in Nederland meer en meer het Kerstfeest viert door het geven van ge schenken, maar wij hebben er slechts wei nig van gemerkt, en moeten tot onze spijt een dalende belangstelling vaststellen. Niet alleen dat de resultaten van St. Ni colaas teruggeloopen zijn, maar dit is niet goedgemaakt door een grootere belang stelling voor het Kerstfeest. De verkoopen tusschen St. Nicolaas en Kerstmis zijn minder geweest dan vorige jaren. Ons be drijf ondervindt in dat opzicht de volle zwaarte van de crisis". Ziet men hieruit niet duidelijk de be- BINNENLAND Wijziging Pensioenwet Spoorweg personeel Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de Spoor wegambtenaren 1925. ij Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Na de verlaging met 9 pet. der bezoldi ging, ingevoerd op 1 Januari 1924, zijn op 1 April 1933 en op 1 Mei 1934 nieuwe ver lagingen van 8 en 4 pet. in werking getre den. Ten aanzien van een groot deel der loopende pensioenen wordt in toenemende mate het bezwaar gevoeld, dat de normale spanning tusschen salaris en pensioen af neemt, hetgeen tot onbillijke verhoudingen leidt tusschen het in dienst zijnde personeel en de gepensionneerden. In de practijk is reeds gebleken, dat bij sterk opwaartsche beweging der conjunc tuur de reeds toegekende pensioenen niet op het oude peil gehandhaafd konden blij ven. Gewezen zij op de overeenkomsten, bekrachtigd bij de wet van 11 Juni 1921 waarbij de op 1 Januari 1920 loopende pen sioenen met 40 pet. zijn verhoogd. Omgekeerd dient thans op ruimere schaal de mogelijkheid te worden geopend om de pensioenen meer met het sterk gedaalde prijspeil in overeenstemming te brengen, den, als aanvangsdatum voor herleiding van betalen van te hooge pensioenen wordt voortgegaaii. Wat de reeds Ingetreden loonsverlagin gen aangaat, ligt het in de bedoeling, met gebruikmaking van het voorgestelde arti kel 80a, op den volgenden voet herziening van de pensioengrondslagen te bevorde ren. Uitgegaan zal worden van de loonrege ling van 1 Januari 1921, zoodat pensioenr grondslagen of hetgeen daarvoor in aan merking komt over tijdvakken vóór dien datum in ieder geval buiten beschouwing blijven, wijl het thans geldende loonpeil nog aanmerkelijk hooger is dan het des tijds geldende. Op dien grond zal tevens, ofschoon het loonpeil van 1 Januari 1921 tot 1 Januari 1924 ongewijzigd heeft gegol den, als aanvangsdatum voorherleiding van pensioengrondslagen worden aangenomen de daartusschen juist het midden houden de datum van 1 Juli 1922. Zoodoende zal in voldoende mate rekening worden gehouden met den invloed dien de lagere loonen van vóór 1 Januari 1921 op de berekening van de in aanmerking komende pensioenen hebben gehad. De ingevoerde loonsverlagingen van 9 pet. per 1 Januari 1924, van 8 pet. per 1 April 1933 en van 4 pet. per 1 Mei 1934 zul len tot één herleidingspercentage worden verrekend, hetgeen dan zal bedragen voor: a pensioensgrondslagen over tijdvakken van 1 Juli 19221 Januari 1924 91/100x92/ 100x96/100 van den vastgestelden pen sioengrondslag of (afgerond) 81 pet.; b. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 Januari 19241 April 1933 92/100 X 96/100 van den vastgestelden pensioen grondslag of (afgerond) 89 pet; c. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 April 1933—1 Mei 1934 96/100 van den vastgestelden pensioengrondslag of 96 pet. Van het vermelde onder a. zal alleen worden afgeweken ten aanzien van de pen sioenen, die uitsluitend worden berekend naar den laatsten pensioengrondslag, in welk geval als aanvangsdatum wordt aan genomen 1 Januari 1921, omdat de genoem de billijkheidsoverweging in dit geval niet geldt. Op de daarvoor in aanmerking komende reeds toegekende pensioenen zal dan ge kort worden een zoodanig bedrag, als het betreffende pensioen minder zal bedragen bij berekening met inachtneming van de pensioengrondslagen of bezoldigingsbedra gen, zooals zij nader geacht worden te zijn vastgesteld. Bij de bestaande groote inzekerheid om trent de richting waarin het loonpeil zich in de toekomst zal ontwikkelen, schijnt het gewenscht aan de Kroon ook de beslissing op te dragen over de vraag, of voortaan in verband met in de loonregeling aange brachte wijzigingen tot herziening van staande mentaliteit. Voor het fuiven heeft men nog voldoende over; voor het verras sen van zijn kennissen met die kleine ca- deaux, welke zoo typisch zijn voor de genoemde feestdagen,, is geen geld meer beschikbaar. Zou men door een doelmatige propagan da, ook bij de huisvrouwen dit euvel niet eenigermate uit de wereld kunnen helpen? Men kan het allicht probeeren; de kosten van een dergelijke propaganda zijn, over velen omgeslagen, niet groot. pensioengrondslagen en tot korting of ver hooging van loopende pensioenen behoort te worden besloten. Niet alleen zal zoo doende de mogelijkheid worden geopend om bij de toepasing de noodige lenigheid te betrachten, doch tevens ontstaat dan de beste waarborg, dat in dit opzicht het ver band tusschen de aanspraken van het ac tieve personeel en van de gepensionneer den niet uit het oog worden verloren. Aan- geteekend zij verder, dat van de bepaling alleen gebruik zal worden gemaakt bij al gemeene en vrij belangrijke wijzigingen, die in de loonregeling der spoorwegambte naren zullen worden aangebracht. Ten slotte zij er opgewezen, dat bij het oordeel over de vraag, of en in hoever pensioengrondslagen herziening behoeven uitsluitend de loonregeling en de daarin aangebrachte of nog aan te brengen wijzi gingen als maatstaf wordt aangelegd. Al blijven in zoover overwegingen ont leend, aan de financieele positie bij het Spoorwegpensioenfonds in beginsel buiten beschouwing, nu blijkens de tweede weten schappelijke balans van dat fonds een toe neming van het tekort met ongeveer 49 millioen wordt becijferd, is hierin een re den temeer gelegen om niet te blijven door gaan met betaling van pensioenen, die, naar hun koopkracht .gemeten, meer en meer aan den hoogen kant geraken. De voorgestelde regeling zal voor het eerste jaar een vermindering van pensioen last meerbrengen, die op ongeveer 1.400.000 wordt geraamd. ARBEIDSOVEREENKOMST. WETSWIJZIGING OVERWOGEN. Bij het departement van Justitie is, vol gens de „Volkskrant", de vraag in studie of het gewenscht is, dat de wet gewijzigd wordt met betrekking tot de opzegging van arbeidsovereenkomsten. Er wordt thans vanwege het departe ment ter bekoming van feitelijke gegevens een onderzoek inge&teld naar het aantal gedurende de laatste twee jaar bekend ge worden ontslagen, de daarbij in acht geno men opzegging, enz. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Betalingscontingenten geregeld. Deze week zijn te Berlijn besprekingen gehouden voor de vaststelling van de beta lingscontingenten, .welke voor de maanden Januari, Februari .en .Maart van dit jaar zullen gelden voorgoederen, welke via de Nederlandsch-Duitsche clearing kunnen worden betaald. Met het oog opt-den achterstand in de clearing was het noodig, een niet onaan zienlijke verlaging^ der contingenten in te voeren. Het was. derhalve ook noodig, de betalingscontingenten, vaar die goederen, waarvoor bij het handelsverdrag van 20 December j.l. hneveelheidscontingenten waren bepaald, vast te stellen op een la ger peil, dan het. maximum dat in het han delsverdrag was voorzien. De vaststellingder betalingscontingen ten is op zoodanigé wijze geschied, dat de uitvoer van goederen, afkomstig uit Ne derland en de overzeesche gewesten, op gelijke wijze werd getroffen, zoodat hier geen verschuivingen plaats vonden. Hetzelfde geschiedde ten opzichte van de Nederlandsche landbouw en industrie, zoo dat ook hier geen verschuivingen zullen voorkomen. Inlichtingen omtrent den omvang der betalingscontingenten voor de verschillen de artikelen zullen van Maandag af ver strekt kunnen worden door het Crisisuit voerbureau en door het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handels verkeer tusschen Nederland en andere lan den. „Hbld." EXAMENS MODERNE TALEN M.O. Ook onderwijzers zullen examen moeten doen in de theorie van onderwijs en opvoeding. Ingediend is een wetsontwerp tot intrek king van art. 5 der wet van 25 April 1879. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Krachtens artikel 5 van de wet van 25 April 1879 zijn bij het afleggen van het examen voor de akte A in de Fransche, Hoogduitsche of Engelsche taal vrijgesteld van het examen in de theorie van onder wijs en opvoeding de bezitters der akte van bekwaamheid als onderwijzer en bij het afleggen van het examen voor de akte B in een dier talen en haar letterkunde de bezitters der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Dientengevolge behoeft slechts een betrekkelijk klein deel der can- didaten voor een akte van bekwaamheid in die talen en paedagogiek en didactiek te worden geëxamineerd, welke omstan digheid er toe geleid heeft, dat dit onder deel van het examen in het gedrang is ge raakt en door een deel der commissiën Pastoor Th. M. Beukers te Leiden Twaalf en een half jaar pastoor der St. Petruskerk. 't Was in heit jaar '22, dat Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. A. Callïer tot nieuwen Pastoor der St. Petrusparochie te Leiden benoemde den toenmaligen Rector van het St. Joan nes de Deo Ziekenhuis te 's-Gravenhage, den zeereerw. heer Th. M. Beukers, Pas toor van een groote stadsparochie met een wonderschoone geschiedenis was voor den toenmaligen Rector Beukers voorwaar een ideaaL Toch verwachtte men toen van den een- voudigen, stillen en bescheiden Rector niet, dat Hij zóó voor zijn zware taak geschikt zou zijn. Menige krachtige en forsche voor ganger had men gekend, de St. Petrus parochie had „pastoors" gehad, die er we zen mochten en die ver in den lande een roemruchten naam droegen. Doch Rector Beukers en vooifaeen kape laan Beukers had getoond een ijverig pries ter te zijn, die onopgemerkt en stil heel veel zieleleed van anderen mocht verzach ten, en die velen met onuitsprekelijk ge duld wéér den vrede met God mocht terug schenken. Zoo kwam Hij hier in Leiden, maar nu als Pastoor, nu als Herder van de groote St. Petrusparoohie. En allen, die hem heb ben gekend, en wij, die hem nu nog ken nen, allen, zonder uitzondering, zullen het eens zijn: Pastoor Beukers heeft aan alle verwachtingen volkomen beantwoord al die lange jaren door. Maar niet alleen als Pastoor zijner pa rochie, maar ook daarbuiten toonde hij zioh een werker op verschillend gebied. Als Reotor reeds leeraar in de schoone Liturgische zang, zette hij die taak onver moeid voort om aan de theologanten van het Groot-Seminarie van ons Bisdom lief de en kennis bij te brengen van de heer lijke Gregoriaansdhe Gezangen. Was Pastoor Beukers het niet, die aan de oprichting der R. K. Hoogere Burger school voor jongens in onze stad zulk een geweldige stoot gaf, juist op het oogen- blik, dat dit noodig was? En niet alleen voor de meer gevorderde jongelingschap toonde hij zich te interes seeren op onderwijsgebied, maar èn voor de jongens èn voor de meisjes zijner pa rochie breidde hij de onderwijsinstituten uit en verstevigde hij ze door zijn altijd duidelijke en vakkundige voorlichting. Ook de liefdadighed voor de armen had in onze stad zijn bijzondere zorg. Kennen we hem niet als de volijverige adviseur van menige liefdadige instelling hier ter stede? Maar het zou ons te ver voeren, als wij alles moesten opnoemen in en buiten zijn parochie, in en buiten de stad Leiden, wat in dit 12 1/2 jarig pastoraat door Pastoor Beukers is behartigd. Zijn eigen parochianen vooral zullen het vol dankbaarheid en toegenegenheid erken nen. We weten wel, dat Pastoor Beukers deze dankbaarheid nimmer heeff gezocht en ze ook nu niet verlangt, maar we mogen toch wel bij deze gelegenheid even met een enkel woord daarop wijzen. Eere aan wien eere toekomt. Pastoor Beukers vain hart „ad muitos atr.nos" voor Katholiek Leiden en voor Uw zoo dierbare St. Petrusparochie. G. M. Pastoor Beukers is ten slotte bereid ge vonden, om zijn jubileum op bescheiden wijze te herdenken. Morgen is er van 12.302 uur aan de pastorie gelegenheid den Pastoor te compli menteeren. zelfs geheel wordt verwaarloosd. in de laatste jaren de paedagogiek en de Hierin is te minder te berusten, omdat didactiek van het middelbaar onderwijs eigen wegen hebben gevonden en er geen aanleiding is om aan te nemen, dat iemand die voor het onderwijs van de lagere school voldoende is voorbereid, ook ver trouwd is met de problemen* welke de middelbare school stelt. Het is daarom gewenscht, bedoeld arti kel te schrappen, waardoor de verplichting zal ontstaan om alle candidaten in de theo rie van onderwijs en opvoeding te exami- neeren. Dat door den aldus versterkten waarborg voor een deugdelijke voorberei ding der leeraren het onderwijs zal wor den gebaat, zal geen betoog behoeven. Indien deze wijziging reeds zou gelden voor de in 1935 af te nemen examens, z den de belanghebbenden daarmede niet tijdig rekening kunnen houden. Voorge steld wordt daarom, ze eerst 1 Januari 1936 te doen ingaan. SPEKPRIJZEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in te nemen versche spek tot 26 Jan. 1935 ongewijzigd blijven. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanat heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De 84e Volkenbondsraadszitting geopend. (2de blad). De Belgische minister v. Cauwelaert af getreden. (2de blad). De uitslag van de stemming in het Saar- gebied wordt eerst Dinsdagochtend bekend gemaakt. (2de blad). Nieuwe Nazi-activiteit in Oostenrijk? (2de blad). BINNENLAND. Vermindering pensioenen spoorwegamb tenaren. (1ste blad). De clearing met Duitschland. (1ste blad). Mengpercentage margarine verlaagd. (lste blad). Het gebouw der Overijsselsche Waterlei ding Maatschappij te Zwollerkerspel heden nacht door brand vernield, (lste blad). Bij een ernstigen brand te Eernewoude redt de bewoonster haar drie kinderen door ze uit het raam te werpen. (Gem. Be richten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De tweede dag van de Eur. biljartkam pioenschappen te Den Haag. (4de blad). Groote brand te Zwollerkerspel Het gebouw der O verijs sel sche Waterleiding Mij. uitgebrand Hedennacht omstreeks half vier ontdekte de heer Ir. Keiler, directeur der Overijs selsche Waterleiding Maatschappij, brand in het trappenhuis van het gebouw dier maatschappij, Spoolderenk genaamd en ge legen even over de grens van Zwolle in de gemeente Zwollerkerspel. De heer Keller, die in het gebouw woont, ontwaakte door een ongewoon geluid. Hij ging kijken en zag een vlam, welke hij bluschte met een emmer water. Toen hij daarna een onderzoek wilde instellen op de tweede verdieping was deze reeds niet meer te bereiken. Onmiddellijk werd de brandweer van Zwollerkerspel gewaarschuwd die met al haar materiaal uitrukte en onder leiding van den burgemeester van Zwollerkerspel, den heer U. P. Cavaljé, het vuur met een aantal stralen aantastte. Op de tweede- en zolderverdieping woed de het vuur hevig en in korten tyd stond ook de eerste verdieping in lichter laaie. Het dak stortte in en nu vatte ook het gelijkvloersche gedeelte vlam. Behalve een keuken en een kamer van de concierge, die eveneens in het gebouw woont met vrouw en kind, is het geheele gebouw na genoeg uitgebrand. Bijna de geheele boekhouding kon wor den gered. Men vreest echter dat een aan tal archiefstukken verloren is gegaan. Om omstreeks acht uur was de brand weer het vuur meester en kon met de na- blussching worden begonnen. Dit werk zal achter den geheelen morgen vorderen. Ge bouw en inventaris waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand deel de ons de heer Keiler mede, dat deze moet zijn ontstaan door een scheur in een dezer dagen gereed gekomen nieuwe schoor steen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1