ZATERDAG 12 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 BILJARTEN Europeesch kampioenschap Groot biljart 45/2 Gistermiddag om twee uur zijn in den Dierentuin te Den Haag d.e wedstrijden om het Europeesche kampioenschap groot biljart cadre 45/2 voortgezet met d-e par tijen DommeringCabra en Reicher Cote. DommeringCabra- De Arnhemmer be gon van aquite en was er direct goed in om bij 19 te stranden op een gemakkelijke snij- stoot. In zijn derde beurt v logde een vlotte 44 om verder gemakkelijk uit te loopen, zonder grootsche dingen en na zes beurten was het 117 om 24.'Dommering zakt dan wat af en Cabra brengt er niet veel van terecht, waardoor de score slechts lang zaam stijgt en de partij weinig aan betrekke lijk is. Het eindresutaat was: pnt. brt h.s. gem. Dommering 400 24 54 16.66 Cabra 167 24 32 6.95 ReicherCote.. .Reicher begon tegen Cote niet slecht. Zijn eerste beurt was 14 en daarop volgde na een onbevangen spel 70, hetwelk op een veraf liggende bal sneu velde, ondanks het gebruik van den bok. De Oostenrijker had zijn spel onvoldoen de onder controle, waaronder zijn vlotheid aanmerkelijk leed. Direct daarop volgde weer een fraaie serie en ditmaal werden het er 80 of 164 in drie beurten. In 10 beur ten is het totaal 213, tegen Cote 71 in 9. Het eindresultaat luidt: Reicher Cote 400 349 30 80 13.33 11.63 Daarna werd begonnen met de partijen SweeringDe Leeuw en MoonsAlbert. SweeringDe Leeuw. Dit was de eerste partij van Sweering en met belangsteHing werden zijn verrichtingen tegemoet gezien, vooral om dat deze partij tegen De Leeuw ging, die te Amsterdam bij het 71/2 mooi van hem had gewonnen. Na twee zwakke beurten scoorde De Leeuw een vlotte serie van 60, waarbij hij de moeilijkheden keurig ontloopt. Sweering antwoordde met een nog vlotter gespeelde serie, welke bij 90 op een massée strandde, voor De Leeuw hoog spel latende. Het was een zeer mooie gelijkopgaande strijd met vele praohtige momenten. Na zes beurten was de stand 127/154. De score steeg daarna langzaam en na 15 beurten was het 298/277. Er kwamen geen groote series meer, doch de Leeuw maakte met een mooie 73 de par ty uit. Sweering stond op 322, kwam aan stoot (systeem Alvé) en speelde rustig eveneens de partij uit met een prachtige 68. De pun ten werden dus eerlijk gedeeld. De stand is: De Leeuw 400 18 73 22.22 Sweering 400 18 90 22.22 MoonsAlberts. Ook de partij Moons Albert was vooral voor laatstgenoemde, niet van belang ontbloot. Ook hier was het begin vrij zwak, behoudens een 37 van Al- bert in de derde en een 35 van Moons in de vijfde beurt, waarop Albert met 43 ant woordde. De stand was toen 50/82. Daarop nam Moons met 3650 eenige voorsprong. Een drietal poedels was oor zaak dat Albert kon inloopen en na 13 beurten was de stand 156/243." Zoo ging het verder tot na 20 beurten de stand 249/353 was. Moons kwam toen aan stoot en met een juweel van een 151 maakte hij de partij uit. Moons 400 21 151 19.04 Albert 374 21 72 17.80 Voor den tweeden avond stonden op het programma de partijen MoonsCote en AlbertDe Leeuw, gevolgd door Sweering Dommering en GabrielsCabra. AlbertDe Leeuw. Een vooral voor on zen landgenoot zeer belangrijke partij. Al- bert stootte af en begon met een mooie voor zijn doen vlot gespeeld serie van 67, waarop De Leeuw met slechts' 15 ant woordde. Dan volgt weer een 27 van Al- bert en een poedel van De Leeuw. Even wordt er gesukkeld tot een 57 van Albert in de 6e beurt weer wat leven brengt. De Leeuw antwoordt met 25, doch dan volgt een prachtig gespeelde 79 van Albert, waatop De Leeuw weer antwoordt met 17. Stand 23266. Albert vergroot zijn voor sprong langzaam maar zeker. Na 11 beur ten is het 278100. Bovendien maakt Al- bert in de twaalfde beurt een zeer mooie serie van 122 waarmede hij de party uit maakt. Albert 400 12 122 33.33 De Leeuw 117 12 27 9.75 CoteMoons. Cote ving met een poedel aan, waarop gesteund door zijn groote mo- reele overwinning van den middag Moons begon te scoren. Het werden er 33. Na eeni ge beurten volgden 27, 34 en 28, doch Cote heeft ook niet stol gezetten en na 8 beur ten is de stand 88124. Toch krijgt Moons nog meer moeite met zijn tegenstander dan te verwachten viel na diens tot dusverre vertoonde spel. Er bleef voortdurend span ning en na 22 beurten was de stand 278303. Cote kwam toen zelfs gelijk en na 26 beurten was de stand 331332, waar op resp. 13 en 35 volgden. De eindstand luidde: Moons Cote 400 29 40 13.79 352 29 54 12.13 GabrielsCabre. Voor deze partij, of liever voor het spel van Gabriels bestond wel de grootste belangstelling. Welnu, de Belg stelde niet teleur, want wij hebben weer veel staaltjes van zijn kunnen en van zijn virtuositeit kunnen bewonderen. Zoo zagen we b.v. reeds in den aanvang een juweel van een massee, over lossen band. De eigenlijke score deed weinig terzake, want het was een spel van kat en muis. Cabre was tegen den Belg in het geheel niet opgewassen en Gabriels scoorde er lustig en kalm op los. Hij maakte een mooie 139. Hij strandde op een ketsende piqué. Met een mooie 84 maakte hij in 13 beurten de partij uit. Gabriels 400 13 139 30.76 Cabra 70 13 22 5.38 DommeringSweering. Na een poedel van Dommering en een 12 van Sweering scoorde de Arnhemmer eeh fraaie 37. Er werd sterk carotte gespeeld en het moyenne was dan ook verre van fraai. Er werden kleine series gemaakt met vele poedels. In de 12e berut schiet Sweering uit zijn slof. Hij maakt op en nabij de oaderlijn van den korten band een juweel van een serie met klein spel in het middenveld en tal van schitterende rappels. Hij speeLt zuiver en in snel tempo gaan de 100 op. Op 116 mist hij door klotsen een eenbandsstoot. De stand is nu 44180. Dommering antwoordt dan met een goede 28 doch staat toch nog ruim 100 achter. Zoo gaat het eenigen tijd voort. Na 14 beurten de de stand 178306. Het verdere verloop is nu weinig interressant en na 24 beurten maakt Sweering de partij uit. Sweering 400 24 116 16.66 Dommering 261 24 40 10.83 LEIDSCHE BILJARTBOND. Ie klasse: De uitslag van den wedstrijd T.O.G. I D.O.S. I luidt: J. Bruinninckx (300) D.O.S. 300 28 52 10.71 L. Lammens (125) T.O.G. 73 27 12 2.70 A. Verstraten (150) 150 28 24 5.35 J. B. (100) 76 27 9 2.81 P. H. (125) G. Paauw (100) 125 32 15 3.90 88 21 18 2.83 D.O.S. 3 partijen gewonnen. T.O.G. 0 par tijen gewonnen. De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef Ide Carambole I luidt: C. Schouten (125) de Car. 113 29 23 3.89 B. Teegelaar (300) P. v. Cl. 300 29 53 10.34 W. Huy (100) 100 28 12 3.57 G. M. Teegelaar (200) 161 27 27 5.96 F. W. ViHman (100) 74 27 9 2.74 B. de Roo (200) 200 27 41 7.40 P. v. Cleef 2 part. gewonnen, de Caram bole 1 partij gewonnen 2e klasse: De uitlsag van den wedstrijd D.O.S. 2b D.O.S. 2a luidt: H. Rietbergen (100) D.O.S.a 100 29 9 3.44 Plh. Verstraaten (100) D.O.S.b 98 28 17 3.50 J. Chrispijn (100) 100 89 24 2.56 C. v. Duyn (100) 72 38 10 1.89 A. Offenberg (100) 100 49 10 2.04 W. v. d. Wilk (80) 76 48 11 1.58 D.O.S. 2a 3 part. gewonnen. D.O.S. 2b 0 part. gewonnen. SCHAATSENRIJDEN KUNSTIJSBAAN WORDT OVERDEKT. De kunstijsbaan aan de Linnaeusstraat te Amsterdam is, zooals men weet niet overdekt. Het is een attractie, dat men in de open frissche lucht kan schaatsenrijden, maar aan den anderen kant kleven hieraan bezwaren. Bij wedstrijden n.l. is het reeds vaak voorgekomen, dat het regende, het geen de kwaliteit van het ijs niet ten goe de komt, terwijl bovendien talrijke bezoe kers, die gaarne van een ijsfeest wilden genieten, daarvan door den regen weer houden werden. De directie van de kunstijsbaan wil in ieder geval het open karakter handhaven en daarom zal geen vast dak worden aan gebracht. Wel zal voor het volgende sei zoen aanbreekt een los dak van zijldoek worden aangebracht, dat bij slecht weer over de tribunes en de ijsbaan kan worden geschoven „Msb." BOKSEN BOKSVERBOD TE GRONINGEN OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is het boksverbod te Groningen door de gemeentelijke autori teiten voorloopig opgeheven. Naar men weet bestond er te Groningen, evenals b.v. te Amsterdam het geval is, een verbod om bokswedstrijden in het openbaar te doen plaats vinden. Op verzoek van het dis- trictsbestuur van den Nederlandschen Boks Bond is dit verbod voorloopig opgeheven, waardoor in den vervolge weer wedstrij den kunnen worden gegeven. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? GEMENGDE BERICHTEN AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN Een gewonde Een uit Velsen komende personenauto is gistermiddag op den Noorderweg bij het Kruithuis te Amsterdam, in den naast den weg loopenden sloot gereden. Een pas sagier die de bestuurder onderweg had la ten instappen, liep een hoofdwonde op, welke door het personeel van de Hembrug- po.nt is verbonden. De auto is later door een kraanwagen op het droge gehaald. KIND IN KOKEND WATER VERBRAND Het anderhalf jarig zoontje van Andries Verreyke wonende aan de Molenstraat te Someren, is in een onbewaakt oogenblik in een teil kokend water gevallen, tenge volge waarvan het ernstige brandwonden bekwam. Gistermiddag is het knaapje aan de gevolgen overleden. MOTORSCHIP AAN DEN GROND GERAAKT. De opvarenden gered. Gistermiddag zijn te Stavoren per bot ter St. 38 aan land gebracht schipper V. en diens vrouw, die eenige bange uren doorleefd hebben. Ten gevolge van den nevel raakte gisternacht hun 142 ton me tend motorschip „Petronella", dat gela den was te Maarsen met veevoeder met bestemming Akkrum, op het Vrouwezand aan den grond. Hoewel aanvankelijk geen gevaar dreigde, werd de toestand gevaar lijk toen de storm opstak. Door het aanhou dende beuken van de golven sloeg het schip vol water, zoodat het verblijf aan boord onmogelijk werd. De lading wordt als verloren beschouwd, doch het schip zal kunnen worden gelicht. „Tel." WONING AFGEBRAND Kindje bij reddingspoging ernstig gewond Uit Leeuwarden wordt gemeld: In den vroegen morgen te omstreeks 3 uur brak brand uit in de woning van den heer J. Vaartjes te Eernewöiide. De vrouw, wier man voor werkzaamheden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdieping met haar drie kinderen, te weten een kindje van één jaar en twee jongetjes van 3 jaar. Be neden sliep haar schoonvader de 72-jarige Vaartjes, die stokdoof is. De vrouw werd gewekt door het geknetter van hout en een hevige rook. Het bleek, dat haar wo ning reeds aan alle zijden brandde. Zij zag geen kans het huis langs de ge wone weg te verlaten. Snel besloten schoof zij een tafel onder het dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het ven ster. De beide kinderen van drie jaar, een tweeling, kwamen vrij goed terecht. Het eenjarige kindje echter kreeg tengevolge van de val een schedelbreuk. Dr. Schön- feld uit Garijp, die spoedig gewaarschuwd werd, bracht het kindje met zijn auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De toestand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinderen geraakte een jon getje nog bewusteloos, doch kon weer worden bijgebrachte De vrouw slaagde erin door hard met een §toel- te bonzen haar schoonvader beneden te wekken. Deze wist zich nog door de vlammen een uit weg te banen. De vrouw zelf sprong even eens uit het dakvenster. Zij kreeg geen letsel. Het huis brandde geheel af. Niets kon worden gerod. Zpowel huis als inboe del waren verzekerd.- De oorzaak van den brand is vermoede lijk daaraan te wijten, dat luiers, die be reden bij de kachel te drogen hingen in brand zijn geraakt. GROOTE BRAND IN EEN VLAS SCHUUR Te Barendrecht is gistermiddag om streeks 5 uur brand uitgebroken in de groote vlasschuur van Frans Reewijk, ge legen aan den Nodijk. De brand ontwik kelde zich onmiddellijk tot een ontzagge lijke vuurzee, waartegenover de brand weer van Barendrecht, die onmiddellijk Ier plaatse verscheen onder commando van den burgemeester, J. Bax, vrijwel machteloos stond. Erger was intusschen, dat een boerderij van den heer A. Kooi man, die op slechts 30 M. afstand ligt van de vlasschuur door het overwaaien van een waren vonkenregen groot gevaar liep. Het leek dan ook gewenscht de Rotter- damsche brandweer te alarmeeren, die spoedig ter assistentie verscheen. .Nadat d-ï brand omstreeks een uur geduurd had stortte om zes uur de vlasschuur in, zoo dat men korten tyd later zeggen kon, dat het grootste gevaar voor de boerderij ge weken was. Het duurde echter nog den geheelen avond, alvorens men het vuur geheel bedwongen had. De boerderij heeft groote waterschade gekregen. De geheele in de schuur opge slagen vlasoogst is vernietigd. De schade is zeer groot. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen heeft langs den Rijksweg Den BoschNijmegen onder de gemeente Geffen een ernstige brand gewoed, waar bij de groote boerderij van den landbouwer Sohuurmans tot den grond afbrandde. Twee kinderen van den landbouwer kon den slechts met moeite uit het brandende huis worden gered. De brand is vermoede lijk oorzaak van een lekkenden schoor steen. Het woonhuis brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel, benevens veel landbouwgereedschap en landbouwvoorra- den, werden een prooi der vlammen. Het vee kon tijdig uit de stallen worden ge haald. Alles was slechts laag verzekerd. SMOKKELARIJ VRIJWEL UITGEROEID? In het LimburgschDuitsche grensgebied. De smokkelarij langs de Limburgsch- Duitsche grens loopt geweldig achteruit. Van bevoegde zijde vernam de „N. Venl. Crt.", dat de smokkelhandel naar Duitsch- land in he afgeloopen jaar met meer dan 75 pet. is verminderd. Als voornaamtse oorzaak van dezen achteruitgang worden genoemd de strenge en afdoende maatregelen, welke ter be teugeling der smokkelarij van Duitsche zij de werden genomen. Het aantal grensbe ambten is namelijk aanzienlijk uitgebreid, zoodat de Duitsche grens als het ware hermetisch is afgesloten. Ook de buitengewoon strenge straffen, waarmede de smokkelaars worden beboet indien zij met den Duitschen strafrechter in aanraking komen en de doortastendheid, waarmede de Duitsche grensbeambten van hunne vuurwapens plegen gebruik te ma ken, zijn mede oorzaak, dat de smokkelhan del naar Duitschland nagenoeg niets meer te beteekenen heeft. Het rumoerige en avontuurlijke grens- leven heeft afgedaan. De eertijds zoo bloeiende smokkelhandel in tabak, koffie, sigaretten, meelproducten en andere arti kelen, waarmede de Noord-Limburgsche grensstreek in den grooten wereldoorlog en tal van jaren nadien een ruime bron van bestaan vonden, is totaal lam gelegd. De tijd, dat 10 a 20 man sterke smok kelbenden onder aanvoering van hun on verschrokken leider ieder een zware zak gevuld met smokkelwaar op den rug in co lonne en de noodige voorposten vooruit in den stikdonkeren nacht zich een veiligen weg over de Duitsche grens baanden, is voorbij. Het is nog niet lang geleden, dat de zwaar gepantserde smokkelauto's de vaak met levensgevaar verrichte taak der dra gers-smokkelaars overnamen en als beze ten het grensgebied doorkliefden. In hun razende vaart met zwaar motor geronk schenen ze oorspronkelijk onover winnelijk. Menige smokkelauto wist in die dagen door een. posten-keten heen te bre ken en behouden de plaats van bestem ming te bereiken. De bewapening der Duitsche beambten werd echter steeds beter, terwijl ook steeds meer en moderner materiaal ter beschik king werd gesteld om met meer succes den stryd tegen deze gevaarlijke beroeps- smokkelaars aan te binden. Mogelijk nog snellere motorrijwielen en dienstauto's stonden den beambten in hun weinig be nijdenswaardige taak ten dienste. Bemand met karabijnen gewapende Zollbeambten stonden deze dienstvoertuigen klaar om op het eerste telefoongerinkel vaak een ver bitterden strijd op leven en dood achter de razende smokkelauto in te zetten. Ook de eenvoudige, doch vaak afdoende spijkerplanken, waarmede de Duitsche kommiezen den weg voor de smokkelauto versperden, vormden een niet te onder schatten obstakel voor den meest ervaren smokkelchauffeur. Met de arrestatie van den Pool Szymans- ky, bijgenaamd „Smokkelkoning der West grens", die te Venlo woonachtig was en destijds nabij Buderich in een auto met uit België gesmokkelde automatische pistolen na een sensationeele achtervolging lil*/ 7pt1liu/pn komen tot rust,kal- UW &.CIIUWGII mooren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. eu Drogisten door Duitsche beambten werd gearresteerd, werd voor goed een begin gemaakt met de „opruiming" dezer door de Duitschers als „Staatsgevaarlijken" betitelde hoofdperso nen in den verleidelijken sluikhandel. Want verleidelijk was deze smokkelhandel, waar mede schatten gelds werden verdiend. Niet zelden leverde een geslaagde tocht enkele duizenden guldens zuivere winst op. Ook de beruchte en in geheel Noord Lim burg bekende smokkelauto „Blauwe Vo gel" met zijn roekelooze bestuurders Schommer en Ohlings en gevreesd door iederen Duitschen Zollbeambte moest het na menigen succesvollen tocht tenslotte af leggen tegen de tot aan de tanden gewa- pnede beambten, die dag en nacht op den loer lagen om in den kortst mogelijken tijd deze grensmisdadigers onschadelijk te ma ken. Geleidelijk zijn alle beruchte grootsmok kelaars, die in dezen winstgevenden sluik handel een rol van beteekenis hebben ge speeld en welke men in de geheele streek meestal onder een schuil- of bijnaam ken de, doordat zij met hun pantserauto's het grensgebied onveilig maakten, van het tooneel verdwenen. Reeds langen tyd zuchten velen hunner tusschen de eenza me muren der Duitsche kerkers waarin sommigen nog jaren moeten verblijven. De bekende grenswinkels, bestaande uit houten keeten, welke men in den bloeien- den smokkeltijd op korten afstand van de grens op Limburgsch gebied aantrof en waarin de smokkelaars hun voorraad op deden om daarna gezakt en gepakt het gunstige tijdstip van aflossing der beamb- tenposten, weersomsandigheden, maan licht enz. af te wachten, zijn reeds lang verdwenen. Ook de café's en de gevestigde winkel zaken in het grensgebied voelen maar al te goed de voor hen nadeelige gevolgen van den kwijnenden sluikhandel, waarmede menigeen een aardig duitje verdiende en leven bracht in de brouwerij. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Gisternacht waren drie mannen op be zoek bij een 47-jarige kamerverhuurster aan den Hang te Rotterdam. Er ontstond ruzie, waarop de vrouw assistentie van een agent inriep. Deze verzocht den drie mannen mee te gaan naar het politiebu reau voor een verder onderzoek. Zij wil den hiervan niets weten en wierpen zich op den agent. Er ontstond een hevige klop partij, waarbij over en weer harde klap pen werden uitgedeeld. Eén van de man nen is er opeens van door gegaan. De agent trad als winnaar uit het strijdperk en hij wist de beide andere mannen op te bren gen. Bij de vechtpartij is zijn uniform aan flarden gescheurd. De derde man is later in den nacht van zijn bed gelicht. De drie mannen zijn opgesloten. HET DRAMA OP DE BOOT VLISSINGEN—TERNEUZEN De gewonde overleden In verband met het drama op de boot VlissingenTerneuzen, vernemen wy na der, dat de heer J. de Lava, die zich door een schot in het hoofd ernstig verwondde, gistermiddag in het St. Jozef Ziekenhuis te Vlissingen is overleden. De heer De Lava was directeur van de Bank Credit Ar.versois te Deinze (België). 10 'Kb Z oeW»\ DE LUCNÏRGOVERS VAN HOITIKA. 109. Maar nauwelijks lagen ze stil of het was, of het vlieg tuig opgetild werd. De vliegenier ging eens buiten het deurtje kijken en riep: Wat een modder drijft hier, en hij wees op allemaal zwarte plekken rond het toestel! 110. Daar helde hun toestel alweer bedenkelijk naar één kant en de bestuurder riep uit: Jij met je modder, het zyn ruggen van nijlpaarden. Ik rijd liever op de rug van een gewoon paard, zei Piet, terwijl een der beesten zijn muil wagenwijd opensperde.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11