Siltdcucui bellfód&ri! HOE LAAT HET ES TWEE Abonnés WOENSDAG 9 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 BINNENLAND ONTSLAG HUWENDE ONDERWIJZERES Wetswijziging door de Eerste Kamer aanvaard- De Eerste Kamer heeft gisteravond met 26 stemmen aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de art. 38, 56 en 97 der L.O.-wet 1920 (ontslag huwende onder wijzeres). Tegen stemden de Soc.-Dem., ae Vrijz.-Dem. en de Vrijheidsbond. MINISTER KALFF ZIEK. Naar wij vernemen is de Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, lijdende aan een aanval van griep, welke met een niet on belangrijke temperatuurverhooging ge paard gaat, zoodat hy althans deze week niet in staat zal wezen zijn werkzaamhe den aan het Departement te hervatten. ZIEKTEWET-PREMIE. Verlaging van twee procent voor het geheele land. In verband met de aangekondigde verla ging van de ziektewet-premie met 2 pet., ingaande 1 Jan. 1935, verneemt „De Tele graaf", dat nog enkele berekeningen moe ten worden gecontroleerd en besprekingen gevoerd in verband met hoogere risico's voor enkele bedrijven. De bedoeling van den minister van So ciale Zaken is, dat de premie voor het ge heele land, dus voor alle Raden van Ar beid, ook voor die te Amsterdam en Zwol le, ten aanzien van Welke aanvankelijk berekend was, dat zij niet in aanmerking konden komen voor deze verlaging, 2 pet. zal zijn. Echter zal ook voor het geheele land een uitzondering worden gomaakt voor een viertal bedrijven, waaronder de bouwvak ken en de sigarenindustrie, ten aanzien waarvan het resico met 2 pet. niet gedekt kan zijn. WERK- EN RUSTTIJDEN P.T.T- PERSONEEL. Voorstel tot verkorting van de werkweek van 51 tot 48 uur. Op 7 Januari 1935 vergaderden te Utrecht de vertegenwoordigers van vier P.T.T.-organisaties in de Commissie van Overleg voor het Staatsbedrijf van P.T. en T., t.w. de C.N.A.B., dé C.B.P.T.T., Door Plicht tot Recht en Sint Petrus, ter bespre king van de werk- en rusttijden van het P. T.T.-personeel. Na uitvoerige discussies werd besloten gezamenlijk een voorstel in te dienen bij genoemde commisie om te geraken tot ver korting van de 51-urige werkweek tot 48- urige. Dit voorstel zal worden ingediend, voor een der eerstvolgende vergaderingen der commissie. Inmiddels zal de vraag worden overwogen of via de hoofdbesturen geen nadere stappen zullen moeten worden ge daan bij de regeering, aangezien het betreft een onderwerp van algemeen maatschap pelijk belang, waarbij werkgelegenheid zou worden geschapen voor naar schatting 600 personen. DE PRIJS DER MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 61/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere dan consump- tiemelk is vastgesteld op 2 3/4 cent per li ter. BOTER EN MARGARINE. Het mengpercentage zal van 25 tot 15 worden verminderd. Naar wij vernemen, zal het percentage boter dat krachtens regeeringsvoorschcift in de margarine moet worden gemengd zeer binnenkort van 25 worden gebracht op 15 pet. TOESLAG OP AARDAPPELEN. Vrijstelling van stichtingen van barhartigheid. Het Tweede Kamerlid Visscher heeft aan den Minister van Economische Zaken ge vraagd of Z.Exc. kan mededeelen, of. de voor eenigen tijd in uitzicht gestelde maat regel, die het mogelijk zou maken, dat Stichtingen van barmhartigheid worden vrijgesteld van den toeslag op aardappe len, hetzy door ontheffing, hetzij door res titutie, reeds in werking is gesteld? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, kan Z.Exc. dan mededeelen welke stichtingen van barmhartigheid heb ben verzocht vor deze gunst in aanmer king te mogen komen; aan welke stichtin gen deze gunst werd verleend en aan wel ke stichtingen zij niet werd verleend; en op welken grond sommiger verzoek werd afgewezn, terwijl het anderen werd toege staan? Acht Z.Exc. het niet gewenscht, wordt verder gevraagd, bekendheid te geven aan de voorwaarden, waaraan stichtingen van barmhartigheid moeten voldoen om voor een ontheffing of restitutie van dezen bij slag in aanmerking te kunnen komen, daar in de gegeven omstandigheden voor deze pro Deo werkende stichtingen een derge lijke bijslag een groote uitgave beteekent en acht Z.Exc. het niet van groot sociaal belang in deze dagen het werk der barm hartigheid zoo weinig mogelijk te belas ten, nu er zulke hooge eischen aan worden gesteld? KOOL NAAR DUITSCHLAND. Contingenten vastgesteld. Op den 4den Januari 1935 kwam te Ber lijn de in het Duitsch-Nederlandsche Han delsverdrag voor den invoer van kool ge noemde gemengde commissie bijeen. Als resultaat van de bespreking werd het volgende overeengekomen: In Januari 1935 zullen van de in het Handelsverdrag vastgestelde totaal contin genten uit Nederland naar Duitschland uit gevoerd worden 18 pet. van de hoeveelheid roode kool, 12 pet. van de hoeveelheid sa- voye kool en 8 pet. van de hoeveelheid witte kool. Overeenkomstig den huidigen markttoe- sland mag voor Duitsche zoowel als Ne- derlandsche kool tot nader bericht niet be neden de volgende prijzen verkocht wor den: R.M. 3.35 voor witte kool; R.M. 3 25 voor savoye kool en R.M. 5.35 voor roode kool. Deze prijzen zijn bedoeld als groothan delsinkoopprijzen per 50 K.G. eerste kwa liteit vry ontvanststation. INTERN. BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Georganiseerd door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vond te Haarlem een vergadering van vertegenwoordigers van belanghebbende vereenigingen plaats, ten doel hebbende plannen te beramen om Haarlem tijdens de internationale tentoon stelling „Flora 1935" te Heemstede aantrek kelijk te maken en het te verwachten vreemdelingenbezoek aan de tentoonstel ling voor een aanmerkelijk deel ook over Haarlem te leiden. De voorzitter jhr. dr. C. Mollerus, deel de mede, dat de internationale jry, be staande uit ongeve'er 125 personen, op Donderdag 11 Maart te Heemstede arri veert. Vrijdag 12 Maart is voor de keu ring bestemd en op 13 Maart zal de jury een groot feest te Haarlem worden aange boden, bestaande uit een ontvangst in het Krelagehuis en ten stadhuize, orgelcon cert in de St. Bavokerk, lunch, aangebo den door de Kamer van Koophandel, be zoek aan de specifieke tentoonstellingen in het Teijler's en Frans Halsmuseum en gala soiree, waarschijnlijk in den Stadsschouw burg. Na uitvoerige besprekingen werd staan de de vergadering een centraal comité ge kozen, waaruit een dagelijksch bestuur ge vormd zal worden, dat algemeene richtlij nen voor de feestviering zal geven. Er zal een bloemenfeestweek georganiseerd worden; ook zal de medewerking van het gemeentebestuur voor de verlichting van de openbare gebouwen worden gevraagd.. Er zal ook een bloemencorso georganiseerd worden, terwijl het comité met belangheb bende vereenigingen in overleg zal tre den voor het houden van een winkelweek, het aanbrengen van een straatversiering en het organiseeren van een groot muziek feest op den tweeden Paaschdag b.v. Een vertegenwoordiger van Horecaf stelde voor bij den gemeenteraad met klem op de grootst mogelijke medewer king aan te dringen, daar Haarlem zeer weinig voor het vreemdelingenverkeer doet. „Msbd." R.-K. KAMERCENTRALE LEIDEN. De Algemeene Vergadering wordt gehou den op Zaterdag 2 Februari 1935, des na middags 1.30 uur in het gebouw van de R. K. Leesvereeniging („Concordia") aan de Westhaven te Gouda. De agenda vermeldt o.m.: Verslag der laatst gehouden Partijraadvergadering. Be handeling agenda Partijraad van 9 Fe bruari a.s. UIT DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDS BEWEGING. Het veertiendaags tijdschrift. „De R.-K. Middenstander", het 14-daags tijdschrift van de Ned. R.-K. Middenstands bond verschijnt met ingang van 1935 als: „Bouwen en Streven", tijdschrift van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, gewijd aan de vraagstukken van de Middenstand. Voortzetting van „De R.-K. Middenstander" Het eerste nummer van „Bouwen en Streven" brengt o.a. artikelen van dr. J. van Beurden 0,P., over het vraagstuk der verbruikscoöperatie en van den heer E. Wormer, leider der Reclame-afdeeling van het Bureau van de N. R. K. M., over: „Orakeltaal; wetenschappelijke reclame". Een speciale propagandamaand voor de vakorganisatie In het kader der stelselmatige actie van de katholieke middenstandsbeweging voor ordening en saneering der bedrijfstakken zal in het tijdvak 15 Maart15 April a.s. een speciale actie worden gevoerd ter be vordering der vakorganisatie in de katho lieke middenstand. Alle katholieke middenstandsvereenigin- gen zullen worden uitgenoodigd uit haar midden een commissie te vormen, om door huisbezoek of anderszins in de genoemde periode zooveel mogelijk dc katholieke middenstand in de voor hem bestemde vak organisaties te brengen. Op dit doel zal de activiteit van de ka tholieke middenstandsbeweging in al haar geledingen: van centrale organisatie, dio cesane standsbonden en nationale vakbon den, worden gericht, terwijl geen der mid delen van de moderne publiciteit zal wor den versmaad om aan de actie relief te geven en kracht bij te zetten. Ter inleiding dezer actie vond op Woens dag 9 Januari te Utrecht een vergadering plaats van het Bureau van de Ned. R -K. Middenstandsbond met de Bureaux der Diocesane Bonden en de besturen der aan gesloten Vakbonden, alwaar door den heer drs. H. L. Jansen, adjunct-directeur van het Bureau van de N. R. K. M., het plan van actie werd ontvouwd. VOOR DE BEMANNING VAN DE K XVIII De reis van de K XVIII heeft tot nu toe een geweldige belangstelling in alle lagen der bevolking. Uit alle oorden van ons land ontving „Onze Marine" bij de jaarwisse ling een stroqm van telegrammen, brieven en kaarten met goede wenschen voor het verloop van deze reis. Voor doorzending is inmiddels zorg gedragen. Het comité „Onze Marine" had voor Da kar, waar, zooals bekend, de K. XVIII het oude jaar voleinde en het nieuwe begon een zending gereed gemaakt en blijkens het inmiddels ontvangen telegram van den commandant is deze zending aldaar met groote erkentelijkheid door de bemanning ontvangen. Voor Pernambuco en Rio de Janeiro is reeds een zending onderweg en nu volgt Buenos Aires. Van deze plaats uit wordt dan de groote en meest moeilijke etappe begonnen; de groote oversteek van de At lantische Oceaan, n.l. van Buenos Aires via het eiland Tristan da Cunha naar Kaap stad. Het comité Onze Marine stelt zich voor om naar Buenos Aires een tweeledige zen ding gereed te maken t.w. één voor ver blijf te Buenos Aires en één voor de groo te oversteek welke 25 dagen duren zal, en waardoor deze zware reis zeer verlicht kan worden. Waar de belangstelling voor de groote en belangrijke reis van de K XVIII zoo groot is, durft Onze Marine nogmaals een beroep te doen op het Nederlandsche volk, om het mogelijk te maken ook op deze groote over steek de belangstelling van het Nederland sche volk te kunnen toonen. Giften in geld en natura alsmede sym pathiebetuigingen kan men daarvoor zen den aan het Comité „Onze Marine" Post bus 6 Den Helder, gironummer 42883. Men wordt verzocht op de zendingen te vermelden: Voor de K. XVHI. Groningsche Gedeputeerde overleden. Na een zeer korte ongesteldheid is in den ouderdom van 77 jaar onverwacht overleden de heer U G. Schilthuis, sinds 1909 lid van Gedeputeerde Staten van Gro ningen. De heer Schilthuis (V. D.) werd in 1903 lid van de Provinciale Staten van Gronin gen gekozen, waarna in 1909 zijn verkie zing tot gedeputeerde volgde. 21 Decem ber 1.1. mocht hy zyn zilveren publieum als zoodanig vieren. Contingenteering van linoleum. De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit waarbij de invoer van linoleum ge- contingenteerd wordt. Deze contingenteering geldt van 1 Jan. af en zal drie maanden van kracht zijn. Het percentage van de toegestande in voer is bepaald op 40 pet. van het gewicht van de ingevoerde hoeveelheid van Juli tot en met December 1933. R. K. Hotelemployé's. De Nederlandsche R.-K. Bond van Ho tel-, Café- en Rest. Geëmployeerden „St. Antonius" ontving het volgende schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem: In antwoord op uw schrijven van 19 No vember 1934 deelen wij u mede, namens het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land, mede, dat het aan de R.-K. Hotel- Café-Restaurant-geëmployeerden niet ge oorloofd is lid te blijven van den neutra len Geneefschen Vakbond. Deze neutrale vereeniging moet gerekend worden onder de vereenigingen, waarvan sprake is in den vastenbrief van 1933 en waarvan het lidmaatschap sterk wordt afgekeurd. Amsterdam's luchthaven „Schiphol" In den loop van 1934 De „Uiver"-ramp, welke op het einde van 1934 Nederland in rouw dompelde, werpt een donkere schaduw over een jaar, waar in overigens het luchtverkeer menig suc ces boekte en waarin wederom vele vor deringen werden gemaakt. Vooral het passagiersverkeer geeft een sterke stijging te zien. Omvatte het passagiersvervoer op alle luchtlijnen in 1932 18420 personen, in 1933 steeg het aantal vervoerde passagiers lot niet minder dan 30640, en in het afgeloo- pen jaar verder tot ca. 50.000. Van 1932 op 1933 derhalve een toeneming van ruim 66 pet. en van 1933 op 1934 van ruim 61 pet. In 1932, 1933 en 1934 waren onder de genoemde cijfers resp. 5525, 8743 en 14300 transito-passagiers begrepen. Het aantal passagiers op de binnenlandsche lijnen eveneens begrepen in het genoemde totaal cijfer bedroeg in 1934 13125. In 1932 beliep het goederenverkeer 1.007.000 K.G., terwijl dit getal in 1933 steeg tot 1.337.000 K.G.; in 1934 onderging dit cij fer ten gevolge van de verder gaande con tingenteering en de vermindering van goud transporten, een daling, n.L tot 1.031.000 K.G. Het postvervoer begrepen onder deze goederencijfers vertoonde in de genoem de jaren een regelmatige toeneming. Om vatte het in 1932: 128.600 K.G.; in 1933 bedroeg het 130.400 K.G., terwyl in het af- 156.000 K.G. In 1932 kwam circa een vijf de en in elk der jaren 1933 en 1934 ongeveer en vierde gedeelte van dit ven Schiphol post uit. Evenals vorige jaren werden ook dit jaar alle luchtdiensten op West- en Centraal- Europa door de K.L.M. onderhouden in samenwerking met een vijftal buitenland- sche maatschappijen t.w. de „Deutsche Luft Hansa", de „Air France", de Zweed- sche „Aerotransport", de Tsjechische Luchtverkeersmaatschappij „C.L.S." en de Belgische Maatschappij de „Sabena". Het aantal luchtdiensten onderging in 1934 aanmerkelijke uitbreiding. In den zo mer bedroeg het aantal 31 (21). Meer dan zestig vliegtuigen waren in het zomersei zoen van dit jaar. op Schiphol in de dage- lijksche diensten. Het aantal der vertrok ken en aangekomen verkeersvliegtuigen op Schiphol bedroeg in 1934: 12.750 (9.145). Op 31 Mei opende de K.L.M. een nieuwe verbinding, n.l. van Amsterdam naar Huil en Liverpool. De eerste resultaten dezer HJn kunnen bevredigend heeten. In het genoemde aantal luchtverbindin- gen zijn begrepen de door de K.L.M. onder houden binnenlandsche luchtdiensten, t.w. twee op Vlissingen, welke het geheele jaar door werden onderhouden en twee op Groningen, twee op Twente en twee op Eindhoven, welke alleen werden onderhou den in den zomer. Evenals in het vorige jaar wierpen ook in 1934 katapult-watervliegtuigen van het s.s. „Europa" en „Bremen" eenige malen bo- van Schiphol post uit. Op eenige kleine storingen na, hadden de Indië-vluchten het geheele jaar door een geregeld verloop. De rampspoedige extra- Kerstvlucht van de „Uiver" maakt hierop eén uitzondering. Het groote succes van de K.L.M. In de LondenMelbourne-race was de aanlei ding tot een waren nationalen feestdag by de terugkeer van de „Uiver" op Schiphol op 21 November. Een andere bijzondere prestatie vol bracht de K.L.M. door de vlucht van Am sterdam naar Paramaribo en Curagao; voor het eerst werd hiermede het Moeder land door de lucht met de West-Indische gebiedsdeelen verbonden. Behalve de „Uiver" werd in het afge- loopen jaar nog een tweede vliegtuig door een ongeluk getroffen. De vroegere „Post- jager" welke onder den naam „Panderja ger" deelnam aan den LondenMelbourne- race, geraakte bij zijn start te Allahabad in brand en werd geheel vernield. Gelukkig vielen hierbij geen menschenlevens te be treuren Bezoek aan Schiphol. 1933 bracht ongeveer 30.000 belangstel lenden meer naar Schiphol dan 1932; het afgeloopen jaar weder 80.000 meer dan 1933. Het aantal bezoekers bedroeg in 1932, 1933 en 1934 resp. 119.482, 150.261 en 247.000. In laatstgenoemd cijfer is een aan tal van 36.700 begrepen, hetwelk op 21 No vember, den „Uiver"-dag, Schiphol tegen betaling bezocht. Een dergelijk aantal be zoekers op één dag werd tot dusver te Schiphol nimmer bereikt. Aan rondleidingen op Schiphol voor de bezichtiging van hangars en vliegtuigen van nabij namen 125.000 (78.500) bezoe kers deel. Het aantal deelnemers aan een rond vlucht boven Amsterdam en omgeving, het welk van 1932 op 1933 was toegenomen van 5511 tot 6210, steeg in 1934 tot ruim 9500. Het aantal rondvluchten bedroeg 1310 (812 in 1933). Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der K.L.M. organiseerde de jubileerende Maatschappij op 7 October een vlootschouw. 15 vliegtuigen van haar vloot waren op het platvorm van de luchthaven tentoonge steld. Een groot aantal belangstellenden heeft de vloot dien dag in oogensohouw genomen. De aan de Z.W.-grens van he-t landings terrein aangebrachte natrium-grensverlich- ting van Philips werd op 19 Juli voor het eerst ontstoken. Het ligt in het voornemen, deze verlichting, bij het slagen der proef, eerlang langs het geheele terrein te doen aanbrengen. Verhooging veiligheid bij mist landingen. De Luchtvaartdienst deed twee z.g. „merkbakens" plaatsen op de N.O.-koers- lijn van het radiobaken. Het eerste merk- baken, dat het vóórsignaal geeft aan een volgens de koerslijn naderend vliegtuig, staat op circa 5 K.M. van Schiphol; het tweede merkbaken staat op 600 M. van den rand van het landingsterrein. De merkbakens zyn nog> niet officieel in bedrijf. Ten einde de van den grond af te verlee- nen hulp bij het binnenloodsen van ver keersvliegtuigen bij slecht zicht zoo doel treffend mogelijk te doen zijn, verhuisde de afdeeling radiopeildienst van den Luchtvaartdienst naar dezelfde verdieping van den Verkeerstoren, waar de gemeente lijke Verkeersdienst is gevestigd Verbindingswegen. De werkzaamheden aan den voor de Am sterdams che Luchthaven van zoo groot be lang zijnden weg A'damSchipholden Haag hadden in het afgeloopen jaar ver deren voortgang. De aarden baan tusschen ceintuurspoor weg en Ringvaart reeds ver gevorderd ls. De aarden baan van het ruim 13 K.M. lan ge gedeelte tusschen Ringvaart en Venne perdwarsweg benevens vijf viaducten over de dwarswegen in dit traject, kwamen in het laatste stadium van uitvoering. Vermoedelijk zal het gedeelte Amster damSchiphol op het einde van 1935 voor het verkeer worden opengesteld en het gedeelte SchipholSassenheim op het eind vam 1937. Schiphol zal dan in ca. 40 minu ten van Den Haag uit' bereikbaar zijn. Ten behoeve van den weg Haarlem 't Gooi werd het bij de luchthaven aan de Ringvaart gelegen oude fort Schiphol af gebroken. Met den bouw van de brug, welke ter plaatse moet komen, werd aan het einde van het afgeloopen jaar aange vangen. De doorgang onder de spoor baan van dezen weg bij Amstelveen evenals het nieuwe tracé Amstelveen Ouderkerk bevindt zich in gevorderden staat van uitvoering, zoodat de directe wegverbinding van Schiphol met het Gooi ook vorm begint aan te nemen. Frits, er komt zooveel wa ter in de boot, zal ik de stop er uit trekken, dan kan het wegloopen. (Lustige Kölner). ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leldsche Courant'. Een leder die ons drie abonné's (vcor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Aan hem (haarj zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. Vanaf heden tot 15 Januari zenden wij het reeds bij aanbreng van

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7