WOENSDAG 9 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 cMooié unite tartdm Doos 20 ct Tube 4-0 en 60 ct. DAMMEN GEMEENTERAAD VAN NOORDWMKERHOUT COMPETITIE NED. DAMBOND. Gisteren vond te Naaldwijk de ontmoe ting N.D.S. IL.D.V. plaats, waarvan al dus de uitslag is: L.D.V.—N.D.S. I J. KlinkenbergE. v. Lenteren 11 S. v. d. WijngaardD. Koppensneller 2O 1—1 1—1 1—1 1—1 0—2 2—0 1—1 1—1 H. de WaterJ. v. Geest M. TelingJ. Huisman M. OptendreesD. v. d. Pol P. MarckJ. Boon E. PladekA, SoLleveld T. D. v. d. Bosch—P. v. Dijk J. HuismanF. Steenkt A. SladekE. Po wel De stand der bordenwedstrijden van de Leidsche Dam Vereeniging is nu: Eerste klasse. gesp. gew. rem. verl. pnt. Joh.s Klinkenberg 7 6 1 13 J. Teleng 8 3 M. Optendrees 5 3 J. A. Bernsen 6 2 H. de Water 7 1 T. D. v. d. Bosch 8 2 J. C. den Dekker 7 1 S. v. d. Wijngaard 7 1 P. Marck 7 1 Tweede klasse J. Huisman M. Sweris 8 6 D. A. Eppinga 8 5 A. Sladek 9 5 C. Klinkenberg 11 6 A. v. Heeringen 9 5 J. Dreef 9 4 J. Zaalberg 7 3 J. Beij 9 3 P Lepelaar 8 3 C. Teunissan 11 2 J. de Bree 9 117 3 G. P. Dillen 10 10 0 10 7 3 17 1 13 Voor degene die het meest punten be- haaLt uit den comp.-wedstrijden, is een lauwertak uitgeloofd. De stand hiervan is: T D. v. d. Bosch 6 5 1 10 J. Klinkenberg 6 1 5 1 7 S. v. d. Wijngaard 6 3 1 2 7 I. Teleng 6 1 4 1 6 E. Sladek 5 2 1 2 5 M. Optendrees 6 1 3 2 5 P. Marck 5 1 3 1 5 H. de Water 6 0 3 3 3 J. C. de Dekker 4 0 2 2 2 Bernsen 2 0 1 1 1 AlphenZwammerdam. De uitslagen van de Maandag te Alphen gespeelde wedstrijden tusschen A.D.C. en Z.D. en S.C. (Zwammerdam) zijn als volgt: A.D.C. I—Z.D. en S.C. I 18—2 A.D.C. II—Z.D. en S.C. II 20—0 Deze wedstrijden zijn gespeeld voor het district „Rijnstreek" Door deze gedecideer de overwinning heeft A.D.C. i zich vas er op de eerste plaats gestled. Ook het 2e 10- tal verbeterde haar positie aanmerkelijk. SCHAKEN Vergadering van den Gemeenteraad van Noord wij kerhout op Dinsdag 8 Januari 1935 des namiddags te 2 uur. Tegenwoor dig alle 13 raadsleden. Voorzitter de Bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Daarop houdt de voorzitter een toe spraak tot de raadsleden, waarbij hij on geveer het navolgende zegt: Noordwijkerhout in 1934. Het jaar 1934 heeft zijn poorten voor ons gesloten en wy zijn een nieuwen jaar kring ingegaan. Als wij der gewoonte getrouw een terugblik werpen in het af- geloopen jaar, dan ontplooit zich voor onze oogen een somber beeld. Wij zien de werk- loozen in dichte drommen voorbijgaan, wij zien vele kleine zelfstandigen, die de uiter ste krachten inspannen om het hoofd boven water te houden, wij zien velen, die eerst in welstand verkeerden tot de rij der bezit- loozen afdalen, wij zien menschen, die al tijd voor zich zelf hebben gezorgd den moeilijken weg naar de openbare of bij zondere liefdadigheid opgaan. Dat de gemeente en hare financiën den weerslag van al deze ellende ondervonden, behoeft waarlyk geen verwondering te wekken. Wij hebben dan ook in het afgeloopen jaar onze intrede gedaan in de rij der nood lijdende gemeenten, d.w.z. dat de begroo ting op geen stukken na meer sluitend is te maken, dat Gedeputeerde Staten ijverig controleeren of er geen posten verminderd kunnen worden, dat de Rijksaccountant zijn speurend oog over alle onze financieele handelingen laat gaan en voorloopig is be ten van dezelfde richting naleest, kan men in de eene een beschouwing lezen, dat een langzame herleving aan het voltrekken is en in de andere, dat althans in Nederland -- een verder doorwerkende verarming on vermijdelijk is. Er zijn ook menschen ik las het onlangs van een parlementslid - die beweren, dat wij thans in een eenigs- zins stationairen toestand zijn gekomen en dat wij er ons op moeten voorbereiden, dat het voorloopig zoo blijft. Ik voor mij vind dergelijke bewering rampzalig en funest. Wij leven tegenwoordig in een soort wel vaartscrisis. De overvloed van producten, die der menschheid tot zegen moest zijn, is haar tot verderf, doch de Regeering van ieder volk heeft den heiligen plicht te be vorderen, dat de bevolking zoo spoedig mogelijk uit de impasse geraakt, ook al moeten daarbij oude economische dogma's worden overboord gegooid. Het wacer staat het volk aan de lippen en elk mid del, dat een redelijke kans biedt om tot eenige verbetering te geraken, is het aan grijpen waard. Onder blijde voorteekenen aanvaarden wij dus het nieuwe jaar niet. Maar dat neemt niet weg, dat ik u van ganscher harte alle heil en zegen voor 1935 toe- wensch. Moge de tegenspoed die wij thans ondervinden ons niet ontmoedigen, inte gendeel, moge de beproeving ons stalen in onze geestkracht en ons met vertrouwen de toekomst doen tegemoet zien. Ik hoop gaarne, Mijne Heeren, dat het jaar 1935 voor u voordeelig moge zijn. Dat het op de eerste plaats uw gezondheid moge De- houden, die ten slotte boven elke andere materieele waarde, dus ook boven den voorspoed gaat, dat 1935 u voldoende gonnen met ons een gespecificeerd en be- j kracht moge geven om alle moeilijkheden WINTERWEDSTRIJD LEIDSCHE SCHAAKCLUB „PHILIDOR". Aan den winter wedstrijd dezer club ne men thans 21 leden deel, verdeeld in twee groepen, de sterkste met 8, de andere groep met 13 deelnemers. In de hoogste groep is de stand de volgende: P. Herfkens 3 uit 4, J. Buurman 1 uit 5, G. Pels 1.5 uit 2, J. Abspoel 0 uit 3, W. Verver 1 uit 5, P. J. v. d. Zeeuw 2 uit 5, C. J. Kooreman 2 uit 4 en J. E. Stol 6.5 uit 7. Stol is afgespeeld en tevens vrijwel verzekerd van den eer sten prijs. Alleen Pels kan nog met hem gelijk komen, doch moet dan alle 5 door hem nog te spelen partijen winnen. In de tweede groep staat J. de Boer met 4 uit 4 nog ongeslagen. Voorts J. v. d. Walk 2 uit 3 en C. J. v. d. Wilk 3 uit 6. De overige deelnemers behaalden tot dusver minder punten. DE COMPETITIE VAN DEN SCHAAK BOND VOOR LEIDEN EN OMSTR. De uitslag van een wedstrijd gisteravond te Hazerswoude in het Oude Raadhuis ge speeld was, dat het eerste tiental van Bo degraven met 64 wist te winnen van het eerste tiental van Hazerswoude, den kam pioen van het vorige jaar. De volledige uit slag volgt hieronder: Joh.s v. Veen(H)F. Scheer 01 C. BruntM. v. Dobbel de Bruyn 10 N. CokK. Meerman 1/21/2 C. RuysJ. H. Vernet 10 J. v. d. ToornP J. v. Dobben de Bruyn 01 D. BruntG. Maaskant 01 D. Hofland—P. J. G. IJdo 1/2—1/2 J. CokA. Scheer 01 J P. Cok—H. v. d. Panne 1/2—1/2 C. v. VeenA. C. de Meyere 1/21/2 Totaal 4—6 De stand in deze groep is nu de volgende: gesp gew. gel. verl. v.t. tot. Hazerswoude 1 3 2 Philidor I 3 2 Bodegraven I 4 2 Leiderdorp I 3 1 L.S.G. II 3 1 hoorlijk gerangschikte opgave te vragen van alle onze uitgaven over de laatste 10 jaren. Ondanks allen tegenspoed is de bevol king met 89 zielen vooruit gegaan en van 6704 op 6793 zielen gekomen. Deze ver meerdering is uitsluitend aan het geboorte overschot te danken, er vertrokken 57 men schen meer dan zich hier vestigden, zoodat er 146 meer geboorten dan overlijden wa ren. Dit geboorte-overschot is een symbool van de levenskracht van ons Noordwijker- houtsche volk, maar het doet tevens onze gedachten vol medelijden gaan naar zoovele moeders, die hun kinderen onder zoo droe ve, zoo troostelooze omstandigheden ter wereld brachten. Er hadden 32 huwelijken plaats, dat is zes meer dan in 1933 en 12 meer dan in 1932. Als wij naar de stijging van het aan tal huwelijken zien, zouden wij zeggen, dat de crisis' aan het luwen is, maar de jeugd is optimistisch en de liefde wakkert dik wijls het optimisme aan. Of dit optimisme evenwel gerechtvaardigd is, waag ik te be twijfelen. Het Gemeentebestuur heeft in het afge loopen jaar gedaan wat in zijn vermogen was om den algemeenen nood te lenigen. Aan werkloozensteun is uitgekeerd een oe- drag van ƒ92.860.35, aan toeslag op de uit- keering aan de werkeloozenkassen z.g. aan vullenden steun een bedrag van 3538.68, aan bijdragen aan de werkeloozenkassen 8430, aan armenzorg pl.m. 13.000, aan crediet aan kleine kweekers ƒ8287.20. Van het uitgegeven bedrag ad 92.860.35 aan werkloozensteun restitueerde het Rijk 57% pet. of ƒ53.626.85 de rest der 'evenge- noemde uitgaven kwam voor rekening der gemeentekas. Er bestond een intensieve samenwerking tusschen het gemeentebestuur en de diverse kerkelijke armbesturen. Bij al zijn maatregelen is het gemeente bestuur uitgegaan van de gedachte, dat on der alle omstandigheden in den grootste nood dient te worden voorzien en dat daarbij de financiën niet steeds de eerste, doch de tweede rol dienen te spelen. Het gaat niet aan om in een tijd, dat Gods ryUe j schepping alle s in overvloed geeft de j menschen van gebrek te laien omkomen, i Door bemoeiingen van de burgèmeesters in de bloembollenstreek die bij den Minis ter van Sociale Zaken een dankbaar gehoor vonden konden de nadeelen van de ver laging van den steun op 1 Juli voor een goed deel ik kan wel zeggen voor het overgroote deel ongedaan worden ge maakt. De klacht, die een der leidende per sonen van de landarbeidersbeweging dezer dagen liet hooren. dat er bij sommige ge meentebesturen zoo weinig begrip is van sociaal gevoel, geldt zeker niet voor de ge meenten in de bloembollenstreek. Misschien zijn de mildere opvattingen, die in de bloembollenstreek heerschen mede oor zaak, dat als er geen bijzondere dingen gebeuren de eene gemeente na de an dere daar noodlijdend zal worden. Als eenig lichtpunt in het pasverstreken jaar kan worden aangemerkt, dat de bloem- boilenkweekers dank zij de saneerir.gs- maatregeien en het goede gewas als zij niet al te zwaar onder de schuld zaten, de touwtjes aan elkaar konden knoopen, d.w.z. dat zij hun inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht konden brengen. Van winst van eenige beteekenis zal ais j regel wel geen sprake zijn geweest. Jam- mer en diep te betreuren is, dat het kleine j lichtpuntje van 1934 in 1935 weer zal wor- den gedooid in verband met het voornemen j om de kweekers in dat jaar met de roebe- lasting gelukkig te maken. Ridderlyker en i billijker zoude zijn om de bloembollen kweekers, die als slachtoffers van de wijzi ging der monetaire verhoudingen m net eerste front staan van deze roebeiasting j vrij te stellen en ze te brengen ten laste van de algemeene uitgaven of van het Landbouwcrisisfonds. Wat zal de toekomst brengen? Wat zal 1935 ons brengen? Zoo ooit dan is thans de toekomst in raadselen gehuid. Als men twee kranten zelfs twee kran- boven te komen, dat het ook zegen brenge over uwe gezinnen. Ik dank u en de ingezetenen voor hunne wenschen bij de wisseling des jaars en ik wensch u en de uwen en de geheele bevolking van Noord wijkerhout van harte een Zalig Nieuwjaar. De heer L. M. van Noort dankt als het oudste raadslid mede namens den gehee- len Raad voor de hartelijke woorden door den voorzitter gesproken. Spreker wenscht den voorzitter wederkeerig het beste in 1935 voor hem en zijn gezin en hoopt te vens, dat de Burgemeester de kracht muge hebben om in deze benarde omstandighe den de gemeente naar best vermogen te besturen. Daarop worden door den gemeente-se cretaris de notulen van de vorige raads zitting voorgelezen. De Kersttoelage. Naar aanleiding dezer voorlezing maakt de heer A. H. v. Noort de opmerking, dat hij in de notulen niet vindt vermeld, dat hij de vraag heeft gesteld, of ook de wer- keloozen, die uit de werkeloozenkas trek ken een Kersttoelage zoude ontvangen, wel ke vraag door den voorzitter bevestigend werd beantwoord. Spreker is voorts geble ken, dat verschillende personen, die uit de werkeloozenkas trekken geen Kersttoelage hebben ontvangen. De heer L. M. van Noort was mede van oordeel, dat volgens den brief van den Minister van Sociale Zaken alle werkeloo- zen een Kersttoelage zouden ontvangen. De voorzitter merkt op, dat inderdaad de heer A. H. v. Noort ae vraag heeft gesteld, of ook de trekkers uit de werkeloozenkas steun zouden ontvangen en dat deze vraag door hem bevestigend is beantwoord. Bij de bespreking van deze aangelegenheid was evenwel de brief van den Minister van So ciale Zaken aan de orde en deze brief doel de alleen op de werkeloozen die uit de wer keloozenkas trokken en bovendien aanvul lenden steun van de gemeente trokken. Deze menschen hebben ook alle een Kerst toelage gehad. Indien wat spreker wil aannemen de heer A. H. v. Noort de be doeling had gehad om ook een Kersttoelage te verstrekken aan diegenen, die geen steun in de vorige zitting benoemd, die benoe ming niet kan aanvaarden. De heer Idenburg zegt, dat hij tot zijn spijt geen gevolg heeft kunnen geven aan zijn voornemen wegens het intrekken van de bewilliging van de in zijn ambtelijken werkkring boven hem staande autoriteit Hij hoopte dat de raad dit zal billijken. Verder wijst hij erop, dat een groep leden in de vorige zitting heeft gemeend blanco te moeten stemmen alhoewel zy de meerderheid hadden. Hij meent dat hieruit niet spreekt een juiste behartiging van het gemeentebelang en is er dan ook van overtuigd, dat het uit practische over wegingen is gedaan. Hij deelt mede, dat zijn partijgenoot, de heer van der Stoel, een wethouderszetel evenmin kan accepteeren en geeft den doch uitsluitend een uitkeering uit de raac* *n overweging iemand tot wethouder werkeloozenkas ontvingen, had hij zich j duidelijker moeten uitdrukken. De voorzit ter wijst er nadrukkelijk op, dat het ge meentebestuur geheel heeft gehandeld naar de lijn, getrokken door het Departement van Sociale Zaken. De vraag is of men als noodlijdende gemeente verder kon en mocht gaan dan door den Minister van Sociale Zaken aangegeven. In elk geval zou een Kerstgave aan andere groepen, dan Rijkssteun of aanvullende steun trekken- den verdere consequenties hebben mede gebracht. De notulen worden daarna onveranderd gearresteerd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij machtiging verleenen om op de begrooting dienst 1935 uitgaven te doen voor wat betreft de posten voor betaling van rente en aflossing van geldlee- ningen en van verzekeringskosten en voor wat de overige posten betreft tot 1/12 van de daarop geraamde bedragen. Welke machtiging den voorzitter de opmerking ontlokt, dat we hier met voorloooige tv/aalfden gaan werken zooals in het Fran- sche Parlement. Ingekomen js voorts een schrijven van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij zij mededeelen, dat zij de bezoldiging van de ambtenaren van den B-'r^^Mken S'^^d met ingang van 1 Januari 1935 nader defi nitief wenschen te regelen. Zij 7irh voor de vergoeding voor hen, die in den regel belast zijn met de voltrekking van huwelijken te bepalen po ƒ1.per huwe lijk, terwijl voor de overige werkzaamhe den een bezoldiging denken vast 'te stel len van in totaal 80. De voorzitter merkt op, dat het schrij ven van Gedeputeerde Staten eerst dezer dagen is ingekomen en nog niet in de ver gadering van B. en W. is behandeld. Spre ker stelt daarom voor het schrijven van Ged. Staten te zenden naar B. en W. om advies. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aangeboden worden de begrooting van het grondbedrijf 1935 en de gemeente-be grooting 1935. De voorzitter zegt dat een gecyclostyleerd exemplaar der begrooting met memorie van toelichting aan alle raads leden zal worden toegezonden. Over 14 da gen zal dan de begrooting in een openbare raadszitting worden behandeld. De voorzitter sluit vervolgens daar niemand het woord meer verlangd de openbare vergadering. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Onder leiding van den burgemeester vergaderde Dinsdag de raad dezer ge meente. Er waren aanwezig 14 leden. Af wezig de heer Kimman (R.K.). De voorz. opent de vergadering en stel de oaarna aan de orde de ingekomen stukken en mededeelingen, waaronder die, dat in deze gemeente een commissariaat van Politie wordt ingesteld. Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Hierna werd behandeld een prae-advies naar aanleiding van een adres van de Ver. afd. Wassenaar, om bij de politie verordening bepalingen vast te steilen Ier beperking van radiostoringen. In dit prae- advies werd aangetoond, dat het minder juist is, door aanvulling van de politie verordening maatregelen tegen het euvel te treffen. Voorts werd gewezen op de moeilijkheid van toepassing. In afwach ting van een-rijksregeling acht men het beter via de voorwaarden van levering van electrischen stroom maatregelen te nemen. De heer Boender betreurt dit prae-ad vies. Wat men elders doet, kan hier toch ook gebeuren, meende hij. De voorz. wees op de moeilijkheid om maatregelen te tref fen. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Tot lid van het Plaatselijk Scheidsge recht werd benoemd de heer C. F. M. van Berkel en tot plaatsvervanger de heer ir. W. C. Wouters. In de vacture-pastoor Meijsing werd benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heer J. C. Ligtvoet alhier. Besloten werd aan W. van Jaarsveld een strook grond langs den Storm van 's Gra- vesandeweg te verhuren voor 80. Aan P. C. Remmerswaal wordt wegens tusschentijdsche huurbeëindigng van een perceel teelland een schadevergoeding toe gestaan van 16; aan Th. C. van der Zalm wegens huuronttrekking 30.34 en f 10.46. Vastgesteld wordt hierna het kohier van het retributiegeld, terwijl eenige belasting reclames worden behandeld. Wethoudersbenoeming. Hierna is aan de orde de benoeming van een wethouder, wijl de heer dr. Idenburg, te kiezen, die de belangen der gemeente zal kunnen en willen behartigen, een man van krachten en bij de benoeming alle po litieke overwegingen uit te schakelen. Het gaat hier om het belang der gemeente. Bij de hierop volgende stemming wor den 8 stemmen uitgebracht op mr. J. H. Kiewiet de Jonge (Vr. Dem.) en 6 op den heer H. G. Hendriks (R.K.). Op de vraag van den voorz. of de heer Kiewiet de Jonge deze benoeming aan neemt, antwoordt deze, dat hij bereid is, gezien de ontwikkeling van de omstandig heden, de benoeming te aanvaarden, in het vertrouwen op de samenwerking en de medewerking der leden. De voorz. richt dan een woord van ge- lukwensch tot den benoemde, die zich be reid heeft verklaard het belang der ge meente te willen dienen. Hij zegt hem volle medewerking toe, om zijn taak te vei gemakkelijken. Afscheid van den heer Van Leeuwen. Daarna richt de voorzitter zich tot den scheidenden wethouder. Hij begint met te verklaren, dat de heer Van Leeuwen ge meend heeft het schip te moeten verlaten, alvorens de haven bereikt is. Het is toch in het belang van schip en lading, dat de kapitein op één reis door dezelfde officie ren wordt terzijde gestaan. Nu de heer Van Leeuwen zijn besluit heeft genomen, moet dat geëerbiedigd worden en past het spieker de enorme werkkracht te memo- reeren die hij ten bate der gemeente heeft ontplooid. Spr. durft te zeggen, dat geen voorganger zooveel tijd aan de gemeente heeft gegeven. Tot elk gebied gevoelde hij zich getrokken en hij kwam vaak met origineele denkbeelden voor een practi sche uitvoering. Dit bewijst wel de instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. hoopt, dat hij zijn beste krachten als raadslid zal blijven geven. De heer Van Leeuwen is den voorzitter erkentelijk voor zijn woorden. Hij acht zich verplicht hem zijn college en den Raad te danken voor de ondervonden me dewerking in het geschonken vertrouwen. Er is gezegd, dat ik vaak met origineele dingen ben gekomen. Spr. heeft dit wel eens genoemd: malle dingen. Als hij iets goeds heeft gedaan dan is dat te danken aan de medewerking van den Raad, waar voor hij nogmaals dank brengt. Als raads lid hoopt hij de, belangen der gemeente te blijven behartigen. De heer Von Weiier wijst erop, dat de voorzitter en de heer Wildt Meijboom het voorrecht genieten, om de eer van Neder land te mogen ophouden in het Saarge- bied. Spr. acht dit een eer voor den Raad. Hij hoopt, dat zij met voldoening hun werk mogen vervullen. De voorz. dankt mede namens den heer Wildt Meijboom den heer Von Weiier. Zij zullen trachten daar de zaken te helpen regelen en den naam van Nederland hoog te houden. De heer Boichel sluit zich gaarne aan bij de woorden van afscheid van den voor zitter aan het adres van den heer Van Leeuwen. Hij zegt, dat hij den wekelijk- schen gang naar het Raadhuis steeds met genoegen heeft gemaakt, omdat hij wist, dat het werk in een aangename sfeer werd verricht. Hij zegt den heer Van Leeuwen dank. De heer Wilt Meijboom wil in het open baar dank brengen voor alles wat de heer Van Leeuwen in zijn kwaliteit van voorz. van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft ge daan. Spr. weet als vice-voorzitter, dat die taak niet gmeakkelijk is. Hij heeft groote waardeering voor zijn arbeid en vertrouwt de tolk van alle leden te zijn als hij den heer Van Leeuwen daarvoor een woord van dank brengt. Nadat de heer Van Leeuwen heeft dank gezegd, wordt de vergadering gesloten. DE LUCHTR00VERS VAN K0ITIKA. 103. De benzine, de benzine, gilden de vliegeniers, als die gaat branden, wordt het een ramp, Nu waren de negers toch ook geschrokken, toen hun mooie vogel ging oranden en met vereende krachten wisten ze er zooveel zand tegen aan te gooien, en de brandende stukken bespanning er nog zoo bijtijds af te rukken, dat het voorste deel gespaard bleef. Daar stond de onttakelde machine. t 104. Hoe komen we hier nu vandaan? klaagden de vlie geniers. Plotseling was het, of een heeleboel voeten door water plasten en zijzelf voelden ook hun voeten nat worden. Door het reddingswerk waren er zakken met wijn uit het toestel gestooten en kapot gegaan en nu stroomde de wijn zoo maar over de grond en liep in beekjes tusschen de planten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10