Het District Rijnland in het jaar 1934. DINSDAG 8 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 BINNENLAND PROF. DR. W. J. PAIMANSt Te Nijmegen is in de St. Annastichting op 70-jarigen leeftijd, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten overle den, prof. dr. W. J. Paimans, oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht De nu overledene was den 18den Novem ber 1864 te Waegenberg (gem. Terheyden) geboden. Zijn studies deed hij aan de H. B.S. te Rolduc en de Rijksveeartsenijschool te Utrecht en in 1886 werd hij hier cum laude bevorderd tot veearts. Zijn doctors titel behaalde hij in Bern, waar hij in 1915 in de veeartsenijkunde promoveerde. Van 1886—1908 was dr. Paimans, vee erts te Oss, waar hij ook de functie van gemeentelijk-, provinciaal- en districts veearts heet vervuld. Hij verwierf er zich een buitengewonen naam, die spoedig be kend was niet alleen in de omgeving van Oss maar door geheel Noord-Brabant. Ook op sociaal gebied was hij een vooraan staand werker. O.m. was hij voorzitter van Geloof en Wetenschap en gaf hij lei ding in het comité voor sociale actie. Reeds in 1908 werd dr. Paimans be noemd tot leeraar aan de Rijks veeartsenij school te Utrecht. Tien jaar later toen dit instituut in een hoogeschool werd omgezet, kreeg hij te gelijk zijn benoeming tot hoogleeraar. Op dezen post is hij gebleven tot 1928, toen hij zijn functie neerlegde. Zijn wetenschappelijke arbeid was veel omvattend en hoogstaand. Een groot aan tal publicaties vooral over de verloskunde bij groote huisdieren, verscheen van zijn hand, met name was zijn werk van groot belang voor de practiseerende veeartsen. Bij al zijn oud-leerlingen leeft nog de herinnering aan zijn buitengewoon duide lijk en doorzichtig onderwijs voort. ..Mndg." DE U1VERPOST Aneta meldt: Thans zijn nog eenige dui zenden brieven van de Uivermail over gebleven, die niet meer van een adres zijn voorzien. Deze brieven zullen gesorteerd worden naar de plaats van afzending. Bin nenkort zal een officieele oproep worden gedaan om onder opgave van diverse bij zonderheden en onder overlegging van specimina van het handschrift te trachten deze brieven alsnog bestelbaaT te maken. Wfj lezen in de Maasbode: Een Cu- lemborgsche dame had per „Uiver" een brief verzonden aan een vriendin te Ba tavia. Dezer dagen werd de dame door den directeur van het postkantoor te Culem- borg ontboden, die haar een zwaar bescha digden bief ter herkenning voorlegde, om dat zij geregeld van de luchtpost gebruik maakt. De enveloppe van den brief was geheel verdwenen, terwijl het briefpanier ge deeltelijk verschroeid was en zoodanig met olie besmeurd, dat hij vrijwel onleesbaar was. Alleen het woord „Culemborg" van den aanhef van den brief was te ontcijfe ren. De brief werd door de schrijfster on- middelijk als de hare herkend. Een merkwaardig staaltje van accura tesse van de posterijen, als men in aan merking neemt, dat de adressen van af zendster en van geadresseerde beide ont braken. AKKERBOUWCENTRALE Inlevering garantie-bewijzen oogst 1934 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat uiterlijk op 31 Januari 1935 de garantie-bewijzen oogst 1934, be doeld in het Reglement Suikerbieten-Steun 1934, moeten zijn ingeleverd bij de desbe treffende suikerfabrieken en dat na dien datum niet ingeleverde garantie-bewijzen behoudens gevallen van hooge uitzon dering van onwaarde zullen zijn, Voorts brengt de Nederlandsche Ak kerbouwcentrale ter kennis, dat ieder, die als wintervoorraad een hoeveelheid van meer dan 1000 kg. aardappelen voor eigen gebruik wenscht op te slaan, ook al is hij niet georganiseerd bij de Centrale, of bij een der Landbouw-Crisis-organisaties, een daartoe strekkend verzoek kan indienen bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, afd. Binnenland (Aardappelen), Bezuiden- hout 15 te 's Gravenhage, onder vermel ding van de redenen, waarom hij een der- gelijken voorraad wenscht aan te houden. Het Dagelijksch bestuur der Neder landsche Akkerbouwcentrale te 's Graven hage, heeft bij bestuursbesluit bepaald, dat iedere bij deze Centrale georganiseerde verplicht is, van alle wijzigingen betreffen de zijn handelszaak, zooals die betreffende den rechtsverm, de statuten, de vennoot- schapsacte, den naam en het adres, als mede alle andere den bedrijfsvorm van zijn taak betreffende wijzigingen, zeven dagen nadat die wijzigingen ingevolge de voorschriften der Handelsregisterwet zijn of hadden moeten zijn opgegeven bij de betrokken Kamer van Koophandel, schrif telijk kennis te geven aan de Centrale. Voor die georganiseerden, wier handels zaak niet valt onder de voorschriften der Handelsregisterwet, zullen die wijzigingen binnen 14 dagen, nadat zij zijn ingeschre ven, schriftelijk aan de Centrale moeten worden kenbaar gemaakt. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het aanbeveling ver dient van bedoelde wijzigingen aan de Centrale reeds kennis te geven voordat deze in werking treden en dat in ieder ge val bij verzuim van bovenbedoeelde ver plichting de georganiseerde zich blootstelt aan een tuchtrechtelijke vervolging. STEUN AAN PEULVRUCHTEN Daar gebleken is, dat niet alle telers en handelaars op de hoogte zijn met de steun regeling voor peulvruchten, maakt de L.C. O. voor Zuid-Holland aan haar telers en aan de inkoopers van peulvruchten in Zuid-Holland bekend, dat zij volledige in lichtingen omtrent deze steunregeling kun nen ontvangen bij haar onderstaande kringsecretarissen, bij wie ook de stan daardmonsters verkrijgbaar zijn: H. van Heest, Middelharnis; C. G. Kleykamp, Varkensslop 67, Brielle; A. W. Viskil, Klaaswaal; B. v. d. Erve, Barendrecht; F. W. de Jongh de Leeuw, Smitzigt, Wiel- drecht; A. A. v. d. Pol, Dorpsweg 30, Schoonrewoerd; J. Doelman, Kerkweg b 287, Maasland; J. v. Eeden, Voorstraat 16, Noordwijk; C. Kroft Pzn., Wijk D 111, Ter Aar; L. Fijan, Bleiswijk. SCHOENFABRIEK ONTSLAAT ARBEIDERS Zij zon kunnen uitbreiden, als contingen- teering het haar niet onmogelijk maakte! Men schrijft aan de „N. R. C." uit Waal wijk: Gistermorgen vernamen wij, dat bij de Timtur-schoenfabrieken een aantal arbei ders was ontslagen. Aangezien het bekend is, dat deze fabriek op het oogenblik juist ruim van orders is voorzien, hebben wij ons tot de directie gewend om te infor- meeren of deze geruchten juist waren. Dit bleek helaas waar te zijn. De direc tie erkende dat zij groote orders heeft loo- pen en er voor haar juist aanleiding be stond haar personeel uit te breiden, doch dat zij tot dezen maatregel moest over gaan, omdat zij door de contingenteering var. leer niet over voldoende grondstoffen beschikt. Bij informatie op het bureau van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat bleek ons bovendien, dat de grondstoffen waaraan gebrek is, niet in ons land worden vervaardigd. „Tijd". TERMINOLOGIE MINDER JUIST Herhaling zal worden voorkomen Op de vragen van het Eerste Kamerlid Hermans betreffende een van het Bestuur van de Arnhemsche Burgerwacht uitgega ne, aan een aantal zakenlieden gerichte circulaire, heeft minister De Wilde geant woord, dat ock naar zijn meening uit de bewoordingen van bedoelde circulaire, waarom het hier gaat en luidende: „De naam van uw bedrijf wordt in een afzon derlijk register vastgelegd, zocdat u er ze ker van zijt, dat bijzondere aandacht aan u wordt besteed" zou kunnen worden op gemaakt, dat, als de nood aan den man komt, de Arnhemsche burgerwacht in de eerste plaats hen zou beschermen, die een geldelijke bijdrage hebben gestort. Bij in gesteld onderzoek is den minister geble ken, dat het bestuur der burgerwacht geenszins de onjuiste opvatting huldigt, als zou van bevoorrechting ter zake van eventueele hulpverleening sp-ake mogen zijn. Dit zou ook niet het geval kunnen zijn, aangezien toch de burgerwacht niet zelfstandig, doch slechts onder de bevelen en verantwoordelijkheid van het wettig gezag optreedt. In verband daarmede moe ten bedoelde bewoordingen geacht worden niet gelukkig te zijn gekozen en moet daaraan de gewraakte beteekenis worden ontzegd. De minister heeft zich ervan ver gewist, dat herhaling van het gebruik eener minder juiste terminologie niet zal voorkomen. STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERS Van 1 Jan.28 Febr.; slachtgevogelte De minister van oeconomische zaken heeft besloten voor het tijdvak van 1 Ja nuari tot en met 28 Februari steun te ver- leenen voor den uitvoer van slachtgevo gelte. Deze steun is als volgt geregeld: A. voer geëxporteerd levend pluimvee: a. voor piepkuikens, waaronder worden verstaan kuikens met witte huidkleur en witte pootkleur, 7 0.05 per k.g. levend ge wicht, benevens de onder b genoemde be dragen, indien de verzending per wagon geschiedt; b. voor kippen en hanen: le. bij verzending naar Duitschland per wagon 5; 2e. bij verzending naar Italië en naar Spanje per wagon 7 15; 3e. bij verzending naar Frankrijk en naar Zwitserland per wagon 710; B. voor geëxporteerd geslacht pluimvee: a. voor piepkuikens, waaronder worden verstaan kuikens met witte huidkleur en witte pootkleur 7 0.06 per k.g. netto; b. voor kalkoenen id.; c. voor ganzen 7 0.08, d. voor kippen en hanen 7 0.0114. De beschikking kan worden aangehaald als: Crisis-Restitutiebeschikking 1935 I (slachtgevogelte). Eieren. Voor den uitvoer van eieren wordt ge durende hetzelfde tijdvak een vergoeding toegekend van: a. 7 0.50 per 100 stuks kip peneieren; b. 7 0.37 per 100 stuks eenden eieren. De desbetreffende beschikking kan wor den aangehaald als: Crisis-Restitutiebe schikking 1935 I (eieren). Eierproducten. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 28 Februari zullen uit het landbouw crisisfonds bij uitvoer van de navolgende te voren als monopolieproducten ingevoer de, producten de daarachter genoemde be dragen, per aantal of eenheid, als daarbij vermeld, vergoed worden: a. voor eenden- en kippeneieren in schaal 7 0.60 per 100 stuks; b. voor bevroren eieren zonder schaal, bevoren eierdooiers, bevroren eiwit, ge droogde eieren, gedroogde eidooiers, ge droogd eiwit, vloeibare eieren, vloeibare eidooiers, vloeibaar eiwit, bewerkt of on bewerkt, 7 0.15 per kg. bruto, tenzij ten genoegen van de Stichting Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee, geves tigd te Apeldoorn, wordt aangetoond, dat het prijsverschil, aan genoemde stichting betaald, bij den te voren plaats gehad heb bende invoer als monopolieproduct, naar een ander bedrag per eenheid is be rekend dan het vorengenoemde bedrag van 7 0.15 per k.g. bruto, in welk geval dit an der bedrag per eenheid zal worden ver goed. Voor de producten, geheel of gedeelte lijk bereid uit bovengenoemde grondstoffen, zal de vergoeding plaats vinden: le. tot een bedrag, overeenkomende met de hoeveelheid van de bovengenoemde grondstoffen, welke er in verwerkt is; 2e. in dier voege, dat, wanneer uit één grondstof meerdere producten worden ver kregen, bij uitvoer op die producten ge zamenlijk per 100 kg. verbruikte grond stof nooit meer zal worden vergoed dan de hierboven genoemde bedragen; 3e. met inachtneming van het rendement bij den betrokken verwerker der genoem de producten en de kwaliteitsverschillen der producten; Deze beschikking kan worden aange haald als: crisis-restitutiebeschikking 1935 I (eierproducten). NEDERLANDSCH PAPIER TE DUUR? Buitenlandsch fabrikaat voor stembiljetten De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft per circulaire aan haar le den doen weten, dat haar centraal inkoop- bureau zich gaarne zal belasten met de levering van papier, voor rtembiljetten ten behoeve van de a.s. verkiezingen. In een tweede circulaire aan de leden, die op de eerste circulaire hebben gerea geerd, wordt namens de Vereeniging, me degedeeld, dat aan het aanvankelijk voor nemen, om papier van Nederlandsch fabri kaat beschikbaar te stellen, geen gevolg gegeven is kunnen worden, aangezien het prijsverschil tusschen Nederlandsch en buitenlandsch fabrikaat te groot is. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De alledaagsche lijst. Op den Steekter- weg botste de auto van dr. S. op een melk- wagentje, dat als gewoonlijk het onderspit moest delven. De schade wordt intusschen vergoed. Eenzelfde lot trof de brandstoffen-auto van B., die door een pass eer end e vracht auto werd aangereden en beschadigd, ter wijl een gedeelte der lading op straat viel. Als slot verkeers-misère in de Brug straat, waar drie fietsers verward raakten, zoodat een heele opstopping ontstond. On der groote hilariteit bracht een kleine jon gen redding. Hij liet een band leeg loopen, waardoor het euvel was opgelost. BODEGRAVEN. Uit Albury. De Hoofdonderwijzer der R.K. Parochiale Jongensschool, de heer E. A. Bogaardt, heeft voor leerlingen op het destijds gezonden bericht naar den Burgemeester van Albury, in verband met het landen van de „Uiver" en de hartelijke medewerking van de inwoners dezer stad, een zeer aardig schrijven terugontvangen vanuit Albury. Wij hopen hier morgen nog nader op terug te komen. Drukte! Woensdagavond 7 uur: lo. Jaarvergadering van den R.K. Volks bond in het Parochiehuis; 2o. om half acht vergadering van de Plaatselijke Burger wacht in Hotel van Haaften. Donderdagavond 7.30 uur Jaar vergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Onze Plicht" in het Parochiehuis. Vr ij dagavond jaarvergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Zwammerdam in het Parochiehuis. Aan- v?"<* half acht. BOSKOOP Geboren: Johanne Jeannette d. van J. Jongejan en J. de Jong Dingena Eli zabeth d. van C. de Kruyff en J. v. d. Eist Johannes z. van A. Benschop en N. Blanken. Geboren: Johanna Jeannette d. van S. v. Eyk J. P. M. v. Klaveren en C. J. v. d. Wolf. Overleden: M. Zwijnenburg wed. v. F. v. d. Starre 81 j. LEIDERDORP. Dammen. De stand na 10 speelavon den der Leiderdorpsche Damclub te Leider dorp, waarbij gespeeld wordt ter vaststel ling der borden en het kampioenschap van Leiderdorp met de daaraan verbonden wis selbeker is als volgt: gesp. gw.vrl.rem.pnt. J. B. v. d. Wijngaard 9 5 3 1 11 G. v. d. Voort 7 5 2 12 P. Vervork 9 3 6 6 H. v. d. Vechte 8 7 1 15 A. Spies 8 2 4 2 6 K. Spek 8 4 3 1 9 N. D. Slootweg 10 2 8 4 C. v. Sondijk 10 3 6 1 7 J. A. Ramaker 10 8 2 2 R. Mar bus 10 5 2 3 13 M. A. de Koning 8 4 2 2 10 J. Goedhart 9 2 6 1 5 M. C. Deegenaars 8 5 3 10 A. Bregman 10 7 2 1 15 H. Bloemendaal 7 2 3 2 6 A. Bloemendaal 10 3 6 1 7 In de hedenmiddag gehouden vergadering der Kamer van -Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de heer ten Cate Brou wer, voorzitter der Kamer7 de gebruikelijke Nieuwjaarsrede gehouden, waarin spr. al lereerst memoreerde het overlijden van H. M. Koningin Emma en Z. K. H. Prins Hendrik. Aan deze rede is verder het volgende ontleend. Geconstateerd moet worden, dat van vele artikelen de productie bij lange na niet kon worden opgenomen, hetgeen leidde tot ver koopprijzen, die dikwijls beneden kostprijs lagen. Nog steeds bestaat bij velen het streven om de produotie en omzet op peil te houden, hetgeen men dan wil forceeren met abnormaal lage prijs-noteeringen. Men vergeet daarbij dat een dergelijk streven ook door anderen gehuldigd wordt en moet dan, helaas te laat, oonstateeren, dat de op zet niet geslaagd is en de omzet toch even gering is gebleven bij verliesbrengende prijzen. Te weinig wordt gerealiseerd, dat van diverse artikelen een productie-mogelijk heid bestaat, die zelfs boven de bijna niet te verzadigen behoeften-markt van de na- ooriogsche jaren uitgaat. Ook de laatste jaren is het productie-apparaat desondanks vaak teveel uitgebouwd. Gaat men uit van het standpunt dat de jaren 1913 en 1914 normale jaren waren, dan zou deze productie-mogelijkheid slechts zoo groot mogen zijn a-Ls overeenkomt met de toename van de bevolking van Neder land en de verhooging van de welvaart. Van vele industrieele producten is ech ter de voortbrengings-mogeljjkheid in veel grootere mate gestegen, zoodat, wanneer men tenminste niet blind is voor het feit dat in den tegenwoordigen tijd van alge- meene verarming, de consumptie-mogelijk heid in het algemeen niet grooter of gelijk kan zijn aan die van normale tijden, een productie-beperking in deze bedrijven tot saneering der markt hoog noodig is. Deze productie-beperking dient naar mijne overtuiging door onderling overleg en onder toezicht en met medewerking van de overheid, dan ook tot stand te komen. Zoo niet, dan zullen meerdere bedrijven, die de verliessaJdo's niet meer kunnen en willen dragen, hare poorten sluiten en de financieele positie van de overblijvenden ernstig worden geschokt, hetgeen voor onze algemeene volkswelvaart, in dezen critie- ken tijd van zeer nadeeligen invloed zou kunnen zijn. Wanneer men in een algemeene conclu sie moet trekken uit de rapporten van ver schillende bedrijven, dan kan helaas niet anders geconstateerd worden dan dat het jaar 1934, met uitzondering van een paar bedrijfstakken, voor alle bedrijven zeer on gunstig is geweest.en. De minder goede gang van zaken, gedu rende den laatsten tijd, weerspiegelde zich duidelijk in de aanmerkelijke verlaging van het belastbaar inkomen in de 25 Gemeen ten van het district der Kamer. Bedroeg dit belastbaar inkomen over het belasting jaar 1932/33 nog 81.745.730 gulden, in het laatste belastingjaar 1933/'34 daalde dit met meer dan 13.000.000 gulden tot 68.726.234, een verlaging van niet minder dan ruim 16% in één jaar. Het belastbaar inkomen van de Gemeente Leidein daalde met iets meer dan 10%, n.l. van 37.798.908 op 33.610.953 gulden. Met 25% en meer gingen achteruit de belastbare inkomens van de Gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Noordwijkerhout, Voorhout, Leim uiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Hazerswoude, Zevenhoven en Noordwijk. Het zal geen verwondering behoeven te baren, wanneer deze dalende lijn van het totaal belastbare inkomen in het district der Kamer zich voor het jaar 1934/35 zal voortzetten. Verzwaring van lasten, in wel ken vorm dan ook is door handed en in dustrie onmogelijk meer te dragen. Ver lichting van deze lasten is dringend nood zakelijk. Ondanks den ongumstigem toestand waar in de industrie zelf verkeert, is het de in dustrie, die vooral ook den druk moet op vangen van alle steunmaatregelen. Denk aan de verhooging van invoerrechten, den werkloozensteun, den steun aan den land bouw en den steun aan de veeteelt. Ik vraag mij bezorgd af „hoe lang kan dat nog du ren?" De regeering meent dat deze noodig zijn. Het zij zoo, maar de positie van menigen fabrikant is niet gunstiger dan van menig lid van de gesteunde groepen. De industrie vraagt vooralsnog geen direoten financiee- len steun, wel wenscht zij met klem, dat de regeering doet wat in haar vermogen is om de behulpzame hand te bieden. Van de bedrijfsgroepen kan het volgende worden gemeld. Bankwezen. Voor Leiden en omstreken kan het Bank bedrijf niet terugzien op een jaar van groote inkomsten; met tevredenheid wordt geconstateerd, dat in vele onderdeelen geen verdere achteruitgang plaats greep. Het effeotenbedrijf stond in het afgeloo- pen jaar geheel in het teeken der conver sies en maakte zich rendabel door de ver schillende emissies van Staats- en Gemeen tel eening en. Het incasso-bedrijf gaat voort steeds meer den zeer nadeeligen invloed te onder vinden van de door geen kostengrens ge limiteerde concurrentie van den Post- -cheque- en Girodienst. Dc nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland. Textiel-Industrie. Wollen Garens- en Sajet-industrie. In vergelijking met het voorgaande jaar is de omzet in het binnenland niet onbelangrijk verminderd. Ook de export van meer dan twee-draads-getwijnde garens liep, in ver gelijking met deze periode in 1933, terug met een bedrag van 7 174.000.over de eerste elf maanden van 1934. De voortschrijdende daling van het En- gelsche betaalmiddel veroorzaakte een scherpe concurrentie en deed den invoer van meer dan twee-draads-getwijnde ga rens uit Engeland toenemen. Breierijen. In de Breierijen ging de pro ductie sterk achteruit, het grootste deel van het jaar kon niet gewerkt worden. De prij zen zijn teruggeloopen. Wollen Deken-Industrie. Ofschoon de mate van bedrijvigheid in het afgeioopen jaar in de diverse fabrieken onderling wel verschilde, was de afzet in de eerste maan den niet onbevredigend. In één fabriek werd zelfs gedurende vrij geruimen tijd in vol bedrijf met twee ploegen gewerkt. De in het afgeioopen jaar tot stand ge komen contingenteering van den invoer van wollen dekens, heeft tijdig abnormale in voer uit Engeland verhinderd. Het aantal fabrieken in Nederland, die dekens fabriceeren, is in het afgeioopen jaar toegenomen, waardoor er, nu mede door den zachten winter de afname belang rijk is teruggeloopen, thans een flinke over productie is, met als gevolg een verkoop tegen verliesbrengende prijzen. In verschillende fabrieken is aan het eind van dit jaar hert personeel aanzienlijk ingekrompen. Gewatteerde- en Donzendeken-Industrie. De contingenteering van de grondstoffen voor deze industrie, zooals katoenen en kunstzijden manufacturen, die in gewensch- te kleur en afwerking en kwaliteit hier te lande niet of zeer moeilijk te verkrijgen zijn, veroorzaakt in dit bedrijf ernstige moeilijkheden. Doordat klaargemaakte ge watteerde en donzendekens bij elke hoe veelheid vrij kunnen worden geïmporteerd en de grondstoffen niet, moest het bedrijf te Leiden er zelfs toe overgaan op bepaalde tijden de gereede producten te importeeren, waardoor de werkgelegenheid te dezer stede geschaad werd. Touwfabricage. Ondanks de toch reeds ongekend lage prijzen van de grondstof fen bij den aanvang van 1934, is het peil dier prijzen, na een aanvankelijke stijging in het voorjaar, nog verder gedaald. Doordat in de heerschende malaise bij scheepvaart en visscherij geen verandering is gekomen en de moeilijkheden om te ex porteeren, onverminderd bleven bestaan, is, mede gezien bovengenoemde omstandig heid, het afgeioopen jaar niet gunstig ge weest. Bloembollenbedrljf. Niettegenstaande de meeste valuta van de landen, waarheen geëxporteerd werd, sinds het vorig jaar nog meer gedaald zijn, is 1934 voor den bloembollenteelt en handed better geweest dan zijn beide voorgangers. De export van bloembollen bedroeg in 1934 44 millioen K.G. met een waarde van 22 Millioen Gulden. De gemaakte prijzen waren iets hooger. De export was 2 Millioen K.G. en plm. 3 Millioen Gulden grooter dan heit vorig jaar. Toch blijft de hooge waarde van onzen Nederlandschen gulden voor den export een groote belemmering, daar de productie kosten niet in die mate zijn gedaald als de vaduta van meerdere buitenlandsche koo- pers is gedeprecieerd. Daarbij komt nog dat de hooge invoerrechten den prijs der bloembollen in de diverse landen aanzien lijk verhoogen. Omdat de import in die landen zeer af hankelijk is van de meerdere of mindere mate van welvaart, die er heerscht, is het goed dat de prijs, waartegen de bloembol len verkocht kunnen worden, niet onnoodig verhoogd wordt. In het algemeen kan gezegd worden, dat de toestand in het bloembollenvak iets beter geworden is. De export naar Enge land, Duitschland, Amerika, België, Noor wegen en Zweden nam toe, die naar Dene marken, Frankrijk en Canada af. Een kleine export vindt er thans plaats naar Japan. Bouwmaterialen. De stnds April van het afgeioopen jaar regelmatige achteruitgang van de bedrij vigheid in de bouwvakken, vertoonde een merkbaren terugslag op de met deze bran che samenhangende fabrieken. In de eerste 8 maanden werden dit jaar 32925 stuks nieuwe bouwwerken aangevangen, tegen 39560 gedurende deze periode in 1933. In September zijn op nieuwe terreinen 4494 bouwwerken aangevangen, in October 4058 stuks. Eind September waren in uitvoering plm. 25000 woningen tegen plm. 29100 in einde September 1933. Beton. Ofschoon gedurende vrijwel het geheele jaar de vraag belangrijk minder geweest is dan in het voorgaande jaar, is de personeelbezetting bij de meeste fabrie ken gehandhaafd Als gevolg daarvan zijn de voorraden thans zeer belangrijk en lie pen de prijzen tot een ongekend laag niveau terug. Wanneer de toestand zich niet in gunstigem zin wijzigt, zal ontslag van per soneel niet kunnen uitblijven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7