r AGSCHE KRONIEK ZATERDAG 5 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD. - PAG. 7 NIEUWVEEN BOERDERIJBRAND Drie hooibergen in vlammen Vrijdagmiddag even na drieën brak er een felle brand uit op de kapitale boer derij van den landbouwer H. S. Ran, die in de kom van het dorp staat. Door de gunstige N.W.-wind en het beleidvol op treden der spuitgasten bleef de vuurzee beperkt tot drie hooibergen, die geheel in vlammen opgingen. De eigenaar vertelde ons, dat hij in den middag voor een bespreking met een ver tegenwoordiger van de Rundveecentrale even van huis gegaan was. Bij terugkomst ging hij het vee voederen en nauwelijks hiermee bezig, alarmeerde een van het per soneel brand in de middelste der drie ach ter elkaar gelegen hooibergen. Pogingen met emmers water hadden geen resultaat. Het vuur vond gretig voedsel in het op getaste stroo, terwijl een stevige wind in een spanne tijds de vlammen op de bui tenste bergen deed overslaan. De motor spuit der gemeente was spoedig ter plaat se en met twee stralen werd de strijd aan gebonden. Blusschen bleek echter onmoge lijk. Het vuur vrat zich naar binnen een weg en drie machtige fakkels zetten de naaste omtrek in helle gloed. Een zware rookontwikkeling onttrok het oostelijk dorpsdeel aan het oog. De brandweer leg de zich toen op het nathouden der stallen en schuren. Het vee kon op stal blijven; de paarden moesten echter naar een veiliger plaats. De méeste zorg baarde de vierde hooiberg, die rechts van de derde bij de ringsloot stond. Een kostbare voorraad dn- gedorschte tarwe lag daarin opgestapeld. Alles werd erop gezet deze te sparen, wat tenslotte mocht gelukken, zeker op de eer ste plaats door de windrichting, maar me de door het tactisch hanteeren van de brandslangen. Een begin van vuur in de vierde berg kon nog tijdig gebluscht en uitgehaald worden. De tarwe heeft echter ter zeer veel waterschade opgeloopen. Van de andere bergen is niets gespaard geble ven. De eerste bevatte hooi, de tweede (de eerste vuurhaard) stroo en tevens een dorschmachine, die er aan ging, de derde borg onder ongedorschte haver en boven stroo. De aanblik der machtige vlammenzee was vooral in den avond overweldigend. Terwijl de tweede en derde berg onder water genomen en ingegooid werden, licht te die aan de straatzijde als een open hel ledeur de blusschers bij. Daarna werd zij zelf weer bespoten, want een kleine ver- andéring van windrichting zou het woon huis of de stallen ernstig bedreigd hebben. Heel de nacht tot in den morgen bleven de spuitgasten in touw. Onder de honderden uit Nieuwveen en verre omgeving zagen wij ook den heer burgemeester het vernietigend vuurwerk gadeslaan. Informeerend naar de oorzaak der cata strophe kon de heer Ran ons deze onmo gelijk noemen. Zelf was hij volkomen door het gebeurde verrast. De boedel is ver zekerd, doch laag. STOMP WIJKVEU1 Van oud en nieuw. Door de politie ls bij G., in de Tedingerstraat een buks in beslag genomen en proces-verbaal is op gemaakt, omdat G. op baldadige jongens geschoten zou hebben in den nacht van oud op nieuw, toen het hem lastig werd gemaakt. Aangereden. Gisteravond is een der bazen, B. geheeten, werkzaam bij den aan leg van den nieuwen weg den Haag Gouda, onder Nootdorp door onbekende oorzaak komen te vallen. De geneesheer dr. v. d. Hout van Pijnacker, die de eer ste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. Per auto is B. naar zijn woning te Tedingerstraat vervoerd. Ver moed wordt, dat B. is aangereden door een der zandtreinen. WASSENAAR. De wethoudersvacature. Dr. Ph. J. Idenburg heeft voor zijn be noeming als wethouder van deze gemeente bedankt. Dinsdagmorgen zal de raad een nieuwe benoeming doen. WARMOND Uitvoering. Maandagavond, Kopper- Maandag, geeft de R.K. Muziek-, Zang- en Tooneelver. „St. Matthias", haar derde winteruitvoering in de concertzaal van hotel „De Zon". Het is onnoodig u aan te sporen om* toch dezen avond vrij te hou den. Voor de pauze zal de afd. muziek een schitterend program afwerken. Onder deze nummers zullen wij slechts één nummer voor u opnoemen, n.l. de Grande Fanta sie de l'Opéra Faust, v. Gounod, arr. Dunkier. De leiding ligt weer in handen van G. Dik. Na de pauze treedt op de afd. toonele, die zal opvoeren: „Een probaat; middel", blijspel in drie bedrijven. Ook zal er een verloting plaats hebben, waarvan de baten ten goede komen aan de kas. Prijs per lot 10 cent. Een band onder leiding van den heer G. ter Wiel, speelt onder de pauze en na afloop nog eenige vroolijke stukjes muziek. Aanvang half acht. Houdt dezen avond vrij. VOORSCHOTEN IJsvereeniging „Voorschoten". Nadat op de in November j.L gehouden ledenver gadering was besloten tot aanleg van een eigen ijsbaan over te gaan, is het bestuur onverwijld aan het werk getogen om te trachten de plannen ten uitvoer te bren gen. Op de aan den gemeenteraad gerichte verzoeken om medewerking werd afwij zend beschikt, waardoor de vereeniging geheel op zich zelf was aangewezen en het DE SPOORLIJN NAAI DOFDDORP Bespreking in K. v. K. Gisterenmiddag beeft in het gebouw der Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden een bespreking plaats gehad tus- schen het bureau der Kamer en burge meesters, wier gemeenten gelegen zijn aan de Haarlemmermeerspoorlijn, zulks naar aanleiding van de plannen tot ophef fing van die lijn. bestuur voor de groote moeilijkheid werd geplaatst om de voor aanleg nog ontbre kende gelden bijeen te krijgen. Het be stuur besloot om naast enkel circuleeren- de inteekenlijsten voor bedragen, tevens nog de gelegenheid open te stellen om tot de vereeniging toe te treden als lid van het leven tegen een storting van ƒ25 in eens. Het bestuur smaakte het genoegen verschillende ingezetenen als zoodanig te kunnen inschrijven, waardoor het moge lijk werd tot aanleg over te gaan. Onmid dellijk werd hiermede dan ook begonnen en thans kunnen we reeds berichten, dat de werkzaamheden zoover zijn gevorderd, dat het terrein al onder water is gezet. We meen wel te kunnen zeggen, dat, wan neer deze watervlakte tot ijs zal zijn ver anderd, het een prachtige gelegenheid zal bieden to het beoefenen van de schaatsen- sport. Voor een goed verlichting is mede zorg gedragen. Het wachten is dus op de vorst. We meenen de nog jonge vereeniging wel te kunnen gelukwenschen met de tot standkoming van deze ijsbaan, Van het bestuur ontvingen wijnog de mededee- ling, dat tot 10 Januari a.s. nog de gele- egnheid bestaat om toe te treden als ge woon lid tegen een contributie van ƒ2.50. Benevens is h~' 'ot dien datum nog moge lijk om toe te treden als lid voor het le ven, tegen een storting van ƒ25. Na 10 Ja nuari worden beide prijzen aanmerkelijk verhoogd. LEIDSCHENDAM. K.JJVI.V. Gisterenavond hield de K.J. M.V. haar Nieuwjaars-reunie in de clubzaal van het vereenigingsgebouw aan de Dam- laan. De avond werd begonnen met een gezellig samenzijn, alsmede kegel- en sjoelwedstrijd; voor den kegelwedstrijd was een kaart voor 10 maal gratis scheren disponibel gesteld door den heer Joh. van Riel, welke gewonnen werd door den heer Piet Al. De sjoelwedstrijd werd gewonnen door den heer W. Blonk 1ste prijs, Piet Mulder 2de pr. en Piet Al 3de pr. Vervol gens kwamen Thomasvaer (Piet Mulder) en Pieternel (L. v. d. Meer) met hun nieuwjaarswensch, waarin zij een beschou wing gaven over het afgeloopen K.J.M.V.- jaar en him beste wenschen uitte voor 1935. Hiermede was de bijeenkomst ten einde. A.s. Maandag te 8.30 precies zal in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Dam- laan in de clubzaal een belangrijke lezing gegeven worden voor de leden der K.J.M.V. De zeereerw. heer H. de Greeve zal spre ken over „Het Huwelijk". De belangstelling zal groot zijn, daar ieder K.J.M.V.'er be grijpt, dat hij daar bij moet zijn. Voor intro ducties: Veenestraat 29. UIT DE RIJNSTREEK KERSTVERVOER OP DE LIJN GOUDA—ALPHEN. Met onzen jongsten sooorweg blijft het goed gaan. Voor, na en tijdens de Kerst dagen was het reizigersvervoer druk, zoo zelfs, dat menigmaal één motorrijtuig on voldoende was, ja zelfs waren bij enkele treinen twee rijtuigen nog niet voldoende en moest er nog een derde dienst doen. Van 23 t.m. 29 December werden op en over de nieuwe lijn uitgegeven door Gouda over de'1000 kaartjes, door Boskoop rond 1700 en door Waddingxveen rond 1300 biljeten, waarbij de retour bil jetten voor twee reizen zijn geteld. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. Op den Steekterweg werd gisteravond de wielrijder S. aangereden door de bestuurder eener Haagsche auto bus. S. werd over de straat geslingerd en kwam onder een stilstaande melkwagen terecht, ondanks zijn val kwam hij er be trekkelijk goed af. Het rijwiel echter werd vernield. BODEGRAVEN. Personalia, Voor het accountantsexa men (3e deel) slaagde de heer A. M. v. d. Straaten. Ernstige aanrijding. Toen gisteren avond te ongeveer half zes J. v. d. Z. van zijn ouderlijk huis, alwaar hij werkzaam was, vertrok naar zijn thuis, en daarbij de Steeg kwam uitrijden per fiets, werd hij door een juist passeerende luxe auto ge grepen. Hevig bloedend werd hij binnen gedragen, alwaar dr. B. de eerste hulp ver leende. Zijn toestand is zorgwekkend. Pech. Het jeugdig zoontje van D., die met nog enkele vrienden aan 't fietsen was, kwam zoo te vallen, dat z'n neusbeentje brak en z'n tong scheurde. KOUDEKERK. Kunst na Arbeid. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" heeft Donderdag- en Vrijdagavond onder leiding van haren di recteur de heer J. van der Kaai te Leiden, door een schitterende uitvoering op de bo venzaal van Hotel de Bruin alhier, haar oude roem gehandhaafd en de hoog ge- TLud Üjawi lm dat wn cund.cun ÜiWt Ojo'iLw. ixoedlt spannen verwachting van de talrijke aan wezigen ongetwijfeld zelfs overtroffen. Tengevolge afwezigheid van den Eere voorzitter den edelachtb. heer Burgemees ter Kwint, wegens het ondergaan van een operatie, werd deze uitvoering geopend door den wethouder den heer N. P. Sleg- tenhorst. In zijn openingswoord herdacht spr. al lereerst de Eerevoorzitter die, zeker tot aller spijt thans niet aanwezig kon zijn en wenschte hem namens de vereeniging en allen een spoedig herstel toe. Vervolgens heette hij allen welkom en gaf een kort overzicht van het afgeloopen vereenigingsjaar, waarbij hij de vereeni ging nog geluk wenschte mede namens do nateurs en belangstellenden met het be halen van een tweetal eerste concoursprij- zen in de afgeloopen zomer. Spr. spoorde met klem aan om toch vooral de vereeniging financieel zooveel mogelijk te blijven steunen, opdat zij in deze moeilijke tijden in stand mag blijven en de roem van ons fanfarecorps hoog mag houden. Tevens roemde spr. de twee pioniersters Mej. Bervoets en Mej. van Staveren, die telkens weer op zoo eminente wijze zor gen voor versterking van de kas en daar om tot groote steun der vereeniging zijn. Hierna werd onmiddellijk begonnen met de afwerking van het muzikale gedeelte. Aangevangen werd met het „Wilhelmus", waarna vervolgens een 12-tal nummers keurig werden uitgevoerd. Dat dit gewaar deerd werd, bleek wel uit de onverdeelde belangstelling waarmede de verschillende nummers werden aangehoord en het dank bare applaus dat op ieder nummer volgde. Als bewijs van waardeering werd de di recteur door den voorzitter den heer P. Bervoets namens de vereeniging een gero zilveren lepel met vork en mes overhan digd. Ten bate van de kas der vereeniging werd in de pauze een verloting gehouden en voor hen die afwezig waren zij ver meld, dat de prijzen vielen op de Nos. 713, 545, 113, 864. 996, 615, 676, 920, 607, 501, 576, 810, 99, 675, 959, 573, 725, 804, 896, 815. Na het muzikale gedeelte werd nog op gevoerd een klucht in een bedrijf van „Mopje als Kindermeid" en een paar ko mische voordrachten, waarin de Gebr. de Rooij de hoofdrol vertegenwoordigden en hiervoor veel bijval hadden te oogsten. Alles bij alles kan „Kunst na Arbeid" met genoegen op deze avonden terug zien en het was bijna middernacht toen wethou der Slegtenhorst zeker de tolk van allen was en na afloop hiervoor dank bracht aan den ijverigen voorzitter de heer P. Bervoets en aan directeur en koor en de aanwezigen voor het aangename en pret tig verloop van deze in alle opzichten prachtig geslaagde lie uitvoering. LEIDERDORP. Personalia. De heer C. Diseraad slaag de te Den Haag voor het diploma boekhou den. WOERDEN. Oprichting van de Graal. Naar we vernemen zal men ook hier binnen afzien- baren tijd tot oprichting van de Graal ko men. Plannen zijn reeds in een vergevor derd stadium voor het organiseeren van een cursus voor eventueele leidsters, die op 16 Jan. a.s. zal aanvangen in de Elisa- bethskamer. ZEVENHOVEN. Puzzle opgelost. Door de goede zorgen van den A.N.W.B. is op de viersprong in het dorp een wegwijzer geplaatst; door zeer velen zal dit worden toegejuicht om dat het voor een vreemdeling altijd een puzzle bleef welke richting men moest kiezen, wat weer tot last van omwonen den was. Ik zie, dat je de post salarissen deze maand twee-maal geboekt hebt. Autosuggestie meneer. (Ballyho). HAAGSCHE HOPJES. TRAM-MISèRE. Burgemeester De Gljselaar krijgt gelijk. Jaren geleden heb ik hem in den Raad met zyn gemoedelijke verzekerdheid hoo- ren zegger. dat de stadstrams hun tijd ge had hadaen. En kijk nu eens om u heen' Ja, u moet verder kijken dan Lelden, wan* d» Sleutelstad sent gelukkig geen tram probleem. Daar is vroeger wel een paardentram geweest. In den rustigen, ouden tijd, toen de Paardensteeg nog bestond met dat blok huizen aan den waterkant, „De Turfbel" in 't front, waaronder we dan verstaan de zijde der Blauwpoortsbrug. 't Was maar een nauw steegje, wat ech ter niet verhinderde, dat het verkeer en de zich niet overhaastende tram mekaar daar aanvankelijk best verdroegen. Langzamerhand werd die verdraagzaam heid echter minder en in 't begin dezer eeuw liepen het steeds rapper wordende verkeer en de trage tram mekaar zoozeer in den weg, dat omstreeks 1910 dat blok huizen werd afgebroken, waardoor de Paar densteeg verdween, èn een deel van het Rapenburg werd overkluisd, wat bij elkaar het ontstaan gaf aan de breede Prinsesse- kad£. Ziezoo, nu hadden* verkeer en tram de ruimte, waarvan laatstgenoemde gebruik maakte, om nabij 't Noordeinde' een wissel aan te leggen. Daar konden dan de paar den op hun sukkeldrafje van het Station naar de Plantage, heen en weer, rustig op mekaar wachten, want er was enkel spoor. Conducteur en koetsier lazen in dien tusschentijd op hun gemak de bulletins voor den sigarenwinkel, die er nu nog is. 't Paard kon toch niet weg, want de rem stond vast gesteld, dat het fiere ros wer kelijk aanvechting kreeg om er ontijdig vandoor te gaan. Natuurlijk begon de tijd andere eischen te stellen aan het tramvervoer. Leiden is echter zoo verstandig geweest, daaraan niet te voldoen. Dank zij iemands schran der initiatief wie was dat? werd de paardentram eenvoudig opgedoekt en het verkeer vrijgelaten voor blauwe en gele tram, die zelf maar moesten zien, hoe zij hun boontjes doppen! Daar heeft Leiden geen last van, terwijl het busverkeer vol doende in de verdere behoeften aan snelle verplaatsing voldoet. Meer kleine steden verkeeren in het zelfde gelukkige geval Deventer b.v. en Breda dat de paardentram er geen elec- trischen nalseep kreeg, maar o wee de groot ere en de zeer groote, waar zulks wel het geval is geweest! Te Nijmegen adviseerde de burgemeester tot het opdoeken van de tram; in de sa- neeringspogingen der wethouders ziet hij geen heil. Amsterdam en Rotterdam zijn a! sinds jaren aan 't saneeren, echter voor alsnog zonder resultaat, en Den Haag heeft ook met tram-misère te kampen. 't Is hier voorheen net zoo gemoedelijk geweest als in Leiden, zij ,'t met een paar lijntjes meer. Men kon rijden van het Station H.IJ.S.M. naar de Bankastraat en van de Laan van Nieuw-Oost-Indië naar de Zoutma'nstraat, welke lijnen mekaar op 't Plein ontmoetten, zoodat daar gelegen heid bestond tot overstappen. Op dat Plein reed ook de tram naar Scheveningen af, terwijl van af de Riviervischmarkt een prutslijntje liep door het Westeinde naar de Loosduinsche brug, dat heette aan te sluiten op de tram naar de Zoutman- straat. Zoo hadden alle stadsdeelen een verbin ding en de H. T. M. vond, dat niemand te klagen had. In haar zelfgenoegzaamheid was zij hiervan zoozeer overtuigd, dat zij het snel zich uitbreidende Westen Laan van Meerdervoort; nu weet u 't wel zoo lang zonder verlenging der Zoutmanlijn liet, dat in die buurt zoowaar een ouder- wetsche omnibuslijn eenige jaren floree- ren kon. H.IJ.S.M. en S.S. waren er natuurlijk als de kippen bij, om met een stoomtramlyn vanaf hun stations een deel van het ver voer naar Scheveningen op te vangen. Dit is heel lang goed gegaan, maar de electrifi- catie was de dood voor de stoom. De H. T. M. bemeesterde de concessie der H. IJ. S. M. en de S.S. verloor haar debiet aan de blauwe tram. Een en ander zal wel met financieele transacties gepaard zijn ge gaan, maar wie zal verlangen, dat ik' me daar nu nog in verdiep? Ik ben intusschen den tijd vooruitgeloo- pen. U moet niet denken, dat de eenvou dige paardentram goedkoop was. 't Lijn tje van één straat (Westeinde) kostte 5 cent, de overige 20 cent, alles enkele reis. Gelukkig waren de lange lijnen verdeeld in 4 secties, ieder van 5 cent, anders zou er niet veel gebruik van gemaakt zijn. Een stuiver voor een eindje van b.v. het Plein naar „ingang Bosch" (by v. cL Bosch straat) of Mauritskade was toch nog duur genoeg. Er stond intusschen dit voordeel tegenover, dat men bij ieder willekeurig huisnummer kon laten stoppen en ook kon instappen, waar men wilde. Al was de tram nóg zoo zwaar bezet, het paard moest maar telkens weer aanzetten. Daar lette nie mand op. Naar Scheveningen reden trams met „impériales", d.w.z. daar kon men ook bovenop zitten, reden waarom er twee paarden voor gespannen waren. En bij de steile Wagenbrug stond altijd een reser- vepaard klaar om te helpen, de hoogte over te trekken. Het begin der electrificatie van het tram net was de invoering eener accumulatoren tram van het Plein langs het Kanaal naar Scheveningen. Het was een zwaar vervoer middel, dat bovendien veel lev|n maakte; de huizen dreunden er van. Neen, dat was niets voor het heele net. En zoo viel de keus op de „troller-tram" met de bovengropdsche draden, waar langs éen wieltje (trolley) reed, dat aan een staaf boven de tram uitstak. Tegenwoordig geschiedt het contact met de stroomdraad via een sleepbeugel;-dat wieltje raakte te vaak den draad kwijt. Natuurlijk zal ik den grqei van het tramnet niet op den voet volgen. Genoeg zij, dat er thans meer dan 20 tramlijnen zijn plus ettelijke buslijnen. Vergelijk daar eens mee die 3 en een kleintje van vroeger. En nóg is het publiek niet tevreden, hoewel het nu voor 12 1/2 cent veel verder kan rijden dan vroeger voor 20 cent. Trouwens, de H. T. M. zelf is ook niet tevreden: zij komt tekort. Dit is mede jammer voor de gemeente. Was tot voor enkele jaren de toestand zoo, dat de H. T. M. het door de stad aangelegde net exploi teerde, gelijk de S.S. immers is een „maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen", tegenwoordig vormt de tram met net en rollend materieel een gemengd be drijf, waarin de gemeente de meerderheid der aandeelen bezit. Nu weet u 't wel. 't Is een semi-over- heidsbedrijf geworden, met al den aan kleve van dien: 'n beetje log en de groot ste aandeelhouder draagt de grootste las ten. De bedoeling was natuurlijk, dat hij het grootste deel van de winst zou krijgen, maar 't is de vraag of er nog ooit winst zal komen. Er moeten nu tonnen bijl De exploitatiekosten zijn dan zoo gewel dig groot. Die secuur onderlegde rails, wel ke voortdurend onderhoud vragen; de stroomdraad -met al die palen, de honder den wagens met uitgebreide remises en werkplaatsen, het talrijke, goed bezoldig de personeel. Daar komen kolossale bedra gen voor kijken. Die kosten moesten met 121/2 cent wor den goedgemaakt. Ja, als de trams altijd goed'bezet waren, dan zou 't wel gaan, maar daar mankeert veel aan. 't Is te duur, zeggen de menschen, die voor een klein traject geen 12 1/2 cent over hebben. De tram heeft reeds geruimen tijd een 5 centstarief ingevoerd voor de eind stukken van meerdere lijnen, een gedeel telijke terugkeer dus naar het vroegere sectietarief, dat men klaarblijkelijk in zijn geheel niet aandurft. Wat zyn er bovendien een massa fiet sen! Op de spitsuren staan op kruispunten wel zooveel fietsers stop voor 't verkeers- signaal, dat zij een paar trams zouden kun nen vullen. Zij peddelen echter liever. De tram heeft bovendien ook dit on overkomelijke bezwaar: zij voert van en naar vaste punten langs vaste banen, waar door voor menig pasagier heele einden loopens overblijven, welk euvel evenzeer de bussen bezitten. Deze zijn wel niet door rails gebonden, maar zij kunnen toch geen straatje om maken ten einde een passa gier thuis te brengen. De overige reizi gers zouden óf daar tegen opkomen óf het zelfde eischen en dan liep de dienst in de war. Wie dat wel kunnen, de menschen van huis tot huis brengen langs den kortsten en snelsten weg: de auto's. Er schieten dan ook van vroeg tot laat, ja tot in den nacht, wanneer er geen tram maar te zien is, hon derden taxi's kris-kras als spoelen door de straten. Per persoon kost een rit meer dan de tram, maar voor hetzelfde geld kan men met drieën of vieren mee en dan is men vaak goedkooper uit gezwegen nog van 't meerdere gerief. 't Is voor de H. T. M. om zenuwachtig te worden. Zij heeft dan ook al haar snelheid opgevoerd, wat terstond het rijdend per soneel in 't geweer bracht. Dit klaagde, dat zijn rusttijd tusschen de ritten te kort werd. De directie antwoordde': grootere snelheid en daardoor meer ritten zijn een eisch des tijds, waaraan wel eens een rust tijd geheel opgeofferd zal moeten worden. Die rusttijden zijn bovendien niet bestemd om boterhammen te eten maar om de niet te voorkomen verschillen in rijtijd op te vangen. Wie dit niet inziet toont daarme de niet geschikt te wezen voor zijn taak. Een goed verstaander. Het verluidde voorts kort geleden, dat de H. T. M. ook taxi's wilde gaan aanschaf fen, wat het particuliere taxi-bedrijf na tuurlijk ten zeerste duchtte. Dat zou ont ketenen een strijd op leven en dood. Ge lukkig voor het particulier initiatief hoort men van die plannen niet meer. De H. T. M. zit intusschen niet stil, dat moet gezegd zijn. Zij gaf uitbreiding aan haar kindertaritf, voerde overstapjes in van 15 cent, waarbij de tweede rit dus slechts 2 1/2 cent kost wat echter slechts één uur geldig blijft en sinds 1 Januari kost een gewone rit maar 10 cent, mits men een kaart voor 5 of 10 ritten ineens neemt. Men ziet: de tariefsverlaging waar voor de H. T. M. een reclame-tram liet rij den gaat schoorvoetend, terwijl er bij verteld is: indien binnen 3 maanden data dubbeltjestarief geen verhooging der in komsten brengt, verdwijnt het weer. Dit is niet te hopen, want dan zal naar vermindering der exploitatiekosten moeten worden gestreefd. Hetzij deze wordt ge vonden door-opheffing van lijnen of door verdere loonsverlaging, in beicfc gevallen zou het personeel het kind van de reke ning wezen. Men ziet uit al deze pogingen waarbij ook nog behoort een z.g. „vastrechttarief", dat veel weg heeft van een abonnement met bijbetaling van 5 cent per rit hoe omzichtig er naar wordt gestreefd, de tram zonder tekort op de been, beter gezegd op de wielen te houden. Zal 't lukken? Of zal burgemeester De Geselaar heusch gelijk krijgen? De naaste toekomst zal het leeren. AJO/

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7