DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1935 No. 8005 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11' DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Waarheden, die de kinderziel kan beleven 't Is een op werping tegen het by zonder, het confessioneel lager onderwijs, die wij vroeger veelvuldig hoorden, maar die nu wel erg versleten is geworden: de kinderen kunnen immers toch niet de dogma's van het Geloof begrijpen; hun kleine, teere her sens kunnen de Geloofszaken toch niet verwerken en van wat men hen leert bidden vatten ze niets! Hoewel deze opwerping, zooals we zei den, door den tijd versleten is, wordt ze toch nog nu en dan weer 'ns opgepoetst en ons voorgelegd. En 'in verband daarmede is het nuttig en leerzaam te lezen, wat oud- minister de Geer schrijft in „De Neder lander" (Chr. H.): „De Minister van Onderwijs heeft bij de verdediging van zijn begrooting eenige wonderlijke dingen verkondigd. In zijn rede van 19 November zeide hij o.a.: „Wat hebben wij er per slot van rekening aan, of kleine 'kinderen, die er niets van begrijpen, het Wilhel mus zingen, wanneer niet tot hun be wustzijn doordringt, wat zij eigenlijk zingen?" En verder: „Wanneer men soms den onderwijzers verwijt, dat zy het Wilhelmus by feestelijke gelegen heden niet door kleine kinderen laten zingen, dan kunnen zij zich altijd te recht achter deze exceptie op we- tenschappelijk-paedagogische gronden verschuilen". „He is jammer, dat u het zoo zegt", interrumpeerde hierbij blijkens de „Handelingen", de heer Wendelaar. En hij had gelyk. De uitlating doet maar al te zeer denken aan de propaganda, die jaren lang gemaakt is door den (soc.-dem.) Bond van Onderwijzers voor de leer van de zoogenaamde „politieke neutra liteit" op de openbare school. Volgens die leer mag aan kinderen niet worden bijgebracht wat nog niet volkomen „tot him bewustzijn doordringen" kan. Vooral niet, indien het iets betreft, waarover verschil van gevoelen moge-' lijk is, zooals naar men meent over de waarde van het „Wilhelmus". Daarom wordt, in plaats van de be- teekenis der woorden voor het kind duidelijk te maken, het lied liever voorshands als verboden terrein be schouwd. De kinderhersens zouden worden „verminkt", schreef men des tijds, door ze te vroeg in de geschillen der ouderen in te wijden. Op dien grond werd de godsdienstige opvoeding op de bijzondere school gelaakt, maar werd óók betoogd, dat op de open bare school alles vermeden moest worden wat zich boven een vlak peil verheft en politieke „problemen" aan de orde stelt. Het staat wel vast, dat de Minister van Onderwijs niet be doeld heeft zoover te gaan. Maar te meer is te betreuren, dat zijn woorden aan deze opvatting voedsel geven. Het is een onjuiste en platvloersche ge dachte, dat kinderen (en ook oude ren!) zich alleen kunnen toe-eigenen wat reeds volledig in hun bewustzijn kan worden verwerkt. Er zijn waar den, die de ziel beleeft vóórdat het verstand ze grijpt. Hierop doelde de dichter toen hy zong: „Met begrijpen zal 't niet gaan, Neem het onbegrepen aan". „Er zijn waarden, die de ziel beleeft fóórdat het verstand ze begrijpt". Dat het gezin en de school bij de opvoeding met deze werkelijkheid rekening houden, zeer ernstig rekening moéten houden, zal een ieder, die even wil nadenken, als van zelf sprekend erkennen. De kinder-ziel kan waarheden, mooie, heerlijke waarheden beleven, vóórdat het verstand deze Zwaarheden begrijpt! V Volks-eenheld en partijen In de laatste aflevering van „De R.-K. Staatspartij", het frissche maandblad „ter voorlichting van de leden en de organen" der R.-K. Staatspartij, wordt in een der ar tikelen betoogd, dat de eenheid van het volk niet wordt geofferd aan het bestaan van staatkundige partyen, welke noodza kelijk zijn. Staatkundige partyen zyn noodzakelijk, omdat „alle menschen niet eender denken, noch handelen; en wat ligt vervolgens meer voor de hand, dan dat-de gelyk gestemden elkander vinden, groepen vormen en ge organiseerd in partijverband trachten in vloed op den gang van zaken, ook voor wat betreft het bestuur van het land, te ver krijgen?" Het bestaan van die groepen in partijver band, van die staatkundige partijen behoeft echter niet de eenheid van het volk te bre ken. Wij citeeren hier weer uit het be doelde artikel: „Soms verbaast men zich er over, dat partijen, welker beginselen toch zeer uit- eenloopen, samenwerken. Voor die verba zing is geen reden. De waarheid toch is één en onverdeeld en by onderling overleg en met onderlinge waardeering voor elkan ders overtuiging zal blijken, dat partyen veel gemeen hebben van wat waar is en goed. Elke partij afzonderlijk heeft een de eenheid bevorderende ordenende functie één groote partij als die der Katholie ken is van waarlijk nationale betee- kenis meer partijen-in-samenwerking moeten alle deelen zooveel mogelijk orde nen tot het geheel en zy zullen zoo heel wat meer bijdragen tot een waarlijk natio nale politiek dan de gewelddadige en tot mislukken gedoemde pogingen van een dictatoriale minderheid om zelfstandige le vens- en wereldbeschouwingen te onder drukken en een éénvormigen staatsburger te scheppen." Ons streven moet er op gericht zyn, doel bewust en krachtdadig, om te zoeken naar wat partijen gemeen hebben aan feitelijk verworven inzicht en verder zoo ver moge lijk de nog bestaande verschillen te slech ten, ons aldus een gemeenschappelijke da den-kracht te ontwikkelen ten bate van het geheele volk. Zoo wordt de eenheid bevorderd. Maar de eenheid is niet gebaat by het verdringen van partijen in een Staat met verschillend geaarde groepen, met uiteenloopende we reldbeschouwingen. BINNENLAND DE INVALIDITEITSWET. Op 3 December j.l. was het 15 jaar gele den, dat de Invaliditeitswet in werking trad. Om een denkbeeld te geven van de ze genrijke werking, die alleen reeds van deze Wet is uitgegaan, volgt hieronder een over zicht van de op 1 December van dit jaar loopende renten: 46734 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van 6.575.356. 109128 Ouderdomsrenten 16.479.730. 28428 Weduwenrenten 4.501.746. 13805 Weezenrente 2.086.222. Totaal 29.743.064.— Dit zyn de bedragen, welke per jaar over het geheele land worden uitgekeerd. Alleen in het gebied van den Raad van Arbeid Leiden, waren op 1 December j.l. loopende: 1427 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van 209.495. 3382 Ouderdomsrenten 508.196. 879 Weduwenrenten 144.475. 400 Weezenrenten 63.172. Totaal 925.338.— Bovendien werden in dit district 1188 personen voor rekening van het Invalidi- teitsfonds geneeskundig behandeld en ver pleegd, hetgeen voor het geheele land aan 52568 verzekerden ten deel vieL DE „PELIKAAN". De „Pelikaan" is heden te Bandoeng aangekomen. CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Achterstallige vorderingen. De Nederlandsche Bank deelt het vol gende mede: Het is gebleken, dat in kringen van Ne derlandsche belanghebbenden nog steeds eenig misverstand bestaat omtrent de bij gelegenheid van het sluiten van het Ne- derlandsch-Duitsche clearingverdrag van 5 December 1934 geopende mogelijkheid tot het omzetten in guldensvorderingen van achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren en de daarmede sa menhangende voorschotverleening voor de Nederlandsche Bank. Met het oog hierop wordt hieronder nog eens een exposé ge geven van de hoofdpunten der desbetref fende regeling. (1). Bedoelde omzetting en voorschot verleening vinden niet plaats, wanneer daarom niet door de belanghebbenden uit drukkelijk wordt gevraagd. De aanvragen behooren zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 5 Februari 1935 te worden in gediend bij de Nederlandsche Bank, af- deeling Buitenland, te Amsterdam. (2). Voor de omzetting in guldensvorde ringen en de daarmee samenhangende voorschotverleening kunnen in aanmerking komen: a. vorderingen, die geboekt staan op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Deutsche Verrechnungskasse; b. vorderingen, die geboekt staan op Zwischenkonti by Duitsche deviezenban- ken; en c. vorderingen, die gestort of overge schreven zijn op het „Treuhanderkonto Niederlande" bij de Deutsche Verrech nungskasse te Berlijn. Vorderingen, die via de clearing moeten worden vereffend, komen voor de omzet ting in guldensvorderingen en de daarmede samenhangende voorschotverleening dus niet in aanmerking. DE TOESTAND VAN HET P. T. T.-BEDRIJF. Verdere mechanisatie uitgesteld. Maar telefoon-automatiseering gaat door. De directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Ir. M. H. Damme, heeft voor de verzamelde ambtenaren van het hoofdbestuur een Nieuwjaarsrede uit gesproken. Hij merkte op, dat het bedrijf prachtig werkt in de richting van tariefsverlaging, m?ar dat men de diensten niet beneden kostprijs kan verrichten. Noodig waren onaangename maatrege len voor het personeel, maar men heeft getracht de onvermijdelijke schade zoo gering mogelijk te maken. Voornemens tot mechanisatie die wij anders zouden uit voeren, laten wij nu rusten als de mecha nisatie althans niet noodig is om tot be- drijfsverbetering te komen. Bij de telefoonautomatiseering is dit laatste wel het geval. Zij leidt bovendien niet tot zooveel vermindering van perso neel als men verwachten zal, want zij ver groot den toeloop van nieuwe abonné's wat weer meer werk geeft. Spr. bestreed het denkbeeld, dat werk tijdverkorting als middel van bestrijding van werkloosheid werkt. Gewaakt wordt, dat het geïnvesteerde kapitaal, noodig voor telefoonautomatisee ring, niet al te groot wordt. Daarom wor den bedrijfsoverschotten voor extra af schrijving bestemd. Spr. memoreerde voorts de roemrijke en tragische dagen onzer luchtvaart in 1934. Het Engelsche volk is erop gesteld hun eigen luchtpostdienst al het noodige te la ten doen voor de verbinding tusschen En geland en de dominions tegen lage tarie ven, waarvan andere landen niet kunnen profiteeren. Spr. heeft nog hoop dat En geland hierover besprekingen met ons zal voeren, maar waarschijnlijk zullen wij weinig invloed oefenen op de besluiten der Engelsche regeering. Echter moeten wij. de toekomst onzer eigen luchtmail niet te donker inzien. Spr. deelde mede dat in het laatst van 1934 resultaten zijn bereikt tot verbetering der bedrijfseconomie van de radioverbin dingen. De behoefte van het bedrijf aan tariefsverlaging en extra afschrijving is zoodanig dat het niet met de eischen van een goed bedrijfsbeheer ware overeen te brengen als vaker dan eenmaal het be- drijfsoverschot ten bate van het Rijksbud get van 4 tot 6 y2 millioen werd verhoogd. Prof. dr. Karl Barth. Een aantal Nederlandsche theologen, on der wie verscheidene hoogleeraren, heeft zich volgens het „Handelsblad" in een comité vereenigd, dat wil trachten prof. dr. Karl Barth, den wegens zijn weigering om den eed aan Hitier af te leggen ontsla gen theologischen hoogleeraar te Bonn, aan de Utrechtsche universiteit te verbinden. MINDER ONTVANGSTEN VAN DE SPOORWEGEN. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over September 1934 bedra gen met 9.335.444,25; slechts 260.000 meer dan de geschatte. Zij zyn 641.804,78 minder dan die over de maand September 1933. Hiervan komen voor rekening van het reizigersvervoer rond 330.000 en voor rekening van het goederenvervoer rond 30.000. In totaal werd van Januari t.m. Septem ber 1934 minder ontvangen dan over het zelfde tijdvak van het voorafgaande jaar rond 6.160 millioen. Ofschoon September nog een van de minst ongunstigste maanden mag genoemd worden, behoeft het geen verwondering te baren dat men bij de spoorwegen reikhal zend blijft uitzien naar de in uitzicht ge stelde Regeeringsmaatregelen. HUISSLACHTING EN CRISISHEFFING. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende den afzet van kalve ren en het nemen van maatregelen, krach tens welke geen crisisheffingen voor huis slachtingen worden geëischt en deze niet langer worden beperkt, heeft minister Steenberghe geantwoord, dat tot nu toe bij den afzet van kalveren geen moeilijkheden ondervonden werden. Er is geen enkele reden te verwachten, dat zulks wel zal plaats hebben. Het ontmoet ernstig bezwaar, alle huis slachtingen van heffing vrij te stellen. De ten aanzien van de huisslachtingen getroffen regeling maakt het mogelijk, vrijstelling van heffing te verleenen in verband met het inkomen van dengene, die de huisslachting verricht. TEELTPLAN 1935. Het Departement van Economische Za ken deelt ons mede, dat de berichten welke kort geleden in de bladen zyn verschenen, waarin mededeelingen voorkwamen be treffende het teeltplan voor den Akker bouw voor het jaar 1935, ook wanneer die van eenige Crisis-Organisatie afkomstig waren, als voorbarig moeten worden be schouwd. De vaststelling vran het teeltplan voor het jaar 1935 heeft nog niet plaats gehad door den Minister van Economische Zaken. De Ministert hoopt zijn beslissing in deze zoo spoedig mogelijk te kunnen nemen en zal onmiddellijk daarna tot publicatie hier van overgaan. Ir. A. ROEBROEK Zijn positie als directeur-generaal van den Landbouw aanvaard. Woensdag heeft Ir. Alph. Roebroek de leiding der Directie van den Landbouw aan vaard. De nieuwe Directeur-Generaal werd in zijn kamer namens alle ambtenaren der Directie verwelkomd, waarna hij dankte voor de tot hem gerichte woorden en de hoop uitsprak, dat allen eendrachtig met hem in de beste verstandhouding zouden willen samenwerken en dat op dezen ge- meenschappelijken arbeid Gods Zegen moge rusten tot heil van den zwaar beproefden landbouw en dus ook van ons Vaderland, waarin de landbouw zulk een belangrijke plaats inneemt. Werkloozenkas Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond stopgezet. Naar het orgaan van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond meldt, heeft de bondsraad besloten de uitkeeringen uiit het werkloo- zenfonds stop te zetten. Men meent, nadat de toeslag van 160 pet. op de werkloozen- kascontributie tot 145 pot. ia verlaagd, niet te kunnen ingaan op den eisch van den Mi nister van Sociale Zaken, dat alleen uit- keering zal worden gegeven aan hen, die in een jaar 6 weken in het bouwbedrijf hebben gewerkt, en dat voortaan de halve contributie zal worden gevorderd van alle leden, die werkloos zijn of tot nog toe om andere reden van een bijdrage voor de werkloozenkas zijn vrijgesteld. Wilton uit Rotterdam. Naar de „Rotterdammer" verneemt, zal het geheele bedrijf van Wiltons Machine fabriek en scheepswerf aan den Ruige- plaatweg te Rotterdam met ingang van half Januari a.s. naar Schiedam worden overgebracht. Het besluit daartoe werd genomen als de laatste stap voor de con centratie van Wilton-Fijenoord. Gelijk be kend was het bedrijf van Fijenoord reeds eerder naar Schiedam overgebracht. Het moderne bedrijf aldaar is volledig in staat al het thans beschikbare werk aan nieuw bouw en reparatie te behandelen. De dokken zullen op 15 Jan. naar Schie dam worden overgesleept. Alleen de gie terij zal nog korten tijd te Rotterdam ge- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een onverwachte eenheidsdemonstratie te Berlijn. (2e blad). Toenadering tusschen Ierland en Enge land. (2e blad). BINNENLAND. Het clearingverdrag met Duitschland. (lste blad). Aardschokken in het buitenland en ook in Limbiutg. (lste blad). HET WEER OP ZONDAG. HET ZACHTE, VOCHTIGE WEER ZAL NOG AANHOUDEN. In de eerste helft der week ontwikkelde zich over de Noordzee en de omgevende landen een luchtdrukverdeeling, die wei nig of geen houvast geeft voor een zekere weersverwachting. Deze luchtdrukverdee ling is een typische, die wel vaak voor komt maar die in haar verder verloop niet aan een bepaalde regel is gebonden. Zij is de volgende: Een gebied van hoogen druk over de Golf van Biskaye, dat krachtig is en nei ging heeft zich te handhaven; verder een gebied van hoogen druk over Skandinavië, dat in ontwikkeling is. Tusschen deze bei de gebieden van hoogen druk een gebied van lagere drukking tusschen twee depres sies in, een bij IJsland, die vrij diep was, een over Oost-Europa, die naar het Oos ten aftrok. De Noordzee en omgeving staan dus on der den invloed van dit gebied van lage drukking, waarin het weer windstil en mistig was. De in dit gebied binnen stroo- mende lucht was van Z.W.-lijken oorsprong en dus warm en vochtig. De eenige regel, die op dezen toestand toepasselijk is, is deze: de toestand ver loopt niet. op een bepaalde wijze maar wat te verwachten is hangt van de oogenblik- kelijke omstandigheden af. Het is dus op dit oogenblik zeer moei lijk te zeggen hoe de algemeene weerstoe- stand zich over drie dagen zal hebben ont wikkeld. Eenerzijds zal er rekening mede moeten worden gehouden, dat het gebied van hoogen druk over N.O.-Europa zich versterkt, anderzijds, dat zich over de Noordzee en omgeving een diepere de pressie kan ontwikkelen, welke het weer by ons rechtstreeks zou beinvloeden. Een tegenstelling dus tusschen koud winter weer en het zachte weer, dat nu al zoo lang heeft geheerscht. Wanneer de weinige voorteekenen, die er zijn, niet bedriegen zal de toestand zich in de eerstvolgende dagen wel zoo ontwik- kelen, dat het weer in West-Europa en bij ons nog zal worden beheerscht door de uit het Westen toestroomende warm-vochtige lucht en derhalve aan het einde der week en Zondag nog zacht en vochtig zal zyn. De regenkans hangt daarbij er van af of zich een diepe depressie zal ontwikkelen, het geen niet te voorspellen is. Bij sterk da lende barometer moet gerekend worden met veel regen en wind, bij geringe daling op weinig of geen regen, weinig wind en mistig weer. Vriezend weer is nog niet te verwachten. vestigd blijven. Het personeel, dat thans te Rotterdam werkzaam is, zal in hoofd zaak te Schiedam aan het werk kunnen blijven. Wel zal de concentratie eenige slachtoffers maken onder het administra tief en technisch personeel, terwijl aan te nemen valt, dat van, het personeel ook mettertijd wel velen naar Schiedam zullen verhuizen, zoodat Rotterdam in elk geval door deze concentratie wordt getroffen. TAXE-MELK. Wij vernemen, dat de Crisis-Zuivel-Cen- trale, in afwijking van hetgeen hierom trent eerder is gepubliceerd, de afdracht van andere dan in consumptie gebrachte taxe-melk voor de periode van 6 Januari 1935 t/m. 12 Januari 1935, nader heeft vastgesteld op 2% cent per Liter. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week weder vastgesteld op ƒ0.90 per K.G.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1