Nederland in het Oude Jaar. Hoe het de Sleutelstad in 1934 verging. MAANDAG 31 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT ZESDE BLAD. - PAG. 22 nisterie op vrij smadelijke wijze af en werd opgevolgd door een kabinet-Theunis. Opzienbarende gebeurtenissen in het Bel- genland waren nog: de diefstal van een pa neel uit het beroemde luik van v. Eyck te Gent (11 April) en de opstijging van ir. Cosijns en v. d. Eist te Hour Havenne naar de stratosfeer. SPANJE. Ook voor het Iberische schiereiland is het jaar 1934 bijzonder onrustig geweest. Het jaar heeft zich gekenmerkt door een steeds groeiende verwijdering tusschen de link- sche en de rechtsche elementen, waardoor de tegenstellingen steeds scherper vormen aannamen. De eene regeering na de andere werd ten val gebracht en stakingen waren schering en inslag. Deze stakingen verlie pen vrij bloedig, dank zij de onsmakelijke gewoonte der Spanjaarden om met bom men te gooien bij zulke gelegenheden. Van de laksche houding van Madrid maakten de Baskische en Catalaansche se paratisten gebruik om hun afscheidings- wenschen door te drijven, wat in October geleid heeft tot bloedige gevechten vooral in Catalonië. Tegelijkertijd ontketende de Marxisten een rooden opstand in Asturië, welke slechts met moeite is bedwongen. OVERIG EUROPA. De overige Europeesche landen hebben niet zooveel binnenlandsch spektakel gehad, dat zij afzonderlijk behandeld behoeven te worden. De groote mogendheden ENGE LAND en ITALIË hebben natuurlijk hun belangrijke rol gespeeld in de wereldge schiedenis, Engeland nog meer dan Italië, ofschoon Mussolini eenmaal de wereld de stuipen op het lijf heeft gejaagd, in Augus tus, door iin een redevoering aan het einde der Italdaansche manoeuvres o.a. te zeg gen: „Niemand in Europa wil oorlog, maar de gedachte aan oorlog zit in de lucht; van het eene oogenblik op het andere kan hij uitbreken. Einde Juli was er plotseling een situatie ontstaan, welke geleek op die van 1914. Als wij geen troepen naar de grens hadden gezonden, zouden er complicaties zijn gekomen, welke slechts door de stem van het kanon opgelost hadden kunnen worden". JOEGOSLAVIË heeft ook een oogenblik de bezorgdheid der wereld gaande gemaakt door HONGARIJE te beschuldigen van medeplichtigheid aan den moord op koning Alexander, een conflict, dat dank zij den invloed van de vooraanstaande Volken bondsleden met een sisser is afgeloopen. Ten slotte diepen wij nog uit de annalen van RUSLAND op: de zoo ongelukkig ver- loopen stratosfeertocht van de „Ossavia- chim", waarbij de gondel naar beneden stortte en de drie luchtvaarders om het leven kwamen; de opneming van den Sov jetstaat in den Volkenbond en de moord op den secretaris-generaal Kiroff, welke tot een massa-executie van politieke dissiden ten heeft geleid. ANDERE WERELDDEELEN. Vanzelfsprekend geven de gebeurtenis sen in de rest van de wereld minder aan leiding tot bespreking; zjj liggen te ver weg en om dezelfde belangstelling te trek ken moet er al iets zeer buitengewoons ge beuren. In AZIE is Japan het land, dat de oogen van de wereld op zich richt. Het heeft zich uit den Volkenbond teruggetrokken en heeft in de laatste weken ook het vloot- verdrag van Washington opgezegd. Het kleine Japan wil gelijkberechtigd zijn met Engeland en Amerika, iets wat vooral Amerika niet wensoht, omdat de groote Yankee een klein beetje bang is voor het kleine Japannertje. Japan weet echter heel goed, dat het met handig manoeuvreeren en met doortasten op het juiste moment veel kan bereiken. Bovendien verkon digt het, dat het rond den Stillen Oceaan en in het Verre Oosten de plicht heeft den vrede te handhaven, en „dus" om overal zyn neus in te steken. Wat een lastige en gevaarlijke mentaliteit is. AUSTRALIË is dit jaar naar voren ge komen door de Melbourne-race, ons allen nog zeer goed bekend, terwijl AMERIKA zich heeft geroerd door zijn economische en financieele experimenten, zooals de waardevermindering van den dollar tot 1.47 1/2 (1 Febr.) en z'n onderzoek naar de wapenfabricage. MEXICO heeft zich „onderscheiden" door een opleving van den godsdienst strijd. Bisschoppen en priesters zijn uitge bannen, kerken zijn gesloten en door aller lei vexatoire maatregelen is de kerke lijke bediening onmogelijk gemaakt. In dit opzicht heeft ZUID-AMERIKA zich heel wat beter leeren kennen door de glorieu ze deelname aan het Eucharistisch Con gres in October te Buenos-Aires in Argen tinië. Bolivia en Paraguay zijn echter nog al tijd aan het vechten. Van AFRIKA valt niet veel te vertel len. Misschien komt er nog wat in het vol gend jaar naar aanleiding van de grens geschillen tusschen het Italiaansche kolo niale gebied en Abessinië. VOLKENBOND. Ten slotte de Volkenbond. Een prettig jaar is het voor dit vredesinstituut niet geweest. De uittreding van Duitschland heeft z'n nadeelige gevolgen doen gevoe len, vooral wat de „branche" ontwapening betreft. Ondanks alle vertoogen is het niet gelukt om de twee Zuid-Amerikaansche kemphanen tot rede te brengen. Rusland is toegetreden, doch of dat een aanwinst be- teekent moet nog worden afgewacht. Ge lukkig heeft de Bond in de laatste maand van dit jaar een paar goede successen te boeken gehad, n.l. het accoord inzake het Saargebied en de bij legging van het Joe- go-SlavischHongaarsehe conflict. Laten wij ons dus troosten met de ge dachte: Eind goed al goed. Twaalf doffe slagen in de donkere nacht. Het Oude Jaar is gestorven het Nieuwe is zijn wenteling begonnen. Er zijn geen teek enen „in zon, maan en sterren", ei' is geen enkele verandering te bespeuren nóch in de wereld, nóch in de menschen en evenmin helaas in ons zelve, en toch vormen de twaalf klokslagen op St. Silvesters vond een plechtig en indruk wekkend oogenblik. Met twaalf korte knip pen wordt een stukje t ij d afgesneden van de stralende eeuwigheid der toekomst, om weg te vluchten als een schaduw in de eeuwigheid van het verleden: Het jaar is uit en tende geleefd Van al zijn oude ellend' en heeft Den last het ons ontgeven. Het Oude Jaar met zijn sombere zorgen en stil verdriet is beschaamd weggevlucht, ons achterlatend tusschen de sinistere puin- hoopen van droomkasteelen, tusschen de ruïnes van hoopvolle verwachtingen. Het Nieuwe Jaar geeft echter nieuwe moed. Lichtend rijst het boven de groene vlakten van ons „edel Neerlant soet", prik kelende tot verjongde daadkracht, schui mende en overvol van nieuwe levenslust en stoute toekomstplannen. In het afgeloopen jaar is Nederland wel geslagen, maar niet gebroken. In de kern van het volk bleef de goede geest bewaard de goede geest van Godsvertrouwen en nuchtere arbeidszin, van eerbied voor het gezag en beheerschte vrijheidsliefde. In tegenstelling met bijna alle landen rondom is het jaar 1934 voor ons vader land rustig verloopen, ondanks de door de Nation.-Soc. partij rondgestrooide vermoe dens, dat er „Stavisky en Dreyfus"-schan- dalen op komst waren en „er nog meer zou branden!" We behoeven slechts te herinneren aan het zedelooze en bloedige schandaal, dat zich in Duitschland heeft .afgespeeld, aan de moord op dr. Klausener en zoovele an deren, de moord op den edelen dr. Dollfuss, de moord op Koning Alexander, de gru welen van wreedheid en godslastering in Rusland,- de opstanden en brandstichtingen in Spanje, de bloedige tooneelen en finan cieele débacles in Frankrijk, de vervol ging der Katholieken in Mexico, de ver schrikkelijke rampen en hun honderden slachtoffers over de garische aardbol om te beseffen, dat Nederland dankbaar hedenavond zijn „Te Deum" zingen mag. Het jaar heeft zich voor Nederland ge kenmerkt als een jaar van stil verdriet en zware zorgen. De vale werkloosheid vrat nog dieper in tengevolge van de koude zelfzucht vam de andere staten, die hun grenzen sloten voor onze producten. Als géén land ter wereld wordt Nederland dat van de uit- en doorvoer léven moet getroffen door de verderfelijke waan van nationale bekrompenheid en eigenliefde. Omdat de Regeering wéét, dat ons volk wanneer het op zichzelf is aangewezen zal afdalen tot het peil van een arm volk, daarom heeft zij zoo lang mogelijk getracht de weg tot den vrijhandel ge baand te houden. Daarom ook heeft zij de eigen industrieën en landbouw bescher mend door middel van, dit jaar weer over de geheele linie verscherpte, contingentee- ring haar toevlucht genomen tot door velen slecht begrepen maatregelen, zooals de uitvoer van goedkoope boter naar Enge land. Een jaar van groote zorgen. Rouw in het Vorstenhuis. - Verster king van het gezag. - Groot- sche werken van Staats wege. - Ingrijpende maatregelen. Bij alle geroep om nóg scherper contin- genteering en desnoods hermetische slui ting der grenzen, dient men niet uit het oog te verliezen, dat onze uitvoer hoe wel zeer diep gedaald nog steeds aan zienlijk is. Door autarohie zou aan dezen uitvoer en aan alle daarmee samenhangen de bedrijven de genadeslag worden toege bracht. En was ons land dan beter uit? Daarnaast had de Regeering tot taak met kracht in te grijpen om Nederland voor een bankroet te beschermen. De 'be lastingen werden opgevoerd door de Om zetbelasting (waarvan de opbrengst even wel tegenviel) en door de vermaarde histo rie met de Doode Hand. Op de Staatsdienst werd belangrijk bezuinigd; de salarissen werden noodgedwongen wederom verlaagd en zelfs aan de steimuitkeering werd ge tornd. Als gelukkig resultaat van het evenwicht der geldmiddelen, kon de rentelast van de Staat aanmerkelijk worden verlicht door een conversie van enorme leeningen, ter wijl op de geldmarkt een bedrag van 60- millioen kon worden geleend voor werk verruiming. Onbegrijpelijkerwijze is dit 60- millioen-plan nog slechts gedeeltelijk in werking getreden. Millioenen werden eohter door het Rijk besteed voor den aanleg van grootsche werken, die in het landsbelang zijn en tegelijkertijd als werk verruiming werden benut. Noemen we slechts de voortzetting van de Zuiderzee- drooglegging, de aanleg van moderne ver keerswegen door het geheele land, de bouw van reusachtige spoor- en verkeersbruggen bij Zwolle, Arnhem, Zaltbommel, Vrees wijk, Hedel en de Moerdijk, de aanleg van Kanalen in Twente en Limburg en de gi gantische oveirlaad-inrichting bij Born, de kanaliseering van beken en het ontginnen van woeste gronden. Ook vele gemeentebesturen toonden zich ten aanzien van de werkverschaffing zeer actief, waarbij voor het eerst het systeem van contraprestatie opgeld deed. In de nood der werkloozen en stille ar men werd eenigermate tegemoet gekomen behalve door de gewone wekelijksche uitkeeringen door de verstrekking van busvleesch, steenkool en een Kerstgave,' terwijl onlangs regelingen zjjn getroffen voor het verstrekken van groenten aan be- hoeftigen. Het Nationaal Crisis-comité ver leende, trouw ter zijde gestaan door ker kelijke en particuliere liefdadigheid, bij stand aan velen, bij wie de nood hoog was gestegen. In zeer vele plaatsen werden cursussen gegeven om de werkloozen, om vooral de jonge werkloozen bezigheid en levensvoldoening te geven (opening van de nieuwe „Liebaard" te Bussum). Door het verleenen van voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen streeft de Regeering naar een aanpassing der huishuren aan 't tegenwoordig levens peil. Door het invoeren van een vergun ningstelsel werd de arbeid van vreemde lingen beperkt. Een meevallertje voor de Schatkist en bovendien een publieke vermakelijkheid werd opgeleverd door de „verzwegen in de crisisorganisaties. De voorschriften voor de handhaving der openbare orde werden verscherpt. Het Parlement, dat als een ware volks vertegenwoordiging grieven en verlangens aan de Regeering kenbaar maakte, heeft met nauwgezetheid zijn wetgevende taak vervuld. Om de Communisten wat te „kal- meeren" werd het reglement van de Twee de Kamer aangevuld. De bedreiging door den Minister-Presi dent bij het jaarbegin in de Eerste Kamer uitgesproken: „De Regeering zal niet aar zelen toe te slaan, wanneer dit noodig blijkt; maar als ze verplicht wordt te slaan, zal zij raak slaan" deze bedreiging be hoefde niet ten uitvoer te worden ge bracht. Een dreigement was afdoende! Wanneer wij nu nog herinneren aan de invoering van de nieuwe spelling, van nieuwe regels voor den weg, van een nieu we tijd en van een verkeerefonds, dan blijkt wel hoe veelzijdig en ingrijpend de Regee ring dit jaar werkzaam is geweest. Droevig werd ons land getroffen door het overlijden van twee leden van ons Vorstenhuis van onze lieve Koningin- Moeder en van Z. K. H. den Prins Gemaal. De rouw van het gansche land toonde de diepe aanhankelijkheid van ons volk voor het Oranje-huis. Beter dan een jubelende hulde heeft deze stille, oprechte deelne ming aan Koninginen Kroonprins bewe zen, dat het Nederlanclsche hart warm klopt voor de monarchie. Over de roemrijke successen van onze nationale luchtvaart, door „Pelikaan", „Snip" en „Uiver" behaald, werd op het einde van het jaar een zwarte sluier ge worpen door de ramp in de Syrische woestijn. Langzaam trekt de ontmoediging weer op. Sportief berekend immers, is onze luchtvaart het jaar geëindigd niet met een nederlaag, doch met een 3I over winning te Curasap. millioenen", die de Regeering op slinksche wijze te weten kwam. Evenwel weet de Regeering maar al te goed, dat er nog vele vaderlanders zijn, die hun aandeel in de Staatshuishouding weigeren. Behalve door de clearingwet en de toe passing daarvan op Duitschland, behalve door een vergemakkelijking van het „ac- ooord", heeft de Regeering nog op tal van andere wijzen het bedrijfsleven gesteund. Vaak echter was deze steun niet voldoende. Minister Verschuur, die de van harde maat regelen boornevolle „portefeuille" van Eco nomische Zaken zoovele jaren met moed en beleid had getorst, voelde zich middenjaar* genoopt zijn ambt over te dragen aan rar. Steenberghe, die met jeugdige durf deze zware taak op zich nam. •jm Uitermate omvangrijk was de taak der Regeering in de crisiswetgeving van land en tuinbouw, waarvan de diverse centrales en fondsen opnieuw geordend werden. De genomen maatregelen hadden het gelukkig resultaat, dat de landbouw den noodigen steun ontving. De vraag, of de bloembollen- saneering welke eveneens gunstig werkt dient te worden voortgezet, werd te Haar lem met éénstemmig „ja" beantwoord. On dernomen werd de saneering van boom- kweekerij en bloementeelt. De toestand in de veehouderij probeert de Regeering te verbeteren door een nieuwe afslachting van vee, waartegen bij de veehouders scherp verzet rijst. Het is echter een niet te ont kennen feit, dat de veestapel te groot is. De omzetting van wei- in bouwland (gra nen etc. moeten nog steeds worden inge voerd) werd bevorderd. Tot een antiexecu tie-wet en hypotheek-verlaging is het nog steeds niet gekomen Was het in de veehouderij slecht, de le vensomstandigheden in den tuinbouw wa ren zéér droevig. Deze tak van bedrijf is bijna geheel op het buitenland aangewezen en ontvangt dus de zwaarste slagen. De Regeering heeft ook hier inkrimping van de teelt gelast. Het blijft echter tobben: hard werken met naakte armoede tot re sultaat. V De Middenstand kreeg, na eenige strub beling door den principieelen tegenstand van den Minister-President, een wijziging van de Winkelsluitingswet en een crediet- en steun verleening voor middenstanders. De Kath. Middenstandsvereeniging voerde een fiksche actie voor zijn O(rdenings) -S(dneerings) en B (eschermings)-program ma. Wie de vaak tegengestelde verlangens van de middenstanders kent (dit is bij de gemeentelijke stemmingen over de Winkel sluitingswet weer eens gebleken), begrijpt dat het op dit terrein de wetgeving niet ge makkelijk is. Van een verheugende vitaliteit in het bedrijfsleven getuigde de Jaarbeurs, wel ke nog nimmer zoo goed was bezocht en voorts de „Almitento", de „Amato" en de „Grato", kranige prestaties op tentoon- stellingsgebied. In enkele takken werd aangestuurd op een zekere bedrijfsorganisatie o.a. in de schoenindustrie (waar het even misliep) en o.a. bij de schilders en stucadoors. De Regeering staat tegenover zulke pogingen tot opbouw welwillend. De Regeering handhaafde krachtig haar gezag door op onverbiddellijke wijze in te grijpen bij de betreurenswaardige relletjes te Amsterdam en Rotterdam. Krasse maat regelen werden genomen tegen misbruiken Verlies en winst voor het Kath. Leven. - 'n Gemeente in crisistijd. - Van de Leidsche Universiteit. Nog enkele uren en 't Oude wordt weer Nieuw. In gestagen regelmaat volgen de jaren elkander op. Als de golfslag van de zee, zoo rolt de tijd voort. Dagen na dagen, weken na weken en maanden na maan den.... Het eene jaar volgt op het andere en de jaren rijen zich aaneen zooals de maanden het in sneller regelmaat doen. Oudejaar is 't en op dezen stemmings avond doemt weer voor ons op al wat was en wat voorbij ging. De balans wordt opgemaakt, de balans van winst en verlies, van vreugde en ver driet. Mooie illusies bij het begin van het nu weer oude jaar gemaakt, gingen als droombeelden in rook op, om plaats te maken voor weer nieuwe Zoo leeft na alle verlies en alle smart weer nieuwe hoop. Terugblikkend op het geen was, op hetgeen wij zelf ieder voor ons hebben gedaan of zijn tekort ge schoten, maken wij de balans weer op en nemen wij ons voor de gemaakte fouten te herstellen, daaruit profijt te trekken, opdat het nieuwe jaar niet opnieuw een einde brengt met teleurstellingen van niet in ver vulling gegane goede voornemens. Aan 'n beschouwing van hetgeen de Sleu telstad in het afgeloopen jaar aan vermel denswaardigs bracht willen wij ter inlei ding bij ons zelf beginnen. En dan memoreeren wij in de eerste plaats het feit, dat onze Courant den lsten October vijf en twintig jaar bestond. Dat beteekende vijf en twintig jaren Katholiek- cultureele, sociale en politieke arbeid. 'n Woord van hulde aan de pioniers, die deze mooie, doch lang niet gemakkelijke taak begonnen, moge ook in dit jaar-over zicht zeker niet achterwege blijven. De be scheiden feestelijkheden naar aanleiding daarvan zijn onlangs besloten met de uit reiking van een pauselijke onderscheiding aan twee der huidige bestuurders. Tegenover de blijdschap over dit zilve ren bestaan staat de droefheid over het ver lies van onzen oud-directeur, daarna gede legeerd commissaris, den heer B. Lans. Zijn heengaan zoo kort voor den datum van het zilveren bestaansfeest wierp begrijpe lijkerwijs een schaduw over de feestvie ring. Zijn aandenken zal bij ons in eere blijven. Wanneer we 'n algemeen en indruk mo gen geven over het afgeloopen jaar, dan kunnen we zeggen, dat er geen daverende dingen gebeurd zijn. Groote rampen, zooals in voorgaande jaren wel voorkwamen, bleven ons gelukkig be spaard. Gebeurtenissen, die tot in verre toe komst hun nasleep zullen hebben, vielen niet voor, hetgeen wel gedeeltelijk 'n ge volg zal zijn van de nog steeds heerschende algemeene depressie, die nog weinig pers pectieven biedt, wat trouwens niet te ver wonderen is wanneer men weet hoe de al gemeene stand van zaken hier te lande zoowel als elders is. HET KATHOLIEKE EN SOCIALE LEVEN. Het Kerkelijk leven in de Sleutelstad be leefde dit jaar 'n bijzonder merkwaardig feit, n.l. de opheffing van de oude pa rochiekerk O. L. Vr. Hemelvaart en samen voeging daarvan met de nieuwe parochie aan den Heerensingel. Gevallen als slacht offer der moderne bebouwing, waardoor de binnenstad meer en meer ontvolkt en de buitenstad zich hoe langer hoe meer uit breidt, is de sluiting der aloude Mon Père als 'n ernstig verlies te beschouwen voor het Katholieke geloofsleven bij de velen, wien deze kerk een bijzondere plaats in het hart had gekregen. Evenwel zijn wij er van overtuigd, dat de Heerensingel thans parochiekerk O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef genaamd spoedig dit ernstig ver lies zal doen vergeten. Gelukkig bracht het afgeloopen jaar ook hoopvolle perspectieven voor de hernieu wing der St. Petrus-parochie. Na heel veel en ongewenscht lange onderhandelin gen kwamen eindelijk de plannen voor de nieuwe St. Petruskerk tot stand. Men is nu zoover, dat aan het heiwerk kon worden begonnen en de zware slagen van het blok der heimachine beoosten den Lammeschans- weg zullen nog wekenlang doen hooren, dat de fundamenten der nieuwe kerk ter dege verzorgd zullen worden. Den bouw pastoor pastoor Beukers en den aan nemers de fa. Bik en Breedeveld alle succes bij hun moeitevol werk! Moge het Kerstfeest 1935 de welverdiende belooning brengen. 'n Ander verheugend feit, dat de uitbrei ding van het Katholiek geloofsleven ten duidelijkste demonstreert, mogen we noe men de verheffing van het rectoraat van den H. Leonardus a Portu Mauritio aan den Haagweg tot parochie. Dat de Christus, die in zoovele landen wordt uitgewezen, hier de eeuwen door 'n blijvende woon plaats vinden! Tenslotte memoreeren we de zij het bescheidene herdenking van het 125- jarig bestaan der St. Lode wij kskerk. Na lange jaren als parochiekerk te hebben af gedaan,-werd de St. Lodewij kskerk na den noodlottigen brand der St. Petruskerk weer als zoodanig in eere hersteld en dagelijks vinden honderden geloovigen hier den Christus weer, om Hem te eeniger tijd weer in vollen luister te kunnen verge zellen naar 'n nieuwe luisterrijker woon plaats. Sedert jaren waren er in de St. Lode wij kskerk door jonge priesters geen eerste H.H. Missen opgedragen. Met de in eere herstelling der St. Lodewij kskerk deden ook de jonge priesters weer hun intrede en deze treffende gebeurtenis geschiedde dit jaar zelfs viermaal. Behalve in de kerk zelve uitte het Ka tholiek leven zich ook naar buiten bij di verse gelegenheden. „Katholiek Leiden" vertoonde een ver heugend opbloeiend leven. Dit begon reeds vroeg in het jaar bij een reünie in de Ka tholieke H.B.S. en bij de openbare herden king van het feest van Christus Koning in de Stadsgehoorzaal. Wij herinneren hier ook aan de schitterende herdenking van het Eucharistisch Eeuwfeest op den Burcht Het Eucharistisch Ziekentriduum werd opnieuw gehouden en de overgroote be langstelling voor dit jaarlijksch Zieken- feest in de kerk aan den Heerensingel be wees opnieuw ten duidelijkste hoezeer dit schoone werk op prijs wordt gesteld. Het Mannelijk Jeugdwerk van de Sleu telstad werd evenals in geheel het Bisdom hervormd en de hoop der toekomst wordt daardoor naar wij hopen beter dan ooit in vaste banen geleid om zich in dienst te kunnen stellen van Kerk en maatschap- pij. De afd. Leiden van den R. K. Volksbond vierde onder tal van blijken van belang stelling haar veertig-jarig bestaansfeest en op 'n wijze, welke we in deze benarde tijds omstandigheden niet verwacht zouden hebben, 'n Bewijs, dat de leiding der Ka tholieke Arbeiderebeweging niet van plan is bij de pakken te gaan neerzitten. Moge voor haar spoedig 'n nieuwe schoone toe komst van arbeidzaamheid en welvaart aanbreken! Het Katholiek onderwijs leefde op en in het zilveren bestaansfeest der R. K. Jon gensschool aan het Rapenburg werd het bewijs geleverd hoe vooral de laatste kwarteeuw van bloei in dit opzicht gespro ken mag worden. Tegen het einde van het jaar volgde ten slotte nog de opening van het Sint Li- dwina-huis, welk instituut getuigenis af legt, hoeveel goeds de Katholieken nastre ven op Katholiek onderwijs- en sociaal- charitief terrein. Mogen bestuurderen der inrichting ten spoedigste kunnen overgaan tot den gewenschten verderen afbouw van dit mooie werk. VAN GEMEENTE- EN GEMEENTEZAKEN De algemeene gang van zaken in de Sleu telstad verschilde in het afgeloopen jaar niet veel van zijn voorganger. De crisis- druk werkte nog verder door in het alge meen maatschappelijk leven en de terug slag daarvan werkte steeds verder in op het welzijn der-stad. Steeds verder gaande maatregelen waren noodig om in de nooden van een groote categorie personen te voor zien en het gevolg ervan was, dat aan den anderen kant steeds meer bezuinigingen noodzakelijk werden. Temidden van dat alles stond daar in het afgeloopen jaar nog steeds ongerept de ruïne van het oude Stadhuis. Het eerste lustrum van den noodlottigen brand werd natuurlijk zonder feestvertoon her-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 22