DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. KERSTREDE VAN Z. H. DEN PAUS. In antwoord op de aanbieding der Kerst- wenschen door het college der Kardinalen heeft Maandagmiddag de H. Vader herin nerd aan het Internat. Eucharistisch Con gres te Buenos Aires en over het Internat. Juristencongres te Rome. De crisis, zoo zeide de Paus verder, ont wikkelt zich steeds ernstiger en daaruit vloeien ook voort alle moeilijkheden in het openbare en particuliere leven. Men spreekt op het oogenblik ook van oorlogsgevaar, of minstens van gevaarlijke bewapeningen en toch is het thans juist de dag, waarvan ge schreven staat, dat hij voor allen is, die van goeden wil zyn. Deze vrede is de wensch van den H. Va der, al geldt in de wereld ook het andere gezegde: „Si vis pacem, para bellum", (in dien gij den vrede wilt bereidt u ten oor log). De H. Vader besloot zijn toespraak met de verklaring, dat hij voor den vrede bidt en werkt en waar anderen voor den oor log werken, daar bidt hij God: „Dissipe gentes, quae bella volunt". („Verstrooi de volken, die oorlogen willen"). Op onze lippen, aldus eindigde de H. Va der, ligt echter steeds het woord: vrede. SAARGEBIED. KERSTFEEST AAN DE SAAR. Aan de laaiende bivakvuren hebben de 3300 soldaten der buiténlandsche Saartroe- pen ongetwijfeld hun meest eigenaardige Kerstfeest gevierd, dat zij ooit hebben be leefd. Engelschen en Italianen, Zweden en Ne derlanders kampeerden op den vooravond van Kerstmis in hun kampen in de open lucht, welke over net geheele Saargebied verspreid liggen als middelpunt van een kring van tanks, pantserwagens, auto's en machinegeweren, die een oorlogszuchtigen aanblik opleveren in den stillen winter nacht, terwijl de arbeiders hun werkplaat sen en dagelijksche bezigheden verlaten. In het Saargebied heerscht rust, de stilte van den politieken Godsvrede, waartoe van Duitsche zyde het initiatief werd genomen en welke vervolgens door de andere orga nisaties werd goedgekeurd. Dicht bij de kampvuren verheffen zich hooge Kerstboomen. Aan alle formaties van de Saartroepen zijn uit het vaderland ge schenken en bijzondere, aan iedere natie eigen levensmiddelen voor het Kerstdiner gezonden. In de Engelsche kampen worden duizen den kalkoenen boven het knappende vuur gebraden. Kilometers spaghetti worden in de keuken der Italiaansche grenadiers en carabinieri gekookt en na het eten met Chianti naar binnen gespoeld. In het kamp der Zweden en Nederlanders vormt wildgebraad het hoofdbestanddeel van het Kerstmaal. Na het Kerstmaal hebben de Katholieke mariniers de Nachtmis bijgewoond in St. Ingbert. ITALIË. ROME'S HOUDING JEGENS ABESSINIë. Genoegdoening voor het incident. De Italiaansche regeering heeft tot den Volkenbond een nieuwe nota gericht met betrekking tot het Italiaansch-Abessinische incident van Oealoeal. In deze nota wordt er op gewezen, dat de Ital. regeering bij voortduring bereid blijft, de thans afgebroken werkzaamheden der grensafbakening tusschen Italiaansch-So- maliland en Abessinië te hervatten, op voorwaarde dat de Abessinische regeering de genoegdoening geeft, welke zij in het verband met den aanval van Oeal Oeal ver schuldigd is. Voorts betoogt Rome opnieuw, dat het Italiaansche garnizoen is aangevallen. Een bombardement van Gherlogoehi, aldus de nota, heeft niet plaats gevonden, terwijl het bombardement van het gebied van Ado zich beperkt heeft tot het werpen van bom men op de plaats Zariba, aangezien een Italiaansch vliegtuig tijdens een verken ningsvliegtocht door A'bessiniërs is bescho ten. ALBANIË. REVOLUTIE IN ALBANIë? Volgens in omloop zijnde geruchten zou in Albanië een revolutie zijn uitgebroken. Een der adjudanten van koning Zogoe zou een deel van het grondgebied met strijd krachten der opstandelingen bezet houden. Het gerucht wordt noch bevestigd, noch tegengesproken, terwijl evenmin de naam van den leider der beweging bekend is ge worden. i GRIEKENLAND. AANSLAG TE ATHENE. „Kerstgeschenk" voor den Griekschen minister van oorlog. Door politieke terroristen is op den voor avond van Kerstmis op den Griekschen mi nister van oorlog, Conaylis een bomaanslag gepleegd, welke slechts mislukt is, omdat de helsche machine om technische redenen niet tot explosie kwam. De plegers van den aanslag zijn met bui tengewone geraffineerdheid te werk gegaan. Zij hebben het gebruik, om Kerstgeschen ken aan „goede vrienden" te zenden benut, om aan het ministerie van oorlog voor Con- dylis een pakket te laten afgeven met het verzoek „deze boeken als Kerstgeschenk van zijn vrienden" aan den minister per soonlijk ter hand te stellen. Het pakket, dat er zeer onschuldig uitzag, werd door een adjudant in de werkkamer van den minister gebracht en hier door een zijner secretarissen geopend. Toen de ver pakking verwijderd was, lag op het bu reau van den minister een prachtig inge bonden Engelsch boek, doch toen men het opensloeg, bleken er geen bladen in te zit ten, maar een helsche machine, welke kunstig tusschen den omslag zat. De bom ontplofte echter niet, daar de constructie niet in orde was. De hoeveelheid dynamiet welke men in de helsche maqhine vond, was ruim voldoende, om de werkkamer van den minister in de lucht te laten vliegen. Door de wachthebbende soldaten werd het ministerie terstond afgezet, terwijl mi litaire afdeelingen werden gealameerd, om het ministerie te doorzoeken. Alle personen die zich op het oogenblik van den aanslag in het gebouw ophielden, moesten zich aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Men is er tot nog toe echter niet in ge slaagd, eenig spoor van den of de dader(s) te ontdekken. RUSLAND. HET LOT VAN ZINOWJEW c.s. In verband met de publicatie van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken betreffende de arrestatie van Zinow- jew, Kamenew en 13 hunner aanhangers te Moskou, komen thans uit alle deelen van het land resoluties van partij vergaderingen binnen, waarin de doodstraf geëischt wordt voor deze politici. De algemeene verwachting is echter, dat zij niet ter dood gebracht doch verbannen zullen worden. Er is nog niets bekend om trent het eventueele verbanningsoord, men neemt echter aan, dat zij niet in concen tratiekampen zullen worden ondergebracht, daar dit te gevaarlijk zou zijn. Voorts ver luidt, dat alle andere in verband met het complot gearresteerden, waaronder zich ook een voormalig volkscommissaris van den landbouw en een voormalig secretaris generaal van de jonge communisten be vindt, ter dood zullen worden veroordeeld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. SPOORWEGONGELUK IN ONTARIO. 18 Dooden, 30 gewonden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op het station Dundas, op 12 K.M. afstand van Hamilton in Canada. De snel trein uit Chicago is door verkeerden wis selstand achter op een trein met kerst-rei zigers gereden, die in het station stilstond. De drie laatste wagons van den stilslaanden trein werden geheel versplinterd. Achttien reizigers werden gedood en 30 gewond. DE FEESTDAGEN EISCHEN IN AMERIKA BIJNA 200 DOODEN. Verkeersongelukken, kerstboom- branden enz. Gedurende de laatste dagen zijn in de Vereenigde Staten bijna 200 menschen om het leven gekomen ten gevolge van auto ongelukken, vliegtuigongevallen, treinonge lukken, verdrinking, vechtpartijen, moord en zelfmoord. Californië en Texas gaan aan het hoofd van de droeve lijst met 24 slachtoffers elk; dan volgt Missouri met 21 dooden, terwijl een 12-tal staten tien of meer slachtoffers telt. Door auto-ongevallen op de wegen van Los Angeles naar het Noorden van Cali fornië kwamen zestien personen om het leven; in Texas eischte het autoverkeer 15 dooden; het aantal ongelukken in de Sta ten bedroeg 73. Verder hebben minstens 24 zelfmoorden plaats gehad. Door brand zijn 22 personen om het leven gekomen, o.w. zes kinderen, die het slachtoffer wer den van kerstboombranden. Noodlottige kerstboombrand te St. Louis. In het huis van een zekeren Judd Miller te St. Louis is de kerstboom in brand ge raakt, met het gevolg, dat binnen enkele oogenblikken ook de trap naar boven in vlammen was gehuld. Mrs. Miller en drie kinderen kwamen in de vlammen om, ter wijl Miller en een bezoekster ernstig wer den gewond. Miller, die jaren lang werkloos was ge weest, had eenige maanden geleden een be trekking gekregen en, om dit verheugen de feit te vieren, had het echtpaar beslo ten, een bijzonder karakter te geven aan het feestje, dat zoo tragisch is afgeloopen. GESPAARD DOOR DE KOGELS. Gedood door een voetbal. Johann Muhlberg uit München, die den geheelen wereldoorlog heeft medegemaakt, zonder dat een kogel vat op hem had, is onlangs door een „leeren kogel" doodelijk getroffen. Als voetbal-enthousiast woonde hij een wedstrijd te Aichbach in Beierep bij. Ten einde beter te kunnen zien, drong hy door tot in de voorste ryen. Een bal, die over de lijn vloog kwam op zijn gezicht terecht. Dit veroorzaakte by Muhlberg een beroerte, waaraan hij een half uur later overleed. 37 DOODEN BIJ GEVECHTEN OP EILAND MINDANAO. Volgens een Reuterbericht uit Manilla zijn bij gevechten op het eiland Mindanao (Philippijnen) 37 personen gedood. Roovers hebben een overval op het eiland gepleegd, waarbij 21 Philippino's werden gedood, voordat de politie ter plaatse verscheen. Er ontstond een gevecht, waarbij de roovers 16 dooden moesten ach terlaten. VIOLETTE NOZIèRES BEGENADIGD. Doodvonnis gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. De negentienjarige Violette Nozières, die haar vader van het leven heeft beroofd en na een sensationeel proces voor de jury rechtbank van het departement van de Seine ter dood was veroordeeld, is thans door den president der Republiek begena digd. Het doodvonnis is veranderd in een veroordeeling tot levenslange tuchthuis straf. De moordenares, wier merkwaardige houding reeds gedurende het proces was opgevallen, verklaarde tegenover haar ad vocaat, dat haar het bericht van de bena- diging overbracht, dat zij er de voorkeur aan geeft te worden terechtgesteld in plaats van de rest van haar leven achter gevan genismuren te moeten slijten. KERSTMIS IN BETHLEHEM. Duizenden pelgrims. Duizenden pelgrims zyn ook dit jaar weer naar Bethlehem gekomen ter viering van het Kerstfeest. Voor velen was geen onderdak te krijgen. Reeds vroeg in den avond trokken de pelgrims door de nauwe straten van Bethlehem om te middernacht aanwezig te zijn bij de plechtigheid in de grot. De Grieksche Patriarch uit Jerusalem opende de plechtigheid en schreed de grot binnen, gevolgd door een indrukwekkende processie. Gedurende vele jaren is het Kerstnacht niet zoo druk in Bethlehem ge weest. KERKNIEUWS NIEUWE NEDERLANDSCHE BISSCHOP Pater H. J. van Valenberg opvolger van Mgr. Pacificus Bos O.M.C. Naar men aan de „Msbd." uit Rome seint is Pater Tarcisius van Valenberg, missie-overste der Paters Capucijnen op Borneo benoemd tot opvolger van Z. H. Exc. mgr. Pacificus Bos, Apostolisch-vica- ris van Nederlandsch Borneo. De opvolger van mgr. Bos welke laat ste reeds vorig jaar Juli wegens hoogen ouderdom ontslag heeft gekregen en tot nu toe, op verzoek, waarnemend bisschop was gebleven werd 19 Maart 1890 te Asten in Noord-Brabant geboren. Hij trad in de Orde 3 October 1907 en werd pries ter gewijd 6 Juni 1914. Nadat hij de R.K. leergangen in Tilburg had gevolgd, werd hij professor in het Engelsch aan het Serafijnsch seminarie te Langeweg, waarvan hy ook eenige jaren directeur is geweest. In 1925 vertrok pater van Valenberg naar de missie op Borneo. Heel spoedig na zyn komst aldaar werd 1 ij benoemd tot superior der Capucijnen op Borneo. Pater van Valenberg heeft zich steeds met groote activiteit bewogen op het ge bied der Missiologische wetenschap. O.m. schreef hij een verhandeling over de mis sie by het onderwijs. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Weldadigheid en voetbal! Woensdag middag (2e Kerstdag) speelden onze Room- sche Concordianen een weldadigheids-voet balwedstrijd tegen een R.K. Santpoort combinatie, ten bate van het Comité Kerst- gave voor werklooze leden van den R.K. Volksbond. Ondanks het weer voor een dergelijke wedstrijd minder gunstig was, schroomden onze Roomsche sporters er niet voor om op het eveneens slechte terrein, een paar uur van zwaren strijd te offeren voor hunne werklooze broeders. Jammer echter was het, dat, ook alweer ten gevol ge van het slechte weer, de belangstelling niet zoo groot was als zoowel het edele doel alswel het goede spel verdiend hadden. Niettemin hebben de toch nog vrij talrijke belangstellenden kunnen genieten van een goed en vlug spel en hebben onze jongens tevens getoond wat de Roomsche sport ver mag. Aan het einde van den wedstrijd welke door beide partijen op uitstekende wyze ge speeld werd doch welke ten slotte na een 20 achterstand met een 43 overwinning gewonnen werd door de Santpoort-combi natie sprak de heer P. van Roode, leider van het inzamelings-comité, een woord van dank tot de voetballers voor de schitterend geleverde prestaties eri in 't bijzonder tot de Santpoortsche jongens, die voor hun Hil- legomsche collega's door werkloosheid zoo zeer gedupeerd, deze strijd met de daaraan voor hen verbonden kosten voor overko men, hebben overgehad. Het speet spr., dat zulks thans niet mogelijk was, maar zegde toe, dat de Santpoorters een medaille zal worden toegezonden uit dankbaarheid voor de medewerking en tevens voor de behaal de overwinning. Met een driewerf Hiep He!! voor beide elftallen was deze mooie liefdadigheidsmiddag geëindigd. HOOGMADE. Staatspartij. Men verzoekt ons het vol gende onder de aandacht te brengen: De gene, die nog geen lid is van de R.K. Kies vereeniging, geve zich op voor 1 Januari 1935. Nadien kunnen ze geen invloed meer uitoefenen op de stemming der groslijst voor de candidaatstelling van Gemeente raad en Provinciale Staten. Hetzelfde geldt ook voor degenen, die voor 1 Mei 1935 25 jaar worden. Zij kunnen zich opgeven als lid bij den secretaris, den heer Bank, of bij een der bestuursleden. Nogmaals: die daar voor in aanmerking komen, geven zich op voor 1 Januari 1935. HAARLEMMERMEER. Geboren: Johannes Jacobus z. van K. W. Lammens en M. Spek. Jacobus z. van A. Griekspoor en R. M. van Veenen- daal. Trijntje d. van W. den Haan en A. Roemer. Hendrica d. van J. P. van der Maarel en M. A. Beukema. Wouter Jo hannes z. van J. Parlevliet en W. Geluk. Geertje d. van C. Blokker en A. J. Wijn- holts. Arie z. van J. A. Vink en J. Ver schoor. Geertruida d. van M. de Jong en G. Colyn. Lijdia d. van T. Hol en G. Eijk. Agatha Jacoba d. van M. Zijta en M. J. v. d. Graaf. Cornelis Joannes, z. van P. van Schie en E. v. <1. Boom. Theo- dorus Abraham z. v. T. A. Pouw en H. P. C. van Seumeren. Jan Willem z. en Petro Isaac z. (tweeling) v. J. Boellaard en P. A. de Graaf. Ondertrouwd: Th. L. Tromp 29 j. en W. van der Veldt 23 j. L. de Koning 24 j. en A. C. Weststeijn 23 j. G. J. Meuris 27 j. en J. A. van den Bosch 30 j. P. J. Stroet 26 j. en T. P. van der Werve 26 j. Getrouwd: L. van Smeerdyk 24 j. en N. van Oever en 26 j. P. Kreeft 27 j. en B. L. Filius 24 j. J. Vennik 26 j. en R. Bouwer 25 j. W. Rip 31 j. en A. A. Gehrels 28 j. L. Schönhage 26 j. en M. Rebel 22 j. Overleden: Adriana Brasser 62 j. geh. met G. Snijder. Petronella van Nim- wegen 70 j., wed. van M. Mol. Johanna Beers 58 j., geh. met J. Th. Schrama. Adriana 8 j. d. van J. Klootwijk en J. Lou- werse. Levenloos geboren kind van het man nelijk geslacht van K. Boe en C. E. Del- zenne. Gevestigd: Jacobus Broere van Mij drecht. Catharina Geel van Alkmaar. Anna van den Heuvel van Amsterdam. Cornelia M. Mosgtert van Haarlem. Leendert van Rijswijk van Barsingerhorn. Wilhelmina A. S. Zonneveld van Hil- legom. IJnte Terpstra van W-mbritse- radeel. Bruno W. F. Blumenberg van Amsterdam. Jan L. Thonus van Amster dam. Arie Piet van Aalsmeer. Pieter van Mameren van Vaals. Cornelis van der Laan van Hoogkarspel Leendert C. Kremer van Amsterdam. August J. Helder van Nieuwer-Amstel. Johannes H. Enthoven van Assendelft. Albert van der Bijl van Nieuwer-Amstel. Leonardus G. H. Buchel van Amsterdam. Joseph P. Bruder van Amsterdam. Joost Blok van Amsterdam. Aldetr Bakker van Aalsmeer. Hubert us Bogers van Am sterdam. Jan B. Kroon van Gissend am Heiltje Barnhoorn van Noord wijk. Vertrokken: Geeretje den Oouden naar Westzaan. Cornelis Schermer naar Sijberkarspel. Wed. W. J. van de Klas horst naar Nieuwer-Amstel. Hendrik G. Coller naar Nieuwer-Amstel. Eimert Smits naar Hillegom. Antje Meijer, naar Hillegom. Laurens Dol naar Hillegom. Maaike de Koter naar Nieuwer-Amstel. Andries Dantuma, naar Amsterdam. Johannes S. Vink naar Haarlem. Lena M. Blaauw naar Amsterdam. Elizabeth Verboom, naar Sassenheim. Christina F. A. van Hilst naar Zwolle. Abr. van Geemen naar Amsterdam. Johanna J. de Goeijer naar Delft. Johanna van Damme naar Delft. Anna M. Elsgeest naar Sassenheim. Aaltje Hijlkema naar Amsterdam. Willem Visser naar Am sterdam. Hendrika de Reijger naar Ambt Vollenhove. Johannes A. Poll n. Amsterdam". KATWIJK. Geboren: Lena, d. v. H. de Vries en A. van Dijk. Maarten, z. v. M. de Mol en A. Ouwehand. Alida, d. v. A. Verhart en A. Ruwaard. Neeltje, d. v. H. van der Plas en C. van Duijn. Jacoba, d. v. A. Duijndam en J. de Vreugd. Maria Dirkje, d. v. Jan van der Marei en W. van den Burg. Arend, z. v. J. van Rhijn en J. van der Plas. Ondertrouwd: M. Vooys en W. Guyt. D. van Duijn en C. van der Bent. G e h u w d: A. Zwanenburg en D. W. Sip. K. Klok en H. van Schie. S. van der Meij en G. van Delft. D. M. Parlevliet en N. C. Kapteijn. Fa. A. J. Thiele en H. A. P. Teller. Overleden: Neeltje Rijnsent, oud 59 jaren, gehuwd met J. Barnhoorn. Trijn tje Haasnoot, oud 77 jaren, weduwe van Cornelis Vlieland. KATWIJK AAN DEN Het Verplegingsfonds. - Het Verple- gingsfonds alhier hield Maandagavond een ledenvergadering in de zaal achter de Ge- ref. kerk. In bespreking kwam een voorstel van het bestuur om in 1935 voor opname in het wijkgebouw geen uitkeering meer to doen. Zou de vergadering met dit voorstel niet accoord gaan, dan zou of het aantal ligdagen moeten worden verminderd óf de contributie zou verhoogd moeten worden. Uit de toelichting van het bestuur bleek, dat de meeste patiënten in het wijkgebouw het maximum aantal ligdagen daar vertoe ven, terwijl volgens de statistieken de ge middelde ligduur in de ziekenhuizen 21 a 22 dagen bedraagt. Ook kwam het voor, dat patiënten, na het volle aantal ligdagen in het wijkgebouw te hebben vertoefd, onge- nezen naar huis gingen, waaruit kon wor den afgeleid, dat opname niet absoluut noodzakelijk was. Na bespreking werd met algemeene stemmen besloten voor het wijk. gebouw niet meer te vergoeden. Na rond vraag sluiting. Kunstavond. De Tooneelclub „Ons Ge noegen" van de Meisjescongregatie gaf gis terenavond voor een propvplle zaal in het parochiehuis een uitvoering. Opgevoerd zou worden het drama in vier bedrijven „Het offer van de Missiezuster". Pastoor Buys sprak het openingswoord, heette allen van harte welkom en zeide, dat de aanwezigen zich er alvast op konden instellen een prachtig stuk te zien opvoeren. Het stuk was ingestudeerd onder leiding van Pas toor Houtman, rustend-pastoor in „Huize Callao". Pastoor Houtman is een geboren regisseur, zelfs op het groot-tooneel. Moeite noch kosten zijn ontzien om het stuk te doen slagen. Z.eerw. wees de jongelui er op dat, als ze waren gekomen om eens heer lijk te lachen, het op een groote teleurstel ling zou uitloopen, want het stuk is volle ernst. Z.eerw. wensch te allen niettemin een mooie avond toe. Hierna ging het doek open. Al spoedig bleek, dat hetgeen Pastoor Buys gezegd had de volle werkelijkheid was. Ernst en nogeens ernst, doch een stuk zoo mooi, pakkend, boeiend, als nog niet was opgevoerd. En alle rollen, waarvan er verschillende zwaar, zeer zwaar waren, werden vertolkt op een wijze, die niet of moeilijk voor correctie vatbaar is. Het zou te ver voeren in bijzonderheden af te da len of rollen afzonderlijk te beoordeelen. Het stuk was, zoo opgevoerd, af. Pastoor Buys dankte ten slotte den zeereerw. regis seur en de tooneelclub voor het gebodene en wenschte allen een wel te rusten. He denavond zal het stuk nogmaals worden op gevoerd. Collecte. Een op 1ste Kerstdag gehou den collecte door de dames der St. Elisa- bethvereeniging bracht de niet onbelang rijke som van ƒ216.20 op. Wie aan de ar men geeft, leent aan God. OEGSTGEEST. R.K. Kiesvereeniging. Wij verwijzen naar een advertentie, waarin wordt aan gekondigd, dat morgenavond om 8 uur de R.K. Kiesvereeniging een vergadering houdt in „St. Willibrord". Door een mis verstand konden de convocaties niet meer voor de Kerstdagen bezorgd worden. Kerstuitvoering. Het waren er niet zoo veel, die gisteravond opgingen naar „St. Willibrord" om te beluisteren hetgeen in verband met t' kerstfeest door de jeugd organisaties en knapenkoor zou worden ge boden, met het doel om tot nog meer in tenser viering van den schoonsten tijd van het jaar, den tijd der herdenking van Chris tus komst op aarde, ook buiten de kerk te geraken. Daarmede wilden zij herstellen het houden der traditioneele kerstuitvoe ringen, waarvoor in Oegstgeest steeds veel belangstelling bestond. Het is dan ook te betreuren, dat de vol ijverige kap. Roest, niet die medewerking van bepaalde zijde heeft mogen ondervin den, waarvan die op de eerste plaats mag worden verwacht. Dit werd de oorzaak dat de uitvoering te laat moest beginnen en ook te laat daardoor eindigde. Een groot be zwaar doordat vele kinderen aan deze uit-« voering moesten meewerken. Bij den aanvang verwelkomde kap. Roest de aanwezigen en deelde mede, dat tot zijn grooten spijt de uitvoering niet op het vastgesteld uur kon aanvangen, waarvan de reden als bekend mag worden veronder steld. Spreker gaf een korte uitleg van het kerstoratorium, dat werd uitgevoerd door het parochieel jongenskoor. Alle zangertjes waren gekleed in witte toog, wat op zichzef reeds 'n imponeeren den indruk maakte. Helder en frisch klon ken de klare jongensstemmen door de zaal. De twee kleine solisten, die werkelijk een zware partij te vervullen hadden, kweten zich goed van hun taak. Het koortje dat rhythmisch goed getraind is, hing aan de „stok" van den dirigent, kap. Roest, ter wijl de heer Mizée aan de vleugel op ver dienstelijke wijze ondersteunde. De verschillende tableaux werden uit gebeeld door de leden der K. J. C. en had den aller bewondering. Een dankbaar applaus klonk na ieder ta bleau en bij het einde. Hierop volgde, ge heel in aansluiting op het oratorium, de opvoering van Ghéon's Driekoningen-spel „Epiphania" door de leden der K.J.C. Wij kunnen over deze opvoering een lofwaardige getuigenis afleggen. Alle me despelenden vertolkten hun rol naar be- hooren. Uit het stille, aandachtig gehoor kan worden geconcludeerd, dat de zaal ge heel meeleefde. Na de pauze kwam de tooneelclub der St. Josephgezellen voor 't voetlicht, die onder leiding van den heer Quint opvoerde: „Van de man die dacht, dat hij St. Nicolaas ge zien had". Ook over dit spel, waaraan de humor niet ontbrak, kan men zeer tevreden zyn. Bij het einde dankte kap. Roest de aan wezigen voor hun belangstelling en hoopte, dat Zondag, wanneer de opvoering zal worden herhaald, de zaal te klein mag blij ken, waarna alle voldaan huiswaarts gin gen. Wij willen achter dit verslag geen punt zetten alvorens nog onze hulde te hebben gebracht aan kap. Roest, de organisator van dezen avond. De kapelaan kan er van over tuigd zijn, dat Zondag de belangstelling enorm zal zijn. Van de aanwezigen van gis teravond zal een groote propaganda uit gaan. Laten we hopen, dat Zondag ook tij dig, dus om kwart vóór acht, kan worden begonnen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6