NIEUWJAARSWENSCH Auto te Emmen te water gereden. NIEUWJAARS- ADVERTENTIÊN 26ste Jaargang DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 No. 7999 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De Rijksmiddelen De opbrengst van de rijksmiddelen over November j.l. is gepubliceerd en de uitslag is alweer van elf maanden van het binnen enkele dagen scheidende jaar bekend. Spoedig zullen wij ons een oordeel kunnen vellen over het geheele jaar en dit zal niet gunstig zijn. De koopkracht loopt nog sterk terug en de invoering van nieuwe belas tingen (de omzetbelasting, de couponbe lasting en de accijnsverhoogingen) maak ten dat de rijksmiddelen per saldo een accres bij 1933 vertoonen zullen. Nu de Regeering zich op het standpunt gezet heeft, dat verdere belastingverhooging niet kan plaats vinden, zal de opbrengst der rijksmiddelen in 1935 een juister beeld ge ven van den loop van het nationale inko men. De November 1934-opbrengst der „ove rige middelen" (dus alle indirecte belastin gen) bedroeg f 32.536.469.— terwijl de ra ming 32.209.971.— groot was. De overige middelen, hebben dus 326.678 meer opge bracht dan is geschat. Dit is de eerste maal van dit jaar en is gevolg van de stijging van de invoerrechten en het de raming be naderen van de omzetbelasting. Deze bracht in November j.l. 6.666.536.op tegen een raming van 6.791.666. Nu mag men in dit verband niet vergeten, dat No vember de tweede maand is na het beëin digen van een kwartaal. De groöte firma's mogen- de omzetbelasting op crediet beta len: zij ontvangen dan direct na het einde van het kwartaal een nota en in de maand daarna wordt afgerekend. Daarom is het bedrag der geïnde omzetbelasting in de tweede maand na een kwartaal het grootst. Wanneer wij het resultaat nemen van de eerste elf maanden, dan is de indruk heel wat somberder. De raming over de eerste elf maanden van 1934 bedroeg f 354.307.708, de werke lijke opbrengst was 325.843.257, minder geïnd dan de raming aangaf 28.464.451. Het vorige jaar in de periode 1 Januari- ult. November werd geïnd 298.400.598, in deze periode 325.843.257, nu méér 27.442.659. Dit jaar werd geïnd aan omzetbelasting, die het vorige jaar niet geheven werd 48.903.705, idem aan couponbelasting 3.709.299, is 52.613.004, dit jaar meer ge- ind dan in de overeenkomstige periode van 1933 27.442.659, zoodat dezelfde mid delen, welke ook in 1933 vloeiden in 1934 'n achteruitgang vertoonden v. f 25.170.345. Dit is een duidelijk bewijs voor den ach teruitgang van ons bedrijfsleven en van onze koopkracht. Wanneer deze achteruit gang zich in 1935 zal voortzetten, zal het voor de Regeering moeilijk zijn om zich er zonder nieuwe belastingen door te slaan. De achteruitgang van de koopkracht blijkt ook uit de omzetbelasting. De minis ter heeft de raming van deze belasting bij de invoering nauwkeurig berekend; zijn raming over de eerste elf maanden van dit jaar bedroeg 74.708.333, terwijl geïnd werd 48.903.705, hetgeen dus minder is 25.804.628. De invoerrechten hebben in verhouding tot de raming een goed figuur gemaakt. Trouwens deze zijn ook behoorlijk ver hoogd. Met uitzondering van de acijns op wijn en tabak zijn alle andere accijnzen bij de raming teruggebleven. Die op tabak als gevolg van de banderolle-belastingver- hoogingdie op wijn, omdat verschil lende alcoholische dranken als zoodanig werden uitgevoerd om als wijn weer te worden geimporteerd. Wij zeiden reeds, dat wij het jaar 1935, wat de opbrengst der rijksmiddelen be treft, somber inzien. Want er zal hoe lan ger hoe meer een verschuiving gaan plaats vinden naar artikelen, waarop geen hooge accijns drukt, terwijl bij verdere stagnatie van onzen uitvoer ook de invoer zal gaan terugloopen. Dit zal zijn uitdrukking vin den in een krachtig terugloopen der in voerrechten. Aan directe belastingen werd in deze 11 maanden 88.505.000 geïnd te gen 95.781.000 in de overeenkomstige periode van 1933. V De Kerstmis-viering Wij hebben het Kerstfeest gevierd. En wij willen hopen, dat wij de Kerstbood schap hebben verstaan en begrepen en daaraan gehoor zullen geven Ook in „de wereld" is het Kerstfeest ge vierd. Hoe?In een liberaal blad „De Avondpost", wordt de viering van dit Kerstfeest aldus geschetst: E e r e z ij God en de jazz-band gilt en snerpt en schatert en schettert. Vrede op aarde en over den dansvloer schuiven in de van neger volken uit de oerwouden afgeziene dansen de paren langs elkaar heen. 1 n menschen een welbehagen en allerlei cabaretijvermakelijkheden luiden luidruchtig het eeuwen-oude feest der christenheid in en roepen het publiek op tot vermaak. „Grandes soirées dansantes de gala" lazen we een advertentie „met uitgebreide cabaret-show, o.a. the Harmony Kings, de beroemde Negerzangers". Eere zij God, Vrede op Aarde, In menschen een welbehagen! Om in stijl te blijven heeft men bij en om dit alles de symbolen van het Kerstfeest gehangen, en heeft* men bij dansvloer en jazz-band den Kerstboom opgetuigd. En denk dan eens aan den heiligen, onberoerd-se- reenen Kerstnacht^-. Die „wereldsche" viering van het Kerst feest, de geest van hebzucht en genot, ty peert ook de dichter A. J. D. van Oosten in een gedicht „Kerstrouw" in het Kerstnum mer van „De Gemeenschap". Gij, God de Heer, moogt wijken voor eenen god-van-goud wien machtigen en rijken hebben hun hart betrouwd. Voor het geschrei der armen gebaren zij zich doof, hebzucht gaat voor erbarmen de winst boven 't geloof. Voor allen die het Kerstfeest hebben mogen vieren in de heerlijke schoonheid van de katholieke viering, mogen uit deze viering rijpen in het dagelijksch leven de vruchten van rechtvaardigdheid en liefde, waarnaar vooral de wereld van dezen tijd zoo verschrikkelijk hongert! Stadsschouwburg te f ahem door brand verwoest tonnen Hedenmorgen te omstreeks half zeven is brand uitgebroken in den Arnhemschen Stadsschouwburg, gelegen aan den Velper Binnensingel. De brand werd ontdekt, doordat groote vlammen uitsloegen boven het dak van de schouwburg aan de achter zijde, ter plaatse waar de tooneelruimte ge legen is. Brandweer en politie die direct werden gealarmeerd, waren spoedig ter plaatse. De brandweer tastte het vuur direct met al het beschikbare materiaal aan. Gelukkig staat de schouwburg geheel apart. Het vuur, dat blijkbaar op de eerste verdieping is ont staan. nam direct een groote omvang aan. Het vond gretig voedsel in de aanwezige requisieten en in het bekleedsel van stoe len, de gordijnen enz. De brandweer kon dan ook niet verhinderen, dat in een tijds verloop van enkele uren zoowel de tooneel ruimte als de zaal geheel uitbrandden. De brand werd met eenige tientallen stralen bestreden De brandweer slaagde erin slechts eenige tooneelkamers en een gedeelte van de hall voor het vernielende vuur de vrij waren. Overigens is het gebouw geheel uit gebrand. De muren staan nog overeind. Een tooneelmeester, die aan den schouw burg woont, heeft van het uitbreken van den brand niets bemerkt. Deze man heeft zijn woning op den beganen grond, terwijl het vuur, zooals boven gemeld, op de eerste verdieping moet zijn ontstaan. Gis teravond had een opvoering plaats gehad van „Tante Roosje" met Mevrouw Esther de Boer-Van Rijk. Deze opvoering was te ruim elf uur afgeloopen en men had niets bijzonders Demerkt. Omtrent den oorzaak van den brand tast men dan ook tot dusver nog in het duister. De schade, welke op eenige tonnen ton nen geschat wordt, is door verzekering ge dekt. Op het terrein van den brand waren on der meer aanwezig, de commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, de burgemeester van Arnhem^ de heer H. P. J. Bloemers en vele autoriteiten. De belangstelling van de zijde van het publiek was, mede m verband met het tijd stip waarop de brand woedde, buitenge woon groot. De brandweer was te omstreeks half negen het vuur meester. Het meeste mate riaal kon toen inrukken, terwijl voor be waking nog eenige manschappen achter bleven. Zeven inzittenden, w.o. drie broers en een zuster verdronken In den afgeloopen nacht te omstreeks gekomen de arts S. E. Belksma uit Emmer half drie heeft te Munsterscheveld (ge meente Emmen) een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij zeven personen het leven hebben verloren. Een negental personen keerde met een huurauto van de firma E. van Hoving te Emmer Compascuum terug van een mu ziekfeest te Stadskanaal. Door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak reed de auto, die bestuurd werd door den heer Harm Buter, op de „Kuipersklap", een ophaal- brïtg over het Hoofdkanaal nabij de R.K. kerk te Munsterscheveld tegen de linker leuning van de brug. Ten gevolge hiervan sloeg de auto naar rechts en schoot voorbij de klap door de ketting in het kanaal. Het voertuig verdween bijna onmiddellijk geheel onder water, waarbij het over den kop sloeg. De zeer volle wagen maakte het voor de inzittenden niet mogelijk zich te redden. Slechts twee van hen, n.l. de heer J. van Bijlen uit Zwartemeer en mejuf frouw Antje Buter uit Emmer Compascuum wisten er het leven af te brengen. De heer J. van Bijlen kon zichzelf uit de auto wer ken en was zoo spoedig uit het water, dat hij nog tegenwoordigheid van geest genoeg had om te trachten anderen te redden. Dit gelukte hem alleen ten opzichte van me juffrouw Antje Buter, die hij uit de auto wist te trekken en op het droge te bren gen. J. van Bijlen kon zich naar huis bege ven, doch mejuffrouw Buter moest naar het Academisch ziekenhuis te Groningen wor den vervoerd. De andere zeven inzittenden van de auto konden niet worden gered en zijn allen ver dronken. Hun lijken werden later opge haald. Het zijn Harm Buter, Lucas Buter, Gesinus Buter en Margin Buter, drie broers en een zuster, allen kinderen van den tim merman H. Buter te Emmer Compascum, Dientje Meyer uit Emmer Compascuum, Hillie Voslander uit Groningen en Geert Oosterveld uit Borger. Zoo spoedig mogelijk was hulp ter plaat se, welke echter geen redding heeft kunnen brengen. De auto is later opgehaald. Het vreeselijk ongeluk heeft te Emmer Compascuum (gemeente Emmen), waar de meeste slachtoffers woonachtig waren, groote ontsteltenis en diepe ontroering ver oorzaakt. Op tweeden Kerstdag huurde de 24-jarige Harm Buter bij den garagehouder E. van Hoving te Emmer Compascuum een auto voor een tocht naar Musselkanaal. Hij kreeg een 4-deurs Essex, een 4, hoogstens 5 persoonswagen. Niet minder dan negen personen namen in het voertuig plaats en begaven zich daarmede naar Musselka naal, waar op den avond van den Twee den Kerstdag in de Gereformeerde kerk een uitvoering van de Christelijke Zang- vereeniging plaats had. Omstreeks middernacht keerde het ge zelschap naar Emmer Compascuum terug. Harm Buter zat aan het stuur en reed met vrij groote snelheid langs den Roswinke- lerweg in de richting van zijn woonplaats. Te Munsterscheveld moest nien een brug over het kanaal passeeren. Hiervoor moet een korten bocht worden gemaakt en deze is het gezelschap noodlottig geworden. Volgens verklaringen van het eenige lid van het gezelschap, dat zich onmiddellijk wist te redden, den heer J. van Bijlen uit Zwartemeer (gem. Emmen), heeft de be stuurder van de auto, den bocht met te veel snelheid genomen en is het waar schijnlijk, dat hij, toen hij in den bocht was, inplaats van te remmen, bij vergis sing nog meer gas gegeven heeft. Het ge volg was, dat de auto aan den linkerkant van de brug met de leuning in aanraking kwam en toen aan den rechterkant onder de aan een ketting loshangende leuning door in het kanaal vloog. De auto moet een slag over den kop hebben gemaakt, doch kwam rechtstandig in het kanaal te recht en verdween zoo goed als geheel on der water. Alleen de kap was nog zichtbaar. Genoemde van Bijlen kon zich direct, door het stukslaan van een ruit, uit de auto wer ken. Hij ging boven op de kap staan en slaagde erin zijn verloofde, mejuffrouw Antje Buter uit Emmer Compascuum, die., naast hem in den wagen had gezeten, eruit te trekken. Inmiddels was reeds hulp toegeschoten van passeerende auto's welker inzittenden onmiddellijk de noodige assistentie haal den. Mejuffrouw Antje Buter was bewuste loos en werd binnengedragen in het in de nabijheid gelegen café van den heer A. Kuipers. Intusschen waren op de plaats van het ongeval, behalve tal van omwonenden, aan- Compascuum, de gemeenteveldwachter van Emmer Compascuum H. Zoer, de brigade commandant, een wachtmeester en twee manschappen van de Koninklijke Mare- chaussée, gestationneerd te Emmer Com pascuum. Hoewel er dus spoedig hulp genoeg ter plaatse was, mocht deze voor de zeven per sonen, die zich nog in het voertuig bevon- dei, geen redding brengen. Met een lier en een takel van den timmer man Bragt werd de auto opzij getrokken en met een ijzeren vlet begaf men zich naar het ondergedompelde voertuig. Toen men na ruim anderhalf uur zoover gevorderd was, dat men door het opensnijden van de kap en het inslaan van de ruiten van de auto de zich daarin bevindende personen kon bergen, waren bij allen de levensgees ten geweken. In het holst van den nacht, bij het licht van de lantaarns van de vele auto's die op deze wijze het reddingswerk vergemakke lijkten, kon men slechts zeven lijken weg dragenVoorloopig werden zij neerge legd in de schuur van den caféhouder Kui pers in afwachting van de nadere beslis singen der autoriteiten. De slachtoffers zijn de 28-jarige Lucas Buter, de 24-jarige Harm. Buter en zijn verloofde, de 20-jarige Dientje Meyer, de 22-jarige Geesien Bu ter, de 16-jarige Margien Buter, de 20-ja- rige Hiltje Voslander uit Groningen en Geert Oosterveld, een jangeman uit Bor ger. Dientje Meyer was te Emmer Erfschei- denveen woonachtig. Eerst nadat de lijken waren geborgen .werd het vreeselijke bericht van het om komen van vier van hun kinderen aan den timmerman Andries Buter en zijn echtge- noote te Emmer Compascuum medege deeld. Ontzettend was de indruk van deze mededeeling, hoe voorzichtig ook te hun ner kennis gebracht, voor de zwaar gesla gen ouders. Met behulp van een zuurstomapparaat warenin het café van den heer Kuipers door dr. Belksma bij mejuffrouw Antje Bu ter de levensgeesten weer opgewekt. Haar toestand was echter van dien aard, dat zij per ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen moest worden over gebracht. Later in den ochtend werd de auto, even eens met een lier, op den wal getrokken. Hoewel het voertuig vrij ernstig was be schadigd ingeslagen ruiten, opengesne den kap, beschadigde lampen en treeplan ken was het overigens geheel intact en kon de eigenaar de heer E. van Hoving DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kerstfeest der Nederlandsche mariniers in het Saargebied. (2de blad). Aanslag op den Griekschen minister van oorlog. (2de blad). Treinramp in Canada. Achttien dooden. (Buitenl. Berichten 2de blad). In Amerika hebben de Kerstdagen 200 dooden geëischt (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Bij een auto-ongeluk onder de gemeente Emmen kwamen zeven van de negen inzit tenden om het leven. Onder deze slacht offers bevonden zich drie broers en een zuster. (1ste pag.). De Stadsschouwburg te Arnhem is he denmorgen door brand verwoest. (1ste pag.). Scheepsramp bij Marken, waarbij schip persvrouw en knecht verdronken. (Gem. Berichten, 3de blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Berichten, 3de blad). LEIDEN. De inwijding van het nieuwe Sinte Li- dwina-huis (1ste blad). het, gesleept achter een anderen wagen, zelf sturend naar zijn garage rijden. Van den heer Van Hoving vernamen wij nog, dat hij voor deze auto niet tegen schade was verzekerd. Het was hem niet bekend, dat niet minder dan negen personen den tocht mot den wagen naar Musselkanaal zouden maken. Reeds vroeg in den ochtend arriveerde te Emmer Compascuum de substituut-officier van Justitie uit Assen mr. Servatius, die na kennisneming van het proces-verbaal van het ongeval, zoowel de lijken als de auto vrij gaf. Vanaf heden tot en met*28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten tiën zijn A contant» 1—4 regelsf 0.50 5-8 l._ 9—12 1.50 13-16 M 2.~ DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1