DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 JE LEiDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 MEISJE DOODGEREDEN. Zij waa plotseling den weg overgestoken. Het zesjarig dochtertje vari de familie Lazerons te Oud-Gastel wilde Maandag plotseling achter een bakkerskar omloo- pen. De bestuurder van een personenauto werd door deze beweging verrast en reed de kleine aan. Het kind werd op slag ge dood. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Toen hij plotseling den weg overstak. Op den Heemsteedsche Dreef te Heem stede is gisteravond omstreeks 7 uur de wielrijder T. van Deursen uit Heemstede, toen hij plotseling den rijweg overstak, door een achter hem rijdende auto gegre- en tegen den grond geslingerd. Hij liep daarbij ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen op. Na eerst door den Eer ste Hulpdienst behandeld te zijn, is hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting te Haarlem overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naai de schuldvraag. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is het vierjarige jongetje A. J. H., wonende in de Rijswijksohe straat te Den Haag, die op bezoek was bij zijn grootouders in de Jan van Houtstraat, in een onbewaakt oogenblik naar de twee de etage geloopen en op het plat gaan spe len. Het kind viel van het plat af en werd deerlijk gewond in den tuin opgenomen. Het bleek, dat het ventje een sohedelbasis- fractuur had bekomen. Het werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het Juliana- kinderziekenhuis overgebracht. Bij aan komst aldaar bleek het reeds te zijn over leden. SLOEP MET VISSCHERS AFGEDREVEN Na 3 dag rondzwalken opgepikt. Gistermiddag om twee uur is het s.s. „Calypso" van de K.N.S.M. in de haven van IJmuiden aangekomen, met aan boord vier Scheveningsche visschers, de gebroe ders Verbaan en de gebroeders Ballen, die Zaterdagmiddag, toen ze in een sloep langs de kust aan het visschen waren, door den sterken Oostelijken wind zijn afgedreven en door den stroom in de vaarroute zijn te rechtgekomen. Zij hebben daar niet min der dan drie-en-een-halve dag hulpeloos rondgedobberd, totdat zij gistermorgen door de „Calypso" werden opgemerkt en aan boord genomen. De mannen, die gedu rende al die dagen geen schip hadden ont moet en groote ontbering hadden geleden, waren overgelukkig, toen zij werden ont dekt. Op dat moment was het buitenge woon heiig, zoodat zij van geluk mogen spreken, dat men hen heeft gezien. De sloep hebben zij achtergelaten. De bemanning van de „Calyso" was van het afdrijven der sloep door middel van de radio op de hoogte gesteld, zoodat men reeds op den uitkijk stond. De sloep werd opgepikt ten Noorden van Scheveningen. Bij aankomst te IJmuiden waren de man nen weer geheel opgeknapt en zagen er frisch en monter uit. KOOPMAN DOOR INDRINGER AANGEVALLEN. Gewezen chauffeur aangehouden. Een brutale poging tot diefstal met ge weldpleging is te Gouda gepleegd in het magazijn van de gebr. De Jong, die in de Stille Lazerussteeg in het verlengde van het Rotterdamsche Veer een zakkenhandel drijven. Volgens de „Telegraaf" is het de politie reeds gelukt, den dader te arrestee ren, waarbij tegelijk vroegere diefstallen zijn opgehelderd. Toen de gebroeders in htm kantoor be- eig waren, hoorden zij de bel overgaan van den hoofdingang. Zij begaven zich naar beneden om te kijken wie er was. Een der broers zag een man verscholen zitten op een stapel zakken. Hij riep hem toe, er af te komen, doch de indringer zeide niets. Een der broers ging daarop naar het kan toor om de politie op te bellen, de ander bleef beneden om den man in het oog te houden. Nauwelijks was de heer P. B. de Jong naar boven gegaan, of de indringer sprong met een zak voor het gelaat op den heer G. B. de Jong af en duwde dezen een zak in het gezicht. Er ontstond een worsteling, tijdens welke de man wist te ontkomen. Bij het door de politie ingestelde onder zoek bleek, dat de gebroeders De Jong den laatsten tijd herhaaldelijk zakken misten tot een vrij groot aantal en dat deze ver moedelijk gestolen waren. Bij een nauw keurige inspectie van het magazijn werd ontdekt, dat de insluiper bij de worsteling zijn pet en een zaklantaarn had verloren. VooiSs hadden omwonenden opgemerkt, dat op de Gouwe langen tijd een oude per sonenauto had stilgestaan. Een der getuigen had de provincieletter L en een gedeelte van het nummer opgenomen. Bij informatie bleek dat de gebroeders De Jong vroeger een knecht hadden ge had die wel eenigszins aan het signalement beantwoordde en in Utrecht woonde. Het onderzoek ging daarom in die richting. De Utrechtsche politie heeft den 23-jari gen chauffeur J. J. de J. aangehouden en naar Gouda gebracht. De man ontkende aanvankelijk alles maar viel ten slotte door de mand. BOTSING TUSSCHEN SMOKKELAARS EN KOMMIEZEN. Een doode en vele gewonden. Dinsdagnacht vond aan de Belgische grens nabij Gastel, een hevig vuurgevecht plaats tusschen kommiezen en smokkelaars, meldt „Cetem". Een Hollandsche kommies, op patrouille langs de grens, stootte op een groote troep smokkelaars. Het gelukte hem een der smokkelaars te grijpen en diens fiets en smokkelwaar in beslag te nemen. De overigen zochten hun heil in de vlucht. Toen zij echter bemerk ten, dat de ambentaar alleen was, kwamen zij terug en omsingelden hem. De kommies zag zich genoodzaakt zijn arrestant los te laten, daar zijn positie zeer benard werd. De bewoners van Gastel kwamen de smokkelaars te hulp en bestookten den kommies met steenen en andere projectie len. Plotseling verscheen er assistentie voor den kommies. Een vijftal kommiezen uit Bu- del snelden in een auto hun collega te hulp, maakten van hun vuurwapenen gebruik en wisten de smokkelaars op veiligen af stand te houden. Echter niet voor langen tijd. In de buurt van Soerendonk gingen de smokkelaars, bijgestaan door de bewo ners van Gastel, tot den aanval over. De ruiten van de auto werden geheel vernield, de banden stuk gesneden en een gat in het benzine-reservoir gestoken. De kommiezen zagen zich gedwongen in een bosch langs den weg dekking te zoe ken, vanwaar salvo's werden afgegeven. Twee smokkelaars werden daarbij zoo zwaar gewond, dat zij m zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis werden over gebracht. Plotseling nam het overwicht der smok kelaars een einde. In een auto arriveerden een aantal marechaussée's uit Budel, die met karabijn en revolver het vuur op de bende openden. Het pleit was nu spoedig beslist. De bende zocht nu een goed heen komen, waarbij acht personen werden ge arresteerd, waaronder zes met ernstige schotwonden. Ook de twee anderen waren gewond, maar zoo ernstig, dat men vreest, dat zij niet in het leven zullen blijven. Een later bericht aan het blad meldt, dat een der zwaargewonden intusschen is over leden. LUCHTVAART FRANSCH VLIEGTUIG VLIEGT TEGEN HUIS BU CROYDON. Ten gevolge van het slechte zicht vloog een Fransch verkeerstoestel, dat op Croy don wilde landen, te ver. Het scheerde over het vliegveld, zonder het te zien en raakte met een wiel van het landingsgestel het dak van een villa. Het toestel had toen gelukkig reeds bij na al zijn snelheid verloren, zoodat de bot sing vrij goed afliep. In een muur van het huis werd een gat geslagen, waardoor een buitenmotor door den muur heen in de keuken tegen het for nuis terecht kwam. Verscheidene pannen werden van het dak geveegd. De twee bewoners, die thuis waren, een vader met zijn dochter, waren hevig ge schrokken, Niettemin had het meisje vol doende tegenwoordigheid van geest, om al het vuur in de keuken te dooven, aange zien uit den door den muur stekenden mo tor benzine naar binnen stroomde. De vader moest tengevolge van den schrik naar het ziekenhuis worden overge bracht, waaruit hij echter na eenige uren ontslagen kon worden. VLIEGTUIG MET DRIE KINDEREN VERMIST. Uit Erko (Nevada) wordt gemeld: Een vliegtuig, dat drie kinderen, die met Kerst- vacantie gingen, vervoerde, is verdwenen. Een onderzoek, om het vermiste vliegtuig op te sporen, wordt reeds ingesteld. GEEN HOOP VOOR HET VERMISTE VLIEGTUIG. Het vliegtuig, dat met zeven personen aan boord op de reis van Mazatlan in Mexico nabij Lapaz in Beneden Californië, op de zee moest dalen, wordt als verloren beschouwd. Een vliegtuig, dat naar de plaats des onheils was gezonden, om een reddingsboei voor de inzittenden naar be neden te werpen, keerde onverrichter zake terug. De piloot verklaarde, dat hij op de plaats, waar eenige uren vroeger een an der vlieger het drijvende vliegtuig met verscheidene inzittenden had waargeno men, geen spoor van een toestel had ont dekt. Men neemt aan, dat het vliegtuig is gezonken en dat alle inzittenden zijn ver dronken. =a LAND- EN TUINBOUW ALG. VER. v. BLOEMBOLLENCULTUUR. In het hoofdbestuur zijn gekozen in de vacatures J. M. Braam en W. Kooiman de heer en J. Roes te Heemstede en J. Bakker Kzn. te Enkhuizen. win U IE I'S WETEN? Vraag omtrent de Centrale Bank. Antwoord: Ook na uw nadere opga ve en na informatie is het ons niet gelukt nadere inlichtingen te verkrijgen. Vraag: Gedurende eenige jaren geniet ik invaliditeitsrente. Nu ben ik 65 ja'ar ge worden. Heb ik nu ook recht op ouderdoms rente. Antwoord: U hebt recht op invalidi teitsrente of op ouderdomsrente, naar keu ze (het een kan hooger zijn dan het an dere), maar niet op beide tegelijk. In verhand met de omvangrijke agenda was de Raadsvergadering dezer Gemeente uitgeschreven tegen 10 uur v.m. op Vrij dag 21 December 1.1. Klokslag tien uur opende de voorzitter, Burgemeester H. C. A. M. Schölvinck met ambtsgebed. Een formeele beslissing moest nog ge nomen worden inzake de onttrekking van het oude Raadhuis aan zijn publieke be stemming op den datum, dat het nieuwe Raadhuis zal worden betrokken. Ook hier toe werd zonder discussie besloten. Het voorstel van B. en W. om binnen kort over te gaan tot oprichting van een Plaatselijk Crisis-Comité droeg de een stemmige goedkeuring der vergadering weg. Na de mededeeling van den voorzit ter dat de Begrooting 1935 der Waterleiding door B. en W. nagezien en in orde was be vonden, werd deze met algemeene stem men goedgekeurd. Bij punt 7 der agenda informeerde de heer Lindeman of het de bedoeling is dat „kastrekkers" alleen gedurende Januari en Februari „kolenbons" van de Gemeente ontvangen. „Neen, antwoordt de Burge meester, zoolang de kolenverstrekking duurt". Bij de bespreking over de vaststelling der Jaarwedden van de Wethouders doen de heeren van der Helm en Lindeman het voorstel de wedde te verhoogen tot 150. per jaar, vooral in verband met de steeds toenemende zorg en vermeerdering der werkzaamheden. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedde op 120.te hand haven wordt met algemeene stemmen aan genomen. Het presentiegeld der Raadsleden werd vervolgens op voorstel van B. en W. gesteld op 1.50 per zitting. De voorloopige overeenkomst door B. en W. aangegaan met het Meisjeshuis te Delft betreffende kabellegging wordt na mede deeling van den voorzitter, dat er gezorgd is voor een dragelijk loon der bij die werk zaamheden arbeidenden en dat de aanleg voor het Gemeentebestuur geen finantieele consequenties meebrengt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Vaststelling electriciteitstarieven. Besloten werd behalve het gewone tarief te verlagen, over te gaan tot instelling van een speciaal tarief voor „Stroom voor koken", welke verkrijgbaar gesteld worden van 11 uur v.m. tot 1.30 uur namiddag tegen 4 cent per K.W. Verder zal worden inge voerd een z.g. nachtstroomtarief tegen 2 1/2 cent per K.W., waarvan gebruik ge maakt kan worden door hen die een warm waterreservoir hebben van ten minste 30 L. inhoud. Dit tarief zal gelden vhn 10.30 uur namiddag tot 6 uur voormiddag. Ten slotte vermelden wij nog, dat even eens zal worden ingevoerd een z.g. Vast rechttarief waardoor ook de grootere ver bruikers zeer zeker voordeeliger electrici- teit zullen kunnen betrekken. Uiteraard moest de voorzitter verschil lende raadsleden van repliek dienen op hun gestelde vragen over de voor deze Gemeen te in te voeren nouveauté's. Het mocht hem gelukken den Raad te overtuigen van de groote voordeelen en z.hs. werd het voor stel van B. en W. dan ook aangenomen. Na eenige stemmingen werd de heer J. A. Post benoemd tot lid van het Algemeen Bestuur der Waterleiding en de heer Th. Lindeman tot plaatsvervangend lid. Beide heeren namen de benoeming in dank aan en werden door den Burgemeester met hunne verkiezing gecomplimenteerd. Het voorstel tot inrichting van het Raad huisplein met basaltinetegels, grint en hees ters werd met algemeene stemmen aange nomen terwijl op dezelfde wijze werd goedgekeurd het voorstel tot verhuur van het oude Brandspuithuis aan het Electrici- teitsbedrijf. Het voorstel van B. en W. betreffende de verzekering tegen brand en inbraak wordt door den Burgemeester teruggenomen. Voor de som van ƒ1.wordt de Gemeente door de beslissing van den Raad eigenares van de sloot tusschen het nieuwe Raadhuis en het perceel van den heer v. d. Sande. Bouw- en woonverordening. Waar in een vorige vergadering reeds Algemeene Beschouwingen waren gehou den, besloot de Raad direct tot behandeling der artikelen over te gaan. Er waren maar 116 artikelen en het is dus geen wonder dat de voorzitter den leden nog eens wees op het betrachten van soberheid. GEMEENTERAAD VAN NOOTDORP Bij art. 26 vraagt de heer J. A. Post dat naast eiken zijgevel buiten de bebouwde kom en open ruimte van tenminste 5 M. moet zijn, terwijl een uitzondering wordt gemaakt voor den Kerkweg, waar dit slechts op 2 M. wordt gesteld. De voor zitter antwoordt, dat de Kerkweg bestemd is voor villabouw en er hierdoor zwaardere eischen moeten worden gesteld. Vermoe delijk zal ook een gedeelte van den Molen weg daarvoor worden aangewezen. De be bouwde kom wordt pas vastgesteld wan neer deze Bouwverordening is goedgekeurd. De voorzitter zegt nog dat het zijn plan is den Raad t.z.t. een stratenplan aan te zul len bieden, opdat er in de Gemeente niet meer luk-raak gebouwd zal worden, doch dat er getracht moet worden een mooi ge heel te vormen. In de avond-vergadering herdacht de voorzitter de dappere Uiver-bemanning. De bouwverordening wordt na nog eenige discussies in zijn geheel in stem ming gebracht en met algemeene stemmen goedgekeurd. Begrooting 1935 der Gemeente. Met een kort inleidend woord werden nu de beraadslagingen over de begrooting door den voorzitter geopend. Daar geen der leden algemeene beschouwingen wenschte, begon de voorzitter aan de behandeling der artikelen. Gezien het feit, dat vrijwel alle artikelen weer onder den hamer doorgingen, mag geconstateerd worden, dat het beleid van B. en W. door den Raad wordt goedge keurd. Toch dreigde de rust even verstoort te worden bij post 155: „Reiskosten van kinderen, die de openbare Lagere School te Pijnacker bezoeken". Bij de opheffing der Openbare School te Nootdorp hadden B. en W. toegezegd voor deze kinderen een autobus beschikbaar te stellen, wat de Ge meente op 700.per jaar komt. Nu de nood en zoo stijgen en belastin gverhooging op de eerste plaats weinig effect zal sor- teeren, maar secundo door B. en W. niet wordt verantwoord geacht, meenen B. en W. dat de oplossing ergens anders gezocht moet worden. Door Gedep. Staten is aan de Gemeente opgelegd te zorgen dat 4500 over 1935 wordt gereserveerd voor de toe komst. In dit verband hebben B. en W. ge meend met bloedend hart op verschillende overigens zeer nuttige uitgaven te moeten bezuinigen. Onder die bezuiniging viel ook deze post, welke wordt voorgesteld terug te brengen op 300.per jaar. Gratis autovervoer zou hierdoor dus komen te ver vallen. De Gemeente gaat bij aanneming van die verlaging dus uitsluitend aanvul lend optreden. Dat dit niet naar den zin van den onvermoeiden voorvechter van het Openbaar Lager Onderwijs, den heer J. A. Post, is, laat zich verstaan. Ook de heer Lindeman protersteerde. De voorzitter antwoordde, dat het B. en W. niet minder dan den heer Post spijt, dat zij genoodzaakt zijn tot gedeeltelijke schrapping dezer post. Gratis vervoer is wel beloofd, doch op een tijdstip dat niet kon worden voorzien, dat de toestand zich in zoo'n dalende lijn zou ontwikkelen. B. en W. staan geheel aan de zijde van de heeren Post en Lindeman, doch moeten zwichten voor de slechte finantieele vooruitzichten, zoomede voor de eischen door het hoogere Gezag gesteld aan het finantieel beleid. Bij het samenstellen der begrooting hebben B. en W. 700.op de begrooting gebracht voor het gratis vervoer. Deze is toen naar Ged. Staten gegaan en werd terugontvan gen met de mededeeling, dat 4500. moest worden gereserveerd. Zeer ernstig hebben B. en W. zich toen beraden wat nu te doen stond. Belastingverhooging of ver laging der uitgaven. De ellende in de meeste huishoudens is van dien aard, dat B. en W. belastingverhooging nog niet voor hun verantwoording durven nemen. Onze gemeentenaren vechten om het naakte be staan. Bovendien zal van Rijkswege reeds belastingverhooging komen, nu dit juist door de Tweede Kamer is aangenomen. Aan de hand van de door Gedep. Staten geuite verlangens hebben B. en W. een be zuiniging opgebouwd, waaruit geen steen tje kan worden gemist en zijn kunnen de verantwoording voor een gewijzigde be grooting door den Raad dan ook niet aan vaarden. Aandere mogelijkheden dan in deze begrooting verwerkt tot het ge- wenschte resultaat te komen zien B. en W. niet. Wil men deze post op 700.houden, dan komt onherroepelijk belastingverhoo ging. De heer Post is niet tevreden gesteld, 1 doch weet zoo gauw geen dekking aan te geven. Hij doet evenwel het voorstel om de post voor gratis vervoer ad 700.niet te verminderen. In stemming gebracht wordt dit verworpen met vier tegen drie stem men. De heer Post zegt dan dat hü zal trach ten het ontbrekende geld van de belang hebbenden bijeen te krijgen, doch moet daarvoor eenigen tijd speling hebben. Hij stelt voor, dat de Gemeente de autobus naar Pijnacker tot 1 April a.s. zal laten loopen onder de oude voorwaarden en verzoekt de gemeente, wanneer hij het bedrag tot b.v. 5075 bijeen krijgt dat tekort bij te i passen. Dit voorstel wordt door den Burge meester overgenomen en daarna met alge meene stemmen aangenomen. Bij post 159: Vergoeding Bijzondere La gere School, doet de heer Lindeman het voorstel de vergoeding van 8 op 10. per jaar en per kind te brengen. De voor zitter moet dit ontraden. Hij beschouwt ook 8.als uiterst minimum, doch mag thans 1 niet hooger gaan. Hij heeft overleg ge pleegd met de hoofden der Bijzondere Scholen en heeft sterk den indruk dat op de huidige exploitatie nog wel te bezuini gen is. Uit de bereids door de Bijzondere Scholen bij B. en W. ingediende kosten rekening is gebleken dat de R. K. School b.v. 2 electrische zeilboenders heeft aange schaft wat toch wel een beetje tè luxueus is. Zoo zullen er meer dingen aan te wijzen zijn waarop bezuinigd moet worden en de voorzitter heeft dan ook een ernstig beroep gedaan op de Hoofden van genoemde Scholen om de gemeenschap in deze te steunen door een zoo sober mogelijk be heer der gemeenschapsgelden. De heer Lindeman handhaaft zijn voor stel. Het keldert met twee stemmen voor en 5 tegen. De overige posten geven geen aanleiding tot bijzondere vermelding. De begrooting wordt ten slotte vastgesteld met de vol gende cijfers: Gewone dienst, aan inkom sten en uitgaven 49.676.16 1/2. Kapitaal- dienst, uitgaven 12.353.50. Inkomsten 5038.55, tekort 7314.95. Na nog een technische begrootingswijzi- ging 1934 vastgesteld te hebben zijn we ge komen aan de Rondvraag, De heer Lindeman is niet tevreden over de houding van B. en W. betreffende de toelage op de uitkeering van kastrekkers bij de Land- en Tuinbouwbond. In verband met de slechte toestand der Gemeente be grijpt hij dat ook .hier het bezuinigingsmes valt. Hij vindt het evenwel zeer onbillijk, dat alle gezinnen van vier kinderen en daarboven 1.krijgen boven die kas- uitkeering en zou gaarne zien dat bij 4 kinderen b.v. 0.75, bij 5 kinderen 1.50 enz. werd gegeven. Dit kon volgens hem de Gemeente niet veel kosten. De Burgemeester zegt, voor die toelage maar 42.beschikbaar te hebben en ziet geen kans tot billijker verdeeling daar van te komen. Ook hier meent hij weer te moeten verwijzen naar het feit, dat de ge meenschap maar weer in de bres moet springen. IDe wethouder van Sociale Zaken, de heer de Vreede, merkt hierbij op, dat hij het een schande vindt, dat 50% van de con tributie-afdracht bij de bonden verloren j gaat aan salarissen, bureaukosten etc. Hij meent dat de bonden veel zuiniger beheerd moeten worden. De heer Lindeman dient een voorstel in om de toelage op kasuitkeering voor 4 kin deren op 0.75 te brengen en voor elk kind meer iets hooger. Verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De heer Lindeman stelt vervolgens voor bij het verleenen van Bouwvergunningen te bepalen, dat uitsluitend Nootdorpers in dienst genomen moeten worden. De voor zitter ontraadt dit voorstel, alhans zooals het wordt ingediend. Dwingend optreden kan de gemeente niet ten deze, doch zij is thans reeds in den geest van den heer Lin deman werkzaam en is reeds meerdere malen in geslaagd door overleg met de be trokkenen Nootdorpers tewerk gesteld te krijgen. Na een Kerstwensch van den voor zitter, ging de Raad in geheime zitting. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N.V. Amsterdamsche Veiling van Land en Tuinbouwproducten Amsterdam Mar- nixstraat 282; cur.: mr. F. Baron van der Feltz,. Keizersgracht 305309, Amsterdam. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 83. Om beter te zien, wat Piet een beetje meer tusschen de mannen in gaan staan en op het zien van dat blanke jongetje sprong de kerel ineens overeind, zwaaide wild met zijn speer, zoodat Piet gauw weer achter een rug verdween, en stokstijf bleef staan. 84. Wobosoekoe. riep de bestuurder. De neger wees met zijn speer achter zich. Toeropondara? Kai! riep de neger terug. We schijnen er nog niet te zijn. Dan vliegen we maar weer verder. Het drietal liep naar het toestel terug, maar nu kwamen op een kreet van den woordvoerder de anderen aansnellen. Als ze ons maar goedschikt laten vertrekken. De mannen stonden nu aan alle kanten van het toestel te kijken. Zet de schroef aan!

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10