NIEUWJAARSWENSCH NIEUWJAARS- ADVERTENTIEN MAAWAG 74 DWi?M*>i7p 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 nacht". Evenwel, dit is een kwestie van tijd en volgroeiing. De visie van den dirigent was penetrant, muzikaal, strevend naar realiteit, met als gevolg een boeiende supe rieure voordracht, de sfeer lyrisch en vol van superbe vreugde. De suggestieve in vloed van den leider miste haar uitwerking niet, het koor was kneedbaar in zijn han den. Behalve het foto was alles rustig, vast en klaar; de klank afgewogen en geache veerd. Het intens vrome schoon liedeke „Adeste fideles" was de uitleiding van dezen devo- ten kunstzinnigen avond. 1 M, J. K. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Openbare les. De jaarlijksche voordrachtsoefening van de leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst heeft Zater dag 1.1. weer plaats gehad, en wel tot ieders bevrediging. Wanneer men het middag programma eens doorsnuffelt vindt men daar allerhand mooie en aardige muziek, die ter bestudeering en uitvoering aan de jongeren is voorgelegd. De heer van den Burg bracht enkele jeugdige violisten naar voren die hun beste krachten gaven aan een solostukje, later op den middag aan de sonate. Dan waren er de pianoleerlingen van de adjunct-directrice Mejuffrouw van Gulik en die van den heer Geirnaert. Een mooie keuze in muziek is er tegenwoordig te doen, ook voor de jongere leerlingen en is er ook gedaan. En ook van de cello-klasse onder lei ding van Mejuffrouw van Batenburg val len er meerdere nummers te vermelden. De koorklassen onder leiding van Mejuf frouw Anny Bonarius zongen een twaalf tal liedjes, waarvan er een van de hand van Mejuffrouw Bonarius zelf, Hendrlka van Tussenbroek, de hoogbejaarde kunste nares, die zich zoo verdienstelijke heeft ge maakt voor het kinderlied en de kinder zang, was vertegonwoodigd met een Vier tal nummers. Jeugdige solisten hebben de solopartijtjes vervuld. Is het wonder dat met opgetogenheid het avondprogramma tegemoet gezien werd, en met niet minder enthousiasme werd uit gevoerd en toegejuicht. Het podium van den Foyer bood net ge noeg plaats voor de orkestleden en 6en vleugel. Klokke acht kon het avondprogram aanvangen, en wij hoorden twee, lang niet onverdienstelijke leerlingen van de cello- leerares Mej. van Batenburg met name de heeren Jan Mullen en Mark Bruning, die een voordracht gaven (de een de „f-dur sonate van Tessarma", de ander de sonate in g kl. terts van Ecclis), die getuige van muzikaliteit, en zin voor musiceeren. Me vrouw Maartje Offers voerde twee harer zangleerlingen op h=t podium. De sopraan Mejuffrouw van Dijk, die zich liet hooren 1 in een lied van Brahms en Schubert, was vooral in het tweede goed op dreef. De heer van der Kwast, die een mooi timbre van tenorale baryton heeft, zong twee Ita- liaansche liederen van Pergolese en Scar latti, maar voelde zich blijkbaar nogal ge- hancucapt door nervositeit. Als leerling van den heer Prins, trad op de heer Wim Heering. Wij hadden pleizier in zijn muzi kale fluitvoordrachten. Dan hoorden wij dapper gespeeld een gedeelte uit een viool- concert van Vivaldi door Anton Pierlot. De orkest-afdeeling had zich onder lei ding van den heer van den Burg voorbereid tot de uitvoering van het le deel van de 5e Symphonie van Haydn. Het orkest be vat lang niet onverdienstelijk spelende leden, en met veel brio werd de mooie mu ziek gespeeld. Ook in begeleiding wordt er gestudeerd. Mejuffrouw Henny Boekwijt, leerlinge van den heer Richard Boer, zette zich, gesecundeerd door het orkest, neer tot het spelen van het eerste deel van het 2e pianoconcert van Beethoven. Wij heb ben met belangstelling de mooie soepele aanslag beluisterd, het parelende van het passagespel, het pedaalgebruik en het al- geheele streven naar een waardige d.ctie. Ook de begeleiding-in waren bij haar in bekwame handen. Nog heeft ons een pianis te geïnteresseerd, Mejuffrouw J. Snoep, élève van den heer Franco Mendes. Bijge staan door haar leeraar, die de orkestpartij op een tweede klavier vertolkte, speelde zij het le deel van het concert in e kl terts van Chopin en zij deed dit met klaren, fraaien aanslag en veel verve. Rest het dameskoor onder leiding van den heer Bo:r. Het aantal leden is niet groot, maar wel zeer goed geschoold en onderlegd. De Kyrie en Gloria uit de Missa Simplex voor drie gelijke stemmen genoot een welluidende, zeer sérieuze vertolking. Tot besluit een gunstige uitvoering van het eerste deel van het strijkkwartet in g kl. terts van on zen stadgenoot Hannivoort. Wij kunnen het vlot geschreven kwartet al van vroe ger, toen het Haagsche strijkkwartet er de première van gegeven heeft. Tot het goed geslaagde slotnummer werkten mede de dames en heeren A Akkerman, Jo Deen, Henny Boekwijt en L. Dee. Na elk num mer daverde de zaal van het meest en hou- siaste applaus. J. K. Ver. tot Be ;ordering der Belangen van Slechthoorenden. Vrijdagavond hield de afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging haar kerstbijeenkomst in de zaal van „Toon kunst" op den Nieuwen Rijn. Mag het bestuur zich telken jare ver heugen in een flinke opjkomst, dit jaar was I^;t al bijzonder; wèl een bewijs dat deze fctjeenkomstig door de leden gewaardeerd worden. Een honderddertig-tal leden en belangstellenden vulden de zaal, die ver sierd was met een kerstboom, groen en bloemen, de laatste belangenis geleverd door den heer Kriest, Korevaarstraat, al hier. Te ruim acht uur opende de Pres., me vrouw T. Kranenburg—Siemens, den avond met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Spreekster merkte daar bij op, dat deze bijeenkomst in den loop der jaren is uitgegroeid tot een zeer zij zonderen avond, waarop de ver. tot nog toe meest alleen door vreemde krachten was gesteund, maar met in samenwerking met de Dames Christiaanse en Bik door en voor dooven zou worden opgetreden. Immers de jeugdige dochtervereeniging „V.O.D.O.", onder de eminente leiding van Mej. W. Wessels uit den Haag, zou den aanwezigen toonen, wat zij met ernstig werken had bereikt. De beide dames Chr. en B. zijn reeds lang geen vreemden meer voor de slecht hoorenden, reeds meerdere kerstavonden heeft mej. Chr., op de piano begeleid door mej. B., allen doen genieten van haar stem en spel, en zoo was het ook nu weer, toen zij eenige mooie Kerstliederen ten gehoore gaven. De Kersttoespraak van de gewaardeerde Pres. werd door alles nmet groote belang stelling aanhoord; dank zij de goede groeps- telefoon konden allen haar volgen. Men spitste zich al op deze toespraak; ieder weet reeds, dat mevr. Krunenburg steeds weer iets goeds vertelt, en in deze sombere, laatste dagen van het jaar, in de al even sombere tijdsomstandigheden en met de zoo droeve gebeurtenissen dezer dagen heeft mevr. Kr. een opwekkend woord voor hen, die door hun gebrek reeds zoo veel moeten missen. Ook de goedhoorenden .stellen haar woorden op hoogen prijs en een woord van dank uit aller naam is hier zeker op zijn plaats. Er werd vrij lang genauseerd, onder het genot van thee met allerlei versnaperin gen, waaronder cake, een zelf gebakken tractatie van een der leden; de tongen kwamen los en een genoeglijk uurtje pas seerde daarmee. Zoowel vóór als na de pauze gaf V. O. D. O. eenige nummers ten beste. De tafe- reelen „Kerkgang", „de Herders", „Maria en de Koningen", alle bs^leid door de da mes Chr. en B., vielen hij de aanwezigen buitengewoon in den waarvan het applaus ook wel getuigde. V. O. D. O. heeft ale eer van haar optreden, mag met ge noegen terugzien op haar prestatie van dezen avond en mej. Wessels dankbaar zij"1 vor haar uitstekende leiding. Te ruim half elf kwam Mevr. Kr. even op het tooneel, om namens alle aanwezi gen mej. Wessels hartelijk dank te zeggen van dezen avond, ond0^ ^""Meding van voor al haar moeite voor het welslagen een d^osie met inhoud. Ook de dames Chr. en B. werd een bloemenhulde gebracht, waarna de heer de Ruiter, als voorzitter van V. O. D. O., mej, W. een zeer fijn takje bloor^en aanbood. De tt ede.' "lenden w—^un costu mes gefotografeerd, waarna deze avond, die als een zeer ge"1----''» rv,ag beschouwd worden voer ten einde was. DAMMEN District „De Rijnstreek". De untslagen van de competitie dam- wedstrijden zijn als volgt: H.D.C. I—H.D.C. II 19—1; Kamerik I— ZD. en S.C. 1 18—2; O.G. I—Z.D. en S.C. II 19—1; H.D.C. I—A.D.C. II 12—8; H.D.C. II 'A.D.C. I 0—20. De stand luidt thans; gesp. gew rem. verl. pnt.v.t. A.D.C. I 2 2 4 31—9 H.D.C. I 2 2 4 31—9 Kamerik I 2 2 4 31—9 O.G. I 2 1 1 2 20—14 Z.D. en S.C. 12 1 12 16—24 A.D.C. II 2 2 17—23 Z.D. en S.C. II 2 2 7—33 H.D.C. II 2 2 2—33 HOCKEY af. Over het algemeen was ongetraindheid en het gebrekkige samenspel wel het groot ste euvel van de gastheeren. De achterhoe de verrichtte fraai werk, terwijl de mid- voor ook lof verdient, hoewel eenmaal voor het goal van de gasten gekomen hem het beslissende schot ontbrak. De gastheeren waren in de minderheid. Ook dit was een aangename wedstrijd. WOERDEN. Jubileum. Onze oud-stadgenoot, de Eerw. Frater Crescentianus (in de wereld Wilhelmus Versluijs) zal op 31 Dec. a.s. 25 jaar in de orde zijn der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Als on derwijzer steeds werkzaam geweest is hij nu leeraar aan de R. K. Kweekschool te Don:;en. Maandag a.s. zal hij zijn jubiltum hier ten huize herdenken.. Liefdadigheid. De heden onder alle HH. Missen gehouden collecte ten bate van de armen bracht op ruim 405.Tevens werd het Armbestuur nog verblijd met een gift van 20.—, die in een der collecte bussen was gedeponeerd. Aanhouding. Bij de firma de O. aan den Utrechtsche Straatw. werd dezer dagen van een fiets een dynamo ontvreemd, ter wijl het rijwiel daar eenigen tij"d onbeheerd stond. Als verdacht hiervan werd aange houden een zekere H. uit Woerden, die be kend heeft. Proces-vertaal werd opge maakt. ZOETERWOUDE H. R. Volksbond. De leden worden er aan herinnerd, dat op 2den Kerstdag 's middags een kinderfeest wordt gegeven voor de kinderen van de leden. De ouders worden verzocht de kinderen op de aangegeven tijd te sturen. AFD. STICK ROOD-WIT. SUck II— II.1.C. II 5—2. Te ongeveer 2 uur werd deze wedstrijd begonnen. Al dadelijk namen de gasten uit Amsterdam het initiatief, maar het mocht hun niet baten. De tamelijk kleine en pitiig spelende Amsterdamsche voorhoede strand de steeds op het stevige backstel van Stick. Na verloop van eenigen tijd werden de gastheeren toch gevaarlijker. Onophoude lijk bekogelden zij het doel, zoodat den keeper der Amsterdammers niets anders overbleef, dan den bal maar corner te wer ken. Lang kon dit echter niet duren. Op een gegeven oogenblik kreeg de linksbinnen van Stick den bal vrij, dreef dezen in den cirkel en met 'n tamelijk zachte push werd de stand 1—0 voor Stick. De gelijkmaker wisten echter de gasten nog voor de rust te scoren, door een fraai voorhoede-spel, waarbij men den keeper 'n eind uit de goal had gelokt. Na de rust was Stick verre in de meer derheid; het binnen trio van hen blonk wel het meeste uit, zoodat nog vier punten door hen werden gescoord. H.I.C. wist echter nog een tegenpuntje te plaatsen. De wed strijd had een aangenaam verloop, het spel. peil had echter wel iets te lijden van de terreingesteldheid. Stick ra—HJ.C. m 0—2. Het derde elftal, dat gisteren haar eer sten wedstrijd speelde, bracht het slechter VERGADERING VAN ..BLOEMBOLLEN CULTUUR," Heden hield de algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur een ledenvergade ring te Haarlem. Alvorens de voorzitter zyn réde aanving (zie 2de blad), wijdde hij eenige gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de Uiver-ramp. Vervolgens stelde de voorzitter de voor gestelde verandering van het handelsregle ment aan de orde. De afd. Texel meende, dat verandering monnikenwerk is. De. afd. Warmond was het hiermee eens} het handelsregle ment moet bindend worden gemaakt voor kooper en verkooper. De voorzitter zegt, dat de wijzigingen aan vele misstanden een einde zullen maken. Na eenige kleine wijzigingen aanvaardde de vergadering de voorgestelde verandering in het handelsreglement. DE ORANIA-RAMP. De schipbreukelingen komen in A'dam aan. Tot de reizigers van de Parijsche nacht trein, die vanmorgen om 11.32 aan het Centraal Stgtion te A'dam zijn aangekomen, behoorden een aantal passagiers en vele leden van de bemanning van het mailschip „Oranla" van de Kon. Holl. Lloyd, dat en kele dagen geleden in de Portugeesche ha ven Leixous na aanvaring met een Portu- geesch stoomschip in gekapseisd. Vele fami lieleden en vreemden alsmede eenige ver tegenwoordigers van de directie van de Lloyd waren ter begroeting aanwezig. Het persbureau Vaz Dias vond den eersten mar conist van de „Orania", den heer Benders, bereid eenige bijzonderheden over het ge beurde te geven. „De haven van Leixous, aldus de heer Benders, is eigenlijk veel te klein. Er kan maar één schip tegelijk binnenkomen. Het Portugeesche s.s. „Loanda", dat de aanva ring heeft veroorzaakt, had bericht ontvan gen, dat het niet vóór de „Orania" mocht binnenloopen. Het feit, dat de gezagvoerder van het schip, ondanks dit verbod toch heeft getracht naar binnen te komen, is ons, aldus de heer Benders, noodlottig gewor den. De aanvaring door den Portugees ge schiedde midscheeps. Het was een ver schrikkelijke schok, die de huid van de „Orania" over een groot gedeelte openreet, zoodat onmiddellijk het water met volle kracht naar binnen stroomde. De Nedor- landsche en Engelsche passagiers, die vrij wel allen aan dek waren, waren uit den aard hevig geschrokken, doch bewaarden, evenals de bemanning, hun kalmte. Met de Portugeesche passagiers hadden wij meer moeite. Het scheelde maar weinig, toen net schip snel slagzy ging maken, of zij had den een paniek ontketend. Binnen een half uur lag het schip geheel op één kant en staken alleen de schoorsteenen nog boven water uit. Vóór het echter zoover was, wa ren van alle kanten bootjes op het zinken de schip komen toevaren, welke passagiers en bemanning van de „Orania" nog bijtijds aan boord konden nemen. De leiding aan boord van ons schip is tot het laatste oogen blik zeer correct geweest. Het redden van have en goed is echter door de snelheid, waarmede zich de ramp voltrok, onmoge lijk geweest. Slechts mijn radio-journaal heb ik kunnen redden. Wat de opvarenden betreft zullen de verloren gegane bezittin gen worden vergoed. Ook een lid van machine-kamer perso neel deelde ons mede, dat het machine- personeel en de stokers zich ondanks hun hachelijke positie in machine- en ketel ruimte met bewonderenswaardige kalmte gedroegen, de waterdichte schotten sloten en de vuren doofden vóór zij zich in veilig heid brachten. Wij vernemen voorts nog, dat de „Ora nia" nog 4 voet is gezonken, zoodat de ber ging met veel moeite gepaard zal gaan. DE F 22 DE LUCHT IN Van Schiphol wordt gemeld: Heden morgen om 9 uur is de nieuwe F 22, die bestemd is voor de Zweedsche Luchtvaart- Mij., voor den dienst MalmöAmsterdam, voor de eerste maal de lucht in geweest. De tnvlieger van de Fokker-fabrieken, pi loot Meinecke vloog zelf vergezeld van den vertegenwoordiger van de Zweedsche Luchtvaart-Mij. ir. Winter, terwijl voorts de werkmeester van de Fokkerfabrieken de heer Jansen meeging. Om ongeveer 11 uur zou een tweede proefvlucht worden ondernomen, waar aan behalve genoemde personen ook ir. Nijenhoff van de Fokkerfabrieken alsn.e- de een tweetal journalisten zouden deel nemen. De start kon echter geen doorgang vinren in verband met het. heiige weer. Om ruim 12 uur waren de weerberichten echter van dien aard, dat verlof kon wor den gegeven om de F 22 voo:r d» tweede maal de lucht in te laten gaan. Er werd een vlucht van- ongeveer 10 minuten on dernomen en gedurende deze korte pe riode hebben wij een indruk gekregen van deze machine, die uitstekend genoemd mag worden. De machine zal in het voor jaar officieel in gebruik worden genomen. DOODELIJKE AANRIJDING Hedenmorgen reed de 25-jarige Jacobs uit Bennekom per motor van Ede naar Bennekom. Van tegenovergestelde richting naderde een met een paard bespannen vrachtwagen, welke gepasseerd werd door een auto. De motorrijder, die met groote snelheid reed, haalde links uit met het gevolg, dat hij tegen de auto reed en op slag werd gedood. Het motorrijwiel werd geheel vernield, de auto werd licht be schadigd. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ Zaterdagavond heeft op de Dorpsstraat te Lage Zwaluwe een ernstige vechtpartij plaats gehad waarbij de 17-jarige N. Z. den 17-jarigen A. D. onverwachts met een mes een tweetal steken toebracht, een in den hals en een in de zijde. De getroffene werd door zijn vader naar den dokter ver voerd, die den ernstig gewonden jongen per auto naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerde. De gemeentepolitie heeft de dader in zyn woning gearresteerd en ter beschikking van den burgemeester ge steld. De toestand van het slachtoffer was Zondag van dien aard, dat hem nog geen Vei hoor kon worden afgenomen. MAN VERDRONKEN Zondagnacht is de 58-jarige G. Ver- heyen uit Lieshout, toen hij met zijn vriend uit Stiphout per rijwiel terugkeer de, van den dijk langs het Wilhelmina- kanaal gegleden en in het kanaal terecht gekomen. Hoewel de vriend alles in het werk stelde om hem te redden, is de man verdronken. SNIPSPELDJES. De N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Pen ningkunst v.h. Koninklijke Begeer te Voor schoten heeft ter gelegenheid van de Snip- vlucht fraaie speldjes in den handel ge bracht. Zij stellen voor een Snip met een hulsttakje in den snavel vliegend boven een 17de eeuwsch zeilschip. De speldjes zijn o.a. te koop bij de passa gekantoren der K. L. M. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Volwassenen. TELEGRAMMEN GASONTPLOFFING IN EEN FABRIEK Vijf arbeiders gedood TOKIO, 24 Dec. In een fabriek nabij Tokio zyn tengevolge van een gasontplof fing vijf arbeiders gedood. ZES ARBEIDERS IN PAPIERMOLEN GESTORT PARIJS, 24 Dec. In een papierfa briek to Rouaan stortten zes arbeiders tengevolge van het brekon van do loop plank boven het reservoir van een papier molen in de papiermolen. Een hunner was reeds overleden, toen .hij uit d$n ketel werd gehaald. De vijf anderen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis wor den overgebracht. EEN RADIO-UITZENDING UIT HET POOL-IJS KAAPSTAD, 24 December (V.D.) Admiraal Byrd heeft vanuit het Pool-ijs een radio-uitzending gehouden naar Kaap stad, dat door het radio-station aldaar is gerelayeert. Een gesprek werd door Byrd gevoerd met een aantal pinquins. De bees ten kwamen nieuwsgierig naar de micro foon geloopen, onbewust van het feit, dat hun stem over de geheele aarde zou weerklinken. Daarna gaf Byrd een exposé van zijn plannen. De uitzending kwam zeer goed door. TRAGISCH FAMILIEDRAMA IN PENNSYLVANIA NEW-YORK, 24 Dec. (V.D.) Te Per- rysville in den staat Pennsylvania heeft zich gisteren een tragisch famjhedrama afgespeeld. Een zekere mevrouw Schock, ten 38-jarige vrouw, die zes weken gele den haar zoon had verloren, vertoefde by haar getrouwden zoon te Perrysville. De dood van haar zoon had haar zenuw gestel zeer aangegrepen. In een vlaag van waanzin trachtte zü gisteren plotseling haar broer en zijn gezin dood te schieten. Haar 42-jarige broer Walther Dempsey, en zijn drie zoons van 11, en 6 jaar en een baby van 18 maanden, werden gedooci, terwijl zijn 36-jarige vrouw en een 8-jarig 2oontje ernstig gewond werden en naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht, evenals de hevig overspannen daderes ANGST VOOR HET RAADSLID MAATSCHAP PARIJS. 24 Dec. Te Liffré werd een 30-jartge grondbezitter, die vaaer van 1wee kinderen was en een zeer gelukkig huwelijk had, door een politieke groep in het dorp op de candidatenlijst geplaatst voor de aanstftande gemeenteraadsverkie zingen, op een zoodanige plaats, dat zijn verkiezing zeker was. De man had altijd geweigerd zich voor den gemeenteraad besch kbaar te stellen on zich met poli tiek te bemoeien. Toen hij vernam dat hij nh/temin toch op de candidatenlijst was geplaatst, pleegde hij in e p schuur bij zijn woning zelfmoord! Vanaf heden tot en met 28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers ln de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten- ticn zijn contanti 1—4 regelsf 0,50 5-8 h „1,- 9—12 „1.50 13-16 2.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET ln het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3