Sint Clemensretraitenhuis MAANDAG 24 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den Smorgen van 24 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 776.3 te Hernoesand. Laagste barometerst.: 747.0 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 25 Dec.: j|j wolkt, weinig of geen In de luchtdrukverdeeling komt weinig verandering. De hooge druk boven Scandi navië nam sinds Zaterdagnacht iets toe, terwijl de depressie bij IJsland stationair blijft en iets dieper werd dan in het einde der vorige week. Het Oost-West gerichte luchtdrukverval over de Noorsche Zee en Schotland nam nog i°ts toe, waarmee ook de Zuid-Oostelijke winden op het Noorde lijk deel der Noordzee toenamen. Secun daire depressies bewegen zich over de Golf van Biscaje naar de Golve du Lyon en het Westelijk Middelandsche Zeegebied. De depressie op den Oceaan is van zeer groote uitgebreidheid. Terwijl de Zuidelijke win den over het geheele Westen luchtmassa's van hooge temperatuur in de omgeving van IJsland en tot ver in de Poolzee brengen, breidt een gebied van continentale vorst zich van het Oosten naar het Westen uit, dat reeds tot dicht bij onze grenzen gena derd is en waarin hier en daar lichte sneeuwval gemeld wordt. In het vorstgebied blijft de hemel echter nagenoeg overal be trokken en de bergtoppen in het Middel gebergte zijn alle in nevels en wolken ge huld. Met de Kerstdagen is nevelig tot half of zwaar bewolkt weer te verwachten met weinig of geen neerslag en temperatuur om het vriespunt en wellicht lichte vorst bij opklaring in den nacht. LUCHTTEMPERATUUR: 0— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e— Van Maandagnamiddag 4.20 uur tot Dinsdagmorgen 7.38 uur; van Dinsdagna middag 4.21 uur tot Woensdagmorgen 7.39 uur, van Woensdagnamiddag 4.22 uur tot Donderdagmorgen 7.39 uur. DE EERSTE RESULTATEN VAN EET ONDERZOEK. Blikseminslag de vermoedelijke oorzaak. De K. L. M. deelt ons mede: De „Leeuwerik" is te Rutbah aangeko men met, zooals bekend, de gezagvoerders Geysendorffer en Sillevis, den inspecteur der Indiëroute Moes, den plaatsvervanger van den chef van den Technischen Dienst Behage en de werktuigkundigen Westraete en Van Beijnen. Het onderzoek ter plaatse is terstond ter hand genomen en het eerste telegram, he denmorgen ontvangen, bericht, dat volgens de meening dezer deskundigen de oorzaak van de ramp te wijten is aan bliksemin slag. Het onderzoek van het wrak van de „Uiver" toont, dat het vliegtuig in vlie genden toestand met ingetrokken landings gestel en landingsklappen, eveneens in in getrokken toestand, motoren op normalen gasstand, zonder ontstoken zoeklichten, met den grond in aanraking is gekomen. De sleepantenne was ingedraaid (het geen gebruikelijk bij vliegen in de nabij heid van onweersbuien). Op het punt. waar de vaste .antenne In het achterbagageruim wordt ingevoerd, vertoont de romp teekenen van sterke plaatselijke verhitting. Het onderzoek van instrumenten, log boek, enz. wordt nog voortgezet. Boven dien moet natuurlijk de uitslag van het of- ficieele onderzoek worden afgewacht. Ir. van der Maas van den Rijksstudie dienst voor de Luchtvaart wordt Dinsdag ter plaatse verwacht. Intusschen wordt het wrak in denzelfden toestand gelaten. Wij vernemen verder, dat de „Leeuwe rik" voorloopig te Rutbah blijft. De post van de „Uiver". Ten vervolge op de berichten betreffende de „Uiver"-post wordt vanwege de K. L. M. nog medegedeeld, dat de „Rijstvogel" 208 K.G. post heeft medegenomen. Zes zakjes post, welke bijna 18 K.G. wegen, bleven onbeschadigd; de overige 190 K.G. ver keert in min of meer beschadigden toestand Deelneming in Duitschland. Als bewijs van deelneming in den rouw van het Nederlandsche volk over het onge luk van onze „Uiver", gaf de Oberbürger- meister van Duisburg Vrijdagmiddag last op het Raadhtuis de vlaggen halfstok uit te steken. Verder gaf hij in een persoon lijk. schrijven aan den Nederlandschen Consul uiting aan de gevoelens van sym pathie en meeleven, namens de gansche burgerii. ONZE „SNIP" PRIJSVRAAG Het ongeluk van de „Uiver" heeft de vreugde over de geslaagde Snip-vlucht plotseling doen verstommen; de belangstel ling voor de „Snip" is grootendeels ver duisterd. Wij hebben daarom de uitslag van onzen Snip-prijsvraag even opgehouden. Een overweldigend groot aantal abon- né's heeft aan dezen prijsvraag meegedaan, doch slechts twee hebben het juiste oogen- blik van aankomst geraden. De opgaven liepen overigens nogal uiteen, sommige profeten voorspelden zelfs, dat de „Snip" heelemaal niet zou aankomen, anderen meenden: niet voor Kerstmis. Gelukkig hebben deze ongeluks-profeten geen gelijk gekregen. Volgens de opgaaf van de meeste berich ten is Hondong met de zijnen te 12.45 uur A'damsche tijd te Paramaribo aangekomen. De le prijs ƒ10.viel ten deel (bij lo ting) aan M. Romijn, Kanaalstraat 35a te L i s s e. De 2e prjjs van 7.50 werd toegekend aan H. Ransdorp, Lisserdijk 458 te Haar lemmermeer. Beiden hadden als tijd 12.45 uur opgege ven, zoodat het lot moest beslissen. De prijs van 5.komt toe aan mej. Langeveld, AloëJaan 20a, Leiden; de prijs van 2.50 aan B. A. v. Ulden Jr., Heerengracht 110 te Leiden. De prijzen zullen worden toegezonden. Op de Permanent Wave, beschikbaar ge steld door mej. R. Zeventer (kapsalon Turfmarkthoek Haarl.str.), kan mej. Bep de Haas aanspraak maken. Voorste Zand straat 4 te Leiden. Bij loting onder de dames, die „snip" ge vangen hebben, is voor de tweede Perma nent Wave aangewezen mej. Suus Caste- lein, Oude Rijn 30, Leiden. STADSNIEUWS DRAAJ-BOEK VOOR EEN LEIDSE FILM GETITELD: „MALLE GEVALLEN" of „HOE ZE ELKANDER VONDEN". (Uitsluitend Nederlandse spelers en Nederlands fabrikaat). laakte. (speelde 14 October 1934). Film vertoont: Een afgeladen Stadsgehoorzaal. Op het toneel de anders onzichtoare K.R.O.-boys. Op alle rangen een juichend enthousiast publiek. Succes van deze avond wordt vastgelegd in een tocht met de camera door Leiden op Maandagmorgen hierop volgend. De lens draait langs den boekhouder ach ter zijn bureau, langs de typiste aan de schrijfmachine, langs den slagersjongen met zijn bak fiets, langs het meisje, de belknop poetsend, langs den leidekker in zijn bakje aan de torenspits, langs den conducteur op de tram; alles neuriet, fluit, zingt het K.R.O.-lied: „De kat zat op het plat". 2 e akte. (speelde 16 November 1934). Als toneel: Vergadering van het bestuur van de ver eniging tot Kinderuitzending. Film vertoont:, het kasboek van de vereniging, de zwartbeschreven debet-zijde, kantje na kantje, de lelie-blanke credit-zijde, bladzij na bladzJJ, een geplunderd spaarbankboekje. De klankfilm doet beluisteren: het ritselen van een stapel rekeningen, het recitatief van een zware stem, die voorleest: vermindering donatie-gelden zooveel gul den, vermindering speldjesdag zooveel gulden, vermindering subsidie 25%. Close-up van de bedrukte gezichten der bestuursleden. De lens draait langs lange, lange rijen kin deren, die op dokters advies naar zee of bos moeten. Advies-kaarten dwarrelen op bureau: 10, 20, 50, 100, 200 kaarten. De klankfilm laat zien en horen: zuchtend bestuur, verdrietige kinderen, teleurge stelde ouders. 3 e akte. (speelt 27 Januari 1935). Op het tooneel: K.R.O.-boys met Tholen van Lier. Op alle rangen lachende mensen. Lachend bestuur. Tot slot: extra trein, vol juichende kinderen Voor het in elkaar zetten van deze laat ste akte worden een 1200 artisten gevraagd tegen matige vergoeding hunner of harer zyds. Vanavond kunt U zich reeds een plaats verzekeren. Kap. W. HESSING, voorzitter Kath. Kinderuitzend. In aansluiting met het bovenstaande ver wijzen wij naar de advertentie in dit num mer, aankondigende een uitvoering van de K.R.O.-Boys. Kaarten voor deze uitvoering zijn verkrijgbaar bij de firma Huibers, Haarlemmerstraat 123, mej. S. v. Desne, Breestraat 12, mej. N. Raaphorst, H. Rijn dijk 40, Zoeterwoude, den heer J. J. v. d. Poel, Prins Hendrikstraat, Oegstgeest. D. BEUTH f ïn den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier in den ouderdom van 83 jaren over leden de heer D. Beuth, een der oprichters en mede-directeur van de fabriek van don zen en gewatteerde dekens der N.V. v/h R. M. Beuth Zonen alhier. Na zijn aftreden als directeur eenige jaren geleden, was hij president-commis saris dezer N.V. De overledene was voorts gedurende eenige jaren voorzitter van de Ned. Israël. Gemeente alhier. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 25 dezer des morgens te 11 uur op de Jood- sche begraafplaats te Katwijk aan den Rijn. COÖP. GROENTEN-, FRUIT EN BLOEMEN VEILING VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Bovengenoemde vereeniging heeft in „Zomerlust" haar najaarsvergadering ge houden. De voorz., de heer C. van Vliet, opende de vergadering met een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, op deze voor de Coöperatie merkwaardige vergade ring. Eerst waren tal van jaren geleden deze najaarsvergaderingen gehouden door de „Leidsche Tuinders-Patroonsvereeniging", later door „Ons Belang" en „Leidsche Groentenveiling", daarna door „De Een dracht", en nu sinds 5 jaar door de Coöpe ratieve. De eerste vergadering van deze Coöp. stond nog in het teeken van zeer veel pers pectieven. Toen waren de bedrijven loo- nend en nu? Spr. zegt, dat de tuinders zich wel eens afvragen, of het vak nog wel reden van be staan heeft. Gezien echter het aloude tuin dersvak een vak is, dat voorziet in de al lernoodzakelijkste levensbehoeften, behoe ven wij daar niet bang voor te zijn. De uitvoer brengt de tuinderij in nood. Het mooie Hollandsch product, dat vroe ger een graag artikel waos op de buiten- landsche markten, vindt men nu aldaar spo radisch. Daar beschouwt men de afwezigheid van den Nederlandschen tuinbouw als een ge mis, een gemis voor de bevolking, een ge mis voor den handel, kortom een gemis van een product, dat men o zoo gaarne wederom op de markt zou willen zien. In de plaats van dezen uitvoer is ge komen de tuinderssteun. Veel is over dezen tuinbouwsteun ge sproken, fabelachtige verhalen doen de ronde met betrekking tot deze ondersteu ning. De steun vergoedde in 1932 15 pet. in 1933 30 pet en in 1934 50 pet. van het ver lies der tuinders; bij dit verlies is geen re kening gehouden met afschrijving op in ventaris enz. In verhouding tot andere ondersteuning, is de tuinderij het minst bedeeld. Met den tarwesteun heeft men voor deze menschen den richtprijs weten te behalen, alleen de tuinders halen een richtprijs riet en krijgen als steun 50 pet. van het vetr- lies op hun bedrijf. Het recht van de tuinders, om op dezelf de manier behandeld te worden als andere bedrijven is onze billijke eisch, aldus spr., Aangezien de voorlichting betreffende dit bedrijf zoo nauwkeurig is, moest deze ach terstand niet kunnen plaats grijpen. Wij staan onder dezelfde regeering, wij willen haar verlangens opvolgen, maar wil len dan ook met gelijken maat gemeten worden. De voorschriften zijn veel; beperking op onze bedrijven, terwijl wij voor 100 pet. landhuur moeten betalen met een rente standaard, die nog steeds niet verlaagd is, ondanks de vele beloften; daarnaast is ge komen het afstaan tegen den minimum prijs van de groenten aan de vjerkloozen door hen, die nauwelijks in staat zijn, hun bedrijf in het leven te houden. Gaat het in onze tuinderij slecht, dan volgt daar noodwendig op een achteruit gang van het omzetcijfer. Zouden wij echter alleen als vereeni ging daarvan moeten leven, dan zag het er voor ons 4 1/2 H.A. groot bedrijf slecht uit. Dit terrein is echter productief gemaakt voor markthandel betreffende fruit- ba nanen, conserven en aardappelen; dit be drijf speelt momenteel een zeer belang rijke rol. 1935 zal wat dit betreft een be langrijken vooruitgang geven, omdat de ge bouwde koelinriehtingen, bananencelJen, en vorstvrije loodsen dezen handel de be hulpzame had zullen bieden. Dit met aandacht gevolgde openings woord, gaf een luid applaus. De agenda werd daarna afgewerkt, be treffende interne huishoudelijke zaken, waarna deze vergadering met een woord van dank voor de opkomst door den voor zitter werd 'gesloten. TENTOONSTELLING RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Evenals vorige jaren is ook thans weer in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een kleine tentoonstelling ingericht van de voorn'a ste voorwerpen, in 1934 door aankoop of schenking verworven. Men vindt er het waardevolle geschenk van het Reu- venfonds, nl. het reliëf van Sanherib, voorts een kleine collectie Perzisch aarde werk uit Nehavend, een aantal kalksteen fragmenten, afkomstig van opgravingen van Flinders Petris in Egypte, geschonken door prof. von Bissing en de jongste aan winsten der Egyptische afdeellng; een kalksteen~n broodkneedster en een houten beeldje van een boerin met een eend. Van een schenking, gedaan door mevrouw J. Leembruggen—von Lieben, hier vermeld te worden: een bronzen kattekop uit Egypte en een aantal zwartfigurige lekythen, terra cotta figuren en bronzen godenbeeldjes, waaronder goede stukken. Italië is verte genwoordigd door een paar fraaie Villa- Nova urnen met deksel. Verder treft men te Noordwijkerhout 2831 Dec. Jonge Middenstander 8. 25 Jan. Jonge Mannen 6.50 58 Jan. Mannen 6.50 811 Jan. Mannen 6.50 1215 Jan. Mann :n 6.50 1518 Jan. Jonge Mannen 6.50 1922 Jan. Mannen6.50 2225 Jan. Jonge Mannen 6.50 2629 Jan. Mannen6.50 29 Jan.1 Fetr. Meisjes boven 17 j. 6.50 25 Febr. Mannen 6.50 58 Febr. Militieplichtigcn 6.50 2759 hier een paar goede stukken Skythische dierornamentiek aan, bronzen plaatjes, a jour uitgesneden en versierd met de ge- stylserde reliëfs van een leeuw, die een dier verscheurt en van een stier. Eindelijk de aanwinsten uit ons eigen land: een bron zen schaal met primitieve teekeningen en inscripties uit laat-Karolingischen tijd, ur nen uit Goirle en Knegsel en een goede Halstatt-urn van brons, juist zooals er het vorige jaar een te Oss is gevonden, ,„St. Christoffel heeft Vrendagavond een ledenvergidering gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond. Te ruim negen uur opent de voorzitter de vergadering met den chr. groet en heet allen hartelijk welkom, herdenkt eerst met eenige welgekozen woorden de „Uiver" en staande wordt gebeden voor de zielerust der gevallenen. De notulen worden onge wijzigd goedgekeurd. Ingek. stukken be vatten schrijven van den heer Bekkering, dat hij 18 Jan. ter gelegenheid van onze jaarvergadering een rede zal houden met als onderwerp: „Wat verlangt gij van St. Christoffel". Een en ander wordt met al- gemeene instemming begroet. Dan een schrijven van de ver. Kath. Leiden betref fende den Soc. Zondag, te houden op Zon dag 6 Jan. in de aula der R. K. H. B. S., welke begonnen wordt met een H. Mis en Algem. H. Communie, waarna gemeen schappelijk ontbijt; daarna een lezing door den heer dr. Jos. de Boer over het onder werp: „Het Erfdeel onzer Vaderen". De Voorz. licht toe dat deze eminente spreker met dit onderwerp bedoelt det Kath. Huis gezin. Sprker spoort allen aan, dezen Soc. Zondag mede te maken. Opgave voor deel name met of zonder ontbijt kan bij den voorz. geschieden. Het bestuur deelt mede dat met de jaarvergadering (18 Jan.) de voorz. aftredend is, en de leden candidaten kunnen indienen aan het secretariaat. Ver der dat het de bedoeling is, en dat de leden worden aangespoord, maatregelen te tref fen, opdat ook de dames der leden de jaar vergadering kunnen bijwonen, waaraan naast de eerder vernoemde rede van den heer Bekkering, ook nog eenige andere at tracties zullen worden verbond De Adv. komt ter vergadering en hem wordt na verwelkoming het verloop der vergadering medegedeeld. Bespreking der advertenties op de con vocaties. Er wordt nogmaals op aangedron gen deze adverteerders zooveel mogelijk ie begunstigen. De leden worden aangespoord om indien mogelijk een of meerdere adver tenties aan te brengen. De rondvraag bracht geen bijzonders, zoodat de voorzitter deze vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. MUZIEK. „SURSUM CORDA". Kerstconcert in de Marekerk. Dit is het eerste concert, dat, zoover wij weten, in de Marekerk gegeven is na de restauratie van het kerkgebouw en het magistrale orgel, dat inderdaad prachtig van klank is. Ook als gebouw komt de Marekerk ons geschikt voor voor het ver tolken van gewijde muziek. Hoewel de be langstelling voor dit mooie Kerstconcert in lange niet overweldigend was, is de op komst bevredigend geweest. Behalve als dirigent mochten wij Anthon van der Horst ook als solist hooren, terwijl hij nog een groot werkzaam aandeel had in den avond door Max Kloos (den aan ieder welbeken den baszanger) te begeleiden. Alle hulde hiervoor aan den hoogstaanden musicus, die zich met zoo'n groote toewijding heeft gegeven. Geheel de samenstelling van het interessante programma was er op toege legd de zangen en oude Kerstliederen uit lang vervlogen tijden in haar pure schoon heid, soms in kunstige polyphone wendin gen te laten hooren. Zoo begon organist van der Horst met een drietal „Kanoni- sche variaties" over het Kerstlied „Vom Himmel hoch, de komm ieh her" van J. S. Bach, waarin de groote meester weer een van zijn gewijde en gezegende oogenblik- ken heeft gehad. Nadat ook de zanger zich in twee aria's van Bach heeft verdiept volgden drie oud-Duitsche Kerstliederen door van der Horst bewerkt, en te midden van een zestal „Noëls de France" waarvan drie door van der Horst bewerkt, speelt de organist de „Suite du deuxième ton" van Clérambault (16761749), om het koor te laten besluiten met drie oud-Hollandsche zangen, vol van heilige ontroering over de geboorte van het Kindje Jezus. Wij weten het: van der Horst geeft telkens weer blijk een wijdschen kijk te hebben op de groote tijdperken der polyphone kunst. Telkens vraagt hij aandacht voor speciale figuren der klassieken. Zoo ook nu weer eerst voor Bach, dan voor Clérambault, voor wiens wondere muziek Henny Schouten ons ook al een keer attentie vroeg. Een even interessant als welluidend werk, waarin misschien de verwantschap met Gregoriaansche melodieën, niet ver weg is Heel merkwaardig is het timbre van de Cromorne (bromhoorn) in de bas. Ragfijn GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Dankbetuiging van den Burgemeester. Gaarne zoude ik aan den vooravond van den Kerstnacht openlijk zelf en gewis ook uit naam van zeer vele, zoo niet alle lezers van dagbladen, mijn groote waardeering en dank uitspreken voor: de gelukkige ge dachte, die de leiders van de dagbladpers gehad en doorgevoerd hebben om gelden in te zamelen, waaruit aan de zeer velen voor wie de Kerstherdenking haar karak ter van een gelukkig huiselijk feest zou moeten missen, een kleine ondersteuning gegeven, een hoopvoller en dankbare ge dachte gewekt kon worden. De verdeeling van het bij ?engebrachte bedrag en de uitreiking er van aan de daarvoor in aanmerking komende gezin nen in hunne woningen heeft thans plaats gehad en uit tal van door mij ontvangen dankbetuigingen is mij gebleken, hoe bijzonder, dankbaar deze gaven ont vangen werden, hoe goed zij te pas kwamen. Zij, die den stoot tot dit werk gegeven hebben en zij die er aan mede deden, mogen zich ruimschoots be loond achten, want zij hebben goed werk gedaan. Het verdeelen van het beschikbare be drag, was een moeilijk en zorgvragend werk; niet minder tijdroovend was het om de giften zooveel' mogelijk persoon lijk aan de huizen te reiken. Den velen helpsters en helpers, die dit werk voor mij hebben willen doen, betuig ik hier openlijk mijn warmen dank. De Burgemeester: A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 24 December 1934. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. R. K. Slagerspatroonsvereeniging Café Rest. „Centraal", Breestraat, 8.30 uur. Woensdag. „II Barbiëre di Siviglia" door de Italiaansche Opera. Schouw burg 8.15 uur. De Zondagsdienst op lsten Kerstdag te Leiden zal worden waargenomen door de doktoren Bruins Slot, De Bruijne, Blanks- ma, Niemer en Starck. Op 2dan Kerstdag door de doktoren: Blanksma, v. Bockel, Nieuwzwaag, Ras- sers en Veldhuyzen. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door: le Kerstdag dr. Varekamp. 2e Kerstdag dr. Bertel. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 24 tot en met Dinsdag Dec. (lsten Kerstdag) a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Korevaarstraat. 51, tel. 3553. Woensdag 26 Dec. (2den Kerstdag) neemt waar apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. Van Donderdag 27 tot en met Zon dag 30 Dec. a.s. nemen waar de apothe ken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Deze diensten worden voor Oegstgeest waargenomen door apotheek C. vari Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. brengt de kunstzinnige organist de stem men van het contrapunt naar voren en waar het op voordracht aankomt weet hij dichterlijk te registreeren, (le Récit du Nazard) of geestdriftig voort te stuwen in daverende klanken als in het laatste deel Was hier zijn spel meesterlijk, in Bach's werk was hij eveneens voortreffelijk; mysterieus de aanzetten der soepele lijnen, mooi van stemming in het hymnische, als een blijde jubel het groote laatste deel. En, waar het op begeleiden aankwam, was de aanvullende vertolking al niet minder mooid. Zoo volgt de bgespreking van Max Kloos' zeer welluidende interpretatie, van de Kerstliederen en de aria's voor advent en Mariadag, die boeiend was. Heeft men Kloos ooit iets van Bach hooren zingen, wat niet tot nadenken stemde? Hij ver staat het de groote verlangende liefde, de teere ontroering aan te voelen en weer te geven. Telkens valt weer op een of ander woordbelichting of accent. Van der Horst heeft de bewerking van de lirderen ge heel in sfeer gehouden, de geest bewaard, en Max Kloos heeft de groote bevoorrech ting, de dingen puur en gekristalliseerd weer te geven en immaterieel zijn zingen de ziel open te leggen en als te omringen met een aureool van hemelvreugde en daarom juist Reeft hy de verschillende Kerstliederen zoo bijzonder mooi gezongen. „Last not least" het koor, dat er wezen mocht. Eerst met vier oud-Duitsche Kerst liederen, die het prachtig deden, en, zoo als gezegd, drie Fransche, drie Holland- sche, elk naar eigen aard de blijdschap der Godsgeboorte bezingend, de een al mooier dan de ander, alle doordrongen van den vromen geesct der middeleeuwen: geloof, hoop, liefde. Daar waar forto wordt gezongen heeft het timbre van het koor iets te lijden door eenig forceeren der mannenstemmen en alten, zooals in het volzongen „Kerst-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2