VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 BUITENLAND DUITSCHLAND. FRANSCHE OUD-STRIJDERS BIJ HITLER. De besprekingen tusschen Duitsche en Fransche frontstrijders, die in Augustus te Baden-Baden zyn begonnen, zijn te Ber lijn voortgezet. Bij de besprekingen kwam hun wil om den vrede en hun volken te dienen tot uiting. De Fransche afgevaardigden Pichot en Randoux hebben gesproken met Hitier en Rudolf Hess. KANSELARIJ VAN HITLER GESLOTEN TOT 3 JANUARL De kanselarij van den Führer deelt, naar de Voelkische Beobachter meldt, mede: De bureaux van de kanselarij van den leider der N.S.D.A.P. en van de particu liere kanselarij blijven van Zaterdag 22 December 1934 tot en met Donderdag 3 Januari 1935 voor bezoekers gesloten. De correspondentie moet gedurende de zen tijd tot het meest dringende beperkt worden. TRENDELENBURG WEER IN OFFICIEELE FUNCTIE. Nieuwe koers in Duitsch industrie beleid. Dr. Trendelenburg is door dr. Schacht benoemd tot plaatsvervanger van den lei der der Rijkskamer van Koophandel, dr. Hecker. Dit bevestigt de veronderstelling, cat de rijksregeering en met name dr. Schacht de personeels-reorganisatie van het Duitsche bedrijfsleven in een zeer be paalde richting stuurt. Het is zeer merkwaardig en opvallend, dat in den laatsten tijd blijkbaar systema tisch verschillende personen, wier con servatieve kapitalistische opvattingen niet te ontkennen zijn, vervangen werden door lieden, die ook reeds de steunpilaren wa ren van de economische politiek van het vroegere systeem. Dr. Trendelenburg b.v. was de vertrou wensman o.a. van den vroeg eren socialisti- schen minister Wissell. SAARGEBIED. SPRINGSTOFFENVONDST IN HET SAARGEBIED. Het dagblad „Deutsche Front" meldt, dat de crimineele politie op de Zuidelijke helling van den Spichererberg, in de na bijheid van de Fransch-Saarlandsche grens, een groote bergplaats voor spring stoffen heeft ontdekt. Bij een onderzoek, dat door de politie in verband met een inbraak werd inge steld, stiet men op verscheidene berg plaatsen. In de eerste bergruimte vond men springstoffen, munitie, slaghoedjes en lonten. De tweede bergplaats- bevatte een groote hoeveelheid slaghoedjes, zware jachtmunitie, dynamiet en andere spring stoffen. In de derde bergplaats werd een spade gevonden, waarmede waarschijn lijk de bergruimten gegraven waren. Het gevonden materiaal is door de crimineele politie in beslag genomen. De munitie, bllijkbaar van Franschen oorsprong, was in Fransche, respectieveleijk Lotharingsche kranten verpakt. Door de betrokken diensten der crimineele politie werden ter plaatse voet- en vingerafdruk ken genomen. FRANKRIJK. ZWARE BESCHULDIGINGEN. Verklaringen voor de Stavisky-commissie. Voor de parlementaire commissie van onderzoek in de Stavisky-schandalen heeft de zoon van den onlangs dood gevonden raadsheer Prince gisteren opnieuw ver klaard, dat hij overtuigd is, dat zijn vader werd vermoord. De voorzitter van de commissie vroeg hem daarop, wie hij dan van den moord op zijn vader verdacht, waarop Prince Jr. de namen noemde van den voormaligen pro- cuerur-generaal Pressard en van diens zwa ger, den tegenwoordigen senator, Chau- temps. Chautemps en Pressard protesteeren. Naar aanleiding van het Woensdag door de commissie van enquête afgelegde getui genis van den heer Raymond Prince heeft de heer Chautemps aan de pers de volgen de verklaring afgelegd: „Ik heb uit de cou ranten kennis genomen van de beschuldi ging van den heer Prince. Ik wensch niet te polemiseeren. Laat mij u alleen zeggen, dat ik met verontwaardiging protesteer tegen een afschuwelijke en absurde be schuldiging, die door niemand, hoe zijn per soonlijke gevoelens te mijnen opzichte ook mogen zijn, au sérieux genomen kan wor den. De heer Pressard heeft zijnerzijds ver klaard: ik protesteer met verontwaardiging tegen de schandelijke beweringen van den heer Prince. Hij erkent trouwens zelf, dat hij zijn lasterlijke aantijgingen niet bewij zen kan. Men beschuldigt niet zonder be wijzen te hebben. Tot dusverre heb ik zijn smart over het verlies van zijn vader ge respecteerd, maar nu de tijd zijn werk ge daan heeft en nu de parlementaire en quête-commissie licht heeft gebracht in de feiten en men de werkelijke verantwoorde lijkheden kent, is het schandelijk, dat de heer Prince lichtvaardig zoodanige lasterin gen de wereld inzendt. Men heeft niet het recht de reputatie van eerlijke menschen te besmeuren". RUSLAND. DIRECTIE RADIOBEDRIJF AFGEZET. Op bevel van het politieke bureau van het centrale comité der communistische partij in Wit-Rusland is het geheele be stuur van het Wit-Russische radiobedrijf afgezet. Bovendien zyn vele personen in hechtenis genomen. De afgezette ambtenaren zijn meerendeels van Poolsche afkomst, doch zij waren lid der communistische partij. Zij worden er van beschuldigd, den radio- omroeu te hebben misbruikt voor antise- mietische en kapitalistische propaganda. MEXICO. KATHOLIEKE GODSDIENST OEFENINGEN WEER TOEGELATEN. Het blad Palabra meldt, uit Tlahualilo (staat Durango) dat aldaar Roomsch Ka tholieke godsdienstoefeningen weer zijn toegelaten. BINNENLAND R.-K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. De najaarsvergadering. In de voortzetting der vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond gisteren in het Jaarbeursrestaurarit te Utrecht, kwa men eerst aan de orde de mededeelingen van het bestuur. Omvangrijk waren die dit maal niet. Vooreerst werd medegedeeld, dat de voorbereiding voor de in Januari te hou den propagandamaand in vollen gang is. Ten dienste van deze propaganda-actie zul len worden uitgegeven 1ste een brochure over verleden, heden en toekomst in de ar beidersbeweging, waarvan de oplage be paald is op 200.000 exemlaren, 2de een nieuwe handleiding voor de organisatie, waarvan de oplage bepaald is op 5000; 3de een maniwest waarvan er een millioen exemparen gedrukt zal worden, terwijl ten slotte nog een propagandaplaat en ver schillende sprekende motto's zullen worden uitgegeven. De „politieke" motie van den Bosschen Bond. De vertegenwoordiger van den Bond van R.-K. Werkliedenvereenigingen in het Bis dom den Bosch herinnert aan de in de ver gadering van den Centralen Raad van dien Bond aangenomen motie, ingediend door de afdeeling Eindhoven, waarin gewezen werd op de versterking van de weermacht in het zuiden des lands en waarbij er op werd aangedrongen dat dit niet mocht gaan ten koste van de physieke weerkracht van het volk en met name van de steun aan de werkloozen en van de werkverschaffing. Daar is, aldus spreker, over die motie heel wat te doen geweest en verschillende bladen hebben er hun aandacht aan ge schonken, Deels is gezegd, dat de Bossche Bond zich met deze motie heeft begeven op het voor hem verboden terrein van de po litiek, anderzijds is betpogd dat hetgeen gevraagd is in zulke algemeene termen gesteld is dat hier van politieke actie geen sprake is. Het bestuur van den Bosschen Bond zou het op prijs stellen hier te mo gen vernemen, wat ter zake het gevoelen van het Verbondsbestuur is. De voorzitter antwoordt hierop dat de Bossche motie geen enkele aanleiding tot ongerustheid behoeft te geven. De opmer king dat de arbeidersbeweging aan poli tiek doet, wordt wel gemaakt, doch het is niet immer van onverdachte zijde, dat die opmerking komt. Spr. hecht niet veel aan ongevraagde adviezen, we hebben onze door het Episcopaat aangewezen adviseurs en deze zullen ons wel waarschuwen, als we de goede richting verliezen. Spr. kan dan ook namens het Dagelijksche Bestuur van het Verbond zeggen, dat dit zich ge heel achter de Bossche motie stelt. De zorg voor de werkloozen. De vertegenwoordiger van den Bond van Overheidspersoneel St. Paulus brengt dank aan het Verbondsbestuur voor wat het voor de werkloozen in den laattsen tijd gedaan heeft. Hij verheugt zich er over, dat ook de Kamerfractie zich bij een der adressen heeft aangesloten. Hij hoopt, dat die fractie zich achter alle adressen van het Verbond scharen zal, maar hij betreurt het dat afgevaardigden in de Kamer die zeer nauw met het Verbond verbonden zijn, zich niet achter alle adressen van het Verbond scharen. (Geroep: Gelijkschake len!) Vervolgens wijst hij op de houding van den Minister van Binnenlandsche Za ken, die zijn loonpolitiek baseert op een loongrondslag, waarvan door den voorzit ter van de Katholieke werkgevers gezegd is, dat zij de uiterste grens bereikt heeft. De Minister baseert zijn houding op het be kende rapport Schouten, dat mede is on derteekend door den voorzitter van de R. K. Staatspartij. Zoo blijven we inzake het loon maar in een kringetje ronddraaien. De voorzitter meenend, dat de kwestie van loonpolitiek bij het Overheidsbedrijf een zaak is die de organisatie der over- heidsmenschen het eerst dient te regelen, merkt naar aanleiding van het eerste op, dat men van andere groepen niet kan eischen, dat zij zich stellen achter alles was van het Verbond uit gaat. Ook gaat het te ver dat te eischen van osn zeer bevriende vertegenwoordigers in de publieke licha men. Daar kunnen voor hen omstandighe den en overwegingen zijn, die het voor hen tot plicht doen zijn cm een meening voor te staan, die afwijkt van de meening van het Verbond. Ook onze vrienden in de Ka mer behouden hun persoonlijke vrijheid en hun zelfstandigheid van oordeelen. De vertegenwoordigers van den Textiel- arbeidersbond brengt eveneens dank aan het Verbondsbestuur voor hetgeen in het belang der werkloozen is geschied. Voorts zou deze afgevaardigde graag zien, dat het Verbond zijn schouders ging zetten onder kwestie van het verbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten. Dit •zal noodig zijn, want de liberale bladen zetten zich reeds schrap. De voorzitter wijst er op, dat in de adressen van het Verbond heel wat meer gevraagd is den steun voor de werkloozen; dit kwam slechts op de tweede plaats. Voorop staat het verzoek om werkverrui ming en werkverschaffing en hoe dank baar we ook voor het verkregene zijn, op dit terrein kan veel meer bereikt worden. Het vraagstuk van de verbindend verkla ring van ondernemersovereenkomsten heeft de aandacht van het Verbondsbestuur en het is ter zake ook reeds in actie. Aan de amendementen die hierop zijn ingediend is het Werkliedenverbond niet geheel en al vreemd. Aan de orde kwam daarop een voorstel van den R.-K. Bond van P.T.T. personeel om de contributie voor dien bond te bepa len op 10 cent per lid per jaar voor Her wonnen Levenskracht. „St. Petrus" vraagt dit wijl de omstandigheden van dien aard zijn, dat het opbrengen van de gewone contributie n.l. 1 cent per lid en per week te bezwaarlijk is, terwijl de leden van dien bond toch in geval van t.b.c. uit andere hoofde geholpen worden. Evènals met de Spoorwegmannen en met de mijnwer kers geschiedt stelt het bestuur thans voor ook voor het P. T. T. personeel een uitzonderlijke regeling te treffen. Aldus wordt besloten. Katholiek Gemeenschapsoord Nadat besloten was, ter wille van enkele onderdeelen de behandeling van de Ver- bor.dsbegrooting in een.huishoudelijke ver gadering te behandelen, kwam aan de or de een voorstel van het Verbondsbestuur, om het te machtigen om met de stichting „Katholiek Gemeenschapsoord" plannen tot stichting van zulk een oord voor te be reiden. In de toelichting tot; dit voorstel zegt het bestuur, dat herhaaldelijk de behoefte gevoeld is aan een inrichting geschikt om in meer intiemen kring bijeenkomsten te houden tot verruiming van den blik door voorlichting en uitwisseling van gedach ten. De socialisten hebben reeds lang iets dergelijks in hun Troklstra-oord. Ook bij andere katholieke organisaties op onder scheiden gebied is die noodzakelijkheid gevoeld. Uit een en ander is geboren de stichting Katholiek Gemeenschapsoord, die beoogt tot stand te brengen een centrum van katholieke cultuur en het bevorderen van de liefde voor de natuur als factor van cultuurvernieuwing. Deze stichting heeft zich thans tot het Verbond gewend met verzoek aan de "tot- stand koming van zulk een centrum mede te werken en er zich financieel voor te interesseeren. Hoe wel het Verbondsbestuur ziet, dat zulk een inrichting ook voor de katholieke arbei dersbeweging van nut kan zijn, wil het toch niet zonder meer voorstellen de ge vraagde medewerking te verleenen, doch vraagt slechts machtiging in combinatie met de stichting Katholiek Gemeenschaps oord zich ter zake te oriënteeren: a. door in het katholiek gemeenschapsleven te peilen de behoefte," die er aan zul een in richting is, b. daardoor redelijke zekerheid te krijgen omtrent de exploitatievooruit- zichten, c. zich meerdere zekerheid te ver schaffen omtrent de kosten aan tot stand- brenging en exploitatie verbonden. Deze machtiging werd verleend. Betreffende een voorstel van den Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" tot het houden van meerstudiedagen zegde de Ver bondsvoorzitter toe de zaak met den directeur van het Ontwikkelingswerk te zullen bespreken, al voelt hij dan ook niet voor de voorgestelde periodieke te rugkeer dier studiedagen en dan nog wel twee of driemaal per jaar. In de namiddagbijeenkomst werd door den heer mr. L. J. A. Trip president van de Nederlandsche Bank een inleiding ge houden over de militaire, politiek in Neder- land, welke inleiding evenals de daarop gevolgde gedachtenwisseling in huishoude lijke bijeenkomst plaats had. „Geld." ALS ONDERSTEUNDEN SPAARDER. Nieuwe regeling door den minister vastgesteld. In overleg met den directeur van de rijks postspaarbank en het bestuur van den Ne- derlandschen Spaarbankbond heeft de mi nister van Sociale Zaken, naar „Het Volk" meedeelt, besloten, het reeds in de meeste gemeenten in gebruik zijnde z.g. machti gingsformulier, waarbij de ondersteunde de bankinstellingen machtigt, alle gevraagde inlichtingen omtrent een eventueel tegoed aan B. en W. zijner gemeente te verstrek ken, in te trekken. In plaats daarvan dienen B. en W. in den vervolge een verklaring te gebruiken. Slechts in zeer bijzondere gevallen, n.l. dan alleen indien men gegronde redenen aan wezig acht, om de afgelegde verklaring als onjuist te kwalificeeren, moet een nader onderzoek naar de juistheid worden inge steld. In die gevallen moeten B. en W. als volgt handelen: Den ondersteunde, dan wel den aanvra ger om steun, stelt men een brief ter hand volgens vastgesteld ontwerp, met verplich ting die aan de door B. en W. aan te wijzen spaarbanken te verzenden, terwijl hem daarbij worde opgedragen, binnen tien da gen het antwoord van de desbetreffende banken te toonen. Niet alleen' indien uit het antwoord van de spaarbank blijkt, dat de opgave onjuist is geweest, doch ook, als binnen den ge stelden termijn het antwoord niet wordt getoond, wordt de betrokkene, zoo hy reeds in ondersteuning was, onverwijld van on dersteuning uitgesloten, terwijl indien daar toe aanleiding bestaat, de Officier van Justitie met het geval in kennis moet wor den gesteld. Dit alles blijft echter hooge uitzondering. Wachttijden. Vervolgens heeft de minister besloten, de regeling van den wachttijd voor bezitters van spaargelden en huizen eenigermate te wijzigen. In de eerste plaats merkt de minister op, dat in den vervolge in het algemeen kun nen worden vrijgelaten spaargelden tot een maximum van 200. Voorts kunnen buiten beschouwing wor den gelaten bedragen, die door ongehuwden zijn gespaard met het oog op een uitzet voor een komend huwelijk, gelden, bestemd voor zgn. afhaaldiensten voor belasting enz. en gelden van kinderen, deelnemers aan het schoolsparen. Wat den wachttijd betreft, wordt het vol gende medegedeeld. Tot dusverre vond de regeling, dat het aantal wachtweken werd verkregen door 't spaargeld te deelen door anderhalf maal het steunbedrag, toepassing. Deze regeling blijft gelden wanneer de betrokken werk- looze meer dan 500 spaargeld bezet en wel voor het bedrag boven de 500. Voor bedragen van 200 tot 500 dienen B. en W. de volgende regeling toe te passen. De betrokkene kan, indien hij daarvoor overigens in aanmerking komt, terstond in ondersteuning worden opgenomen. Hem worde echter niet het volle, doch het halve steunbedrag uitgekeerd. Het aantal/weken gedurende welke halve steun wordt ver strekt, wordt verkregen door tweederde van het bedrag boven 200 te deelen door de helft van het steunbedrag, dat de betrok kene zou ontvangen, indien hij geen spaar geld had. KOSTEN EN WINSTEN IN DEN KLEINHANDEL. Een onderzoek van het Econo misch Iinstituut voor den Middenstand bij kruideniers, slagers, melkhandelaren en groentenhandelaren. Op verzoek van den Minister van Econo mische Zaken stelde het Economisch Insti tuut voor den Middenstand een onderzoek in naar kosten en winsten bij een aantal kruideniers, slagers, melkhandelaren en groentenhandelaren, en wel over de jaren 1928 en 1933. Het onderzoek werd ingesteld in de ge meenten 's-Gravenhage, Amsterdam, Gro ningen, Maastricht, Tilburg, Enschede en Nijmegen. Uit gen aantal van 635 onder zochte zaken bleek het boekhoudkundig materiaal van slechts 152 bruikbaar, welke 152 over het algemeen tot de flinke zaken gerekend mogen worden. Omtrent het verloop der omzetten, be drijfskosten en netto winsten kwam het volgende aan het licht (percentage 'veran dering t.o.v. 1928). Kruideniers: omzet 24.1 pet., bruto winst 16, pet, bedrijfskosten 1.5 pet., netto winst 43.4 pet. Slagers: resp. 34.1 jet., 13.2 pet., 0.4 psct., 33,2 pet.. Melkhandelaren: resp. 39.3 pet., 17.7 pet., 8.9 pet., 26.8 pet. Groen tenhandelaren: resp. 3è,5 pot., 25.2 pet., 6 pet., 56.1 pet. Duidelijk blijkt uit deze cijfers, hoe de kleinhandelaren als gevolg van de econo mische crisis in de klem geraakten tusschen dalende bruto winst en starre kosten. Voor al op huren en loonen, welke tezamen ge middeld 60 pet. der bedrenfskosten uitma ken, viel blijkbaar in totaal maar weinig te bezuinigen. Ondanks den verminderden omzet in geld en de sterk gedaalde inkomsten der betrokken kleinhandelaren was het aantal in de onderzochte zaken werkzame perso nen in 1933 hooger dan in 1928; van een vervanging van volwassen mannelijke werkkrachten door mannen beneden 18 jaar of door vrouwen was geen sprake. Mede in verband met de gestegen bezor- gingskosten (toenemende eischen van het publiek) ligt de conclusie voor de hand, dat de betrokken middenstandesr, niettegen staande hun netto winsten sterk daalden meer diensten aan het publiek bewezen. Intusschen daalde de belooning der ar beidsprestatie van eigenaars en huisgenoo- ten bij de kruideniers van 1848 in 1928 tot ƒ933 in 1933; by de slagers van ƒ2704 tot ƒ1761; bij de melkhandelaren van 1874 tot ƒ882. Bij de beschouwing van deze cijfers be- deike men, als gezegd, dat het over het algemeen flinke winkel* betreft. De belooning van eigenaar en huisge- nooten daalde bij de groentenhandelaren beneden die van de betaalde krachten; bij^ de kruideniers kwam zij voor beide groe pen op hetzelfde niveau, terwijl het ver schil bij slagers en melkhandelaren resp. tot ongeveer 500 en ongev. 600 werd te ruggebracht. NOG STEEDS DE UITVINDING TE WOLVEGA De Raad zegt wederom het vertrouwen in wethouder Muurling op In een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van Weststellingwerf, die 15 November j.l. werd gehouden en waarin de bugemeester verantwoording aflegde over zijn houding in het geval- Wardenier, was wethouder Muurling af wezig wegens ziekte. De raad nam een mo tie van wantrouwen tegen hem aan. Gis teren kwam de Raad voor deze kwestie opnieuw bijeen. De heer Muurling hield een zeer uitvoe rige rede, aan het slot waarvan hij ver klaarde, dat zijn vertrouwen in Wardenier r.iet was verdwenen. Deze heeft altijd toe gezegd met Januari klaar te zijn al zou een motor voor die tijd toonbaar zijn, „Er is een motor. Deze motor heeft War denier mij, hoewel geen technicus zijnde, meermalen getoond en ik kan het bestaan ervan bewijzen". f3." per literkruik (zonder omzetbel.) aVagdRH Voor 'n glaasje thuis Zeer oude Hartevelt in huis! Spreker hoopte dat de zaak niet al te zeer is bedorven door bepaalde heeren en vroeg een geheime zitting voor een ver dere bespreking. En de consequenties? Dit verzoek wordt niet gesteund. Ver schillende sprekers zeggen niet overtuigd te zijn door de verdediging. Tenslotte wordt een motie ingediend, waarin de raad onvoorwaardelijk het vertrouwen in wet houder Muurling opzegt en hem verzoekt de consequenties te trekken. De motie wordt vervolgens aangenomen met drie stemmen tegen, n.l. die van Muurling, Schaap en Nijk. „Volk". KERKNIEUWS H. 3. WIJDINGEN Paters Montfortanen Naar men ons mededeelt, zullen aan de volgende fraters Montfortanen heden door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de navol gende H. Wijdingen worden toegediend. Het H. Diaconaat aan Fr. M. van Bugge- num uit Haarlem, Fr. J. Maalstee uit Utrecht, Fr. E. Liedekerken uit Schim- mert, Fr. K. Frehen uit Waubach, Fr. W. Loop uit Epen, Fr. A. Erkens uit Beek (L.), Fr. L. Lebouille uit Hoensbroek, en Fr. C. Heiligers uit Haarlem. De Mindere orden aan Fr. J. Woudenberg uit Nijmegen, Fr. J. v. d. Velden uit Buss- loo, Fr. A. Klinkers uit Beek (L.), Fr. F. Vossen uit Bunde, Fr. J. Meerskens uit Leuven (B.), Fr. H. Schreurs, uit Heerlen, Fr. H. Zeegers uit Schimmert, Fr. E. Vroe- men uit Beek, L., Fr. C. van Leeuwen, uit Oirschot, Fr. J. Verleysdonck uit Limmel, Fr. Th. Wynen uit Maastricht, Fr. P. van Hest uit Tilburg en Fr. W. Gerards uit Wijk-Maastricht. De Tonsuur aan Fr. F. Timmermans uit St. Odilienberg, Fr. F. Aelberse, uit Uyck- hoven (B.), Fr. J. Bruner uit Wyk-Maas- tricht, Fr. L. Godefroy uit Rotterdam. Fr. A. van Druten uit Nijmegen, Fr. P. Hynen uit Assendelft, Fr. H. Mohr uit Crevre- mont, Fr. S. Mays uit Maastricht, Fr. J. Wintraecken uit Valkenburg, Fr. J. Cloots uit Schinnen en Fr. L. Bollen uit Uyck- hoven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Woens dag géén audiëntie verleenen. RECHTZAKEN MééR DP ZIJN KERFSTOK P. de Bie hoort twee jaar eischen wegens een inbraak De rechtbank te Den Bosch behandelde strafzaken tegen den 19-jarigen arbeider P. de Bie uit Oss, tegen wien Maandag j.l. wegens de moord te Berghem levenslange gevangenisstraf was geëischt en tegen den 23jarigen A. J. H., bijgenaamd „Toon de Soep". Zij waren er van verdacht, dat zij in den nacht van 14 op 15 Juli te Schaijk in het café van Van Dinther flesschen rank hadden weggenomen. Verdachten hadden daartoe ingebroken. Tevens stond terecht hun vroegere ka meraad, den 22-jarigen opperman H. v. d. P., bekend onder den naam van „De Rut", die in het moordproces een der hoofdge tuigen tegen De Bie was. Hem was het zelfde ten laste gelegd, subsidiair mede plichtigheid, door op de uitkijk te gaan staan om bij onraad te waarschuwen. „De Rut" bekende, dat zij met hun drieën het plan opgevat hadden om drank te gaan stelen. Voor het café hadden zij staan wachten en terwijl zij er stonden, zagen ze Van Dinther thuiskomen. Terwijl de twee anderen er heen gingen, bleef ver dachte wachten. Hij wachtte tot de mare chaussee kwam om hem te arresteeren. Hij zou bij onraad waarschuwen. De officier eischte wegens medeplich tigheid aan diefstal met braak een jaar met aftrek. Vervolgens worden Piet de Bie en „Toon de Soep" voorgeleid. De Bie ontkent. Hij is niet in Schaik geweest dien nacht. Hij lag te bed. Ook Toon de Soep ontkent. De marechaussee Peters verklaarde in de kazerne een gesprek tusschen de ver dachten te hebben afgeluisterd, o.a. heeft Piet de Bie gezegd, dat ze de zaak in Den Bosch moesten verdraaien, hij zou niet bekennen en Toon evenmr De officier van justitie, mr. Van Ever- dingen, meent, dat het bewijs geleverd is. De hoofdgetuige v. d. Putten beschrijft al les wat er gebeurd is, wachtmeester Curfs heeft drie paar voetstappen gezien en dan is er het afgeluisterde gesprek. Spr. eischt tegen ieder twee jaren gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9