BERJtCHT. u v»NIEUWJAARS NIEUWJAARSWENSCH VRIJDAG 21 DZCÜMBLR '934 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAC. 2 UAROMETEA.. naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Dcc. 1-934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. InsU te De Bxlt. Hoogste baromcterst.: 768.3 te Riga. Laagste baromcterst.: 746.1 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 22 Dec.: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, iets kouder. De hooge drukking neemt thans in Scan dinavië snel toe en de nieuwe depressies, die niet zeer diep zijn, beginnen zich zoo wel over LJsland als over de Golf van Bis- saje uit te breiden, zoodat de kans op Oos telijke winden en afkoeling toeneemt. In Oost-Duitschland is reeds lichte vorst in gevallen en die in Scandinavië nam iets toe. In Engeland en Frankrijk is ook af koeling opgetreden, in Duitschland is de wind zeer zwak en komt evenals hier te lande, plaatselijk mist voor. Alleen aan de kusten van Ierland en IJsland waait het nog krachtig uit Zuid. De vliegtuigwaarnemin gen in Duitschland wijzen op Oostenwinden in de bovenlucht boven Scandinavië en toenemende vorstkansen. LUCHTTEMPERATUUR ..8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 4.19 uur tot Zaterdagmorgen 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Zaterdag 22 Dec. voorm. 3.08 uur en nam. 3.26 uur. dag van een retourvlucht naar Egypte was teruggekeerd, van SchipCiol gestart om te trachten assistentie aan de „Uiver" te ver- leenen. Het bleek later, helaas, dat dit ver trek tevergeefs is geweest. Het vertrek, dat aanvankelijk tusschen 5 en 6 uur zou plaa.s hebben, ondervond vertraging in verband met minder gunstige weerberichten. De be stuurders, Sillevis en Geijsendorffer, zou den trachten heden zoo ver mogelijk met het toestel te komen, teneinde, als de po sitie van de Uiver bekend zou zijn, zoo spoedig mogelijk ter plaatse te kunnen zijn. Nader wordt gemeld, dat de „Leeuwerik" instructie heeft gekregen om ondanks de zekerheid van het ongeluk toch door te vliegen. DE ..UTVER" LIGT IN ROTSACHTIG TERREIN. Volgens mededeeling van de Royal Air Uiver neergestort in een rotsachtig gebied dat zeer moeilijk te bereiken is. Tengevolge van den hevigen regen zijn bovendien de wegen vrijwel onbegaanbaar, zoodat ook de automobielen, die naar -de plaats des onheils werden uitgezonden, deze plaats zeer waarschijnlijk heden niet kun nen bereiken. Het zenden van vliegtuigen is uitgesloten, daar een landing in dit ge bied onmogelijk is. BLIKSEMINSLAG DE OORZAAK? Volgens mededeelin van de Royal Air Force moet het waarschijnlijk worden ge acht dat de Uiver in een plotselinge on weersbui is geraakt en door den bliksem is getroffen. VERSLAGENHEID BIJ DE K.L.M. Op het hoofdkantoor van de K.L.M. op den Hofweg te den Haag was men zeer on der den indruk van dit ongeluk, dat het tweede groote ongeluk is, dat de K.L.M. in de 10 jaren luchtverbinding tusschen Ne derland en Indië is overkomen, Een groote menigte verzamelde zich voor het hoofdkantoor van de K.L.M. en zoo groot als eenige weken geleden het enthou siasme was, toen de berichten van de glo rieuze vlucht van de Douglasmachine bin nenkwamen, zoo diep was thans ook de ontroering, toen men het droeve nieuws vernam. DE VLAGGEN HALFSTOK OP SCHIPHOL. Buitengewoon groot was de verslagen heid op Schiphol, waar, toen over het be richt van de ramp geen twijfel meer moge lijk was, de vlaggen halfstok werden ge- heschen. De telefoons op alle afdeelingen deden onophoudelijk hun enerveerend la waai hooren en tusschen alle vragen om inlic.itingen of anderszins kwamen de te legrammen binnen, die meldden dat van Bagdad en Rutbah uit vliegtuigen en pant serauto's van de Royal Air Force naar de plaats van do ramp op weg waren, om de l.jken van bemanning en passagiers zoo spoedig mogelijk te bergen en alle maatre gelen te treffen, die nuttig en noodig ge oordeeld zouden worden. Wij spraken nog even met den chef der IC. L. M. van de hoofdstelijke luchthaven, den heer Thomson, die evenals alle andere officials liep onder den indruk van het gebeurde was. Maar onder alle leed werkte weer de energie om niet bij de pakken te gaan neerzitten. Het ergste is geschied en er valt niets tegen te dr-m, aldus zei de heer Thomson. Maar het blijft onze plicht om moedig voortwaarts te zien. Wij vernamen nog, dat alle toestellen in den geregelden dienst vanmorgen bij ta melijk goed zicht vertrokken zijn. Dienst is plicht en plicht eischt handhaving van orde tn regelmaat, ook al heeft zich over het bedrijf een wel heel zware schaduw gelegd. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER PLESMAN. Hedenmiddag had de pers een onder houd met den heer Plesman, den directeur der K. L. M., die nog eenige bijzonderhe den mededeelde over het tragische einde van de „Uiver". „Hetgeen ik gisteren heb gezegd, aldus de heer Plesman, n.l. dat er geen reden voor optimisme was, is wel zeer spoedig bewaarheid geworden. Hoewel de gege vens uiteraard nog beperkt zyn, hebben wij getracht ons een voorstelling te maken van hetgeen er met de „Uiver" gebeurd kan zijn en dan is in de allereerste plaats van zeer veel belang het bericht, dat in een onzer vorige telegrammen overgeseind werd, dat om 3 uur plaatselijke tijd de radio van de Douglas voor het laatst ge hoord is. Dit heeft de belangrijke vraag deen rijzen of dit stoppen van de radio ook hst einde beteekend beeft van de „Uiver'", of dat het toestel met defecte ra dio neg een eind is doorgevlogen. Dit laat ste blijkt nu het geval te zijn. Want nader is nog gebleken, dat de „Uiver" om 0.45 uur Greenwich tijd, dat is dus 35 minuten ia- ter, boven het pompstation H 3 gehoord is. Zooals men weet zijn langs de pijpleiding van de Irak Petroleum Mij. 24 vliegvelden aangelegd, welke hoofdzakelijk voor in- speotiedoeleinden dienen. De H 3 is daar een van; het ligt op ong. 50 K.M. van Rut bah. Dat de „Uiver" daar nog gehoord is, is hedenochtend officieel uit Gaza mede gedeeld. Uit een en ander moet dus geconcludeerd worden, dat, nadat de radio opgehouden had, het toestel nog eenigen tijd door :s gevlogen, omdat het 16 K.M. ten Zuiden van Rutbah is gevonden. Nu ligt H 3 len Westen van Rutbah en daaruit volgt, dat de „Uiver" naar Rutbah heefc gezocht en om Rutbah heen heeft gecirkeld om te trachten het vliegveld te vinden. De pi loot is daar niet in geslaagd. De rerle.i daarvan zal wel gelegen zijn in het nood weer, storm en regen. In dit verband her innerde de heer Plesman aan de uitdruk king „abnormal lightning" welke gisteren in een van de telegrammen voorkwam. Uit dit alles blijkt, dat Beekman, teen hij zich boven het vlakke land bevond, door het noodweer overvallen is en zich slechts enkele kilometers van Rutbah wetende al les in het werk gesteld zal hebben te vlieg veld te vinden, doch dat de weeromstan digheden hem noodlottig zijn geworden. De K. L. M. heeft aan haar vertegen woordiger te Bagdad opdracht gegeven om niets aan de situatie te veranderen voordat het onderzoek, dat door de Engel- sche autoriteiten ter hand is genomen, zal hebben plaats gehad. Ook de bemanning van de „Leeuwerik" zal aan dit onderzoek deelnemen en men hoopt, dat uit verschil lende bijzonderheden zooals de stand con tacten, van de kranen, van den toestand waarin het landingsgestel aangetroffen wordt, een beeld gevormd zal kunnen wor den van de ware toedracht van de ramp. Voorts heeft de Minister van Waterstaat dr. van der Maas van den Rijksstudie dienst voor de luchtvaart opdracht gege ven naar Rutbah te vertrekken, teneinde aan het onderzoek deel te nemen. De heer Plesman was in den loop van den ochtend opgebeld door den ordonnans- officier le luitenant Römer, die namens H. M. nadere inlichtingen omtrent de ramp van de Uiver inwon. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de K. L. M.-vertegenwoordiger in Bag dad, de heer Peters, die op weg is naar het verongelukte vliegtuig, daar omstreeks 3 uur zal aankomen. HERDENKING IN DE TWEEDE KAMER. Bij den aanvang van de Tweede Kamer vergadering van hedenmiddag hield de voorzitter Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck naar aanleiding van de ramp, aan de „Uiver" overkomen, de volgende rede: De vrees, sinds gisteren het gansche land beroerend, bleek helaas gegrond. De „Uiver", tot symbool geworden haast van Neerland's durf en kunnen, is neerge vallen en verwoest. Zeven levens vloden heen, der dappere bemanning en van hen, die 't vliegtuig kozen voor hun reis. Deernis allereerst is hetgeen wij voelen, met hen, die diep in rouw geslagen zijn. Droefheid daarna om den slag, die onze nationale luchtvaart trof. Zij zal dien slag te boven kernen, maar hij» trof haar hard. Volharding, kennis, energie en durf, zij leidden tot iets groots. Toch bleek het menschenwerk opnieuw te klein. De eeuwige waarheid spreekt ook hier, „UIVER" Nóg dreunt de jubel in ons oor Der glorieuze tocht, Nóg gloeide het gevoel van trots Om wat ons land vermocht. Nóg hadden wij dat blij gevoel Om wat 9ns vliegtuig dsê, Wij waren meester van de lucht, Zooals voorheen op zee. Eén bliksemschicht, een donderslag Hoog boven den woestijn, En menschenkracht bestaat niet meer, Wij voelen ons weer klein. Wij hadden helden in de lucht, Die vlogen uur na uur, Maar sterker was in één minuut De kracht van de natuur. Terwijl de Snip de zee bedwong, Die werd zoo stil, zoo klein Ligt d' Uiver daar vernield, verbrand In 't zand van den woestijn. De Uiver, die zco glorieus Eens had getriumpheerd, Heeft ons, op 't hoogtepunt van roem. Een groote les geleerd. Zij leerde ons de groote les, Dat altijd, ieder uur, Veel grooter dan de menschenkracht, De kracht is der natuur. Wij denken met een hart vol rouw Hier in dit kleine land, Aan menschen, ver in de woestijn En in hun plicht verbrand. Wij voelen deze zware slag Met onze luchtvaart mee, Wij zijn in alle grootheid klein En voelen ens gedwee. Maar ook nu spreekt er in ons hart Een vaste, stille stem Van eerbied, hulde voor wie viel, Trouw voor de K. L. M. TROUBADOUR. dat God alleen beschikt. Die waarheid schenke allen, die verloren, de kracht om te berusten. De Minister van Waterstaat ir. Kaiff sloot zich namens de Regeering bij deze woorden aan. DE GEVAREN DER WOESTIJN. Het „Hbld." publiceert een beschrijving van de onherbergzame streek, waar de „Uiver" zoo'n noodlottig einde heeft ge vonden. „Direct na Cairto begint de woestijn. Urenlang b:uin zand. Vrij vlak lijkt de bodem vanuit de hoogte; eigenaardige stre pen, die aan opgedroogde rivierbeddingen doen denken en die zich in het niet ver liezen, geven er eenige teekening aan. Bruin zand, bruin zand, eindeloos.... Dan zien wij Gaza: een oase en een teleurstelling; want een oase zooals wij ons die in onze verbeelding voorstellen is een paradijsje met weelderig groen en wui vende palmen, dcch het groen is hier schaarsch en stoffig. Bij het vliegveld lig gen een paar schamele rechthoekige ak kertjes, maar het lijkt onbegrijpelijk dat iemand uit dien dorren grond iets te voor schijn kan brengen, dat groen is en groeit. Vroeger was Gaza een stopplaats van de Imperial Airways, nu wordt het al sinds een paar jaar niet meer gebruikt. Er is uit dien tijd nog een soort restaurant op het vliegveld achtergebleven. Dat is alles wat Gaza den luchtreiziger te bieden heaft be halve zijn temperatuur, die werkelijk heer lijk is. Dan gaat de route over Palestina. De woestijn is daar op sommige plaatsen ean weinig bedekt met een dun groen waas, maar onherbergzaam en onvruchtbaar zien toch de betrekkelijk hooge heuvels er uit. Na de Doode Zee gaat het weer over de woestijn, die soms geheel vlak dan weer heuvelachtig is, maar steeds bruin en steeds zand. Het eenige wat er te zien valt is de eindelooze eeuwenoude karavaanweg van Cairo naar Bagdad die een lange dunne lijn trekt door de eindeloosheid. Ook thahs wordt die weg nog gebruikt voor het ver keer met zware transportauto's en de K.L.M. piloten volgen hem overdag dik wijls omdat hij het vliegen vergemakke lijkt. Midden in de woestijn ligt het fort Rutbah Wells. Er is een vliegveld, dat wei nig gebruikt wordt. Slechts zij die met de verraderlijke zandstormen te kampen heb ben strijken er neer. Een hangar is er niet, maar men kan er benzine innemen en in de confortabele lounge brengt een Arabier een zeer behoorlijken maaltijd op tafel. De Engelsehe officieren begroeten hun gasten hartelijk en stellen hun komst op prijs. Er komen er zoo weinig. De woestijn rondom Rutbah Wells is vlak en steenachtig. Aan den horizon rij zen bruine bergen op. Vlak by het fort staan eenige vuile tenten, gemaakt van oude zakken en benzineblikken. Daar wo nen Arabieren. Ze zien er weinig vertrou wenwekkend uit, de eenige oosterlingen waarbij ik me niet op m'n gemak gevoeld heb.,,." DE RADIOUITZENDINGEN GESTAAKT. Na het binnenkomen van de telegrammen omtrent het noodlottig einde van de Kest- vlucht van de „Uiver" naar Nedsrlandsch- Indië heeft de Radioraai de radio-uitzen dingen via Huizen en Hilversum ten teeken van rouw onmiddellijk doen staken. De uit zendingen werden hedenmiddag te 12 uur hervat maar in overeenstemming met het gebeurde. Omtrent de radioprogramma's voor de eerstvolgende dagen zijn nog geen beslis singen gei.omen. Wetenschappelijke Berichten Prof. dr. Schaftclowitz t ,v" Te Oxford overleed prof. dr. Is. Schafte- lowitz. In 1933 week hij van Duitschland uit naar Engeland, waar hij verbonden werd aan de Oriëntalistische Faculteit der Oxford Universiteit. Zijn voornaamste stu diegebieden waren 't Vedisch Sanskriet, de Zend Avesta en de Perzische godsdienst O.a. deed hij onderzoekingen over het Manicheïsme. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Terzake van oplichting stond hedenoch tend voor den politierechter terecht de Haagsche letterzetter M. E. Deze zou aan een huis in Wassenaar hebben aange beld en tegen de dame, die de deur open de, een dramatisch verhaal hebben opge hangen over zijn armoede. Hij noemde zich V. d. P. en verklaarde, dat hij werkloos was geworden en nog geen steun had ont vangen. Door dit verhaal bewogen gaf de dame hem 0.50. Zij zelf achtte het geloof waardig, doch haar man belde de politie c-p, waarbij hem bleek, dat de man een oplichter was. Een oude dame te Wassenaar heeft even eens bezoek van E. gehad. Eenige jaren ge leden was deze dame echter reeds eens door verd. opgelicht. Zij herkende den man en stelde zich met de politie in ver binding, met het bekende resultaat. Verd. betwistte de verklaring van de beide getuigen. Mr. Cohen Tervasrt, het. O.M. waarne mend, achtte in beide gevallen de ten laste gelegde oplichting bewegen. Spr. wees op het strafregister van verd., die reeds voor een groot aantal vermogensdelicten straf fen heeft ondergaan. De officier vorderde een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden. Op juridische gronden pleitte de raads man van E. vrijspraak. Mr. v. d. Boom achtte het oogmerk van wederrechterlijke toeëigening niet bewezen en sprak den verd. vrij. De Katwyksche arbeider C. van R. had zich te verantwoorden wegens weder- spannigheid. De verbalisant verklaarde, dat verd., toen get. hem wegens dronkenschap wilde op brengen, zich tegen dezen verzette en trachtte les te rukken. Verd. bekende. Jhr. mr. Van Asch van Wijck vorderde een geldboete van 25 subs. 25 dagen hech tenis. De verdediger achtte de eisch op zichzelf niet zoo streng, doch spr. wees op de moei lijke financieele omstandigheden van \'an R. en pleitte oplegging van een voorwaar delijke straf. De politierechter veroordeelde verd. tot een boete van 20 subs. 20 dagen hech tenis. DE DOODSLAG TE PRINCENHAGE Het gerechtshof te Den Bosch wees he den arrest in de zaak tegen den 24-jarigen landbouwer J. van O. te Princenhage, die door de Bredasche rechtbank tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op 13 Juli j.l. gepleegd, te Prin cenhage, op den 30-jarigen C. den Koning, dien hij- met een spade den schedel in geslagen heeft. Conform den eisch werd verdachte tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De „Uiver" verpletterd en verbrand teruggevonden. Geen kans, dat een der in zittenden in het leven is gebleven. (Ie blad) Merkwaardige mutaties in Duitschland. (3e blad). Oud-minister Chautemps beschuldigd van moord op den raadsheer Prince. (3e blad). Zij, die zich vanaf heden abon- neeren op „De Leidsche Courant" ontvangen de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari a. s. grati, DB ADMINISTRATIE AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Handels- reizigersvereeniging „St. Christof- fel", R. K. Volksbond, 8.30 uur. Vrijdag. „Sursum Corda", Marekerk, 8 uur Dinsdag. R. K. Slagerspatroonsvereeniging Café Rast. „Cantraal", Breestraat, 8.30 uur. Woensdag. „II Barbiere di Siviglia" door da Italiaansche Opera. Schouw burg 8.15 uur. Ds avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Dec. a.s. waargeno men door da apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oagstgeest, tel. 274. ACADEMIEN1EUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld:: „Onderzoekingen over de warmtegeleiding bij lage temperaturen" de heer H. Bremmer, geboren te 'sGra- venhage. tot arts de heeren P. J. Couvée, Den Haag; H. M. de Monchy, Den Haag; S. So leman, Leiden; J. v. 't Riet, Leiden. Geslaagd: candidaatsexamen Indisch Recht de heer dr. H. de Boer, Voorschoten; mej. E. Meiss, Bloemendaal; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K, mej. R. Schierbeek, Zutphen; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Dierkunde, mej. W. A. E. v. d. Geyn, Puiflijk (Geld); doctoraal exainsn Rechtsgeleerdheid, de heeren «R. W. Reindersma, Den Haag; P. G. van Harpen Kuyper, Le i d e n; H. C. Henkemans, Den Haag; M. v. Nieuwstadt, Oirschot; voorbereidend kerkelijk examen de hee ren F. H. van Aalst, Haarlem; H. J. Kater, Leiden; propaedeutisch examen Theologie, de heer E. D. Ninck Elok, Arnhem; taalkundig doctoraal examen Indologie de heer A. L. Vink, Leiden; doctoraal examen Nederlandsche lette ren mej. M. Verstege, Den Haag; doctoraal examen Geneeskunde de heer J. Pos, Oegstgeest. Vanaf heden tot en met 28 December a.s, Is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te ©Js plaatsen. De prijzen dezer Adverten* tien zijn h contantj T Geett Uwe advertentie vroegtijdig op DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE! Ondergcteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2