DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerre- vink, secr. R. Reitsma. Aanwezig alle lo den. Notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken o.a.: Verzoek van de afdeeling Oegstgeest van den Prov. bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Hol land, om een Verordening in het leven te roepen betreffende beteugeling van de wil de bokkenhouderij. De heer Bakker zegt, dat het geven van subsidie de consequentie medebrengt een verordening als hier bedoeld wordt in het leven te roepen. De heer Kortmann sluit zich bij den heer Bakker aan. Besloten wordt, dat B. en W. zullen nagaan, of het mogelijk is een verordening te maken. Verder missives vein Ged. Staten van goedgekeurde raadsbesluiten. Ook deelen B. en W. nog mede, dat zij het gedeelte Rijnziohtweg, gelegen tusschen de van As- sendelftstraat en Rhijngeesterstraatweg, hebben genoemd „Oude Rijnziohtweg" en zij de toevoeging van „Burgemeester" en „Wethouder" aan de namen der straten enz. hebben laten vervallen. Benoeming bode concierge. B. en W. stellen voor de benoeming te doen plaats hebben onder de door hun college vastge stelde of nader vast te stellen instruction met ingang van een door hen te bepalen datum met een proeftijd van een jaar. De benoeming staat dan voor de toepassing van de Pensioenwet gelijk met een vaste aanstelling, terwijl de Raad zich de be voegdheid voorbehoudt na afloop van liet jaar, waarvoor de aanstelling heeft plaais geha^l aan den benoemde ontslag te ver- leenen. Benoemd wordt J. v. der Luyt met 7 stemmen. H. M. Dofferhoff (R.K.) verkreeg 3 stemmen, eveneens D. Lubach (A.R.). B. en W. stellen voor de gemeenschappe lijke regeling schoolartsendienst Katwijk te verlengen. Hiertoe werd besloten. Voorstel tot wijziging der verordening op de invordering van rechten voor het hebben van een standplaats met een woon wagen of ligplaats met een woonschip. Goedgekeurd. V'HPt MN' Het hijschen van vlaggen. t Eveneens ging het voorstel tot wijziging der verordening op de woonwagens en woonschepen zonder bespreking onder de hamer door. Voorstel wijziging van het ambtenaren reglement. De Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben eenige opmerkingen ge maakt over hec raadsbesluit d.d. 11 Decem ber 1933 tot wijziging van het ambtenaren reglement. Het College heeft bezwaar te gen de bepaling, dat het reglement het uil steken en hijschen van andere dan natio nale vlaggen slechts verbiedt, voorzoover deze een uiting zijn van een bepaald poli tiek of staatkundig streven. Zij zijn van meening, dat deze bepaling een bron kan worden van tal van moeilijkheden. Ook in verband met den inhoud van het verbod van het dragen van insignes en uniform- kleedingstukken schijnt het Gedeputeerde Staten juister hier geen invloed toe te ken nen aan het al of niet uiting zijn van een bepaald staatkundig streven. Bij circulaire van 9 Mei 1934 verzochten Gedeputeerde Staten bovendien enkele wij zigingen in het reglement aan te brengt n, speciaal betrekking hebbende op het in overeenstemming brengen van de bepalin gen omtrent doorbetaling van salaris bij vervullen vèn militaire dienst, met het Rijksambtenarenreglement. Teneinde deze uniformiteit te verkrijgen stellen B. en W. den Raad voor aan hun wenschen tegemoet te komen door vaststelling van het hierbij in ontwerp gaande besluit. Goedgekeurd. Voorstel verhuur van de schuur van het perceel Geverstraat 22 aan Jac. Koudijs a 2.per week. Goedgekeurd. Voorstel tot het afstand doen van een recht van uitzicht (servituut) aan het In genieursbureau voor Bouwnijverheid aan den Hooge Morsch. Goedgekeurd. Voorstel tot aankoop van grond aan den Hooge Morschweg voor wegverbreeding van T. G. Barthen en J. C. v. d. Hulst. Goedgekeurd. Ook het voorstel tot aankoop van een strook grond van de N.Z.H.T.M. werd goedgekeurd zonder bespreking. Voorstel tot verkoop van grond aan mej. A. A. v. Weel a 4.per M2. Het betreft hier een voor de gemeente nutteloos stukje grond, de tuin van perceel Emmalaan 73 en het transformatorhuisje. Goedgekeurd. Voorstel tot verkoop van grond aan den heer I. J. Sloos. De bebouwing bij Oud-Poelgeest. De heer I. J. Slocs heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek hem een ter rein gelegen naast zijn in aanbouw zijnde villa aan de Laan van Oud-Poelgeest, te verkoopen. Het terrein heeft een breedte van pl.m. 18 M. en een grootte van pl.m. 1000 M. Het is bestemd om bij den grond, waarop zijn huis staat, gevoegd te worden, terwijl er aan den Poelgeesterweg een wa genberging met stallen wordt opgericht. B. en W. hebben tegen de verkoop geen bezwaar. De heer Sloos is bereid een prijs van 5.75 de M2. te betalen. Zij achten het aanbod aanvaardbaar. De verkoop ge schiedt onder dq gewone voorwaarden, ter wijl op de grond bovendien een servituut komt te rusten, dat er behalve de berging en stallen niets op gebouwd mag worden. Aangezien de heer Sloos het gebouw voor den winter wenschte te hebben, heb ben B. en W. toegestaan, dat met den bouw inmiddels werd begonnen, waarbij zij er echter op gewezen hebben, dat hij, nu de verkoop nog niet door den Raad en de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, ge heel op eigen risico handelt. De oppervlakte van de overige grond, aan het te verkoopen terrein aansluitende, en gelegen langs den Hofdijk tusschen de Laan van Oud-Poelgeest en Poelgeester weg zal, indien tot de verkoop wordt be sloten, pl.m. 2720 M2. bedragen. Hierdoor zal het niet meer mogelijk zijn, om aan de zijde van de Laan van Oud- Poelgeest een dubbele woning te bouwen. Immers de bebouwingsvoorschriften eischen van den bouw van een dubbele wo ning aan die laan (open bouw) een ter reingrootte van 1600 M2. terwijl voor den bouw van een enkele woning aan den Poel geesterweg (open bouw a) een oppervlak te van 1200 M2. noodig is. Dit zal tot ge volg hebben, dat het aan de Laan van Oud- Poelgeest overblijvende terrein minder courant wordt, zoodat B. en W. meenen den Raad er op te moeten wijzen, dat de verkoopsprijs er van h.i. niet op 8.te handhaven is. Gelet op het aspect, dat de bebouwing daar reeds thans geeft, zouden zij het toejuichen, indien niet meer dan twee enkele villa's op het terrein komen. De heei den Ouden heeft eenige bezwa ren. Op de eerste plaats tegen den prijs. Voorts vindt spreker de geplaatste ge bouwtjes niet fraai. De heer Uiterboogaard sluit zich hierbij aan. De heer Paardekoo- per is er niet voor de eene vergadering een besluit te nemen en daarop een volgende vergadering weer terug te komen. Ook spreker heeft bezwaar tegen de plaatsing van die stallen. De omgeving wordt er door deze onsierlijke gebouwtjes niet mooier op. De voorzitter wijst er op, dat de Raad heeft besloten bij den verkoop der eerste 3000 M2. een bepaalden prijs te kunnen stellen. B. en W. meenden voor de andere 1000 M2. dienzelfden prijs te kunnen aan houden. Op den duur zal de Raad toch op den prijs moeten terugkomen, daar 8 niet te handhaven zal blijken. De heer Kortmann meent, dat het voorstel van B. en W. een gevaarlijk presdent schept bij latere verkoopen. Weth. v. Egmond verde digt nader het voorstel van B. en W., er op wijzende, dat juist door die lage ge bouwtjes het uitzicht op Poelgeest niet wordt belemmerd. De Raad handhaaft zijn bezwaren, waar op het- voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen (beide Wethouders en dr. Simon Thomas). B. en W. worden gemachtigt de grond te verkoopen a 7 gulden per M2. Voorstel tot verhuur van nog 100 M2. grond aan den Oegstgeester Satrya's. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van het reglement voor het Heilige Geest Armbestuur. Goed gekeurd. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Be noemd wordt de heer J. J. Nyssen. In de schattnigscommissie voor de di recte belastingen: de heer C. Vianen; als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. de heeren B. J. v. d. Meene, J. W. v. Leeuwen, A. J. Vesiter. Tot leden der Commissie van toezicht op de arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering de hee renA. J. Bakker en J. C. Zandvliet. Voorstel tot vaststelling van de exploi tatievergoeding over 1932 van de bijz. la gere scholen. Hiertoe werd besloten. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding voor bijzonder vervolgonderwijs over 1932. Door de besturen der bijzondere lagere scholen aan den Hooge Morschweg 101 en Rhijngeesterstraatweg 49 zijn op grond van artikel 102 der Lager-Onderwijswet 1920 in Januari 1933 aanvragen ingediend om toekenning van de gemeentelijke bij drage, bedoeld in artikel 102 der Lager- Onderwijswet 1920 over 1932 ten behoeve van den cursus vervolgonderwijs aan' hun school. Nu de gemeenterekening 1932 door Gedeputeerde Staten bij besluit van 25 September 1934 is vastgesteld, kan tot vast. stelling der bijdrage worden overgegaan. Deze bijdrage wordt per leerling van het bijzonder vervolgonderwijs vastgesteld op het bedrag, dat over 1932 gemiddeld per leerling van het openbaar vervolgonderwijs ten laste der gemeente is gebleven. Dit be drag bedroeg 34.67. Het gemiddeld aan tal leerlingen van den cursus aan den Hooge Morschweg bedroeg 161/5, zoodat de bijdrage over 1932 kan worden vastgesteld op 16 1/5 X f 34.67 561.65. Het gemiddeld aantal leerlingen van den cursus aan den Rhijngeesterstraatweg be droeg 15 5/6, zoodat de bijdrage voor aezen cursus over 1932 kan worden vastgesteld op 15 5/6 X 34.67 548.94. i Bebouwing langs de Gevers straat. Bij den Raad is ingekomen een schrijven van W. Mulder, houdende bezwaar tegen het besluit van B. en W. ,d.d. 10 November j.l. waarbij een vergunning tot het ver bouwen van het perceel Wilhelminapark no. 1, tot winkelhuis geweigerd is. De vergunning is afgewezen op grond van artikel 6. 2e lid sub c, der Woningwet. De voor de verbouwing noodige bestem mingsverandering is niet aangevraagd, zoo dat bij het verleenen der vergunning in strijd met artikel 6 der bouwverordening zou zijn gehandeld. Hiertegen is naar het inzien van B. en W. niets in te brengen, zoodat de Raad, wil hij geen besluit in strijd met de wet nemen, het bezwaarschrift voor kennisge ving moet aannemen. Mr. Sprey heeft met belangstelling de stukken gelezen, doch zij bevredigen hem niet. Spreker zou willen voorstellen toe stemming te verleenen, wanneer de etala geruimte alleen komt aan de Geverstraat zijde. De heer Paardekooper wijst er op, dat de Geverstraat een winkelstraat is en vraagt naar het advies van den gemeen te-opzichter. De voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W., doch het college is bereid het voorstel van mr. Sprey te aanvaarden. De heer Kortmann vindt het geenszins erg, wanneer ook aan de zijde van 't Wil helminapark een winkelraam komt. De Geversstraat zal aan die zijde zeker winkel straat worden. Zou toestemming geweigerd worden, dan wordt het op den duur een moeilijkheid. De winkelstand bepaalt ten slotte zelf de plaats waar hij zich vestigt. De heer Paardekooper en ook de heer den Ouden wijzen er op, da1 mogelijk die be palingen op den duur niet zijn vol te hou den. Overal wordt daar toch van afgewe ken. Het standpunt zal blijken niet juist te zijn gezien. Dr. Simon Thomas wenscht handhaving der verordening. Het gewijzigd voorstel van B. en W. (overeenkomstig voorstel-mr. Sprey) wordt aangenomen met 10 tegen 3 stem men. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een regeling inzake het betalen van premie voor ziekenhuis-verpleging voor werkloo- zen. De heer Kruizinga zou ook premie willen betaald zien van Ziekenfondsen. Een desbetreffend voorstel werd verworpen, nadat de voorzitter had gezegd, dat de ge- meentegeneesheeren gratis genees- en heelkundige hulp verleenen aan bedoelde personen. Het voorstel van B. en W., dat bepaalt, dat de gemeente 1/3, de werkloozen 1/3 en het fonds 1/3 van de premie betaalt, wordt aangenomen met één stem tegen, die van den heer Kruizinga. Het R.K. fonds voor ziekhuis-verpleging is bereid in beginsel medewerking te ver leenen, voorloopig tot een bedrag van 100 per kalenderjaar. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verkeersverordening. Door het inwerking treden van het nieuwe Motor- en Rijwiel- reglement moeten in de plaatselijke bepa lingen omtrent het verkeer verschillende wijzigingen aangebracht worden. In de eerste plaats moeten alle bepalin gen omtrent sluiting van wegen, parkeer verboden, maar bij besluiten ter uitvoering van het Motor- en Rijwielreglement gere geld worden. Het reglement schrijft vast stelling van deze bepalingen voor bij of krachtens een raadsbesluit, terwijl het zelf de strafbepalingen bevat. B. en W. verklaren machtiging alles om trent de sluiting van weg, parkeer-, stop en stationneèrverboden nader te regelen. In bijna alle gemeenten is een dergelijke regeling getroffen. Dit voorstel werd aangenomen. Punten 24, 24, 25 worden van de agenda afgevoerd. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna de vergadering werd gesloten. KERKNIEUWS De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed werden deg notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Hier na deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken. Ged. Staten deelen mede, dat thans op de bijdragen in de kosten van krankzinni genverpleging een voorschot zal worden gegeven van 50 pet., zoodat de gemeente een bedrag als voorschot zal ontvangen van 631.30. Voorts is nog ingekomen een adres van verschillende inwoners der gemeente, om verbetering van de Dorpstraat, die in zoo- öanigen staat verkeert, dat het auto-ver keer, benevens de bewoners van de Dorp straat aan gevaar bloot staan. De voorz. deelt mede, dat B. en W. deze zaak in handen hebben, en dat binnenkort een plan aan den Raad zal overgelegd wor den, zoodat deze zaak thans aangehouden kan worden. De heer van Tol wil liever nu reeds eenige noodzakelijke verbeterin gen aanbrengen, en de grootste kuilen dichtmaken, hetgeen de voorzitter toezegt Thans kwam aan de orde een voorstel tot wijziging van het ambtenarenregle ment. Ged. Staten maakten eenige opmer kingen naar aanleiding van het in de vo rige vergadering genomen besluit tot wij ziging van het ambtenarenreglement. Be sloten wordt het ambtenarenreglement op nieuw in zijn geheel te wijzigen. Van B. en W. der gemeente Leimuiden is een verzoek ingekomen, om met de gemeente Leimuiden een overeenkomst aan te gaan tot toelating van kinderen uit de gemeen te Leimuiden op de openbare lagere school in deze gemeente. Op voorstel van B. en W wordt een ontwerp-regeling vastge steld. De gemeente Leimuiden zal een ver goeding betalen naar het gemiddeld aan tal leerlingen, die uit die gemeente de openbare lagere school in deze gemeente bezoekt, terwijl ook schoolgeld ten bate van de gemeente Rijnzaterwoude komt. De heer Jansen vraagt, of alle leerlingen van de op te heffen lagere school in de gemeente Leimuiden de lagere school al hier komen bezoeken, waarop de voorzit ter antwoordt, dat zulks niet waarschijn lijk is. Vermoedelijk zullen ook kinderen naar Nieuwveen gaan. Evenwel is door het hoofd der school medegedeeld, dat alle kinderen geplaatst kunnen worden. Door periodiek aftreden van den heer P. Mokkenstorm als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, moest een nieuw lid benoemd worden. Ingeko men was een aanbeveling, welke luidde als volgt: 1. P. Mokkenstorm, 2. J. A. de Bruyn. Benoemd werd de heer P. Mok kenstorm. Hierna kwam aan de orde een schrijven van Ged. Staten, waarbij deze het oordeel van den Raad vragen omtrent de presentiegelden voor leden van hun college. Op voorstel van den heer Dissel dorp wordt besloten, Ged. Staten voor te stellen, de presentiegelden op hetzelfde bedrag, n.l. 2 per lid per bijgewoonde raadsvergadering te handhaven. Ged. Staten willen de jaarwedde der wethouders in de gemeenten beneden 15.000 inwoners opnieuw vaststellen, en vragen de meening van den Raad over een ontwerp. De heer van Tol wil de bestaande jaar wedden 60 terugbrengen op 30, omdat z.i. de prestaties te gering zijn voor 60. De Disseldorp wil ook deze bedragen op het oude handhaven. Hiertoe wordt, met den heer van Tol tegen, besloten. Hierna besluit de Raad, op voorstel van B. en W., dat gemeentepersoneel, dat lid van den Bijz. Vrijw. Landstorm is, en vrij willig onder de wapenen komt, zijn amb telijke werkzaamheden op wettelijke gron den verzuimt. Aangenomen wordt een be sluit tot wijziging der begrooting dienst 1934. Door klasse-verhooging van de ge meente Leimuiden moet de ourgemeester tevens secretaris, aan de gemeente Rijrza- terwoude een aanzienlijk bedrag terugbe talen. Bij de rondvraag vroeg de heer Jansen, waarom B. en W. niet met een voorstel gekomen waren, om een subsidie te ver leenen voor de verpleging van een kind uil deze gemeente, dat aan t.b.c. lijdende is, en dat in een consultatiebureau is op genomen. De /oorz. deelt mede, dat B. en W. hierover te beslissen hebben, en dat het verzoek afgewezen is. Er zijn reeds meerdere van dergelijke aanvragen bin nengekomen, doch de financieele toestand van de gemeente laat inwililging niet toe, hoe droevig het ook voor de betrokkene is. Ook de heer Kroon steunt het voorstel van den heer Jansen, om een bedrag uit te trekken, doch de voorzitter waarschuwt nogmaals hiertegen. Bovendien is voor de verpleging van dit kind geen verzoek in gekomen. Voorts wijst de voorz. er nog op dat de begrooting 1935 nog altijd in Den Haag ligt met een aanmerkelijk te kort, zoodat wij momenteel toch niets kunnen beginnen. De heer van Tol wil een bedrag uittrekken voor de verpleging van dit kind en zulks uit de siikgelden be talen. De voorz. zegt, dat dit niet gaat, om dat het geen armenzorg is. Voor de ge meente is er eigenlijk geen enkele ver plichting, om in de kosten bij te dragen, terwijl ook van andere zijde niets gedaan wordt. De heer van Tol vraagt nog inlichtingen betreffende de verdeeling van de slikgel- den. De voorz. deelt mede, dat deze ook dit jaar weder nauwkeurig verdeeld zijn, cn wel volgens het reglement haar het aantal inwoners, verdeeld naar de kerkge nootschappen, terwijl ook voor armlasti gen, die bij geen kerkgenootschap zijn aan gesloten, een gedeelte betaald mag wor den. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? PATER J. KLEYNTJENS S.J. NAAR ROME. Benoemd aan het Generalaat der Jesuietenorde. Naar wij vernemen, is de zeereerw. pater J. Kleyntjens S.J., leeraar aan het St. Aloy- siuscollege te Den Haag, en secretaris der Pauselijke Internuntiatuur, benoemd aan het Generalaat van de Jesuieten-OTde te Rome, waar hij belashzal worden met histo risch- en archiefwerk. Pater Kleyntjens zal reeds op het einde dezer maand naar Rome vertrekken. „Msfo." NED. OOST-INDIE KOEPANG MET DYPHTERITIS BESMET. Aneta seint uit Koepang: Koepang is met dyphteritis besmet. Kinderen zijn het meest aangetast. De scholen zijn gesloten. Auto riteiten hebben de noodige maatregelen ter bestrijding genomen. GEMEENTERAAD VAN RIJNSATER WOl IHE j INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie, De Nationaal Socialistische Beweging meent zich te mogen veroorlooven onder meer door middel van advertenties en aan plakbiljetten aan de Stadsgehoorzaal aan te kondigen, dat een dezer dagen hier ter stede voor gemelde beweging „Geelkerken spreekt." Deze aankondiging is misleidend. Niet een drager van den n?am Geelkerken, doch een zekere heer Van Geelkerken, die naar verluidt secretaris van genoemde bewe ging is, zal als spreker optreden. Zijdens de N. S. B. wordt herhaaldelijk in plaatsen waar de naam Geelkerken zich i.i eenige bekendheid mag verheugen, de naam van voormelde van Geelkerken iti aankondigingen veranderd in Geelkerken, zulksmet het kennel'jk doel den schijn te wekken alsof een drager van dezen laatsten naam met de N. S. B. zou sympathiseeren en voor haar zou optreden. Bij het wekken dezer onjuiste voorstel ling is men zelfs zóóver gegaan, dat som wijlen gemelden heer Van Geelkerken ook het praedicaat Ds. is toegekend geworden, in plaatsen waar het nuttig scheen de spreker der N. S. B. te vereenzelvigen met den Amsterdamschen predikant Dr. J. G. Geelkerken. Ik meen joed te doen deze misleidende aankondigingen hier te signaleeren, ter wijl ik, ten einde verdere verwarring tegen te gaan, voorts uitdrukkelijk wensch te verklaren, dat ik evenals trouwens bo vengenoemde Dr. J. G. Geelkerken geen enkele relatie onderhoud met de N. S. B. Mr. Dr. N. G. GEELKERKEN. Leiden, 19 December 1934. Leiden, 19 Dec. 1934. Zeer geachte Redactie, In het verslag Maandagavond j.l. ge plaatst in „De Leidsche Courant", over de gemeenteraadszitting, trof mij een enkele zin. „Het salaris van de wethouders behoeft niet verlaagd te worden, omdat het reeds laag is". Immers het wethouderschap „eischt den geheelen mensch", maar wan neer men voorzitter is van den Raad van Arbeid (een veelomvattend werk) en wet houder, dan moet toch of 't één of 't an der den geheelen mensch opeischen? Voor zitter van den Raad v. Arbeid eischt toch zéker den geheelen mensch, maar hoe zit het dan met het wethouderschap? Deze vraag is ook al weer gemakkelijk te beantwoorden want het is Nederlandsche gewoonte, dat de één dubbele inkomsten heeft, en de ander gebrek aan alles. FERD. HAKKAART. Oude Singel 184. SE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. 75. Voor hij er echter op bedacht was, lag hij al over boord. Hij greep de zakken, die meegegleden waren, maar die zonken steeds dieper weg, naarmate hij die als red dingsboei trachtte tt gebruiken. Met veel moeite wist de man, die roeide, hem beet te pakken en naast de boot te houden. 76. Piet greep de rand, trok zich op en gleed tenslotte als een glibberige visch languit op de bodem. Dat is me wat moois, bedacht Piet, nu heb ik al drie zakken wijn verloren doen gaan, oei, daar zal wat voor me opzitten. Hij hield zich nu maar verder stevig aan de beenen van den roeier vast. Als ze dan weer zoo'n schuiver namen, had hij ten minste een steunpilaar.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12