HET KATH. WERKLIEDENVERBOND IN DEN STORM DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 Hebben de werkenden het slecht, voor den werkloozen is het bijna hopeloos Rede van voorzitter De Bruyn. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht werd Dinsdag de najaarsvergadering van het R.-K. "Werkliedenverbond gehouden, ter opening waarvan de Verbondsvoorzit ter, de heer A. C. de Bruijn, een rede hield waaraan wij het onderstaande ontleenen. De spreker begon met er op te wijzen, dat het nu tien jaar geleden is, dat de eenheid in de Katholieke Arbeidersbewe ging tot stand gekomen is en dat iedere objectieve beoordeeling tot de erkenning zal moeten leiden, dat die stichting van het R.-K. Werkliedenverbond uit het voor malige Vakbureau en de federatie van dio cesane werkliedenbonden, tot een zegen is geweest. Met waardeering van hetgeen eertijds be reikt is, kan worden geconstateerd, dat na 1925 de Katholieke Arbeidersbeweging zich heeft verbreed en verdiept. Zouden de onderscheiden instellingen, die spr. met name noemt, zulk een ge weldige vlucht onder den ouden toestand hebben kunnen nemen als zij genomen heb ben? Niet dat die instellingen en stichtin gen hun vooruitgang of bestaan alleen te danken hebben aan de „ééne centrale", maar wel mag op z'n minst verklaard wor den, dat de totstandkoming en 'vooruit gang door de stichting van het Verbond in zeer sterke mate zijn bevorderd en ver gemakkelijkt. Van beteekenis is de stichting van de ééne centrale ongetwijfeld ook geweest, doordat daardoor de leiders van de Ka tholieke Arbeidersbeweging in één orgaan zijn samengebracht en eventueele mee- ningsverschillen over gewichtige zaken niet allereerst aan de belangstelling van het publiek en van de autoriteiten wordt voorgelegd. Zonder overdrijving mag gezegd wor den, dat de stichting van het Verbond een zegen is geweest en dat zijn voortbestaan, hoe donker deze tijd zich ook laat aanzien, voor de Katholieke werknemers en indi rect voor Kerk en Maatschappij een be lang is van de allergrootste orde Het cultureel, sociaal en economisch be lang der arbeiders is_ thans wel zeer bij zonder in de knel, zóó, dat van een nood toestand moet gesproken worden. Zeker het zijn niet alleen de arbeiders wien het slecht gaat, ook andere groepen der be volking verdienen onze warme belangstel ling, doch de arbeiders hadden het minst te verliezen, zij zijn nimmer in de gelegen heid geweest genoegzame reserves te ma ken. Met de ineenstorting van een groot deel van ons economisch leven is de dood van onze hoofd- en handarbeiders ont staan, die te ernstiger wordt naarmate de crisis aanhoudt en het uitzicht op herstel uitblijft. Het is moeilijk om ten aanzein van de crisis voorspellingen te doen, maar tegen de beweringen van hen, die zeggen, dat niet meer van een crisis zou moeten ge sproken worden, dat er een toestand is in getreden, die als normaal zou moeten worden aangemerkt, zou spr. toch met klem willen waarschuwen. De toestand van het internationaal eco nomisch verkeer is thans abnormaal, niet het minst door den politiek-economischen oorlog, die thans met verbitterde felheid tusschen de rijken wordt gevoerd. Deze toestand is abnormaal, onnatuurlijk en het is rationeel aan te nemen, dat be tere verhoudingen zullen intreden, zoodra zij, die leiding hebben te geven aan het wereldgebeuren, Gods natuurlijke en po sitieve geboden weer tot richtsnoer voor hun gedragingen zullen aanvaarden. Het zal anders en ook beter worden, be ter dan het in de 19de eeuw geweest is, meer geordend, stabieler. De voorteekenen wijzen daar'reeds op. Maar met dat al draagt ons volk thans den geestelijken en materieelen last van de crisis. In dit verband wees de voorzitter op de belangwekkende rede van den nieuwen voorzitter der Katholieke Werkgeversver- eeniging, ir. Guljé, die dezer dagen getuig de, dat de loonen in vele gezinnen tot zulk een diepte gedaald zijn, dat de werk gevers het in vele gevallen niet met hun geweten in overeenstemming kunnen bren gen nog meerdere offers te vragen. Op be zuiniging op den factor loon is in vele be drijven niet meer te rekenen. Wij zijn, aldus voorzitter de Bruyn, den voorzitter van de Katholieke Werkgevers dankbaar voor dat moedige, van solidari teit getuigende werkgeverswoords, dat be schamend is voor de koud heidensche loon- theorie van liberale economisten en van degenen die deze theorie in practijk bren gen. Moge dat woord worden verstaan. Intusschen ook nu weer de loonsverla gingen niet van de lucht. Thans worden de loonen in de sigaren- industrie weer bedreigd met een verlaging van 10 tot 40 pet. Mogen de werkgevers in de sigarenindustrie zich het woord van ir. Guljé herinneren, moge ook daar het geweten gaan spreken. Loonsverlaging alleen, dit is nu wel duidelijk gebleken, redt ons economisch leven niet, noch nationaal, noch interna tionaal. Ook prof. Cobbenhage getuigde op de economische industriedagen, dat duurzaam herstel van ons economisch leven slechts mogelijk is door ordening. Daar moet het heen, dan kunnen wij, om met Minister Steenberghe te spreken, met een gerust en moedig hart de moeilijkheden tegemoet gaan. Het Katholiek- Werkliedenverbond gaat geen „open brieven" schrijven, doch wel zouden wij in het openbaar willen vra gen of met name het Verbond van Neder- landsche Werkgevers en Centraal Overleg, beide organisaties van groot-fabrikanten, hun grooten invloed en verantwoordelijk heid overwegende, den tijd niet gekomen achten, het liberale roer om te gooien, het individualisme te vervangen door het so- 1 id ar isme, de vrijheid die ellende bracht te vervangen door verstandige gebonden heid, positief sociaal-economische arbeid te leveren, in plaats van negatieve actie te voeren. Onze Katholieke Arbeidersbewe ging zal daartoe, in het belang van land en volk, gaarne- haar volle medwerking willen verleenen. Maar met dat al worstelen honderddui zenden, werkloozen met den nood. om niet te zeggen met den dood. Hebben de wer kenden het veelal slecht, met de werkloo zen is het schier hopeloos en de door de Regeering toegepaste Juli-verlaging heeft de ellende aanmerkelijk vergroot. Het Katholiek Werkliedenverbond heeft niet nagelaten m het belang der werkloo zen te doen wat gedaan moest worden. Door adressen is zoowel op dragelijke steunregeling als op w'erkbehoud en werk verruiming aangedrongen. Algemeen in den lande is met die adressen instemming be tuigd. Daarnaast is in voorbereiding 't in dustrialisatie-congres in overleg met de andere sociale bonden en ten slotte op par ticuliere hulp is een dringend beroep ge daan en veelal gelukkig niet tevergeefs. Van de Regeering konden eenige conces sies worden verkregen, al zyn dan de twee millioen, die voor één keer zijn toegezegd als een druppel op een gloeiende plaat. Daartegenover staat, dat het woord van deze Regeering „de steunverleening is een afgedane zaak", het grootste deel van het Nederlandsche volk door de ziel heeft ge sneden. We zitten echter met het geval en als practische arbeidersleiders moeten wij thans verder trachten voor de werklooze arbeiders en hun gezinnen me' alle ge paste middelen het best mogelijke zien te bereiken, want hoe benauwend de toestand voor de werkende en werklooze arbeiders is, zonder een invloedrijke arbeidersbewe ging was de toestand nog erger. Bescherming der arbeiders tegen den nood dezer tijden heeft meer dan mate- rieele beteekenis. De nood drijft tot ver twijfeling, doch een gerechtvaardigd ver trouwen op de Katholieke Arbeidersbewe ging, ook op haar plaatselijke organen, zal ook in de geestelijke behoeften voorzien. Hoewel, aldus besloot de heer de Bruijn zijn rede, gij en wij allen den last van uwe en onze verantwoordelijkheid zwaar voe len drukken, zullen wij elk op zijn wijze, in sterk Godsvertrouwen, met inachtne ming van het algemeen belang, allereerst de zaak van de arbeiders naar beste we ten blijven dienen. Na deze rede nam de behandeling der gewone "agenda een aanvang. UIT DE OMGEVING ROELÖFARENDSVEEN. Kruisverbond en Mariavereeniging. Dinsdagavond werd door het „Kruisver bond" en „Mariavereeniging" een gecombi neerde vergadering gehouden in de St. Pancratiuszaal. Door den voorzitter van het Kruisver bond, den heer A. J. Zwartelé, werd deze avond geopend met den chr. groet en een hartelijk welkom aan allen, die op dezen propaganda-avond aanwezig waren. Spre ker memoreerde, dat in het afgeloopen jaar verschillende belangrijke gebeurte nissen hebben plaats gehad in de drankbe strijding n.l. het onthullen van het stand beeld van dr. Ariëns, en het 30-jarig be staan der federatie van „Sobriëtas". Verder wijdde spreker eenige woorden aan den scheidenden geest, adv., kap. Mee- reboer. Spr. dankte zijneerw. voor alles wat hij voor de drankbestrijding hier heeft gedaan en heette daarna hartelijk welkom de nieuwe geest, adviseur kap. Drost. Na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" verkreeg mevr. Meermans uit Amsterdam het woord voor het houden van haar lezing: „Kerstgedachten en drankbe strijding". Volgens spreekster schijnt ieder werk nu en dan vruchteloos te zijn, toch is 't dan noodig om door te zetten voor de goede zaak en ter eere Gods. Waanneer de tonen der Kerstklokken ons verblijden, moeten zy ons aansporen op den weg der drankbe strijding door te gaan, en toch vooral al tijd voor onze zaak uit te komen. Daarna volgde een korte schets „De Herders gaan", waarna eenige oogenblik- ken werd gepauzeer. Na de pauze eenige voordrachten uit ge dichten van Pater van Meurs en Adama van Scheltema, door mevr. Meermans, wel ke declamaties, gehoord het applaus, zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Vervolgens verkreeg kap. Drost het woord om als nieuwe geest. adv. de aan wezigen aan te sporen volgens de matig heidsgedachte de aanstaande feestdagen te vieren. Hierna sluiting door den voorzitter en zingen van „Roomsche Blijdschap". Verlaging opcenten gemeentemonds- belasting. Verhooging opcenten personeele belasting. Burgemeester en wethouders hebben den Raad een uitvoerig voorstel doen toekomen waarin zy schryven, dat de ontwerp-be- grooting 1935, zooals deze naar teerde Staten is gezonden, niet gehand haafd kan blijven. Gedeputeerde Staten eischten belasting- verhooging. Na gehouden besprekingen met dit Col lege en gevoerde briefwisseling, welke aan den Raad wordt overgelegd, hebben B. en W. de ontwerp-begrooting gewijzigd. Gedeputeerde Staten eischten, dat van het batig saldo 1933, groot 6400.59, 4000 naar de algemeene reserve zou worden overgebracht en bovendien nog edn zeker bedrag om daarmede de begrooting van de jaren 1936 en volgende te steunen. Burgemeester en wethouders hsbben alsnog de totale inkomsten kunnen verhoo- gen met ƒ4152 en moeten verlagen met ƒ3510, alzoo meer aan inkomsten ƒ642. De uitgaven konden door dan te bren gen bezuinigingen met f 4037.50 verlaagd worden, waarbij de reserveering van een gedeelte van het batig saldo van het elec- triciteitsbedrijf een meerdere uitgave van 150.— met zich mee bracht, zoodat de to tale bezuiniging bedraagt ƒ4529.50, welk bedrag naar de algemeene reserve wordt overgebracht. Op armenzorg en steunverleening is niets bezuinigd. Het nieuwe wetsvoorstel inzake de in stelling van een werkloosheidssubisiefonds zegt, dat alleen in dat geval meer dan 55 opcenten op de gemeentefondsbelasting mag worden geheven, wanneer de andere heffingen tot redelijke bedragen zijn op gevoerd, in dit geval 40 opcenten op de vermogensbelasting, en 150 opcenten op de personeele belasting. Aangezien dit in deze gemeente met be hoeft plaats te vinden, moeten bijgevolg d-e 75 opcenten op de gemeentefondsbelas ting tot 55 verlaagd worden en de 80 op centen op de personeele belasting verhoogd tot 100, zoodat in totaal geen belastingver- hooging behoeft plaatsg te vinden. Behalve een matige hondenbelasting worden in deze gemeente dus in het ver volg enkel geheven 55 opcenten op de ge meentefonds- en 100 opcenten op de per soneele-belasting. Burgemeester ~n wethouders verzoeken den Raad met deze voorstellen accoord te gaan en zeggen, dat ondanks alles dit re sultaat toch nog tot eenige dankbaarheid mag stemmen, al ontveinzen zij zich niet, dat" eenige bezuinigingen ernstig gevoeld zullen worden, na* 1/4 gedeelte der ge- mentebelastingen vortaan in de kassen van andere worden overgeheveld, de ge meente zich dan voortaan met het over blijvende 3/4 gedeelte moet behelpen en naar dat gedeelte de voldoening van baar behoeften heeft in te stellen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Vrijdagmorgen te 10 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. Mededeeling. 5. Vaststelling reke ning en verantwoording der Gezondheids commissie over 1933, alsmede van de liqui datierekening. 6. Goedkeuring der begroo ting voor 1935 van de Waterleiding-Stich ting. 7. Kolen verstrekking aan de landar- beiders-werkloozen, die gedurende de maanden December en Januari a.s. uit hun werkloozen-kas trekken. 8. Voorstel tot ont trekking van het tegenwoordige Raadhuis aan de publieke dienst. 9. Jaar wedderege- ling wethouders. 10. Presentiegeld der Raadsleden. 11. Overeenkomst met het Meisjeshuis te Delft betreffende kabellcg- ging. 12. Regeling opkomst bij de Vrijwil lige Landstorm van gemeente-personeel. 13 Vaststelling nieuwe electriciteitstarieven. 14. Benoeming lid en plaatsvervangend lid van het Algemeen Bestuur der Waterlei ding-Stichting. 15. Goedkeuring van een credietverleening ten behoeve van de in richting van het Raadhuisplein. 16. Verhu ring brandspuithuis, aan electriciteitsbe- aryf. 17. Aangaan van een brand- en in braakverzekering met de firma Knegt ten behoeve van het nieuwe Raadhuis. 18. Overname sloot van den heer P. van de Sande. 19. Vaststelling Bouw- en Woning- verordening, 20. Vaststelling van de be grooting 1935 van het electriciteitsbedrijf. 21. -Vaststelling van de gemeentebegroting 1935. 22. Wijziging der begrooting 1934. 23. Rondvraag. Verplaatsing brandweermateriaal. B. en W. stellen den Raad voor de brand spuit en toebehoorend materiaal van het spuitenhuis aan den Oudeweg over te brengen naar het bijgebouw van het Raad- -huis en het spuitenhuis voortaan te bestem men tot magazijn van het electriciteitsbe drijf. Inrichting Raadhuisplein. Den Raad wordt door B. en W. voorgesteld volgens door den heer J. F. P. Tilburg opgemaakt plan het Raadhuisplein in te richten voor de som van 350. De Dorpsstraat zal aldus verbreed worden en de straatgoot verlegd, een tegeltrottoir om het geheele Raadhuis complex aangebracht en een afvoergoot voor het straatwater te maken langs het perceel van den heer van de Sade. Eenige hoeken zullen dan van beplanting voorzien worden. Voor de verbreeding van de Dorpsstraat kan alsnog ƒ90.— op de begrooting 1935 gevonden worden. Aldus wordt een keurig geheel verkre gen. RIJNSATERWOUDE. Landstorm. Op Vrijdagavond 21 Dec. a.s. zal de Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaarlijksche schietwedstrijd houden in de zaal van de wed. Sneeboer te Leimuiden. Voor 'deze wedstrijd bestaat altijd groote i belangstelling zoodat we verwachten dat ook nu de opkomst weer schitterend zal zijn. VOORHOUT. Bloembollencultuur. Te circa 7 uur opende de voorzitter, de heer P. A. van Reisen, in café Boerhaave, deze druk be zochte vergadering, met een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen. Zyn openingswoord was getoonzet in optimisti- schen zin. Spr. meende dat de saneering ondanks veler verwenschingen, toch nog heel wat goeds heeft tot stand gebracht. De notulen, hierna voorgelezen door den secretaris, den heer C. J. Zonneveld, wer den onder dank vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. J. Vester, waaruit bleek, dat totaal over het afgeloo pen jaar was ontvangen: 120.49 en uitge geven 82.33, zoodat een batig saldo dit jaar viel te constateeren van ƒ38.16. De hierna benoemde kas-controle-commissie, bestaande uit de heeren P. v/d. Nouland en Van Diemen, brachten vervolgens ver slag uit, dat boeken, bescheiden en kas, met elkander in overeenstemming werden bevonden. De kas commissie werd hierop door den voorzitter dank gebracht voor hun bemoeiingen dezerzijds. Ook een dank woord aan het adres van den penningmees ter werd dezen functionaris niet onthouden. Verkiezing voorzitter, wegens periodieke aftreding. De voorzitter wilde niet ingaan op het voorstel tot benoeming bij acclama tie, voorgesteld door den heer'W. v. d. Laan, waarop de vergadering reageerde met zich te onthouden van stemming, zoo dat de voorzitter genoodzaakt was deze acclamatie-benoeming te aanvaarden, het geen hij liet vergezeld gaan van een woord van dank aan de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, terwijl hij de hoop uitspreekt, zijn beste krachten te I kunnen geven voor de komende periode, en dat vertrouwen ook waardig te kunnen zyn. Hierna was aan de orde de benoem mg van 2 afgevaardigden naar de Algemeene vergadering te Haarlem. Na eerste stem ming werden gekozen de heeren P. A. van Reisen en P. v. d. Nouland, terwyl als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren G. M. Prins en W. v. d. Laan, die allen hun benoeming aanvaardden. Het stembureau, dat gevormd was door de heeren J. L. Nijssen, Ant. Jansze en H. J. v. d. Laan, werd door den voorzitter dank gebracht voor de bewezen diensten. Behandeling Beschrijvingsbrief. Bij de bespreking van de candidaten voor het Hoofdbestuur, zeide de heer G. M. Prins er prijs op te stellen, dat deze afdeeling ook een tweede candidaat voor het Hoofd bestuur zou aanwyzen in de vacature W. Kooiman P.P.zn. Na ampele besprekingen j stelde spr. voor Jac. Bakker Kzn. uit Enk- I huizen. Ook de heer W. v. d. Laan kon zich met deze candidatuur vereenigen, ter wyl de vergadering zich tenslotte in zyn I geheel deze candidaat wist over te nemen. Bij de behandeling van punt A der be schrijvingsbrief, viel algemeene instem ming van dit nieuwe artikel te constatee ren; punt B daarentegen werd aan een uit voeriger behandeling onderworpen. De heer W. van der Laan merkt ten aan zien van de termijn van berichtgeving van eventueel terug te zenden narcissen op, Jat het z.i. niet billyk is, dat men ook by ge deeltelijke afkeuring der bloembollen bin nen 5 dagen bericht moet inzenden, dat de bollen worden geweigerd. Betreft d.e.t. de geheele party, zoo vervolgt spr., dan kan men wel dadelijk by aankomst der leveran tie zien of men de bollen al dan niet zal weigeren; bij een gedeelte van een partij, is dit dadelijk mogelijk; ook de heer P. v. d. Nouland mengt zich in dit debat, waarna door W. v. d. Laan wordt voorgesteld het vierde lid van artikel 3 te handhaven, evenwel met tusschen voeging van het woord: „geheele" voor het woord par:ij in de 'laatste regel van lid 4. De voorzit ter meent, dat deze tusschen voeging over bodig is, aangezien in het bedoelde lid sprake is van de party, en niet van een gedeelte der party; hierop antwoordt de heer Van der L., dat inderdaad de voorzit ter gelijk zou hebben, indien de toelichting van het Hoofdbestuur niet juist op het oog had een gedeelte van de party. Na een nog langdurige discussie wordt tenslotte besloten een vraag in den geest van den heer Van der L. op de algemeene vergade ring in te^dienen. Bij punt C, staat men geen moment stil en wordt door de verga dering conform het voorstel overgenomen. Punt D d.e.t. geeft een uitzondering aan voor hyacinthen en gladiolen, waarvoor de termijn van reclame wordt voorgesteld te bepalen op 14 dagen, terwyl dit voor de narcissen voorgesteld wordt op 1 maand. Het is weer de heer W. v. d. Laan, die uit practische ervaringen op dit terrein weet duidelyk te maken, dat deze terrayn eigen lijk te lang is, doch zich ermede zal kun nen vereenigen, indien deze termijn vóór 15 Augustus blijft gesteld op 1 maand, en na dien termijn wordt gesteld op 14 dagen, om een al te groote strop voor den kweeker van narcissen te voorkomen. Krijgt een kweeker zijn narcissen, die bijv. 20 Aug. geleverd zijn, op 20 September terug, dan is de termijn voor opplanten verstreken, en is ook de mogelijkheid om ze nog weer te verkoopen vrijwel uitgesloten. Op deze gronden wil spr.'punt D van meergenoem- den brief gewijzigd zien. De heer P. v. d. Nouland, zou geen onderscheid willen ma ken tusschen hyacinthen en gladiolen eenerzyds, en narcissen anderzijds, en dus de termyn voor beide stellen op 14 dagen. Het voorstel van den heer W. v. d. Laan zal tenslotte ter algemeene verg. ter sprake worden gebracht. Punt E werd hierna zon der discussie overgenomen, terwijl ook na eenige besprekingen ook punt F werd aan vaard. Punt G, thans ter sprake gebracht, kon zich in de algemeene sympathie der vergadering verheugen. De heer Van der L., liet in een kort betoog de practische zij de van dit voorstel naar voren komen en meende, dat de aanneming van dit punt het geheele vak ten goede komt De be grooting van het Hoofdbestuur werd thans I ter sprake gebracht, waarbij de heer v. d. Laan meende^ dat het geraamde bedrag aan contributiën te laag genoemd moet worden. Dit bedrag ad ƒ31.000.acht spr. hierom te laag, aangezien er z.i. meer leden l zullen komen, en de contributiën beter dan voorheen het geval was, zullen worden be taald. Spr. liet een toon van verwondering I hooren, aangezien de post contributiën ver laagd is, de post uitkeering aan de afdee- lingen op hetzelfde bedrag bleef gehand haafd. Spr. stelde mitsdien voor, de post contributiën te verhoogen met 2000.en met een gelijk bedrag ook de post „Onvoor zien" te verhoogen, mode in verband met de op komst zijnde groote Tentoonstelling. Bij de salarissen op de begrooting bleek deze post met 400.te zyn verhoogd, waarop de heer P. v. d. Nouland aanmer king maakte. De voorzitter meende, dat deze verhooging in verband stond met de te houden tentoonstelling; in ieder geval zal op de algem. verg, daarnaar worden ge- informeerd. Rondvraag voor de algem. verg. Hierop wilde een der leden eenige vragen stel len, met een verzoek verbetering te bren gen in het belang van den kweeker; by ver koop haalde spr. eenige frappante voor beelden aan, die voor den kweeker funeste gevolgen kunnen hebben. Zoo zeide spr. o.a. als men verkoopt aan een exporteur, die buiten wetenschap van derden eigen lek aan de bank verbonden is, dan is het vaak voorgekomen, dat deze kweeker bij liquidatie van de bank slechts 15 of 20 pet. uitgekeerd kreeg, terwijl het ook vaak is voorgekomen, dat in het geheel niets werd uitgekeerd. Om deze zaken te voorkomen, wilde spr. waarborgen voor den kweeker gesteld zien, hetgeen ook door den voor zitter alleszins billijk werd geacht. Ook de vereeniging D%V.V. ter plaatse had een verzoek tot beschikbaarstelling van een prijsje voor haar tentoonstelling gevraagd, hetgeen hierna zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. Na een zeer korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een dank woord aan de aanwezigen, voor de aange naam gevoerde discussies, waarna weid overgegaan tot verloting van zeer fraaie prijzen in den vorm van bloemstukken. OEGSTGEEST. Causerie over faillissement en surseance van betaling. Op uitnoodiging van de Centrale Boekhoudcursus Oegstgeest en Amstreken werd Woensdagavond jl. in de groote zaal van „Het Witte Huis" voor Cur sisten en belangstellenden een lezing ge houden over „faillissement en surséance van betaling." De algemeen leider van den cursus, de heer H. M. Verhulst, Accountant te Leiden, wees er in zijn openingswoord op, dat de groote belangstelling voor de causerie wel niet vreemd zal zél zijn aan de slechte tijdsomstandigheden. Hst deed hem genoe gen dat de heer Th. J. van der Heijden, ge meente-deurwaarder en rechtskundig advi seur, op het terrein van zwendel-bestrU- ding geen onbekende, zich bereid had ver klaard het onderwerp te behandelen. Om zijn gehoor niet meer dan strikt nood zakelijk was met een opsomming van wets artikelen te vervelen, verhaalde de heer Van der Heijden, soms met galgen-humor, de geschiedenis van den dorpsbarbier Pof, die, aangezet door de reizigers Kwiek en Kletsmeijer, verder sprong dan zijn finan- cieele polsstok, lang was, kennis maakte met de deurwaarders Brommer en Gryp- gauw, den veldwachter Speurneus, ten slotte failliet ging en allerlei 'wederwaar digheden in zijn faillissement meemaakte. Spreker stond even stil bij de verleiding, waa-aan menig zakenman, die financieel zwak staat, bloot staat om gehoor te geven aan adviezen om zijn bezittingen ten name van een derde te doen overschrijven, met het doel de schuldeischers achter het net te laten visschen. Hij hekelde de praktij ken van rechtsbeoefenaren, die voor het opmaken van dergelijke schynacten hun diensten opdrongen en wees er ernstig op dat de onderteekenaren van dergelijke con tracten zich bloot stellen aan een strafrech terlijke vervolging. In het algemeen hechtte spreker weinig waarde aan dergelijke ac- ten, welke een fatsoenlijk advocaat en rechtskundig adviseur, aangesloten by de Nederl. Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs, niet opmaakt. Hy wydde nog enkele woorden aan het salaris van den curator, zulks mede naar aanleiding van een spotprent, geplaatst in een dagblad, betreffende het toekennen van een salaris van 65.000.aan elk van de curatoren in het faillissement van de Veendammer Hypotheekbank. Deze prent illustreerde dat de curatoren zelf hadden medegedaan aan het leeghalen van de brandkast ten koste van de pand briefhouders. Spreker betoogde, dat die -rent er naast was, waar het salaris niet door de C-'ratoren, doch door de Rechtbank wordt bepaald en een ieder de beslissing van den Rechter heeft tc eerbiedigen. Met den raad tijdig open kaart bij finan- cieele moeilijkheden tegenover den credi teuren te spelen, besloot spreker zijn met gevolgde causerie. I Henrietta, kom gauw helpen! Ik ben door een visch gevangen. (Murius).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11