BERICHT. TENTOONSTELLING „HET MEUBEL 1935" de toegang tot deze tentoon stelling is geheel vrij VROOM EN DREESMANN leiden WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT ziRZTZ. BLAD - P/.G. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 761.4 te Riga. Laagste barometerst.: 734.1 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 20 Dec.: Matige tot krachtige, later afnemende Zui delijke tot Zuid-Wes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaring, aan vankelijk nog regen buien, later iets kou der. De depressie neemt vrij snel af, al zullen haar uitloopers nog buien veroorzaken, vooral wanneer de Noord-Westelijke win den ten Westen van Ierland eenigen tijd aanhouden. In het Zuid-Westen ontwikkelt zich een belangrijke hooge drukking; die in het Oosten veranderde nog weinig maar vertoont ook neiging tot toenemen. In de Golf van Biscaje en het Kanaal en ook ver op den Oceaan stormt het uit West tot Noord-West. In Schotland nam de wind af, in Engeland kwam tijdelijk opklaring; in Frankrijk, Duitschland en Scandinavië is het weer betrokken of nevelig met plaat selijk regen. Terwijl in het Oosten eenige toeneming van vorst te verwachten is, zal in onze omgeving voorloopig nog niet veel verandering komen. LUCHTTEMPERATUUR LICHT OP VOOR FIETSERS «4U Van Woensdagnamiddag 4.18 uur tot Donderdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 20 Dec. vrni. 1.51 en nam. 2.12 uur. ONZE PRIJSVRAAG. De kaarten met opgaven van het ver moedelijke tijdstip van aankomst van de „Snip" stroomen reeds binnen en des te overvloediger naarmate de tijd van aan komst nadert. Vandaag moeten alle oplos singen binnen zijn. (Men denke aan de vermelding op de enveloppe: „Snip"). Een onzer regelmatige adverteerders wenscht de kans op een prijs voor de deel nemers aan onzen prijsvraag te vergroo- ten. Mej. R. v. Zeventer. kapsalon, Turf markt hoek Haarlstraat stelt n.l. beschik baar: één permanent wave ter waarde van 3.50 voor de juiste oplossing of meest dichtbije oplossing en één permanent wave ter waarde van 2.50 voor een dame, die „snip" zal vangen. Zij, die zich vanaf heden abon neer en op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari a.s. gratis DE ADMINISTRATIE INGEZONDEN STUKKEN R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" Afd. Leiden. Wij herinneren de leden aan de vergade ring op Donderdagavond 8 uur in het Bondsgebouw; daar er een zeer belangrijke agenda is, verwachten wij U allen. J. J. DE HAAS, Secr. Hedenavond spreekt voor de K.J.M.V. de heer H. Lombert over „Wij en de N.S.B." Alle leden verwachten wij, ook de Jonge Middenstanders, die belangstellen in dit onderwerp. HET BESTUUR DER K.J.M.V. TE LEIDEN. RAADPLEEGT vóór Uw inkoopen de advertenties IN UW DAGBLAD Hierbij hebben wij het genoegen U uit te nodigen tot een bezoek aan onze Meubel afdeling (2e etage, lift), alwaar wij vanaf Donderdag 20 Dec. een expositie houden van de allernieuwste snufjes op meubel- gebied met bijpassende vloer- en raam- bedekking. Zonder eenige verplichting tot kopen kunt U alle gewenste inlichtingen verkrijgen. Indrukken uit Spanje Minister President Lerroux over zijn politiek. Met heel veel moeite is een K. W. P.-redacteur er in geslaagd, om een onderhoud te hebben met Mi nister Lerroux, die eenige mede- deelingen deed over den huidigen toestand in Spanje, welke wij om de hooge actualiteit in de aan dacht onzer lezers aanbevelen. Juist in deze dagen, waarin een koorts achtige drukte heerscht, om de hervormin gen door te voeren, die Spanje een geheel ander aanzien zullen geven, wordt een on derhoud met Minister-President Lerroux slechts zelden toegestaan. Maar de brutale heeft de halve wereld dacht ik bij me zelf en na vele vergeefsche pogingen te hebben aangewend werd ik eindelijk bij den grij zen premier toegelaten. „U bent op een ongelukkig oogenblik naar Spanje gekomen", zeide hij glim lachend. „Wij hebben thans overwonnen moet u weten. „Wanneer ik het niet in de dagbladen had gelezen" antwoordde ik, dan zou ik het nauwelijks hebben bemerkt, want be halve de fouilleering aan de ingang van het parlement heb ik reeds tien dagen in uw land doorgebracht, zonder dat ik iets bijzonders bemerkt heb". „En dan durft men aan de andere zijde van de Pyreneën nog beweren, dat in Spanje het Fascisme hoogtij viert. Men heeft nog maar zelden zooveel onwaarhe den over Spanje in het buitenland verkon digd als tegenwoordig. Men meent dat ik mijn liberale beginselen heb laten varen en thans reactionair ben geworden, om zoo te heulen met de monarchisten, aldus ver volgde Lerroux. Het tegendeel is waar. Het was alleen om de vrijheid en de repu bliek te beschermen, dat ik bij de samen stelling van mijn ministerie drastische maatregelen moest treffen. Reeds één uur na mijn installatie werd een dubbele aan val gedaan op het democratisch bewind en de eenheid van Spanje. In Asturië barstte de anarchie los, in Catalonië woedde de separatistische beweging. Wat beteekent een regeering, die de grondwet op zij zet, wanneer zij voor een ernstigen toestand staat om den drang van de opstandelingen weerstand te bieden? Ik heb van mijn macht geen misbruik gemaakt. De grond wet is gehandhaafd gebleven. Ik heb ge noegen genomen met de maatregelen toe te passen, die ontworpen werden om de republikeinsche instellingen van 1931 te beschermen. Er zijn bijna duizend soldaten gevallen of gewond door de kogels van de rebellen. De rechtbanken hebben 27 dood vonnissen uitgesproken, waarvan er slechts twee zijn uitgevoerd. Overigens heb ik de rechters aangemaand, niet al te overhaast op te treden. Ik heb zooveel vertrouwen in den tijd dat ik meen verzachtingen te kunnen toepassen. Kan ik mij nu meer liberaal toonen? Dat diegenen die mij tyrannie verwijten maar eens naar Rusland zien, van wie de Asturische mijnwerkers de legerscharen verwachtten, die in vliegmachines van den hemel zouden dalen, om hen te helpen. De gebeurtenissen, die in Asturië zijn voorgevallen, zijn nog lang niet voldoende bekend. Wanneer wij een volledig over zicht geven dan zal men kunnen zien, op welk een duivelsche wijze de beweging is voorbereid, waarin vreemde elementen een groot aandeel hebben gehad. Ongetwij feld hebben deze elementen een oogenblik gemeend, dat de profetie van Trotzki be waarheid ging worden, dat Spanje uitste kend geschikt zou zijn om het Bolschewis- tisch experiment uit te voeren „Denkt U, dat zij weer opnieuw zullen beginnen?" „Neen", antwoordde Sr. Lerroux. „De anarchie is verpletterd, de schuldigen aan de ellende en de oproermakers zijn thans lam geslagen. Dit niet zoozeer door de ge weldige onderdrukking dan wel door de consolidatie van het republikeinsch bewind welke mijn regeering heeft tot stand ge bracht. Twee maanden geleden werd de repu bliek, die ik zelf heb mede helpen stichten ernstig in gevaar gebracht. De geering werd slechts door een zeer kleine minderheid gesteund. De meerderheid der Spaansche Katholieken stelde geen ver trouwen in haar. De jongste verkiezingen hebben wel bewezen, hoe groot hun invloed was. Men had getracht zonder hen, zelfs tegen hen te regeeren en men heeft dit slechts getracht te bereiken door een dwang-politiek, een wilde dictatuur. Deze politiek werd twee jaren gevoerd doch gedurende dien tijd slaagden de op richters van de republiek er niet in om het programma uit te voeren, dat zy hadden beloofd. De volksmassa werd bedrogen. Wanneer men deze politiek nog langer had gevolgd, dan zou de democratische repu bliek niet langer haar verdedigers in Spanje hebben gevonden. Ik ben ervan overtuigd, dat ik de regeering en mijn va derland gered heb door de katholieken (die gisteren nog als vijand van den staat werden beschouwd) aan de regeering te doen deelnemen, om hen tot samenwerking te brengen met mijn partij: de radicalen. De revolutionairen hebben in October ge tracht deze Samenwerking te verhinderen. Zij hebben evenwel gefaald. En nu de rust is teruggekeerd begint die samenwerking .haar vruchten af te werpen". „Ik moet toegeven, zoo ging de grijze staatsman voort, dat het voor mij, die links, zelfs uiterst links georiënteerd ben, niet gemakkelijk was, om tot deze samen werking over te gaan. Maar ik had toen geen keuze te doen. De eenigste linkschen, die macht bezaten, waren afbrekende krachten. De regeering moest met spoed worden samengesteld. En daarvoor waren aan de rechtsche zijde, de katholieken de meest aangewezen personen. Niet de monarchis ten, maar de mannen van de Ceda". „U bent dus van meening, dat uw ac- coord met de Ceda bestendig is?" „Bestendig en vruchtbaar, dat kan ik u verzekeren. De trouw van mijn bondge- nooten aan de republiek acht ik oprecht. En nu deze fundamenteele kwestie aldus is geregeld, blijkt steeds meer, dat onze gezichtspunten wat betreft de oplossing van de meest brandende sociale vraag stukken, die zoowel door de monarchie als wel tot heden door de republiek ver waarloosd werden, elkander dekken". „Maar de godsdienstige vraagstukken dan?" „Ongetwijfeld zouden onze wegen hier uiteen gaan, maar de Ceda was zoo ver standig de uitvoering van haar maximum program tot een lateren datum uit te stel len. In afwachting, dat een herziening van de grondwet langs wettige wegen zal wor den bereikt, stellen zij zich voorloopig te vreden met de vrijheidspolitiek van mij, die neutraal ben opgevoed en liberaal voeL En ik aarzel ook niet om te bekennen, dat de Katholieke Kerk in dit land de grootste macht bezit. Leider van een radi cale partij, die de verdraagzaamheid als een democratische deugd beschouw, heb ik voor het Katholicisme meer dan res pect: sympathie zelfs". „Welk probleem acht u thans het meest urgent?" „Het agrariërsprobleem". Hiervoor verwijst Senor Lerroux mij naar Minister Jemenez, de Minister van Landbouw. Hij heeft een kleine introductie voor mij bij zijn ambtgenoot van Landbouw ge schreven, en terwijl de Minister-President mij vriendelijk uitgeleide doet, heb ik het veilig gevoel dat de trappen van het De partement van Landbouw voor mij niet zoo moeilijk te bestijgen zullen zijn! STADSNIEUWS Met de fiets geslipt. Gistermiddag is op de Oude Vest de 14- jarige K. v. T. met zijn rywiel geslipt en te water geraakt. Hij kwam terecht tus- schen de wal en een ter plaatse gemeerd liggend schip. Door handreiking is hij weer op het droge gebracht, maar toen bleek, dat hij door de val de rechterarm had ge broken. Door den E. H. D. is hy naar het Acad. Ziekeaihuis gebracht. DE BOUW DER NIEUWE ST. PETRUSKERK. De eerste paal geslagen. De eerste paal voor den bouw van de nieuwe St. Petruskerk aan de overzijde van den Lammenschansweg is hedenmor gen in de grond gezakt. Dit lang-verbeide moment werd door vele belangstellenden bijgewoond, oa.. door den Pastoor en Kape laans der St. Petrusparochie, het Kerkbe stuur, de architecten, de heer ir. H. van Oerle en A. J. Kropholler, de aannemers, de heeren Bik en Breedeveld, de directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, de heer Kiers en de secretaris, ir. Westra, de advi seur voor de fundatie, ir. Raets en de aan nemers van de fundeering, de heer Bartels. De werkzaamheden stonden onder leiding van den heibaas, den heer S. van der Voort. Het betrof hier een z.g. proef-heiïng. Een betonnen paal van 18 M. lengte en 4300 K.G. werd in den grond gewerkt, om uit de daarbij ondervonden weerstand na te gaan, of de grond voldoende stevig is. In tegenstelling met de parabel in het Nieuwe Testament graven onze bouwheeren steeds zoo diep, dat zij hun huis op zand kunnen bouwen, omdat deze grondsoort in ons land nog de meeste vastheid geeft. Op het terrein rondom Leiden is de bovengrond klei, daaronder zand, gevolgd door veen en ten slotte wederom zand. Voor den bouw van de zware 70 M. hooge toren achtten de bouwheeren het noodzakelijk, dat de heipalen op de on derste, vaste zandlaag steunen. Vandaag de groote lengte van de proefpaaL De toren zal door 105 van zulke beton- neen obelisken worden getorst; de kerk door 200 stuks. Voor deze proef-heiïng bestond ook van technische zij'de veel belangstelling, omdat de kerk het eerste bouwwerk te Leiden is dat op deze wijze op beton zal worden op getrokken. LEIDENS BURGERLIJKE STAND. Na zes jaar weer compleet terug. Toen 12 Februari 1929 het Leidsche stad huis door brand vernield werd, ging bij deze ramp ook een groot gedeelte van de registers van den Burgerlijken Stand ver loren. Hetgeen overgebleven was, werd naar het Paleis van Justitie in Den Haag overgebracht en daar met duplicaten aan gevuld. Geleidelijk werden de registers weer naar Leiden overgebracht Dinsdag is het laatste gedeelte daarvan naar Leiden gebraoht, zoodat daar thans weer de geheele Burgerlijke Stand aanwe zig is. WINTERSPORTAVOND N. R. V. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal gaf de afd. Leiden der Nederlandsche Reis- vereeniging gisteravond een uitstkend ge slaagden wintersport-avond. De zaal was geheel vol, zoodat geen plaatsje onbezet was gebleven. Velen moesten zelfs worden afgewezen wijl zy niet tijdig genoeg be sproken hadden. De voorz. der afdeeling, de heer J. Har- deweg, heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom en noemde het een verheu gend feit, dat de leden zoo goed „Reizen en Trekken" lezen. Spr. wees op de moeilijkheden, die bij het verkrijgen van een zaal voor deze film- vertooning zich hadden voorgedaan, doch het is ten slotte gelukt. De voorz. deed vervolgens nog enkele mededeelingen, o.m. ook over het a.s. jaar feest op 12 Januari, waarna hij het woord gaf aan den heer J. Panman, voorzitter van het hoofdbestuur. In zijn inleiding zeide spr., dat dezen winter voor het eerst door de wintersport commissie propaganda-avonden zijn geor ganiseerd. De animo voor de wintersport is steeds stijgend in de N. R. V. De laatste drie jaren gaven de volgende cijfers: 350, 450, 850. Nu rekent men op minstens 1000. De bezwaren tegen de wintersport, voor namelijk bestaande uit: geen vacantie, koud jaargetijde, dure sport en ski-sport, weet spr. vervolgens grootendeels te ont zenuwen. Daarbij deelde de heer Panman tal van behartenswaardige wenken uit over "het reizen in den winter naar het buiten land, waar de wintersport hoogtij viert, over de kleeding, het schoeisel, de ski's zelfs, enz., om vervolgens een en ander over het ski-en te vertellen. Daarbij deelde spr. een en ander mede over de verschillende methodes, die hetzij in Zwitserland, Oos tenrijk of Noorwegen gevolgd werden. In den herfst van 1931 heeft de Zwitsersche Skibond het initiatief genomen om meer éénvormigheid in de opleiding te brengen. Daardoor verkreeg men een samenvatting van de verschillende methoden, zoodat de ski-school nu leerkrachten bezit, die de meest technische en practische opleiding geeft. Hoe ver het ski-onderwijs zich heeft uitgebreid, blijkt o.m. wel hieruit, dat on geveer 300 ski-instructeurs gediplomeerd zijn. Meer dan het gesproken woord van den heer Panman, hoe interessant en hoe smaakvol verhaald, liet de film daarna zien wat de ski-sport is voor de(n) leer ling en voor de(n) leeraar(ares). Prach tige winterkiekjes uit Zwitserland, Duitsch land en Oostenrijk, heerlijke stemmings beelden met wintersportvermaak in aller lei toonaarden deden onwillekeurig bij ve len de gedachte rijzen: ja, zelfs 'n winter vermaak op de ski's, op de bobslee, achter het paard, in de ar't zal voor velen wel 'n droombeeld blijven, maar vele jon geren zullen ongetwijfeld, als zij de kans te-ij gen. haar grijpen. 't Was 'n mooie avond, waarbij de heer Panman heel veel heeft laten zien, wat velen nog niet gezien hadden en heel veel heeft laten genieten, wat wellicht nimmer werkelijkheid zal worden, maar desniette min toch 'n groote voldoening gaf. Aan het slot 'n hartelijk aplaus en een welgemeend dankwoord van den voorzit ter. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De chef van de neutrale Saarpolitie treedt af. (4de blad). Suppletoire legercredieten in Frankrijk goedgekeurd. (4de blad.) .Een 25-jaren-plan in de V. S. om de wel vaart te waarborgen. (4de blad. De Kerkvervolging in Mexico. (4de blad). AGENDA LEIDEN. Woensdag, ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeniging Zitting van 89 uur, St. Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht. Vrijdag, ledenvergadering R. K. Handels- reizigersvereeniging „St. Christof- fel", R. K. Volksbond, 8.30 uur. Vrijdag. „Sursum Corda", Marekerk, 8 uur Dinsdag. R. K. Slagerspatroonsvereeniging Café Rest. „Centraal", Breestraat, 8.30 uur. Woensdag. „11 Barbiere di Siviglia" door de Italiaansche Opera. Schouw burg 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en C. van Zyp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS EEN NIEUW VERWARMINGSSYSTEEM. De Gedera-oliebrander bij de firma v. d. Ouweelen. Een advertentie in dit blad van de firma v. d. Ouweelen, Prinsessekade, alhier, kon digt de verschijning aan van een nieuw systeem verwarming en wel een oliebran- .der, die in alle kachels, haarden, haard kachels en fornuizen kan worden inge bouwd. Het systeem berust op dezelfde toepassing van brandstoftoevoer als bij de nieuwste petroleumkachels, met dit ver schil, dat hier in plaats van petroleum olie wordt gebruikt en dat de toevoer vanuit de glazen tank geschiedt door een nikkelen buisje naar den brander. De olietank kan overal verdekt worden opgesteld en regelt de toevoer automatisch. De ontsteking kan met de hand of electrisch geschieden. Waar in dezen tijd veel naar bezuiniging wordt gezocht, zal deze nieuwe vinding ze ker allerwege belangstelling trekken. De voordeelen zijn: goedkooper brandstof, di rect reguleerbare verwarming en geen stof. Ook voor centrale verwarmingen kun nen deze oliebranders direct worden aan gewend. De firma v. d. Ouweelen, die deze moder ne vinding, welke een Hollandsch fabri kaat is, brengt, zal deze Gedera-oliebran der in haar zaak gaarne voor iedere be langstellende demonstreeren. Men zie de advertentie in dit blad. MEUBELEXPOSITIE V. EN D. Blijkens een advertentie in dit blad heeft de firma Vroom en Dreesman alhier in haar toonzalen een meubelexpositie 1935 ingericht. Deze expositie is wel op een ori- gineele wijze samengesteld. Hierbij heeft de gedachte voorgezeten, dat de meubelen de voornaamste stukken bij de aankleeding van een kamer zijn, zoodat men bij de in richting van een kamer eigenlijk eerst een bezoek aan de meubelafdeeling moet bren gen om zoodoende daarna de geheele kamer in overeenstemming te kunnen brengen met de meubelen. Met dit doel voor oogen is nu ten ge rieve der cliëntèle op de meubelafdeeling een groot aantal kamers in optima forma ingericht. Den hoofdtoon voeren de meu belen 1935, die in een aantal kamers zijn tentoongesteld. Deze kamers zijn nu volle dig ingericht met vloerbedekking en wand versiering, kortom een kamer, die men zoo zou kunnen betrekken. Er zijn zelfs in deze kamers ramen aangebracht, één zelfs met 'n uitzichtdécor, en alle van vitrage- en over gordijnen voorzien. Het geheel is wel zeer smaakvol ingericht en zal zeker vele be langstellenden naar deze interessante meu belexpositie trekken. Natuurlijk zijn het niet alleen de meube len 1935, die hier worden geëxposeert. Ver derop vindt men nog een groot aantal com pleet ingerichte kamers, als slaapkamers, eetkamers, huiskamers enz., terwijl wat losse meubelen het geheel completeeren. Vanaf morgen zal deze expositie voor iederen belangstellende toegankelijk zijn. Men zie de advertentie in dit nummer. Ernstige aanrijding. Op het kruispunt NoordeindeBree straat heeft gisteravond te 7.15 uur een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door A. W. L„ 21 jaar, en de 28-jarige wielrijder J. M. v. E„ kleer maker en wonende Rijnsburger weg. De wielrijder viel en bekwam een hoofdwon de en een hersenschudding. Hij is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk, dat da auto aan ta groote snelheid had.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2